j „Leidsche Beelden". Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 21 Maart no. 1350 De Week in tiet Buitenland. Niettegenstaande wij misschien reeds te veel plaats hebben ingeruimd voor al de dramatische scenes, die zich in die afgeloopen week in Parijs hebben afge speeld, moeten wij er hier toch nog even op terug komen. En dan moeten we zeggen, dat de eindindruk van het drama Caillaux-Cai- mette' afschuwelijk en nogmaals afschu welijk is. Alleen in Frankrijk kunnen zul ke sensationeele dingen voorvallen, alleen daar, waar de politiek het volksleven heeft vergiftigd en een vrouw achter schier elke 'misdaad moet gezocht wor den, kan een levensdrame worden afge speeld, als wij thans hebben gezien in de campagne van de „Figaro", in 'de publicatie van bedenkelijke stukken, in het dooden van Calmette door de vrouw van Caillaux, in het op de Kamertribune deptoneeren, door den oud-minister Barthou van een stuk, hetwelk op- nieuw bewijst, hoe rot de toestand in Frankrijk is. Ongezond, afschuwelijk!^. [We meenen wiet deze enkele woorden te kunnen volstaan, 'daar personen en feiten in ons buitenlandsch overzicht van de laatste dagen reeds voldoende belicht zijn. Daar zijn heugelijker feiten te vermel den. Heeft de Fransche geschiedschrijver een diep-tragisch drama te vermelden, de Duitsche historicus heeft deze week een blijde gebeurtenis te ibio-ekstaven. In het hertogdom B,runswijk is een erfprins geboren. En dit heuglijke feit, dat in geen negen en negentig jaar ge beurd is, wordt niet enkel in Birunswijk), imaar ook in geheel Pruisen als een feit van nationale beteekenis aangemerkt De Keizer ontving het bericht van de geboorte enkele minuten nadat het kind ter wereld gekomen was. Hij liet zich in den loop van den ochtend herhaaldelijk met Birunswijk telefonisch verbinden, in formeerde naar moeder en kind en zond zijne hartelijke gelukwenschen aan zijn kinderen en aan de Keizerin. IHet Pruisische Heerenhu,is en H,uis van Afgevaardigden hebben eveneens tele- grammen van gelukwenschen aan de ou ders en ^de grootouders gezonden. Te Berlijn moesten alle .militairen op straat den helm dragen. Die wachten trok ken in groot tenue door de straten en 's middags waren de troepen vrij van dienst :De Hertog heeft voor de armen des lands een som van 30.000 Mk. geschon den. De jonggeboren prins is ook prins van Groot-Britannië en Ierland. Volgens het oude gebruik van het Engelsche konink lijke huis, moet een commissie van waar- digheidsbekleeders het kind in oogen- schouw nemen. Deze maal is daar Rum- bold, raad van legatie aan het Engelsche gezantschap te Berlijn, mee belast, die al sedert eenige dagen te Birunswijk ver toefde. Hij heeft over zijn bevindingen een oorkonde opgesteld, die aan het En- gelsche hof toegezonden zal worden. Jen slotte nog iets over de studenten/- - relletjes te Leuven, waarover wij een vo- ei rige maal reeds een en ander schre- d ven. Nu deze zoo goed als geheel op den K achtergrond gedrongen zijn, worden de berichten ook anders en zeker meer over eenkomstig de waarheid. De onruststokers onder de studenten hebben den bepaalden toeleg gehad, om door de Yervalsching der dagbladberich- ten een gunstige stemming voor de op staanders tegen het wettig gezag te ver wekken. Zij zijn In dezen toeleg evenwel gezwikt en het blijkt hard noodig, dat er een zuivering plaats vinde, want er bestaan verhoudingen en toestanden, die eenvoudig niet geduld mogen wordien Verwonderlijk is geweest, dat in de ■eerste opwinding goedgezinde jonge man- men met de raddraaiers hebben meege- schreeuwd. Nu hebben zij spijt, en alle fatsoenlijke elementen haasten zich, pro testen openbaar te maken. Ook de leden van den Apologetischen Cursus., den Vlaamschen Studiekring „Met Tijd en Vlijt", den philosophischen kring, de Portugeesche studenten >en andere groe pen hebben dit thans gedaan, hun volle verontwaardiging uitend en gevoelens van eerbied en