15e Jaargang De Roomsche Vrouwenbond. BUITENLAND. BINNENLAND. No 1346. Bureau OUDE SINGEL 04. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Poetbus 8. DIT BLAD VERSCHIJNT EL KEN DAQ, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met ORAT1S POLIS Oitgrafleit-traraekerlut m bet QElLLUSTRfiBRD ZONDAGSBLAD mat Letten 9 «ent per week ƒ1.10 per kwartaal; Wj oase agenten 10 eest p« week, f IJÖ per bwttsteal. Fmse» per poet ƒ1.80 per tewartr*. A.fnondsrt^ke ««ra®» JowA, ntst QsBtesfswsrt ItaSa^&Ssa B «aak De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regel* 075, elke regel eiaer Heem Ingezonden mededeellngen van 1—5 regel* 1.50, elk* regel meer 30 cent met gratie bewijsnummer. B| contract aanzienlijk* korting. Groot» lettere naar ptaetnrntmte. Klein* AdvertenttBngewaagde betrekkingen, beer en rertuiar. koop en (geen handels-adeertenfftn) 1—8 regels 28 «ent, Iedere regel meer t eer betrekkingen 1—8 regsls 80 cant, fedara rasei meer 10 wat Een kort woord over een nog jonge sociale vereeniging in onze goede stad Leiden vinde hier een pl!aats. Voor korten tijd is hier tot stand ge komen leen af deeliim'g ya.n den |R{. K. Vrou-' wenbond in het Haarlemsehe diocees. Slechts een klein getal van onze LeidsChe iRoomsche vrouwen werkten aan die oprichting mede, wantde groote meerderheid >vist eigenlijk iiiet goed, waarom en voor wie die bond ge sticht werd. Het eerste werk van de Leidsche af deel! ng zal daarom zijn dit in zoo groot mogelijken kring bekend te maken. Daar om noodigt zij alle Leidsche Roomsche vrouwen uit tot een groote openbare vergadering in den foyer der Stadsge hoorzaal op Maandag 23 Maart, des avonds te 8 uur. Professor Aengenent en Mevrouw Steenhoff-Smulders zullen daar de bedoeling en de inrichting van den Roomschen Vrouwenbond uiteen zetten. Mag ik met een enkel1 woord de be langstelling onzer lezeressen voor deze vergadering vragen In onze dagen is een Roomsche Vrou wenbond noodig, omdat er .langzamer-* hand tal! van toestanden zijn "ontstaan, waarin onze vrouwen v als Katholiek en als vrouw onmogelijk kunnen be rusten, en waarin alleen met vereenigde krachten verbetering mogelijk is. Die Christelijke opvatting van de po sitie en van de waardigheid der vrouw, van den eerbied en de reéhien, die zij voor zich moet opeischen, wordt door moderne levensopvatting theoretisch i praktisch meer en meer geloochend. Volgens ons Katholiek geloof is de vrouw niet de minderwaardige van den jman, maar is Zij, krachtens de ordening van den Schepper, „een hulpe hem ge~ Diaarom is zij van nature toegerust met eigenschappen, die in den man niet of slechts in geringere mate tot ontwik-i keling komen daarom heeft zij andere plichten, maar ook andere rechten: is zij krachtens de plaats, die de Schepper haar in de samenleving aanwees, in den regel aangewezen den man onderdanig te zijn, zij heeft pok het recht te eischen, dat de man haar behandele met eerbied, haar bescherme en verdedige en in haar onderhoud voorzie. Zoo is naar Christelijke opvatting de positie der vrouw in de samenle ving niet een mindere, maar een andere, ja in vele gevallen zelfs eene van grooter be teekeniswant tegenover den u iter lij ken arbeid en de meer in het oogloopen- jdekracht van den man,-staat de grootere invloed der vrouw in het huisgezin en bij de opvoeding, staat haar troostend vermogen jblij het lijden, staat haar warme en verwarmende liefde, haar duurzame offermoed, haar taaier vasthouden aan 'oge idealen. In dien zin heeft de Katholieke Kerk immer de vrouw gehuldigd en geeerd, en daarom is zij in een Christelijke sa menleving juist door haar dienende lief de de koningin van het huisgezin. Doch de moderne wereld wil van die-^ :n en onderwerping niets weten. Vrij heid predikt zij, bandelooze vrijheid, vrij heid voor iedereen, dus ook voor de vrouw. iEn met groot geluid huldigt zij de maatschappelijke gelijkheid van man 1vrouw. Maar van die hooggeprezen