BUITENLAND. Feuilleton" MAGNA. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OUDE S8NQËL 54, ï*BIDIBRï. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. )it blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdaoen i>E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering 8 het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week 1.10 per kwartaalNj onze agenten 10 cent per week, f L3Ö per kwartaal. Franco w post 1.50 per kwart* Afzonderigke nummert 2Vfl cent, met OeVlluatreêrd Zondagsblad 5 cértL De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer r3cent Ingezonden mededeellngen van 15 regel» 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en. verkoop (geen handels-advertentlön) 15 regels 25 cent. Iedere regel meer 5 cent; aangebodftü betrekkingen 15 regels 50 cent. Iedere re^e! meer 10 cent ,,'t Particulier initiatief' in ons Parlement. De Grondwet zegt in artikel 116: ie Staten-Generaal hebben het regtl) orstellen van wet aan den koning te en", en in art. 117: „De voordragtl) artoe behoort uitsluitend aan de veede Kamer, die bet voorstel over legt op gelijke wijze als zulks ten aan- van 'skonings voorstellen is bepaald na aanneming aan de Eerste Kam/er zendt." Keurt ook- deze bet goed, vraagt zij;(art. <11(8) namens (dqStaten- neraal 's konings bewilliging, wat na- irlijk achterwege blijft als zij 't af- ïrt, waarvan dan aan de Tweede mer kennis wordt gegeven. Mdus is geregeld het verloop van het igenaamde „recht van initiatief" der en aan de Tweede Kamer, van welk ht de heer Aalberse thans gebruik ft gemaakt om een wetsvoorstel in dienen ter beteugeling der oneerlijke icurrentie. 't Duurde hem wat lang ir dit onderwerp, voor den midden- nd van zoo groot belang, van regee- gswege wordt ter hand genomen, en deed hij 't zelf maar. liet vaak wordt door de afgevaar- den van het recht van initiatief ge- ik gemaakt, wat begrijpelijk is, want zit heel wat arbeid aan vast. len minister heeft heel de organisatie zijn departement en desnoods ook van andere departementen te zijner chikking om een wetsvoordracht in- te zetten, maar teen Kamerlid moet heelemaal alleen doen. Natuurlijk kan alom inlichtingen inwinnen en hulp ken, maar een minister stroomt dat s vanzelf toe, wat een groot ver- il maakt, ook bij de schriftelijke en ndeünge behandeling van het ontwerp de Staten-Generaal. Se middenstand heeft dan ook alle en om mr. Aalberse erkentelijk te voor het groote werk, dat hij ter trijding der oneerlijke concumrentie ernam. De eerste schrede is nu gezet ge het ontwerp verder ieen gladden vinden. Ja, zettermet een g. Onze wetten nog niet eens compleet bij De Vries Te Winkel aangeland, laat staan bij ewijn. ALGEMEEN OVERZICHT. Se rechtbank te Gent heeft den di- eur van een vl'aswerkerij veroordeeld hij een kind van nog geen dertien n gedurende elf uren had laten wer- Be socialistische pers bemoeit zich 'urlijk met dit geval en geeselt met scherpste slagen den kapitalistische uitzuiger, zelfs de jeugd niet spaart, maar.... dat doet de roode pers niet, want jde directeur is een partijgenoot en coals al deze belangstelling, was ook 1 deelname aan het politieke leven ehouden; zij nam geen kennis van de couranten schreven, keek ze zelfs in, uit vrees van haar man op be ffende wijze besproken te zien. Zij wel, welke richting hij thans had slagen en dat de Kerk ieen hard- 'igen tegenstander in hem hebben daarom verklaart „Le Peuple" dat het een eenvoudige vergissing gold. „Soit"; zegt de „Bien Public", maar wanneer een ander bedrijfsleider zich aan zulk een vergissing zou hebben schuldig ge maakt, dan had men datzelfde „Peuple" eens