BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargan No 1355. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6, DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Vrijdag 37 Maart 1914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Uit de Leidsche Vroedschap. De gemeenteraadszitting van gisteren bracht ons in de verleiding om na de iWel ietwat drukkende temperatuur van de slepende debatten een ontspanning te zoeken in -een wandeling langs een van Leidens singels, met name den Mare- singel, om daar te gaan zoeken de».U; XSasthuislaan. De GasthuislaanMenigeen onzer Leidsche. lezeressen of lezers weet die laan niet te vinden, gelijk zij of hij ook nog nooit kennis heeft genomen van zoovele andere stadsgedeelten,- waar u uit de krotten tegenschreeuwt de schrij nende tegenstelling tusschen de mensch- onwaardige huisvesting dier bewoners en die, waarmede gij gezegend zijt En 't is toch voor de vorming van het karakter zulk een doel-treffend middel, van nabij te zien, te voelen, waarmede velen onzer mede-menschen zich moeten be helpen, hoe dezen van verschillende ge nietingen, die wij niet eens meer naar iwaarde schatten, zijn verstoken. De aan schouwing, de herhaalde en mee-voelendle aanschouwing van die ellende kan er zoo gemakkelijk toe medewerken om te doo- den de zelfzucht, welke eigenschap den tnensch als sociaal wezen en bovenal als Christen tot karakterloozen egoïst mis vormt. Maarwij maakten een wandeling langs den Maresingel naar de Gasthuis- laan. |Wïe, die levendig belang stelt io alles, wat onze gemeente betreft, en wij mogen ons onder die belangstellenden op de eerste plaats rekenen zou nietiia. de raadszitting van gisteren zelf gaanbezichtigen de Gasthuislaan, waar van het eene raadslid verklaarde, dat de toestand er zoo heel erg niet is, terwijl de ander beweerde, hij er eens een schoen had verlo*en _uj bar is 't er. De Gasthuislaan w am ter sprake bij het laatste en voorna.»'^ *- punt van de agenda, he: voorstel v en W. tot aankoop van eei.;0e t" en, met daar op staande woningen en?., aan den Hee rensingel en aan en tusschen de Heeren laan en Gasthuislaan, tot een totaal be drag-van f81.000, teneinde een tweetal bouwvereenigingen in staat te stellen in het geheel 133 arbeiderswoningen voor hare leden daarop te bouwen. Behalve een voorschot, moet jaarlijks gedurende 50 jaar door het Rijk en de gemeente een bedrag van f2800 bijgepast worden. B. en W. hadden zich voorgesteld, dat dit bedrag door Rijk en gemeente gelijke lijk zou worden verdeeld. Er was echter mededeeling van den Minister v. Binnenl, iZaken, mede namens zijn ambtgenoot van Financiën, ingekomen, dat tegen een voor schot, terug te betalen in 50 annuïteiten, in beginsel geen bezwaar was, maar dat de jaarlijksche bijdrage van het Rijk niet meer dan 40 pet van de benoodigde f 2800 zal kunnen zijn. Dit voorstel nu werd bestreden door de heeren Botermans, Sijtsma, Fokker en Pera wel zonderling, dat drie vrif zinnig-democraten zich verklaarden tegen een zoo bij uitstek aan het „demos", het „volk" ten goede komenden maat regel! Hun partijgenoot, de heer v. d. Pot, stelde zich dan ook lijnrecht tegen over hen in een stevig-gedocumenteerd en helder-logisch betoog. Ook de heer 'Aalberse sprak zijn verwondering uit over de houding van het vrijz.-dem. raadslid, 'den heer Sijtsma. Veel en herhaaldelijk heeft genoemd raadslid gesproken over de noodzakelijke verbetering van de volks huisvesting, en nu er plannen zijn, nu iB. en Wi. komen met een daad, nu wil hij die plannen Van de baan schuiven, 'tls dan ook waarlijk wel veel gemakke lijker over iets te spreken, dan iets te doen. En waren de bezwaren van den heer Sijtsma en de andere tegenstanders zoo steekhoudend? Ons inziens niet. Dat de aankoop van de perceel en erg duur is, terwijl men in andere stadsgedeelten goedkooper terecht kan, heeft niemand bewezen. Ook is er geen bewijs voor geleverd, dat de gemeente na den aan koop der