BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1324. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwart» U, Afaonderlijke nummers 2V« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Donderdag IQ Februari 1054. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Ho, hol De heer v. d. Biesen behoort tot 'de merkwaardigste onzer Senatoren. Voor eerst kan hij fijntjes de puntjes op de i's zetten en schaamt hij zich niet fier en lustig tegen den stroom in te roeien als hem zulks noodig lijkt wat tegenwoor dig vaak durf vereischt. Verder bevat ten zijn redevoeringen steeds een frisch element, 'voortspruitend uitt volle leven, vrij van politieke snoeren. En bovendien weet jhij de debatten nog eens op) te luiste ren met een snedige interruptie, wat in de Eerste Kamer niet zoo vaak gebeurt als aan de overzijde maar daarom ook des te meer waardeering verdient. iWe hoorden eens een Senator in- terrumpeerendie daarna naarstig speurde of de stenografen zijn gulden woordekens wel hadden opgeteekend. Toen dit niet het geval bleek, wijl de leider der snelschrijvers hem immers het uitgewerkte stenogram niet kwam laten zien, draaide ZijnHoogEdelmogende net zoo lang om de tafeltjes der officieele verslaggevers heen tot dezer chef jjie be doeling snapte en de interruptie ver eeuwigde. Niet aldus de heer v. d. Biesen. Hij (zit altijd rustig in zijn bank aan de uiterste rechterzijde, vaak in lectuur verdiept. Dit is echter maar schijn, want onderdehand luistert ,onze senator scherp, wat af en toe plotseling blijkt uit een paar woor den, die hij de zaal inslingert naar den redenaar, (die hem daartoe aanleiding gaf. En dan kijkt onze ronde Brabander niet rond of hij zeggen wil„hoe keur(j'm weineen, hij zet eenvoudig zijn „lec tuur" voort, onverschillig voor stenogra fen enz. Hij heeft zijn hart gelucht en dat is hem voldoende., Nu lanceerde echter de heer v. d- Biesen gisteren een interruptie waar we even tegenop willen komen, 't Was toen de heer Van Kol stond te betoogen, dat de Eerste Kamer, wier steu,n hij nu al kwam afdwingen voor het algemeen kies recht, eigenlijk wel verdwijnen kon. Hij zeide daarbij o.a.„Men noemt deze Ka mer noodzakelijk als bolwerk voor den Troon, maar in geen land staat de Troon zoo hecht en vast als in Nederland", waarop de heer v. d. Biesen inviel„Als er geen sociaal-democraten waren". Ho ,ho, geachte Senator, nu overschat gij toch waarlijk den invloed der roode partij, die immers principieel al minder gaat beteekenen naarmate zij zich breeder in de maatschappij vertakt. Ze is reeds zoover, dat haar leider de honneurs te genover het koningschap verdedigt en daarvoor het breede inzicht zijner volge lingen inroept, welke volgelingen dan oorverdoovend'.applaudiseeren. Neen, ons koningshuis heeft van _'t.socialisme niet te vreezen, vooral niet, waar bovendien onze Koningin nog kortelings van zóó wijs beleid blijk gaf, dat Zij 't algemeen vertrouwen weer versterkte. Als bolwerk voor den Troon is dus de Eerste Kamer niet noodig, wel als vliegwiel om aan'de FEUILLETON. 89) MAGNA. IWiij zullen 't maar rechtuit zeggen, mevrouw de gravin, begon, toen de meester gereed was, de molenaar, een statige veertiger, en u zult het ons zeker niet kwalijk nemen, dat wij tot u ge komen zijn. W|ij weten, mevrouw 1 de gravin, dat u altijd vro'om en goed Katholiek geweest zijt, zooals de oude en de jonge heer Behr.enberg het ook waren. Nu zijn wij hier idoor de ver kiezing erg in 'tnauw gebracht. Wiiens brood ik eet, wiens woord ik spreek, is een oude spreuk en menigeen denkt er ook aan, dat de graaf het hem kwa lijk zou nemen, als hij hem. niet koos. Nu, mevrouw de gravin, vertelt men, dar mijnheer de graaf het niet meer zoo goed met de Kerk meent en tot de nieuwmodische Katholieken behoort, die niets van den Paus willen weten. De rentmeester heeft zelf