BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1389. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bl] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27. cent, met Oelllustreerd Zondagsblad 5 cent Donderdag 7 Mei 1€>I4. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verknop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent V AuI Daar heeft hij zich al zeer gedaan» Professor Eerdmans bedoelen we. Nog pas zit ZijnHooggeleerde in de pT.weede Kamer, of hij ondervindt, dat bet nu zaak is op zijn woorden te passen» l andagavond te Amsterdam een rede voering houdend voor de vrijzinnigen, [was hij natuurlijk weer zoo vrij van zin, jeenige hatelijkheden te slingeren naar de vorige regeering, o.a. wat betreft den jLeidschen ziekenhuisbouw. flij de voor bereiding hiervan had minister jdieems- ikerk volgens den heer Eerdmans ook al Imisdaan. Nu kwam juist gisteren die ziekenhuis zaak in de Kamer aan de orde en toen verklaarde minister Cort v. d. Linden, jdat zijin voorganger ten deze geen enkel verwijt kon treffen. Daar zat professor Eerdmans Maakte hij nu tenminste een volledige verontschuldiging? O een denken aan! Heelemaal zwijgen kon hij natuurlijk jiiet, en toen hakkelde hij zoowat, dat |hij en anderen een vreemden indruk van jninister Heemskerk's houding hadden gekregen. Het was een halve capitulatie, waarop Jd'e heer Rutgers niet.naliet te wijzen,! Zoo'n Hooggeleerde, die op „indruk ken" afgaat! „Heel aangenaam was deze gedwongen „maidenspeech" voor den afgevaardigde van Rotterdam III zeker niet", consta teert de Kameroverzichtschrijver van 't [Hbld. terecht. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. ZX? Inkomstenbelasting. Het Leidsóh Ziekenhuis. De besprekingen over de inkomsten belasting zijn gisteren niet veel gevor derd. Den geheelen dag is gehandeld over artikel 35, dat de belasting op juitkeeringen van naamlooze vennoot schappen bepaalt op 5 procent, inplaats van 2.5 procent, zooals de bedrijfsbelas ting op het oogenblik nog is. Door den heer van Vuuren was een amendement ingediend om het percentage op 2.5 te houden, welk amendement met 14 tegen 4S stemmen werd verworpen. Niet min der slecht verging het den heer van Nispen (Rheden) die eveneens een araen dement had ingediend, hetwelk beoogde een progressie in de belasting der uit- keeringen van naamlooze vennootschap pen, zóó, dat hoogere percentages met een hooger belastingpercentage worden belegd. Ook dit amendement werd met jgroote meerderheid verworpen. Wat speciaal ons, Leidenaars, meer belang inboezemt is de aanneming bijna zonder slag of stoot van het ontwerp betreffende den bouw van een ;nieuw ziekenhuis te Leiden. Wij zeggen bijna zonder slag of stoot, want de korte discussie, die de aanneming van het ontwerp voorafging, gaf nog aan leiding tot een schermutseling tuseichen de heeren Duymaer van Twist, Rutgers en Eerdmans. De heer Eerdmans heeft - .FEUILLETON^ i5i) MAGNA. Daar w. erbindi. 0 meer tus schen hem en zijn vaderland bestond, :ve:moedde hij bij zijn aankomst in Enge land allesbehalve,'dat korten tijd tevoren zijn broeder denzelfden weg was opge gaan, om daar, volgens de plannen van zijn redders, vooreerst in een klooster inrichting als gast opgenomen te worden. Thans telde de wereldstad beide broe- Iders binnen hare grenspalen. Het voorjaar was "in den zomer over gegaan. [Het was een van die warme avonden, die aan Duitschland de beko ring van het Zuiden verleenden. Gravin Dornick stond op het slotterras. [Haar blik rustte op hef volle donkere groen van het park, waarin de bruinroode 'beuken prachtig afstaken, terwijl het teedere groen der weiden afwisselde met het zilverblank der vijvers. Het terras zelf zag er niet zoo goed ,uit als vroeger, toen het altijd met bloeiende struiken en ranke bloemge wassen versierd was. Om de een of (andere réden had de rentmeester de be