BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1391. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met OeTllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeeltngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-ad verten tiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Propaganda. Naar verluidt, zal ook de S. D. A. P. ïn Katwijk een candidaat stellen. Na tuurlijk wordt door geen enkel verstan dig mensch een oogenblik verondersteld, dat een candidaat der S. D. A. P. er zou komen of het ook zelfs maar tot een herstemming zou brengen. Zoo iets on zinnigs zouden zelfs de roode leiders op een of andere vergadering den „be- iwusten" niet durven voorspiegelen. Wlij laten h ier den uitslag volgen van de ver kiezing in Juni 1913, waaruit duidelijk blijkt, voor wie het nog niet mocht we ten, dat wij met het bovenstaande niet te veel hebben gezegd. Aantal kiezers 10.378. Uitgebracht 8366 (waarvan 183 on geldig). Hiervan verkregen Baron van Wassenaer (C. H.) 6663. Mr. Kielstra (V. L.) 1158. De Miranda (S. D. A. P.) 227, Dr. Muller (Prot.) 135. 227 stemmen I En toch willen zij er Weer eens een candidaat aan wagen! iWaarom Natuurlijk om propagan da te maken voor de roode beginselen, om meer aanhangers te krijgen. De hee- ren-socialisten zullen van ons geen raad willen aannemen; anders zouden wij hun in alle eerlijkheid een dergelijke propa ganda willen ontraden. Er zal toch nu weer door het aantal stemmen, dat de :S. D. A. P.'er op zich vereenigt dat heusch niet veel' grooter zal zijn dan i227 den lande worden verkocht, hoe gering de invloed der partij' is in een hii uitgebreid districtalTKatwijk. openbare werken. En dat is wel propaganda-materiaal maar niet voor de S. D. A. FM Het vechten is echter in vollen gang gebleven, want volgens een tele-f gram hebben de Albaneezen overwonnen* en den vijand teruggedrongen. 150 op roerlingen zijn gedood. De Albaneezen maakten vele Grieksche uitrustingsstuk ken gebruikt. Een aantal Grieksche offi cierssabels zijn naar Koritsa gebracht. Een hevig tumult in de Spaansche Kamer heeft plaats gehad, naar aanleiding van een interpellatie over den spoorweg Nogueras-Pallaresa. De aanlog dez2r lijn is volgens verscheidene sprekers op on rechtmatige wijze vertraagd, ten einde een rechtstreeksche lijn van Madrid naar de Fransche grens te kunnen aanleggen. De minister van openbare werken ant woordde, dat de aanleg van laatstbedoel- lijn nog maar in studie is; er is zelfs nog geen plan gemaakt. De „autopsie die de sprekers hebben gedaan, is dus op een niet bestaand lijk gebeurd." Op deze woorden riep Castrovido (republi kein), heftig uit: „dat is dan een ander lijk dan het nog stuiptrekkende lijk van Ferrer, leve Ferrer." Sobriano, eveneens een republikein, schreeuwde opstaande herhaaldelijk: „le ve Ferrer. De schuldige aan zijn moord zit daar op de ministersbank." Deze woorden, met luider stem her haaldelijk geuit, sloegen eerst de geheele Kamer als het ware met lamheid, daarna klonken heftige protesten van de meer derheid der aanwezigen. Toen tal van afgevaardigden uit de wandelgangen de zaal kwamen binnenstormen, ontstond er steeds heviger tumult. Men schold de republikeinen voor „canaille." Castrovido riep: „Canaille en moorde naars zijt gij en vooral die man", daar- algemeen overzicht. De internationale controlecommissie voor Albanië is naar Santa Quaranta vertrokken, in verband met de onderhandelingen met Zografos over de Epirotische kwes tie. En hiermede is het groote plan van Essad pasja in duigen gevallen. Deze heldhaftige minister van oorlog wilde tot eiken prijs Epirus met wapengeweld gaan onderwerpen en majoor Thomson die aanstonds inzag, dat zulk een: onder neming met het oog op de militaire kracht, of liever: zwakte van de Alba- neesche regeering, een zeer gewaagd