Armen-Concert Afbraak Dankbetuiging. k.-K. Kinderjuffrouw i.uis- of Buffetjuffrouw Openbare Verpachting Katholieken, AMBACHTSSCHOOL Percy Grainger. Dagdienstbode, Aanbesteding. bezocht te hebben, in de rue Chauchat bemerkte, dat men in zijn wagen ge weest was en een kleinen zak, dien hij bij een effectenhandelaar moest afgeven weggenomen had. Hij had geen oogen- blik bemerkt, dat hij door verdachte per sonen gevolgd werd. De eenige ophel dering, die hij kon geven, bestond hierin dat de bestuurder van den auto. die 't rijtuig moet bewaken, als de besteller de banken binnengaat, een voorschrift overtredend, 'n oogenblik zijn post ver laten had om een zak naar een bank te helpen dragen. Waarschijnlijk hebben de dieven van dit tijdstip gebruik ge maakt om den z-nk te steler. De vermiste zak bevatte, volgens de begeleidende ide- cl'aratie, 19 stukken effecten, 3s aange- teekende brieven en 81 voorwerpen met aangegeven waarde, die te zamen een totale waarde hebben van meer dan een millioen francs. Die politie heeft onJ middellijk een onderzoek ingesteld, maar haar pogingen, om de dieven te vin den zijn tot nu toe zonder resultaalt gebleven. Een tunnel. 'Die Times" ont raadt den aanleg van een tunnel o<tór het Engel'sch Kanaal. Wlij stellen zegt het blad geen vertrouwen in den tunnel' als middel om in tijd van oorlog onze voorraden aan te vullen en wij sluiten ons onvoorwaarde lijk aan bij het oordeel van Asquith, die zegt, dat om onze bevollking te voorzien en ons verkeer op het Kanaal te handhaven, Engeland niets anders noo- dig heeft dan het meesterschap over de zee. Indien de tunnel1 gebouwd werd zou men er een argument uit trekken tot verzwakking der vloot. Wij hopen dat de admiraliteit lang be raadslagen zal alvorens een ontwerp te steunen dat zoo schadelijk is voor onze landsverdediging. Carnegie heeft in 1901 twee millioen pond geschonken voor een fonds waaruit Schotsche studenten en Schot- sche universiteiten kunnen trekken. Er is nu al voor ongeveer een millioen pond uitgegeven5^4,000 pd. S. aan 13,382 studenten en 454,000 pd. S. aan de uni versiteiten. Toch is niet alle rente van het fonds besteed, zoodat het fonds is toegenomen. Het bedrag aan studenten uitgekeerd bedraagt gemiddeld 11 pd. S. 10 sh. in het jaar. Studenten hebben reeds 281'3 terugbetaald. Bovendien heeft het fonds in de laatste vijf jaar 3,5,000 pd. S. geschonken voor wetenschappelijk onderzoek. Een winkel-paleis. Men meldt uit New-York aan de „N. Rott. Crt." De nieuwe magazijnen van Lord Taylor zullen weldra in gebruik worden genomen. Het geheel uit graniet opge trokken gebouw is tien verdiepingen hoog en beslaat een geheele straatruimte in het hart van Fifth Avenue, met zij ingangen aan de 3j8e en 39e straat. Het geheele gebouw heeft een oppervlakte van ongeveer 470,000 vierkante voeten. Twaalf ruime liften zijn aangebracht Een uitgebreid ventil'atie-stelsel ver- verscht de lucht. De uitstalkasten op de benedenverdieping zullen per lift naar het sousterrein verlaagd kunnen worden waar dan de geheele uitstalling er uit wordt gerold, en een nieuwe uitstalling, welke inmiddels gereed gemaakt is, kan worden ingerold, om vervolgens omhoog geheven te worden. Op deze wijze kan een geheele venster-iuitstalling in \hjf mi nuten tijds door een andere vervangen worden. Er zijn verscheidene kleedka mers ten gerieve van cliënten in gereed heid gebracht, waar kameniers behulp zaam zullen zijn bij het passen of voor het geval dat men, zonder