BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1388. Bureau OUDE SINGEL 64, LEIDEN. Interc. Telefoon 936. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Pranco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent. met Oeïllustreerd Zondagsblad 5 cent Woensdag Mei 4914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.5Ö, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advcrtentiöngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE biaaen. V Katwijk. Gisteren hebben wijl medegedeeld, dat het Christ.-hist, lid der Tweede Kamer, mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck door de Staten van Gelderland tot lid der Eerste Kamer is gekozen ter aanvulling der vacature, ontstaan door het overlijden van baron Schimmelpen- ninck. Wordt deze benoeming door baron van Wassenaer aangenomen, dan komt de Katwijksche Kamerzelel vacant. Enkele bladen deelen nu reeds mede, dat de beslissing van Baron van Was senaer van Catwijck over de vraag, of hij zijn verkiezing tot lid der Eerste Kanier zal aannemen, afhankelijk zal zijn van de vraag, of er een overeenkomst zal worden getroffen tusschen de recht sere partijen in het district Katwijk. Een dergelijk voorbehoud schijnt ons dan ook zeer waarschijnlijk. Wij kun nen ons er moeilijk indenken, dat de heer van Wassenaer de Tweede Kamer wil verlaten, als zijn vertrek de aan leiding wordt van een scheuring in de rechtsche partijen. Van den anderen kant mogen wij, zonder ons aan een blind optimisme schuldig te maken, met zeer groote waarschijnlijkheid verwachten, dat de eensgezindheid onder de rechtsche partijen zal bewaard blijven. Onder de onzen is, zeker in de huidige politieke omstandigheden, diep doorgedrongen 't besef, dat de aaneengesloten, door geen feilen strijd verslapte, kracht der coa litie-partijen vóór alles dient behouden te blijven. Maar nu nu een desbetreffende commissie nog geen voor alle coalitie partijen bindend besluit heeft genomen nu is h et nog de tijd van rustig over leg en wijs beleid. En nu mogen, nu moeten w ij de vraag beantwoorden welke der rechtsche partijen naar onze meening de krachtigste aanspraak maakt op den zoo de heer van Wassenaer zijn verkie zing aanneemt vacant komenden zetel En dan luidt ons antwoord', onom wonden dat de Katholieken meerdere aan spraak op dien zetel kunnen maken dan landeren hoe men de zaak ook be schouwt. Bezien van het standpunt der evenredige vertegenwoordiging over het geheele land, is het aantal zetels, dat de Katholieken in de Tweede Kamer heb ben, in verhouding met het aantal Katho lieke kiezers te klein. Maar ook het kiezerscorps van Katwijk zelf is in meer derheid Katholiekzoodat een Katholieke afgevaardigde de aangewezen vertegen woordiger is. Voor de sterkte der drie rechtsche partijen te Katwijk geeft de „Standaard" deze cijfersanti-rev. 2598, christ.-hi- storischen 1497, katholieken 3120 kie zers. Hieraan kunnen wij toevoegen dat, toen ;er in 1897 3 candidaten van rechts wa- ten, werden uitgebracht: op 'den katho liek 2297, op den anti-rev. 2012, op den christ.-historische 933 sjtemmen. En in .1901 op den katholiek 2347, op den christ.-hist. 1439, op den anti-rev. 1401 stemmen. Als opvolger van baron Van Wasse naer van Catwijck wordt nu reeds ge noemd de heer J. Th. de Visser, christ. hist., oud-afgev. voor Leiden. Ongetwij feld, een eminente volksvertegenwoordi ger, dien wij" in de Kamer noode missen. Poch ook onder de Katholieken zijn zul ke mannen! Dat vergete men niet. Nogmaals, nu is het de tijld van rustig .Overleg en wijs beleid, en nu bedenke men eens ernstig, waarom deze zetel niet zou worden aangewezen voor de Katho lieke partij. V Hoe langer hoe mooier. Niet genoeg dat reeds zes verschillen- 1de richtingen onlangs ter groote Synode yan de Ned. Herv. Kerk genoodigd moesten worden om eenigermate de uit- teenloopende meeningen in dat kerkge nootschap aan 't woord te laten komen, beginnen nu oo|k de socialistische lidma- lten zich