Uit de Pers. ii9) MAGNA. Derde Blad behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 28 Maart no. 1356 Het ontwerp-Treub. Dr. Nolens wijst er in de N. Ven L Ct. op, dat in het ontwerp-Treub en in zijn toelichting met zorg het woord „staatspensioen" is vermeden. Misschien omdat de voorsteller zelf een hevige bestrijder van staatspensioen was. ien waarschijnlijk nog een tegenstan der gebleven is. Misschien ook omdat het onjuiste van de benaming wordt ingezien. Pensioen toch wordt verleend opgrond Van bijdragen. En waar het toegekend wordt zon der bijdragen van de gerechtigden, ge schiedt dit tengevolge van de voorwaar den bij de indiensttreding hetzij door stelling hetzij door arbeidscontract Van het een zoo min als Van het ander is b'ij het zoogenaamde staatspensioen sprake. Maar ook de naam „ouderdomsrente'" die thans aan de uitkeering wordt gege ven. is even onjuist, betoogt dr. Nollens verder. Rente staat in dit geval1 in verband met premiën die betaal'd Zijn om de rente te kunnen trekken. Van premiën nu is in dit ontwerp geen sprake. Het is een kostel'ooze rente. Kosteloos n.L voor de rentetrekkers, maar niet kosteloos voor den Staat De uitkeering door het ontwerp be- .oeld heeft met verzekering en rente niets te maken. Zij behoort tot het gebied der ar menzorg. De eenig juiste naam kan dan ook geen andere zijn dan ouderdomsbedee- ling. De naam verandert wel de zaak niet maar het is toch wenschelijk, dat aan de zaak de naam gegeven (wordt, die haar toekomt in de „Vrijzinnig-democraat" bej spr. 'rt Ph. K. (prof. Kohnstamm) Treul/s wetsontwerp en zegt dat zich door den tijdelijken nood der schatkist het wetsontwerp zooal's het daar ligt (met uitsluiting der bedeelden) nooit laat rechtvaardigen. Hij stelt daarom een compromis voor: de uitsluiting! der bedeelden zou moeten verdwijnen uit de Considerans en uit art. 1 van het ontwerp, en onder toevoeging van een bepaalden datum1 waarop zij «"■vervalt in een overgangsbepaling moeten worden opgenomen. Onze sigaren- en tabaksindustrie bedreigd? In het Eindhov. Dagblad lezen we Wiel schijnen zich donkere wolken saam te pakken boven de sigaren- en tabaksnijverheid in ons l'and. Pas getroffen door zwaarderen druk, voortgevloeid [uit sociaal economische be wegingen van den jongeren tijd, dreigt daar nu weer van regeeringswege een plan om de grondstof te belasten, op zoodanige wijze, dat heel de industrie er door dreigt te worden geschokt. Onze voormannen in de beweging der sigaren industrie zien het opkomend go- vaar maar al te wel bij tijds onder1 de oogen. De heeren Chr. Houtman uit 's Bosch en J. de Vlam uit onze stad, respectie velijk als voorzitter en onder-voorzitter van den R. K. Zuidelijken Patroonsbond van Sigarenfabrikanten hebben reeds met Z. Exc. den heer Bertling, minister van Financiën, geconfereerd in -zake de voorgenomen tabaksbelasting. Ook elders wordt in belanghebbende kringen gedelibereerd over het gevaar, dat in aantocht is. Want er bestaat zeer veel kans, dat de belasting er komen zal 1 FEUILLETON, August za'g hem met glazige oogen en dronkemansblik aan. D|ie... die Dornick is mij hee... hee- lemaal onverschillig... Die is... mij meer dank schul... schuldig, dan ik hem..., stotterde hij. Ik... ik heb den brief ge- (geschreven. Maar ik heb het niet niet voor hem gedaan.... .niet voor 'icm, lalde hij verder. Zij heeft thans den.... brief en zij die andere trouwt met... met hemen ik heb het gedaan niets zeggen. Hij bleef nu staan, brak plotseling in jammerlijk geschrei los, en verzekerde dat hij de ongelukkigste mensch was. Frans wist niet wat hij uit dit gezwets moest opmaken;'hij zag slechts dat zijn broeder in dien ellendiger, toestand ver keerde, die op een woeste zwelgpartij pleegt te