Uit de Pers. te 0 MAGNA. Men merkt het niet, wordt er ge zegd. Inderdaad, men krijgt er geen belas tingbiljet voor thuis, maar de belasting penningen moet men toch ook opbrenr gen, al draagt men ze naar den winkel, van waar ze ten slotte in de schatkist te land komen. Deze exorbitante belastingheffing zal door de vrijzinnigen, die zoo fraafie be lastingtheorieën opzetten, worden be stendigd. De poging van rechts ondernomen om van den suikeraccijhs een flink stuk af te knijpen, wordt door de linkerzijde en door den 1'inksChen minister van F5- inandiën, die op haar kompas zeilf, ge fnuikt. ,En het fraaist, neen, het ergerlijkst is, dat dezelfde minister, die bier en tabak, de genotmiddelen van den gewo nen man, duurder wil' maken, een hei ligen afschuw veinst van een tariefsher ziening, \velke, verstandig ondernomen, inderdaad een belasting naar draag- klradht kon zijin en bovendien tot veiv ^terking onzer nationate (nijverheid Icon blijldragen, Hoe ze werden voorgelicht 1 De Gelderlander schrijft: Men herinnert zich de campagne~tegen de tariefwet van minister Kolkman. In allerlei brochuiurtjes, vlugschriften, cou rantenartikelen zag men uit den treure herhaald, dat die tariefwet een ondraag- lijken last zou vormen voor "dien min deren man. iWaarom ook niet? De fantasie had vrij spel. Het vooruitzicht van de dure petten en dure klompen moest jvel den arbeiders (den schrik om het hart doen slaan. Nu, dat een en ander ware allicht een paar centen duurder geworden en de werkman zou dus ook zijn bescheiden deel in deze indirecte belasting hebben moeten dragen. Maar men had hem voorgesteld, dat zijtn deel onevenredig zwaar zou zijin geweest, dat die belas ting juist hem, den minderen man, den minst draagkrachtigehet Zwaarst zou drukken. Tegen die bewering heeft die heer Van Best in de Tweede Kamer een kort, maar kernachtig protest uitgespro ken. "Hij1 verviel niet in lange bespiege lingen; slechts een viertal cijfers zette hij v naast elkaarmaar ze 'Zijn wel sprekend genoeg. Berekenend het ge middelde, dat 'per gezin in verschillende belastingen wordt betaald, blijkt, dat door de "arbeiders van dat gemiddelde 27 .per cent wordt bijgedragen in de person eele belasting, 53 percent in de bedrijfsbe lasting, 40 percent in de accijtizen, ter wijl zij in de tariefwet Kolkman van dat gemiddelde slechts 25 percent zouden hebben betaald! Kan men duidelijker aantoonen, dat de wet Kolkman meer met de draagkracht van het volk rekening hield dan de directe personeele en bedrijfsbelasting en. de accijnzen? Is het nu duidelijk, dat het odium „belasting van den minderen man" zeker niet op de tariefwet Kolk man van toepassing is! En toch, ware dit valsche odium niet op die wet gedrukt, wellicht stond ze nu reeds in het Staatsblad. Voordracht over Koninginneteelt. Wij laten hier een resumé volgen van de belangrijke voordracht, door den heer L. v. Giersbergen voor leden en intro- ducé's der afd. Leiden en omstr.'van de vereeniging voor Bijenteelt gehouden op twee bijeenkomsten dezer vereeniging. Land- en tuinbouw-, fruitteelt, veeteelt en hoenderfokkerij hebben het groote nut bewezen eener verstandige teeltkeus. Van de bijenteelt kan helaas niet hetzelfde worden getuigd. Docht 't begint te da gen. Zachtjes aan wint de overtuiging veld, dat koninginne-teelt noodzakelijk is. De accijnsvrije sinker heeft moerloos heid bevorderd. Na 1909 