m 5e J^arjrang No 1323„ BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bui eau OIJOE 8IIVQBL. 34, LEIDEN. Interc. Telefoon P3S. Postbus 6. DIT Dl \n VFRSCHIJNT EI.KF.N DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE AR0NNFMENTSPR1|S bedraagt met GRATIS POLIS OngevRflefl-Terrekerbtg en Itet 01 .LUSTRPP.RI) ZONDAGSBLAD voor Lefdttn 0 öttnt per week 1 10 per kwartaalhl) onze agenten 10 cent per week, f l.üO p», kwttrteaJ. Fraaao per post I SO per liwarh Ahonrterlijke nummert 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent I Woem dag: Februari 105 i. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—S regels 0.75, elke regel meer lSeenl Ingezonden mededeellngen van 1—5 regel» 1.50, elke regel meer 30 cent met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiBngevraagde betrekkingen, huur en verhunr. koop ee verkoop (geen handels-advertentlBn) 15 regels 23 cent Iedere regel meer 5 ca.itaangeboden betrekkingen 1—S regels 50 cent tedere wjnl meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Douwes Dekker af. Een merkwaardig artikel1 komt in „Het Volk" voor van de hand des- heeren Van Kol, die daarin nog eens zijn meening jver de heeren Douwes Dekker c.s. uit- lenzet. „Noodgedwongen Verweer", zet hij joven zijn opstel, dat bedoelt „eindelijk daren wijn te schenken." Het lust hem liet langer, in NederLandsche en Indi- iche bladen als een „getemde leeuw" te ivorden gesignaleerd en van „draaierij" jeschuldigd. Zoodoende zou hij de dupe ivorden van het door Douwes Dekker nisleide deel der Kamerfractie en daar ist deze Senator natuurlijk voor. Behalve inlichtingen over de schrifte- ijke verklaring, welke de drie geïnter- ïeerden wel degelijk tegenover de roode Kamerfractie moeten hebben afgelegd, crijgen we dan ook een paar staaltjes van Douwes Dekker's ophitsend ge- ichrijf, waarmede de heer Van Kol zich illes behalve vereenigen kan. I Douwes Dekker kan wel naar huis [aan. Ook gij, Brutus? Diit moet de klassiek onderlegde mi- lister Treub wel uitgeroepen hebben oen hij het jongste nummer van „De Vaderlander" las. Daarin betoogde toch de heer Rood- ïuizen, dat „de draconische bepaling" lit het ontwerp-Treub, dat, wie ook naar één keer tüsschen 65 en 70 jaar ledeeld wordt, zijne aanspraak op de luderdomsrente verliest, in niet zeer [Unstig licht komt te staan als men let >p de practijk in Engeland, welke toont lat reeds de leeftijdsgrens van 65 jaar liet te laag is. Zulks moet dan hier- lit blijken, dat daar de toekomstige ren etrekkers zich in steeds grooter ge- ale verzekeren, om reeds vijf jaar vroe ger dan de wet van Lloyd George hun iaat geeft, in het genot van de ouder- lomsrente te komen. Hoe het zij, deze oppositie van „De Vaderlander" schijnt een kwaad ding te lijn voor den heer Treub. Wie zeggen schijnt, want als de mi- lister met zijn Olympische kalmte door- eest komt er aan 't eind toch weer een [limlach op zijn gelaat als hij des heeren (oodhuijzen's wijd kierend achterdeurtje liet. Deze afgevaardigde geeft n.l. te verstaan, dat hij voor financiëele herwegingen, waarop hij dan ook aan- dringt, wel zal moeten wijkén. Waar niets is verbeurd, verliest zelfs de keizer zijn recht i En dan is het zaakje gezond, want voor den toestand der 'schatkist blijft men links even onbillijk als hardnek kig rechts aansprakelijk stellen, wat heel makkelijk is. Intusschen zullen wij de „draconische" uiting van den heer Roodhuijzen toch naar goed onthouden. ALOEWI UN OVERZICHT. Een officieel bericht meldt dat koning Albert van België gistermorgen bij een ritje in het bosch 'an Soignies, bij Boitsfört van zijn paard is gevallen. Geneesheeren, die onmiddellijk ten )aleize ontboden werden, constateerden dat Z. M. den linkerarm gebroken had. Het ongeluk gebeurde doordat het >aard bij het oversteken van den straat- veg over een steen struikelde, viel en in zijn val den koning meesleepte. Nader wordt nog het volgende ge meld: De koning reed vergezeld van [raaf du Roy De Blicquy achter in het bosch van Soignies, toen plotseling het paard van den koning over een steen struikelde. De koning verloor de stijgbeugels en viel op den grond. Graaf du Roy greep dadelijk 't paard en snelde den koning te hulp. Hij hielp Z. M. bij het opstaan. De koning klaag de over hevige pijn in den linkerarm. Na de paarden vastgebonden te heb ben, bracht commandant du Roy de Blic- W den koning steunend naar het kas teel van zijn moeder, mevr. du Roy, te Boitsfort Dadelijk werd de dokter van Boitsfort per telefoon ontboden. Deze constateer de een breuk van het opperarmbeen. Zoodra men op het paleis te Brussel het ongeluk vernam,'werd een automo biel naar Boitsfort gezonden. Te half elf verliet de koning het kas teel te Boitsfort, vergezeld van graaf du Roy. den dokter van Boitsfort en een kamerdienaar. In het paleis deden de geneesheeren den "koning de noodige zorgen, en zet ten de breuk. De koning heeft geen koorts; zijn toe stand is bevredigend. Volgens de jongste berichten omtrent den toestand van den Belgischen koning maakt deze het zoo goed als in de ge geven omstandigheden mogelijk is. Het vorige jaar is in Engeland een vereeniging tot stand gekomen, de Bri tish Board of Film Censors, die een vrijwillige censuur op de bioscoopfilms wenschte in te voeren. De vereeniging kreeg den moreelen steun van het minis terie van binnenlandsche zaken en mocht zich verheugen in de ondersteuning van verschillende autoriteien, zoowel in En geland als in de koloniën, die invloed oefenen op de toelating van bioscoop schouwburgen. Zoo kon de vereeniging eenlge macht uitoefenen en het gevolg was, dat de meeste filmfabrikanten vrij willig zich aan de censuur van den Board onderwierpen. Er is thans een verslag verschenen van den Board en hieruit blijkt, dat de instelling der censuur al een preventieve werking had. Immers er werden in het vorige jaar niet minder dan ongeveer 7500 onderwerpen aan het oordeel van den Board onder worpen en tegen slechts 166 van deze films moesten de censoren bezwaar ma ken. Aan vele dezer bezwaren werd tege moet gekomen, slechts 22 werden defi nitief afgekeurd. Dit cijfer toont zeker wel dat deze volkomen vrijwillige cen suur de filmfabrikanten terughoudt van de behandeling van ongewenschte on derwerpen. In het verslag worden de redenen op gegeven, die tof de veroordeeling der 166 films hebben geleid .en daaruit blijkt dat die veroordeeling geschiedde omdat de films onzedelijke voorstellingen ga ven, gruwelijke moorden, wreedheden, medische operatiën voorstelden, toonee- len weergaven die misdadige instincten zouden kunnen wekken, of een beleedi- ging waren van godsdienstige onderwer pen.' Zooals gezegd werd in vele ge vallen aan de bezwaren der censoren te gemoet gekomen, zoodat ten slotte 22 films beslist bleven afgekeurd. In eene den 2óen Januari jl. te Al lahabad gehouden openbare vergadering werden door den luitenant-gouverneur der Vereenigde Provinciën van Britsch- Indië, Sir James Meston, verschillende maatregelen aangekondigd, in verband met den alc een gevolg- van droogte in die provinciën dreigenden hongersnood Wiij ontleenen aan de door de „Times of India" weergegven rede, dat de streek, waarvan zal worden verklaard, dat er hongersnood heerscht, 17000 vierkante Engelsche mijlen beslaat en eene bevolking heeft van 51/4 millioen zielen." De districten, die door ernstige schaarschte zullen worden getroffen, be slaan een oppervlakte van 30.000 vier kante Engelsche mijlen en tellen eene bevolking van 14.millioen zielen. De toestand wordt nog verergerd door het gebrek aan veevoeder, waardoor de landbouwer ook een groot deel van zijn vee zal zien omkomen. Sir James deed in het vervolg zijner rede een beroep op de particuliere lief dadigheid, om de door het bestuur ge troffen maatregelen aan te vullen. Staande de vergadering werd voor een bedrag van meer dan f42.000 ingeschre ven. De Fransche senator Bénazet 'heeft zijn