moeten hooren. Het was zeker ook bij „vergissing", dat „Vooruit" (de roode coöperatie) in dertijd bedragen inhield van de .Joonen der arbeidsters, zóo, dat tegen de admi nistrateurs een straf werd uitgesproken. Het was bepaald ook bij vergissing, 'dat indertijd in de magazijnen van „Vooruit" onder den naam van natuur boter, margarine werd verkocht en dat toen de depothoudsters de straf moesten dragen, terwijl ze verplicht waren, en kel' de waren door „Vooruit" geleverd, te (verkoopen. Het was bij vergissing, dat de direc teur der roode bakkerij werd veroor deeld wegens overtreding der arbeids wet. Het was bij vergissing, dat „Vooruit" een recept gaf voor de fabricage van bommen, en dat het den lof zong van de dynamiet Het is bjj vergissing, dat thans milji- oenen worden besteed aan den bouw van een volkspaleis. De „Bien Public" had er nog een „vergissing" bij kunnen voegen Een medewerker v ^n„De Waarheid"1, het orgaan der onafhankelijke Gentsche socialisten, heeft het nieuwe feest-paleis bezocht. Hij zag tot zijn groote verba zing dat het restaurant der socialisten is verdeeld in klassen. Die socialisten- parvenu's hebben eene afzonderlijke ruimte, en afgescheiden Van de prole tariërs. Vervolgens komen de handels reizigers, die leveren of hopen te leve ren aan de magazijnen der maatschappij „Vooruit". De werklieden bevinden zich aan den anderen kant, op eerbiedigen afstand van „de heeren". De werklui moeten zich tevreden stellen met één sdiotel', de heeren ontvangen er drie of vier. i GEMENGD. Het afdeelingsverslag over de be grooting van oorlog constateert, dat de sterkte van het Fransche leger 748.000 man bedraagt. Vijf legercorpsen zijn beschikbaar voor de dekking der grenzen. Het rapport vraagt tenslotte bespoe diging van de vernieuwing van oorlogs- materieel. Frankrijk moet over een afgewerkt legerplan beschikken en dat zonder aar zelen voltooien, ten einde den .vrede te kunnen handhaven en meester over zijn toekomst te blijven., De „Iron Duke,, het eerste Engel1- sche oorlogschip, dat met kanonnen ter bescnieting van luchtvaar tuigen wordt uitgerust, is in dienst gesteld. i Het nieuwe schip is' een super-draed- nought en komt in de plaats van hef ojorl'ogsschip „Neptune". Het heeft on- verwijdering van haar woonplaats zou de kloof tusschen de echtelieden nog ver- grooten. Tante Clarisse maakte hij deelgenoot van zijn bezorgdheid omtrent Magna's gezondheid. De tante was nu juist geheel vervuld van de gedachte aan het lot van haar dochter en haar kloosterlingen; het bevel tot het verlaten van het vaderland was nu gekomen. Mijn God, hoe slecht zijn toch de menschen, was haar dagelijksche klacht. En Arthur, de eenige zoon van mijn eenige zuster, de -ergste tegenstander van de Kerk! En hij wist toch van zijn eigen nicht, hoeveel goeds de nonnen altijd gedaan hadden. Wiat een booze tijd! Had God mij toch maar eer tot zich geroe pen, dan had ik dit alles niet beleefd. Ondanks haar groot verdriet had de goede oude, op Bernard's verzoek, ter stond op zich genomen, Magna wat te vertroosten. Zij plaagde er haar oud hoofd mede, dingen te bedenken, waar mee zij Magna zou kunnen bezig hou den. Niet altijd geschiedde dit tot Mag na's vreugde. Het best beviel het deze, als de goede oude stilzwijgend aan haar rozenkrans biddend naast haar zat, haar gebed slechts onderbrekend om haar een zacht „voor "hem" toe te fluisteren. In zulk een eentonig leven werd alles een gebeurtenis. geveer 2 millioen pond sterling gekost. Die „Iron Duke" is het negentiende oorl'ogssdhip van de groe-1 draednoughts, voor actieven dienst bestemd, en op het oogenblik het