naar#huis te gaan, van toilet veranderen wil, b.v. wanneer men in de benedenstad dineert en naar den schouwburg moet. De firma bezorgt dan uw daagsche kleeren gratis thuis. Een haarknip-winkel, uitsluitend voor kinderen, wordt op de vierde ver dieping (gevestigd. Op de zevende verdie ping bevindt zich een conoertzaal' met een orgel, dat 75,'ÜOO dollar gekost heeft. Men is van plan, zooals dit thans reeds in enkele andere zaken geschiedt, in deze zaal concerten, lezingen en vermakelijk heden te geven, waar iedereen gratis toegang zal hebben. Het tooneel is door de firma zóó ingericht, dat zij het ge bruiken kari in verband met belichting enz. met het aanpassen en beoordeelen van costumes, welke heeren en dames artisten bij haar mochten bestellen. In de zaak zal een staf aanwezig wezen, om klanten in het koopen desgewenscht technische voorlichting te geven, onge acht of men een dozijn laat fcenfcnoopm verlangt af t-&tt geheele hwiiuitniaifeffii Deze deskundigen spreken ook Fraj&aflH, Duitsch, Spaansch of Russisch. Men kan per telefoon alle mogelijke artikelen op zicht verlangen, cf mgen kan, wanneer men over weinig tijd beschikt, telefo nisch zekere artikelen iji gereedheid doen brengen, om daaruit persoonlijk bij aan komst in de zaak onmiddellijk een keu ze te doen. Op de tiende verdieping! is een restaurant en thee-salon, welke voor duizend personen zitgelegenheid verschaft, terwijl op het dak een ruime, verlichte, met van glazen deuren voor ziene eettafel' voor het personeel is aan gebracht, tesamen met een rooksalon, een tuin en een wandelgelegenheid. Voorts is er ten behoeve van het per soneel een tandarts, een pedicure, een een hospitaal en een gymnastieklokaal aanwezig, met de noodige doktoren, ver pleegsters, gymnastiek-onderwijzers enz. Examen-antwoorden. Wij bedroeven of ergeren ons hier wel eens over de stuntelige examen-resulta ten, bijvoorbeeld bij de toelating tot H. B. S. of Gymnasium. Wil men een troost. In het deel van Zuid-Afrika, waar nog Nederlandsch gesproken wordt, is het nog erger. Wij kregen een rapport onder de oogen van eenige examinatoren, die exa mens hadden af te nemen voor een mid delbaren cursus, ongeveer gelijkstaande met het toelatings-examen tot onze H. B. S. en Gymnasia. Er hadden zich in het geheel ruim 2500 candidaten voor het examen van wege den Zuid-Afrikaanschen Taalbond aangemeld. Over de resultaten van hun kennis onzer Nederlandsche taal kan men eenigs zins oordeelen door te lezen de merk waardige antwoorden, welke wij hier uit het examen-rapport overnemen. Van de 2600 candidaten wister er 336 den vrouwelijken vorm van secre taris. De volgende vormen werden o.m. gegeven: sekreteuse, secretrice, sekreta- sin, sekretesse, sekretarisster, sekretari- zin, sekretrarster en lest best, wijfje se- kretaris. Slechts 163 wisten de beteekenis van verkortingen te verklaren. Rare vergis singen werden hier gewaagd, als z.o.z. zooals ons zeg, zoet of zuur, z:e op u zelf, zaken onderzoeken, zoo de Heere wil, ziet o zM, zommer^oo En dit, terwijl de candidaten telkens onder aan hun blad schreven: „zie ommezijde." j.l. ja wel, je liefhebbende, jornaal, jammerlik, jongensliefde, jakhalsleider, jij jacht, je liegt, jou luiaard, jou lummel ad infinitum. e k. eksamen, en kompanie, eerste klas, eksamel, ekskuus, enz. m.a.w. maar als wij, met alle waar digheid, maar acht wat, maar ach wan neer, enz. Met de zinnen ging het zwakjes; 36 uit de 2C00 kandidaten waren in staat de