is ze met 8 pCt vermeerderd. Nooit mogen oude bijl en met de jonge bijten worden vereenigd, zooals in 't najaar vaak met zwakke vol ken gebeurt. Een goede koningin mag geen erlkel lichaamsgebrek hebben, wat vaak blijkt uit onregelmatig brued. ZuIk een konin gin mag gerust 3 a 4 jaar oud zijn. Zij kweekt een taai, kerngezond geslacht, dat wel 12 dagen langer leeft in den werk tijd. Doch, daar valken wel van koningin Y er wisselen, zonder te zwermen, is het merken der koningin en het nauwkeurig opschrijven van wat élke kast te zien geeft, noodzakelijk, j Ook dient gelet ot»Tiet karakter der bijlen: rustig, niet steeklustig, niet zwerrn- zuchtig, krachtig volk, zeer werkzaam, met veel harmonisch i broed. Van zoo'n vulk moeten koninginnen gekweekt wor den. Van slechte volden moeten de dar ren steeds worden afgemaakt voor ze uitkomenvan goede volleen niet Strookorfijlmkers imoeten in 't najaar enkel goede volken opzetten en die slechte „slachten". Doch wil men goede resul taten bereiken, dan moeten alle ijlmkers meewerken, daar darren zich wel 15 K.M*. van den stal verwijderen. De Amerikaansche methode voor ko- ninginne-teelt is de volgende: Men zoekt op z'n stand twee kasten: één met een beste, oude koningin van een vólk met zeer vele goede eigenschappen, en een ander met ieen sterk, zwermlustig volk. Uit de tweede kast neemt men de ko ningin uit en breekt alle moerdoppen weg. De bijlen gaan nu nieuwe moerdop pen bouwen. Na zes dagen enijidt men ze weer weg. Hierna worden wel geen nieuwe opteer geboufwd. Nu neemt men uit de eerste kast een broedraam en snijdt er een reepje uit van één rij cellen, met eieren of pas uitgekomen larven. Met een dun stokje doodt men de larven om de ander. Dan neemt men uit de tweede kast een raampje, snijdt onderaan een reepje weg en bevestigt daar' mét twee gepunte stokjes het rijtje cellen met de openingen naar omlaag. Dit werk moet in een kamer van 2.5 gr. G, geschieden,. Na een paar dagen hebben de bijen die cellen omgebouwd tot koninginnewiegen, na eerst de tusschenschotten doorge knaagd te hebben. 10 dagen later schudt men de bijen af, snijdt de koninginne cellen af, en plaatst zevin teeltkastjes met 3 raten met een aanfal bijen. Zoo krijgt men op vrij natuurlijke wijze ko ninginnen, die na paring mét goede dar ren van uitmuntende hoedanigheid zijn. [Waar vroeger, aldus de heer v. G. op den tweeden avond, de voorwaar den zijn nagegaan, waaraan een volk moet voldoen om als stamboom te kun nen dienen, voorwaarden, die zeer hoog gesteld en streng toegepast moeten wor den, daar rest ons thans het nagaan der kwestie uit een practisch oogpunt. We zullen echter eerst nog.wel wat leergeld moeten betalen en uit de Zwitsersche, Kleinsche en (zelfs 5) Amerikaaiische methoden die moeten kiezen, die voor ons land gevvenscht is. Spr. stelt zich voor, dat, waar in ons land de bijenteelt geen hoofdbedrijf is, de koninginneteelt niet door iederen im ker beoefend moet worden. Wiel moet ze algemeen zijn en wel zoo, dat in iedere afdeeling één, hoogstens twee le den met koninginneteelt belast moeten worden. Deze moeten dan de koningin nen voor alle leden verschaffen. Benoodigd zijn dan 1. een goed stam volk, 2. een kast voor 't opfokken.' 