vrijheid Is de vrouw ten slotte alleen slachtoffer. Want (wat ook de theone moge zeggen, naar haar onveranderbare natuur blijft zij de zwakkere. Èn zoo is (Tie prediking der gelijkheid de natuurlijke aanleiding geworden, dat de plicht der bescherming en verdedi ging, die op den man rustte, werd afge worpen dat de noodzakelijke eerbied vergeten 'werd. En zoo kwam de vrouw, zelfs de ge huwde vrouw, zonder voldoende bescher- yi den voor haar in véle opzichten gevaarlijken kring van fabriek en werk- piaatszoo verminderde de achting en ide j-erbied, waarop zij aanspraak mag ma ken als moeder en huisvrouw, en werfl f'l van de ontwrichting des huisgezins net meest beklagenswaardig slachtoffer ij°o wordt in gesprekken en omgang, in toneelstukken en romans de waardig heid der vrouw miskenden hoe meer zij gezocht wordt om de zinnen, des te meer wordt zij onteerd als mensch en Christin. Steeds grooter omvang neemt deze verwording aan, en de moderne vrijheid der vrouw dreigt haar te verlagen tot de oude slavernij van het heidendom1, waar de vrouw niet veel meer was dan de speelbal van den man. Tegen deze verwording helpjt geen modern hulpmiddel van over-pntwikke- ïing of over-tbeschaving, helpt allerminst het moderne middel-Yoor-alleshet stem biljet; tegen deze verwording helpt al leen het hooghouden van de Christelij ke opvatting van de positie der vrouw in de samenleving. Daarom moet deze allereerst en on wankelbaar in theorie en praktijk worden verdedigd en beschermd tegen de steeds meer om zich heengrijpende moderne dwalingen, tegen zoo vele afkeurenswaar dige moderne opvattingen en gébruiken- Daarom moet er voor worden gezorgd, dat men bij de opvoeding der vrouw blijft rekening houden met de hooge en zegenrijke plaats, die zij later moet in nemen. Daarom moet er naar worden ge streefd, dat de vrouw in het economisch leven, in haar arbeidsverhoudingen in be drijf en fabriek de plaats worde verzen kerd, die haar krachtens hare natuur en haar roeping past Diaarom moet worden voorzien in ve lerlei vrouwelijken nood, die tengevolge van de doorwerking der val'sche vrijheid op zooveel punten ontstaan is. Iedere vrouw afzonderlijk kan dat niet: er moet te veel tegen den stroom worden opgeroeid. "Een mannenvereenigirtg is daartoe on machtig: een man begrijpt niet zoo ten volle de nooden der vrouw, en'kan haar nooit zoo ten volle helpen volgens haar natuur en aanleg. Dit kan alleen een Vereeniging van Vrouwen. Dit kan alleen een Roomsche veree niging van vrouwen; want alleen door de beginselen en de leiding der Katho lieke Kerk te volgen, is men verzekerd, dat wordt vastgehouden aan de eenig ware opvatting der «vrouwelijke roe ping. Ziedaar, waarom een Roomsche Vrou wenbond noodig is. Werk vindt hij in overvloed. Waar zooveel dwalingen worden ge predikt, moet de vrouw worden onder richt godsdienstig en maatschappelijk. Waar het huisgezin wordt ontwricht, moet dubbele zorg worden besteed aan de opvoeding van goede huisvrouwen. Waar de vrouw niet kan blijven buiten het groote bedrijfsleven, moeten haar belangen ook daar met kracht worden verdedigd. Waar zooveel vrouwelijke nood ïs, en zooveel gevaren de vrouwen bedreigen, is hulp en bescherming ;iiet meer dan Christenplicht. Zeker veel, zeer veel nuttig werk is en wordt in Leiden in deze richting ge daan: met roem en eere kunnen tal van vrouwenvereenigingen wier namen te noemen voor een Leidenaar overbodig mag worden geacht een grooten staat van dienst toonen. En het zou zeer ver keerd zijn als de Vrouwenbond het werk,- dat zij met zooveel liefde en succes ver richten, hen uit de hand wilde nemen. Dpch dit beoogt de Vrouwenbond ook niet: de reglementen schrijven zelfs voor, dat het werkterrein der bestaande vereenigingen moet worden vrijgelaten. 