te roeren wat (krachtige 'kunstmest is voor de splijtzwam. ;l Reeds verheugt zich de Ned. Herv. jlKeilk te Zwolle in het bezit van een so- ^alistischen predikant, ds. S. K'. Bak kér, en deze pleit nu in de „Blijde Wé- jreld" voor een rooden stormaanval op sta Ned. Herv. Kerk te 'Amsterdam. Hij schrijft o.m.: „Ik geloof, <1*1,4e ijkl au gekomsa is, om ue nana daii uen pioeg te siaan. De vrijzinnig-hervormden ontwikkelen steeds grooter kracht Van ethisch- ortiiodoxe zijde is een vereeniging voor evenredige vertegenwoordiging opgericht Wanneer wij de socialisti sche arbeiders tot actie in deze dingen kunnen brengen, lijkt mij de kans zeer groot, dat binnen niet al te langen tijd de macht der starre rechtzinnig heid, die nu, ondanks het feit dat ze minderheid is, regeert, kan gebroken worden en dat ook onze stem in de Ainsterdamsche gemeente zal worden gehoord. En dat is toch waarlijk wel waard, dat daarvoor met alle kracht gearbeid wordt." Als we ons nu herinneren, dat nog zoo pas in een rooden optocht te En schedé het brutale opschrift werd rond gedragen: „De Kerk, de Kroeg en de Kazerne zijn drie struikelblokken op den weg naar het geluk", dan vragen we ons af: waarom doen de socialisten moeite om een kerk binnen te treden? Wat zoe ken zij er: stichting of een gunstige ge legenheid voor een nieuwen beelden storm, zij het dan in geestelijken zin. Om stichting kan het den heeren kwa lijk te doen w&zen, want daartoe behoe ven zij zoo'n drukte niet te maken. De Protestantsche kerken staan toch voor alle lidmaten open en als de eene do- miné niet bevalt, welnu er wordt in verschillende richtingen gepreekt. Daar is allicht iets bij waarmede men zich vereenigen kan. Neen, de roode heeren willen hun macht ook in geestelijken kring doen ge voelen, willen misbruik maken van de kansel, om de leer van den klassenstrijd te verkondigen ter plaatse waar louter woord ei van broederlijke liefde mogen worden gehoord. We kunnen ons begrijpen dat recht zinnige Protestanten zich daartegen te weer stellen en naannate zij minder kracht bezitten voor een afwenden van het roode kwaad rijst ook onze bezorgd heid. Laten wij Roomschen ten minste pal staan. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. I nkomstenbelasting. Zooals te verwachten was, zijn de bei de amendementen op art. 33 dat van de socialisten tot verhooging van het „bestaansminimum" en dat van de vrij zinnig-democraten tot versterking van de progressie verworpen. Het eerste met 65 tegen 20 stemmen (vóór: de sociaal- en vrijz.-democraten, benevens de Unie liberalen De Muralt en Fock), het twee de met 59 tegen 25 stemmen, (vóór: de sociaal- en vrijz.-democraten en de Unie-liberalen Heeres, Eerdmans, De Jong, Smeenge, Otto, Lieftinck, De Mu ralt en Jannink). Daarna werd het re- geeringsvoorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het amendement van de vrijz.-demo craten is de aanleiding geworden van een niet zeer(!) vriendschappelijke gedach- tenwisseling tusschen de voorstellers en de leden van de andere concentratie-par tijen. De eersten beschuldigden de laat- sten van kiezersbedrog bij de verkiezin gen in Juni; toen waren zij veel sterker voor directe en veel sterker tegen i n- directe belastingen, dan nu. Het is wel een uiting van broederlijke eensge zindheid! ALGEMEEN OVERZICHT. Als de berichten uit Mexico waarheid bevatten, dan zijn de Vereenigde Staten van Noord-Amerika den grootsten vijand van dit land niet, 'doch wonen die in het land zelf» Een rijk, dat in zich zelf ver deeld is, moet ten gronde gaan. Ziet de hieronder volgende berichten. Maandagmiddag is een proclamatie verschenen, onderteekend door Zapata, waarin aangekondigd wordt, dat de op standelingen uit het Zuiden (de Zapa- tisten) heden de stad Mjexico zullen aan vallen» Huerta en Blanquet worden in de proclamatie ter (dood veroordeeld. Deze proclamatie wordt beschouwd als de berichten te niet 'doend, dat Zapata met Huerta zal samenwerken, en dat