BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1378. Ste Scidóehe ©ou/KMit Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT FLKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vt cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Vrijdag 24' April De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent. Geen enthousiasme De weinig opwekkende manier, waar op de vrijzinnige overzichtschrijvers zich gedrongen gevoelen te sichrijlv-en over minister Bertling, is een welsprekende weerklank op het oordeel, door C. K. Elout in het maandblad Onze Eeuw geuit over het gansche Kabinet Schr. keurt af en zet zulks in den breede uiteen jdat het Kabinet, „eenige eischen van -eene tminiderheid 'uit de linker zijde aanziende voor het gemeenschappe- lijk program dier linkerzijde, zijn doelzet- ting heeft gezocht in het verwezenlijken van die eischen, losgemaakt uit het ver band, waarin de meerderheid der linksche partijen ze had geplaatst en waarin ze door de meerderheid der linksche kiezers waren goedgekeurd," „Het heeft dientengevolge aan twee itembusresultaten onredelijk overwicht 'egev-en tot schade voor de kans op be- lartiging van verscheidene andere be langen en op één belangrijk punt zelfs in strijd met het liberale beginsel." Dit is vrijmoedige critiek, nietwaar? Dat de heer Elout desniettemin hoopit, „dit Kabinet, nu het er eenmaal is, van liberale zijde zooveel mogelijk ge steund" te zullen zien, is intusschen be grijpelijk: het vrijzinnige hemd is nader 'dan dé clerical-e rok. Opmerkenswaardig is echter het ge- nge enthousiasme, waarmede schr. gë- ligt van zijin voorkeur, waarvoor hij deze twee redenen aangeeft: „Ten eerste omdat het mij niet on verschillig is. of ik door de kat word gebeten of door den hond. De dwang verzekering, bijvoorbeeld, zal allicht iets beter wezen, als Ze komt van den vrij zinnigen Treuby dan zooals ze werd' gegeven door den elericaal Talma* De wijzigingen, die de heer Treub heeft aangebracht in het ontwerp-Stuwa- doorswet, lijken mij' belangrijke ver beteringen. En bovendien staat, naast het gebied der wetgeving, dat van de administratie, waarop een vrijzinnig re gime heel anders kan wezen, dam leem rechts ch. „En ten tweede..,, nu, het oude liedje van „wat je hebt, dat weet je". „Terwijl we niet weten, wat we krij gen als dit ministerie ontijdig heen mocht gaan. „Le mieux souvent est l'ennemi du bien. „Laat ons dus, veel betreurend, in veel berusten. ,,'tKon zeker veel slechter zijn." We gaven met opzet deze voorkeur- motiveering uit Onze Eeuw in haar geheel, ten einde de weinige gespierd heid goed te doen uitkomen. Van hoop volle verwachtingen spreekt zij niet, van groot vertrouwen evenmin. ,,'tKon slechter zijin." Zoo pleegt ieder zich te troosten, die 't niet best getroffen heeft in dit ondermaansche. Na den Juni-jubel is zoo'n stemming wèl een ontgoocheling. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Afgedaan. Soc.~dem. tactiek. Er is alle aanleiding om te vragen, E U 1L L E TÖ N. ui) MAGNA. Ah ga Künstlerknabe! Ben je daar om zoo treurig gestemd? sprak zij tot haar zwijgenden gezel, die, in zijn „caffé nero" starend, als in gedachten met den groenen waaier speelde* die naar lands gebruik den gasten geschonken was. Noem mij toch niet altijd Künst lerknabe, sprak hij heftig. Mijn hemel! Augusto! iHpe ver toornd, antwoordde zij lachend. Je ze nuwen schijnen aangedaan.Waarschijnlijk door den veelvuldigen arbeid', voegde zij er spottend bij. Ik moest je, zooals vroeger, weer in behandeling nemefi en ie een kalmeerend poedertje voorschrij ven. Toen was je de gehoorzaamste Patient. 