BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bi] De Leidsche Courant van Zaterdag 28 Maart no. 1356 Brief uitOnainia(Minnesota) Van uitstel komt afstel; die waarheid kan ik ook weer bewijzen, want hoe lang is het toch wel geleden, dat die lezers ran de Leidsche Courant iets van mij gehoord hebben? Men zou onderhand gaan denken, dat ik dood was. En dat i9 toch niet het geval En ook Onamia neemt nog zijn bescheiden plaats in op de kaart van Minnesota, ja, wat meer 19, Onamia gaat een toekomst tegemoet, zeker %nminste beschouwd op tijdelijke gebied Al reeds lang -was er sprake van plannen over een rechtstreekscben spoor weg van St Paul tot het groote Mille Lacomeer en van 'daar verder naar het ijzerertsgebied, .50 mijlen ten noordenj Die plannen schijjnen nu. spoedig tot uit voer te zullen komen, als men tenminste de berichten gelooven mag, die stellig verzekeren, dat een vereeniging met dat doel reeds wettig is opgericht en de sta tuten feeds zijn goedgekeurd iDeze spoor lijn zal Onamia's bevolking in gelegen heid ^tellen om die verschillende benoo- digdheden langs korteren, dus goedkoo peren weg te betrekken van de groote magazijnen te St. Paul en Minneapolis, en .omgekeerd den farmer in staat stelleiy o$ jeep veel voordeeliger wijze zijn pro ducten te leveren. Zoo <zal dus die lijn voorzeker den tijdelijk en .welstand bevorderen. Of het geestelijke ook zoo bevoordeeld zal wor den, zal nog moeten worden afgewacht. Mocht die nieuwe lijn hier haar divisie- punt vinden, d. w. z. het grooter rangeer- punt, .waarvoor wèl kans bestaat, dan vrees ik er voor, daar, over het algemeen genomen, de spoorwegbeambten tamelijk onverschillig zijn op godsdienstig gebied hier in Amerika; die lui verdienen schijnt te veel geld en denken het buiten den goeden God te kunnen stellen. Onze parochie mag zich anders ver heugen in langzamen groei. Gaan en komen zit nu eenmaal hier in het volk. Gisteren was ik nog bij een familie, die in de vijf jaren, dat zij getrouwd waren, maar liefst op zes verschillende plaatsen gewoond hebben, en wie weet op hoe veel verschillende plaatsen vóór hun hu welijk. Ik zei laatst eens tegen zulk een reizenden Amerikaan: „Er staat in de iH; Schrift: Des ,Heeren is de aarde en al hare volheid, doch gij denkt er biji: maar mij is Minnesota en de Staten der Unie", Dat reizen en trekken heeft m. i. dit gevolg, dat ide lui hier zulk een zélfde karakter hebben ien .zulk een zelfde taal eigen, dJ|W(.'z. men vindt hier niet (die eigenlijke dialecten van andere landen. Men kan natuurlijik wel eens hooren aan stemgeluid of een of 'andere letter, of men met een geboren Duitscher, Zweed of Hollander te doen heeft, maar dezelfde eigenaardige niet spraakkundige uitdruk kingen vindt men hier in alle staten. Een andere eigenaardigheid van het volk is, dat men, al is men op 99 andere plaatsen geweest, en is men van plan om over een paar maanden naar de 100ste standplaats te vertrekken, zijn tegenwoordige woonplaats de beste van alle vindt. Ja, de Amerikaan bemint zijn land en al zit hij ook midden in de bosschen, al heeft hij geen fatsoenlijken weg om naar stad of dorp te gaan, hij denkt den hemel in zijn land en gelooft niet, dat men in- het Oude Land zoo iets heeft. Met open mond en ooren luistert hij daarom, als hij een vreemdeling hoort verhalen van de kunstschatten, van de schoone oudheden en van de moderne gemakken, die men in het Oude Land heeft De ge schiedenis van den '.eersten