BUITENLAND. MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1334. Bureau OUDE 8INQËL 84, K. BID13 N. latere. Telefoon 935. Poetbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPR1IS bedraagt met GRATIS POLIS ORgvranm-rtrMkaring m het OEILLUSTR0BRD ZONDAGSBLAD root LoWoa 0 eest per weefe ƒ1.10 per fcwartasl; bfl ome agesten 10 «art per weafe, 1.30 per kwartaal. Fiamto per poet 1JSO per fcararS 4, Afsoederigks aamroare 5V. sent, met GeTOeetreerd leewSffl^elbled 5 cesfc De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt vaa 1—5 regels 0.75, elke regel meet T5 cent Ingeionden mededeellngea van 1—5 regel» 1.50, elke regel meer 30 cent. mei gratie bewijsnummer. Bij contract aaaxlenlljkt korting. Groots letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentlSngarraagde betrekkingen, buur en eerknur. koop en iet troop (geen handels-ad <r«terrtl8n) 1—8 regels 28 eent. Iedere tegel meer 5 esaisarsjfSfeodea betrekkingen 16 tegels 50 eest, ledara tres! mms: 16 tast ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals bekend heerscht in Mexico de „status quo" d.w.z. de chaos. Villa laat publiceeren dat zijn troepen zich gereed maken om naar Esperando op te rukken. Er zal een staatsbank met een kapitaal van 10 millioen pesos op gericht worden en de autoriteiten in de provincie Chihuahua hebben generaal Carranza Villa's chef als hoofd er kend. Zijn deze berichten iets meer dan fanfaronnades Het tegendeel wordt be weerd door de regeering van Huerta, die iverklaart zich nog steeds sterk te gevoe len en die ook beloofd heeft aan de re- Igeering te "Washington alle gewenschte inlichtingen te zullen verstrekken betref fende den dood van den Amerikaanschen burger Vergara, die, naar beweerd wordt door de bondstroepen dood geschoten is. Het onderzoek naar het uiteinde van Benton is door de Amerikaansche autori teiten opgegeven. Wat daartoe de onver wachte aanleiding is geweest, wordt niet [emeld, doch wel zegt een telegram uit :1 Paso dat „de commissie, belast met het onderzoek naar de omstandigheden, waaronder Benton overleden is, juist op het oogenblik, waarop zij op het punt stond zich naar Chihuahua te begeven, haar vertrek uitgesteld of er geheel van afgezien heeft." Intusschen meldt de correspondent van de „Associated Press" te Washington dat staatsambtenaren aldaar een beslis send bericht hebben ontvangen, volgens hetwelk Benton, die ongewapend was, (zoodat hij dus niet, gelijk Villa beweerd een aanslag op diens leven kon plegen), in Villa's bureau werd doodgeschoten. Benton had twee uren lang buiten het bureau gewacht op een onderhoud en werd in den buik geschoten, toen hij het vertrek binnentrad. Dit eerste revolver schot was doodelijk, maar niettemin kreeg hij later nog meer wonden. Volgens spaarzaam inkomende berich ten moet de toestand in Portugal geheel in strijd met de officieele mede- deeling „inlhet geheele land heerscht een volkomen orde en rust", allesbehalve rooskleurig zijn en zou wederom een mo narchistische beweging voor de deur staan. In verschillende grenssteden moe ten groote hoeveelheden wapens en mu nitie, voor de royalisten bestemd, in beslag genomen zijn. Overigens zou de amnestie, welke dezer dagen verleend is, en waardoor een groot aantal verdreven monarchisten naar Portugal kunnen te- rugkeeren, niet geheel vreemd zijn aan deze beweging. Reeds zou de regeering hiertegen maatregelen genomen hebben, en de terugkomst aan verschillende per sonen verboden hebben. Tegelijkertijd zijn op verschillende ernstige stakingen uitgebroken. FEUILLETON. Als Gaby nog leefde, papa, ging Tiny na eenig nadenken voort, zouden! wij denken, dat zij geen voldoenden in vloed had uitgeoefend en nu is het toch Mg erger geworden..... Is Ma'gna nu geheel alleen op Dornick? —Die oude tante Cl'arisse is bij haar roaar jdat is geen al! te vrool ijk* gezelschap voor haar. De kleine