planting laten .wegnemen «en ide ,werW n.l'. op verschillende vergaderingen ook b.v. voor de vrijzinnigen te Oegst- geest verklaard, dat minister Heems kerk heeft gedraald met de plannen voor den bouw van een nieuw Acadamisch Ziekenhuis te Leiden tot na de herstem mingen om zoodoende zijn opvolger voor de financieel'e gevolgen te plaatsen. Nu kwam gisteren die opvolger zelf, Minister Cort v. d. Linden, mededeelen dat zijn lambtsgander betreffende deze zaak altijd diligent is geweest en het buiten dien schuld ligt, dat hij eerst zoo laat zijn plannen in deze kon doorzetten. Deze verklaring gaf den heer Duymaer van Twist aanleiding te interrumpeeren: Wat blijft er n,u over van de beweringen van prof. Eerdmans? En wij zullen hier nu uitgebreider het volgend gedeelte van het verslag weergeven, dat wij gister verkort hebben opgenomen. De heer Eerdmans (U. L.) ver klaart, dat hij slechts feiten heeft ver meld, die de rechterzijde niet kan bestrij den. Spr. heeft gezegd, dat de curatoren werden verrast door de indiening van het ontwerp, even vóór de vacantie, en enkele dagen na de herstemmingen, ter wijl er geen gelegenheid scheen te zijn voor de indiening in 'den aanvang van het jaar. Dit maakte op hem den indruk van politiek te zi/n. De heer Rutgers (A. R.) protesteert (onder rumoer van de vergadering) er tegen, dat de heer Eerdmans de ernstige beschuldiging ten nadeele van de vorige regeering, waarmee hij het land is door gegaan, noch intrekt, noch handhaaft, doch alleen de opmerking maakt, dat hij een bepaalden indruk kreeg. Hierboven hebben wij reeds het een en ander gezegd over deze houding, deze we zouden bijna zeggen: Eerdmansi- aansche houding, nl.beschuldigen, en, ofschoon daartoe gedrongen, de be schuldiging noch bewijzen, noch intrek ken. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische Kamer heeft in eerste lezing de arbeidersverzekering ten einde gebracht. Volgens het goedge keurde ontwerp is elke mannelijke en vrouwelijke arbeider, die minder dan 2400 frs. per jaar ver»Leni, van het 16e levens jaar af verzekeringsplichtig. Er wordt een verzekering tegen ziekten, invaliditeit en ouderdom ingevoerd. De arbeiders betalen een jaarlijksche bijdrage van 24 frs., nl. 12 frs. voor de ziekte-, 6 voor de invaliditeits- en 6 voor de ouderdomsverzekering. De patroons be talen 8 frs. voor eiken arbeider, nl. 2 voor ziekte-, 2 voor invaliditeits- en 4 voor ouderdomsverzekering. De staat draagt jaarlijks 9 a 10 frs, voor eiken arbeider bij, 'tgeen een jaar lijksche uitgave van ongeveer 20 mil- lioen frs. zal meebrengen. De arbeiders krijgen bij ziekte vrije genee:!:u:idige hulp, geneesmiddelen en een schadeloosstelling tot twee derden van hun loon van den vijlden dag der kra. den tuinman elders zoozeer in beslag genomen, dat er tijd noch middel was voor de verpleging d.r bloe men van het terras. De gravin was aan dergelijke tyran- nieke plagerijen van haar ondergeschikte reeds lang gewoon. De laatste tijd had haar intusschen ook eenige verlichting gebracht: Een van haar zwaarste zorgen, die haar zeer drukte, was haar van de schouders ge nomen en nieuw leven doorstroomde haar. Het bericht van het huwelijk van mrs. Ahrens met een Engelschman r- haar door haar broeder zonder eepige bemerking toegezonden, zoodra hij zijn nasporingen omtrent Hellbrinck aanving had haar bewezen, dat zlij haar man zonder reden verdacht had. Met den ijver van een werkelijk hooge en reine ziel klaagde zij zich reeds aan, dat zij in dit punt te ver was gegaan en hem onrecht had' aangedaan. De verschrikke lijke vrouw, zooals Magna haar noemde, was nu, Goddank, voorgoed aan hem ontrukt. Magna had bovendien een gelukkigen dag. Zij had juist de laatste hand gelegd aan een nieuw werk, dat haar lang had beziggehouden» Zij gevoelde, dat het goéd geslaagd was. Zijl had haar personen het volle, ware leven ingegoten. Haar