volgen. Dat hij op zulke slech- 1 wegen geraakt was, had hij niet ge tocht, en hij maakte er zich daarom een verwijt van, dat hij zich niet meer om hem bekomimerd had. Voor het oogenblik bleef hem niets anders over dan hem naar huis te be reiden. Hem vast bij den arm nemend flng hij met hem voort, in stilte hopend, Het debietrecht op tabak en sigaren kon door flink optreden indertijd nog jvooikomen worden, maar meestal is de geldnood der Regeering zoo nijpend, dat iedere goede gelegenheid met graagte zaL worden aangegrepen, om aan de noodige middelen, de dubbeltjes te Jo in en, want tegenover de benoodigde som men voor sociale wetten en anderen gel- dellijken achterstand moet coute que cou- te een evenredigheid gevonden worden. Extra opcenten zullen geheven worden op bedrijfs- en vermogensbelastingen. Een bierbelasting en de onderhoorige tabaksbelasting zijn in 't vooruitzicht. En nog zullen daardoor de vereischte millioenen wel niet gedekt zijn. Wat dat voor onze sigarenindustrie zal geven, mag de hemel weten, maar veel goeds stellen we er ons niet van voor. Integendeel, het zal van kwaad tot erger leiden. Want de feiten ziijn daar glashelder om' te bewijzen, dat iedere druk op leen •Consumptie of genotmiddel gelegd, op 'een (Vermindering of vernietiging van <de welvaart in die materie moet uitloopen. Zoodra de pijp, tabak of de sigaar, beduidend meer zal moeten kosten als thans, zullen in de eerste plaats de minst met aardsCh bezit bedeelden, n.l. de arbeiders, de beambten, de kleine particuliere en neringdoende midden stand, hunne uitgaven daardoor inperken t>f zoo goed als terughouden, ergo ont staat verbruiksvermindering, met als ge volg industrieverslapping en werkloos heid. In ieder l'and, waar een of ander ar tikel zeer zwaar werd belast, daalde van stonde af-aan het debiet. Zie sleChts naar de zware tabaksbe lasting in Engeland, DtuitsChland, Ame rika en Canada. Dioch nog erger maakte men het in de Eerste Kamer, waar .een der leden kortelings in overweging gaf, 't mono- poli evraagstuk eens onder handen te ne men. Wanneer 't in Zijn uiterste consequen tie dien weg eens uit moCht gaan, dan ligt de welvaart in 't betrokken artikel er geheel en al. Dat hebben de z g. re gie land en, Frankrijk, Spanje, sommige Balkanstaten e. a. bewezen. In Frankrijk krijgt men voor veel geld slechte sigaren en nog slechtere .luci fers, zoo ook in andere landen, waar het staatsmonopolie vigeert Het volk rookt er zoo goed als niet, behoudens dan sl'eChte sigaretten, die nog 't best voor de smalle beurs be reikbaar zijh. En 't eigenaardigste feit doet zich in di|e landen voor, idat de 'Staat zijne produkten naar andere landen tegen zoo danige jcohcurreerende prijzen levert, dat ze daar goedkooper te verkrijgen zijh dan voor de onderdanen in eigen land. Monopolie en 'Cijns op de artikelen Van het eigen land baren nijverheids ver slapping en armoede, tekortdoening en gen otsontrooving. Daarom' hoog de actie voor het onbe lemmerd, onbelast Voortwerken onzer zoo gewichtige tabaks- en sigarennijverJ heid. De kluts kwijt. De Standaard schrijft: In de Afdeelingen is Links ditmaal de kluts kwijtgeraakt. Links heeft een onbetwistbare meer derheid in de Tweede Kamer. Links kan dus ten minste in drie van de afdeelin gen heer en meester zijn. Toch kreeg Rechts ditmaal drie voorzitters. Links slechts twee. Voor de vice-voorzitters liep het zélfs nog vreemder. Voor het ondervoorzitterschap kreeg Rechts vier van de vijf plaatsen, en Links maar één. Nu is 't waar, dat !de verdeeling van de leden over de vijf afdeelingen, die bij 't lot gaat, soms vreemd uitvalt. Maar hier staat tegenover, dat in de Afdeelin gen, waar de keuze moet plaats hebben, de partij die aan het bewind is, veelal