BUITENLAND. MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1386. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent V* President Van Voorst. iBrachten nog kort geleden de tijds- jomstandigheden een Katholiek op den voorzitterszetel der Tweede Kamer, thans gaven diezelfde omstandigheden de voor zittershamer der Eerste Kamer eveneens aan een Katholiek in handen. We zeggen met opzet: tijdsomstan digheden en niet politieke omstandig heden, omdat deze laatste woordkoppe ling een te enge omschrijving geeft van |d'e positie, welke ons die twee praesi- |diums bracht. Zeker, beide benoemingen: indertijd |die van Jhr. mr. O. van Nispen tot Se- venaer door de Tweede Kamer, en nu jdie van baron Van Voorst tot Voorst (door de Koningin, houden wel verband tmet de politiek, maar hoe komt het, dat jmen ons, Roomschen, beide malen niet voorbij kon gaan? Schreef de politiek dit voor? Geenszins, want 't is nog altijd schering en inslag bij de Nederlandscbe politiek, om mannen van Christelijken huize naar Iden achtergrond te dringen, ten minste ,te trachten zulks te doen. ,Waardoor kon zulks beide maken niet (gelukken Omdat, ondanks alle pcliti'ek, onze on wankelbare beginselen meer en meer triomfeeren, wat dan natuurlijk steeds gepaard gaat met een aanwas onzer ver tegenwoordigers op allerlei gebied. Als we eens even in de herinnering brengen, hoe lang wij, Katholieken, in ons land stelselmatig achteruit zijn ge drongen en hoe taaie moeite het ons heeft gekost, voetje voor voetje onze rechtmatige plaats in de 'openbare samen- lezing te hernemen, dan wordt het pre sidium van den heer Van Voorst een monument te meer in den strijd, dien wij tegen de Nederlandscbe politiek voer den en moeten blijven voeren. Evenals de heer Van Nispen het aan de overzijde van het Binnenhof toonde, zal ook generaal Van Voorst onder de (Senatoren doen zien, dat men openbare ambten met groóte gerustheid ook aan Katholieken lean toevertrouwen. Wie zei dat? „Vr ij lieid van onder w ij! s behoort de leus te zijn en ouders behooren het recht te hebben, hun kinderen te laten onderwijzen door wien ze verkiezen. •Over 40, 50 jaar zal men de tegenwoor dige onderwijs-vvetten belachelijk en mid- Ideleeuwsch vinden." Dit lijkt wel een citaat uit een rechtsch orgaan, maar 't is. inderdaad ontleend aan.... Multatuli, die aldus schreef in zijn „Brief aan de Groninger Werklie den." Sinds deze vrijgeest zoo den staf brak over onze onderwijswetgeving, welke hij io.m. „schandelijke tyrannie" noemde, is de toestand reeds veel verbeterd, maar 't kost ons nog steeds strijd om te komen tot de gelijkstelling, welke pas de ware vrijheid van onderwijs brengen zal iWe zullen er wel komen! .FEUILLETON. 148) De groote ruimte, was door tapijten en tochtschermen in twee deelen ge:c! e den, zoodat men, binnentredende, de aanwe zigen nog niet dadelijk kon zien. Dornick hoorde, dat men een levendig gesprek voerde en wilde juist het voor hangsel openschuiven, toen «enige woor den zijn aandacht troffen, die hem deden achteruit treden. 'tls het beste portret, dat gij ooit gemaakt heb, had bij zijn binnentreden mrs. Ahrens in opgewekte stemming ge zegd. Het aapachtige schijnt voorwaar je genre te zijn. Ik kan dat beter treffen dan liefde, antwoordde August met eigenaardige klank in de stem. Mijn arm lcelijk oudje, begon zij weder, in het Italiaansch, nog altijd la- jchénd. Hij zou er heel wat voor over hebben om voor de wereld jong en schoon te schijnen. Wilt gij je werkelijk aan hem ver- koope'n? was August's verbitterde vraag. Kijk niet zoo boos, Künstlerknabe. jjNiet alle inenschen kunnen zulke Apol lo's zijn als gij, en het verstand moet het hart beheersqhteo. ALGEMEEN OVERZICHT. De berichten over den toestand in Mexico blijven verward. Het