spel was, werd door Essad pasja op de meest onheusche wijze bejegend. Er moest gemobiliseerd worden en dan zou men den Epiroten wel „mores" leeren. Er is gemobiliseerd, zeer langzaam, en het schitterende leger van Essad pasja blijkt zóó weinig in staat om aan de overmachtige Epirotische benden 't hoofd te bieden, dat de regeering te Durazzo zich gedwongen ziet haar toevlucht te nemen tot het door Essad pasja zoo. diep geminachte middel der... onderhan delingen. Voorgesteld zal worden: Epirus in 2 (districten te verdeelen, Koritsa en Ar- girokastro. Ieder district krijgt een door tie bevolking gekozen raad en een door den vorst benoemden gouverneur. In 't ambtelijk verkeer zal het gebruik van de Grieksche taal geoorloofd zijn, en iedere_ gemeente zal het recht heb ben voor te schrijven dat het Grieksch de voertaal zal zijn bij het onderwijs, mits de kinderen in de lagere school ook Albaneesch leeren. De politiedienst gal worden verricht door een in Epirus aangeworven gendarmerie onder bevel van Nederlandsche officieren. Het heil kan alleen komen van (onderhandelingen* Rood's eenmaal zi'u 'die gevoerd, zooals boven gemeld, door majoor Thomson, door den vorst tot commissaris-generaal van Epirus benoemd en Zografos. Maar die zijn Zonder resultaat verbroken, omdat Ès- ®ad pasja meende, dat de Nederlandr sche majoor te ver was gegaan bij zijn toezeggingen tot de Epiroten. Majoor. •Thomson werd teruggeroepen, maar het gevolg is slechts geweest voortzetting jvan den verwoeden strijd en nu ten! slotte moet de regeering te Durazzo bij de Internationale Commissie aankloppen om te bemiddelen. Zal Essad pasja nu wederom, na de eerste pogingen, een spaak (n het .wiel »teken?i r-* l r - De minister bleef kalm op de tribune en trok zich van het schelden niets aan Toen de rust hersteld was, vervolgde hij zijn rede met te zeggen: „mijn han delingen zijn steeds bestuurd door de grootste onpartijdigheid en de voldoe ning, voor het algemeen belang te wer ken." Ugarte was procureur-generaal tijdens de Ferrer-zaak en belast met het uit brengen van het rapport en de dagvaar ding. De bacil der onverdraagzaamheid laat zich in het hertogdom Brunswijk nog altijd niet dooden. Het Brunswijk- sche „Wochenblatt" meldt, dat in het nabij Brunswijk gelegen plaatsje Frell- stedt 't gemeentebestuur, na het verlof tot het geven van katholiek godsdienst onderwijs in de gemeenteschool te heb ben ingetrokken, thans ook bewerkt heeft, dat dit onderwijs niet meer ge geven wordt in de particuliere woonka mer van een katholiek gezin, hetwelk zijn vertrek tot dat doel verhuurd had. De huisheer is nl. op aanstoken van het gemeentebestuur op hooge bee- nen aan zijn katholieke huurders komen verbieden hun kamer voor het geven van katholiek godsdienstonderwijs beschik baar te stellen. Nu moet men weten dat op de school te Frellstedt een vierde ge deelte der kinderen Katholiek is en of schoon natuurlijk ook deze kinderen '1 schoolgeld betalen, wordt het hun ver boden in de leegstaande schoollokalen godsdienstonderricht te ontvangen, zelfs niet tegen betaling van lokaalhuur. Het vorige jaar was dit nog geduld, dit jaar is het plotseling verboden geworden, zonder opgave van redenen. Men zou die vermoedelijk ook moeilijk kunnen vinden, tenzij alleen deze ééne: armzalig-klein geestig evangelisch-luthersche haat tegen het katholicisme. In Pruisen, merkt de „Koln. Volkszeit." op, zorgt de staat er voor, dat de kinderen der confessioneele minderheid godsdienstonderwijs ontvan gen; wanneer dit onderwijs geregeld door twaalf kinderen bijgewoond wordt, wordt het betaald uit de openbare kas. In Brunswijk, waar men overigens alle onderwijsinstellingen van Pruisen na- aapt, heeft men voor het katholieke gods dienstonderwijs noch op de volksscholen noch op de hoogere scholen