completer opkomt, terwijl de oppositie, wetende dat ze toch in minderheid is, meestal sloft. dat hij geen bekenden zoude tegenko men. Nauwelijks had hij echter eenige schre den met hem gedaan, toen een ruiter, uit een rijpad komend, regelrecht op hem1 afkwam. Frans' scherpe 'blik her kende terstond baron B'ehrenberg, den- gene, die hij allerminst gaarne op deze Wijze tegenkwam'. Vlug trok hij zijn broe der ter zijde achter een groep boom en om1 den ruiter eerst te laten passeeren. Maar voor hij die plaats bereikte, kwam |v.an de tegenovergestelde Zijde een equipage aan. Twee dames zaten er in, een reiskoffer stond naast den koetsier. Equipage en ruiter kruisden elkaar nu; Frans zag, hoe de ruiter de .teugels in hield en groette. Spoedig daarop hield ook het rijtuig stil en de dames wissel den eenige woorden met Behrenberg. Plotseling verschoot Frans van kleur. Zag (hij dan overal slechts dat eene beeld waarvan zijn gedachten vervuld waren? Was dat niet zijn schoone bezoekster van den vorigen dag? Maar reeds rolde het rijtuig weg. Een korte pooze begeleidde de ruiter het om daarna in een rijlaan te verdwijnen. Sapristie, Hellbrincüc, je hebt in uw jongste artikel' een gloed gelegd* alsof ge tot de dichters wildet overgaan zeide eenige dagen de chef defc courant, van zijn lectuur opziende, tot Frans, die In de Centrale afdeeling heeft Rechts nu weer het heft in handen. Oebruike ze het wijselijk I De gemeenten in den steek gelaten. De (AR.) Rotterdammer schrijft: Mimster Bertling is de man van de kleine middelen. Wat guldens van het bier, nog wat van de tabak, uit het suikerpotje gegrabbeld, op de successie wat gelegd en dan hier en daar nog wat centjes afgepingeld. Het eene gat stoppen met het andere. Het zaakje zoo wat sleepende houden, totdat er een wijzere komt, die radicale genezing brengt. Er zal ook wel eens een wijzere ko men en dies kunnen Minister Bertling's pogingen met zekere gelatenheid aan schouwd worden. Maar zoo gelaten zijn wij toch niet, of op een onvervulde belofte van links moet toch worden gewezen. Schande was het dat Minister Heems- ker,de oud-wethouder van financiën van Amsterdam, niets voor de gemeentefi- nianciën deed. Het verwijt was onrechtvaardig, want Minister Heemskerk diende een ont werp in, dat aan de gemeenten opcen ten uit de belasting op de naamlooze vennootschappen toestond. Een goed idee denkt Minister Bert ling. Maar die inkomsten kan ik wel ge bruiken, en hij legt er voor het Rijk be slag op. Zoo worden de gemeenten in den steek gelaten. Alweder een valsche verkiezingsleus ontmaskerd Gebrekkig idealisme. Een in menig opzicht zeer merkwaar dige rede, aldus het Centrum, is on der bovenstaanden titel uitgesproken door den Utrechtschen hoogleeraar Kou- wer, bij de viering van den 278en jaar dag der Universiteit Harde waarheden werden door den spreker gezegd. Harde waarheden en droevige waar heden. En aan het slot zijner rede wees hij op de scherpe tegenstelling van het pes simisme en idealisme, welke onze tijd te aanschouwen geeft, deed hij uit komen, hoe allerlei idealisme het pessi misme niet vermag te verdrijven. Daaruit blijkt dan wel, hoe gebrekkig dat idealisme is. En dit geldt niet slechts voor onze dagen. Beperking van het moederschap, be snoeiing van den stam, vernietiging van het ras zelfmoord Üuis op! reusachtige schaal ziedaar wat de geschiedenis der menschheid ons leert, zoover de blik in het verleden reikt, en zoover hij de nevelen der toekomst kan doorboren, zeide de hooggeleerde redenaar. „Eén doorgaande stroom van pessimis me, altijd door den zelfmoord zoekend. En toch, zooveel idealisme aan alle kan ten. Is de sociaal-democratie uit gebrek en wrok geboren, is de vrouwenbewe ging, uit dezelfde bron opwellend, niet