juiste beteekenis var. deze 6 woor den in kortere zinnetjes te doen uitko men: „De kar maakt een wagenspoor". Echter werden deze woorden als volgt, verhanseld: de wagenspoor heef 10 os sen, de trein loopt op de spoorwagen dit is 'n wagenspoor en dat is 'n spoor wagen; landbouw is 'n soort nieuws blad" enz. Met de mann. en vrouw, vormen ging het niet veel beter. Zoo b.v. werd het van heiden: heid, monik; 't vr. van pre sident; presidentaris, presidantres. wijf- jespreRMffit, 'tjong van een Ifc'w; de Weuwri'k, Kupje, bweraks van 'fi beer; bêeress, bcefVróüWj 't vr. v&h liocn: keu ken, keiken, kijken, keken, kien. Vormen als: „ik slagen, hij sloeg, wij hebben geslagend; ik naap, hij naapde, wij hebben neaapd; ik fiet, hij foost, wij hebben gevoosten; wij hebben gezijt, en.z toonen hoe weinig begrip vele kandida ten, hadden van onze taal. Het is niet te verwonderen, dat men aan het einde van het rapport van een der examinatoren deze verzuchting kan aantreffen: „Hierin zal geen verande ring komen, zoolang de meening nog gangbaar blijft, dat het slechts tot de opvoeding behoort, om Engelsch te Iee- ren, terwijl Hollandsch vanzelf komt." Hbl. Hoe geneest men dronkaards? Dr. Edgard Bérillon, medisch inspec teur van de krankzinnigen-asyls heeft aan de psychologische school te Parijs een belangwekkende conferentie over bo vengenoemd onderwerp gehouden. Spr. begon met de opmerking dat de strijd tegen het alkoholisme al zeer oud is. De artiesten bespotten de drinkers, de wetten straffen hen met gestrengheid. Draco veroordeelde hen ter dood. Ly- curgus gaf ze aan den publieken spot prijs, Frans I geeselde hen en sneed ze de ooren af. Engeland bond ze aan een schandpaal. Bérillon deelt niet het vertrouwen van hen, die tegen het toenemend alcoholis me heil zoeken bij de publieke machten. Zijn illusies daaromtrent zijn vergaan. Volgens zijn ervaring is de individueele verpleging nog altijd de beste. De we zenlijke en definitieve genezing van een ingekankerd alcoholicus is een positief feit. Geheel oneens is hij het met het zoo verspreide vooroordeel, dat de drin ker, die zich eenmaal op de noodlottige helling bevindt, niet meer op redding rekenen mag. Een tienjarige ervaring in het anti- alcoholische sanatorium te Parijs bracht dr. B. tot de conclusie, dat men de werk lieden kan genezen zonder hun werk te onderbreken en wel door her-opvoeding. Het gebruik van de suggestie, in bevoeg de handen ongevaarlijk, verkort den duur der behandeling en verhindert recidive. Vogelhersens. Weegt men een intellect raar het ge wicht zijner hersenen, men zal deze me thode grondig moeten herzien of erken nen, dat het vliegend en kweelend volkje onzer bosschen en tuinen procemtsgewij- ze laten we althans een slag om den arm houden I even intellectueel is als de homo sapiens. De „Scotsman" vertelt ons, dat naar verhouding van het lichaam de hersen massa hij vogels zeer groot is. Volgens de zooeven vermelde redeneering (he, sengewicht intellectueele gewichtig heid), zegt ook dit blad, zouden we moe ten erkennen dat de goudvink ons allen dc baas is. Dit vlugge, slimme en bedrijvige baas- je heeft een hersengewicht dat 1/14 van zijn heele lijfje bedraagt. Maar de „Scots man" komt ons prestige redden door een reeks vergelijkende cijfers: het hersen gewicht van den mensch wisselt van 1/22 t°t 1/33 van het geheele lichaamsge wicht; bij den vriend onzer tantes, den kanarievogel, is dit hersengewicht 1/14; bij den straatjongen onder de