'Waar is je zonnige opgewekt heid gebleven? Ik dacht toch, dat ge a"e reden hadt, om voor "je lot dank bar te zijn, nu ge zoo'n schoone op bracht hebt De gezamenlijke jonge kun- a'enaars hier zullen je erom- benijden. Nij streek met de bleeke, thans zeer "J&gcre hand door de haren, die nog ajjijd in schilderachtige wanorde over *]n hoofd dwarreldenzijn galaat toonde of deze minister van Financiën, |de heer Bertling, nog niet heeft afgedaan. Niet alleen door rechtsche Kamerleden is de staf gebroken over zijn beleid, niet al leen heeft een groot deel der linksche pers in zeer duidelijke woorden het von nis over hem geveld, maar ook Kamerle den van vrijzinnige richting hebben den bewindsman in onopgesmukte woorden harde waarheden verkondigd. Wij den ken hier aan de heeren De Meester, Patijn en Bos, vooral den laatste. Deze vrijz.-dem. financieele specialiteit ver klaarde gisteren „niet tevreden" te zijn over 's ministers inzicht in de belastin gen; zeide, dat het hem „zeer bedroeft", dat de minister er niet aan denkt om: voort te gaan o pden (door de vorige Regeering ingeslagen i weg om den sui- ker^ccijns te verlagen, en getuigde, dat hij „allerminst overtuigd (is), dat deze bewindsman een krachtige, beleidvolle politiek zal volgen". Daar kan de heer Bertling het mee doen. Zou hij zich niet gedrongen voelen van achter de groene tafel te verdwijnen? Van de overige replieken, die gisteren zijn gevoerd, is nog bijzonder vermel denswaard die van den soc.-dem. afge vaardigde, den heer Vliegen, daar deze niet voor de so c.-dein. beginselen durfde uitkomen. De 15 roode afgevaar digden zullen meegaan met de financiee le politiek dezer bourgeois-regeering, zul len moestemmen voor op "het volk druk kende accijnzen en er toe mede werken, Iden suikeraccijns niiet te verlagen. {Theorie en practijk. ALGEMEEN OVERZICHT. Het belangrijke bericht over 'de ont wikkeling der verhoudingen tuisschen Mexico en de Vereenigde Staten is het feit van het afbreken der diploma tieke betrekkingen tusschen beide landen door het terugroepen van iden Mexicaan- schen vertegenwoordiger in Washington eenerzijds en anderzijds door den e:sch, door Huerta aan Amerika gericht om den Amerikaanschen zaakgelastigde uit Mexi co terug te roepen. Nog beteekent dit afbreken der be trekkingen intusschen geen "definitieve oorlogsverklaring, maar juist daarom is de beteekenis van het feit niet te onder schatten, omdat er uit blijkt, dat HjUerta zich sterk voelt en absoluut 'niet geneigd is om toe te geven. Integendeel, niet zonder succes, schijjnt hij erin te slagen om 'het optreden van Amerika niet als tegen zijn persoon, maar als tegen het geheele land en heel het volk gericht, voor te stellen en ook in dit opzicht is zijn daad tot het verbreken der laatste betrekkingen met Amerika pis een han- digen zet te beschouwen. De Mexicaan- sche vertegenwoordiging wordt aldus be trokken in den strij|d tegen hem gevoerd en zoo wordt aan dien stiijid in plaats van een persoonlijk een nationaal ka rakter gegeven. Eigenaardig is het geloopen met het Duitsehe schip, dat munitie voor Hiuerta bracht. Aan de vloot was uitdrukkelijk een matte, neerslachtige uitdrukking. Op eigenaardigen toon, de oogen fel op haar gericht, zeide hij: 't Is juist de opdracht, die mij drukt. Wiaarom "heeft hij juist u uitge kozen om een kunstenaar te kiezen? Omdat hij weet, dat ik in kunste naarskringen verkeer,. Bovendien heb ik aangeboden, hem een jongen schilder te wijzen, daar ik u het werk gaarne gunde. Ik toonde hem het portret, dat gij van mij gemaakt hebt Het beviel hem, zie daar alles* JHij schijnt een groot kunst kenner te zijn, voegde zij er spottend bij, want hij kwam toen terstond op de gelukkige gedachte, zich ook te laten schilderen. Je kunt toch niet verlangen, uitsluitend Apollo's te schilderen, Au gusto, ging zij ongeduldig voort, toen Hellbrincks trekken nog maar altijd geen vreugde over de opdracht uitdrukten. Mr. Morsly zal anders wel dadelijk komen, want ik heb afgesproken, je hier aan hem te zullen voorstellen. Ik wou, dat ik den raad van den graaf maar opgevolgd "had, en naar Rome gegaan was, antwoordde hij nog immer