een zuiver mensch el ijke, maar 'daardoor ook gebrekkige uiting van idealisme 3 Wemelt het onder ons niet van idealis ten, ijveraars voor de vredesgedachte, voor een wereldtaal, voor een gelouter- den godsdiehst? En toch die eeuwenoude zelfmoord der. massa." Inderdaad, zulk idealisme toont wel hare donkere schaduwzijden. En ook Prof. Kouwer weet daartegen geen ander middel aan te geven, dan het geloof der menschheid in haar toekomst. Maar wat zal dit „geloof" beteekenen en welk heil kan het brengen, indien het zich beperkt tot de aarde? Het groote gebrek van het idealisme, dat geen pessimisme vermag te verdrij ven, geen zelfmoord der massa weet te voorkomen, is juist dat het niet verder reikt, dan dit tijdelijk bestaan. Een „geloof", dat zich ook slechts daartoe bepaalt, zal dezelfde leemten toonen als het gebrekkig idealisme, door den hoogleeraar zoo scherp geteekend. aan rijn lessenaar arbeidde. Ik ïjiag het anders wel1.... Wleet gij intussdhen, dat uw scihoone bezoekster de beroemde tnil- lioenenprinses was. Hoe komt gij aan deze kennis, hè XXXVIII. Sinds den .bal'avond in de villa van Schultze had Bernard Zijh gemoedsrust nog niet terug gekregen. Een innerlijke onrust, een onzekerheid had zich van hem' meester gemaakt, die hijl vergeefs trachtte te overheerschen. Wlas het de oude liefde, die zich in 't gehefm weer de tegen het nieuwe gevoel, dat zich aan hem wilde opdringen Die oude liefdeHij had die voor on aantastbaar gehouden. Een vonkje hoop had altijd nog blijven leven, hoewel er niets was, dat het aanwakkerde of zelfs maar rechtvaardigde. Integendeel, alle uiterlijk verkeer had immer een geluk kige oplossing tegengewerkt Acht jaren waren erover heengegaan en door het treurig verloop van het huwelijk zijne/r zuster was de verhouding tot de Lands- krons nog losser geworden. De Lands- krons hadden sinds lang hun familiegoed niet meer bezocht en tengevolge van; Magna's afgekeerdheid van alle mededee- lingen \was de briefwisseling tusscheirt beide familiën afgebroken. Hadide Ber nard minder te Idoën gehad, dan zou1 hem de scheiding nog zwaarder gevallen zijn. Er is maar één oplossing. Zij ligt in de erkenning van het bo vennatuurlijke, in het geloof aan een le ven na dit leven, waar een licht daagt, dat schijnt door de eeuwigheid. Ingezonden Stukken, Bulten ^fyantw*JfjrdeH}kfteldiïa rtïfat'ffe. I TER-AAR, 2Q^K i 4. Mijnheer de Redacteur i Met verbazing hebben velen met mij de advertentie gelezen in uw blad van Zaterdag 14 dezer, waarin alle manne lijke inwoners van Ter-Aar boven de 25 jaar werden opgeroepen om te Ver gaderen in het zaaltje van Mej. wed. Lammers aan Aardam. IHoe bespottelijk, om 600 menschen te noodigen op een plaats, waar stellig niet meer dan 50 man een zitplaats kunnen vinden, zooals Maandag is gebleken, Uw berichtgever zegt, dat een goede 50 man opgekomen warenhij had er wel! kunnen bijvoegen, dat zich wel twin tig menschen met een staanplaats1 moes ten vergenoegen, 't Is bepaald jammer, M. d. R., dat in de advertentie er niet bij gestaan heeft, dat alleen verlichte mannen werden verwacht. iWjant heusch op al dat domme volk was niet gerekend door het Comité (van openbaar welzijn Toen die dompers dan ook niet direct toft het geheime genootschap wilden toetre den, werden ze er lekker uitgebonjourd. Dwarskijkers hadden de verlichte heeren niet noodig. Dat kleedt wel, zoo geheim zinnig te doen, zoo echt lbge-achtig, niet waar En dan (noemt zich jjiie verlichte veifeeni- ging „gemeentebelang". Je moet maar bru taal zijn. De belangen van Ter-Aar won den natuurlijk door onzen gemeenteraad niet behoorlijk behartigd. Dat zouden de verlichte heeren hem anders flikken, 't Is intusschen wel teT betreuren* dat de domperige kiezers niet van de