perceelen genoodzaakt is de plannen der woningvereenigingen te ac cepteeren. Als de gemeente die niet goed keurt, zullen er dan geen an'dere ver- eenigingen komen, die wel aan de wen- schen vah het gemeentebestuur willen voldoen? Dat is zéér waarschijnlijk en aan de grens van het zekere! Een derdie bezwaar was, dat men tal van gezinnen, vijf en zeventig, een woning ontneemt Waar. zoo merkte de heer Aalberse te recht opi zal dit niet a 11 ij d het geval zijn met het opruimen van krotten? En, zoo zeide de heer v. dl Pot, kunnen die 75 gezinnen niet een woning vinden deels in de nieuwe huizen, die op de plaats hunner vroegere krotten worden ge bouwd, deels in de woningen, die an deren, die daar gaan wonen, hebben ver laten? Ten slotte vormde het voor de tegenstanders een bezwaar, dat in andere stadsgedeelten de hygiënische toestand] veel treuriger is. En nu komen wij terug vanwaar wij zijn uitgegaan om de waarde van dit laatste bezwaar te kennen, maakten wij gistermiddag een wandeling naar de Gasthuislaan. 't Kan waar zijn, 'tis waar, dat in andere stads gedeelten nog treuriger toestanden be staan, maar hier is de toestand toch ook treurig. En hier een begin te maken, is werkelijk geen overbodige luxe, al zou het nog veel meer kosten! Er moet een einde worden gemaakt aan zulk een mensch-onwaardige huisvesting! Gelukkig is dan ook het voorstel van B. en ,W. met 19 tegen 10 stemmen aangenomen. Nog een ander punt van de agenda lokte een stemming uit. B. en Wu had den voorgesteld een wijziging in de be palingen omtrent minimumloon en maxi mum arbeidsduur in bestekken van ge meentewerken, waarbij met ingang van 1 April 1914 deze bepalingen in over eenstemming zijn gebracht met de dan algemeen in werking tredende loonen in Leiden, nL: een steenhouwer 27 ets., timmerman, metselaar of stucadoor 25 ets., verver loodgieter of smid 22 ets., grondwerker 2jl ets., witter, opperman of sjouwer 20 ets. per liiur. De behangers hadden B. en Wj. uitgesloten, daar be- hangersarbeid bijna nooit wordt gevraagd, tenzij voor onderhoudswerk. De heer Botermans stelde echter bij amendement voor, om het uurloon van den behanger ook vast te stellen en wel op 22 cent. welk voorstel de heer Botermans met groote meerderheid zag aangenomen. Eerdmans afgestraft. Zooals blijkt uit een verslag in dit nummer, is gisteravond de beruchte Ka tholieken-bestrijder, prof. Eerdmans, in discussie getreden met baron van Wijn bergen, die in het kléin-auditorium van het universiteitsgebouw voor de Studen- ten-vereeniging voor Sociale Lezingen een verhandeling hield over het Liberalisme. Op de vragen, die de heer Eerdmans stelde, werd door den heer Van Wijn bergen een klaar en scherp antwoord gegeven, dat bij de toehoorders prof. Eerdmans' kennis van zaken en weten schappelijke onbevangenheid in een niet zeer schitterend daglicht stelde. Toen be gon de professor te werken met nog groffer geschut, en in zijn repliek ver klaarde hij, dat de wereldbeschouwing van de Katholieken er een is van vijf honderd jaar terug. Ze past niet meer in den .tegenwoordigen tijd. Op waar dige wijze antwoordde de héér Van Wijn bergen, dat hij met een hoogleeraar, die hem, als Katholiek, zulk een grof verwijt, zonder eenig bewijs, voor de voeten durft werpen, niet in verdere discussie wenscht te treden. Van verschillende zijde werden deze woorden met applaus onderstreept. De heer Eerdmans zat daar neer te midden der studenten als een afgestrafte schooljongen/; een brutale jongen, die een verdiende afstraffing heeft gekregen. Wij mochten uit de gesprekken der studenten, van wie de meesten niet- Katholiek en zelfs niet-Christelijk waren, concludeeren, dat velen deze waardige bestraffing ook welverdiend vonden. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Tweede Kamergebouw. Een overeen komst. Na lange discussie is met 60 tegen 5 stemmen aangenomen een wetsont werp, waarbij perceelen moeten ont eigend worden, omdat ze „gevorderd worden voor den bouw van een nieuw Kamergebouw, volgens een ontwerp, dat de instemming heeft verkregen van de door de Kamer voor de beoordeeling der plannen aangewezen commissie". Aan het einde der agenda, waarna elk punt zonder bespreking onder den ha mer doorging, is er nog een interessante kwestie opgedoken. Volgens een contract ju 4842 met den heer Douae van Troostwijk, was n.l. de Maatschappij tot Exploitatie v. Staats spoorwegen tot nu toe verplicht te Nieu- wersluis alle treinen te doen stoppen. In den tijd van het contract is de volle beteekenis daarvan voor de toekomst niet voldoende ingezien. Stopten toen eenige treinen, die te Nieuwersluis en omstre ken zeer te stade kwamen, thans rijden bijna honderd treinen per dag. Die alle moeten stoppen. Eenige malen wilde de Maatschappij van Staatsspoorwegen zich aan hare verplichting onttrekken, doch tot tweemaal toe werd ze veroordeeld. Thans werd dan door beide contrac tanten (eenerzijds de opvolger in rech ten, ook met name Doude van Troost wijk) een overeenkomst gesloten, waar bij de heer D. v. T. 'afzag van zijn recht in zooverre dat nog veertig treinen per dag zouden moeten stoppen, tegen ver goeding van een som ineens van honderd duizend gulden. Wil de maatschappij van alle verplichting vrij worden, dan heeft ze zoo bepaalt de overeenkomst andermaal te storten honderd duizend gulden. Die overeenkomst, welke de goedkeu ring behoeft van den Staat, werd ten slotte met 31 tegen 28 stemmen aange nomen. Zoo is dus het recht, gelegd in een wettige overeenkomst, gehandhaafd. Socialisten en oud-liberalen bekommer den zich blijkens de stemming niet om dat recht De Kamer is gisteren opreces ge gaan tot de week tusschen 15 en 21 April. ALGEMEEN OVERZICHT. Mag men' dëh"berichtgever der „Koln. Zeit." te Durazzo gelooven, dan heerscht er m Albanië nu reeds groote teleurstelling onder alle klassen der bevolking, wijl sinds het op treden van den nieuwen vorst alles ge bleven is zooals het was. Albanië en de Albaneezcrt cvei arm; geen weke- lijksche geL-i izgen aan de behoef tige bevolking gepiqueeraheid van de Albaneesche notabelen, die zich achter gesteld gevoelen bij de uit den vreemde meegekomen hofhouding, welke laatste beschuldigd wordt een soort Chineesche muur tusschen den vorst en zijne on derdanen op te trekken... De geestdrift is reeds gestorven. Ook de keuze van den bejaarden 72-jarigen Toerkan pasja als ministerpresident heeft wei nig instemming gevonden. Toerkan blijkt te veel Westerling in zijn manieren en denkwijzen, zelfs in zijn kleeding; hij spreekt het Albaneesch zeer gebrekkig maar rookt des te-smakelijker fijne siga ren; hij kent Albanië en de Albanee- zen maar half, hij is ronduit gezegd geen integrale Turk. Dit neemt niet weg, dat hij zeer vriendschappelijk om gaat met Essad pasja ook alweer een reden om ontevreden te zijn voor die Albaneezen, welke Essad-pasja, den machtigsten man van Midden-Albanië, onder het nieuwe regiem liever op den achtergrond geschoven hadden gezien. De vertegenwoordigers der groote mo gendheden de commissie van toezicht vormende zwoegen dag aan dag over hun arbeid tot samenstelling van een grondwet, doch stuiten op tal van moei lijkheden, zooals b.v. de waarborgen, die Rusland en Frankrijk verlangen voor de veiligheid der in Albanië wonende Grie ken. In het Zuiden zal de inlijving van het gebied van Noord-Epirus vermoedelijk niet zonder geweld kunnèn geschieden, terwijl in het Noorden en de Katho lieke én de Mohammedaansche stammen tegenover den vorst een zeer gereser veerde houding aannemen. Wanneer men dus een Berlijnsch blad er over hoort klagen het vormt (dit dient erkent) een uitzondering dat de Hollandsche officieren er nog altijd niet in geslaagd zijn, de gendarmerie zoo te organiseeren dat deze optreden kan als een leger macht ter beteugeling van alle moge lijke onlusten en ter onderwerping van Epirus, zou men een dergelijke klacht kunnen uiten over het onvermogen