Gemengd Nieuws. De landbouw in Argentinië. Door de Directie van dien Landbouw is bij de firma Gebrs. J. en H. van Lan- genhuyzen te 's-G raven h age als no. 1 harer verslagen en mededeelingen uit gegeven: „De landbouw in Argentinië." In het voorbericht deelt de Directeur- generaal van den landbouw, de heer v. Hoek, mede, dat in de jaren 1909 en 1910 door den heer Iman G. J. van den Bosch, oud-hoofd-inspecteur van Het Nie- derlandsch Rundveestamboek, in opdracht van de Koninklijke Nederlandsche Land- bouwvereeniging, welke daartoe door een bijzonder Rijkssubsidie in staat werd ge steld, een tweetal reizen naar'Argentinië zijn gemaakt. Deze reizen stonden deels in direct verband met ide zending van Nederlandsch vee naar ide in 1910 te Buenos Aires gehouden tentoonstelling, deels hadden zij ook ten doel den Nedler- landschen landbouw, beter idan tot dusver het geval was, op de hoogte te brengen van de landbouwtoestanden 'in de Argen- tijnsche Republiek. vBi| het overwegen van de vraag, of het wenschelijk was aan genoemde tentoonstelling deel te nemen, was toch ten zeerste de leemte gevoeld, dat men niet voldoende kon beoordeelen, in hoeverre Argentinië voor den afzet van ons vee en ook van andere land bouwproducten toekomst had. Door den heer v. d. Bosch werd van zijne reizen een volledig rapport betref fende den Argentijnschen landbouw in, al zijne onderdeelen samengesteld. Van dit rapport zijn de voor den Ne- derlandschen landbouw van meer onmid- delijk belang zijnde gedeelten, eenigszins aangevuld naar aanleiding van 'een later door den schrijver voor particuliere doel einden 'door Argentinië gemaakte reis^ in bovengenoemd nummer der verslagen en mededeelingen opgenomen. Het werkje is ingedeeld in een vijftal hoofdstukken, terwijl er een kaartje van Argentinië en 18 goedgeslaagde illustra ties in voorkomen. Door den dir.-gen. van den Landbouw wordt ter kennis gebracht van belangheb benden, dat te vervullen zijn de be trekkingen van: a. leeraar aan de Rijks* tuinbouwwinterschool te Boskoop; bi. leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Lis se. Aan elk dezer betrekkingen Is verbon den eene jaarwedde van f 1S00, welke na resp. 2, 6, 8, 12, 16 en 24 dienst jaren kan worden verhoogd tot resp. f1900, f2000, f2100, f2200, f2300 en, f 2^4,00. Aardappelen. Sedert de aardappelen uit Amerika in Europa werden ingevoerd, wordt dit ge was in alle beschaafde landen geteeld, want de knollen zijn niet alleen algemeen gewild als consumptie-artikel voor arm en rijk, maar de industrie heeft er be slag op gelegd voor dq bereiding van zetmeel, stijfsel en jenever „terwijl de aardappels als voedermiddel voor het vee jaarlijks bij duizenden kilos wor den gebruikt. In den loop der tijden is men zoo onderscheid gaan maken tus- schen consumptieaardappels, fabrieks aardappels en voederappels. Voor de laatste neemt men meerendeels het afval der consumptieaardappels en waar men ze afzonderlijk verbouwd, daar kiest men bij voorkeur die soorten, welke ook voor de industrie de noodige waarde hebben. Voor consumptieaardappels zijn bij den 'Nederlandschen consument het meest in trek de ovale, gele of witte knollen van middelmatige grootte met vlakke, niet diep liggende oogen en gave, glad de, dunne schil. De smaak s hoofdzaak, en om aien goea Te hebben, rnoet de verhouding van eiwit tot zetmeèf niet» aT te ruim wezen. Voor fabrieksaardappels heeft men liefst zulke soorten, die juist veel zetmeel leveren. Door gestadige kruisingen en verbeteringen is men er in geslaagd tal van soorten