'Maar wat de Vrouwenbond vurig wenscht is dit: dat de bestaande veree nigingen zich bij den Vrouwenbond zul len aansluiten. Wederom niet, om zich daar onder een soort voogdij te stellen iedere vereeniging blijft absoluut en volkomen zelfstandig maar wel, om dat de Vrouwenbond in zijn werk Wordt versterkt door de voorlichting en den steun van die vereenigingen, welke op het gebied der vrouwelijke actie onder vinding hebben opgedaan en succes heb ben bereikt; en ook, omdat van de nau were aaneensluiting der verschillende vrouwenverenigingen inniger samen werking en dus grooter succes te wach ten is. (Naast de aansluiting dier vereeni gingen vraagt de Vrouwenbond de per soonlijke aansluiting van Iedere Room sche vrouw. Van iedere Roomsche vrouw, zeg ik: want de Vrouwenbond is niet voor één stand, maar voor pllen; en naarmate hij meer in de verschillende standen weet door te dringen, zal ook het succes grooter zijn. En daarom roep ik alle Roomsche vrouwen in Leiden op de vergadering van 23 Maart bij te wonen en zich daar bij den Roomschen Vrouwenbond aan te sluiten. Het gaat immers om hooge belangen de ware Christelijke positie der vrouw in de samenleving. Het gaat om de belangen van iedere vrouw persoonlijk: want iedere vrouw heeft er belang bij, dat haar persoonlijke eer, haar persoonlijke waardigheid, haar natuurlijke roeping in de samenleving tot haar recht kome. Het gaat om het belang van gods dienst en maatschappij, Want de gods dienst kan niet bloeien en een goede maatschappij is niet denkbaar, als de vrouw niet naar Christelijke opvatting wordt gehuldigd en geëerd. Daarom sluit ik vol' vertrouwen met de uitnoodigingwij wachten U allen. Th. M. P. BEKKERS. Geest. Adv. ALGEMEEN OVERZICHT. Omtrent het geschil tusschen de stu denten en den vice-rector Ider Leuvensche universiteit meldt het „N. v. d. D." van Brussel, nog het volgende: „Die studenten klagen niet over de waakzaamheid, waaraan zij, volgens 't reglement, onderworpen zijn, maar zij beweren, dat er een bespiedingsdienst is ingericht en zulks willen zij niet lan ger dulden. Om hunne beschuldigingen te steunen, hal-en zij een reeks feiten aan, die echter tegengesproken worden. De ontvangst van den kardinaal heeft een grootschen indruk gemaakt op de meerderheid der studenten. Doch de aan voerders der beweging verklaren tot het uiterste, tot de werkstaking te zullen overgaan, als hun geen voldoening ge schonken wordt. Zij weten wel dat het voor het oogenblik moeilijk is het ont slag te bekomen van den vice-rector, maar zij vragen een middel om alle licht geraaktheden te vermijden. En alles zou in orde komen als de noodige verande ringen in het reglement werden aange bracht Van de zijde der academische overhe den wordt verklaard, dat de taak van den vice-rector, met de bewaking der stu denten belast, altijd zeer moeilijk is ge weest. Ten tijde dat Mgr. Cartuyvels deze bediening vervulde, deden zich de zelfde tooneeltjes voor als heden. Het was hetzelfde toen Mgr. Coenraets vice- rector was. Wat Mgr. Van Cauwenbergh betreft, deze oefent het ambt sedert drie jaar uit met een loffelijken ijver. On langs moest hij nog handelend optre den tegen verscheidene studenten, die zich al te schandalig gedragen hadden te Antwerpen. Dit alles is het gedacht niet van eeni- ge studenten die allerlei feiten aanhaal den om te bewijzen dat er een bespie dingsstelsel ingericht was. Zij vinden ook dat de toegepaste straffen niet in evenredigheid zijn met de begane fouten en dat de voorgeschreven regels niet altijd worden nageleefd. Dit alles wordt echter 'tegengesproken door de academische overheden. Niet alle studenten doen dan ook aan de betoogingen mede, die wel kalm ver- loopen maar toch meermalen tot erger lijke tooneelen leiden. Op de vergadering van de vereeniging Voor Eer en Deugd hebben 200 studenten een motie aange nomen om te protesteeren tegen de han delingen van hun makkers en vooral te gen het optreden der vreemde studenten, die de gastvrijheid van de universiteit misbruiken. Zij bieden Mgr. Van Cau wenbergh de uitdrukking hnuner ge voelens van trouw aan. Een groep