hart ha,d gejqbejd, haar oogen geschükriG ziekte af. Bi; invaliditeit vóór het 65ste levensjaar wordt hun dezelfde schade loosstelling toegekend tot hun 65e jaar; dan treedt de ouderdomsverzekering in, die 365 frs. per jaar bedraagt. Voor sommige ziekten, b.v. tuberculos-e^ zullen sanatoria worden opgericht. Voor den bouw daarvan is 5 a 6 millioen frs. uitgetrokken. Zou België ons land nu nog voorgaan met de arbeidersverzekering Als er eenige voortgang gemaakt wordt, zeer zeker; ons land zal dan door zijn linksche meerderheid in dé Tweede Kamer ach teraan komen bij iBelgië, dat een Katho lieke meerderheid heeft in de Kamers.' De budget-commissie van den Rijksdag hield zich gisteren bezig met de tweede lezing van het ont werp der bezoldigingen. De rapporteur stelde voor, om de in eerste lezing ge nomen besluiten te handhaven. Staats secretaris Kühn zeide, dat in dit geval een onoverbrugbare kloof tusschen de regeering en den Rijksdag zou ontstaan. Bovendien zou, zoo zeide de staatsecre taris, een dergelijk besluit onafzienbare gevolgen na zich sleepen. Ondanks de woorden van den heer Kühn werden de in eerste lezing genomen besluiten ge handhaafd. Als gevolg hiervan kan men het ontwer.p, als gevallen beschouwen. Vreemdelingen, die in Duitschland ver mogen hebben of inkomsten bezitten, zijn belastingplichtig en moeten volgens de wet op den Wehrbeitrag daaraan betalen. Reeds eenigen tijld geleden deden geruch ten de ronde, dat vreemdelingen wei gerden den Wehrbeitrag te betalen en zich daarbij beriepen op bepalingen in de handelsverdragenvolgens welke vreemdelingen niet behoeven deel te nemen aan belastingen voor de lands verdediging. In antwoord op een vraag, welke in den Rijksdag gesteld is, is ©enige dagen geleden door het ministerie van finan ciën verklaard, dat de vreemdelingen ver plicht zijn de weermac.it-bijdrage te be talen en dat daardoor geen enkel handels verdrag wordt geschonden. In den laatsten tijd wordt nu beweerd, dat deze kwestie aanleiding heeft ge geven tot een «diplomatieke actie„ o.a. van Rusland. Daartegenover werdt ter bevoegder plaatse verzekerd, dat daarvan eenige diplomatieke actie door vreemde staten niets bekend is. Een gevolg van de heftige verkiezings campagne in Frankrijk is geweest, dat d'Aillières zich minder parlementair uit gelaten heeft over Caillaux met het gevolg: een uitdaging tot een tweegevecht. De „Croix" schreef daar over het volgende: Tot onze p jiilijke verwondering heeft de Katholiek, de man van eer dan toch geduelleerd nnei Caillaux» Zonder twijfel heeft de wraak van me vrouw Caillaux meer uitwerking gehad dan die van den heer Caillaux. Terwijl de kogel van den heer d'Aillicres voor zijn voeten in den grond sloeg, zooals zijin bedoeling was, schoot Caillaux den zijne in de lucht af» toen zij de laat:te woorden had geschre ven, en een volle, reine vreugde door stroomde haar, nu zij na gedanen arbeid van een zoet rusten genoot Maar die rust werd spoedig verbroken. Vlugge schreden en teere kinderstemme tjes werden gehoord. Ddetrich en een dorpsjongen van gelijken leeftijd storm den het terras op, de armen vol bloeiende takken van sneeuwbal, seringen en al wat het jaargetijde maar gaf» Ziet u, mama, nu zult u toch bloe men hier hebben. Albert van den tuinmen en ik hebben ze voor u gehaald. Ziet eens, welke mooie roode acasia's. Ze zijn uit den tuin van den rentmeester» Die worden altijld het best verzorgd. 