van den Duitschen prins von Wied, om zich in Albanië populair te maken. Beide klachten zijn echter volkomen ongemoti veerd voor allen, die niet behooren tot de welbekende „beste stuurlui," die .aan wal staan. Volgens bericht yau deu Rqmeiuschea correspondent van „De Tijd" had de heer A. D'reesman, medefirmant der be kende firma Vroom en Dreesmann, met zijn naaste familie Dinsdagmorgen het voorrecht, door Z.H. den Paus in particuliere audiëntie te worden ont vangen. Het kleine gezelschap werd aan den H. Vader, in diens studeervertrek voorgesteld door dr. Jos. Drehmanns, secretaris van Z.Em. Kardinaal van Ros- sum, die op verzoek van Z. H. tevens diende als tolk. De H. Vader zeide on der meer in het Italiaansch: „Ik dank U hartelijk voor Uw bezoek en voor het bewijs van kinderlijke onderdanigheid, en liefde, dat gij zoodoende aan Mij ge geven hebt. Ik zegen U allen van harte, ook uwe familieleden, allen, die U dierbaar zijn, en al Uwe belangen. Nadat pater Drehmanns een en an der had vertaald, zei de H. Vader glim lachende: „Ja maar, dat is geen Hol- landsch; dat is Duitsch." (Men weet, dat Z. H. zich vroeger op de Duitsche taal heeft toegelegd). Pater Drehmanns gaf tot bescheid, dat Duitsch en Neder- landsch veel op elkaar gelijken, maar toch heel verschillende talen zijn. Daarna vroeg dr. Drehmanns Z. H. om ben bizonderen zegen en speciaal gebed voor eenige intenties, die op schrift waren gesteld. Z, JH. nam het papier ter hand en schreef er zelf onder: „Voor al deze intenties schenk ik van harte mijn vaderlijken zegen en zal ik morgen in de H. Mis een bijzon der Memento doen." Na ieder afzonderlijk tot den hand kus toegelaten en nogmaals gezegend te hebben, verlieten onze landgenooten 's Pausen studeervertrek, ten hoogste voldaan over hun audiëntie. Allen waren ook niet minder verheugd dan verwonderd, dat de H. Vader, op geruimde goedheid en vriendelijkheid, in eigen persoon, er zoo vertreffelijk uit zag. Nu het onderzoek van de parlementai re enquête-commissie in de Rochette-zaak ten einde loopt, wijdden verschillende Fransche bladen beschouwingen aan de werkzaamheden en het resultaat van de ze commissie. De gematigde „Repubiique Fran^aise" schrijft b.v.Het is gebleken dat de com missie volkomen ongeschikt is om ge rechtigheid te doen. De commissie heeft zich geen enkel oogenblik van de partij- hartstochten weten los te maken. Zij rekt de verhooren en stelt honderden vragen, die met de zaak niets te maken hebben enkel en alleen om al te helle belichting te verzwakken of te verdon keren. Dé radicale „France" eischt, dat er een einde aan moet gemaakt worden. Al die bijzaken kunnen, aan hetgeen men reeds lang weet, niets meer veranderen. De nationalistische „Libre Parole", zegt: „Jaurès zal de volgende week in de Kamer het resultaat van het onder zoek meedeelen. Hij zal dat doen met een grooten omhaal van allerlei bijzon derheden, maar op één groot punt kan hij zeer kort zijn, namelijk hij zal onver biddelijk 't oordeel over de schuld van den vroegeren ministerpresident Monis vellen; want voor een definitieve oprui ming van de Rochette-zaak is een zon- denbok noodig, en Monis is voor deze rol de best geschikte persoon." De vroegere minister-president Cle- mer.ceau schrijft in zijn blad „L'Homme Libre"„Op welke wijze Monis bij den procureur-generaal Fabre is opgetreden ieder eerlijk man zal deze inmenging toch afkeuren. Ik zou gaarne gezien heb ben, dat Monis het voorbeeld van den Engelsciien minister Lloyd George in de Alarconi-aangelegenheid had gevolgd en zijn leedwezen had uitgesproken, dat hij ondoordacht had gehandeld." Het „Petit Journal" waarvan de vroe gere minister van buiteniandsche zaken, Pichon, directeur is, wijst er op, dat het resultaat van het onderzoek thans wel zoodanig is, dat de justitie kan optre den. Het gaat er niet om, zao zegt het blad, den geYiei mzinnigen „monsieur X" te vinden, maar men moet er op de eerste plaats voor zorgen, dat