vogels, de mh'sdi, 1/25, bij de boekvink 1/27; bij het roodborstje 1/32; bij de lijster die die wij tusschen twee haakjes al in Ja nuari in onzen Mn heorden' zingen, nog voor de kof-re $svrfcugd-peripde, het gewicht 1/08. Dan doen wij in eens een grooten sprong en zien wij ons vooroordeel te gen de eend aan wier Franschen neef wij bovendien als journalist „den duvel gezien hebben" wetenschappelijk be vestigd: het hersengewicht van de eend is slechts 1/257 van het geheele lichaams gewicht. Maar wie had gedacht dat de... adelaar nog bij de eend zou achter staan. Toch is het zoo: als ten minste de Scotsman het bij het rechte eind heeft, want dit blad vertelt, dat adelaarsher- sens slechts 1/260 van het gewicht van een heelen adelaar halen. Prettig voor de Duitschers, Oostenrij kers en Russen, die aan dit toch al wei nig sympathieke beest (is hij niet ver waand deze roofvogel en een ongezellige Nurks daarboven op z'n rots?) het zin nebeeld van hun natie hebben ontleend. Zouden de Oostenrijkers en Russen het geweten hebben, van die 1/260? En daarom hun adelaars twee koppen heb ben gegeven? De domheid van de gans, wier her sens 1/360 van haa rgewicht wegen, is echter nog fenomenaler dan die van de eend, al heeft het redden van het Capi- tool dezen domoor onder de vogels al tijd een soort adelsbrief meegegeven. Maar de kroon in domheid spant toch nog wel onze huiskip, die maar 1/412 haalt, een schitterende rechtvaar diging voor ons scheldwoord „kuiken." Het lijstje van de Scotsman is verre van Volledig. De raaf ontbreekt erop b.v., maar van haar zegt het blad: Som migen achten de buitengewoon slimnfe raaf den meest ontwikkelden onder de vogels. Haar moed is zoo groot, dat zelfs de adelaar er ontzag voor heeft en haar verstand belet haar zich in ger varen te begeven, welke zij niet ziet, maar toch vermoedt. Laatste Ibericliten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Uitvaart Staatsraad Mr. Borret. Men meldt ons uit 's Gravenhage Bij de Requiem-Mis, opgedragen in de Mariakerk door pastoor Jorma, geassis teerd door pater Dekker als diaken en den zoon de- ontslapene alj subdiaken, waren aanwezig de adjudant van den Prins, kapitein Ruys, de Ministers van Justitie en van Waterstaat, de Staats raden de Neree van Bab'oerich en Harte van Tecklenburg, oud-minister Kolkman, raadsheer in den Hoogen Raad mr. Kolk man, de president en vele leden van deu Hoofdraad en den bijzonderen Hoofd- raad Ger Vincentiusvereeniging, waarvan mr. Borret oud-president was, benevens een deputatie der R. K- Vereeniging voor den Wereldvrede. Daarna geschiedde de teraardebestel ling op de R. K. Begraafplaats. Die vice- president van den Raad van State en de leden der afdeeling voor geschillen van bestuur waren wegens de vergadering dier afdeeling fverhinde/td bij jd|q b<^raHciiis tegenwoordig te zijn. Aanwezig waren vele staatsraden, de secretaris en een referendaris van den Raad van State, Minister Cort van der Linden en mr. Henny, oud-leden* van dit college, de Tweede-Kamerleden Van Vuuren en Limbuirg, het Eerste-Kamerlid Reekers, het oud-lid der Eerste Kamer Barge, het oud-Kamerlid Passtoors^ de secretaris-generaal van Justitie, zoomede deputatiën van, het 'Sn van, H a tgsshfc N0 U ti r? ctiigitg Kardinaal Kopp f, TROPPAU, 4 (Maart. Kardinaal Kopp 19 overleden. Het vlootschandaat in Japan TOKIOv 3 (Maart. Het Japansche Hoo- gerhuis besloot als protest tegen devloot- schandalen de marine-begrooting, die reeds in het Lagerhuis