van zulk een mee ting van zijn heer gesproken,. D'at hij niet erg kerksch was neem mij niet kwalijk, mevrouw de gravin, maar ik moet oprecht spreken hebben wij al lang geweten, maar als de jongelui jong zijn, slaan izijl^dat wel eens tot hun schande, soms schade en wroeging, in'den wind. Daarom heeft het ons ook zoo verheugd, Staatsmachine een regelmatigen gang te verzekeren. Maar dit is een andere geschiedenis- ALGEMEEN OVERZICHT. De plotselinge reis van den prins, von Wied naar Londen en Parijs heeft, naar uit Berlijn gemeld wordt, de volgende financieele voorgeschiedenis De betalingen der aan den nieuwen Al- baneeschen slaat toegezegde internatio nale leening werden voortdurend uitge steld, daar men in Engelsche en Fransche financieele kringen van meening wast, "dat de nieuwe staat geheel in het vaarwater van den driebond zou stevenen. Ook het feit, dat de prins von W|ied slechts de hoven van den driebond zou bezoeken, verwekte in Londen en Parijs algemeene ontstemming. Gedurende de reis nu van den prins naar Wleenen en Rome, onderzocht de particuliere secre taris van den prins, kapitein Armstrong, of een bezoek aan Londen en Parijs gewenscht werd. Toen geantwoord werd, dat dit "bezoek zeer w'élkom zou zijn, besloot de prins ook Londen en Parijs aan te doen. Door dit demonstratieve bezoek hoopt de prins bij de beide mogendheden dier triple entente den indruk te verwekken, dat de nieuwe staat zich niet onder het protectoraat van een der mogendheden- groepen zal stellen, maar de welwillend heid van alle mogendheden wil winnenj. Zoo hoopit hij ook, dat men zich in fi nancieele kringen gunstiger zal tootien voor het jonge Albanië,. Minister Renoult heeft in den gister morgen op het Elysée gehouden minis terraad enkele mededeelingen gedaan omtrent den toestand van de religieust congregaties, die op het oogenblik nog in Frankrijk zijn. Zij doen een droef licht opgaan omtrent den toestand van hopelooze ver warring en verwikkeling, die ten gevolge van de anti-clericale wetten voor de con gregaties in het leven geroepen is. De minister deelde o^rp,. mede, dat hij in den middag een voorstel bij de kamer zou indienen, waarin door vrouwen-co<w- gregaties een 26-tal aanvragen werden gedaan om autorisatie. Van de 26 con gregaties waren er intusschen reeds 19 ontbonden, 7 bestonden .nog. Ten op zichte van die 7 congregaties stelde de regéering echter voor, géén autorisatie te verleenen. Verder waren er, naar de minister mee deelde, nog 6 aanvragen om autorisatie in behandeling bij den senaat, waar zij waren ingediend in.... 1902. Dan, waren er 351 congregaties, over wier lot de kamer nog beslissen moest. Tot die con gregaties behoorden 1560 instellingen, kloosters of scholen, die hierdoor zich in een onwettige of beter misschien bui- tenwettige positie bevinden. dat hij een goed Katholieke vrouw nam. Willen wij hem echter nu kiezen, me vrouw de gravin, dan moeten wij weten, of hij de rechten van onze Kerk voorstaat en of hij ginds voor recht en gerechtigheid optreden wil»jW|ij £ij|n geen geleerden,maar vooral weten wij toch wel, dat het juist nu daarop aankomt De geschiedenis, dat de Regeering weder een bisschop ver boden heeft zijn ambt uit te oefenen, is ons slecht genoeg bevallen. Nu heeft dezer dagen een lang artikel in de cou rant gestaan, waarin de graaf als een goed Katholiek geprezen wordt. Als dat nu waarheid bevat en al het andere ge zwets is, dan kiezen wij hem. en krijgen wij er hem wel door ook. Maar dat eene willen wij weten. Dit hebben wij, de meester en ik, aan Konradi willen vragen, omdat hij den graaf van kindsbeen af gekend heeft en al vijf-en-twintig jaren tuinman van het slot is. Hij wilde echter niets antwoor den. Toen heb ik hem gezegd: W'elnu, voer ons tot de gravindie zal ons zeggen, of wij volgens ons geweten den graaf kunnen kiezen of niet. Konradi wilde eerst niet graag, maar recht door zee.,., dat is zoo mijn natuur.)