BUITENLAND. ion MAGNA. BINNENLAND. Se Jaargang No 1337. Bureau OÜDE SINGEL 64, LËIOEN. latere. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPR1IS bedraapt met ORATIS POLIS Ongevalleti-eofzckering en het GEILLUSTRRBRD ZONDAGSBLAD voor Lelden cent per week ƒ1.10 per kwartaalMj onze agenten 10 cent per week, 1.20 per kwartaal. Franco per poet /1.50 per kwartriL Afeonderigke tramsnere 3V0 cent, met Oeflltsetreerd ZaartageMad S cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt ran 1—5 regels 0.75, elke regel meer r5 cent Ingezonden mededeellngen ran 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdrertenttBngevraagde betrekkingen, hour en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentltn) 1—5 regels 25 «ent, loden regel meer 5 «ent; aangeboden betrekkingen 1—5 regel» 50 cent, ledara ragel meer 10 raat. ALGEMEEN OVERZICHT. Bij gelegenheid van het overlijden van Kardinaal Kopp heeft het domkapittel te Breslau talrijke telegrammen van kerkelijke en burger lijke hoogwaardigheidsbekleeders ont vangen. Een telegram van den staatssecretaris van Z. H., kardinaal Merry del Val, luidt: „Accepto nuntio mortis cardina- lis Kopp beatissimus Pater Pius animae aeternam requiem apprecatus est." (De Heilige Vader Pius X heeft na het ont vangen van de tijding van het overlijden van Kardinaal Kopp voor de eeuwige rust der ziel gebeden.) De keizer heeft het volgende telegram gezonden: „Smartelijk bewogen door het bericht, dat het God den Heer behaagd heeft kardinaal-vorst-bisschop dr. von Kopp uit het leven weg te nemen, be tuig ik het domkapittel mijn innigste deelneming. Ik neem ten zeerste deel in het zware verlies, dat het domkapittel en het diocees Breslau door den dood van den kardinaal geleden heeft. Ver sierd met de rijkste gaven Gods, met een sterk geloof, een blijmoedig karakter en c-en warm gevoel voor de nooden van dezen tijd, heeft de ontslapene als trou- vse zoon. der Katholieke Kerk, als op- recht vaderlander en goed staatsburger zijn verantwoordelijk herderamibt voor beeldig trouw en zegenrijk gevoerd, en zich groote verdiensten verworven voor Kerk en Staat. Ik zal den overledene en zijn karaktervoile persoonlijkheid steeds gaarne en dankbaar gedenken. WILHELM I R. Wijbisschop dr. Augustin in Troppau, heeft het volgende telegram van de kei zerin ontvangen: „Het bericht van het overlijden van kardinaal Kopp heeft mij met oprechte en diepe deelneming ver vuld. W'ij betreuren het verlies van de zen kerkvorst, die zich door zijn trouwen en opofferenden arbeid onvergetelijke verdiensten voor Kerk en Vaderland verworven heeft. Ik verzoek den verwanten en on- derhoorigen van den Kardinaal mijn in nigste deelneming te betuigen." VIKTORIA I. R. Aan het domkapittel te Breda zond de keizerin het volgende telegram„Met oprechte en diepe deelneming heb ik het bericht van het afsterven van Zijne Eminentie Kardinaal Kopp ontvangen. Zijn trouwe verdiensten voor Kerk en Vaderland, zijn trouwe zorgen voor zijn parochies, zijn onvermoeibare, zelfverloo- chende arbeidskracht, verbonden met zijn aller harten winnende vriendelijkheid, zullen nooit vergeten worden en steeds een schitterend voorbeeld blijven. VIKTORIA I. R. Wij hebben in het telegram van Keizer Wilhelm eenige woorden gecursiveerd, waarin duidelijk wordt erkend dat een trouwe zoon der Katholieke Kerk ook gg FEUILLETON. De kamp tegen de Kerk, door den staat aangebonden, was hem ook bij zonder sympathiek. Voor alles, wat hem in zijn tweede huwelijk tot verbittering en ontgoocheling-strekte, maakte hij de Kerk eenigermate verantwoordelijk. Misschien was dit laatste gevoel wel door de daarop berekende inwerking van een ander aangewakkerd. Mrs. Ahrens behoorde tot de vrouwen, die alle groote en kleine gebeurtenissen des levefns met haar eigen ik in betrekking weten te brengen. Dornick had noch haar liefde, noch