somber. Wanneer zou graaf Dornick ko men? Hij heeft zich al een paar maal aangekondigd. Missohien heeft hij zoo'n grooten last gegeven vanuit Washington, daarop speoiaal 't|e letten, en toen het dan ook in de haven van 'Vera Cruz aankwam, verklaarde generaal Eletsher aan dien kapitein, dat hij idle haven hiet meer mocht verlaten, tenzij hij de wapens aan wal liet Maar vermoedelijk is er door den Duatschen gezant te Washington gepro testeerd. Want plotseling kwam men daar tot andere gedachten; een telegram ging naar den admirar l en deze "bood den kapitein van het Duitsehe vaartuig zijn verontschuldigingen aan! Maar het schip moet naar Duitsch- ,land terug. 9 Vera Cruz is nu geheel door de Ame rikanen bezet; onder bescherming van het geschut der oorlogsschepen werd de stad „veroverd"* Alléén werden vanaf de daken schoten gelost Over het eerste gedeelte der bezetting v/ordt gemeld: De Mexicanen, onder, bevel van gene raal Maas, "hebben een hardnekkigen weerstand geboden aan de Amerikanen. Na een hevig gevecht van meer dan een uur trok het hoofdcorp;, der Mexicanen zich terug, terwijl in Wekere wijken de verdediging werd voortgezet. De Ameri kanen werden bijgestaan door de kanon nen van het transportschip „Prairie". Tegen den avond duurde, het gevecht nog voort, doch de verdediging was toen niet meer methodisch ingericht. Al de Mexi canen, die niet waren geTood, gewond of gevangen genomen, sloegen toen op de vlucht in d£ richting vin het Westen. Voorloopig zal er nq niets meer ge schieden; Huerta indet fnu^ leering trek ken uit het gebeurde -< .n-L.T.' den Vereen. Sitaten ernst is, zegt men "te Washington. De man wist al lang, dat het ernstig op de petroleum en andere rijkdommen van zijn land was gemunt. Ook de Mexicanen zullen niets doen en zelfs de rebellen willen nu eerst eens af wachten hoe 't loopt, vermoedelijk ook wel omdat velen hunner in de Ameri kanen nog sterker dan in H,uerta vijanden zien. Dat kan dus een rustige oorlog worden* De „Reichspost" bevat echter het op zienbarend bericht, dat tien oorlogs schepen uit Japan op reis zijn naar Mexico. Deze zouden de belangen der Japanneezen moeten beschermen oï, vol gens een andere lezing, zelfs volgens een bestaand geheim verdrag, Huerta te hulp willen komem Het bezoek van het Britsche koningspaar te Parijs heeft 'n schitterend verloop. Eergisteren was er groote troepenrevue te Vincennes en ontvangst op het stadhuis, bij welke gelegenheid de president van het gemeen tebestuur, de heer Chassaigne Goyon, den koning een prachtigen gouden beker en ,aan ;de koningin |een spiegel piet mpno- gram aanbood. Des avonds was er voor stelling in de opera. 'George V liet den militairen gouverneur van Parijs verzoe ken, aan de officieren der troepen zijn oprechten dank te betuigen voor het schoone schouwspel, en wenschte hem, zoowel als Frankrijk, geluk met het bezit haast niet, antwoordde zij onverschillig. Zooveel ik weet, is hij op 'toogenblik in Zwitserland. Wat zal hij ook hier doen nu de warme tijd komt? Ik zal hem waar schijnlijk schrijven, dat ik besloten heb een koeler plekje op te zoeken, en wees jij nu verstandig en toon je Maecenas een vriendelijk gezicht» Je steeds leege kas kan best die versterking gebruiken w Maar je schijht er in 't geheel geen acht op geslagen te hebben, wat ik je hier' in de courant wees: de arm der ^ge rechtigheid heeft je broeder bereikt. Hij is tot twee jaren gevangenisstraf veroor deeld. Ge zult je in je vaderland niet meer kunnen vertoonen, nu je naam zoo gecompromitteerd is* De gravin oefent 'n zeer gelukkig makenden invloed uit op die haar vereeren. Die dame was de be schermster van je broer en heeft hem van den aanvang af in deze richting gestuurd. Een hatelijke, bittere trek zweefde om mrs. Ahrens' zoo hupschen mond. August las het bericht Waarom laat de kerel zich zoo op sleeptouw nemen, mompelde Jii^ het blad van