is er ook een ver warde boel, daar er zooveel partijen zijn waarmede rekening moet gehouden wor den. Vast staat dat zoowel de Vereenig- de Staten als generaal Huerta de bemid deling der Zuid-Amerikaansche staten, der A. B. C. staten, zooals men kort heidshalve zegt (Argentinië, Brazilië, en Chili), hebben aanvaard, niet alleen, maar dat zij eveneens hebben toege stemd in een wapenstilstand. Carranza, die wel de bemiddeling aanvaardde, heeft echter blijkbaar nog niet bewilligd in een wapenstilstand. Minister Bryan ver klaarde toch gisteren na een onderhoud met de bemiddelaars, dat Carranza nog niet had geantwoord op het voorstel tot een wapenstilstand tusschen de fe deralen en rebellen en voegt de officiee- le kennisgeving hieraan toe, „hiervan hangen de plannen der bemiddelaars voor een regeling van het geheele Mexi- caansche conflict af". Uit Chihuahua komt het bericht dat Carranza en Villa zijn deze beiden het nu weer eens? hun beweging naar het Zuiden voort zetten en een aanval op Tampico voorbe- bereiden. Volgens een telegram van gis teren op het Amerikaansche departe ment van Marine ontvangen hebben de federalen en de constitutionalisten te Tampico een wapenstilstand gesloten. In ander opzicht schijnt het met die bemiddeling nog niet zoo gunstig te staan. De correspondent van de „Fr. Ztg. te Mex'ico seint n.l. De poging der Zuid-Amerikaansche republieken, om tus schen Mexico en de Unie te bemidde len, is op het voornaamste punt tot dus ver zonder succes gebleven. Zij slaagden er niet in, de eerste voorwaarde van pre sident Wilson door te voeren en Huerta tot aftreden te bewegen. Huerta ver klaart beslist, dat hij wil blijven. Niet temin is de stemming in regeeringskrin- gen in Mexico optimistisch. De vredes onderhandelingen zullen binnen onge veer 14 dagen beginnen, zoodra de ver tegenwoordigers van Huerta en Carran za aangekomen zijn. Met het oog op den heeten zomer zal de conferentie in een plaats aan de zee plaats hebben. Evenals bij den Russisch-Japanschen vre de, is de basis voor de onderhandelin gen nog steeds onbekend. De heele bemiddeling wordt daarom slechts meer als een spel voor het pu bliek beschouwd. De voornaamste hoop is deze, dat de opstandelingen Huerta zullen verdrijven, waarop Carranza er kend wordt, wat gelijk staat met de uitroeping van het Amerikaansch protec toraat. Carranza heeft bevel gegeven, dat 12000 man opstandelingen moeten wor den gemobiliseerd om Tampico aan te vallen. Generaal Villa zal deze macht aanvoeren. Rafael Muspuiz, de schoon zoon van generaal Carranza, heeft ver klaard, dat een wapenstilstand in Noord-Mexico onmogelijk was. Gij zult het echter niet doen, riep August, zijn stem niet meer machtig. Gij moogt hem niet toebehooren, alleen om dat ellendige goud. Ik weet, dat gij mij goed gezind zijt... Mi) behoort uw lief de, dat kunt gij niet loochenen. Laat mij voor u arbeiden, laat mij u beschermen. (Klaarblijkelijk viel hij voor haar op de knieën). Gij zult mijn koningin zijn. Maar de koningin kon daarbij ver hongeren, mon cher, en dat kan zelfs bij de grootste vereering niet aangenaam zijn, hoorde Dornick antwoorden. Het doet mij pleizier, dat gij voor een tijd geborgen zijt, dat ik je heden den prijs reeds betalen kan. Daarin was hij roe rend vrijgevig dezen keer; die aardig heid zal ik hem anders af moeten lee- ren... Zoo, en sta jij nu eens op en bega geen onzin meer, voegde zij er min of meer ongeduldig aan toe. Allons, wees gehoorzaam. Hij scheen echter niet gehoorzaam te willen zijn. Gij zult je aan den moloch niet opofferen, krijschte hij. Den ander zou ik u hebben afgestaan... dezen niet, nóóit. Je bedoelt met dien ander graaf Dornick? Wat geeft me dat? Een koude, enghartige natuur, een die geen stap doet, waardoor