te vormen, wel ke als fabrieksaardappels hooge waarde hebben en zelfs voor export nog ge wild zijn, soorten, waarvan de opbrengst soms zoo verbazend groot is, dat onze oude aardappelverbouwers er eenvoudig van duizelen. Zoo lezen we in: „Die Ernahrung der Pfl'anze", dat de heeren Vibrans te CalVörde (Dl), den aardappeb oogst van 90 Zentner per jViorgen eerst zagen .dalen tot ^8 Zentner. En ondanks een veel' sterkere bemesting met stal mest kon de opbrengst slechts to,t 62 Zentner worden opgevoerd. Eerst toen nieuwere soorten werden verbouwd en er naast stalmest en groenmest nog veel kali werd aangewend, steeg de opbrengst verbazend en oogstte men- van een mor gen 171 Zentner. Met recht wordt de aardappel dan ook onder de echte kali- vreters gerekend. Hij verlangt een los sen, humusrijken grond, goed doorlatend en behoorlijk vruchtbaar, rijk vooral aan direct opneembaar plantenvoedsel. Stij ve, stugge en natte gronden verhinderen de ontwikkeling der wortels en schijnen de zoo zeer gevreesde aardappelziekte in de hand te werken. Ook moet men voorzichtig wezen met kalk, wijl deze de knollen roestig en schurftig maakt. Even zoo is het niet aan te raden kort vóór het poten met veel ruwe kalizouten te bemesten, Wijl de consumptieaardappelen daarvar. minder smakelijk worden. Goed verteerde stalmest, of een groenbemes- ting in den herfst, zijn puik voor de vorming van humus. Wil men reeds in het najaar den kunstmest geven, dan kan men 400 kg. kalizout of 1200 kg. uit strooien en dit met 1000 kg. Thomas- slakkenmeel samen onderwerken. In het voorjaar zouden we liever bemesten met 600 kg. patentkali en 000 kg. super- phosphaat. .Niet Chilisalpeter kan men dan overbemesten naar behoefte. Alleen mag deze meststof niet te laaf worden aangewend, anders krijgt men te vee loof en te weinig knollen. Ook zal de smaak der aardappelen er niet op win- nen, als er te laat en rijkelijk stikstof- mest wordt uitgestrooid. Het luchten van kamerplanten. Planten, dieren, menschen, allen be hoeven lucht voor de instandhouding van het leven. Ook de planten het wordt vaak vergeten hebben behoefte aan versche lucht, niet alle evenzeer, zij, die veel en geregeld licht verlangen, hebben ook de meeste behoefte om ge lucht te worden. Vooral in den wintertijd krijgen de kamerplanten het minst zui vere lucht, omdat alsdan de ramen wei nig open komen. En wordt er gelucht, dan werkt dit dikwijls nog schadelijk voor de planten, doordat ze onmiddel lijk aan de koude lucht worden blootge steld. Staat de thermometer beneden het vriespunt, dan mag men bij het luch ten de planten niet in de kamer laten, maar dient men ze zoo lang naar een ander vertrek over te brengen, om ze weer op haar plaats te zetten als na het sluiten der vensters de kamer weei op een behoorlijke temperatuur ls ge komen. Dit verplaatsen houdt nog wel eens lang op en kan men niet altijd ver langen. Gemakkelijk is het daarom bij het luchten een scherm voor de planten te zetten; ze worden dan beveiligd tel gen onmiddellijke aanraking met de kolf de lucht, terwijl men dan de ramen wat korter laat openstaan. Men moet vooral zorg dragen tegen eiken kouden tocht, welke veel nadeeliger is dan de gewone aanraking met de buitenlucht. Heeft men tamelijk harde planten, die weinig warmte verlangen, b.v. Azaha, Dracaena indivisa, Chamaerops, Aspir distra en. Phormium, dan kan men die direct door de buitenlucht doen luchten, als de temperatuur buiten niet lager is dan een graad of 5, 6 boven het vries punt, vooral waniieer de kamer op het Zuiden