rapport gepubliceerd over het wets voorstel, waarbij de ministers van oorlog en marine worden gemachtigd tot bui tengewone uitgaven voor de nationale verdediging Het heette dat de regeering eerst 800 millioen frs. voor deze buitengewone uitgaven noocjjg zou hebben, maar thans heeft zij reeds een programma opgesteld dat ruim 1400 millioen zal kosten 655 millioen zullen noodig zijn wegens de verhooging van het vredeseffectief, en ruim 750 millioen voor de verbetering en aanvulling van het oorlogsmaterieel. Dat de kosten tengevolge van de ver hooging van het vredeseffectief, oor spronkelijk op 440 millioen geschat, maar nu op ruim 655 millioen gesteld, zoo zeer zijn gestegen is, volgens Béna zet, een gevolg van de aanneming van het amendement-Vincent, waardoor elke bevoorrechting ten aanzien van den diensttijd onmogelijk is gemaakt. De ka zerneering van het verhoogde effectief sleept ook belangrijke kosten mede. IWiat het materiaal betreft, merkt Bé- nazet op, staat Frankrijk bij Duitsch- land ten achter. Want terwijl Duitsch- land in de laatste 12 jaren voor buiten gewone uitgaven een som van niet min der dan 2.054.COJ.OCO in-, i.oodig heeft gehad, heeft Frankrijk in die jaren daar' voor slechts 984.000.000 besteed. Wat in die jaren verzuimd is, moet dus ten spoedigste worden ingehaald en in de eerste plaats moet gezorgd wor den voor de organisatie van instructie kampen, en voor het voorzien van de voornaamste forten van provisie en mu nitie. GEMENGD. Te Florence zijn opnieuw proeven genomen met de uitvinding van Ulivi, om door middel van electrische golven op grooten afstand ontplofbare s-t o f f e n tot ontploffing te brengen. Deze proeven gingen uit van de ma rine en zijn ditmaal volkomen geslaagd. Admiraal Fornari had in de Arno 2 torpedo's gevuld met1,wit, en twee met zwart kruit doen ziSkéh. Daarna gaf men Ulivi, die zich met zijn toestel op den toren van het Palazzo Capponi had opgesteld, een teeken en binnen een mi nuut had hij alle vier de torpedo's doen ontploffen. De Italiaansche regeering heeft nu Ulivi's uitvinding'" gekocht. Wanneer het waar blijkt, kan het een heele omwenteling in de oorlogvoering geven. Men stelle zich maar eens voor dat men in staat is, alle kruit dat zich bij den vijand bevindt, van groote, afstan den te doen ontploffen. Uit Weenen wordt aan de „Germa- nia" gemeld, dat Prins Wilhelm v. Wiie d tijdens een onderhoud met den pauselijken nuntius te Wieenen, de hoop zou hebben uitgedrukt, dat het hem bin nenkort mogelijk zou zijn als vorst van Albanië den Paus een officieel bezoek te komen brengen. Het proces tegen luitenant V011 Forstne r is op voorstel van zijn ver dediger tot 28 April verdaagd op grond dat 'Von Forstner met Paschen 21 jaar wordt en eerst dan als meerderjarige zich zelf kan vertegenwoordigen. Naar te St. Petersburg verluidt, zou Engeland de mogendheden hebben voor gesteld, een vlootbetooging in de Turk- sche wateren te houden, ingeval de hou ding der Porte inzake de regeling der kwestie van de Egeische eilanden ver wikkelingen mocht veroorzaken. 1De laatste berichten uit P'a- nama 'betreffende een opstand in Ecuador meldendat Esmeraldas nog in handen der rebellen is. Het grootste gedeelte der stad is plat gebrand. Tijdens het bombardement heb ben de vreemdelingen in de neutrale zo ne een schuilplaats gevonden. Allen zijn gezond en wel, maar er is gebrek aan levensmiddelen. Hofbericht. Gisteravond is de eerste muziekpartij 'in dit seizoen ten hove gegeven, welke ook werd bijgewoond door H,. M. de Koningin-Moeder. Genoodigd waren: de geheele hofhouding, o&k die van de Ko ningin-Moeder en van den Prins, de leden van het corps diplomatique met hunne dames, de ministers, departementshoof den, ministers van staat, leden van den Raad Van State, van de beide Kamers der ^taten-Generaal, de commissaris der Koningin (en leden van Gedeputeerde Sta ten (tan Zuid-Hplland, leden,van den (Hbo- gen JRaad, secretarissen-generaal der