Uit Stad en Omgeving. Telefoon 112. Üroote ©orteerinrt NIEUWE KATOENTJES tjp3 A De Keuze Keuken en F a n- hfi 'j «HAilM taaleschorten is gioot. ''E A PON Nlfp^ \^!u1155k woulen "p maat spoedig en voo deeiltf gelevi rd. 1218 Zie Etalages. Haarlemmertraai 134136. korte kroniek. Het lid der Eerste Kamer de heer L. Regout is in het buitenland en zal geen deel nemen aan de openbare be raadslaging over de thans nog door die Kamer te behandelen hoofdstukken der Staatsbegrooting. De toestand van het Tweede Ka merlid, den heer Roodhuyzen, blijft goed vooruitgaan. De dokter is zeer tevreden, en de patiënt gaat bij gunstig weer zoo nu en dan uit. LEIDEN, 18 Maart. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. In de St. Jozefsgezcllenvereeniging hield de afdeeling Leiden gisteravond eene zeer goed bezochte vergadering. Tegenwoordig was de WelEerw. Pater Zuidgeest, geestelijk adviseur der veree- niging. Medegedeeld werd het overlijden van een bondslid te 's-Bosch en den leden gewezen op de verplichte bijdrage, benevens dat op verzoek aan de St Jozefsgezellenvereeniging, om verminde ring van contributie, afwijzend was be schikt. Te Zaandam en Hillegom zijn afdeelingen van den Bond opgericht. Door huisbezoek zijn een 5-tal nieuwe leden aangeworven. Na lezing der notulen verkreeg de WelEerw. Pater Zuidgeest het woord om te spreken over de gesloten Re traite. Het deed den Eerw. spreker ge noegen niet zelf dit ondenverp te heb ben uitgekozen, doch hiertoe te zijn aan gezocht door de vereeniging, om daar door verkeerde ideeën te weerhouden alsof voor de kantoor- en winkelbedien den een bespreking over de gesloten retraite te heilig en niet geschikt was. Juist echter voor jongere lieden, die staan in 't volle, dagelijksdie leven, is dit onderwerp actueel. Er moeten Hei ligen worden gevormd in het volle le ven. Een krachtig middel hiertoe is de gesloten retraite. De mensch gevoelt den plicht 'tot een hooger leven, doch ver geet dien plicht dikwerf door het alle- daagsche leven met zijn bekommernissen en wordt menigmaal liieraan herinnerd, wanneer hij na afgelegde reis genood zaakt is uit te stappen naar een ander leven. De retraite echter verdrijft eeni- gen tijd die dageiijksche beslommerin gen. Men vergeet.de behoeften des li- chaams om eens bijzonder te denken aan de behoeften der ziel. De* ziel stijgt dan hooger op. In missies en prèdicaties wordt in 't algemeen op den zorg voor de ziel' gewezen, in de retraite voor eene bepaalde klasse van personen. Door de stilte is de ziel omvangrijker voor de indrukken. Christus zelf en de apos telen hebben het voorbeeld gegeven dier afzondering. Jaren besteedt men aan za ken, enkele dagen worden gevraagd voor de ziel. Het leven hier is ons zooveel, waard. Wij moeten echter -ook willen, wat God wil, Christus volgen in heel ons gedrag. Beter Christen moeten wij worden, meer sociaal mensch. Twee groote sociale deugden leert men in de gesloten retraite, Christelijke liefde en gerechtigheid. In de vakvereeniging moet heerschen de liefde, die gerechtigheid wil. Het is goed gezien, aldus spreker, hier jtfe laten spreken over de retraite. Gaat dwalen, leden der vereeniging, in die stille stilte, neem vacanfïe van tie dageiijksche zorgen, om 'daar Gods stem te gaan vernemen. Na een hartelijk dankwoord van 'Öen voorzitter en een opweKkTng om zoo veel "mogetijk üe jaarlijksche retraite bij te wonen, kwamen nog even ter sprake het werken van actief dienende of gepen sioneerde militairen op kantoren, be nevens de contributieregeling, waarna, na gehouden rondvraag, deze vergade ring met een dankwoord .aan den WeK- Eerw. spreker en aan de leden, werd gesloten. Jacht- en Vischakten. Zij, die zich voor het aanstaande sei zoen 1914-1915 in het bezit wenschen te zien van jacht- en vischakten, kunnen de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgen ter gemeente secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór 1 April moeten zijn terugbezorgd, teneinde aan den Comr missaris der Koningin in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt belanghebbenden herin nerd, dat voor het visschen met één hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, geen aanvraag behoeft te geschieden. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de kapitein F. J. G. W. Leers, van het 4e reg. infanterie, aangewezen om tijdelijk te worden gedetacheerd bij dc Cadettenschool te Alkmaar, om op te treden als leeraar aldaar. De St.Crt. bladen nos. 62138 bevatten de wetten van den 26 sten Fe bruari, houdende naturalisatie o.a. van Jozef Hermann Zurloh, koopman en win kelier te Leiden en Maria Cornelius Har bets, manufacturier te Uithoorn. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames A. J. Blom en j. O. iPlomp en te's-Gra- venhage is hetzelfde examen afgelegd door mej. O. van Oosten. Op de meubelmakerij van de firma wed. Raar aan de Nieuwstraat hebben gisteren vier van de vijf arbeiders het werk neergelegd. Zijl eischen3j cent l'oonsverhooging per uur; 1/2 uur kor ter arbeidstijd per dag.; doorbetaling op Christelijke feestdagen en 2 vacantieda- gen per jaar. Men vermoedt, dat vanwege den Bond van behangers en stoffeerders spoedig ook op andere werkplaatsen de staking zal worden geproclameerd. De nieuw benoemde hoogl'eeraar in het Sanskrit en zijn letterkunde en de Indische Oudheid aan de universiteit alL hier, zal' zijn intreerede houden op Woensdag 1 April te 2 uur namiddag 'in het klein-auditorium. De lezing, die mr. baron A. van Wijnbergen den 26en "Maart voor cfe vereeniging van Leïdsche studenten voor sociale lezingen zal houden, is getiteld „Het Liberalisme". ROOMSCHH AGENDA. Maandag 8 uur. Foyer Stadsgehoor zaal. Propaganda - vergadering R, K. Vrouwenbond. Maandag 8 uur, St. Jozefszaal, Propagandavergadering R. K. Bloemist-, Tuin- en Landarbeidersbond. BLEISWiIJK. Gisteravond vergaderde de R. K. Kiesveree'niging. Herkozen werd als bestuurslid de heer J. Kooien en gekozen in plaats van den heer S. de Wit, die bedankt had, de heer J. Rijne veen. Na breedvoerige discussie werd bij meerderheid van stemmen besloten niet den candidaat voor den gemeenteraad der Anti-rev. over te nemen, maar een Kath. candidaat te stellen. Daar het be stuur geen candidaat meende te moeten voorstellen, werd na eenige stemmingen candidaat der R. K. kiesvereeniging de heer J. Rijneveen. BODEGRAVEN. Bij de gisteren plaats gehad hebbende stemming voor secre taris-penningmeester van den Meije-pol- der verkregen de heeren: G. van Rijn 105, Th. Korse 49, Q. J. Scheer 7, A. den Dikken 6 ten (Pu van Dam Az. 1 stem, zoodat gekozen is de heer C van Rijm GOUDA. Tot hoofdcommies-redacteur ter gemeentesecretarie alhier is benoemd mr. M. Wj. G. v. d. Veur, te Rijswijk. KATWIJK AAN ZEE. Te Rotterdam lis (geslaagd voor het (examen nuttige hand werken mej. iG, Vu d. Voort LISSE. Gisteravond werd vanwege Iden R. K. Volksbond weder een goedbezochte ontwikkelingsavond gehouden op de bo venzaal van de „Witte Zwaan". De Eerw. inl. behandelde verder het 2e gedeelte der encycliek Rerum Novarum. Spr. beant woordde de vraag: Welken weg moeten wij inslaan tot oplossing der sociale kwes tie? Tot deze oplossing moeten mede werken de Kerk, de Staat, de bezittende en de arbeidende klasse. lp den breede werd dit uiteengezet. Pc afd. van de Alg, Vereen, voor Bloembollencultuur te Haarlem houdt een vergadering op "Woensdag 18 Maart, des avonds te 8 uur, -in 't hotel van Renten. UITHOORN. Met een overgroote meerderheid van stemmen is tot Hoog heemraad van Amstelland gekozen de heer J. A. Kiebert, te Nieuwveen. VOORSCHOTEN. Gisteravond hield de R. K. Jonge Garde eene propagan da vergadering, teneinde haar ledental, dat steeds verminderde, wat uit te brei den. De voorzitter w,ees in zijn openings woord op de malaise, welke in de Jon ge Garde heerscht, vertrouwde dat