president,' Washington, en 'den grooten Lincols kent hij ,op Z'n duimpje, van buitenlandsche grootheden weet hij al weinig meer dan op z'n hoogst den naam> i Ons nieuw kerkje is sedert kort ver rijkt met een mooie ciborie, een ge schenk van een ons bevrienden pastoor. Ook hebben wij een kruisweg gekregen, welke het aanzien onzer "kerk zeer ver fraait |Wiij komen natuurlijk nog veel te kort, maar zoo langzamerhand komt het wel IWjat heb ik ook weer in Wakton ondervonden? pirie jaren lang moest ik de Hj. Mis lezen in een publieke hall; thans hebben we ook daar een mooi kerkje met een waarlijk schoon altaartje. In Mc Grath, dat aan onze zorgen werd toevertrouwd, ruim twee jaar geleden,was de geldelijke toestand waarlijk ontmoe digend. Verbeeldt u, juist in dien tijd gaat een van de kerkmeesters ier met de kas vandoor, inhoudende ruim 250 dollars. Natuurlijk liet mijlnheer geeo adres achter, maar wel de onbetaalde rekeningen ten bedrage van meer dan 3600 dollar. Dat was een harde slag, welke die parochie trof, daar de groote meerderheid arme luidj.es waren, die met hard werken aan de kost moesten komen. iDoch O. L. Heer kwam ons te hulp. Toen een van de schuldeischers mij door een, wat men in .Holland noemt deur waarder liet zeggen, dat de kerk binnen dien en dien tijd voor schuld verkocht zou worden, in geval van niet-betaling, toen kreeg ik van een edelmoedigen gever bijna tegelijkertijd genoeg om dien schuld- '".scher te betalen, en ook nog iets om jidere schulden tenminste «enigszins af te doen, en thans is de schuldenlast gekrompen tot 200 dollars. Of ik CX L. Heer dankbaar ben. Geachte lezers, mjjn briefje is nog langer geworden dan ik gedacht had. Ik zal moeten eindigen, want ik ben bang, misbruik te maken van de welwillendheid van de redactie. Toch neem ik nog even de gelegenheid waar, u allen een zalig Paschen te wenschen; 'tis nu wel wat te vroeg, maar beter te vroeg dan te laait, en ook om u beleefd een gebedje te vragen in den Paaschtijki voor rpij en mijne parochianen, opdat allen aan den Paaschplicht mogen voldoen. fr. J. VAN DER HULST, Kruisheer, Onamia, Minnesota, 11 Maart 1914. De Week in Het Buitenland. U zult niet gauw raden, waar onder- geteekende zijn „i\V(eek" dezen keer heeft opgedaan, ik zal het u gauw zeggen: In den trein tusschen Leiden—Den Raag. Luistert p maar eens even, "Een paar dagen geleden moest ik voor Riijn „be drijf" naar de residentie. Als je het druk hebt en welke journalist heeft het niet druk ken je de weelde niet van kalm en bedaard een coupé op te zoeken. Je rent het perron op en zijt o zoo blij als de trein niet net vertrokken is. Op gevaar af, ruzie te krijgen met den chef, spring je op de treeplank van den reeds in beweging zijinden trein, slaagt er ein delijk in het portier te openen en zit weldra op een vijftal harde planken van een coupé derde klasse der H,. IJ. S,. Mj. Het gezelschap is niet groot Een eer zaam boertje is door onze stoutmoedig heid de schrik om 'thart geslagen, en we moeten .eenige vermaningen aan- hooren, om toch voortaan voorzichtiger te zijn. De goede man blijkt een echte prater, en we meen en, dat het voor den dag halen van een courant op 's mans welsprekendheid zal werken als de nood rem op den gang van den trein. Maar jawel, nu de goede man veronderstelt, dat we ook aan politiek doen, komt de bui pas los. D(ef trein ratelt over de spoorbrug bij de Vink, maar onze gedachten zweven in Parijs om en bij de redactiebureaux