., U behoeft ook slechts één woord te zeggen en het blijft onder ons". Magna had met gebogen hoofd de woorden van den molenaar aangehoord. De meest uiteenloopende neigingen Daarbij heeft men in het oog te hou den, dat 7 Juli de wettelijke termijn van tien jaren afloopt, binnen welken alle niet-geautoriseerde Instellingen, door cotrn- gregatie-leden geleid of bestuurd, moe ten worden gesloten»... Zoo behandelt Frankrijk, of liever zoo< behandelen zij, die zich opgeworpen heb ben als de leidende mannen van Frank rijk, de edelste zonen en dochters des lands» Omtrent het ongeluk van koning Albert van België overkomen, wordt nog het volgende ge meld: De koning was in gezelschap van zijn stafofficier, commandant du Roy de Bli- cpuy, omstreeks 8 uur uitgereden om evenals eiken ochtend zijn ritje naar het Kamerenbosch te doen. Beide ruiters redm in gewonen draf en waren omstreeks 9 uur aan den kruis weg van de Graafdreef en de Verdronken Kinderdreef,. Daar struikelde plotseling het paard van den koning over een groo- ten, hoogen steen, die niet zichtbaar was, wijl dorre blaren hem bedekten» Hpt paard stortte voorover en viel dan op de linkerzijde» Koning Albert gleed, zooals het gewoonlijk bijl dergelijfke vallen gaat, eerst op den nek van 'het paard en werd dan op den grona geslingerd. Z- M» kwam op zijn linkerarm terecht, en zat met zijn rechterbeen onder het lichaam van het paard. Commandant du Roy hielp den koning dadelijk uit zijn benarde positie en bracht hem naar hét kasteel van mevr,, du Roy de Blicquy, zijn moeder, dat vlak in de nabijh ET gelegen is. Na hier de eerste zorgen te hebben ontvangen, werd Z» M» per automobiel overgebracht naar het paleis te Brussel, waar groote opgewondenheid heerschte, De lijfartsen van den koning gaven echter spoedig geruststellende berichten,. Zij publiceerden het volgende bulletin: „De koning heeft een schuinsche breuk aan het onderste uiteinde van het lin.- keropperarmbeen en een gewrichtskneu- zing aan het rechterbeen. De breuk is gistermorgen 11 uur gezel. Gisteravond was de toestand van den koning zeer geruststellend." Volgens een verdere verklaring van een der geneesheeren zal de vorst binnen enkele dagen weer kunnen uitgaan. Na een week of vijf zal het verband afgeno men worden en er zal geen spoor meer overblijven van het ongeluk. GEMENGD. -Na den sneeuwstorm te 'New-York op Zaterdag is er opnieuw zware sneeuwval geweest Die spoorwegen in het Oosten der V. St. liggen diep onder de sneeuw en de treinen hebben veel moeite er door te fcomen. Ooik Ge treinenloop in New-York is erg in de war gestuurd. Zonderling genoeg heb ben deze sneeuwstormen het brandgevaar in de wereldstad verscherpt De meeste kampten in haar hart. Moest zij de lieden, die haar zulk een vraag voorlegden, als onbeschaamden af wijzen, moest zij weigeren, hen een ant woord te geven? Krampachtige vrees voor wat uit haar antwoord zou kun nen voortvloeien, beklemde haar den adem. Het gelaat van haar man met zijn koudste, onverbiddelijkste uitdruk king, kwam haar voor den geest. Zij gevoelde, dat hij het haar niet zou ver geven, als zij thans op deze wijze tegen nem optrad,. Maar kon zij tegenover die lieden haar overtuiging verloochenen O, kende Zij zijne inzichten, zijne denk beelden maar minder goed! De strijd was zwaar. Ge hadt u met uw vraag tot den graaf zelf moeten wenden, antwoordde Magna met toonlooze stem. Als gij 't mij echter vraagt, dan kan ik slechts zeggen kiest liever den anderen candidaat, van wien gij zekerheid hebt, dat hij volgens uwe... >onze grondbeginselen handelen Zat. Haar aangezicht was zeer bleekde hand, die zij hen bood, was ijskoud. De mannen zagen, dat haar kracht uit geput was en trokken zich terug. Dat is daar een hard gelag geweest zeide