iets over.. Meestal moet het onderwijs gegeven worden in gehuurde lokalen van herber gen, terwijl het aantal kinderen die het bijwonen, zeer aanzienlijk is." Te Frell stedt wordt nu ook dit laatste bemoei lijkt. iWie denkt hier niet onwillekeuringj aan hetgeen de Protestantsche predikant Kohier van Zurich schrijft in „Die Re ligion ju QescJtote u;qd Qegenw&rt" (artikel over de Jezuïeten): „Bij de Evangelische Christenen is de angst voor de Jezuïeten kleinmoedigheid, waar bij het gezegde toepasselijk wordt: „Wie voor zijn geloof vreest, heeft er geen." De Brunswijkers vreezen blijkbaar, dat het katholicisme in hun hertogdom de Evangelische kerk vermoorden zal! GEMENGD. De aartsbisschop van Mexico ant woordde aan kardinaal Merry del Val: De Katholieken van Mexico zijn diep getroffen door de vaderlijke ge negenheid van den Paus. Met eerbied vernemen zij dei vermaningen van den H„ Vader; di| gedelegeerde van de re geering verzoekt nederig Uw Apostoli- schen zegen. Uw telegram heb ik aan den president meegedeeld. Leze zeide miji: lk verzoek u, aan Pius X te willen antwoorden, dat de republiek door mijn tusschenkomst, gelijk het behoort, groote waarde hecht aan Uw gebeden en vurige wenschen. Met 83 stemmen (57 leden onthiel den zich van stemming) heeft de Belgi sche Kamer het w e t s o n t w e r p op de verzekering van werklieden tegen z.ekte, invaliditeit en ouderdom definitief goed- ekeurd. Daarna is de Kamer voor onbepaalden tijd uiteengegaan. Berichten uit Mexico melden, dat de troepen van generaal Carranza overal Mexico overwinningen behaald. Generaal Obregon bedreigt met 15.000 man ernstig Mazablan, terwijl de re bellen iederen dag den val van Tampico verwachten. Door de groote overwin ningen in Midden-A'lexico, door de con- stitutionalisten bevochten, is de positie van verschillende federah garnizoens in de Noordelijke Staten hachelijk gewor- [eri «mstig bedreigd. Indien generaal Carranza nu een wapen stilstand toestond, zou hij zijn eigen positie- ondermijnen. Volgens berichten uit ,St. Petersburg is spoedig een verandering te wachten in het Russisch ministerie. De ministerpresident zou volgens deze be richten binnenkort aftreden en veivangen worden door den minister van Landbouw Grawostein. De Spaansche minister van marine heeft de Kamer een ontwerp voorgelegd tot beschikbaarstelling van 3D millioen peseta's jaarlijks en voor den duur van negen jaar voor vlootbouw. Het ont werp strekt tot aanbouw van twee pant serschepen, twee kruisers, zes duikboo- ten, de voltooiing der werken uit de vlootwet van 1908, het bouwen van twee dokken voor het arsenaal van Ferrol, bag- gerwerk en andere werken in de vloot- haven van Cadix. De minister van openbare werken zal zoo spoedig mogelijk overgaan tot ver lenging der sporen naar de drie havens die als *vlootstations dienst doen. rr- De „Reichspost" deelt mede, dat de Oostenrijksche gezant te Belgrado van de Servische regeering de teruggave van de lijnen van den Orientspoorweg en van het rollend materieel heeft verlangd. ,Het Huis van Afgevaardigden te (Washington heeft de vlootwet onge wijzigd goedgekeurd. Er zullen dit jaar twee slagschepen, zes torpedobootvernie- lers en acht duikbooten op stapel worden gezet. Het conflict met "Mexico is op deze beslissing ongetwijfeld van invloed geweest. De twee voorgaande jaren had het Huis geweigerd meer dan één slagschip toe te staan. —In geheime zitting keurde de Doema zonder debat het crediet goed voor de uitbreiding der hoogere militaire scholen, de aanvulling van het reserve- materieel der artillerie en de voltooiing van de nationale verdediging. Eveneens werd na kort debat het ont werp tot vaststelling der recrutehlichting 1914 vastgesteld. t=r Die „Figaro" valt opnieuw Ca il ia u x op heftige wijlze aan ~en: beweert o.a., dat deze