6—Maar Dity, sprak Magna verwijtend. i== Ik heb ze niet genomen. De vrouw van den rentmeester heeft ze mij gegeven, verdedigde Ddetrich zich. Zie, deze zendt zij u pok, ging Dietrich ijverig voort, eenige, pas ontloken mosrozen van zijn hoed nemend. Ik geloof, dat de rent meestersvrouw u zoo lief heeft, omdat u zoo vriendelijk geweest zijt, toen haar kleine meisje ziek was. Magna verheugden de rozen als be wijs van liefde van haar zoon. Zij stak de rozen in haar gordel, omhelsde den knaap en reikte ook Iden tuinmansjongen dan kend de hand* L r~ IMw uu mogen uw sqhopüe bloe- Behalve, dat de wetten der Kerk ge scholden zijn, heeft de goede Fransch- man, die de heer d'Aillières is, onvrij willig eerherstel gebracht aan een man, welke terecht geschandvlekt was voor de publieke opinie» De duelwetten eischen een saluut vóór en na de ontmoeting :de heer d'Allières, die er niet voor terugdeinsde de wetten der Kerk te overtreden, heeft er evenmin voor teruggedeinsd, de wetten van het duel te gehoorzamen: hij heeft tweema len den man begroet, waarvan hijzelf de geschiedenis geschreven had, of tenmin ste een deel der geschiedenis, voldoende om hem te geeselen. Hij heeft Caillaux bovendien in staat gesteld een edelmoedige daad tegenover hem te stellen door zijn kogel in de lucht af te schieten. Ofschoon het duel niets meer geweest is dan een schijlnduel, om niet te zeg gen een parodie van een duel, zijn de twee kogels niet voor iedereen verloren gegaan: het hart der Katholieken heeft gebloed en de heer Caillaux kan zich inbeelden, dat hij een begin van rehabi litatie verkregen heeft",..»» Bemoeien de Viereenigde Staten van Amerika zich momenteel, zooals onze le zers weten, met den binnenlandschën toe stand van Mexico, tusschen haakjes er is zoo goed als geen nieuws van, wacht denkt Engeland, laten wij ook eens een Ultimatum opstellen. En zoo heeft de regeering van Haïti zoo'n gewichtig document van den Britschen diplomatieken vertegenwoordi ger in ontvangst genomen. Het eischt een schadeloosstelling van 62.000 dollar voor een Engelsch onderdaan voor de vernieling van zijn zaagmolen tijdens de jongste revolutie. Als voor zoo'n zaagmolen 62.000 del!, betaald moet worden, wat zal Mexico dan wel voor een bedrag aan de Ame rikanen moeten betalen; 't gaat bepaald financieel naar den kelder! Om op het Britsche ultimatum terug te komen, het Congres heeft de regeering van Haïti gemachtigd met den Britschen vertegen woordiger te onderhandden' en een cre- «diet te openen tot betaling van het ge vraagde bedrag. En nu is het zaakje de wereld uit! GEMENGD. De Times weet te melden, dat eer gisteren reeds een particuliere bijeen komst heeft plaats gehad van den minis terpresident Asquith, den leider der con servatieven, Bonar Law, en den onge- kroonden koning van Ulster, Carson. De besprekingen liepen over de Ulster kwestie en de vraag op welke wijze deze kwestie zoo snel mogelijk langs vredelievenden weg kan worden opgelost Bijzonderheden over het verloop van de ze conferentie zijn nog niet bekend, doch de verwachtingen zijn niet hoog gespan nen. Maklakof, de Russische minister van binnenlandsche zaken, heeft bij het Kabinet een wetsontwerp ingediend, waarbij de rechten der Joden, Po len en buitenlanders nog meer be perkt worden. Volgens dit ontwerp mo- men ook niet verwelken. Waar zullen wij ze brengen. Hier in die steenen vazen moeten ze, mama. We steken ze in het water. De tuinman heeft gezegd, dan blijven ze lang goed. Voor den toeschouwer bood het ter ras thans een lieflijk beeld. Magna stond bij den muur met hoog opgeheven ar men om de bloemen in de vazen te ste ken, terwijl de knapen haar lachend de bloeiende takken toereikten. Voor het werk voltooid was, sloeg het negen uur, het tijdstip, waarop de Jcleine tuinmans- zoon naar huis moest. Zij moeten ook van boven begoten worden, heeft vader gezegd, herinnerde hij Diby nog. Deze haalde spoedig een gieter met water. Magna kon echter den gevulden gieter niet zoo hoog oplichten en dom pelde daarom een tak in het water, waarmede zij de bloemen nu bespren kelde. Deby was over dien inval verrukt en deed het ook, naar kinderaard, het zeer overdrijvend. Magna verheugde zich echter over de vergenoegdheid van den knaap en besprenkelde ook hem schert send. Lachend ontsprong hij haar. „LI kunt mij