zich afschuivend. Plotseling werd hij nadenkend. De ouden thuis zullen het merken, sprak hij als bij zich zelf. Hij had zich toch herinnerd, dat het van een zóó uitnemend leger* Dat intusschen nooit zal worden in dienst .gesteld van een militairen Drie bond! Neen, daar is geen denken aan. De chauvinisten in Frankrijlk, die zich deze illusie hadden geschapen, krijjgen wreed genoeg juist op het oogen- blik van het koninklijk bezo-eik een koude douche van twee kanten tegelijjk. Het officieele St.Petersburgsche nieuwsbureau komt op tegen een artikel van de „Wetsjernaja Wremja", getiteld: „Ver andering van de Triple Entente in een Drievoudig Verbond", en zegt daarbij o,a„: ,pDe Russische regeering, die inder daad' steeds de levendigste sympathie heeft gekoesterd voor eer. nauwer aan halen van de banden, welke Rusland, Frar.krijk en Engeland /ermiïgen, en die een nauwere verbinding van deze staten beschouwt als een onderpand voor den vrede van Europa, heeft echter nooit de quaestie van de verandering der entente in een verbond opgeworpen, Onder deze omstandigheden kon dus de Engelsche regeering zich niet uiterst koel hebben betoond jegens een jdesbeireffend voor stel van den minister van buitenlandsche zaken, zooals de „Wetsjernaja Wremja" beweert, daar een dergelijk voorstel niet gedaan is." Boem En, naar gisteren uit Londen aan de Temps" gemeld werd, zullen "de Engelsche bladen heden een dergelijk communiqué bevatten, een ver klaring, waarin het nut, bewezen door de „entente cordiale", wordit in het licht gesteld en tevens aangetoond;, dat de entente in haar tegenwoordigen vorm aan alle verwachtingen, die men kan stellen, beantwoordt, De Belgische koning heeft op dracht gegeven, dat bijl het maken van plannen voor nieuwe spoorwegstations met geen afzonderlijke vertrekt 'ken voor koninklijke wachtkamers re kening behoeft gehouden te worden. Over den toestand van kei zer Frans Joseph wordt officieel medegedeeld, dat de nacht door hoestr buien onderbroken werd. De verschijn selen der ontsteking doen zich nog steeds voor. De algemeene toestand en de ejetlust zijn bevredigend. Van betrouwbare particuliere zijde wordt gemeld, dat de keizer van 8 tot 12 uur eergisteravond goed sliep. Daar op deden zich hoestaanvallen voor, die hiet tusschenpoozen tot 3 uur aanhieU- vden. i Daarin valt edhter niets verontrustends te zien, het is veeleer eep natuurlijk loskomen van het opgehoopte slijm. De keizer voelde zich gistermorgen vroeg 'foij het opstaan 2eer opgeweicf. De temperatuur is niet gestegen. Hij ge bruikte zijn ontbijt wiet goeden eetlus'^ In de naaste omgeving van'den keizer toont men in het minst geen bezorgd heid en hoopt men op een spoedige genezing. Nog sl'eChts enkele getuigen moe ten in verband met den moord op Calm ettc door den rechter van on derzoek BouCard in verhoor genomen worden. Wijil echter Ceccaldi, Painlevé Frans geweest was, die in het laatste jaar het evenwicht had bewaard' in de inkomsten en uitgaven van het ouder lijk huis. 'tls maar goed, idat .k thans ook wat verdien en 'helpen kan, voegde hij er bijl, zich trots gevoelend om d'e bestelling, alsof hiji die al uitgevoerd nad. Op dit oogenblik hield voor het koffie huis een elegant rijtuig stil, waarop de kellners gedienstig aanvloge een be wijs, dat zij een voornamen gast ver wachtten. Terstond daarop trad eèn oude, leelijke heer in het lokaal, die klaarblijke lijk zijn best deed, er zoo jong mogelijk uit te zien. Hij trad terstond op mrs. Ahrens toe, die hem vrienic elijlk verwel komde en hem aan den jongen kunste naar voorstelde als de heer, van wien zij hem gesproken had. De met roode verf omkringd'e oogen blikten Hellbrinck door een bril onaan genaam aan. Zijln buiging was zeer uit de hoogte. Mr. Morsly had een gering denk beeld van de kunst, die fenmers niets be teeken de, als er géén millionaire waren, die d'e kunstwerken