de partementen ^en' voorts nog véle gasten uit (de kringen der wetenschap, letteren, toon- en schilderkunst en een 'talrijke groep particulieren, zoowel dames als heeren. f Op dit hofconcert traden op het quartet uit het Concertgebouw-orkest te Amster dam1, de heer Anton van Rooy, zang, en de ,heer A. Bj. ,Hj. Verhey, uit Rotterdam, piano. Stoomtram HaagDelft. Aan de Avoncïp. wordt medegedeeld, dat 'onmiddelijk nadat de omlegging van lijn te 's Gravenhage gereed is, in Delft zal «worden begonnen met de vernieu wing ivan de trambaan naar Dien Haag. Voor de oude rails worden dan nieuwe gelegd, (die direct in gereedheid worden gebracht $roor electrische tractie. De daar voor bestemde rails zijn reeds aangeko men in de opslagplaatsen der maatschap pij. (jiet volgende jaar hoopt men dan geheel gereed te zijn, zoodat in 1915 ook de ttrambaan (lijn 11) electrische tractie zal 'hebben. Tegelijkertijd zal de remise aan den Rijswij&csehenweg aanmerkelijk uitgebreid en verbouwd worden. Nieuwe Postzegels. „De ^[Maasbode" schrijft „Z,ijn /wij juist ingelicht, dan zal er binnenkort (een geheele nieuwe serie N10- derlandsche postzegels worden uitgege ven iter vervanging van de thans sedert 1898 |jn gebruik zijnde zegels". |Wij: 'hebben goede reden om aan te nemen, Idat „Die Maasbode" niet juist is ^ingelicht, zegt het „Vad.", zonder die goede )r'eden te noemen. KORTE KRONIEK jDe bakkerspatroons te Wieesp heb ben pp één na besloten 23 dezer den nachtarbeid pi te schaffen. Patroons, die de overeenkomst overtreden, wonden ide eerste maal niet f'25,. de tweede maal met f50 en de derde maal met f 100 ge straft rTer gelegenheid van haar 35-jarig bestaan zal de R.-K. -Sociëteit Kunst en Vriendschap te Delft op 16 en 17 Mei e.k,. een wedstrijd organiseeren in komisch en dramatisch reciteeren en in komische voordrachten en duetten. 1De heer F. Lieftinck viert vandaag zijn 35-jarig jqbileuimjjals lid van de (TJwee- 5de Kamer. 1 Gedurende het jaar 1913 werden in Nederland geboren 173.512 kinderen tegen 170.269 in 1912, of onderschei denlijk per duizend inwoners 28.20 en 28.06. LEIDEN, 18 Februari. Lustrumviering Ned. R.K. Graf. Bond. Onder de opgewekte tonen der Har monie „St. Gregorius", met wier leiding tijdelijk is belast de heer Van Velzen, werd gisteravond in het Bondsgebouw de feestavond, georganiseerd ter gele genheid van het vijfjarig bestaan van de afd'. Leiden van den Ned. R.K. Graf. Bond geopend. Die voorzitter, de heer M. 'Horikx, heette in zijn openingsrede de zeer talrijke (aanwezigen,van harte Iwjejl- kom, besprak in het kort de oprichtings geschiedenis der afd., uitte zijn vreugde over den groei der organisatie, besprak de invoering van het landelijk collectief contract, waarvan de meeste leden der afd. de vruchten reeds hebben geplukt, herinnerde nog eens aan dert welgeslaag den bloemendag, die een flink batig saldo had opgeleverd, dank zij' den ijver der dames, waarvoor hij hen nogmaals een Woord van dank bracht, spoorde daarna de ouders der adsp.-leden aan om hunne zonen trouw de vergaderingen en cur sussen te doen bijwonen im het belang van de toekomst van hen zelf en van de R.K. Vakbeweging, en verzocht ten slotte de aanwezigen het lied ^Aan Uy_Oj Kloning der Eeuwen" te zingen, hétgeen enkele oogenblikken later uit volle borst werd aangeheven. Nadat de .Harmonie zich had doen hooren, verkreeg de ""heer J. Wj. P. Jaspers, bondssecretaris het woord. Sipr. wierp een terugblik over wat in de afgeloopen vijf jaar was tot stand ge bracht, hetgeen aan de werkkracht van slechts enkelen is te danken die door hunne voortdurende propaganda de afd. hebben gebracht van 14 op 53 leden, plus een 20-tal adspiranten. Namens het bondsbestuur bracht ook spr. een woord van dank aan de dames, die zich zoo ijverig hadden gedragen voor de verkoop der tuberculosebloempjes ten bate van den aan tuberculose lijdenden typograaf (applaus). Nu door de invoering van het collectief contract het aantal