velen zich als lid zouden opgeven om mede te werken in den strijd op politiek ter rein, en gaf het woord aan den heer H. Wu Spendel. Spreker moet bekennen dat het niet gemakkelijk is de kwaal, waaraan de Jonge Garde lijdt te gene zen, omdat zij voortkomt uit de geringe belangstelling, doch hij zal trachten de geneesmiddelen voor te schrijven, welke tot radicale genezing zullen leiden, ho pende dat men die medicijnen met de zelfde stiptheid zal gebruiken als waren ze gegeven ter genezing eener lichame lijke kwaal. Vooreerst stelt spr. de kracht van het vereenigingsleven duidelijk in het licht. Met eene aanhaling uit de en cycliek Rerum Novarum wijst hij op de zwakheid van den eenling, op de kracht van de vereenigde massa. Duidelijk zien wij die kracht in de coalitie, in de vak- vereenigingen, in de K. S. A., in het socialisme enz. Wil er van de Jonge Garde kracht uit gaan, dan moet het le dental niet beneden het normale staan, want al moet men tot maatstaf niet ne men het aantal der leden, maar de geest drift en energie, welke van hen uitgaan, toch blijft het getal, in het vereenigings leven een zeer voorname factor. Jam mer echter, dat nog zoo velen blijven toe kijken en niet de handen uit de mouw steken. Weten zij dan niet, dat een vloed van hooge golven, golv.en van ongeloof en zedenbederf talrijke verwoestingen aanricht? Zeker, ze zien dien vloed wel en ze vinden het zelfs aanlokkelijk zich door dien vloed te laten meesleuren en willen er niets van weten een handje mede te helpen om dien stroom te kee- ren. Gelukkig zijn er nog velen, die pal staan voor ons geloof, daarin hun hoog ste geluk zoeken en vinden, die leven naar Oods geboden, In zedige jeugd zich stalen tot mannen en man zijnde de steunpilaren vormen van Kerk en staat. Maar er zijn ook nog zooveel zwakken, die niet gesterkt zijn tegen den stroom ües verderfs, door hunne onvoldoende ontwikkeling verward raken in Satan's hikken, en door gebrek aan kracht of wel door hoogmoed verblind, zich niet meer kunnen opheffen uit den poel, wlaar in ze gezonken zijn. Tal van oorzaken noemt spr. op, welke den. mensch voeren tot het wufte, moderne ieven. En moet de Katholieke jongelingschap dat werke loos "blijven aanzien op gevaar af zelf door den schoonen schijn te worden ver leid? Neen, zegt spr., het is een 'dure plicht ons te wapenen, niet alleen tot zelfverdediging maar ook tot verdedi ging van onze broeders. Dat wapen vin den we vooreerst in ons HL Geloof, en vervolgens in eene politieke en soci ale ontwikkeling op Kath. grondslag. Ontwikkeling, zoowel godsdienstig als wetenschappelijk, dat moet het streven der Jonge Garde zijn. Eenige practische wenken, geeft spr., hoe de leden zich de noodige kennis moeten verschaffen. Eerst dan, wanneer de leden zelf een goed inzicht hebben in politieke en sociale vraagstukken, kunnen ze anderen met gloed en overtuiging voorlichten. Na vele vooroordeelen en uitvluchten weer legd te hebben, na nog eens duidelijk uiteengezet te hebben wat tot het werk program der Jonge Garde behoort en met een krachtige opwekking om mede te strijden voor Kerk, staat en huisgezin, de grondslagen der maatschappij, besluit spreker zijn met gloed uitgesproken re de. Na een dankwoord van den voor zitter gaven 12 nieuwe leden zich op. Ten Plotte deelde de voorzitter nog mede, dat a.s. Dinsdag 24 Maart door den R. K. Volksbond een propaganda- club zal opgericht worden. Om dit plan te doen slagen, teneinde door samen werking een wintercursus op te richten, wekte de voorzitter allen op die op richtingsvergadering bij te wonen. Hier na werd de vergadering met gebed ge sloten. I Ml WOERDEN. Tot lid van de hier op gerichte Kamer van Koophandel en Fa brieken zijn gisteren gekozen de heeren A. O van Beek, C. J. P. P. Hendricks, P, J. Hofman, M. Karsdorp, M. Kuiper en Q van der Wind; een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. R. Drijver en Bi. H. F. de