toch niet inhalen", riep hij uitdagend de trap van het terras af ijlend. ging op zijn spel in en liep gen Joden, Polen, en buitenlanders in de westelijke gouvernementen en in het vestigingsragoon buiten de steden en vlekken geen onroerende goederen ver werven of pachten en er evenmin hypo theek op geven. Thans bestaande hypo theken moeten binnen het jaar afgelost zijn, anders verliezen zij hare waarde als hypotheken en worden zij gewone schuldbekentenissen. Joden mogen hunne onroerende goederen alken aan hunne directe nakomelingen vermaken. Naar de France Militaire meldt, is de bezetting van Taza door de Fran- sche troepen in oostelijk Marokko aan staande. De samentrekking der troepen voor de bezetting aangewezen, is vol tooid. - Qp het oefeningsterrein van Pforz heim (bij Wiesbaden), sloeg bij het ge- schutexcerceeren een stuk geschut om. Veischeidene artilleristen kwamen on- der het geschut terecht; 2 man- schappen werden zwaar en 2 licht ge wond. In Stenico (Zuid-Tirol) heeft I.L Dinsdagnacht een br a n d gewoed, die 85 huizen (meer dan twee derde van de heeie plaats) in den asch legde. Eerst gisterochtend kon men het vuur tot stil stand brengen. 600 menschen zijn dak loos. Slechts een derde deel van de schade welke men op f125000 schat, is door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Een soldaat Luder uit Cheinnitz, die te Dresden wegens desertie gevangen zit, heeft, doqr gewetenswroeging ge dreven, bekend, dat hij in het Grunewald bij Berlijn en in een bosch bij Metz moorden gepleegd en de lijken had begraven. Er wordt nu een onderzoek ingesteld. Tijdens een verkenningstocht per vliegtuig zijn de luitenant Saiiiteiague en de sappeur Bonnereau van 400 M. hoog te boven het vliegveld van Ito geval len. De luitenant was terstond dood, de sappeur licht gewond. De Neue Freie Presse verneemt uit Leoben: De regimentsdokter von Menz is vannacht door zijn broer, eerste-luite- nant van de artillerie, door verscheidene revolverschoten doodel ij kg e kwetst In liet bewustzijn dat zijn wonden doo- delijk waren, heeft hij zichzelf daarna een kogel door liet iiart geschoten. De eerste-luitenant ging zich dadelijk aan de politie overleveren. Hij weigerde iets over de reden mede te deeien. Men ge looft, dat hij in een aanval van krank zinnigheid heeft gehandeld. Katwijk. Verschillende berichten circuleeren na tuurlijk reeds betreffende cle Kamervaca ture te Katwijk. Zoo meldt men aan de „Nieuwe Courant," dat de heer rar. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck zijn benoeming tot lid van de eerste Ka mer zal aannemen. Het bestuur van de Chr. Hist, kiesvereeniging te Katwijk aan Zee zal voorstellen, in zijn plaats hem na de trap af. Diiy ontliep haar ech ter tot over de brug, die over den vijver lag. Magna moest daarvoor stil houden. Zij was buiten adem van dien ongewoon snellen loop, heur zware haarvlechten waren losgegaan. Zij riep den knaap toe dat hij genoeg gespeeld had; het was tijd voor hem om naar bed te gaan. Toen zij over een brug naar de andere zijde, van liet water keek, scheen het haar alsof zich onder de over 't water hangende takken iets bewoog. Is daar niet iemand onder de beu- keboomen? vroeg zij Dity, die terug gekomen was en zich innig aan haar vastklampte. Hij wierp een verstrooiden blik naar achter en schudde het hoofd. Zoo zijt ge schoon, mama, sprak lijij daarop, heur haar geheel lostrekkend zoodat de gansche weelde van bruine lokken haar omgolfde. Magna liet hem maar begaan, en arm in arm ging zij met den knaap de trap op, hem ernstig vermanend thans naar bed te gaan. Na vele teedere omhelzingen gehoor zaamde hij en liet zich naar zijn kamer brengen. Magna vermocht echter nog niet van het terras te scheiden. Zij keer de terug en zat daar nog lang in 't ge voel van haar diepe eenzaamheid. (Wiordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1