ongeorga- seerden reusachtig is verminderd, spoor de spr. de leden aan ook de kath. arbei ders in andere bedrijven niet te vergeten, doch hen integendeel te helpen aan de versterking hunner organisaties, want zegt spr., de Rerum Novarum is niet al leen voor de typografen geschreven, doch voor alle arbeiders. Vooral riep spr. de hulp ld er vrouwen in voor de taak der vakbeweging, daar zij toch groot belang hebben bij datgene, wat de vakorgani satie voor de vakarbeiders wenscht te verkrijgen, n.l. een menschwaardig be staan. Daarom roept spr. allen op om mede te werken aan de groei en bloei der R.K. Vakbeweging. Ook de jeugd werd door spr. niet vergeten. Hij drukte de ouders vooral op het hart, dat zij toe* zien dat hunne zonen in de kath. vakbes- weging plaats nemen, daar dit in het be lang zal zijn van het goed-Roomsch zijr. der arbeidersjeugd. De voorzitter bracht spr. een woord van dank voor zijn krach tig betoog en hoopte dat de leden de wenken ter harte zouden nemen. Thans kwamen wij aan het vroolijke gedeelte van den avond, welverzorgd door het bekende duo C. de Haas en C. van der Linden. Beide heeren brachten de lach spieren danig in beweging door de ver schillende voordrachten, welke door hen ten beste werden .gegeven. Afgewisseld door muziek werden o.a.; voorgedragen Stakkertje, Schouwburgpraatjesde Schoolmeester van ZjWammerdam, Hein én iTrui naar (dejSiaten-Generaal en! vooral niet te vergeten de „Twee Aviateurs" en „Waarom wij trotsch op Leiden zijn'71 een voordracht, waarin verschillende Leidsche toestanden op niet al te zoetk sappige wijze werden belicht, o.a. de belastingverhooging, de vuilverbranding postkantoorrhisère enz. Al deze Voordrachten werden op1 uitstee kende wijze begeleid door den heer God- dijn. Inderdaad, dit duo had veel suc ces met Zijn optreden. Die avond was om* voordat men er aan dacht. En zoo behoort deze feestavond weer tot het verleden. Die avond heeft de band tusschen de leden onderling versterkt, bij de vrouwen heeft het de sympathie ver hoogd voor de vakbeweging. •Het bestuur heeft eer van dezen avond, waarop het nuttige met het aangename op passende wijze was vereenigd. Zita-vereeniging. Een twintig-tal dames van de Zita- Vereeniging kwamen gisteravond in een jaarvergadering bijeen. Mej. Schmier de presidente opent de vergadering en spreekt een woord van welkom tot de aanwezige dames-corres pondenten en de dames-leden, en deelt verder mede dat de secretaresse wegens uitsteaigheid de vergadering niet kan bijwonen. De vice-presidente heeft of ficieel haar ontslag ingediend. "Een desj betreffend schrijven werd door Me*,j A. Schmier voorgelezen. Var. een viertal dames correspondenten was bericht van verhindering ingekomen. Mej. Filbry leest daarop de notulen der vorige jaarvergadering voor. Deze wor den ongewijzigd goedgekeurd. Uit het kerurig verzorgde jaarverslag, dat ook door mej. Filbry werd voorge lezen bleek dat de. vereeniging gedu rende het afgeloopen jaar met succes op allerlei gebied gewerkt heeft Verder vernamen wij uit het jaarver slag dat het pand gelegen naast het ge bouw der Zita-Vereniging door de ver eeniging is aangekocht Voorts stippen wij den volgende be langrijke feiten en cijfers uit meerge noemd verslag aaan. 'Het aantal inlegsters op de groote spaarbank steeg in 19131 tot 81. Door vertrek van 3,4 personen daalde het aam tal inlegsters tot 47. Ingelegd werd een bedrag van f5609.41, terugbetaald werd f2601.931 zoodat er in kas bleef de somma van f'3007.48. Daarbij gevoegd de bijgeschre ven rente ten bedrage van f50.27 maakt een bedrag vaji f 3(057.75. Het aantal inlegsters op de kleine spaarbank bedroeg 3,2. Ingelegd werd een bedrag van f29.10. De rente be droeg f.71. Aldus een bedrag van f 29.81. De bibliotheek beschikt over 507 num mers. Deze werden gedurende het afge loopen jaar 679 maal uitgeleend. Bij het wijkbezoek werden $54 meis jes bezocht.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1