ligt Maar het is toch beter als in lelijke omstandigheden de thermomc,- ter°10al2 gr. boven het vriespunt aap- wijst, om direct aan de buitenlucht plan ten bloot te stellen, die op 't puïit van warmte iets meer verlangen, b.v. Cocos Begonia Rex, Kantia, Ficus, Ahthurium, benevens de gedreven bloemen, welke zeer teer en broos zijn. Natuurlijk zullen de planten, die om te overwinteren, slechts behoeven bewaard te worden in een onbewoonbare kamer, zooals Pelar gonium, Anthemis, Fuchsia, Latana, enz. minder zorgen hieromtrent vereischen en kunnen deze overdag goed gelucht wor den, als de thermometer een paar gra den' boven het vriespunt staat. Voornamelijk als de rusttijd der plan ten ten einde loopt, is het noodig te luchten, teneinde ze niet in een ruimte te houden, waar de te warme en te sterk verdichte lucht den groei te zeer zou verhaasten, ten koste van de verdere gezondheid der plant. De scheuten, die te vroeg ontwikkelen, in een onvoldoend geluchte en verlichte ruimte, worden bleek en spichtig, hebben geen levens kracht en worden spoedig door insecten of schimmel aangetast, als ze niet reeds voor dien tijd door te groote vochtigheid zijn gestorven. Men moet niet vergeten dat de lucht, evenals het licht, de wer king van de sappen begunstigt en het celweefsel verhardt Ook als het mistig weer is, mag men de planten niet lang laten luchten en blootstellen aan den schadelijken en ongezonden invloed van den nevel. 'sZomers is het veel gemakkelijker de planten te luchten, omdat dan de bui tenlucht geen beletsel is. Toch dient men dan nog de noodige voorzorgsmaatrege len te nemen, opdat ze niet in den tocht staan, of de planten, die teere baadjes hebben, bij 't luchten niet onmiddellijk aan de heete zonnestralen zijn blootge- steld. Zeer aan te raden is het te zorgen dat de grond of de aarde, waarin ;de planten staan, gelucht wordt; dit is voor de plantenwortels uitstekend, en meststoffen, welke gelucht worden, ver zuren minder dan andere mest. Men heeft daartoe aangeraden potten te ge bruiken van poreuze aarde. Dit is even wel minder noodzakelijk, dan men ge neigd is te denken. Het best is een pot te gebruiken, waarin 2 of 3 gaatjes zijn een paar centimeters, boven den bodem met een paar houtjes er in om te drai- neeren of los te werken; dan krijgt men voldoende lucht in de aarde van den pot en kan tevens het water, dat bij het gie ten te veel gegeven is, spoedig wegloo- pen. Het luchten van 't bovenste deel der aarde in de potten kan men bewerk stelligen door met een spatel nu en dan wat om te werken. Dit moet men doen zoo dikwijls zulks noodig blijkt te zijn. C. D. Knolvoeten bij kool. Welk een verdriet, welk een enorme schade deze ziekte kan veroorzaken, dat weet iedere koolvelbouwer, iedere tuin- bezitter bijna, die al eenige jaren tui niert. Is de tuin of akker met „knolvoe ten" of „knopziekte" besmet, dan is men er nog niet af. Men vindt ze aan de wor tels van alle koolsoorten, aan die van knolrapen en zelfs aan die van de tur nips en de gewone stoppelknollen. Aan de wortels derzelfde planten vindt men ook wel opzwellingen, welke eenigszins op knolvoeten gelijken, van daar dat de beide soorten dikwijls met elkaar verward worden. We willen daar om den aard der ziekte even «bespreken. De knolvoetziekte wordt veroorzaakt door een splijtzwam. Het weefsel van deze zwam dringt in de cellen der aan getaste plant, doet deze opzwellen en voedt zich met den inhoud er van. In die cellen vormt het sporen, welke later, als de opzwellingen beginnen te rotten, vi/ij komen en