met 30 millioen was verminderd, opnieuw met 67 mil lioen yen te verminderen, door de cre- dieten voor den bouw van nieuwe sche pen te schrappen. Het Lagerhuis verzette zich tegen die wijziging, omdat deze voor het Hooger- huis een precedent zou kunnen, scheppen^ om in de door het Lagerhuis aangenomen begrooting ook in den vervolge wijzi gingen aan te brengeu. Een conflict tusschen de beide huizen is onvermijdelijk. Spionmage. t 'METZ, 4 Maart. De Strafkamer ver oordeelde gisteren |den landbouwer Picaut te Chateau-Salins in Lotharingen, op grond der wet tegen 'het verraden van militaire geheimen, tot twee jaar gevan genisstraf en 500 Mark boete. Bij de be handeling der zaak bleek, dat Picaut zich schuldig had gemaakt aan mededeelin- gen over den kruiswissel bij het station Marchingen, waarvan de geheimhoudihg in het belang der landsverdediging 'noodig wordt geacht. (Hbld.) Te Zabern is bericht ontvangen, dat alle gendarmen, die daar werkzaam zijn, door gendarmen uit andere plaatsen van het rijksland vervangen zullen wordeni. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Af aart 1914, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Dildt. Hoogste barometerstand 775.2 Coruna. Laagste barometerstand 739.2 Christiansund. Verwachting tot den avond van 5 Maart: meest matige tot krachtige westelijke tot zuid westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Marktberichten. WOERDEN, 11 Febr. Kaasmarkt. Aan voer 25 partijen. Prijs Goudsche kaas 1ste soort f 31.af 34.—, id. 2de soort f 27.a f 30.—, id. zwaardere f 33.— a f id. ge stempelde f 31.50 a f Alles per 50 K.G. Handel matig. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan familie, vrienden, buren en kennissen voor de belangstelling ons ge durende de ziekte en bij het overlijden van onzen Echtgenoot en Vader betoond. Wed. VLASVELD- VAN BEMTUM 1254. en Kinderen. DABKBEI UIG1NG aan allen, die bewijzen van be langstelling gaven, bij ons 25-jarig jubileum, inzonderheid onze ge achte Patroon J. M. v. D. STAAII, voor de blijde verrassing ons bij die gelegenheid geschonken. C. H..KROPPE. 1258 C. v. VEGTEN. Hazerswoude, 28 Febr. 1914. Gevraagd, zoo spoedig moge lijk. een gewend met kinderen om te gaan, alsook goed op de hoogte van naai- en verstelwerk. Brieven met opgave laatste be trekking en verlangd salaris onder no. 1256, bur. .LeidscheCourant". Twee zusters bieden zich aan voor liefst in één betrekking. Brieven onder lett. C. G., Boekhandel B. de GRAAF Az. Nijmegen. 1216 der Buffetten, in de GEHOORZAAL 'te LEIDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden zullen op Maandag 30 Maart 1914, des voormiddags te II uur, ten Raadhuize aldaar in het openbaar verpachten De bediening der Buffetten in 4e Stads-Gehoorzaal te Leiden, gedurende het tijdvak van 1 Mei 1914 tot 30 April 1919 De voorwaarden liggen ter lezing ter Financieele Afdeeling der Gemeente-Secretarie, op eiken werkdag van 9-4 uur, en zijn aldaar verkrijgbaar tegen betaling van f 0.25 per stuk (franco per post f 0 35). 1264 SPOED! 