MoL ZOETERWOUDE (Dorp). Ais ge woonlijk werden op de Sociale Cursus aanteekenlngen gemaakt van in vorige lessen behandeld^. gedeelten. Wat een Coneordaat is, en waarover dit tweezijdig verdrag hanidielt, werdl aan- geteekend. Van de Kulturkampf in Duitschland werd de beteekenis., het doel, de 00H zaken en de aanleiding opgeschreven. De vele maatregelen tegen de Katho lieken, de verschillende wetten met hun ne inhoud alsmede het verloop en be ëindigen van den strijd werden met da tums en bijzonderheden zwart op wit gezet. De WiellEerw. inleider verhaalde nog enkele feiten uit de Kulturkampf en de beëindiging ervan. Het is, zegt spr., een feit, ,da't de Kerk een geweldige, .gevoelige slag is toegebracht door dien strijd, maar de statistieken hebben bewezen dat de Kerk beroofd van financiën en op allerlei wij zen belemmerd, zegevierend uit dien strijd is getreden. Door de eenheid van katholieken met bisschoppen en priesters is overwonnen een Bismarck, die Oostenrijk en Frankn rijk in een hoek had getrapt. Het ka tholiek Duitschland is zegevierend als overwinnaar uit het strijdperk getreden als leen David tegen Goliath, met de wapenrusting Gods gehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag en het gebed. Die huidige toestanden van Duitsch land met het vereenigen op verkeerden grondslag worden door spr. uiteengezet. De verkeerde uitwerkselen van dat kwaad vertoonen zich reedszal, zoo vraagt spr., als Duitschland zoo doorgaat, doordat men de politiek voor het ge loof stelt, het werk van mannen als een Mgr. von Ketteler, Windthorst e.a. worden Vernietigd? Hierbij spoort spr. op geestdriftige wijze aan zich katholiek te vereenigen. Propagandeeren wij steeds krachtig voor Roomsche vereenigingen die alleen de vrede en welVaart der Katholieke Kerk kunnen waarborgen (applaus). Frankrijk met de scheiding van Kerk en Staat komt nu in behandeling. Een overzicht over den loop der tijden is daartoe noodzakelijk, volgens spr. Fi- l'ips de Schoone e.a. beïnvloedden de Kerk op despotische wijzede Pausen waren als het ware met handen en voe ten gebonden. Alls ooit in een land de katholieken onderdrukt Zijn, is het in Frankrijk geweest. Naast de ontzaglijke rij van heiligen heeft Frankrijk een rij van boosdoeners, duivels in menschen- gedaanten, geleverd. De in 1862 op een vergadering van de Fransche geestelijk heid vastgestelde Gallicaansche vrijhe den het streven naar één nationale kerk van Frankrijk, een algemeene kerkverga dering boven den Paus, worden door spr. opgesomd. De Fransche koningen door wiens beïnvloeding dit geschied de en de geestelijken hebben hun straf daarvoor gekregende gruwelen der re volutie stapelden zich op de hoofden der staatshoofden en geestelijken. Napo- leon bradht in dien chaos een weinig verbetering en ordehoe schandelijk Na poleon den Paus bedrogen heeft, hoe het ongeloof is aangewassen en hoe de Loge heeft gewerkt tegen de Kerk werd uitvoerig besproken. Het streven der Vrijmetselarij was het land godsdiens- loos te maken niet door een gewel dige revolutie, maar langzaam, doch ze ker, moest dat hel'sche plan worden uit gevoerd. Met een sluwe duivelsdhe toe leg is dat helaas maar al te zeer (gelukt,1 zooal's spr. feit voor feit laat zien. Die scholen moesten materialistisch, de vrouw godsdienstloos wordendan werd het kind zonder geloof opgevoed. De gru welijke feiten uit de laatste tientallen jarenpasseeren. Ten slotte kwam de scheidingswet, 9 Dec. 1905, door Com bes en Briand uitgevaardigd, met al de zware belëedigingen van God, verbreking van het volkerenrecht, eigendomsrecht enz., zooals Paus Leo XIII in zijn protestbrief constateert. Het protest van 4 millioen katholieken mocht niets baten. Met voorlezing van een protest van Paus Leo XIII wordt deze mooie rede geëindigd en met applaus gehul- digd. ZOETERWOUDE (dorp). Een schaap van den landbouwer Karens bracht de horige week vier lammeren