zich door den grond ver spreiden. Zoodra een spoor genoeg vocht tot haar beschikking heeft, slorpt haar in houd het op, deze zwelt en kruipt naar buiten als een drillig klompje. Er groeit al spoedig een trilhaartje uit, waardoor het klompje in staat gesteld wordt zich ook door het water voort te bewegen. Later, als het grooter geworden is, ver liest het zijn trilhaar, en begint het zich door deeling te vermenigvuldigen. Vele delen voegen zich samen tot het boven genoemde weefsel. Zijn kool-, koolraap- of koolzaadplan- ten door,deze schadelijke splijtzwam aan getast, dan blijven ze i,n groei bij de niet-zieke achter. Het loof is minder groen; bij roode kool is het niet rood groen, doch dieprood, nagenoeg zwart, doordat minder groene kleurstof dan an ders aanwezig is in de cellen, welke zich onder de roode kleursto'f bevattende cel len bevinden. De wortel bezit opzwel lingen van allerlei grootte, welke als met puisten bezet zijn. Slaat men de op zwellingen stuk, dan blijken ze een slij merige massa te bevatten. Uit de omstandigheid, dat deze zwam zich door sporen vermenigvuldigt, laten de bestrijdingsmiddelen zich afleiden. Op land, waar ae ziekte waargenomen is, moet men eenige jaren, minstens drie jaar, geen gewas veibouwen, dat door de knolziekte aangetast kan worden. Ook moeten alle onkruiden, welke aan onze koolsoorten verwant zijn, zooveel moge lijk geweerd worden. Het gevaar voor besmetting wordt mede verminderd door het verbranden van alle aangetaste wor tels, deze mogen dus niet op de mest vaalt worden geworpen. De hier genoemde bestrijdingsmidde len waren sedert lang bekend, men mag ze allerminst verwaarloozen, evenwel be zitten ze geen direct werkende of af doende kracht Een uitnemend middel ter bestrijding en voorkoming van ziek te heeft men de laatste jaren in Noord- Holland, in de koolverbouwende streken ontdekt in de aanwending van kalk. Vrij groote hoeveelheden, vafi 200 tot 3000 K;G. per bunder (H.A.) kan men hier van uitstrooien. Kalk is tevens een voe dingsstof, waarvoor kool zich dankbaar toont. Dat kan ieder ervaren, die de asch uit haard en kachel, vooral de eer ste, voor zijn koolland bewaart: zijn planten zullen dan met recht groeien „als kool". De oorzaak hiervan is gele gen in het kalkgehalte der ascli. Kalk veibetert bovendien de gesteldheid van den bodemdeze wordt mul en los en eindelijk wordt door de kalk veel ander plantenvoedsel, dat „vast" zit, onop- neembaar is voor de wortels der plan ten, „los" en opneembaar gemaakt. Kalk mag derhalve op het koolland nimmer achterwege blijven. In Noord-Holland heeft men ook de ervaring opgedaan, dat slootaarde tegen knolvoeten zeer goed werkt Dit hoeft niet te verwonderen, dewijl deze aarde rijk is aan kalk. Als voorbehoedmiddel van niet ge ringe waarde heeft men nog leeren ken nen een oplossing van groene aluin, (zwavelzuur ijzer, ijzersulfaat), waarmee jonge planten, als ze beginnen te ;,trek- ker^ worden begoten: een halve Kilo wordt daartoe in regenwater (geen pompwater) opgelost. C. B. Betrapt. In den nacht van Don derdag op Vrijfd'ag zijln, 3 fcierjsonen ,op ijifee- terdaad betrapt bij een inbraak in ide Coöperatieve Malerij te Moordrecht, ter wijl ze zakken graan uit het gebouw in een schuit brachten. Alle drie zitten in arrest Overreden. Donderdagmiddag is een 73-jarige yrouw te Helden-Everlo (N.