Za pata op Vera Cruz aanrukt Volgens berichten van admiraal jMayo bsi ysm tesfcw *te vmwz?' troepen en de tróepen van Carranza te Tampico dagelijks voort Mayo deelde aan het departement van Marine mede, dat hij geen moeite zou hebben om met de voorhanden strijdmacht Tampico in te nemen, voor het geval dit gewenscht mocht zijn. Admiraal Badger te Vera Cruz meScdc aan het departement van Marine, dat Huerta aan de douanebeambten van alle havens in den staat Vera üiuz verboden heeft schepen van of naar havens der Veieenigde Staten in oi uit te klaren. Generaal Carranza, de leider der re bellen, heeft een nota gezonden aan de regeering van de Vereenigde Staten waarin hij uiteenzet waarom hij geen wapenstilstand niet Huerta kan sluiten. Carranza zegt daarin o.m.Ik beschouw het als schadelijk voor de zaak der re bellen de vijandelijkheden te staken, wijl zulk een wapenstilstand alleen ju het voordeel zou zijn van Huerta. Wij trachten met inspanning van al onze krachten zoo spoedig mogelijk de consti- tutioneele orde en den vrede te her stellen, en daarom kan ik geen wapenstil stand aanvaarden. Huerta heeft de berichten uit Washing ton over zijn aanstaand aftreden in een proclamatie aan zijn troepen zoo stellig mogelijk tegengesproken. "Het is moge lijk zegt hij daarin dat gij op een gegeven dag hoort, dat de Amerikanen mij hebben gevangen genomen of terecht gesteld. Een dergelijk bericht kan waar zijn. Maar als gij hoort, dat ik vrijwillig ben afgetreden, zegt dan aan ieder, dat het een leugen is. Ik zal nooit toe stemmen in een bemiddelingsplan, dat mijn aftreding in zich sluit" Aan Engelsche bladen seint Reuter uit Mexico, dat Huerta niet ziek is. HÜ ver toont zich bijna ^gelijks in het open baar en wordt dan steeds toegejuicht. Er loo.pen ook weer geruchten over een opmarsch der Amerikanen van Vera Cruz naar de Mexicaansche hoofdstad. Daarom hebben de Mexicaansche regee- rnigstroepen den spoorweg Vera Cruz Mexico stad onbegaanbaar gemaakt door den grond onder de baan uit te graven, Ook maken zij voorbereidingen om den weg te vernielen voor het geval de Amerikanen willen pogen naar de hoofd stad op te marcheeren. De Amerikanen zijn echter op hun hoede. Die regeering heeft nog zeven regimenten artillerie naar Vera Cruz gezonden en bevel gegeven, dat alle schepen slagvaardig moeten zijn» De leiders der partijen in den Oosten- rijjkschen Rijksraad hebben to Wieenen vergaderd om middelen te beramen tot herstel van den normalen parlementairen toestand Bij alle partijen viel geneigdheid op te merken, daartoe mede te werken, ook bij de Tsjechen, maar dezen stelden de voorwaarden, dat de grondwettige toe stand in Bohemen hersteld zou worden, dat de verkiezingen voor den Landdag zouden worden uitgeschreven, en dat nog eenige andere vain hun eischen zouden' worden vervuld. In die vergadering heeft £türgkh, de minister-president, gezegd, dat hij' door hetzelfde verlangen was bezield als de partij-leiders. Hij wenschte even vurig als zij, dat de normale parlementaire toestand zou worden hersteld. Eerst ech ter moest daartoe het geschil tusschen Tsjechen en Duitschers over den Bo- heemschen Landdag worden bijgelegd. De vergadering verklaarde zich voor het openen van nieuwe onderhandelin gen tusschen de vertegenwoordigers van ide Tsjechen en de DuitscherS over de bijleenroeping van den Boheemschen Landdag, zonder welke, volgens de opvat ting van de .Tsjechen, 'de normale parle mentaire toestand niet mag worden her steld. De conservatieven en de liberalen in Zweden zullen inderdaad de kwestie der landsverdediging samen trachten op te lossen in een voor den koning en de rechterzijde bevredi genden zin Het zoet gefluit van den so- cialistischen vogelaar Branting- den lei der der Zweedsche rooden kan, vol gens het orgaan van 'den oud-minister Staaff, de ^Dagens Nyheter", de liberalen niet verlokken wiet deze partij op het ge bied der landsdefensie saam te werken, Staaff en zijn groep willen