Octy hatuurlijk ook en dat zal haar een troost zijnik hoop maar, dat hij onder Magna's bescher-» toing blijft. Hij is gelukkig nog te klein °m van dien ongelukkige twee-spalt iets 1 begrijpen. Tiny ging om met de gedachten, dat dat het een vriendschapsplicht was, de eenzame in haar treurig verblijf op de zpeken. Maar daarheen te gaan.... neen, Z|j had zich voorgenomen, dat land niet ["eer te betreden. En zij was ook voor haar (puders onontbeerlijk^ Als Magna en Octy eens bij ons kwamen, sloeg Tiny voor. Dat zou voor hen toch beter zijn, dan ginds te vertoe- Ven. Mag ik haar schrijven, mag ik haar ^n, papa? Zeker, maar ik ben overtuigd, dat aJ er niet op zou ingaan. Mogelijk zou Het telegrafisch- en treinverkeer tus- schen Spanje en Portugal is reeds ver schillende malen, tengevolge van daden van sabotage verbroken, hoewel de lij nen van den spoorweg voortdurend door troepen bewaakt worden, en op elke locomotief eenige soldaten geplaatst zijn. 'In hoeverre de regeering pp haar troepen kan rekenen, zal de toekomst moeten lee- ren. i De stakers treden met geweld op, om hun eischen door te zetten, en hebben verklaard voor niets terug te zullen schrikken, indien hun geen volledige vol doening gegeven wordt; in talrijke ste den hebben dan ook reeds ernstige bot singen tusschen de stakers en de troe pen plaats gehad. De president van de voorloopige re geering in Epirus Zographos, is te Argyrocastro aangeko men en heeft van daar aan de interna tionale commissie van toezicht te Valona een telegram gezonden, waarin hij uit eenzet, dat het volk van Epirus, krach tens het recht van zelfbeschikking, be sloten heeft, zich niet bij Albanië te la ten inlijven, maar zich zelf te besturen in de aan Albanië toegewezen deelen van Noord-Epirus. De president verzoekt daarom, dat de uitzending van Albanee- sche gendarmerie ter bezetting van dit gebied achterwege zal blijven. Een proclamatie aan het volk van Epirus verzoekt zich naar de bevelen der voorloopige regeering te gedragen. Het is nog niet bekend, welke hou ding de Grieksche troepen in Argyror castro zullen aannemen. Van Chimara breidt de opstand zich snel naar het Zuiden uit. Die Grieksche divisie-commandant te Janina, Papoe- liasgaf last den leider van den opstand in Chimara, Spyromilios, te arresteerèn; maar de uitvoering van dit bevel bleek ondoenlijk. Spyromilios nam daarentegen 20 Albaneesche notabelen gevangen, die hij als gijzelaars wil houden. De ontruiming van Coritzza is reeds begonnen. De Albaneesche gendarmerie, onder de Nederlandsche officieren, zal de stad van den Griekschen bevelhebber overnemen. Tegenstand is daar niet te verwachten. Tal van Grieksche families zijn naar Saloniki gevlucht De Grieksche ministerpresident Ve- nizelos doet al zijn best om de overeen komst loyaal uit te voeren. Hij heeft strenge maatregelen genomen om het optreden der autonomisten tegen te gaan. Aan de bisschoppen van Argyrocastro Chimara en Delvino gaf hij last hunne diocesen te verlaten en naar Janina te gaan. Hij ontsloeg den Griekschen offi cier Spyromilios, hoewel deze tot een der aanzienlijkste Grieksche geslachten behoort, uit den Griekschen dienst, wijl hij zich aan het hoofd der opstandelingen plaatste, en gaf bevel den president der autonome regeering, Zographos, te ar resteeren. het ook de breuk onherstelbaar maken. Tiny zuchtte. Gelooft u werkelijk; dat de wetten, welke door den Diuitsöhen Rijksdag aan genomen rijn, tot uitvoering zullen ko- tnen? vroeg zij na eenig na'denken.i Men zal ze met dezelfde beslistheid uitvoeren afe de vorige, antwoordde graaf Landskorn. Ik vrees, dat wij nog veel van die treurige zaken te verwachten hebben en dat er niet veel tegen te doen valt. Maar men kan toch niet denken, dat de goede God zooveel ongerechtig heid zal toelaten! riepTiny uit, wier jeugd het moeilijk viel bij zulke ernstige aan gelegenheden bedaarde