5 Wegens vertrek met Mei naar een boerderij, direct te koop een Melkzaak met Salon (omzet 6 vaten per dag), met Boter, Kaas, Eieren, Bier, Limo nade enz. Koopsom zeer billijk. Te bevragen bij A.TURKENBURG Ceintuurbaan 430, Amsterdam. koopt niet in winkels, waar onze delijke artikelen worden verkocht of voorhanden zijn Koopt aan stations-boekenk isw of kiosken alleen die ie<- tn-r, welke zeker geen gevaar oim vcit. TE LEIDEN. De inschrijving van nieuwe leerlingen is ge opend van I tot 15 Maart 1914 op eiken werkdag van 10 tot 12 uur in de Schooi aan den Haagweg. VAN ACHTERBERG, (1091) Directeur, SEMPRE CRESCENDO ten bate van de Vereeniging tot Ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen, op Maandag 9 Maart 1914, 's-avonds 8 uur precies in de Stadsgehoorzaal. SOLIST Kaarten zijn verkrijgbaar èf 1 50 's-avonds aan de zaal en bij den Heer EGGERS van af Maandag 2 Maart. Alhier is tevens gelegenheid tot plaatsbespreking. (1246) Wegens omstandigheden ter stond gevraagd eene flinke die goed kan werken, tegen hoog loon. Adres: Vliet 28a. (1232) Te Koop Een groote partij Palen, 3x4, 4x4 en zwaarder, in verschillende afmetingen, alsmede Eiken- en Grenenhout; Binten (waaronder van 10 en 11 Meier lengte, metende 10x28-, 15x20-. 17x22 cM. VoortsBaddings 3x7-, 3x8-, 3x9 cM.een en ander van oude bezaagde balken, zeer ge schikt voor huizen.-, schuren- of looösenbouw, tegen b i 11 ij k e P r ij z e n. Groote partijen 11 2 Dm. Delen in diverse breedten, Latten, Schro ten en Ramen, waarbij geheele stellen van dezelfde grootte, bij zonder mooi vuor Broeikassen, Warenhuizen enz 15000 roode Pannen tn verdere Afbraak. Adres BOER JAEGER, (voorheen J. H. SUNDERMEIJER), Handel in Afbraak Stoonihoutiagerij Opslagplaatsen Hooge Rijndijk bij Leioen. 1263 Gelegenheid voor het zagen van Balken en Boemen BILLIJK TARILF Zaterdag 7 Maart 1914, des avonds te 7 uren, ten overstaan van notaris KERSTENS te Leiden, afslag van de perceelen te Oegst- geest en te Leiden, in bod ge bracht, als: 1. BOUWMANSWONING c.a. te Oegstgeest, nabij den Maredijk, D 160, groot 59 a. 21 c.a. opf 4400 Verhoogd met 100 2. HUIS en ERF, Hoogland- sche Kerksteeg 10, op 1850 Verhoogd met 150 3. HUIS, Hooglandsche Kerksteeg 5, op 2250 Verhoogd met 250 4. HUIS en ERF, Oost- dwarsgracht 12, op 1080 Terstond verhoogd met 20 5. HUIS en ERF, Waard- gracht 125, op 1075 Verhoogingen worden aangeno men tot en met Zaterdag a s. van 10—2 uur, tegen genot van één •vijfde der verhoogsom. 1220 LOSSE NUMMERS van „DE LEIDSCHE COURANT'' zijn iederen avond verkrijg baar bij de onderstaande adressen S. j. BOMERT, Vischma, .8. J. FLEUR, Haarlemmerstraat. N. GEYER Botermarkt 26/27. KIOSK, Apothekersdijk. G. KLE1JNHANS, Pelikaanstraat. P. J. MASSA, Haarlemmerstraat. 1-17. B. POLS, Haarlemmerstraat 31. Op MAANDAG den 16den Maart 1914, des voormiddags te elf uren zijn Burgemeester en Wethouders der gemeente Lelden, voornemens op het Raadhuis aldaar, aan te 'besteden: (Bestek no. 10). Het verrichten Yan buiten en binnen Verfwerken aan Gemeente eigendommen, (in zeven perceelen.) (Bestek no. 11). Het leveren van een ijzeren boomsroeiërsschuit. De bestekken en de teekening liggen ter inzage en overname op het Bureau van Gemeentewerken op eiken werkdag de besteding voorafgaande van 's morgens 9 tot 's middags 4 uren en zijn al daar per stuk respectievelijk f0.50 en f0.75 verkrijgbaar zoo lang de voorraad strekt. Aanwijzing In loco van bestek no. 10 zal worden gehouden op Dinsdag den lOden Maart 1914, des voormiddags te 9 uren aan vangende bij het Raadhuis. Verdere inlichtingen verkrijg baar ten Bureau Gemeentewerken dagelijks tusschen twee en vier uren. (1233) Fraaie Handwerken. Eene dame over veel vrijen tijd beschikkende beveelt zich beleefd aan vooralle voorkomende HAND WERKEN tegen billijke conditiën. Brieven bureau van „De Leidsche Courant. 1227

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 5