haar medelijden opgewekt; het 'had haar behaagd, deze koele natuur tot een huldiging te dwingen. Gedurende beidier lang verkeer en sinds het gebeurde met djn huwelijk, kwam wel eens de ver lokkende gedachte bij haar op, zich op de aangenaamste wijze in de haven des huwelijks voor anker te leggen. Zij be minde haar vrijheid 'ten hoogste en^ Dtor- nick had ook wel een trek van pedan terie, die haar onaangenaam was, maar anderzijds ontbrak mrs. Ahrens het ta- tent, rond te komen met hetgeen zij be- zat, wat haar reeds-vaak in onaangename positie had gebracht. Des levens golven een oprecht vaderlander en goed staats burger kan zijn moet zijn. Door het overlijden van kardinaal Kopp, is het aantal leden van het H. College van kardinalen op 53 gedaald. Van dezen zijn 21 door Leo XIII en 31 door Pius X gecreëerd, een kardinaal is „in petto" voorbehouden. Naar den ouderdom kwam kardinaal Kopp met 77 jaren op de elfde plaats jtusschen de kardinalen Vincenzo Vannu- telli (78) en Boschi (76). j Hij is de derde kardinaal, die in 1914 overleed en de 47ste gedurende het pon tificaat van Pius X. Van de tegelijk met kardinaal Kopp in het consistorie van 16 Januari 1893 gecreëerde kardinalen le ven nog: kardinaal di Pietro (het oud ste lid van het H. College), Vaszary en Logne, aartsbisschop van Armagh en primaat van Ierland. Het H. College "bestaat nu nojr uit 5 kardinaal-bisschoppen, 40 kardinaal priesters en 7 kardinaal-diakens, en vol gens de nationaliteit uit 29 Italianen, 6 Franschen, 4 Amerikanen, 4 Tjechen en Hongaren4 Spanjaardenéén En- gelschman, één Ier, éen B|elg en één Nederlander. Duitschland is niet meer in het H. College vertegenwoordigd. De vorst en vorstin van 1 Albanië doen geen „joyeuse entrée" inhuni^euw vorstendom, 't Is waar: In Durazzo is men sinds Zaterdag druk in de weer om de stad voor de ontvangst van den vorst van Albanië, zijn gemalin en het hof, een feestelijk aanzien te geven. Overal wappert de Albaneesche vlag, aan de haven zijn eerepoorten opgericht en verschillende straten zijn versierd. In de stad heerscht groote drukte. Behalve tal van vreemdelingen zijn Albaneesche deputaties uit Egypte, Roemenië en Rus land, ja zelfs uit Amerika aangekomen. Terwijl men zich echter in het noor den tot feesten gereed maakt, geeft de toestand in het Zuiden en Epirus, waar de Grieksche troepen wegtrekken, om het land aan het jonge vorstendom over te laten, reden tol ernstige bezorgdheid. Thans wordt weer gemeld dat ook de bewoners van Santa Quaranta de on afhankelijkheid hebben uitgeroepen, na dat de Grieken deze pflèats ontruimd hadden. De burgers van Santi Quaranta begeleidden de wegtrekkende troepen tot buiten de plaats, en teruggekeerd ver klaarden zij zich onafhankelijk en sloten zich aan bij het onafhankelijk Noord-Epi- rus. De beweging in Noord-Epirus neemt dan ook eiken dag een ernstiger karak ter aan. Niet alleen de Grieken zouden er stoken, en de bevolking tot opstand aansporen, maar ook de Servische spi onnen zouden zich daaraan schuldig ma ken; althans uit .Durazzo wordt gemeld dat te Alessio twee Serviërs, waarschijn lijk officieren, zijn gevangen genomen, die enkele bommen bij zich droegen en hadden haar reeds vaak hoog gedragen, maar zij had ook met de zandbanken van de levenszee kennis gemaakt. Nu de oorlog ten einde was. en de alge- meene geestdrift bedaarde, was het voor haar een open 'vraag, waar zij zou be landen. Dornick echter was zeer rijk -en een gravenkroontje (geen te smadeni sier,... Nu Dornick met haar de trap van liet hotel afging, kwam juist een heer naar boven. Eén oogenblik stond hij tegenover Dornick en staarden zij elkaar aandaar na gingen zij zonder groeten verder. Dor nick was verlegen, .maar herstelde zich spoedig en gaf verder de dame tot aan haar rijtuig zijn geleide. Hlij zou niet dan ongaarne verraden hebben, hoe on