toeschouwer te blijven. iHoewel op zachter toon, gebruikte tan te Clarisse eenige weken later dezelfde woorden, toen zij met betraande oogen bezig was een brief van haaf dochter te lezen, vvaarmede deze haar de ophef fing van haar klooster en haar uitdrij ving uit Duitschland berichtte. i— Ik kan niet alles lezen wat zij schrijft sprak zij klagend. Ga eens naar 't slot, Mimi, en roe|p 'Magna. Ik verzoek haar zeer vriendelijk te willen komen. Ach God, wat zal zij wel zeggen. Ach, die verschrikkelijke menschen. Wat hebben die paar religieuzen dan toch gedaan. En dat juist nu, terwijl wij allen zoo blij GEMENGD. Die toestand in Brazilië is zeer ernstig; een BraziEaansche vloot-di- visie wordt te Fort-Aloza verwacht. De Engelsche zaakgelastigde verzocht de regeering om de onderdanen van En geland te beschermen.'De president der republiek heeft telegrafisch zijn instruc ties gezonden voor de bescherming van alle vreemdelingen. Men verzekert dat de regeering een federale interventie gunstig gezind is. Uit Athene wordt gemeld dat on danks alle moeite door de Grieksche regeering gedaan om de orde in de grensstreken van Zuidelijk Albanië te handhaven, de opstand zich daar uit breidt. Te Delwino hebben 1500 opstande lingen de stad bezet en 2000 zijn nog buiten de stad gelegerd. Te Santi Quaranta hebben 1200 op standelingen de autonomie uitgeroepen. Bloedige botsingen kunnen elk oogen blik voorkomen. Te Koritsa heerscht groote ellende. De bewoners vluchten naar Saloniki en ze trachten vandaar naar Amerika te ko men. De staking te Valencia is ge ëindigd. Een hevige storm woedde over de streek tusschen Pifrsburg Buffalo in het Wiesten en Hatteras en den staat Maine in het Oosten. Er viel veel regen en sneeuw. Door een storm, die met een snelheid van 80 mijlen per uur woei, werd zware schade aangericht aan de spoorwegen. Telegraaf en tclefoonftjïïen werden op verschillende plaatsen vernield. De sneeuw ligt hier en daar meer dan 272 decimeter hoog. Te New-York zijn yijf personen ten gevolge van de koude overleden. Op de kust van New-England zijn verschillende schepen gestrand. Drommen menschen hebben de a r- beidersbetooging voor de ballin gen uit Zuid-Afrika in het Hyde Park te Londen bijgewoond. Er is een besluit ge nomen, waarin de handelwijze der Unie- regeering wordt afgekeurd en verlangd wordt, dat de rijksregeering de indemni teitswet niet zal goedkeuren. De bladen verzekeren, dat nooit groo- ter volksmenigte in het park heeft be toogd. Naar schatting waren er 70000 betoogers en tienduizenden toeschou wers. Volgens een spreker wendt de arbei derspartij een poging aan om van As- quith voor de negen ballingen verlof te verkrijgen om te verschijnen voor de balie van het Lagerhuis en een ver zoekschrift aan te bieden. Volgens een telegram uit Rome aan het „Berl. Tagebl." is in de zaak betref fende het verdwenen testament van kar dinaal R a m p o 11 a plotseling een wen ding gekomen. Wierd er dezer dagen ge meld dat de kamerdienaar Peppino van den diefstal werd verdacht, thans is, zoo waren, dat de krijg geëindigd was* Dat die Bismarck dit nu aanvangt**. Nu, ik wil mij niet bezondigen en njiemand ha ten, maar mijn kind, mijn eenig kind, dat niet meer in 't land blijven mag en daar toch niets dan goed heeft ge daan...... Magna, hebt gij 't gehoord, riep zij de juist binnen tredende toe. Mijn arme Maria moet met haar gezellinnen haar klooster verlaten en alle bezittingen overgeven.** Ziij moet weg, geheel weg. Niet zoo dadelijk, tante lief, sprak Magna, zacht de rimpelige handen der oude streelend. Zij hebben thans zeker de voorloopige aankondiging ontvangen* Laat mij den brief maar eens lezen,. Vriendelijk nam zij de reeds van tranen doorweekten brief haar uit de handy Ziet gij: Maria schrijft klaar en duidelijk, dat eerst tegen het voorjaar de inrichtingen moeten overgegeven zijn. Maar waarom, kind? Wat hebben die arme nonnen gedaani? 