trouw uitsprekend jegens den onder-rector. Een flinke houding heeft de rector Mgr. Ladeuze aangenomen tegen de eischan der studenten. Hij heeft hun vertegen woordigers bij zich in gehoor ontvangen en hun kordaat te woord gestaan. Die afgevaardigden verlangden de toe zegging, dat niemand eenige gevolgen zoude ondervinden voor hetgeen dezer dagen gebeurd was. Voorts, dat een min der gestreng vice-rectoraat zou worden ingesteld, dat de studenten een vaste ver tegenwoordiging zouden krijgen "bi; het gezag enz. Mgr. Ladeuze bewees hun, dat de be weerde grieven tegen den onder-rector berustten op onware voorstellingen en laster. Mocht onmiddellijk de kalmte te- rugkeeren, dan zouden er door het aca demisch gezag geen maatregelen tegen de ordeverstoorders genomen worden, maar bij het burgerlijk gezag zou geen tusschenkomst worden gedaan. Van een minder gestreng onder-rectoraat zou ech ter geen sprake kunnen zijn. Nooit en im eeuwigheid zou Mgr. Ladeuze den onder rector laten heengaan, die hij met zijn eigen verantwoordelijkheid dekte. Uit bovenstaande blijkt dus duidelijk, hoe geheel anders de stemming is der goedgezinde Leuvensche ètudenten, dan blijken moest uit de ellenlange mededee- lingen in tal van bladen. Men zou waar lijk gemeend hebben, dat heel Leuven in opstand dreigde te komen tegen eenige der met het hoogste gezag bekleede overheden. LEO. W eekpraatje. Ik zou waarlijk niet de eerste zijn, die op zulk een manier een praatje met u aanknoopt, als ik begin met een jam merklacht over het weer, speciaal over de Maartsche buien. Maar ik zal het toch niet doen, daar ik er van overtuigd ben, dat de menschen het weer veel ver ve ender maken, dan het is, doordat ze er voortdurend over klagen. Van klagen worden nog al eens de middenstanders beticht Maar in de afgeloopen week zal dan toch een groot deel hunner wel re den hebben gevonden ieen beetje blijder te kijken, n.1. toen zij lazen, dat mr„ Aal- fa erse een ontwerp tot bestrijding van de oneerlijke concurrentie heeft inge diend. Ja, ik weet heel goed, dat nu niet zoo in eens alle oneerlijke concurrenten van de markt zijn verdwenendat dit ontwerp nog lang geen wet is. Dat weet ik drommels goed. Ziet maar eens, hoe heel de linkerzijde zich als één man op stelt tegen de afwikkeling van minister Talma's stuwadoorswet; hoe lang ook reeds die wei i» ingediend, hoe verlan gend ook velen naar het inwerking tre den van de bedoelde sociale maatregelen uitzien, de linkerzijde wil er niet aan. Er mag immers niets goeds komen van XXXV. i li „'n Sluitzegel-epidemie". f Bekend is, veronderstel ik, in meer- dere kringen de „bak" van 't nuchtere 8 boertje, dat de woorden „cubicula locan- 01 da", langs menige gracht en straat onzer if aloude studie-stad op de bekende bordjes M prijkend, voor de Latijhsche benaming eener besmettelijke ziekte aanzag, en op 't vragend gewijs van z'n wettelijke we- li derhelft op die mysterieuze letters droog- komiek en op een toon van ik-sinap-'t-wel ^antwoorddeda' sel wel zo'n nieuwe ziekte wéze, zo'n nieuwe overerfelijke i kwaal, dadde ze nou op die bordijes ver- »i ve, krek net as roodvonk of mazele", waarop vrouwlief, paf over de wijsheid van d'r man, eerbiedig zweeg, ji Nou, 'n overerfelijke ziekte, zooals on- n ze buitenman 't bedoelde, is dat eigen lijk niet lil Maar op sommige tijden lijkt, te fl oordeelen naar 't aantal bordjes met dat li bekende opschrift, die langs onze stra ten uitstekend, evenveel te huur staande gemeubileerde kamers" beteekenen U voor de "heeren studiosi, dat in fi ll guurlijken zin genomen wel een „over erfelijke kwaal", j En in denzelfden zin kunnen we gerust den laatsten tijd wel van een „sluitzegei- i tjes-epidemie" spreken, i Zeker ook wij, Leidenaars. i 't Is met de sluitzegel-verzamel-manie gegaan, precies als met zoovele dingen 'n dit onder-maansche. Van laat ik met I een breed gebaar een breed woord ge>- I bruiken als bepaling van .plaats van I bhet Buitenland" dan,kwam de sluit- jÜgel-kwaal in ons dierbare Holland. En daar van stad tot stad, van gehucht tot gehucht zelfs. En zoo dus ook in onze veste. In de groote steden pafdon, in an dere groote steden, zagen we de kwaal voor ons land zich 't eerst openbaren, dus was er niet eens zoo heel veel blik- in-de-toekomst noodig, om in te zien, dat ook de Leidsche jeugd' door de sluiit- zegel-verzamel-ziekte in meerdere of min dere mate zou worden aangetast, en ook in onze goede sleutelstad die kwaal slacht offers zou maken. Als je zoo den laatsten tijd eens een lAmster- of Rlotterdamschjblad inkeek, idan Viel direct je oog pp 'n nieuwtje. Bij firma die en die werd telkens 'n, gratis uitrei king van zooveel duizend sluitzegeltjies geannonceerd, op 'n bepaald uur. En op dat uur stond daar de straat voor de magazijnen of winkel dier firma vol jeugdige sluitzegelliefhiebbers, blijde met één, maar toch nog blifer met tien of twintig zegeltjes. 't Krioelde en men verdrong mekaar daar dan, handen rekkend en mekaar wegdiu- wend, telkens als 'r weer een nieuwe regen van sluitzegeltjes naar beneden kwam dwarrelen. En 'r waren 'r, die vochten om 'n ze geltje. En 'n waren 'r, die er een waren, en uitgebreiden handel in dreven. O, daar waren ook zulke mooie bij en zulke vreemde. "En zooveel soorten. 'k iHeb d'r al twee-en-twintig, vertelde 'n dreumesje met stralende oogen aan een ieder, die 't maar hooren wilde. „Maar "as-je er honderd hebt, dat is pas veeL..." [Waarop 'n ander 'm direct komt over bluffen met ,,'t Mocht wat, ik heb d'r al in de duizend." rechts! Zoo gauw het wetsontwerp van mr. Aalberse was gepubliceerd, stond er al een liberaal blad op, om met een groot gebaar de nietswaardigheid er van te decreteeren. En daarom^ dat we van deze regeering kunnen verwachten, dat de middenstanders spoedig een lang ge koesterde wensch, de wettelijke bestrij ding van de oneerlijke concurrentie, in verwerkelijking zullen zien gaan, geloof ik niet gauw. ,Toch is er natuurlijk reden tot dankbaarheid voor de indiening van het ontwerp, en kan ook niet worden ontkend, dat daardoor het lang beoogde doel benaderd is. Het wordt hoe langer zoo duidelijker wat we van deze regeering wel kunnen verwachten. U heeft van de week wel in de courant gelezen, dat de voorzitter en vice-voorzitter van den R. K. Zuide lijken Patroonsbond van Tabak- en Si garenfabrikanten naar Dien Haag zijn ge weest om met den minister van Finan ciën, op diens uitnoodiging, plannen te bespreken aangaande de tabaksbelasting, en dat die heeren bij hun bezoek bij den minister den indruk 'hebben gekregen, dat de minister het artikel sigaren als genot middel zwaar wil belasten, zoo zwaar zelfs, dat het ontwerp-debietrecht van zijn voorganger daarbij vergelekerf kin derspel is. Met één millioen kan hij ab soluut niets doen, zeide de minister. Het laat zich dus aanzien, dat wij in de nieuwe tabaksbelasting een aanslag krij gen op onze voorname tabaksindustrie, waarvan de beteekenis, om zijn grooten ernst, niet onderschat mag worden. Minister Kolkman wilde de buitenland- sche sigaren en vooral sigaretten treffen.... deze minister wil een bij uit stek vaderlandsche industrie zwaar be lasten. Wat worden we toch gezegend, nu de tariefwet-Kolkman van de baan is! Er kan niet genoeg op gewezen worden. Dat alle verandering geen verbetering is, dat in dit geval de verandering op den zetel van den minister van Financiën geen ver betering is, zal menigeen aan den lijve gevoelen. Wat kunnen sommige menschen toch dwaze gevolgtrekkingen maken. Deze verzuchting slaakte ik enkele dagen ge leden, toen ik iemand hoorde beweren, dat de Katholieken tegen de drankbe strijding zijn, want hier ligt het lo gisch! verband want zij doen niet mede aan plaatselijke keuze. Misschien is dat wan-idee in meerdere hoofden en doe ik daarom goed, eens duidelijk te zeggen, dat men vol-bloed en diepover tuigd