aan het mini- sterie-Hammecskjöld bij de opening der Kamer op 18 Md geen moeilijkheden in den weg leggen, doch zijn bereid met de conservatieven een compromis teslui- tea tijd der inL;i. en het type der aan te schaffen pantserschepen nog eens wor den inzake het verdedigingsprogram van dit ministerie, welk program trou wens in vele opzichten overeenkomt met he' vn Staaff, de vorige minister-presi dent, in 1913 in een rede, door hem te Karlskrona gehouden, als noodzakelijk heeft aangegeven. In de ministerieele bu reaux te Stockholm wordt thans aan een ontwerp voor de verdediging met spoed gewerkt Zaterdag waren alle generaals in de hoofdstad aanwezig, om met de regeering overlég te plegen tot het nemen van veiligheidsmaatregelen tegen.u ja want daarop komt toch de ge heele defensiebeweging in Zweden neer den gevaarlijken, onvertrouwbaren, machtigen Russischen nabuur. GEMENGD. Uit Durazzo wordt bericht dat Grieksche benden een groot deel van het district Kolonia bezetten. De Al- baneesche regeering besloot er een ster ke troepenmacht heen te zenden. Men schjjnt te Weenen toe te stem men dat Zograpiios en andere leden van de voorloopige regeering meer en meer controle verliezen op de Epirotische be weging en dat de meest opstandige ele menten reeds geslaagd zouden zijn om in de Epirotische zaken leiding te nemen. De bestuurder van het ministerie van Financiën, Bark, besprak de f i n a n- cieele politiek voor de beurs. Men moest een bankorganisatie voor land bouwkredieten oprichten. Het ministe rie houdt zich bezig met plannen tot ver betering van het spoorwegnet, land- en waterwegen. Voor de uitvoering der plannen is een leening noodig. De nabu rige landen gaan voort met hun toerus tingen. Rusland kan daarom geen afstand doen van de verhooging in uitgaven, noodig voor de landsverdediging. De Porte deed aan de groote mo gendheden een tweede memorandum toe komen, bevattende een lange lijst van nieuwe kwellingen, welke de Mu zelmannen in Macedonië doorstaan moe ten; 300000 Muzelmannen zouden hun huizen moeten verlaten om naar Turkije uit te wijken. De regeering heeft de grootste moeite om in hun behoeften te voorzien; zij'hoopt dat de mogendheden bij de Grieksche regeering stappen zul len doen om de goederen en de eer van de Muzelmannen in Macedonië te waar borgen. De internationale conferentie voor de vrije luchtvaart is gister te Pa rijs geopend. Nederland is er vertegen woordigd door 5 afgevaardigden. Prins Bonaparte, de voorzitter, protesteerde tegen de verboden zones. De luchtvaar- ders verlangen een internationale over eenkomst, volgens welke in tijd van vre de elk het recht zal hebben de luchtvaart te beoefenen zonder gevaar te looperi door een lastige en tyrannieke wetgeving belemmerd te worden in zijn vrijheid. Naar luid van een door het depar tement van marine ontvangen telegram zijn de troepen onder Leconte Vasquez, die in de buurt van Lavega in de re publiek San Domingo vochten, ver slagen. Vasquez is gewond. Het Japansche departement van (Marine beschuldigt admiraal Joe- jii van aanneming van provisies tot een bedrag van 352.700 Yen van twee be kende Engelsche scheepsbouwwerven. Naar uit Duinkerken wordt gemeld werd uit de duinvesting het (nieuwe sluit stuk van het 75 m.m. kanon ge stole n door een vrij groot aantal dieven, die in een- auto sprongen om zoodoende met het sluitstuk de grenzen te kunnen over trekken. Zij werden bij het uitvoeren van, de misdaad ontdekt en dadelijk achter volgd. Zij wierpen het sluitstuk weg. La ter werd dit in het duinzand teruggevon den. De dieven wisten over de grenzen te ontkomen. Een streng onderzoek is ingesteld. Dinsdagmorgen ontplofte een hoeveelheid dynamiet in een magazijn toebehoorende aan de regeering van Pa nama. 8menschen werden gedood, 19 ernstig gewond. Het gebouw is ver nield. De meeste dooden üljn bfandwëërman- nen die poogden het magazijn te redden. De voortdurende sneeuwstor men verwoestten in den Kaukasus né gen