bezig is, iemand!, die hem zeer toegedaan is, de plaats van directeur bij de Staatspolitie te verschaffen. Het blad spreekt de verwachting uit, dat de President der Republiek, Qver wiens vei ligheid de directeur van 'de Staatspolitie moet waken, deze poging van Caillaux zal verijdelen* s=d De gewezen onderwijzer §troh is wegens spionage tot vjjf jaar tucht huisstraf veroordeeld* S,tron had van een agent van een vreeand sjrfonagebureau te Genève geld ontvangen. Bij nui-zoek'ng ia Éh wonks Jc Êêfl taart .van Straat» burg in beslag genomen, waarop reeds eenige geheim gehouden versterkingen waren geteekend. Stroh was van plan, die kaart aan het spionagebureau te zen den. Volgens Wolff's bureau is gister middag de bliksem geslagen in de ballon-captif, waarmede het vijfde batal jon telegrafisten bij Zosser proeven deed met draadlooze telegrafie. De balion, waarin geen inenschen waren, is vernield. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. Een Turksch vliegtuig is bij Telel Bekir gevallen en geheel vernield. De twee inzittende vliegers zijn ongedeerd gebleven. R.K. int. Vereeniging tot Bescherming van Meisjes. De Centrale Vereeniging in het bis dom Haarlem hield op Woensdag 6 Mei h?.ar algemeene vergadering in het Ame- ricain Hotel te Amsterdam. De presidente, mej. Lefebure, heette de leden en correspondenten der ver schillende afdeelingen welkom. De secretaresse, mej. M. v. d. Veen, bracht het jaarverslag uit. Alle afdeelin gen zijn toegetreden tot de R. K. Vrou wenbonden, de Centr. vereeniging tot den Dioc. Bond. De meeste afdeelingen gaven zich of ficieel aan de Regeering op voor het Re- classeeringswerk. In den Haag werd een tehuis geopend voor werkende vrouwen en meisjes uit den beschaafden stand. Ook het stationswerk bleek daar drin gend noodig, talrijk waren de aanvragen om hulp en de mededeelingen van aan- leeren. Soms moeien zij drie of vier maal; verplaatst worden voor zij voldoen of aan de nieuwe leefwijze gewennen kun nen. Ook werkt de groote overgang van strenge tucht tot plotselinge vrijheid dik wijls noodlottig. Een geleidelijk overgaan tot zelfstan digen en bruikbaren arbeid, tot meer vrij heid, zou veel kwaad kunnen voorkomen. Eenige rijksgestichten passen dit sy steem met goeden uitslag toe. Bij de rondvraag werd verzocht, ook voor de booten van de binnenvaart kaar ten der vereeniging beschikbaar te stei- len. Deze zijn reeds vervaardigd en aan te vragen bij mej. B. Klijn te Nijmegen. Het rapport over het spoorweg ongeluk bij Beilen. Wij ontleen en aan het rapport over het spoorwegongeluk bij Beilen nog het volgende staatje, gevende een vergelij kend overzicht van ongevallen op den spoorweg in Nederland en aangrenzende landen over de jaren 1909, 1910 en 1911. De tweede kolom geeft aan het totaal aantal reizigers, beambten en andere per sonen, dat gedood of gewond werd in die jaren. e Per 1.000.000 trein kilometers gedood en gewond A Reizi gers Beamb- Andere personen Totaal 1909 1910 1911 121 147 107 0,42 0,82 0,53 1,55 1,35 1,11 0,71 1,02 0,64 2,68 3,19 2,28 Dp -bemiddelingsbureaux werken met voldoende succes, en het ïn de groote steden zoo uiterst moeilijke stadsonder- zoek droeg meer vruchten door de toe name van gevraagde informaties. De penningmeesteresse mej. L. Sie- burgh werd onder dankzegging voor haar beheer gedechargeerd. De periodiek aftredende bestuursleden mevrouw Kral-Schutz en mej. Sieburgh werden herkozen, in de plaats van mevr. Ynma-Beynes, die wegens vertrek ont slag aanvroeg, is gekozen mevr. Keuls- Schrader te Alkmaar. Mej. Lefebure deelde mede, dat de meisjes, die naar de Int. tentoonstelling te Lyon vertrekken, door de zorgen der vereeniging een tehuis zullen vinden in de rue Condé, Lyon. Mevr. Keuls-Schrader leidt in een ge- dachtenwisseling over het onderwerp: „Hoe is