buiten de molenaar. Zij was zoo wit als de kalk van den muur. En wit bleef gravin Dornick den gan- schen dag en nog vele volgende; de stations van de brandweer zijln geves tigd in zijstraten en die zijln formeel on dergesneeuwd, zoodat, indien er brand uitbreekt, de brandweer pas laat op het terrein van de ramp kan wezen. De hoofdcommissaris van politie heeft dan ook een waarschuwing tot het publiek gericht, waarin hij aandringt op groote waakzaamheid tegen brandgevaar. Uit Texas wordt aan New-Yorksche bladen gemeld, dat Mexicaansche r o o v e r s, die voorgeven tot de strijd macht der opstandelingen te behooren, Amerikaansche burgers gevangen nemen en hen gevangen houden, tot een losprijs betaald wordt. Te New-York gelooft men, dat de in menging door de Unie wel zal komen, doch niet voordat Huerta en Carranca elkaar zoolang hebben bestreden, dat zij totaal uitgeput zijn» Naar de „Temps" uit Rome ver neemt, verklaart men in de wandelgangen der Italiaansche Kamer, dat Italië de twaalf e i 1 an den in de Egeïsche Zee, die het bezet houdt, den 31sten Maart zal ontruimen. Die Belgische Kamer heeft de ge- heele schoolwet in tweede lezing met 98 stemmen der Katholieken aangeno men. De voornaamste punten 'dezer wet zijnhet verplicht onderwijs en de finajm- cieele gelijkstelling van de openbare en bijzondere scholen» Twee christen-demo craten hebben zich van stemming ont houden. Vóór de stemming verlieten de liberalen en de socialisten de zaal, na een protest tegen de wet voorgelezen te hebben. rTerwijl 200 gasten aan Burton- station te Londen bijeenkwamen om het huwelijk van lady Adelaide Spencer met Sydney ;Peel te gaan 'bijwonen, kwam een vrouw, klaarblijkelijk een kies rechtvrouw, op den 67-jarigen heer Wieardale, den bekenden pacifist, af en sloeg hem met een hondenzweep» Lord Weardale viel op den grond» Spoorweg ambtenaren grepen de vrouw en gaven haar over aan de politie» Men meent, dat de vrouw zich vergiste en lord Wieardale voor een lid der regeering hield. t—i Tengevolge van het slechte weder, ge paard gaande met hevigeslagregens, is Oviedo (Spanje) en de omgeving on der water gezet. De bewoners moesten op de daken van hun huizen een toe vlucht zoeken. De veroorzaakte schade is aanzienlijk. Uit verschillende kleinere plaatsen komen aanvragen om "hulp. In de gemeente La Torn is een aantal huizen door het water verwoest. De spoorwegdijk is overstroomd, waardoor het verkeer afgesneden is. Uit andere deelen des lands worden eveneens ver- keersstoringen gemeld. In den nacht van Zondag op Maan dag brak mu i t e r ij uit in de militaire gevangenis in Toulouse. Vijf disciplinair gestraften poogden te ontvluchten. De poging mislukte,. Toen barricadeerden zij zich in de slaapzaal, waar zij een beleg innerlijke onrust over het gebeurde yer- teerde haar. Ach, had zij slechts bij haar man kunnen zijn, om hem alles te ver klaren Maar ondanks vrees en ongerustheid gevoelde Magna toch, dat zij volgens recht gehandeld had. Voor Dornick was de tijding van zijln nederlaag een groote ontgoocheling. Naar de laatste berichten te oordeelen, had hij beslist de zegepraal verwacht. Toen hij het bericht van den rentmeester vernam., nam zijn gelaat de koude, onverbidde lijke uitdrukking aan, doo rMagna voor zien een uitdrukking van gekrenkte eigenliefde. Juist zijn vrouw had dus dien omme keer in de gezindheid bewerkt, zijn vrouw was dus openlijk tegen hem opgetreden' Haar religieus fanatisme had dus meer gegolden dan de liefde voor haar echt genoot' Dat was die vrouw, met wie hij zich zoo eensgezind gevoelde- Hiad 'hij ditmaal bij zijn keus zich wederom ver gist? Eerst een dwingerig kind, nu een heerschzuchtige vrouw?.». Z,ou hij zich onder haar juk buigen? Er kwam nog bij, dat de militaire loop baan hem tegenstond. Deze voortdurende ondergeschiktheid had hij slechts