3. een z.g. kweekkast en 4 bevruchtings kastjes. Wel kan men van de verschillende nazwermen, die een volk levert, de ko ninginnen afvangen en in kluisjes in een moerloos volk ophangen. Zoodoende kan men wel 12 koninginnen verkrijgen, die alle door de bijen onderhouden worden, maar als één ervan vrij komt en bevrucht wordt, moeten de andere omkomen. Daar om is een kweekkast noodig. Daar de methode van Pfarrer Klein uit den Elzas voor ons land het meest is aan te bevelen, schaffe men zich de door Frankenhuis beschreven kweekkast aan. Een beschrijving vindt men in af leveringen 10, 11 en 12 van den vo- rigen jaargang van het maandblad voor bijenteelt. Ze bestaat in hoofdzaak uit een kist, waarin warm en tochtvrij een lerde Blad behoorende ij De Leidsche Courani van aterdag 25 April no. 1379. Op zijn plaats gezet. Te Utrecht vergaderde de Ned. Herv. redikantenvereeniging.. Wat daar ver- jidekï wefd, is voor 'onze lezers over t algemeen van gering belang, zegt i' T ijlidl Maar toch deed er 'zich een ddent voor, <dat vermeldenswaardig is. :n der referenten, id's. G„ H. Wagenaar, sprak ml.: „De sociaal-democratie in re verhoudingen tot Kerk en religie" verdédigde in zijin stellingen de nood- kei ijikheid, idat de Ned. Herv. Kerk eer oog zou "krijgen voor de sociale de van het huidig leven. In den loop zijlner rode izeide hij, dat i Kerk tuisscben Ide twee maatschappe- te stelsels, kapitalisme en socialisme, en partij moet kiezen, en stelde die itholieke Kerk, die het wèl gedaan eft, als voorbeeld^ Volgens dezen pre- kant zou nl. ide 'Katholieke Kerk partij bben gekozen voor het kapitalisme. Tegen dit bodemlooze praatje, dat dis. agenaar eenvoudig navertelde uit de rialistische schotschriftjes, waaraan alle tteruchappelijke waarde vreemd is trd ter vergadering zelve (gelukkig or haar!) verzet aangeteekend. Ds. [itemaker de Bruine had daarmee ge- akkelijk werk door ér de aandacht op vestigen, dat, als die Katholieke Kerk rtij- heeft gekozen voor 'eendg maat- happelijk stelsel, zij het deed noch voor t kapitalisme, noch voor het socialisme, lar voor een derde stelsel: het soli ris me. Inderdaad, pi en kan dat lezen, niet een in all(e katholieke leerboeken van tholieke sociologen, maar duidelijker ig in hare geheele geschiedenis, die n aaneengeschakeld verhaal bevatj niet n woorden, maar van daden, ter ver- oedering in de ongelijkheid, ter ver- chting van het lot der m'inderbedeel- n, ter kastijding van de hoovaardigen overmo-edigen, ter nivelleering van .te herpe tegenstellingen en ter oplossing, oveel mogelijk, van het nooit geheel i te lossen vraagstuk der mét ellende lelijk belaste menschheid. Moet dit nog in een vergadering van tdenduitseh Hervormde predikanten ge- worlden? In welke wereld van ab- ractie onderstelt dan ds>. Wagenaar dat jn ambtsbroeders leven? Men behoort een wetenschappelijk milieu de waar- iid niet zoo hard in 't gezicht te slaan, de steenen erover klagen! Theorie en Practljk. We l'ezen in het Huisgezin: De bélastingpolitiek der linkerzijde is recte belastingen voorop, de indirecte invulling. De heer De Meester hééft het giste- n nog eens gezegd, dat hij niet af- «rig is iets ujt de indirecte belastiifr- !n te halen. Zoo is de theorie. In de prabtijlk heeft dé linkerzijde niet ar die theorie gehandeld. - Zij heeft in het verleden haast ui fr uitend de macht gehad en ,van haar goeddeels ons btelasfringgjtelsel afkomt Welnu, de indirecte belastingen, düe nvullinglibéhooren te zijn, brengen veel eer pp dan de directe. Van de linkerzijde is het tarief, van i