van de „Figaro". De goéde man, die blijkbaar door een liberaal Iblad of blaadje van het Parijsche schandaal „op de hoogte" gehouden is, beweert, dat ma dame Caillaux in een vlaag van geestes- storing, overprikkelbaarheid of weet ik wat, gehandeld moet hebben. Van den anderen kant heeft hij ook in zijp blad gelezen, dat mevrouw "Caillaux een uur lang in de wachtkamer gezeten heeft al vorens tot het bureau van den heer Cal- mette te worden toegelaten, AVonderlijfk, nietwaar, dat men twee gedachten, die met elkander in lijnrechte tegenspraak zijn, kan verwerken .en meenen, dat ze allebei waar zijn. Dat een gewoon on ontwikkeld en ongeletterd mensch zulke kost slikt en zich verder van het gelezene geen rekenschap geeft, kan ik nog plaatsenmaar dat .menschendie af geven op hun ontwikkeling en onbevoor oordeeldheid en als deftige-liberalen prat gaan op wat zij noemen geestesvrijheid, en dagelijks in hun liberale hoofdorganen kolommen druks moeten verzwelgen, waarin uitdrukkingen als „een plotseling oplaaien van drift" en „een volkomen Overdacht en in koelen bloede uitge voerd plan" broederlijk onder elkander staan, ziet u, geachte lezer, dat is iets wat mijn „pet" te boven gaat. Rrrrrt! klaagt de trein. ,Wie schokken een paar maal tegen de derde klas-coupé kussens en de trein staat stiL „Voor schoten, Voorschoten!" met nadruk op „ten", róept de conducteur. iWe krijgen een nieuwen reiziger bij ons, een uiterst gedistingeerd jongmensch met een scheeve scheiding,een paar uit gerafelde manchetten, een "boord, waar van de kleur niet juist aan te geven is, slobkousen die reeds lang een kwijnend bestaan leiden, sokken met gaten, dito glacé handschoenen, afgetrapte lakschoe nen, enz. enz. Ik wil maar zeggeneen tip-top-gentleman, die zich doodgeneertl derde klas te reizen. Om' u'dle waarheid te zeggen, houd ik niet van zulke men schen. Als ik mij met reden zou geneeren in een derde klas te zitten, welnu, dan zou ik een tweede klas-biljet koopen. A propos, we zijn afgedwaald Stootend' zet de trein zich weer in beweging en de politieke debatten tusschen mijn goed- hartigen overbuur en ondergeteekende zijn iweer geopend. Mevrouw Caillaux is van het to on eel verdwenen en de Home- Rule-geschiedenis vormt 3e hoofdschotel van ons gesprek tusschen Voorschoten en het Groote Doip, o neen, de Resi dentie. i t i L r l ÏI' Ons boertje is in geen en deele over tuigd (van de nooidzakeiijkheid iof wensche- lijkheid tvan een .eigen regeering in Ier land. ik tracht hem mét al het materiaal, wat je op een oogenblik in een trein te berde kan brengen, te overtuigen, dat een Katholiek land recht heeft op eeq Katholieke regeering en dat een protes- tantsch land als Engeland de Katholieke belangen van het Roomscbe Ierland niet kan en zal behartigen. iHet jonge mensch uit Voorschoten zit mij aan te kijken met -een wal-ben-jiij- voor-een-domper-gezicht ,H.ij zwijgt ech ter ais een mof en trekt, waarschijnLijik uit ergernis, dikke donkere rookwolken uit iets, dat met «en griezelig papiertje omwonden was en waarvan 'de ~ook een niet te zeggen lucht in onze derde klas-coupé verspreidde Met een aan wanhoop grenzenden hartstocht bewerkt het bleekte jonge mensch meerdere van die moderne stankverspreiders. Opeens, de redding is nabij. Dof .dondert de trein het donkere [Haag- sche station binnen. Tot afscheid vang ik een nijdigen blik op uit de half-ge- sloten oogen van de rookmachine, en krij^ ik een hand van het boertje, dat