hij in zijn rust wordt gestoord. Ik laat hem graag aan zijn fan^tie^e vrou,wdie hééft (ca minste Uit al de berichten omtrent den toe stand in Mexico blijkt dus wel dit eene: dat de bemiddelaars een uiterst moei lijke taak hebben aanvaard en dat waar schijnlijk ondanks de ingenomenheid, waarmee het optreden der Zuid-Ameri kaansche staten eerst werd begroet, nog zeer onaangename verrassingen te wach ten staan. In 't nieuwe vorstendom Albanië be ginnen de moeielijkheden te komen. De regeering ontving een telegram meldend dat de stad Kolonia door opstandige Epiroten die over talrijke kanonnen en mitrail leurs beschikten, is ingenomen. Wat er van het garnizoen is geworden, en of er ook Nederlandsche officieren aan de vruchtelooze verdediging hebben deelge nomen, is tot heden nog niet bekend. In den namiddag ontving de gendar meriecommandant telegrammen melden de, dat de opstandelingen, na de inne ming der stad vrouwen en kinderen ver moordden en de stad in brand staken. Er heerscht hier groote opwinding, daar de opstandelingen verder moe ten voortrukken. Er hebben optochten plaats, waarbij heftige uitroepen tegen Griekenland worden geuit. Albaneesche gendarmen onder bevel van kapitein Doorman hebben bij Ta- ria een sterke stelling bezet, ten einde den opmarsch der Epiroten, in dat dis trict te stuiten, 20.000 boeren zijn ge vlucht. Luxemburg. De Luxemburgsdie staatsminister von Eysc'.en tc:nt zich cp politiek gebied een aarts-venijnig anti-katho'iek secta- ris. Menherinnere zich sléchts de school kwestie. Nu heeft de Lrxemburgsche Ka mer eem door hefliberaal-socialistische bloc ingediend wetsontwerp aangenomen krachtens hetwèlk verboden wordt, dat door de rechtbank opgelegde geldboeten gedekt worden door een openlijke inza meling. Deze wet is, zooals men aan stonds begrijpt, op de allereerste plaats gericht tegen Mgr. den bisschop en de katholieke pers. De politieke gebeurtenissen van den l'aatsten tijd in Luxemburg hebben daar herhaaldelijk aanleiding gegeven tot scherpe polemiek. De gevolgen waren dan aanklachten, processen en veroordeelingen. En onder die veroordeelende vonnissen hebben het meest de katholieke bladen te lijden, die niet, zooals hun tegenstanders, be schikken over groote kapitalen. Vandaar dat zij hun toevlucht namen moesten nemen tot openlijke geldinzamelingen om de proceskosten en de boeten te betalen. En die inschrijvingen hadden telkens groot succes, zoodat de bloc- broeders over deze welsprekende uitin gen der openbare meening groote erger nis gevoelden en ten slotte het hier boven genoemde wetsontwerp thans wet geworden indienden. Ook Von Eyschen pleitte sterk voor de invoering van dezen hatel'ijken wettelijken maat regel'. Een treffend voorval had plaats in de kleine parochiekerk karakter... En nu nog eenmaalWees verstandig, Adonis. Het rijtuig wacht be neden op mij. Neen, tandenknarste de ander. Ik houd je vast, ik Iaat niet van je af. De goudwolf zal u niet bekomen. Zwets nu geen onzin. Die goede moloch, zooals gij hem noemt, is .mij onontbeerlijk. Ik heb genoeg van den kamp dos levens, heb genoeg vaii die eeuwige geldafpersingen. Ik kan niet zoo armzalig leven, ik kan niet iedere cen- terimo omkeeren. H.et is heel aardig voor anderen te bedelen, maar 't is min der pl'eizierig als men 't voor zichzelf noodig heeft. Ik kan alleen maar in goeden doen leven en wil mij nu rust gunnen. En mij wilt gij alleen en in ellende laten. Maar ik laat je niet gaan.... Ik zal om je vechten. Liever wil ik in uw armen ten onder gaan Dornick had reeds tweemaal een be weging gemaakt als wilde hij zich terug trekken. Iets echter van de vertoornde stemmen der sprekenden deed hem blij ven met de gedachteer kon daar wel eens hulp noodig zijn. Een schreiend gegil' klonk nu