grootste oorlogsschip ter wereld. i De Portugeesdie minister van oor log, heeft in het parlement de onge lukkige verklaring afgelegd, dat de re publiek ,op het ©ogenblik nietin staat is oorlog te voeren, noch offen sief, noch defensief. De republiek heeft geen soldaten, engeen munitie.; Wiellidht hebben de republikeinen bij de jongste revolutie hun. laatste kruit verschoten De Rijn bij Duisburg reikte giste ren een hoogte van 6,15 meter, d.i. 41/g meter boven normalen stand. Het ha venbedrijf te DuisburgRuhrort is zeer verstoord. Alle magazijnen aan de andere gedeel ten der havens staen onder water. Vier kolentips zijn stilgelegd en het laden van kolen is stopgezet. De Rijn bij Keulen bereikte eergiste ren leen (maximum-hoogte van 6,60 meter. Gedurende den nacht werd geen rijzing geconstateerd en gistenmorgen om 11 uur (bedroeg de hoogte 6,45 meter. Koning George heeft aan de offi cieren en manschappen der schepen, die schepen, die in October van het vorige jaar bij de schipbreuk der „Vol- turno" hulp verleenden en een gede'iel- te der passagiers redde^ 23(2 zilveren medailles verleend. Onder degenen die een onderscheiding ontvingen, bevinden zich 7 officieren en 2Z-- man van de „Grosser Kürfurst" ien 4 officieren en 26 man van de „Seidlitz".( Het (departement van handel' heeft aan de kapiteins en officieren, die zilveren medailles ontvingen, een zilveren servies geschonken en aan ieder matroos, die een medaille ontving, drie pond sterling in geld uitbetaald. Volgens een telegram uit El Paso aan de „Daily Chronicle" heeft in de nabijheid van de stad Torreon (Mexico) een slag plaats gehad tusschen de re bellen en de regeeringstroepen. De eersten zouden een hevigen aan val hebben gedaan op Torreon, maar zij werden met groote verliezen terugge slagen. De rebellen hadden 500 dooden *n een even groot aantal gewonden, de verliezen van de regeeringstroepen wa ren bijna even zwaar. De troepen van Huerta marcheeren in kleine afdeelingen naar het Noorden. In Beien hebben 900 gevangenen zich vrijwillig bij de regeeringstroepen aan gesloten. Terrazas, een der gevangenen van de rebllen, voor wiens vrijlating een som van 1200.000 gulden geëischt werd, is door generaal Villa in vrijheid gesteld en reeds in El Paso teruggekeerd. Ter- de krachtige stappen door de Ameri- razas heeft zijne redding te danken aan kaansche regeering gedaan. Een boodschapper van den pastoor verzocht Magna te spreken. iOf mevrouw de gravin zoo goed wou zijn even' naar de pastorie te komen. Die pastoor had haar een mededeeling te doen en was, tot zijn leedwezen verhin derd, naar 't slot te komen. Magna hoorde dit verzoek verbaasd aan en vroeg zich af, wat wel de aan leiding er toe kon zijn. ,De omgang met den pastoor had zij sinds het zoo on gelukkig voor haar uitgevallen Pausfeest tot het hoodnoodige beperkt. ZijnEerw. was van meening gebleven, dat Magna zich destijds uit zwakheid teruggetrok ken had; ook bij de latere treurige ge beurtenissen had hij haar weinig minder hard beoordeeld dan haar echtgenoot. Magna had naar geen toenadering ge streefd; 't zou hebben geleid tot een verklaring, die zij niet geven \vilde. Wat voor mededeeling kon hij haar te doen hebben? 