nog wel een uurtje door had willen boom en.. Mijn lezers zijn ik weet het zeker van een heel ander gevoelen en zijn heel blijk dat ik in den !Haag ben. LEOi Weekpraatje. THjdens haar bezoek te Amsterdam in dia afgeloopen week heeft onze Koningin op bijzonder sympathieke wijlze blijk gegeven van hare daadwerkelijke belangstelling in de nooden van het volk. Zij heeft zich begeven in de volksbuurten, in de arme lijke krotten, om van nabij te leeren kennen de ontberingen, waaraan de be woners dier stulpen zijn blootgesteld. In een ongeveinsde hartelijkheid legde zij bloot haar snee-leven en imee-voielen met die arme menschen, en toonde zij zich niet hoog boven hen verheven te ge voelen. En, wij zijn er van overtuigd, zoo zij er door hare daden toe kan mee werken om aan de ellendige woningtoe standen, die zij nu te Amsterdam heeft aanschouwd, een einde te maken, zal de Koninklijke Vrouwe geen oogenblik aar zelen. Het is waarlijk een koninklijk voorbeeld, dat Hare Majesteit deze week te Amsterdam heeft gegeven. Zij volgt hiermede de traditie harer voorvaderen, maar geeft daardoor ook een voorbeeld aan zoovelen uit hoogere standen. Aan zcovelen, die meenen, wanneer zij de ar men bezoeken in hunne krotten, gena dig af te dalen van de hooge hoogte hunner stands-grootheid, die zulk een dwaas en kleingeestig en bovendien on christelijk idee hebben van standsverschil en stands-waarde. Maar, laten we daar nu niet over gaan redeneeren; degenen, die 1.1. Maandag de propagandavergade- ring van de afd. Leiden van den Nederl. R. K. Vrouwenbond hebben bijgewoond, hebben daar reeds over dit chapiter hoo ren spreken door prof. Aengenent. Ja, we hebben van de weck hier in Leiden een schitterend geslaagde verga dering gehad van den Roomschen Vrou wenbond. Als het succes geëvenredigd is geweest aan de opkomst, kan de afldjj Leiden met goeden moed de toekomst ingaan. Goeden moed zullen de onder nemende dames van het bestuur trou wens tóch wel hebben. En wat betreft het succes, daaromtrent ben ik, wat de toekomst betreft, ook lang niet pessi mistisch gestemd. Er zijn in ons goede Leiden nog wel Roomsche vrouwen, die deze nieuwe, maar ook hoogst nuttige, beweging met kracht en tact .willen voort stuwen. Een'afdeeling van den Room schen Vrouwenbond kan zoo veel nut stichten, wat ik... niet wil gaan aantoo- nen, omdat u 'het ongetwijfeld, voor zoo ver u niet zelf Maandag de vergadering hebt bijgewoond, Dinsdag in het vrij uit gebreid verslag van onze courant hebt gelezen. Ik zeide, dat de Roomsche Vrouwen bond een nieuwe Katholiek sociale bewe ging is. Nu wil ik ook eens wijzen op een nieuwe godsdienstige politieke par tij, die zich deze week heeft aangediend. Weer een. Een groepje van hoogleeraren, domi- né's, een schoolopziener, een letterkundi ge, blijkbaar in de verscheidenheid der bestaande partijen geen keuze kunnende maken, heeft een brief gericht tot „alien die belang stellen in het geestelijk en maatschappelijk leven van ons volk" om hen uit te noodigen met hen een nieu we partij te vormen. Er is geen touw aan vast te maken, als men leest, wat deze menschen willen. Zij willen den gods dienst in de politiek en toch ook weer buiten de politiek. Ach ja, die politiek weet wat. Er is deze week in de Tweede Kamer weer een fraai stukje politiek vertoond. De vorige week werd van rechts voorgesteld vóór Paschen de Stuwadoorswet, welke al lang ter behandeling klaar ligt, af te doen. De linkerzijde wilde er