de samenwerking met de R. K. Vrouwenbonden Wat de meisjesbescherming doet voor het jonge meisje, gaat de Vrouwenbond doen voor de moeder. De moeder toerus ten met meer maatschappelijke kennis, verlicht in de toekomst de taak der meisjesbescherming, want de medewer king der moeder waarborgt betere om standigheden voor de dochter. Pater Bouters uit Leiden wenscht, dat de Federatie of de R. K. Vrouwenbond iets zal doen om de katholieke dames te wijzen op de verplichting, de gods dienstig? belangen der dienstboden te behartigen, daar de vereeniging hierin van andersdenkenden meer medewerking ontvangt. Men acht dit op den weg van den R. K. Vrouwenbond. Ook zou Pater Bouters wenschen, dat de dienstboden vereenigingen zich aan sloten bij den algemeenen bond v; meisj-svereenigingen in het Bisdom. Door op deze wijze voeling te houden, zal voorlichting ontvangen worden bij het leiden der avondbijeenkomsten, daar de patronaten meestal over geschoolde leerkrachten beschikken. Dit voorstel vindt bijval en wordt in overweging ge nomen. Mej. Lefebure leidt het volgende on derwerp in: „Hoe is de ondervinding, opgedaan met ontslagen gestichtsmeis jes?" Voor de meisjes, om huiselijke omstan digheden of om wangedrag der ouders verplaatst, staan ónze gestichten open- dit zijn de dankbaarste gevallen. Maar het plaatsen van meisjes, die om eigen wangedrag verwijderd waren, Is zeer moeilijk; men ga hier met groote voorzichtigheid te werk. De vereeniging heeft hierbij de hulp en medewerking der gestichten noodig. De ontslagenen dienen geholpen, maar de werkgevers mogen niet misleid wor- flen» üe mej&tes "hebben bos xeel te Gemiddeld Duitschland - -im4£Q3__0j97 1911 3262 o'oj 0,59 1,33 0,79 2,71' 2,76 0.91 4.64 Gemiddeld België: 1909 12(;i 1910 1111 1911 1264 Gemiddeld Engeland 1909 8563 1910 9404 1911 9415 0,98 2,66 6,12 4,56 6,18 7,56 7,55 7,70 0.86 0.S6 1.58 1.59 1,35 a 22 4,50 15,26 13,70 15,23 5,62 7,60 1,51 14,73 3,88 5,05 4,10 7,49 7,49. 8,26 1,30 1,26 1,28 12,61 13,80 13,64 Gemiddeld 4,34 7,75 1,28 13,37 Unicum 1 Te Rotterdam zijn dezer dagen door een executeur-testamentair van een over leden Katholiek verschillende legaten uit gekeerd aan een aantal instellingen. De lijst doorziende, werden wij leven dig getroffen door het schouwspel, dat de overledene in zijn testament ook her dacht had de R. ÏC kiesvereeniging „Recht en Orde". Jot dusver zijn Kiesvereenigingen roy- il vergeten. Dus mag het wel als de eersteling van een goede beschikking worden vermeld. „Tijd." Geboorte en sterfte. Blijkens de „Statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oor zaken van den dood in Nederland over, Maart 1914" zijn in die maand aange geven als levend geboren 15868 kinde ren. Het totaal der levenloos aangegeve- nen bedraagt 645. Overleden zijn 1269 personen jonger dan een jaar, §49 van .1—4 jaar, 228 van '413 jaar, 166 van 1419 jaar, 347 van 20—29 jaar, 332 van 30—39 jaar, 434 van 40—49 jaar, 1017 van 5064 jaar,- (1708 van 65—79 jaar en 797 van 80 jaar en daarboven, terwij!! van 5 personen de leeftijd onbekend was. Het totaal der overledenen bedroeg 6952. De bevolking in Nederland. Uit de „Staatsct." wordt hieronder me degedeeld het bevolkingscijfer van het Rijk op 1 Januari 1914: Prov,Mannen Vrouwen Totaal N.-Brabant 328.572 329.102 657.674 Gelderland 338.323 331.932 670 255 Z.-Holland 732.647 769.458 1.502.105 N.-Holland 572.141 604.308 L126.440 Zeeland 118.230 119.278 237.508 Utrecht 147.706 154.230 301.936 Friesland 184.977 183.111 368.088 Overijsel 204.575 198.885 403.460 Oroningen 168.638 171.573 340211] Drente 95.515 89.293 1 84.800 Limburg 189.803 180.404 370.20|| Totaal 3*081.127 3.131*574 6,212.70.1) Aan een uittreksel uit de Statistiek van to Iöójq to tofiUto vm üederlaiid

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1