yer- dragen, zoolang de zucht tot groote da den hem bezielde. Het was hem echter niet vergund geweest, zich door iets bij van negen uur doorstonden, onder het ricade werd eindelijk met bijlslagen ver zingen van "de „Internationale"» De bar meid, waarna de muiters geen verderen tegenstand meer boden. Ned. officieren naar Albanië. Bij Kon. besl. is met ingang van 24 Februari a. aan den kapitein J. M. Sluys, van den generalen staf, toegevoegd aan den commandant der Nieuwe Holl. Water linie, aan de kapiteins J. E. Snellen van Vollenhoven en H. J. L. Kroon, resp. van het 12e en 13e regiment infanterie, aan de kapiteins W1. de Waal en H. J. Verhulst, onderscheidenlijk van het el en het 4e reg. veldartillerie, aan den ritmeester L. Roelfsema, adjudant van het 2e reg. huzaren, aan de le luitenants J. H. Sar, van het 9e reg. inf., zoomede J. Doorman, J. Fabius, en C. de Iongh, onderscheidenlijk van het le en het 2e reg. veld-art., machtiging verleend om tijdelijk in Albaneeschen krijgsdienst te treden, met dien verstande, dat zij bin nen den tijd van drie jaren tot den dienst bij de landmacht terugkeeren b. aan de onder a genoemde officieren tijdelijk een eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend. De a s. vredesconferentie. Reuter seint uit Londen: In antv/oord op een hem in het La gerhuis gedane vraag, antwoordde de parlementaire onderstaatssecretaris voor bui tenia ndache zaken, Acland, dat erin 1915 geen conferentie te 's Gravenhage bijeen kan komen, daar de jongste con ferentie bepaald heeft, dat twee jaren voor de derde vredesconferentie een in ternationale commissie gevormd moet worden om het werkprogram op te ma ken. Zulk een commissie is tot dusverre nog niet benoemd. Wanneer echter de desbetreffende voorstellen de Britsche regeering mochten bereiken, is deze be reid er op in te gaan. In antwoord op een opmerking van den afgevaardigde Byles verklaarde Ac land, dat de Britsche regeering moeilijk het initiatief voor de volgende confe rentie kan nemen, daar Groot-Britannië in gebreke is gebleven het voorstel om: trent het Prijzenhof, dat door de vorige conferentie is aangenomen, te bekrach tigen. De sociaal-democraten en de oorlogsbegrooting. De heer Schaper heeft, zoo schrijft men aan de „N. R. Ct.", in een rede te Uithuijzen verklaard, dat de sociaal-de mocraten straks desnoods hun stem aan de Oorlogsbegrooting zullen geven, öm zich „te hoeden voor een kerkelijk ka binet.1 - Zoo strooit men den arbeiders zand in zonders te onderscheidenzijn werkzaam heid scheen hem nu veel te onbeduidend. Met Tantalus-verlangen had hij er naar uit gezien, welke gevolgen uit 't parlementaire leven voor hem zouden voortspruiten» De ontgoocheling deed zijn toorn stijgen tot wraakzucht, welke de overgang is tot den haat Hiij wist, dat Magna niets meer zou smarten dan dat hij hare han delwijze tusschen hem en haar stelde. Hem zelf zou dat niet hinderen; zijn vrijheid scheen hem thans nog meer be- geerenswaard dan vroeger. Vóór Magna vermoedde, dat hij in de verkiezingsgeschiedenis ingewij'd was, ontving zij reeds zijn brief» „Daar gij mij het duidelijkste bewijs geleverd hebt, dat uw kerkelijk en gees telijk fanatisme u hooger staat dan de liefde tot uw man, weet ik, dat wij van nu af in gansch gescheiden kringen ons bewegen. Ik zal u daarbij niet storen, maar ik wensch dan ook zelf niet gehin derd te worden. Een wederzien, waarvan ik gesproken heb, zou onder de tegen woordige omstandigheden slechts pijn lijk, de samenleving onverdraaglijk zijtn. Uw geestelijke heerschzucht heeft het tegendeel bij mij bereikt van wat gij waarschijnlijk gehoopt hebt Wiijt het aan u zelf, dat de band verbroken is, waar van ik droomde, dat de breuk onher stelbaar is, wijl tegenovergestelde belan gen die veroorzaakt hebben. (Wordt verv)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1