ook door de ruimte, want August was opgespron gen, had haar omklemd en hield haar zoo vast omsloten, dat zij in dood el ijken angst ,o,m Hute Op pogen- van Bossy. Daar werd namelijk het hu welijk voltrokken tusschen een voorna men officier, graaf Pierre de Renault de Lannay de Bossy geheeten, en de doch ter eener aanzienlijke familie. Nadat de huwelijksinzegening had plaats gehad, trad een eerbiedwaardig Benedictijnermonnik!' naar voren om het jonggehuwde paar toe te spreken. Met plechtig gebaar zijn armen uit strekkend over de jonggehuwden, ze de hij hen, naar hij zeide, niet alleen als priester, maar ook als grootvader. De Benedictijnermonnik was pater du Bourg, prior van het Benedictijnenkloos ter te Parijs en grootvader van de bruid. Zelf had hij vroefger als officier in het 1'eger een schitterende carrière ge had en was gehuwd geweest. Doch na een huwelijk van slechts weinige jaren had hij1 zijn eChtgenoote vertoren. Na zijn kinderen te hebben grootgebracht verliet hij' de wereld en verwisselde zwaard en gouden tressen voor het ne derig kleed des monniks. GEMENGD. Zaterdagavond is de hertog van Argyle, schoonbroeder van wijlen koning Eduard, overleden. John Sutherland Campbell, de negende hertog van Argyle, werd 6 Aug. 1845 geboren. Hij studeerde in Oxford en was van 186387 lid van het Lagerhuis. Van 187883 bekleedde hij het ambt van gouverneur-generaal van Canada. Na den dood van zijn vader (1900) werd hiji lid van het Hoogerhuis. In 1871 huwde de hertog prinses Louise, de vierde dochter van koningin Victoria. De overledene was een bekend politicus en schrijver van verschillende werken over Canada, Amerika, enz. Omtrent den toestand van keizer F r a n z J o s e-p h werd gisterenochtend meegedeeld, dat de monarch den nacht beter had doorgebracht dan den vorigen, terwijl de algemeene toestand zeer be vredigend is. Volgens het laatst gepubli ceerde bulletin is in den toestand der catarrhale verschijnselen geen wijziging gekomen. Des namiddags vertoefde de keizer gedurende een uur in de kleine galerij. In het Pruisische huis van afge vaardigden hield dr. Hauptmann (Cen trum) bij de bespreking van de begroo ting van eeredienst een rede ten gunste van de uitbreiding van de Neder landsche colleges aan de universi teit van Bonn. Tevens diong hij er op aan, dat aan den lector, die de colleges geeft, een passend salaris zou worden toegekend. Aan de „Liberté" wordt uit Fez geseindDe kolonne-Gouraud vernie tigde het legerkamp van den Roghi, in het noorden van Marokko. De Marok kanen leden ontzaglijke verliezen. De Franschen kregen 9 dooden en 9 ge wonden. Gedurende den aanval op het kamp Roghi verloren de Franschen 9 man aan gesneuvelden, terwijl 25 anderen gewond werden. De verliezen vaii den vijand waren aanzienlijk. ,Te Keulen heeft zich een comité gevormd, dat feestelijkheden zal organiseeren, om Mgr. von Har—ann's blik zwiepte een wandelstok door de lucht, die eerst neerkwam op August z'n rug, daarna op handen en armen, waar mede hij de dame omklemd hield. Woedend en door den onverwachten aanval' van zijn stuk gebracht, keerde de schilder zich om en liet de dame los, die in grooten angst achter een arm stoel1 vluchte, die daar als decoratiestuk stond. Goudwolf I riep August en wilde zich op Dornick storten in wien hij den ouden bruidegom vermoedde. Waag het niet '.waarschuwde Dor nick, dreigend den stok verheffend en met koude rust den woedende aanziende. Gij schijnt mij niet te herkennen, Heil brinck. Red mij uit de handen van dien ijlënden knaap! Jammerde de dame nog eenmaal'. Zij had in haar opgewondenheid de binnentredende blijkbaar ook niet her kend. De graaf richtte een spottende» blik op haar om zich daarna weder tot den schilder te wenden, die in sprakeloozen sehrik