niet aan. Dan komt er vóór Paschen niets meer van de Inkomstenbelasting, ver klaarde de heer De Meester, opvolger van den heer Borgesius, als opperleider der vrijzinnigheid. En nu komt er óók voor Paschen niets van de Inkomstenbe lasting, De Kamer Is naar huis gegaan. Vervolgens: de socialisten, die, toen rechts op den 'juisten tijd voorstelde om} de stuwadoorswet 5n behandeling te nemen,- tegenstemden, kwamen deze weekV toen het te laat was, zelf met een der gelijk voorstel... De politiek vertoont zich soms als een fraai ding. Maar nog fraaier openbaarde zich 1.1. Donderdagavond weer de godsdiensthaat, van een katholieken-bestrijder als de be ruchte prof. Eerdmans. In een debat met den Katholieken pionier, baron van Wijnbergen, durfde hij zonder schijn of schaduw van bewijs den Katholieken verwijtendat zijl een wereldbeschou wing aanhangen, die vijf eeuwen ten ach ter isIs het te verwonderen, dat de heer van Wijnbergen op zulk een be schuldiging niet wilde ingaan. Vuilighe den raapt men niet op, maar trapt ze van zich weg.-,.* Professor Eerdmans' repu tatie is er intusschen al weer niet op vooruit gegaan. JAN. Burgerlijke Pensioenwet Het StbT. no. 150 bevat een Kon. be skuit van den 17den dezer, tot vast stelling van een algemeen en maatregel Van bestuur, als bedoeld in artikel 52 der Burgerlijke Pensioenwet. Hierbij wordt o. m. het vpljgende be paald De burgerlijke betrekkingen, bedoeld in art. 4, lit. d. der Burgerlijke Pen sioenwet, waaraan jngevolge dat arti kel1 uitzicht op pensioen op 55-jarigen leeftijd is verbonden, zijn de volgende: ambtenaar bij de tachygraphische inrich ting van de Tweede Kamer der Staten- Generaall; assistent voor den dienst der belastingenzaalopziener, kok, assistent kok, bakkersbaas, smid-stoker, stoker in een gevangenis, in een Rijksopvoedings gesticht of in een Rijkswerkinrichting bewaarder in een Rijksopvoedingsge sticht of in een Rijkswerkinrichtingbe ambte in algemeenen dienst of voor den huishoudelijken dienst in een tuchtschool of in een Rijksopvoedingsgestichtven pleger, kok, assistent-kok, bakkersbaas^ smid-stoker, stoker in een Rijkskrank zinnigengesticht werkbaas, verplegen- timmerman in het Rijkskrankzinnigenge- sticht (te Medemblikambtenaar voor den dienst van kantoren en Jijnen van de Rijkstelefoonmachinist, stoker bij1 de posterijen of bij de telegrafiewacht>- houder, arbeider bij de Rijkswaterstaats werken hoofdmadhinist, machinist, hulp machinist, mach in ekn echt, machinist-sto ker, stoker electricien-hulpmachinist, sto- ker-dekknecht bij bemalings- of bewe gingsinrichtingen of op vaartqigen van den Rijswaterstaatkanaal^, licht-, duin-, dijkwadhtermachinist met yaste aan stelling bij 's Rijks verlichting; gezag voerder, machinist, stoker, matroos met vaste aanstelling aan boord van een stoomloodstransportvaartuig voor den al gemeenen dienst van het loodswezen, enzopzi.chter voor het stoomwezen onderopzichter der Zuiderzeevisscherij. Tusschenpersonen Invaliditeitswet. De tusschenpersonen, ressorteerende onder het district Amsterdam, hebben een vergadering gehouden ter bespreking van verschillende grieven. Een commissie is benoemd, die zich tot die rentecommissie^ eventueel !t;ot den minister, zal wenden, om te trachten te verkrijgen: le. dat de ouden van dagen niet meer maanden na hun aanvraag moeten wach ten alvorens zij de beschikking hierop) ontvangen J2e. dat afwijzingen niet zonder meer ter kennis der aanvragers (sters) worden 