kochten* Daar mr. Morsly het Duitsch noch het Italiaansch machtig was en August het Amerikaansch niet verstond, bleef hun onderhoud aan de bemiddeling van mrs. "Ahrens overge- en Durandy, evenals ex-minister Cail- l'aux zelf, aan den verkiezingsstrijd deel nemen, zullen zij eerst na de eerste stemming kunnen gehoord worden. Het is niet waarschijnlijk, dat mevrouw Cail- l'aux nog eens voor den rechter van instructie zal verschijnen. Begin Mei zal een uittreksel van het dossier gepubliceerd worden en begin Juli zal de zaak naar het hof van assissefl/ verwezen worden. Alg. Bond v. R. K. Kiesvereenigingen. De Algem. Bond van R. K. KiesvereenL gingen in Nederland houdt zijn jaarlijk- sche vergadering op Zaterdag 23 Mei a.s., ten één uur des nam., in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht het Intern. R. K. Drankbestrijders congres te Rome. Reuter seint uit Rome dd gisteren: De Paus ontving heden de leden van he? Intern. R. K. Drankbestrijderscongres in audiëntie, wenschte hen geluk met den strijd tegen het alcoholisme, en drukte de hoop uit, dat welslagen hun pogingen- mocht bekronen. Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck over handigde den Paus een adres van toe wijding, onderteekend door al de leiders der vreemde comité's. Daarna gaf de Paus aan allen den Apostolischen Ze gen. Nederland in het Buitenland Er heeft zidh hier te llande een co» mité gevormd, hetwelk zich ten doel stHIt \v het b'u'tenlp^d, voor zooveel moodig, taxeer al'gemeen blekend te mar ken, hetgeen door Nederlland en de Ne derlanders op economisch, sociaal- en Wetenschappelijk gebied is tot stand ge bracht, juiste begrippen omtrent Neden- l'and en NederlandsChe toestanden te ven- spreiden, en in bepaalde gevallen, waar noodig, voor een zeker Nederlandsch be lang top te komen. Onder Nederland won den in dit verband pok verstaan del N.ederl'andsc/he koloniën. Het comité tracht dit doel' .He bereiken door het doen houden van voordrachten in het buitenland, het uitgeven van ar tikelen in buitenlandsche bladen en tijd schriften. In de Commissie van initiatief hebben o.a. ziting de heeren jhr. mr. O. van Nis pen tot Sevenaar, lid der Tweede Kamer voor Nijmegen, jhr. mr. E. Wiittert van Hoogland, commies-griffier der Eerste Kamer, en de oud-minister van Oorlog Col'ijn. KORTE KRONIEK. Naar aan de „Vossische Zieitung" uit Luxemburg vvordi geseind, zal Hare Majesteit de Koningin in den herfst een officieel bezoek brengen aan -de groot hertogin van Luxemburg. Jhr. Mr. Victor de Steurs, die ge- ruimen tijd wegens ongesteldheid de ver gaderingen van de Tweede Kamer niet heeft bijgewoond, was gisteren weder in de vergadering tegenwoordig. H. M. de Koningin ehn Z. R. H. de Prins zijn hedenochtend te 8 uur laten, en betrof uitsluitend id'e opdracht, mr. Morsly's trekken voor h-et nageslacht te bewaren. Ondanks de schoone bemiddelaarster* scheen de heer Morsly d'e vordering, die mrs. Ahrens namens den schilder steld-e, zeer hoog te vinden. Een blik op de dame maakte hem echter inschikkelijk, Hets'cheen hem voorts niet onaangenaam te zijn, dat -d'e schilder nu het ouden- houd verbrak. Zulk een oude aap te moeten schil deren! mompelde August in 't heengaan, terwijl hij aan zijn baard trok. Ik kan er niet aan denken. Als Frans -niet „ein- gesperrt" was, zou ik er, voor den duivel, niet toe komen, voor dien kerel een pen seel in de verf te doopen. Maar die geldwolf weet, dat voor goud alles te krijgen is. Zij bulken van het geld en brave menscben kunnen van gebrek ver gaan. Ze hebben gelijk, die zeggen, dat alles in de wereld veranderen moet, al zou ook alles ten onderste boven gaan. En met deze woorden ging hij doch niet om te werken, maar om in een wijfn- huis in het minder aanzienlijke stadsge deelte met eenige kunstgenooten zijn ergernis over de rijken bot te vieren. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1