linkerzijde zijn de accijnzen. Onder deze laatste is er geen hatelij- tr, geen meer met het beginsel 'van slastiing naar draagkracht in strijd dan suikeracCijlns. Van dit beginsel heeft men dezer da rn den mond vol gehad, maar men cdoogt dat een burgergezin, hetwelk ree pond suiker in de week gebruikt voor een gezin met kinderen zeer Jtig gebruik jaarlijks aan aCcijns is aan beksting, vijftien gulden be- alt FEUILLETON. XLVII,. Als je van plan bent, niets meer te ten, moet ik er melding van maken, [opperde die gevangenbewaarder, toen ij weder het onaangeroerde middagmaal team weghalen van zijn gevangene, die, zijn brits zittend, het hoofd in die Jnden gesteund, niets scheen te zien 1 te hoorem Hij wierp nog een blik op den gevan- tne ^n ging toen hoofdschuddend weg. «rstond daarop draaide de sleutel in tt slot De gevangene kromp ineen, als had een lichamelijke smart getroffen. Gedurende eenigen tijd herhaalde zich geluid' den ganschen langen gang "or. Immer weder dat openen en sluiten deuren, het achteloos sloffen van den fwaker en het klingelen met den sleu- tlbos. Met vertwijfelenden blik sprong de go- fgene op en trad op het kleine, ^iroet Nïen staven bezette venster toe. Hij Raamde zich voor zich zelf; had deze 'fte tijd hem reeds zoo zenuwachtig ge bakt, dat hij 'dit onschuldige gelliid niet ir kon verdragen? Toen gedurende de instructie voor de eerste maal de ideur gesloten was, was het hem zoo- komisch voorgekomen, als gevangene beschouwd te worden, dat hij in een heil gelaelh uitbarstte. Die daarop volgende tijd werd door zijn proces in bêslag genomen en de gedachte aan Zijn Verdediging had zijn aandacht zoozeer in beslag glenomen, dat de tijd hem spoedig genoeg vervlogen was. Nu ech ter het vonnis gevallen was, had de gedachte aan zijn langdurige vrijheidsbte- rooving zich als verlammend van hem meester gemaakt. Twee jaren van zijn schoon en jongenstijd, van zijn beste ar beidskracht zou hij verliezen, zou hij in gedwongen ledigheid moeten door brengen. Met de overijling der jeugd voorzag hij reeds, dat dan zijn kracht gebroken, zij-n denkvermogen verlamd zou zijn en hij hoogstwaarschijnlijk aan de omgeving geheel1 vreemd zou gewor den zijn, daar deze er geheel anders zou gaan uitzien. Toch zou dit alles hem nog niet in een hopeloozen toestand gebracht heb ben, waarin liij zich nu bevond. Hij was er zicli steeds van bewust geweest, dat het zwaard van Damocles boven zijin hoofd hing en er waren voorbeelden genoeg, hoe eenigen zijner Collega's voor nog geringer feiten hadden moeten boe ten. En daar Frans niet ontkende, maar het vaderschap van het artikel terstond toegaf, had de aangelegenheid een een voudig verloop 'kunnen nemen. Een an dere omstandigheid was er echter, die 'in de wonde het gift droppelde, dat hem alle kracht en alle geestdrift, voor een goede zaak te lijden, ontnam'. 1 Dornick had bij zijn aangifte de vroe gere verkiezingsgeschiedenis erbij ge haald en aan het gerecht materiaal in handen gesteld om HellbrinCk's karakter te schilderen en te blewijlzen. dat hij 'de achting voor den trouw zijner over tuiging niet verdiende. Hoezeer de Ver dediger zich beijéerd had het verband' der zaak eens eerlijk uiteen te zéftten', het was toch te ingewkkel'di, om1 den ongunstigen indruk uit te wissdhen. Frans had deze aangelegenheid ver geten en begraven geenszinsde herle ving had v erpletterend op