de schul digen hun verdiende straf krijgen, opdat in Frankrijk het vertrouwen in de on omkoopbaarheid van de justitie weer liersield worde. Verder wijze.: v.rzc i londe bladen er op, dat het onderzoek der commissie de nieuwe republikeinsche partij van Barthou en Briand niet weinig versterkt heeft. Men wacht nu met spanning het naspel in de kamer af. GEMENGD. De Belgische Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, ter bescher ming van den historischen grond van het slagveld van Waterloo. Het zal' blijven in zijn tegenwoordigen staat; op het geheelë terrein is bouwverbod gelégd. Sedert ongeveer vijf jaren zijn h a- zardspelen in Ostende en Spa ver boden en de beide badplaatsen, die een gedeelte hunner uitgaven vroeger bestre den uit de opbrengsten der speeicon- cessies, zijn daardoor in financieelen nood geraakt. In een commissie uit de Belgische Kamer is nu dezer dagen dooi; verschillende sprekers aangedrongen op weden-toelating van baccarat en roulette in de genoemde plaatsen. Volgens «berichten uit Brussel ve. acht men aldaar, dat een desbetreffend voor stel ook in de Kamer een meerderheid zal vinden. De Parijsche Kamer heeft met 394 st. tegen 95 st. een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de Minis- sters van Oorlog en Marine machtiging verleend wordt, om niet terugkeei ende uitgaven te doen voor de nationale ver dediging ten bedrage van 1.143.500.000 frs. voor het leger en 765.000.000 frs. voor de marine. Een commissie uit 5 leden bestaande, zal de uitgaven con troleeren. Het Mexicaansche gezantschap te Washington heeft uit Mexico het vol gende van 25 dezer gedagteekende tele gram ontvangen De opstandelingen heb-' ben een volslagen nederlaag ge leden. Zij zijn. toen zij Torreon tracht ten te naderen, met hevige Verliezen op Gomez Palacio teruggeslagen. Naar officieele schattingen staak ten Woensdag te St. Petersburg meer dan 45000 werklieden. In verschil lende wijken zijn pploopen van* stakers, die revolutionaire liedere:. nhieven door de politie uiteengejaagd. De Russische minister van oorlog) heeft bij de Doema een wetsontwerp ingediend, waarbij een som van 5756121 roebel gevraagd wordt, ter dekking van de kosten, voor het onderhoud van de manschappen dje in November en De cember 1912 in dienst werden gehouden. De verjaring van de inneming van Adrianopel is Dinsdag in het geheele land gevierd. In alle kerken wer den bijzondere diensten géhouden. Men wil' den dag in de toekomst tot een na- tionalcn feestdag maken. Naar uit HonoLulu wordt geseind is het stoomschip „Maud", dat de ver binding tusschen de eilanden onderhoudt in hel gezicht van Pearlharbour gezon ken. i Men gelooft, dat tusschen de 30 en 40 personen, voor het meerendeel in woners van Hawaï, zijn omgekomen. Het ongeluk wordt loegeschreven aan een ketelontploffing. Promotie bij de S.S. Het „N. v. d. D." meldt, dat binnen kort een wijziging in de bezoldigingen voor het personeel der S. S. zal gebracht worden. Het maximum van een hoofd ingenieur en hoofdinspecteur wordt van f 5000 op f5500 gebracht, het maximum van de afdeelingschefs wordt van f4000 op f4700 gebracht. Voor de chefs de bureau, wier maxi mum enkele jaren geleden van f 2000 op f2300 is gebracht, komt een maxi mum v'erhooging tot f 2500. De commiezen krijgen nu, wanneer zij 33 jaren lang ambtenaar zullen zijn en reeds minstens 4 jaar op hun maximum staan, een maximum-verhooging van f100. De ad-.-comm., die niet vok'aan hebben of niet geacht worden te hebben aan het gedeelte B., surnumerair-examen, krijgen ook i 100 meer, mits ze 29 jaren ambtenaar zijn en minstens 3 jaren op het maximum gestaan hebben. inkoop van vroegere diensten. Weldra is een wetsontwerp te verwach ten, dat den termijn van 1 April voor stukkeninzending tot inkoop van vroegere diensten van gemeente-ambtenaren on bepaald verlengt en vrijheid laat dien bij Koiie besluit vast te stellen.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1