naar Dornick staarde en zijn eigen oogen niet vertrouwde. - Gij hebt vergeten, wat men een dame verschuldigd is, ging Dornick koel voort. Vraag haar om vergeving en be ten^ al je zei ven wat, au,der» aal ik de verheffing tot Kardinaal op plechtige wijze te vieren. De feesten zullen waar schijnlijk in de week na Pinksteren plaats hebben. Bij keizerlijke oekase is last gegeven tot het houden eener proef-mobili- s a t i e in twee districten en de oproeping! der reservisten in twee andere districten, van het gouvernement Jekaterinoslaw in Rusland. Welke groote mogendheid zal daar nu eens tegen protesteeren of ook een proef-mobilisatie gelasten! De Tobol in Rusland is sterk ge wassen. Vele plaatsen in de omgeving van Koergan staan onder water. Een gedeelte van Koergan werd vernield. Uit gestrekte- gebieden zijn overstroomd. Een gedeelte van Noord-Frankrijk is geteisterd door een waterhoos. Voor al de omgeving van Kamerijk heeft het hard te verantwoorden gehad. De aange richte schade wordt geschat op minstens 700.000 frs. Overal zijn dë kelders onder- geloopen. Vier fabrieken zijn stopgezet, op verschillende plaatsen zijn huizen in gestort. Het garnizoen van Kamerijk is gerequireerd om do bevolking hulp te verleenen. De onderwijs-commissie. De „Nederlander", sprekend over de onderwij's-commissie, zegt, het heel' na tuurlijk te vinden, dat de beraadslagin gen dier commissie niet zoo spoedig tot een resultaat leiden, en deelt mee, dat „er tot nog toe in de Staatscommissie niets is voorgevallen, wat de hoop on-, (iermijnt, dat men tot goed resultaat zal komen. Wel is juist het tegendeel het geval". Een interessant aanbod. Naar de „Cat'ncrHc Herald" meldt, heeft een Amerikaan uit Huntingdon in Indiana 10.000 dollar op een bank ge deponeerd, welke een ieder verdienen kan, die een der volgende beweringen bewijst dat de Katholieke Kerk haren kinde ren verbiedt den Bijbel te lezen dat aflaten verkocht worden dat gel'd berekend wordt voor de biecht dat de Katholieken beelden aanbid den dat de Katholieke Kerk de openbare school wil vernietigen dat meisjes tegen hun wil' in het kloos ter worden gehouden dat de Jesuïeten de l'eer huldigen, dat het doel de middelen heiligt. Ieder geestelijke van de Vereenigde Staten mag rechtens Vtzcifde aanbod aan eiken papenhater doe;i. Laat de heer Eerdmans zijne krach- tem eens beproeven. Met het houden van lezingen tegen de Katholieke Kerk is het sommetje van 10.000 dollar zoo gauw niet verdiend! De reis van Prins Hendrik. Prins Hendrik is voornemens op 3 Juli a.s. de reis naar de hoven te Kopen hagen, Petersburg, Stockholm, Christi- ania aan te vangen en on dien dag te IJmuiden te embarkeere- '-et aldaar politie halen, die je wel anders tot rede zal brengen. August's oogen vielen slap langs zijn lijf en een hevige siddering greep hem aan. Zij heeft u ook bedrogen! fluisterde hij met verwarden blik, Dornick nade rend. Zonder acht op hem te slaan, wendde deze zich tot de dame U zoudt goed doen, Madame, van dit oogenblik van rust gebruik te ma ken om u terug te trekken. Zij had hem nu herkend. Hij was dus, toch gekomen. Of hij het gansche ge sprek gehoord had? Iets ais s.chaamte maakte zich van haar meester. Maar de toorn, ontdekt te zijn en het spel ver loren te hebben, kreeg dc overhand. Men pleegt in huizen, waar men onverhoeds binnentreedt, zich te laten aandienen, sprak zij stekelig, 't Beluis- luisteren der gesprekken van anderen vond men vroeger onwaardig. Ik heb anders aan deze omstandigheid mijn redj ding uit de armen van een waanzinnige te danken lging zij voort, haar zwarte mantille vaster om de schouders trek kend en trachtend inet zeker vertoon van waardigheid de deur te bereiken, (Wtordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1