hem' gewerkt en hem de overtuiging geschonken, dat eenilonuitwischbare smet op hem kleefde. Hoe groot zijn geestdrift ook geweest was, om voor de goede zaak alles te willen lijden, dit trok zijn hooge be doeling naar omlaagVoor de oogen der wereld als een dubbelzinnig karak ter aan de kaak gesteld te zijn, dat kon hij niet verdragen. Hij had toch toen reeds beleefd, dat de besten aan hfehi tjwijfel'den. Daarbij belichaamde de wereld zich kast is geplaatst, die door goed slui tende schotjes in 6a 12 kastjes is ver deeld, die elk 2 raampjes kunnen bevat ten van de gebruikelijke soort Deze kweekkast, die in het najaar sterk be volkt moet zijn, komt in 't bezit van den kweeker der afdeeling en kan dienen voor hét telen van eenige honderden koninginnen. Ieder imker moet echter in het bezit zijn van bevruchtingskastjes. Deze zijn wel in den handel, maar duur en om slachtig. Men kan ze zich echter ge makkelijk zelf vervaardigen. Ze moeten 3 raampjes kunnen bevatten en achter voorzien zijn van een voerbakje, dat met stamphonig gevuld kan worden. Deze kastjes worden bevolkt met z.g. naakte vegertjes (kleine, moerlooze volkjes) die warm en donker bewaard worden en uit de kweekkast een koningin ontvan gen, die in een gazen kluisje zit gebor gen en geregeld gevoederd wordt. Later kan ze uitvliegen en bevrucht worden. Daar hierbij de koningin wel eens ver loren kan gaan, is het noodig, reserveko- ninginnen te hebben. Om nu de cellen te krijgen, waaruit de te kweeken koninginnen moeten ko men, staan ons verschillende wegen open Allereerst kunnen we, als van een volk de eerste zwerm afkomt, de overige dop pen uitnemen en in 2 rijen in een raamp je plaatsen. Een raampje kan er 24 bevatten. Deze cellen zijn weliswaar de beste, daar ze op natuurlijke wijze ont wikkeld zijn, maar zijn ontnomen aan een zwermlustig volk. Voor ons doel zijn zwermluie volken gevvenscht Het zwer men toch valt in de hoofddracht en ver snippert Het stamvolk mag geen zwerm- neiging hebben. Een andere wijze tot het verkrijgen van koninginnedoppen bestaat in het in brengen van een rij cellen fijn broed uit de stamkast in een zeer krachtig volk. Om de ander moeten de larven eerst gedood zijn. Ze worden, zooals vroeger werd meegedeeld, met de openingen naar beneden opgehangen en met was- propjes vastgehecht. Zoo kan men te gelijk wel 30 k 36 koninginnen door een volk doen opfokken. Men moet dit zeer goed op z.g. wilde cellen (moer doppen, die hier of daar zijn aange bracht) nazien, en ,een stukje koninginne rooster voor het vlieggat aanbrengen, om het invliegen van een vreemde ko ningin te voorkomen. Deze twee manieren hebben echter tot nadeel, dat men den tijd van rijpi heid niet kan bepalen. Daarom wordt gewoonlijk gebruik gemaakt van kunst matige cellen. Die maakt men, door een 8 a 9 m.M. dikke stift, die goed in wa ter geweekt is, in voorzichtig gesmolten^ jonge was te dompelen. Dit wordt nog een paar malen herhaald en het zoo ge vormde dopje kan gemakkelijk afgeno men worden. Zulke dopjes worden in voorraad gemaakt, stofvrij bewaard en later, in houten stoppen gestoken, in een raampje aangebracht. In zulke kunstcellen moet eerst een weinig voedsel, z.g. moerpap worden aangebracht. Neem daartoe een open moercel met larf. Breek die open op een warme, tochtvrije plaats en verwij der de larf. Roer nu met een daarvoor in den handel zijnd lepeltje de pap goed