't Is in den grond der zaak het on geloof, dat zich tegen het geloof verzet 't Liefst zouden zij alle Christelijke in stellingen vernietigen. Iedere orde ver tegenwoordigt het Christelijke grondbe ginsel van nederigheid "en zelfbeheer- sching en reeds daarom moet haar de invloed op de jeugd ontnomen worden. De jeugd moet naar grondbeginselen meldt de correspondent, bij de justitie te Rome een naamlooze beschuldiging ingekomen tegen den broer van Pep pino, die het stuk zou gestolen hebben. Peppino zelf zou dit onder vrienden ver teld hebben. Zijn broer zou dadelijk na den dood van den kardinaal in het paleis zijn gekomen en het testament hebben weggenomen om den zwager van kardi naal Rampolla, baron Perrana af te zet ten. Baron Perrana, die wegens het wan gedrag van zijn zoon, in het tweede tes tament geheel onterfd werd, had er na tuurlijk groot belang bij in het bezit te komen van dit stuk. Toen hij dan ook op het paleis kwam, zou hij altijd nog volgens de naam-- looze beschuldiging aan den kamer dienaar in Napelsch dialect gevraagd hebben: Nu, Peppino, waar ligt het tes tament? waarop Peppino voorzichtig zou geantwoord hebben: U bedoelt de pa pieren, baron? Die zal ik dadelijk bij u aan huis brengen. Indien de beschuldiging juist blijkt, wij behoeven er nauwelijks op te wijzen, dat wij dit sensatienieuws van het „Berl. Tagebl." slechts onder de noodige re serve weergeven dan staat een groot proces te wachten. Commissie van toezicht op de Landsdrukkerij. Bij Kon. besluit van 28 Febr. zijn benoemd: tot lid en voorzitter van de commissie van toezicht op de Algemeene Lands drukkerij: A. C. A. van Vuuren, te 's Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot leden: K. ter Laan, te Zaandam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, burgemeester van ZaandamAug. Belinfante Jr., te 's Gravenhage, admini strateur bij het dep. van binnenl. zaken; C. C. E. Zwart, te Amsterdam, directeur der Amsterdamsche Boek- en Steendruk kerij, voorheen Hllerman Harms en Co.; D A. Daamen, uitgever te 's Graven hage, tevens secretaris der commissie. Waakzaam 1 Wiij lezen in „Het Volk": „In het Statendistrict Gouda is in ver schillende gemeenten een belangrijk aan tal nieuwe kiezers op de kiezerslijst ge bracht. Zoo b.v. in Stolwijk en Bergam bacht elk ruim 100, in Ammerstol 50, Schoonhoven ongeveer 100. Waar dit grootendeels vrijzinnige of roode kie zers zijn, kan, gegeven de verhouding van rechts en links, een Statenverkiezing onder de nieuwe lijst wel eens ongunstig voor rechts afloopen." Ook al Is het volkomen juist, wat het „Volk" schrijft, dan nog behoeft men in het Goudsche district niet in zak en asch te zitten. Wel moet het prikkelen en dat niet alleen in het Goudschei tot ijver; wel moet het zijn een waar schuwing voor de rechterzijde om in de groot gebracht worden, die slechts het aardsche leven in 't oog houden. Dat verstaat mijn oud hoofd niet* kindlief. Onze keizer is toch zoo vroom en heeft bij al zijn zegepralen God de eere gegeven,. iJa, van vde regeering is deze maat regel misschien meer een zet op het politieke schaakbord, wijl daardoor de liberale partijen iets erlangen, wat haar bevredigt en gewillig voor de regeering stemt. Daarbij wil men dan tevens de Kérk zwakker maken, opdat zij zich aan den staat onderwerpe. Ik begrijp het niet, herhaalde de oude. Maar als mijn Maria en de haren niet hier mogen blijven, waar moeten die armen dan heen gaan? Maria schrijft al, wat zij denkt te doen,. Z,ij wil naar Auierika oversteken en hoopt, dat men daar de nonnen op nemen wil,. Zij heeft zich reeds met eeni ge bisschopjpen daar in verbinding ge steld...... Wat wil zij kind? riep de oude verschrikt Over 't water wil zij, naar Amerika? O, kind, kind* dan zie ik u nooit weden. Als zij eens daar is, dan blijft zij er ook*-. iHet hoofd der oude vrouw zonk zwaar •op haar borst haar sidderende handen vouwden zich. O mijn Jezus, bad zij, ik heb U „stille" jaren op haar hoede te zijn. 