-Br.) door de stoomtram overreden. Ze was onmiddellijk dood. Den machinist, die direct stopte, treft geen schuld De meikoorlog. Men meldt uit Hengelo (O.) aan de „Tel.": In verband met de melkprijsverhooging door de coöperatieve melkinrichting tp Hengelo Owaartegen reeds geruimen tijd actie wordt gevoerd; werd Dinsdag avond wederom een druk bezochte ver gadering gehouden. Besloten werd, om, wanneer de melkinrichting eerlang mocht besluiten den melkprijs pp 8 cent per li ter terug te brengen, ook dan dadelijk geen melk weer van die inrichting te betrekken, maar deze te blijven nemen van de tegenwoordige leveranciers, die ook de melk tegen 8 cent 'per liter ver strekten. Sterke maag. Te Winterswijk gingen twee personen een weddenschap aan wie de meeste eieren achter elkaar kon eten. Als men 30 eieren binnen had, was f 12 gewonnen. Een hunner slokte 29 eieren op, doch werd onwel en moest dus de weddenschap 'ppgeven. Me rkwaardige proefneming. Gistermiddag had te Arnhem een in teressante proefnöming /plaats met een', geprepareerde irietsoort, aie, ofschoon niet volkomen onbrandbaar, toch meer weer stand aan het yuur biedt, dan b.v. een dakbedekking van pannen. .Het geheele gebouwtje werd gevuld met licht brandbaar materiaal, als krul len, in olie gedrenkte bezems, hout enz. Dit alles werd in brand gestoken en toen zag ,men al spoedig het met pannen ge dekte deel in elkaar storten, terwijl het rieten dag bleef tot alles uitgebrand was en het gebouwtej in elkaar zakte. Hiermede was dus overtuigend bewe zen, dat het geprepareerde riet beter weerstand biedt dan een pannendak. De auto van Kardinaal van R o s s u m. De redacteur van de Mb. te Rome seint d.d. gisteren: Hedenavond is alhier eindelijk uit Ne derland gearriveerd de voor Z. E. Kardi naal Wi. van Rossum bestemde auto. Onder leiding van den heer Leeuwen berg, den directeur der Simplexfabriek te Haarlem, waar de auto is vervaardigd is men dadelijk begonnen de enorme kist, waarin de auto is vervoerd, te de- monteeren. Morgenavond zal de auto waarschijnlijk met eenige plechtigheid aan den Kardinaal worden aangeboden. Een buitenkansje. In den loop dezer week bezocht de Koningin het fort te Edam. Een van hare auto's zakte toen in den berm van den weg en 'eenige mannen waren behulpzaam bij het weder opbrengen van dat rijtuig. De burgemeester van Edam ontving van den adjudant van dienst een niet onaan zienlijk bedrag ter verdeeling onder die behulpzame personen. Een korte hongerkuur. De milicien-soldaat W;. T., van het 12e reg. infanterie te Assen, verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel ten nadeele van een kameraad is in verzekerde bewaring gesteld. Het ontvreemde rijwiel had hij te Gronin gen verkocht voor... f 1.25. T. zal voor den krijgsraad te Arn hem worden terecht gesteld. Het beviel hem maar matig in zijn eng verblijf en hij besloop., alle voedsel te weigeren. Met taaie volharding liet hij eenmaal zijn middagmaal onaangeroerd en weigerde ook den volgenden morgen' iets te nuttigen. De tijd van „luchten" brak aan en de wachtcommandant, zeker zijn volkje kennende, plaatste in de strafkamer drie dikke sneden brood. T, werd na het /„luchten" weer in arrest gesteld, rook net versche brood en., verorberde alles in een oogwenk. Zoo eindigde deze hongerkuur. De kaffer. Het gebeurde op de Vischmarkt te Groningen aldus vertelt de „Prov. Gron. Crt." "toen de storm over straten en pleinen joeg. om de huizen gierde met korte rukken, toen hij brulde in schoorsteenen, floot met hoog-gestemd geluid langs tele graaf- en telefoondraden hoog in de lucht, om dan weernaar beneden te duikelen en er de menschen te plagen, te rukken aan hun hoed of parapluie, of heel ondeugend te trekken en te bla zen in