om en verdeel deze over een twaalftal kunstcellen. Open dan de stamkast en neem er een stuk broedraat uit Snijdt daarvan de cellen half door en zoek met een haakje pas uitgekomen lanen wit Schep deze met het lepeltje, of nog beter miet een bevochtigd penseeltje, waaraan wat moerpap, uit de cellen en breng ze een voor een voorzich tig in een kunstcel. Steek daarna de cel len in de houten stoppen en breng deze in een raampje aan. Hang het raam nu in het moerloos gemaakte, sterk broe dende volk. Dadelijk gaan de bijen nu bijbouwen. Het komt wel voor, dat al les vernield wordt Gewoonlijk zijn dan larven genomen, ouder dan 3 dagen, die niet meer geschikt waren tot het fokken van koninginnen. Ook hieromtrent kan men zekerheid verkrijgen, door, om fok- voor hem in een paar al's 'giöud schitte rende oogen, die hij groot en Verwotn- derd op een krant zag rusten, waarin zijn naam haar belangstelling had idoen ontwaken, die thans op zoo 'karde proef gesteld werd! Was slechts! Van zijn veroordeel'ing sprake geweest, zou zlij well als jegens den bisschop gezegd hebben: „Ik ben de vriendin der on rechtvaardig vervolgden", en zou zij vol deelheming aan hem gedadht hobben. 'Blij deze dingen eChter, waarop de te^ genpartijl bij voorkeur de aandacht ves tigde, zou ook zijzijn geestdrift voor (huichelarij houden. Met ziekelijke prik kelbaarheid stelde Frans zidh dat tel kens voor. De behandeling, welke men in den 'kerker den redacteur ervaren liet, vfeiC orgerde zijn gedrukte stemming nog, Hoewel 'hij als politieke gevangene niet aan dezelfde regelen onderworpjep was als de overige veroordeelden, waS men toch weinig geneigd .eenige uit zondering voor hem te laten gelden. Zoo had hij sinds lang boeken noch schrijfgereedschap kunnen bekomen. Het gedwongen nietsdoen werkte echter nog te afmattender op hem. Reedis den eersten dag vermocht hij de gevangeniskost niet te -eten. Dagelijks zeide hij zichzelven wel', dat het verstrekte eten goed eh voldoende was, maar zijn wilskracht was materiaal te krijgen, midden in 'tbroed- nest een leege, uitgebouwde raat te hangen. De koningin gaat daarop dade lijk eieren leggen en men kan met juist heid den leeftijd van ei en larf bepalen. Larven van 36 uur oud zijin het beste. Na 2 dagen kan men het raam al in de kweekkasUaanbrengen en nieuwe in 't broedende volk hangen. De kweekkast is dan slechts bewaarplaats, waarinde rijpe cellen, in gazen korfjes worden opgehangen. Later brengt men deze in de bevruchtingskastjes over. Zoodra men witte puntjes op het gaas ziet, een be wijs dat de bijen de koningin gaan voe ren, dan trekt men een schuifje open, waardoor de koningin vrij komt. Men zorge nu voor een voldoend aantal goe de darren. Nu moet de koningin nog in de ge- wenschte kast worden overgebracht De tijd daartoe, die voor iedere streek ver schilt, is voor ons land nog niet vol doende bestudeerd. Aangaande de manier is de volgende die beste. Neem in de kast, die -een nieu we koningin moet hebben, de oude weg, schud de bijen af in de leege kast en plaats de raten rondom. «De bijen gaan loopen en gevoelen zich moerloos en el lendig. Hang dan de raten weer in de oude kast en breng de nieuwe konin gin, met wat honig, uit dezelfde kast besmeerd, tusschen de raten. Geef dan na 2 uur de bijen, door het \yegnemen van den doek, die ze besloten hield, gelegenheid in de oude kast te trekken, waar ze thans