Waalsche studenten heeft dezelfde motie aangenomen. In het Turksch-Servisch vredesverdrag wordt geconstateerd, dat het vredesver drag van Londen het herstel der vriend schappelijke betrekkingen bekrachtigd. De diplomatieke betrekkingen zullen onmiddellijk hervat, de krijgsgevangenen uitgewisseld en amnestie zal verleend worden. De personen in bet aan Servië afge stane grondgebied woonachtig, zullen Servische onderdanen worden. Zij zul len echter gedurende drie jaar het recht hebben de Turksche nationaliteit te kie zen. Die eigendomsrechten van particulie ren, welke voor den oorlog verworven zijn, zullen geëerbiedigd worden, evenals andere verworven rechten, zonder echter op de beslissingen van de financieele commissie te Parijs vooruit te Ioopen. De nog bestaande punten van geschil en in het bijzonder de eischen betref fende de goederen en het particulier do mein van den Turkschen staat zullen aan het oordeel van het hof van Arbi trage te 's Gravenhage onderworpen worden. De wakoefs (religeuze stich tingen) zullen worden geëerbiedigd en bestuurd worden volgens de bepalingen der Mohamedaansche wetten. De tien den der wakoefs zullen worden afge schaft De Mohammedaansche onderda nen in Servië woonachtig in het afge stane grondgebied, zullen dezelfde bur gerlijke en politieke rechten genieten als de andere Serviërs, en volkomen vrijheid van godsdienst hebben, terwijl de Mo hammedaansche geestelijken onder het gezag van den Sejik-oel- Islam zullen staan. Op de bijzondere Mohammedaan sche scholen, die door de Servische re geering erkend worden, zal het onder wijs in het Turksch gegeven worden. De kwesties betreffende de spoorwegen in het Oosten en den spoorweg Salo- niki-Monastir zullen aan het oordeel van de financieele commissie van Parijs wor den onderworpen. De ratificatie van 't vredesverdrag zal binnen een maand te Konstantinopel plaats hebben. GEMENGD. De Times verneemt uit Athene dat de twee te Starowo gevangen genomen Nederlandsche officieren weer zijn vrijgelaten. De Albaneesche gen darmerie is niet bij machte de benden, die het land afloopen en de dorpen plun deren, in bedwang te houden. De onafhankelijkheidsbeweging breidt zich snel uit Zografos, de leider, wei gert genoegen te neinen met de waaibor- gen, die de regeering bereid is aan de Grieksche bevolking van Epirus te ver kenen. Mevrouw C a i 11 e a u x, de vrouw van den Franschen minister van finan ciën heeft op het bureau van de „Figa ro" verscheidene revolverschoten gelost op Calmette, den directeur van genoemd blad. Calmette werd gewond. De regens van de laatste dagen hebben op het terrein van de staatspor- fiergroeve, te Sinzheim, in Baden, een aardverschuiving veroorzaakt, waardoor al 11 huizen zijn ingestort. 17 gezinnen zonder dak boven het hoofd zijn met hun have in naburige gemeen ten ondergebracht. De gendarmerie heeft het geheele ter rein afgezet. Nadere berichten uit Jekaterinoslof over de overstroomingen aan de kust van de zee van Azof, stellen het totaal aantal personen die door het op zetten van de vloedgolf zijn omgekomen aanzienlijk hooger dan 200, het eerstge noemde getal. Bij Achtyrskaja alleen verdronken er 200, bij Jasanskaja 150, en het totaal slachtoffers schijnt op circa 1000 te moe ten worden gesteld. Dijken, spoorwegen en talrijke huizen zijn door het water vernield. Volgens de „Gazette" is de Schel- dedijk biji ermonde doorgebroken, het water heeft een gedeelte der stad overstroomd. In Zuid-Engeland, Lancashire en les, heeft een hevige storm gewoed. Bij Yarmouth strandde een trawler uit Ostende; de bemanning werd gered. 