't Is duidelijk dat de linkerzijde het oog gevestigd blijft houden op de Staten- stembus en dat men door gunstige uit slagen in tusschentijdsche verkiezingeini hoopt te bereiken het door mr. Troelstra aangegeven doel: in 1916 de Staten en de Eerste Kamer om. De onzen mogen waakzaam, zijn om dat te verhoeden I k Tegen de Vasten-ontheiliging. Men schrijft uit Maastricht aan de „Tijd" Namens den deken van Maastricht en de vier pastoors is Zondag 1 Maart onder alle HHi. Missen van den kansel de volgende waarschuwing tot de ge- loovigen gericht: Ondergeteekenden vermeen en, dat het hun ernstige en heilige plicht is; tot de geloovigen van Maastricht de dringende waarschuwing te richten, dat deelname aan openbare vermakelijkheden op den eersten Zondag van de Vasten ten zeerste indruischt tegen de eerste begrippen van den geest, welke ons gedurende den H. Vastentijd moet bezielen. Zij spreken de hoop uit en het ver trouwen, dat de Katholieken van onze goede stad, óók al wordt de gelegen heid tot de ontheiliging van dezen dag i helaas! nóg zoo veelvuldig gebo den, aan deze onze dringende waarschu wing gaarne gehoor zullen geven. Mgru dr.. E. Menten, deken; H. Joosten,dekeni; P. Jacobs, pastoor; J(. Wouters., pastoor; M. Souren, pastoor,. In enkele kerken is bovendien gewaar schuwd tegen het bezoeken van bios copen, geen enkele uitgezonderd. Drankbestrijders dag. Door de [Gewestelijke 'Rropaganda-com- missie voor R. K- Drankbestrijding in het tweede district van het Bisdom Haar lem zal qp 2en Raaschdag (Maandag 13 April a.s.) een groote pro.pagandadag ge houden worden te Hoofddorp (Haar lemmermeer). Als sprekers zullen optre den pater Borromaeus de Greeve, O. F. M„ de heer Gh. v. d. Bilt, redacteur van de Volksbanier en voorzitter van den Ned ,.R. K. Volksbond afd. Den Helder, en mej. O. Bal, onderwijzeres te Amr sterdam. KORTE KRONIEK De gemeenteraad van Zevenhuizen heeft besloten instemming te betuigen met het adres van den gemeenteraad van Woerden aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, in zake de oprichting van een centrale electriciteitsfabriek voor 't leveren van electrischen stroom voor een groot deel der provincie. Bij jle uitbetaling van het loon aan de 236 stakende sigarenmakers, leden van de Federatie, is aan dezen door de firma Goulmy Baar te 's-Hertogenbosch te gen Zaterdag a.s. hun ontslag aangezegd. De leden der R. K. organisatie, die te gen hun zin tengevolge van, het terro ristisch optreden der leden van die Fede ratie moesten staken, zouden gisteren het mijn eenig kind gegeven en ik heb niet gemord. Nu wilt |Gij mij ook miijjn laatsten troost ffbg ontnemen? Maar het ge schiede, iH|eer, zooals gij wilt. Lieve tante, gij hebt voorheen dat offer zoo geduldig gebracht, sprak Magna, diep bewogen door de smart der oude* Ik ben overtuigd, dat Maria ui, voor zij de groote reis aanvaardt, nog wel eens zal bezoeken. Ach kind, wat moet het haar ver schrikkelijk zijln, haar vaderland te ver laten. ,'Hpevele kinderen zullen haar trouwe verpleegsters missen, hoeveel ouders treuren zooals ik. Als men niet wist, dat God het toelaait, zou men het nauwelijks kunnen dragen). ,Hij laat het echter toe, sprak Magna ernstig en bleef stil naast de oude vrouw zitten. Hij laat zooveel toe, dat wij niet begrijpen en dat nauwelijks te dragen is, voegde zij erbij, en zij scheen aan andere dingen te denken, die nog zwaarder drukten. Een wijle bleven beide vrouwen stil zwijgend zitten en het was moeilijk te zeggen, wier trekken meer smart uit drukten wier oogen het droevigst staarden. Geef mij den brief terug, zeide de tante, dan kan ik dien later nog eens doorlezen. Waar is het couvert, kind? (Wordt Tervolg'd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1