ter wereld. Een zeldzaam voorkomend feit. GEWESTELIJK C~*M Een gevaarlijk punt. De voerman van den bloembollen- kweeker A. de Mooij Jr. te Rijnsburg ontsnapte gisteren ternauwernood aan'n groot gevaar. Deze kwam met een met 2 paarden bespannen wagen uit den Groe- nensteeg, toen terzelfder tijd de tram uit het Moleneind kwam aanrijden. Door het handig manoeuvreeren met den wagen en het tegelijkertijd stoppen van den .tram voorkwam men een.groot ongeluk. Reeds herhaalde malen is de aandacht op deze gevaarlijke plaats gevestigd, 't Is te hopen dat de put gedempt wordt voor het kalf verdronken is. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaalsexamen In de rechten de heer J. A. Vaillant, Rotterdam doctoraal examen in de rechten de heeren J. D. Boltjes, Leeuwarden en J. R. 'Pentermann, Rot terdam. Kerknieuws. De devotie tot O. L. Vrouw ter Nood. Dioor de Bisschoppelijke Commissie van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo is 't vorig jaar aan Z.Em. Kardinaal van Rossum een gouden afslag aangeboden, van den "Heiloër bedevaartpenning. Nu heeft de commissie een oorkonde laten vervaardigen, ter herinnering aan dit heu gelijke feit en deze aan Z.Em. aange boden. Kard. van RoSsum heeft een schrij ven gericht aan de commissie, waarin Z.Em. dankt voor de oorkonde en zegt dan o.m. „Voorzeker, zooals Uwe oorkonde zoo juist zegt, mag de wederopbloei van de Bedevaart naar Heiloo, waar weleer dui zenden uit de lage landen aan de zee de teederste gevoelens kwamen aan den dag leggen ten opzichte van de Moe der des Heeren, die ook hunne Moeder was, beschouwd worden, als een onder pand van den volledigen terugkeer van het afgedwaalde Nederland, voor de voeten van Haar, die eenmaal dat Ne derland zoo groot een schutse bood en zoo waar een Moeder was. Er bestaat toch een innig, ja een nood zakelijk verband tusschen den bloei der Mariavereering en het leven en den bloei van den waren godsdienst, tusschen de kinderliefde voor de Moedermaagd en de innig leven- en krachtschenkende lief de 'voor den Christus, gehechtheid en vereeniging met Hem, tusschen de een voudige devotie tot de reinste der Maag den en den zuiver en onbeviekten levens wandel van het geloovig Volk." Op 19 Februari werd tot Prior van het Trappistenklooster te Tegel en geko zen de Hoogeerw. pater Aloysius van de Laar. Zondag zal de plechtige installatie .van den nieuwen Prior plaats hebben. Om wille van den Vastentijd en omdat de eenvoudige Priesterreligieus alle uiterlijk vertoon wil vermijden, zijn daar bij alleen uitgenoodigd de Abten en Pre laten der Orde van La Trappe uit Hol land en België. Leger en Vloot. Visch in de Kazi rne. Door 'den Minister van Oorlog is be paald, ,dat Ijjj de korpsen van het leger een proef kan worden genomen met de verstrekking van visch en dat, bijaldien dit in den smaak van den troep valt, meermalen rations met visch kunnen ver strekt worden. Een proef bij de brigade grenadiers en jagers is uitstekend geslaagd. De ver strekking van de visch (kabeljauw) ge schiedde als stampkost (de visch van de graten ontdaan), aardappelen, boter en mosterd. De voorkeur werd aan stampkost ge geven, omdat aldus de verd'eeling gemak kelijk kon plaats hebben en het eten warm kon worden genuttigd, hetgeen vooral voor visch noodig is. Rechtszaken Krijgsraad. Terzake mishandel ng en beleedigin van een agent van politie te Lei de stond voor den krijgsraad te 's Gr venhage terecht de huzaar W. Q van he, derde escadron derde regimei huzaren, in garn zoen te Amsterdam, b gelegenheid van een relletje op Zonda 15 Febr. in de Groenesteeg aldaar. E auditeuir-militair requLreerde 1 maand gs vangenisstraf, met aftrek van de preve; tieve hechtenis van af 9 JVlaart Jl. Eén sinaasappel. Wegens diefstal van één sinaasappt uit een kist,, staande in een goederei loods van de Hollandsche Spoor Leiden, was gedagvaard voor de Haj sche Rechtbank de werkman W. J, d. B. te