'ge bracht, doch eveneens aan 'de tusschen personen kenbaar, worden gemaakt, met vermelding der motieven, jjie tot afwijf- zing hebben geleid; 3e. dat de tusschenpersonen niet meer in alle opzichten overal buiten worden gehouden, doch er in gekend1 worden, indien men beslissingen over hen denkt te moeten nemen. Bovendien kreeg bo vengenoemde commissie opdracht te trachten \tal van andere bezwaren op geheven te krijgen. De Zaandamschc Onderwijsquaestie. Er is rumor in casa te Zaandam. Men kent de geschiedenis. Het hoofd eener gemeenteschool, aldaar, de heer Vreeken, wenschte zekeren sollicitant, den onderwijzer Peerlkamp, niet als eer sten candidaat voor te dragen voor een benoeming aan zijn school. De wethou der Duys nu word. beschuldigd dooi zijn ingrijpen en zi ch-er-voor-? pa nn e n zijn partijgenoot Peerlkamp ten onrech te te hebben omgetrokken. Gisteren werd deze zaak in den Ge meenteraad behandeld. Daarbij bleek o. m. dat Peerlkamp een middelmatige can didaat is, reeds vrij oud en die boven dien niet in alle opzichten gezond mag heeten. De heer Vreeken had voorts uit voerig gerapporteerd waarom hij P. min der geschikt achtte. Het opvallendste in deze heele zaak was dat B. en WL voor de eerste maal een alphabetische voordracht hadden in gediend. Voorts bleek vrij duidelijk, dat de heer Peerlkamp niet „de beste en goedkoopste" in het gebruik was. Het verwijt dat de heer Vreeken Peerlkamp niet wilde om zijn politieke overtuiging lijkt ons te eenenmale onge grond; ook bij de andere voorgedra genen waren Bondsleden, een der hoogst op de aanbevelingslijst geplaatsten zelfs sociaal-democraat. De heer Duys, wethouder van on derwijs, moest menig hard woord hoo ren; hij had alleen naar Peerlkamp na der onderzoek laten doen, hij had amb telijke rapporten gepubliceerd, hij had den heer Vreeken ongemotiveerd ge wantrouwd, hij had het advies van den schoolopziener genegeerd enz. De heer Duys verdedigde zich in hoofdzaak met de bewering, dat „de vrijzinnigen ook hun vriendjes voorge trokken hadden." Het debat werd steeds heftiger; een vinnigen aanval op den heer Feisser bracht den wethouder er toe, alles en nog wat er bij te halen en éindelijk was zijn partijgenoot, burgemeester Ter Laan, zelfs genoodzaakt hem een ver maning toe te dienen. Wie kregen den indruk dat de heer Duys ach wel bijzonder voor Peerlkamp geïnteresseerd en zich alle denkbare moeite gegeven heeft om dezen be noemd te krijgen, in hoofdzaak om de partijkwestie. Terecht werd opgemerkt, dat publi catie van rapporten 'de schoolhoofden in het vervolg huiverig zal maken om eer lijk en onomwonden zonder aanzien des „persoons hun meening te uiten. De voordracht in alphabetische volg orde heeft voorts het bezwaar dat de leden van den Raad niet weten wie door de bevoegde beoordeelaars als de beste wordt beschouwd. Ten slotte werd de heer Peerlkamp met 10 tegen 7 stemmen benoemd. -VadT." Kerknieuws. Een herderlijk schrijven, De aartsbisschop van Montreal, Mgr. Brucheri, heeft zich in een herderlijk schrijven aan zijn geloovigen, dat verle den Zondag, onmiddellijk voor zijn ver trek naar Rome, in alle kerken van het diocees voorgelezen is, op zeer scherpe wijze tegen de onzedige dansen uitge sproken. „Een zekere dans", zoo zegt Mgr. Brucheri, „is onze maatschappij binnen gedrongenik weet niet, vanwaar hij stamt, maar hij heeft zich met ongeloof lijke snelheid over bijna geheel de we reld verspreid. Geen woorden kunnen scherp genoeg