de jassen en dames-rokjes. De station tram had zoo juist een aan tal treinreizigers en hun bagage gelost voor den Kraneweg-wa'gen, die voorbij den wissel' bij de Brugstraat te wachten stond. Daarna reed onze tram die van het station weer verder, met de wie len een geul klievend in de slootjes, die op de rails stonden en waaruit het wa ter hoog opspatte. We stonden samen op het achterbal kon, een heer, die zoo juist uit Holland was aangekomen en ik. De conducteur was binnen. Toen ineens zag ik, hoe een jongmensch, dat zoo pas overstapte en me door zijn buitengewone lengte opgevallen was, van de andere tram weer afsprong en in allerijl, tusschen de rail slootjes in, een ren begon in de rich ting van onze Jram. Hij liep al maar door, de hand aan den hoed, door de plassen heen en tegen den wind/ in. Zijn lange beenen stapten met ontzag wekkende snelheid en hij naderde. Al kleiner werd de afstand. Even voor xle Stoel'draaierstraat was hij nauwelijks twee meters meer van ons af. Mijn medepassagier boog zich uit den wagen en riep: „moet .urmee?" [Hij schudde het hoofd en riep iets te rug doch de wind voerde de klanken mee en verstrooide ze in de lucht. Toen riep-ie weer en duidelijk hoor den we, mijn medepassagier en ik, één woord„kaffer" I De hand die gereed was de schel in beweging te zetten om den wagen voerder te waarschuwen, zakte met een ruk. Mijn medepassagier trok zich het woord direct aan en draaide .zich böos om. De tram stoof verder. De motoren bromden en de vaart werd al sneller: de afstand tusschen ons en den renner vergrootte zich. Toen maakte hij een wanhopig gebaar en nogmaals hoorde ik roepen„kaffer" Ik belde. De weinige menschen op de Visch markt vonden het geval' interessant, ble ven staan en bespraken de kansen van de tram en den man. De snelheid min derde van beiden. De halte naderde. Het jongmensch was doodop. De tram stopte. Die man, jas en broek rijkelijk met mod der bespat, scheen uitgeput Hij hield de eene §ia:nd op hart, de andere droeg hij zijn hoed. Zijn lange haren fladderden woest in den wind. Toen boog ik me uit den wagen enr iep: moet ui mee of..k? Maar weer schudde-ie van neen en zei weer„kaffer" Ik begreep er niets vandoch ineens ging me een licht op. Want met de hand en den hoed wees de jongeling, die nu bij de tram gekomen was in een hoek van het achterbalcon en zei toen: m'n koffer D>e man had zijn koffer in de tram laten staan. Een Berl ij nsche betrek king. - De Germania meldt, dat voor het Kauf- mannsgericht" (de Handelsrechtbank) te Berlijn Ide zaak behandeld is van een man een reus van lichaamsbouw, die, zooals uit de stukken bleek, in een café de de betrekking vervulde van „uitsmijter." Door dezen was een aanklacht ingediend tegen den houder van het bedoelde café. De bezigheid van den uitsmijter bestond daarin, dat hij van 's morgens half zes tot 's middags 12 uur de gasten moest aansporen om te drinken en hen als zij beschonken waren, de deur uit te gooien, Voor deze werkzaamheden kreeg de reus vrij eten en drinken plus 200 Mark per maand. De man beschouwde zijn werk als behoorende tot het koopmansbedrijf en meldde zich dienvolgens bij het Kauf- mannsgericht aan als handelsbediende. Doch het genoemde lichaam weigerde hem als zoodanig te erkennen en wees zijn eisch af wegens incompetentie van de rechtbank, waarop hij zicii beroepen had. Hij moet als winkelbediende en- wegens de groote van zijn salaris ruim 2300 Mark bij het Landgericht zijn Inbrekers, 't Gebeurde veileda week in een der deftige straten van "hel stadje Eindhoven. 