1 j Zou het hem betreffen aan wien Mag na steeds dacht? Onwillekeurig verlangde zij daar reeds naar. Maar neen, langs dezen weg zou hij zeker niets van zich l'aten hooren. En zij wilde weder in haar doffe on verschilligheid terug zinken maar zij deed zich toch geweld aan, om aan het verlangen van den geestelijken te vol doen. i Maar niemand zou in die zoo moei- Oneerlijke concurrentie. Met belangstelling vernemen we, dat mr. Aalberse's wetsontwerp tot bestrij ding der oneerlijke concurrentie ter Landsdrukkerij is ingezonden, zoodat de publicatie eerlang kan worden verwacht. Congres voor Zondagsrust. De Nederl'andsche Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust stelt zich voor te 's-Gravenhage een derde Na tionaal Congres voor Zondagsrust te doen plaats hebben op 16 en 17 Sep tember a.s. i De vereeniging wenscht ook op dit congres door der zake kundige perso nen van onderscheiden richting op po litiek en godsdienstig terrein, de zaak van Zondagsrust te doen behandelen verschillende vraagstukken, hiermede in verband staande, zullen voor de leden van het Congres in discussie worden gebracht. 's Rijks werf te Amsterdam. Bij Kon. besluit van 9 Februari is besloten tot geleidelijke opheffing van 's rijks werf te Amsterdam, alö inrich ting van aanbouw en herstelling, en is bepaald dat het tijdstip van sluiting dier werf, als inrichting van aanbouw en her stelling, (zal worden vastgesteld door den minister van marine, in verband met het afloopen van de bij' die werf onder han den zijnde of nog komende werken. LEIDEN, 12 Maart. i„Als het getij verloopt, verzet men de bakens." Zoo heeft ook de heer J. A. Koh- schulte, winkelier in manufacturen en bedden op de Haarlemmerstraat, ge dacht. i Sedert meer dan 25 jaren behoorde hij tot die winkeliers, die zich uitsluitend toelegden op stukgoederen, welke per ellemaat aan ieder burger en werkman werden verkocht. Thans is ook hij be zweken voor den aandrang van het in de laatste jaren steeds machtiger wor dend confectiebedrijf. Aan alle eischen, welke gesteld kunnen worden aan ge maakte goederen, wat betreft nette af werking en gemakkelijke pasvorm kan worden voldaan, zoodat men tegenwoor dig veel gemakkelijker en voordeeliger confectie kan koopen dan zelf kleeding- stukken vervaardigen. De heer J. A. Kohschulie heeft thans zijn magazijnen geheel n'.euw inge richt en naast zijn vroegeren handel aan het artikel heeren-, dames- en kinder- confectie een ruime plaats geschonken, hetgeen de keurige collectie blouses en costuumrokken, welke wij er bewonder den, getuigt. Tevens bleek ons uit de twee keurig geëtalleerde etalages en de winkeluitstal ling zelve, dat aan het artikel lingerie- zaam daarheen schrijdende vrouw het jonge meisje herkend hebben dat eens door weer en wind naar Landskron wan delde om de grafelijke familie bij haar aankomst te begroeten. In de pastorie gekomen zag Magna terstond dat er iets enstig plaats had. De oude huishoudster ontving haar weenend, Ach, mijnheer pastoorDe schrik! ...«Toen ik hem vanmorgen zijn ontbijt brengen wilde lag hij bewusteloos ach terover in zijn stoel.... de pijp in tweeen op |den grond, het gezicht zoo veranderd. Eerst na eCn half uur kwam hij weder tot zich zelvenIk mocht niet naar den dokter sturen niemand mocht van zijn ziekte iets weten. Alleen naar uw komst heeft hij verlangd. Magna vroeg of er pok eenige aanlei ding was voor de ziekte. Aanleiding? vroeg de huishoudster verwonderd. Lieve hemelDie arbeid kan geen mensch uithouden, veel' minder een man, die al over de zestig is. Alle dagen door biechthooren van 's morgens tot 's avonds laat, omdat die van de naburige dorpen, waar geen geestelijke meer is, hierheen komen. Gisteravond heeft hij weder tot bij elven in den biechtstoel gezeten. Alle Zondagen twee missen met preek, opdat die van verre komen ook Gods woord kunnen hooren. Daarbij drie maat per week en meestal en, gemaakte goederen, garen en band', Leidsche wollen sajetten enz. enz. door dezen winkelier méér dan vroeger zijn aandacht is geschonken. Achter het oude