aangenaam het hem was, door Magna's broeder in gezelschap eener dame gezien te zjjn. Behrenberg was in het hotel gekomen om een bevriend parlementslid te be groeten en een partij-aangelegenheid met hem te behandelen. Ook hem ihad het onaangenaam getroffen, toen hjj Dor nick herkende. Sinds hij wist, dat deze in Berlijn was gekomen zonder zijn vrouw bezocht te hebben, hadden beide zwagers elkaar steeds gemeden. XXXIII. Het voorjaar van 1874 was in 't land. In de residentie had men echter in dat jaar weinig oog voor de natuur, daar beschuldigd worden van spionnage en ophitsing tegen de Albaneezen. In Mexico ziet het ér niet rooskleurig uit Voor zijn vertrek naar Engeland heeft de Engelsche gezant te Mexico, sir Li onel Garden, een onderhoud gehad met den New-Yorksehen correspondent van de „Daily Telegraph", waarin hij o. m. verklaarde, dat Huerta, izijns inziens,.al 't mogelijke gedaan had, om den vrede in Mexico te handhaven. Indien hij door zijn aftreden den vrede kon herstellen, zou hij zeker voor dezen stap niet te rugschrikken. De toestand in Mexico is verschrik kelijk, zeide hij, en slechts een energiek persoon "kan hier redding brengen. Op het ocgenbük schijnt slechts Huerta hier toe bekwaam. Ik voor mij geloof, dat het meer dan twintig jaren zal duren, voor de rampen, door den oorlog aan gericht, hersteld zijn, en het land zijn vroegere positie weer zal ingenomen hebben. Op de vraag, welke houding zijn re geering tegenover den moordenaar van Benton zou aannemen, antwoordde Car- den: Wat kan men tegen een man als Villa doen? Hij heeft 8000 gewapende mannen achter zich, en is alleenheerscher in de streek, welke hij bezet houdt. In zake de interventie der Vereenigde Staten was de gezant van meening, dat dit een zeer moeilijke zaak was. 'Het zou duizenden menschenlevens kosten, en wellicht tot geen resultaat leiden. Ove rigens verklaarde hij, dat hij de houding der Vereenigde Staten nooit zoo sterk veroordeeld had, als sommige bladen wel hadden doen voorkomen. Het was geenszins zijn bedoeling om een vredelievende regeering te critisee- ren. Garden verklaarde, ten slotte, dat de vriendschap tusschen Amerika en Enge land niet zou verkoeld worden door den sensatielust van eenige bladen. Telegrammen melden dat de kanon- seerbooten van de regeering Morelos en Guerrers in de haven van Topolobampo de kanonneerboot Tampico, die in han den is van de opstandelingen, hebben aangevallen. Het gevecht bleef onbe slist. De regeerings-kanonneerbooten trokken zich terug zonder averij te heb ben gekregen. Na al dat oorlogsnieuws volge hier een voor ons Katholieken in hooge ma te verblijdend bericht betreffende de bekeuringen in Engeland De „Tablet" geeft een overzicht van het aantal bekeeringen tot het Katholi cisme, gedurende 1912, in dertien van de 16 Engelsche diocesen. Wiij laten de belangwekkende statis tiek hieronder volgen. Diocees. Aant. Kath. Bek. Westminster 256.200 1359 Northampton 14.859 253' Nottingham 37.000 aller belangstelling zich vereenigde op den parlementairen strijd, op den steeds feller wordenden strijd tusschen Ketrk ien Staat. De reeds aangekondigde wetsvoor- drachten volgden elkaar in den Pruisi- schen landdag op en werden behandeld met een haast en een ijver, alsof 'de vij and voor de poorten stond en de laatste verdedigingsmiddelen moesten aange wend worden. Voor 'de eene wet door het Heerenhuis was afgehandeld, was de andere reeds aan het huis der af gevaardigden voorgelegd. Alle wetten beoogden hetzelfde doel: de Staat heerschappij te geven over de Kerk en om in 't bijzonder de Katho lieke Kerk in haar levensaderen te tref fen. De meerderheid juichte ze allen toe: zelfs de vrijzinnigste mannen verloochen den hun vrijheidlievende beginselen om de uitzonderingswetten te bevorderen, in de hoop, daarmede de Kerk de genaden stoot te geven daarbij zelf in toepas sing brengend het grondbeginsel: het doel heiligt de middelen, zoo lasterlijk den Jezuieten aangewreven. 