2 schepen liepen onder een hevigen Zuid- Wiesterstorm te New-Haven aan land, waarvan de bemanning wegens de holle zee niet dan met de grootste moeite kon gered worden. Verschillende groote Amerikaansche schepen trachten tevergeefs de Mersey binnen te loopen en kwamen met uren vertraging te Liverpool aan. Ddentenge- ge was ook het treinverkeer in de rich ting Londen .en Dover geheel in de war. In Wales heeft de storm eveneens groote schade aangericht. De Towy- en Usk-rivieren zijn buiten haar oevers ge treden. Het laaggelegen Carmathondis- trict, was geheel overstroomd. In Mon mouthshire is de Abbro bij Tredegar Park buiten haar oevers getreden; meer dan 3000 bunders land rond Tintern Abbey zijn door de W(ye overstroomd. De Theems is buitengewoon sterk ge zwollen. De weiden van Reading staan blank en de wegen naar Shinfield zijn onbegaanbaar. De materieele schade op het platteland Is zeer aanzienlijk. De Tabaksbelasting. Naar het Huisgezin verneemt, zijn gis teren van 's-'Hertogenbosch naar 's-Gra- venhage vertrokken de voorzitter# de hear Chr. Houtman, en de vice-voorzitter, de heer J. de Vlam, van den R. K. Zuide lijken Patroonsbond van Tabak- en Si garenfabrikanten, ten einde op uitnoodi ging van den Minister van Fimanciën* den heer Bertling, plannen te bespreken aan gaande de tabaksbelasting. Buitengewone Regenval. Ten gevolge van de herhaalde zware regens in de eerste helft van Maart was aan het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut in De Bilt gisternamiddag te 2 uur reeds 107.8 m.M,. afgetapt, waardoor tie grootste hoeveelheid te Utrecht-De Pilt vroeger in de geheele maand opgetee- kend, 104.1 m.M. in 1859, is overtroffen. Alleen in 1888 is op verscheidene plaat teen tegelijk jeen «zoo (ïoogiei o£>og hoogere maandsom voorgekomen; in 1876 werd te Borne het grootste bedrag, ,127.5 nuM,-» opgeteekend. Een staking van korten duur. (Maandagmorgen heeft het personeel van de drukkersfirma Nobels te Haar lem, ongeveer 30 man, gestaakt, op advies van het bestuur der afd. JHaarleni van den Alg. Ned. Typografenbond. De organisatie meende, dat de firma te laag had ingeschreven voor het drukken van „Ons Belang", het orgaan van de Onderofficiers-vereeniging der Marine, waardoor zij gebleven was beneden den prijs, dien de drukker te Delder, die het blad thans drukt, gebleven is. De firma meende den prijs ruim) gere kend te hebben, bovendien zouden de ge zellen in elk geval het vastgestelde loon ontvangen. Toch stelde de firma zich niet haar lastgeefster in verbinding, waarop deze goedvond, idat als inschrijvingsprijs zou gelden de prijs, dien de typografen meenden dat door het Landelijk Tarief was voorgeschreven. Daarop ging het stakende personeel na eenige uren weer aan den arbeid. De arbeiders beweren nog meerdere grieven tegen de firma Nobels te heb ben, omdat deze geen lid van de NecL Boekdrukkerspatroonsvereeniging is en dat haar loonregeling niet geheel is vol gens de vastgestelde beaplingen in het arbeidscontract. R. K. Schoolvereen. Onze Mijnstreek. Zondag werd onder alle H.H^ Missen in alle kerken der stad Venlo gepreekt over en gecollecteerd voor bovengenoem de vereeniging. iDie collecten brachten niet minder dan ruim zeventienhonderd gulden op. De eerste vijf-en-twintig duizend zijin hiermee bijeen. KORTE KRONIEK. - (B|lijkens het onderzoek inzake wette lijke vervroegde winkelsluiting te Utrecht ingesteld door 'de Utrechtsche H.andels- vereeniging, was in de volgende neringen de meerderheid -tegen een wettelijke re geling: melk, muziekinstrumenten, slage rijen, slijterijen, snoepwinkels en visch- winkels, terwijl de verhouding van voor en tegen ongeveer gelijk was in de vol gende zaken: brood-, koek- en banket bakkerijen, parapluies, rijwielen en naai machines, sigaren en tabak en uurwerken. r— In eene Zondag te Roermond ge houden vergadering van den R. K. Lim- burgschen middenstand^ werd wegens col lectieve ontslagneming van Tiet bestuur een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heeren: J. van Daelen, Venlo; J. Arnoldts, Kerkrade; H. Roovers, Vaals; K Siebeling, Heerlen; H. Trienekensi, Gennep en De Wiaijer, Sittard. Tot voor zitter werd gekozen de heer J. Schaep- kens van Riempst, Maastricht.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1