drankbestrijder, afschaffer of ge heelonthouder kan zijn, én toch tegen de plaatselijke keuize, omdat de ze wijze van drankbestrijding naar het oordeel van onze kerkelijke overheid niet de juiste is. Deze Simpele waarheid schijnt voor sommigen nog niet erg helder te zijn. Men vergeve mij daarom, dat ik er hier nog eens aan heb herinnerd. De ochtendbladen hebben de belas tingplannen van minister Berthing bekend gemaakt Men zie de rubriek Staten-Ge- neraaL JAN!, STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 20 Jflaart. De beraadslaging over de begroo ting van binnenlandsche zaken wordt voortgezet met de niplieken. De heer Van den Bi es en (R. K.) handhaaft zijn bezwaren tegen de Wo ningwet. Nadat nog de heeren Bergsma en Franssen het woord hebben gevoerd, En 'n derde verzamelaar zoekt z'n „fort" weer, niet in de hoeveelheid, maar in de groote verscheidenheid eter soorten, en de meest vreemde en tentoonstellings-- zegeltjes, die op den duur, evenals ver scheidene postzegels waarop de sluit- zegelverzamel-woede nog 't meeste lijkt zeldzaam gaan worden. Alleen zal er in deze altijd 'n groot (verschil blijven,. Ppstzegela kunnen fen mo gen niet, door 'n willekeurige firma of uitgever gedrukt, in den handel gebracht worden. En met de sluitzegels is dit wel 't gevaL iWiant maar even was de sluit- zegelverzamel-manie een beetje ruimer bekend geworden, of reeds profiteerden handige firma's van deze nieuwe mode kwaal, en hingen 'r de mooiste sluit zegeltjes, in alle mogelijke nuanceering van kleuren en voorstelling, zelfs heele vervolg-serie's, met jachtavonturen en (die renlevens bij menige boekhandel in ris sen voor de ramen. En al versmaadt de echte verzamelaar deze namaak-zegeltjes, aan wier verza meling natuurlijk nooit #en eind komt, toch zullen ze den klad in den handel brengen. Onze gansche „spes patriae" arm of rijk, gaat gebukt onder den druk der sluitzegeltjes-epidemie. In de hoofden en harten gaan slechts twee zaken om, sluitzegeltjes verzamelen en dito's ruilen. Op aller tongen ligt slechts ééne vraag een voorname vraag, die alle andere wen- schen voor 't oogenblik verdringt: „Hep- pie 'n sluitzegeltje". Talrijk zijn de moppen, op deze alles- verdringende sluitzegeltjes-verzam el woe de getapt, zoowel in de kranten als in 't dagelijksch leven. Op de scholen ook doet de sluitzegel- wordt de begrooting z. h. a. aange nomen. Aan de orde is debegrootingvan oorlog en de vestingbegroo- ting. De heer J^an Voorst tot Voorst (R. K.) is aanvankelijk bevreesd geweest dat de minister de reorganisatie van het leger, door den heer Colijn ingevoerd, weer in het gedrang zou brengen, maar hem is gebleken, dat de minister die ge dragslijn niet wil volgen. De heer Polak v(S. D. A. P.) legt een verklaring af over zijn houding en die van den heer Van Kol' met betrek king tot de begrooting. Zij willen geJ acht worden tegen te stemmen. De minister van oorlog beant woordt de .verschillende sprekers. Be treffende de herexamens volgens art. 70 dec IMilitiewet, (meent de minister dafi hef practisch bezwaar tegen het examen na November niet kon gelden voor de weij nigen, die bij het herexamen waren be trokken. Op technische gronden legt hij" uit, dat het nog, niet is te bepalen, of 'de itnspecteur van de cavallerie tevens de aanvoerder van de brigades moet rijn. Die heer Staal L.) stelt nog de vraag, of de minister het geruststellen de telegram inzake de officieren in Al banië inderdaad heeft ontvangen. (Die toini ster antwoordt bevestigend De begrooting van oorlog en de ves- tingbegrooting worden daarop aange nomen. Zonder hoofdelijke stemming werd ver volgens vastgesteld het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvang sten voor Curasao over 1910, Daarna is aan de orde de begroo ting voor Suriname. De heer Bavinck (A. R.) wijst op de ontwikkeling van het bijzonder onder wijs. De heer v. Kol (S. D. A. P.) be spreekt de economische crisis in Suri name. .Heden voortzetting. TWEEDE KAMER. Belastingen. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van het laatste afdee- lingsonderzoek van de nieuwe inkom stenbelasting geeft de minister van fi nanciën een uiteenzetting van de finan- cieele vooruitzichten van de naaste toe komst en van de wijze, waarop de Re geering in de dekking van de uitgaven voor de door haar aangekondigde maat regelen denkt te voorzien. Diaaruit blijkt, dat de minister de ge wone ontvangsten over 1915 begroot op f234,858,800, en de gewone uitgaven na aftrek van „de besparingen", en met inbegrip van de ouderdomsrenten vol gens artt 369 en 370 der Invaliditeitswet Op f245.490.679. Dit bedrag is te ver meerderen met f3,900,000 voor ouder domsrenten (ontwerp-Treub) en f 6 mil joen wegens de uitgaven van de ont- werpen-invaliditeits- en ziektewet. Maakt alles bijeen f255,390,679. Er zal dus volgens deze berekening, zijn te voor zien in een tekort van f20,531,879. De minister wenscht ter dekking van dat tekort te bestemmen 1. De inkomsten van den suikerpot (het bedrag dat de accijns op gedistil leerd meer opbrengt dan f25,200,000), geschat op f3,600,000. 2. De opcenten op bedrijfs- en ver mogensbelasting over de maanden Ja nuari tot en met April f 2.085,000. 3. Hetgeen de opbrengst van de nieu we inkomstenbelasting meer zal bedra gen, dan thans de opbrengst van de bestaande vermogens- en bedrijfsbelas tingen is. Berekend wordt, dat daarvan epidemie volop z'n invloed gelden. Meester mefkt al lang iets aan z'n jongens. Iets buitengewoons, iets 'k-en-weet- niet-wat's" Die lessen gaan er niet in zooals anders. Daar hapert iets... Op 'n morgen weer van bijna alle teer lingen een massa fouten in het taalwerk en dat bij 'n eenvoudige oefening. Jan, de held. van de klasse in dat werk, heeft er, goed geteld, zelfs veertien. Nou, noui, dat 's meester te bar. En om de jongens zelve eens duidelijk dat groote aantal fouten onder 't oog te brengen, vraagt meester'één voor één hun fouten-tal. „En Jan, hoeveel heb jij er?" Jan, in gedachten, schrikt op „Veertig meester," „Wat, veertig fouten?" ,Waarop Jan, heel nuchter „Nee mees ter, sluitzegeltjes." Toen wjst meester genoeg. 't Was ook hier een der gevolgen der sluitzegeltjes-epidemie. Nog 'n categorie van eerzame burgers, in alle gemeenten, is er, die door de sluit- zegelkwaal hardnekkig geplaagd wordt; al zijn zij niet direct door de kwaal zelve aangetast, toch ondervinden zij er nog wel de meeste ongemakken van. De winkeliers. Menschen, die in de dagen, dat de epidemie alomme op z'n hevigst woedde, werkelijk te beklagen waren. Immers, we behoeven niet eens zoo'n groote men- schenkenner te zijn, om te beoordeelen, in welke gesteldheid zich een winkelier bevindt, die, als hij telkens naar voren moet loopen als z'n waarschuwend win kelbelletje rinkt, met 't idee wat te ver- koopen en van z'n waren om te zetten, f4,400,000 aan het dienstjaar 1915 ten goede kan komen. 4. Verhooging van den bieraccijns f 1.400,000. 5. Uit wijziging en uitbreiding van de successiebelasting (uitbreiding van de heffing tot de bevoordeeling tengevolge van schenkingen en levensverzekering en wijziging van het tarief) f4 miljoen. 6. Uit verhooging van de zegelbelas ting f 1 miljoen. 7. Opbrengst van eene tabaksbelas ting f 2 miljoen. Te zamenf 14,885,000. Nieuwe Uitgaven Een nieuw G.