't Weer was koud en triestig. De stilte van den laten avond hiflg ongestoord tusschen de slapende huizen Alleen tikte de regen eentonig in de stilte op de straatsteenen neer, en klonk cj verstierf er nu en dan 't geluid vas haastige voetstappen. Plots werd bij ea der laatstopgebleven bewoners de aan dacht gaande gemaakt door 'n mon< tooj kort-afgebroken gefluit. Het zweeg,,,, hij luisterde.... hij hoorde het weer„w Altijd klonk het uit dezelfde richting..., Voorzichtig gluurde hij op2ij langs dt vitrage naar buitenDe lantaarn aaj d'overzij der straat, vlak bij de plaats; vanwaar kwam het suspect geluid wat gedoofd Bange vermoedens rezen.... Spoedig stond het heele huis op steltenAchftl alle gordijnen tuurden angstige meftschq de duisternis in.... Daar zagen ze hen staan in 'n donkere portiek,,.,, hij floot.,. 'n Late cafébezoeker nadert; d< verdachte schiet z'n schuilplaats uit begint langzaam over het trottoir tt loopen; 'n pet diep over het hoofd; kraag omhoog; handen laag in de zak ken, ze konden hem niet kennflU daar de regen tusschen kijkers ien kwaad willigen neernevelde. Daar wandelde hij voor dezelfde huiza op en neer, fluitend, zwijgend, stareoi omhoog nu en dan.... Men wilde politn telefoneerenhelaas, telefoon was er nkt Zoo duurde het 'n half pur De bange menschen, en négligé, bib berden van kou; de bloote voeten leka in de pantoffels bevroren. Toen meer personen passeerden, stapt ook de verdachte 'n paar maal haastig de straat op en af, cn toen verborg bi; zich weer in een portiek der overstaandi huizen, ééns.,.., En floot..,tellcem heel even.zoo vreemd..,,. Toen kwam er 'n groote, langharig? hond.... die eventjes uit was gelat» voor-ie naar bed mochten die hood was ondeugend-lang uitgebleven... a de verdachte uit 't portiek nam hes grommend mee huis-in.... Maar de nerveuse toeschouwsters keke in heur bedroom tpch nog even ondfl de kasten.».*. „Msbd." Laffe moord Vrijdagmiddag tt half zes heeft een Servisch ingenicm te Brussel wonende, door scheermef' steken vermoord de moeder en het jarig dochtertje van mevr. Bontinck, dit zelf hoogst ernstig gewond is. Haal echtgenoot was afwezig. De moordenau heet Dragomir Niketich en is een schoonbroeder van de vermoorde vrouw Hij is gearresteerd aan het station tl Gent. Marktberichten. LEEUWARDEN, 27 Mrt. Vee. Ter markt zft heden aangevoerd: 60 stieren f 70a 240 ossei f —0 a —0, 485 vette koeien f 190 a 300, p« Yi Kg. 34 a 38 c. 1713 melk-en kalfkoeien ftë a f 280, 115 pinken f 65 a f 110, 116 vette M veren f 50 a f 75, per kg. 38— a 50 c. -4 graskalveren fOè 403 nuchtere dito f 6 al 115 vette schapen f 24 a 28, 343 weide schapen f 20 a 26, —21 lammeren I a f - 180 vette varkens f 40 f 55, per half kilo l a 23— c. 145 magere varkens f 30 a 35, 1® vette biggen f 43 a 48, idem voor de Loj d nsche markt per half kilo 22^$ a 23H ct. kleine biggen f 8.— a f;12, paarden f a- Totaal aangevoerdstius vee- De aanvoer was behoorlijk, maar de ha«k was over het algeheel traag, alleen in vaik» tamelijk. ZWOLLE, 27 Mrt. Boter. Aanvoer 625! 116/4 v. en 990 st., wegende samen 14155# Prijs per Mi v. f 24.5ü k 26.50 per kg. f 1.15—IJ Vee. Aangevoerd 1064 runderen, waarvan G de stallen 200, 266 kalveren, 34 schapen# 1*1 varkens, 1138 biggen. Neurende en kalvende koeien en vaarzen5*1 redelijken handel. Vette runderen duur- 0^1 slecht Kalveren beter. Men besteedde voor het vee per kg.rundf^I f 0.69 a 0.80 kalveren f 0.80 a 1.10, scW*l f 0.18 a 0.38, varkens f 0-47 a 0.49. I

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 6