magazijn is door aan koop van een gedeelte der school van het Vrouwenklooster nog een magazijn verkregen, hetwelk is ingericht als mo delkamer voor den beddenhandel. Hedenavond worden de nieuw inge richte magazijnen heropend en de beide booglampen, aangebracht bij het recla mebord, met de twee witte zwanen, zul len het geheel in een zee van licht doen baden en zeker den gewenschten indruk maken op de koopgrage voor bijgangers. We kunnen een wandeling naar de nieuwe magazijnen ten zeerste aanbevelen, omdat er voor ieder „wat wils" te vinden is. Wij wenschen den winkelier met zijig nieuwe onderneming veel succes, Debatingavonden. Voor de debatingclub van De Hanze hield gisteravond de Weleerw. heer Chn. Dessing, kapelaan te Zoeterwoude, een zeer duidelijke en grondige .uiteenzetting over het wezen van Kerk en Staat en hunne onderlinge verhouding. Met ge spannen aandacht volgden de vele aan wezigen de behandeling van dit leerrijke onderwerp, terwijl aan het einde een korte, doch interessante discussie volgde. Voor de leden van Jonge Garde en St. Jozefsgezellen leidde de heer A. Bo- kern een bespreking in over 'het niet minder belangrijke onderwerp) „Die Zon dagsrust", Jubilea. Heden viert de patroon van de bier brouwerij van de firma v. Waveren op de Oude Vest, de heer M|. H; van Wa veren, zijn 25-jarig jubileum als chef der zaak. Tevens is de koetsier Jac. Gijzenij 25 jaren als zoodanig in dienstbetrekking bij genoemde firma (zijn gezamenlijke dienstjaren bedragen 33). Vanmorgen werd de laatste jubilaris door den pa troon op het kantoor ontvangen en werd hem aangeboden een cadeau in den vorm van een salarisverhooging en een goud horloge. Zijn mede-arbeiders bo den hem een spiegel aan, terwijl het kantoor-personeel hem een fauteuil ver eerde. Om twee uur hield de patroon recep tie in Den Vergulden Turk, waar hem namens het kantoorpersoneel werd aan geboden een zilveren beeld, een symbo lische voorstelling van de zaak, namens de knechts een zilveren inktstel, namems de depothouders twee tegelschilderijen en namens de verscheidene kasteleins een zilveren schrijfgarnituur. Om acht uur van avond is het op Posthof feest ter eere van den jubilee renden koetsier. Vermelden wij nog, dat de heer Van Waveren aan alle huisgezinnen inde Bou- welouwesteeg, de Duizenddraadsteeg en aangrenzende poort een gulden als feest gave schonk, en dat hij ook alle ver- 's nachts naar verre zieken. Het ergste daarbij is, de zenuwachtige spanning en het heimelijke bij dat ziekenbezoek. Me vrouw de gravin weet toch wel, wie de rentmeester hier is en hoe die altijd spionneqrt en op den loer staat, om den pastoor te kunnen aanklagen. Laatst heeft hij hem ook al den nachtwaker ,op het dak gestuurd. Lieve hemel, dat alles kan geen mensch uithouden en ate hij niet spoedig beter wordt De stem der oude verstikte in tranen. Het 'was intusschen goed, dat zij Magna had voorbereid op den indruk, dien de oude pastoor op haar maken zou. De voorheen zoo. statige man was ge broken slechts zijn oogen hadden nog iets van de oude beslistheid. Ik kan u helaas niet anders begroe ten, mevrouw de gravin, zeide 'hij, zich met moeite eenigszins in zijn zetel oprichtend, 't Heeft mij zoo plotseling overvallen; misschien gaat het nog wel voorbij, maar 't is toch een teeken, dat men zich ge reed heeft te maken. Zulk een aanval komt meest spoedig terug. Wilt gij een ouden man, die u lang onrecht heeft aangedaan, mevrouw de gravin, wat rust verschaffen en te hulp komen ter wille der goede zaak. Ik ben toen eigenzinnig geweest, maar ik weet nu.....„ (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1