Leiden, in dienst der firm Scheepsbouwer en Oud, aldaar. Voor politie verklaarde bekl. dat de appi op den grond was gevallen. Een spoorwegarbeider heeft echtergi zien dat bekl. de appel uit de kis haalde, die defect was. Bij verstek voi derde het O. M. f5 boete of 5 dage hechtenis tegen bekl., die reeds zevt vonnissen heeft ondergaan. Rijwielendiefstal. Het O. M. bij het Gerechtshof t 's-Gravenhage vorderde bevestiging vj een vonnis van de Haagsche rechtban waarbij de 27-jjarige bankwerker J. V. 1 die zwervende was, werd veroordeel tot 6 maanden gevangenisstraf wegei diefstal'van twiee rij\vielen te Bios'koo Uitspraak 25 Maart a.s. Diefstal varv Bloemen. Het Gerechtshof te 's-Oravenhaj deed heden uitspraak 'in de zaak A. J. J. A., los werkman te 's-Grave hage, bij verstek door het Hof veroc deeld tot 14 dagen gevangenisstraf vi gens diefstal van bloemen onder Wia senaar. Het vonnis werd bekrachtigd. Bedreiging. Het O. M. blij het Gerechtshof 's-Gravenhage, requireerde beviestigii van het vonnis van de rechtbank ^s-Gravenhage, waarbïj1 J. J. H., 23| jai timmerman te Bodegraven, werd vt oordeeld tot 1 maand gevangenissti wegens bedreiging met een revolver v zekeren J. C. Schouten, kaaskooper Zjwammerdam, in den avond van November j.lL in den herberg van Vrij. De advocaat-generaal' achtte de opg legde straf te licht en vroeg veroo deelïng tot 5 maanden gevangenisstn Uitspraak 25 Maart a.s. Een dagbladverzekeringsquaestie Door de arrond.-irechtbank te Arnhi is uitspraak gedaan in een niet alledas sche quaestie van verzekering. Door dienstbode Anna V., te Velp, was c acte ingesteld tegen „De Courant", 1 zake dat haar thans overleden verlool Bi A. Wi. P,, destijds korporaal bij infanterie-rijwielbrigade te Zutphen, genoemd blad als abonné verzekerd w tegen ongevallen. Op de polis was o.a. aangeteekei dat, ingeval van zijn overlijden, aam 2 aanstaande f400 zou worden uitbetaa Genoemde korporaal nu is omgckoni bij een ongeluk te Zutphen; hij hadI zijn overlijden het verschuldigde aboiu mentsgeld voldaan. Zijn aanstaande zocht om uitbetaling van de f400, evenwel door de directie van het bi geweigerd werd. Zij beriep zich daarbij op een bepal in haar polisvoorwaarden, luidende, i indien de verzekerde in krijgsdienst zi b'evindt, de verzekering qp dien a"bot niet van toepassing is. Weliswaar f P|. al in krijgsdienst toen hij zich alx neerde, maar de bepaling der polis in deze, naar het oordeel van gedaagi afdoende. Die rechtbank was van oordeel, dat vordering moest worden toegewezen.! verweer van gedaagde, berustende op stelling, dat krachtens de polis met geen verzekeringsovereenkomst was stand gekomen, omdat hij ten tijde het sluiten der overeenkomst in militai dienst was, althans de verzekering, w gesloten mocht zijn, nietig zou zijn, afhankelijk van de vraag of de polis! verzekeren van militairen totaal veil dert. Bllijkens de polis zijn uitdrukkd uitgesloten allen, die zich met buskt of andere dergelijke zaken bezighoud onder bijvoeging, dat de verzekering f niet van toepassing is voor mijnwerki luchtreizigers, acrobaten en circusrijd; Echter worden de militairen daarbij 2 genoemd, en dit zou wél geschied 1 indien men ook hen van de verzekei had willen uitsluiten. De op deze bepaling volgende bepal bemoeit zich meer met hen, die in kri dienst zich zullen begeven. Uit deze I paling en de daaruit gevormde tegens ling blijkt, dat de verzekering vatH tairen niet door de polis wordt ved derd, zoodat idle gestelde vraag ontï nend moet worden beantwoord Ten aanzien van een beroep van daagde op art. 251 Wj. v. K- overtf de rechtbank, dat P* in uniform gekleed, toen hij zich als abonné op blad bij den agent daarvan opgaf, de agent wist, dat hij in dienst wtf dat hem daaromtrent geen vragen gesteld, terwijl hij bovendien bij deflj teekening der polis daaraan toevoifl „korporaal P J

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2