'Het naar verhouding kleine aantal der kerkelijk gezinden een troepje pro testanten wederstond insgelijks den „Cul- turkampers", zooals men de tegenstan ders noemde trachtte te vergeefs den aandrang der andere paftijen te weder- staan. Voor 't oogenblik moesten zij voet Portsmouth 51.388 310 Southwark 150.000 i 911 Birmangham,- t- 85.000 Clifton 20.750 189 Menevia 9.987 29 Newport 59.890 200 Plymouth 23.000 190 Shrewsbury 58.641 262 Liverpool 371.767 1102 New-Castle 200.787 931 Leeds 119.281 637 Middlesbrough 51.856 138 Salford 295.000 In het geheel zijn dus alleen in deze dertien Engelsche diocesen 6511 perso nen in één jaar tot het Katholicisme overgegaan. Voor geheel Engeland en de Schotsche diocesen wordt dit aantal op ruim 10000 geschat GEMENGD. Bij een tagrijn te Hamburg is bij het overladen van 650,000 Fransbhe pa tronen van Schneider de loods waar zij lagen, in de lucht gevlogen. Twee arbeiders Izijn omgekomen en drie ernstig gekwetst. Een man wordt vermist Hij is vermoedelijk in het water geslingerd en verdronken: Het kruit, dat in de patronen zat, was zeker niet meer te vertrouwen: An ders zou de Fransche regeering ze trou wens wel niet voor oud roest verkocht hebben, 1 1Australië is in buitengewone mate het 1'and van mannen, die zich door; eigen kracht tot de hoogste posities hebben opgewerkt. De tegenwoordige eerste-minister, Jo seph Cook, is als mijnwerker begonnen., De gewezen eerste-minister Fisher ar beidde al's jongen in de kolenmijnen van Schotland, pte heer Holman!, premier van *NiéuwJZuid-Wples, die nu den! middel»* baren leeftijd heeft bereikt, begon als werkman in een fabriek, en Scaddon, de eerste minister van West-Austral'ië was een paar geleden pog machinist aan (de spoor. B'ij het laden van een groote partij geweerpatronen, in een bergl'oods te Hamburg-, greep eergisteren een ont ploffing plaats. De loods viel in puin, terwijl in de omgeving mede veel schade werd aangericht^ Twee arbeiders werden gedood ert drie zwaar gewond, terwijl er één vermist wordt Deze is waarschijnlijk fat het water geslingerd en verdronkeny Te Dortmund is een meisje van *1 Va jaar op verschrikkelijke wijze om het leven gekomen. Het kind was met een groeten waakhond aan het spe len, toen het dier plotseling woedend w rd en de kleine naar de keel vloog, ha.",ar zulke hevige beten toebrengend, dat het hoofd bijna van het ïbirlpje ge scheiden werd. Dioor inmiddels toegeschoten buren werd het beest gedood. Zoo a ls men zich herinneer en zal, werd een tijd geleden nabij Nantes door een 15-jarigen jongen een afschuwelijke voor voet wijken en den tegenstanders zooveel terrein overlaten, dat zij naar menschelijke berekening ondier den voet moesten geraken. Die kleine partij be stond echter uit mannen, wien de over tuiging in 't bloed zat en die .zich be wust waren van de groote verantwoor ding, die op hen rustte. Zij wisten daar bij, dat, mo'chten zij al in het parlement in de minderheid zijn, toch het volk, het trouwe aan zijn godsdienst gehechte volk, achter hen stond en vast op hen ver trouwde. Trots alle stormen gaat echter het da- g'elijksche leven zijn gang. Zoo was ook Frans Hellbrinck aan 't einde van zijn diensttijd gekomen, die, wegens zijn goed gedrag1, met eenige maanden jvoor ;höm verkort ;was(. (HJij stond nu voor zijn overste, om van dezen goe den, vaderlijken beschermer afscheid te nemen. Nu, dat moet ge toch toegeven, we hebben een heel anderen man vani Je gemaakt, sprak de overste, terwijl hij zijn blik welgevallig op den jongen man liet rusten. Ge hebt niet te treuren om den tijd, dien ge hier hebt doorgebracht Ik zal altijd met de grootste dank baarheid aan dien (ijd denken en nooit het vele goede vergeten, dat ik van u, 'overste.... Stil, stil, spreek