dorpen. Dé oogst der beroemde wijngaarden heeft sterk geleden. De sstote teitoagt milli oenen,. Staatsraad Mr. Dr. A. A. H. Struycke n De „Staatscourant" bevat het Kon» Besluit, waarbij Mr. dr. A. A. H. Struyc- ken, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, is benoemd :ot lid van den Saad van Stale, in de vacature van wijlen Mr. T. L. M. H. Borret, gelijk we in ons nummer van, gisteren reeds gemeld hebben. Mr. dr. A. A. H. Struycken, werd in 1873 te Doesburg geboren, doorliep de H. B. S. te Groningen, legde vervol gens het gymnasiaal aanvullingsexamen af, en liet zich in 1892 inschrijven als student in de rechten aan de Universiteit te Leiden, waar hij in 1S98 op stellingen promoveerde tot doctor in de rechtswe tenschap. Daarna vestigde hij zich te 's Graven- hage en kreeg daar reeds spoedig een zeer drukke advocatenpractijk. In 1903 promoveerde hij tot doctor in de staats wetenschap op een proefschrift, geti teld: "Het rechtsbegrip." In 1906 benoemde de gemeenteraad van Amsterdam Mr. Struycken tot hoog leeraar in het Staatsrecht en de Rechts- encyclopaedie aan Se gemeentelijke Universiteit. De lichte storm, die rond deze hoogleeraarsbenoeming was opge stoken, ging spoedig liggen, toen bleek welke eminente hoedanigheden de nieu we professor én als rechtsgeleerde én als docent had. Reeds zijne inaugureela rede over het positieve rechtsbegrip trok zeer de aandacht. Later publiceerde Prof. Struycken nog verschillende belangrijke geschriften, meest over administratief rechtelijke onderwerpen, o.a. „Admini stratie of rechter." Eveneens werkt hij sinds een paar jaar mede aan „Van Onzen Tijd", waarin hij iedere week artikelen over Staatsrech terlijke vraagstukken schrijft. Zondagsrust. De regelingscommissie van het 3e Na* tionaal Congres voor Zondagsrust, aan gemoedigd door den steun van velen, die als lid toetreden, heeft voor de bij- eenkomsten van het congres, dat zooalsl men weet op 16 en 17 September a.s. te 's-Gravenhage zal' worden gehouden, het gebouw voor Kunsten en Weten schappen gehuurd. Behalve de meeste ministers zij!n ook! lid geworden de Aartsbisschop van Utrecht, de oud-minister Dr. Kuyper, de voorzitter en secretaris van <jé Al(g. Syi node der Ned. Herv. Kerk. Stakers schrikbewind. Te 's-Gravenhage wordt door de stra» tenmakers gestaakt Ziehier wat nu De G. schrijft in „De Residentiebode" „In de parochie van den H. Jozeil werden gisteren de kinderen 'tot hun eerste H. Communie toegelaten. Onder, hen was ook het kind van leen bij dé straatmakersstaking betrokken werkwilH lige. Welnu, ouders en kind hebben hun kerk niet kunnen Dereiken dan met poli* tieagenten per fiets achter hun rijftuig, omdat de stakende collega's goed von- den deze menschen met hpn kind per fiets naar de kerk te brengen. Biij het Ïn4 gaan van de kerk kregen zij een gejoej achterna. „Tegen het uitgaan van de kerk was in de Van Limtwrg Styrumstraat een versterste politiemacht, onder commando) van den inspeteur van politie le kl^ssje P. L. Leunis, ten einde op alle eventuali teiten voorbereid te zijki. De vorige week had de betrokkene immers de kerk aan de zijde van de Hoefkade moeten ver laten. „Ook nu' wachtte men hen weer op', de ouders en hun kind. Langs heel den weg naar hun woning was er (door dei' stakende Collega's voor hun geleide ge* zorgd. „Tot zoover het geval, dat wij hiefl zoo sober mogelijk hebben weergege-i ven. De geestelijke verdiensten van de zen voor dit gezin zoo hoog heiligen dag zijln er stellig niet minder om geweest Maar tochlaten wij daarop nu eens niet verder ingaan. Wij hebben wal anders om de arbeids-vrienden van hei socialistisch Raadsjid Buurman voor td houden. 1 „In Maart van het jaar 1 Qi2 heelt men Emil'e Vandervelde, den leider dei Belgische socialisten, gevraagd om zijb meening over stakingsrecht en het recnl om te werken. Wëllnu, deze meening moge dan hier yol'gen. i zou doeA «ra ds» \slrjjd t»

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1