alles in orde vinden en de nieuwe koningin in liefde ontvan gen. P. v. cl. H„ Gemengd Nieuws. De Automobielen-Industrie. Een der meest bloeiende industrieën in Amerika is de fabricage van auto',s. Volgens een door den Staat New-York injgestel'd onderzoek is het aantal auto's in de Vereenigde Staten van 522.000 in 1911 gestegen tot 1.127.000 in 1913, In den tijd van drie jaren dus een toe neming van 605.000 stuks. Engeland be zit 175.000 auto's, Frankrijk ongeveer 90.000 en DuitschvTand ruim 70.000; de Staat New-York telt er 133.000; Ca- llifornië heeft er 115.050; Illinojirs 95.000; Ohio 87.000; Iowa 77.000; In Cal'ifornië komt 1 auto op 20 inwoners in den Staat New-York 1 op 50. De waarde der automobielen in Ame- rifc albe droeg in 1913 U/4 miljard gul- ifienin 1900 nog maar 12 millioen gul den. In 1913 werden in de Vereenigde Staten een half millioen auto's vervaar digd, waarvan slechts 25.000 eerden uit gevoerd. Het middelpunt der autofabri- cage is Detroit in Michigan; in 1905 >werden aldaar 10.000 auto's in 1913 meer (dan 2S 1.000 stuks vervaardigd. Het leeuwenaandeel dezer reusachtige pro ductie lévert de automobielfabriek „The Fordsche",welke haar werkzaamheden in 1903 mét een kapitaal van 100.000 dol lars begon311 werklieden en beambten in dienst had en 1708 auto's vervaardig de. Vijf jaren later werd het bedrijfs kapitaal! |tot 2 ^nillioen dollar opgevoerd het aantal! geëmployeerden bedroeg toen .1900 en per jaar .werden 6000 auto's {vervaardigd. In 1910 bedroeg de pro ductie 20.000 wagens; het volgend jaar 135.000; in 1912 ruim 76.000 en in 1913 all 1S6.000 stuks. Diaar het bedrijfska pitaal intusschen niet vermeerderd is, bedroeg de zuivere winst niet m]inder dan 37 millioen dollar, waarvan 10 mil lioen aan dividend werd uitgekeerd. Spoorwegongeluk bij .Hoog halen. Mej. de Boer, bekend uit de spoorwegramp van Hooghalen, is naar de N. Gron. CL meldt -in zoover Her steld, idat zij reeds eenige malen met haar familie een autotocht naar .Zuidlaren heeft kunnen maken. Zij zal zeer spoedig het R„ K. Ziekenhuis voor goed gaan verlaten. Een dag is evenwel nog niet te bepalen. Dit, omdat haar geneesheer, de heer jdlrh Wi. G, van den Berg, op het oogenblik nog op Tiet chirurgen-congres te New-York vertoeft te zeer gebroken om1 hem zijin afkeer te doen overwinnen. Zijn kraéhfen na men dan ook blijkbaar af. De opzichter maakte er rapport van en daarop verscheen de dokter. Djeze vond een min of meer hallstarrigen pa tient, frnaar toch erkende hij, dat er spoo- {lig (gehandeld mioest wordenziekenkost en een herhaaldelijk Verblijf in de open lucht zouden wel baten. De opvallende vermagering, de holle oogen, de gebo gen gestalte, de ziekelijke tint, dat alles bewees, hoe vernietigend de toestand op den gevangene werkte. Ik zeg u, mevrouw de gravin, u zoudt hem niet herkennen, zelfs al stond hij hier voor u en verklaarde ik u, dat hij het was, verzekerde smid Bo- se opgewonden aan Magna, nadat hij van een bezoek in de gevangenis was teruggekeerd. Als ik bedenk, wat voor een ander man hij was, toen hij, 't is n°g geen drie weken geleden, voor zijn rechters stond! U moest hem nu eens zien! Als hij nog lang daar blijft, dan gaat hij er aanIk zeg het u, mevrouw de gravin, hij gaat er aan, hij houdt het niet uit. Ik hoorde dan ook, dat de dok ter hem onderhanden heeft. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 9