daar niet van, viel moord gepleegd, waarbij een heel gezin, bestaande, uit 7 personen, om het leven gebracht werd. D|e jeugdige misdadiger, Marcel Redureau geheeten, had zich de-< zer dagen voor hof van assizen te Nan tes te verantwoorden. Gisteren heeft het hof in deze zaak vonnis gewezen. Marcel* die volgens de verklaringen van verschilt lende deskundigen geheel yerantwoorde-i lijk was voor zijn daad, €rt die tot het laatste oogenblik niet het minste teeken van berouw toonde, werd tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. In de Oostenrijksche Kamer hebben Verscheidene Tsjechische afgevaardigden verklaringen afgelegd over den politie-» ken toestand. De voorzitter herinnerde hun dat in strijd is met het reglement om over onderwerpen, vreemd aan de orde van den. dag, te spreken eni ontnam hun als zij voortgingen het woord. Luid spektakel volgde en de zitting moest worden Igescfaorst. Na hervatting der zit ting gaan de Tsjechen voort "met he? afleggen van verklaringen, In Brazilië is het ook geen pais en vree. Tengevolge van een stormach tige vergadering in de militaire club en in verband met den toestand in den staat JCeara Js besloten in |Rio de Janeiro, Nichteroy ien Petropolen de staat van beleg af te kondigen^ iWegens de materieele schade, door haar landgenooten tijdens de omwen teling; en den val van het keizerrijk in China geleden, eischen de verschillen-* dé mogendheden schadevergoedingen tot een gezamenlijk bedrag van ^3.130.000 dollars. j j J ,D|uitschïarid eischt 9.789.000 dollars Japan 9.704.000; Frankrijk 7.180.000; Rusland 2.179.000; Engeland 1.664.000, 'Amerika 1:207.000; iB|el'gië 589.000; De nemarken 461.000; Italië 210.000; Ne derland 69.000Oostenrijk '38.000Zwe den 3j0.000 en Spanje 9000 dollars. De schrijver Hans Leusz is heden tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens beleediging van den [Duitschen Kroonprins in een artikel in Die Welt am Montag. Onder het op schrift „Willem de laatste" had de schrijver naar aanleiding van het telegram dat de Kroonprins aan generaal von Deimling en kolonel von Reuter over deZabernsche voorvallen zou hebben ge zonden Bravo. Immer feste drauf") en het afscheidswoord, door den Kroon prins tot zijn regiment huzaren te Dant- zig gerikt, beweerd, dat het optreden van den Kroonprins slechts kon strekken om verbleekte republikeinsche idealen weer (fceven iirn te blazen. Tweede Kamer. 'De wetsontwerpen, aangewezen voor afdeelmgsor.derzoek na afloop -der open bare vergadering van de Tweede Kamer op 17 dezer, zijn de volgende: Nadere wijziging van de Woningwet (nieuw onu derzoek)Bevordering van het nuttig ef fect van militaire oefeningen; Regeling de overste in. Ik weet alles wat je zeg gen wilt. JH,et heeft mij echter wiel be vallen, dat ge je zoo eenvoudig gedra gen hebt Juist naar mijn inzicht em tot je groote eer., 'H.ij reikte den jongen man de hand en in een plotselinge aandrift boog Frans zich daarover en drukte er een kus op. iGod weet, hoeveel ik aan uwe goed heid verschuldigd ben* sprak hij diep be wogen. Nu, nu, antwoordde de overste af werend. iWjj hebben het goed met elkaar kunnen vinden eq mijne boeken staan thans in parade, ja, als de grenadiers..!.. Van dezelfde meening zijn wij echter niet altijd geweest, jonge vriend, ging hij na eenig stilzwijgen voort op een schert senden toon, die zijn ontroering moest verbergen. En bekeerd helht gij mij ook niet* voegde hij er bij, den jongen man ernstig aanziende, maar het heeft mij geïnteresseerd, ook eens dergelijke in zichten te hooren verkondigen. Men heeft menig vooroordeel uit onwetendheid.*. Maar wat zal 't nu geven* nu ge ko- nings rok weder uittrekt. Gij hebt een flink talent en verstaat de kunst, aan je gedachten uitdrukking te geven. 'Hellbrinck zweeg een oogenblik, (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1