zijn om deze onbetame lijke bewegingen, welke elk fatsoenlijk mensch walging moeten inboezemen, ten sterkste te veroordeeien. Ik doe een be roep op alle christelijke vrouwen, en smeek haar, zich tegen deze onzedelijke dansen, gelijk ook tegen de tegenwoor dige oneerbare mode ten strijde te 'trek ken. Over de moderne mode zegt de aart bisschop nog: „De eenvoudigste en meest elementaire begrippen van eer baarheid worden hier geheel vergeten; de frivoliteit der vrouwelijke kleeding wordt meer en meer merkbaar; vrou- n jonge m.i .jes worde.i gewillige °,a,-n ocze. modes. Denken zulke vrou wen en meisjes dan in het geheel niet meer aan de ergernis, welke zij geven, en waardoor zij ook anderen verleiden?" Dit herderlijk schrijven is in Montreal in alle welopgevoede kringen, van welke godsdienstige overtuiging ook, met dank bare voldoening ontvangen. Want de on betamelijke dansen en costuums waren o°k in de hoogere standen reeds beden kelijk ingedrongen, en een krachtige ver maning van gezaghebbende zijde was dan ook dringend noodig. Lourdes. In het afgeloopen jaar zijn 494 be devaarttreinen te Lourdes aangekomen. Dit getal werd nog nooit, behalve in 1908, het gouden jubileum be reikt, en vergeleken met het getal in 1912 valt er dan ook een verhooging van 48 treinen te constateeren. Van de 494 bedevaarttreinen kwamen 373 uit Frankrijk, 40 uit België, 26 uit Spanje, 22 uit Diuitschland, 20 uit Italië, 15 uit Zwitserland, 10 uit Oosten- rijk-Hongarije, 7 uit Eizas-Lotharingen, 5 uit Ierland, 3 uit Nederland, 1 uit En geland, 1 uit Portugal, 1 uit Luxem burg enz. enz. Uit Frankrijk kwamen 200.377 ge organiseerde pelgrims, uit België 15.278 uit Spanje 14.728, Duitschland 6.255, Italië 5.502, Ierland 5.000. Zwitserland 3.950. Elzas-Lotharingen 3.320, Oosten- rijk-Hongarije 2.802, Nederland 1.505. In het geheel werden 260.153 pel grims door extra treinen naar Lourdes vervoerd, m?sr doorgaans is het getal pelgrims, dar op eigen gelegenheid naar het genade oord gaan, twee of driemaal zoo g,oot ais het aantal georganiseerde bedevaarders, zoodat men gerust kan re kenen dat Lourdes in het afgeloopen jaar door één millioen pelgrims werd be zocht. Onder dezen waren 4 kardinalen, 17 aartsbisschoppen, 110 bisschoppen, 5 gemijterde abten en 75 andere prelaten. In 1910 werden 55.300 Missen gecele breerd en 626000 Communiën uitgereikt, in het afgeloopen jaar stegen die getal len respectievelijk tot 68.700 en 890.000 Een groote vermeerdering dus. De bureaux van den geneeskundigen dienst werden in 1910 bezocht door 477 geneesheeren, in 1913 door 670. In 1910 werden 8.393 zieken door bedevaarttreinen aangebracht in de hos pitalen opgenomen, het vorig jaar be droeg dit getal 9.946. In 1910 hadden 100.505 onderdompe lingen plaats, in 1913: 142.695. Verblijdende cijfers, voorzeker! Rechtszaken. Poging tot doodslag en poging tot brandstichting. Voor de rechtbank te Breda stond gisteren terecht de 54-jarige wever F. v. G., uit Tilburg, beschuldigd op 12 Nov. j.l. aldaar gepoogd te hebben een strooschelf in brand te steken, toebe- hoorende aan P. Mutsaers, en bovendien op heeterdaad betrapt te zijn met een met scherp geladen revolver op onge veer 5 pas afstand op Mutsaers te heb ben geschoten. Beklaagde ontkende alles beslist. Het O. M. waargenomen door mr. F. Couvee, achtte de poging tot brandstich ting en doodslag bewezen en eischte drie jaren gevangenisstraf.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 9