heeren gediend zijn. Maar wat zuilen de ge in eentebelangers nu toch in het stiekume geheim hunner gesloten vergaderingen uitvoeren Waarschijnlijk niet meer dan wat onvruchtbare critiek oefenen op den gemeenteraad en op allen, die in het openbaar of bijzonder belang werken zonder zich te doen voorlichten door „gemeentebelang". IK dank JJ, Mv d. [R., voor de plaatsing, EEN DER 600. Aan de Roomsch-Katholieken van Nederland. Wlie kent niet die nuttige, ja noodza kelijke instellingen, welke men de R. K. Militairen vereenigingen noemt. Misschien hebt gij zelf in uw jeugd haar weldoende invloed ondervonden, misschien zullen eens uw kinderen onder haar vleugelen beschermd worden tegen zooveel gevaren aan den dienst verbon den. Honderden jongelieden van stad en dorp neemt zij jaarlijks onder hare hoede. Zij is het die onze Roomsche jongens flink tracht te houden, ook buiten het waakzaam oog hunner zorgvolle ouders. Zij is het die maakt, dat de kiemen van een godvruchtig leven niet worden verstikt, welke met zooveel zorg door braven vader en moeder in het hart zijn gelegd. Nu is het voor zulk een vereeniging dat wij een beroep doen öp de Roomsche milddadigheid. Onze vereeniging in Go- rinchem is veel te klein. Er moet ge bouwd worden, maar het geld ontbreekt Er moet een betere gelegenheid worden gegeven om onze jongens van de straat te houden, maar het geld ontbreekt. Komt Katholieken van Nederland, helpt ons in ons heilig streven. Steunt ons door uw aalmoezen en giften. Werkt met ons mcdL om spoedig in dczedriiir gende nood te voorzien en een beter lokaal op te trekken voor onze Room sche soldaten. Gorcum, de stad der Martelaren, heeft toch wel recht op uw hulp en mildda- digen steun, önze zaal zal worden toe gewijd aan de roemrijke Martelaren. Die gebeurtenissen van dezen veelbewo gen tijd hadden echter het gevoelsleven wel wat op den achtergrond gedrongen en ihij kon het zich niet verhelen t—, de vrieiidschapi van zijn kleine vriendin, de roerendie trouw, die zij hem toonde, hadden hem zijn eenzaamheid; milder doen gevoelen. Over die vriendschap; 'geloofde hij zich intusschen niet meer te kutunen bedrie gen. Waarom zou hij die ook niet er kennen voor wat zij was, en met de wederliefde, die zij verdiende, beant woorden? ,Hij gevoelde het: 'tbehoefde hem slechts één woord te kosten, en dan zou Idat (warme hartje «rich voor hemi openen, dan zou hij de(n schat van liefde, dien het verborg, den zijne mogeji noe men. ,De onverschrokken wijze, waarop zij gedurende het bal zijn partij getrok ken had, had een levendig en indruk op hem gemaakt Dat meegaan met zijn denken en gevoelejm, die warme deel- neming voor zijn lot stonden in gevaar lijke tegenstelling met dat onverzettelijk vasthouden aan eigen inzicht, dat Tiny indertijd had aan den dag gelegd en hem zijn geluk gekost had. Steeds opnieuw zag hij Edith voor zich staan, Ihaar groote glanzende pogeji triom- feerend op hem gevestigd, en de zoete vervoering, die hem aangegrepen had* toen hij met haar de zaal rondvloog, liet hem niet meer los. Uit liefde dan voor onze gemartelde helden, steunt ons door een aalmoes en zendt uw giften, groot of klein, bij den penningmeester A. van Buggenum, Sergeani-Majoor-Schrijver, Ranselpoortf Gorinchem. Moge vele Katholieke^ aan deze roep stem gehoon geven. Namens het Bestuur: L. P. .WELTERS, Sergt lekl. Leger en Vloot. Soeptabletten. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat gedurende de in dit jaar te houden oefeningen een proef zal gehouden wor den met het verstrekken van §oeptablet- ten aan de menages van de soldaten. Er zullen twee soorten tabletten verstrekt worden* nl* van erwten en van boonieur meeL Oud model kleeding. De Minister van Oorlog heeft bepaald* dat de oudi-moidel Jdeqdüng kan worden afgedragen tot 1 Jan. 1918, de overklee- ding tot 1 Jan. 1920, in plaats van resp. 1916 en 1918. Uniform-wijzigingen. Bij Kon. besluit zijn eenige wijzigin gen aangebracht in de uniformen der landmacht Het personeel van den staf eener inf.