>cdc-Week K rkboek. Die week der weken nadert. En de Katholiek voelt vuriger dan ooit zijn Roomschen hartklop. Hij stelt het op prijs, meer nog dan anders nu tetoonen, dat hij een oprecht kind is zijner H Kerk. „Dieze dagen noodigen ons uit", zoo zegt de iH(. Leo de Groote, „tot innige gods vrucht; want zij herinneren ons aan het verhevenste Geheim der goddelijke barm hartigheid." Hoe nu kunnen wij onze meer innige godsvrucht gedurende ideze diagen beter toon en dan door te trachten de kerke lijke plechtigheden te begrijpen. We moe ten Jesus vergezellen, als de menigte palmtakken strooit en kleederen spreidt. We moeten deel uitmaken der dankbare en vuriggestemde leerlingen, als de groote mysteriën worden herdacht der instelling van het H- Sacrament des Al taars en van het H Priesterschap. We moeten diep gevoelen, dat Vrijdag in de Lijdensweek bij uitstek de goede dag is, omdat hij ons de weldaad 'dier Verlossing schonk. Vuurwijding, wijding van Paasch- kaars en Doopvont, en de heerlijke Ff. Mis, welke vroeger in den Paaschnacht bij het aanbreken van den morgenstond werd gecelebreerd: al te maal plechtig heden, die de schoonste herinneringen len besluiten (jvekken in bet (ware Christen hart En dan Paschen, de plechtigheid der plechtigheden, aller feesten kroon, het feest van den Verrezen Christus! O, in deze dagen vooral opent ons de H Kerk hare schatten en verkwikt ons met wat zij het schoonst en meest treffend heeft aan zang of gebed of heilige hande ling! En d^ trouwe Katholiek brandt van verlangen om op passende wijze in de gedachten en gevoelens te treden zijner Hj. Moeder. Het doet me genoegen hier te mogen aankondigen een uitmuntend handboekjo tot het aandachtig volgen dier indruk wekkende dagen. De bekende Liturgist, Pater Oscar Huf SuJ.>, heeft ons naast de bestaande boekjes een Goede-Week- Kerkboek bezorgd, zooals ik er geen ken. Het is èn Goede-Wieek-Kerkboek èn Goede-Week-Huisboek tegelijk. Huisboek vooral door de inleidende verklaringen over dagen en officies. Het volgt de bestaande uitstekende Hollandsche ver talingen van Oud en Nieuw Testament De Hymne-ver talingen zijn van niemand minder dan van Dr. Felix Rutten. Band en boekversiering, zoo symbolisch zuiver en eenvoudig, werden vervaardigd door Eug. Lücker. Alle officies en plechtig heden ook de Voetwassching opWitten Donderdag vindt men er bijeen in het Latijn en in een flinke Hollandsche ver taling. Druk en formaat verdienen _allen lol Het is een gemakkelijk te gebruiken kerkboek van onschatbaren en omvang rijken inhoud. Waarlijk, wie nu zijn versleten Goede- Week-boekje verwisselt met dit werkje of een eerste kennismaking verlangt met een uitmuntend liturgisch kerkboek, hij zal geen berouw hebben over de 60 cent die hij voor een ongebonden, of over de 85 cent, die hij voor een gebonden exem- dan aanhoudend en telkens weer, inplaats van klanten, 'n bende straatbengeltjes in z'n winkel ziet verschijnen met 't zelfde en stereotype gevraag: „Heppie 'n sluit zegeltje" in zoo verschillende toonaarden,. De sluitzegeltjes-epidemie bracht voor de winkeliers 'n groote plaag. IW,aarvoor £ij zich niet eens afdoende door de kaartjes met: „geen sluitziegels" kunnen behoeden. Die enorme, die heele groote sluitze- gelvraag is intusschen 'n ietsje geluwdu Maar thans zijn dan ook alleen de echte handelaars, die 't werkelijk te doen is om de zegeltjes in al hun bonte ver scheidenheid te bewaren en te verzame len, meester van het terrein. Die concur rentie van hen, die ook zegeltjes hebben willen, ook omdat anderen ze hebben, is grootendeels doorstaan. Leiden, nietwaar, is zich in de laatste jaren nogal aan... aan 't moderniseer en (om eens een leelijk woord te gebruiken). Wat andere steden bezaten, moesten we hier ook hebben. Men telle maar eens even op de vingers na, de surprises, die de laatste jaren ons brachten. Stratenver- breeding met 'n heel paar nieuwe brug gen incluis; 'n electrische centrale, met verlichting, tram, enz. enz. dat daaraan vast zit; een fietsenstalling van V. V„ die zelfs Amsterdam ons nog benijdt, omdat die stad 't tot op heden nog mist; een „Dienstverrichting"een „taxi-onder neming"; een „gecontroleerde nachtvei ligheidsdienst" enz. Alle dingen, waar we vroeger naar konden fluiten, of ze in an dere plaatsen gaan zïen..^. Wat elders was, kwam hier ook. Kon Leiden 't dan zonder 'n lichten tak der algemeen heerschende sluitzegel- epidemie doen? Immers neen! KEES.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3