-brigade zal voortaan in plaats van het arabisch regimentsnummer van het korps, waarvan het herkomstig is, het romeinsch brigadenummer dragen op de schouderbedekkingen enz. De brigade staf grenadiers en jagers draagt de grenadiersuniform, daarbij ge plaatste militairen van het reg. jagers behouden echter de jagersuniform. De landweerplichtigen herkomstig van het reg. grenadiers dragen in plaats van de granaat op de schako's het cijfer van het landweerbataljon, waartoe zij behoo- ren, dus 3 of 32, die herkomstig van het reS- jagers in plaats van de hoorn het cijfer van het landweerbataljon jagers, dus 36 of 47, terwijl de officieren en adjudantonderofficieren der landweerba- taljons grenadiers en jagers ter vervan ging van de granaat of hoorn op den kraag van de kortejas, een geborduurde „L. Wl" dragen. Het personeel van de luchtvaartafdee- ling draagt de uniform van den staf van het wapen of dienstvak, waarvan de be trokken militair afkomstig is, doch op den kraag van de kortejas (veldjas), of van de attila, c.q. ter vervanging van het daarop aanwezige embleem, een rotatie- motor met schuin daarvoor geplaatste luclitschroef. Door 'den Minister van Oorlog is be paald, 'dat aan de miliciens die bewa pend zijn met het geweer of de karabijn bij vertrek met groot verlof worden me degegeven het wapen, alsmede de voor werpen van ledergoed, welke aan hen zijn uitgereikt Land- en Tuinbouw. De bloembollen. De bollenvelden in .Haarlem's omstre ken zijn nu geheel van het dekriet ge zuiverd; met het natte voorjaar zijn die werkzaamheden van langen duur ge weest Alles ziet er nu frisch en groen uit De crocus-velden staan in hun laat ste bloeidagen, op de hyacinth en veld en begint reeds hier en 'daar op enkele bed den zichtbaar te worden welke kleur het worden moet Vermoedelijk zal Paschen juist jn de groote kijkdagen vallen. Men meldt uit Hillegoni: De bloemen tijd nadert allengs, de cro- cussèn zijn vrijwel uitgebloeid. Het prach tige geel der narcissen kleurt nu lang zamerhand de duinen. De vroege hya- cinthen vertoon en reeds duidelijk de kleu ren, waarmee ze weldra zullen schitteren! Blijtft het weer eenigszins gunstig, dan wordt de hyacinthenbloei tegen Paschen verwacht e Ondanks dit alles, kon hij tot geen besluit komen.' 't Was voorwaar niet de koele wijze, waarop de „Ministerialrath" hem bejegende, die hein van Iden beslis- senden stap terughield|. |H,ij wist toch* dat 'deze dien wil rijnier dochter niet 'ern stig wederstreven zou. iWjat Edith's fa milie aanging, was het hem wel niet onverschillig, [dat die niet tot zijn stand! behoorde, imaar hij was jegens niemand verantwoordelijkheid voor zijn keus ver schuldigd en ide liefde vermocht dat on derscheid voor hem wel uit te wisschem Over een andere vraag kon Bernard echter niet licht heenstappen; dat was het verschil van geloof. Nochtans was het bij Edith's liefde voor de Katholieke Kerk heel goed mo gelijk, dat zij spoedig voor het licht der waarheid van die Kerk de oogen zou openen. Weliswaar kon hij niet ont kennen, en zij had het hem onomwonden gezegd, dat het haar nog geen behoefte was geweest, naar de waarheid van ge loofsvragen een onderzoek in te stellen. „Waarom zou het zoo niet goed zijn?" had zij gevraagd, en daarbij gezegd, dat haar hoofdje niet voor denken en onder zoeken Ideugde. Maar zoo niet haar -hoofd, meende Bernard, dan zou toch gewis haar hart hierin den drang der liefde voigen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 5