17 BINNENLAND. BUITENLAND. 87) MAGNA. 5e Jaargang No 1322. Bureau ÜUDE SINGEL 54, L, E fi D E FsJ. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT El KEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en h«t GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 0 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, O0 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartflk Afzonderlijke nummers lVa cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag Februari 1014. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertenti6ngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertenttèn) 15 regels 23 cent, iedere regel mee, 5 mtu aaöguöoden betrekkingen 1—5 regels 50 oenl Iedere reg*l bums' 10 uwe kiezerlijke regeering het volgende 'ter kennis te brengen. B|ij artikel 5 van het vredesverdag van 'Londen van ^0 Mei 1913 tusschen Turn kije en de verbonden Bialkanstaten en bij art. 15 van het verdrag van Athene tusschen Turkije en Griekenland van 1 Nov. 191% heeft de Porte zich verplicht aan de groote mogendheden de zorg over te laten om te beslissen over het lot der eilanden in de Aegeïsche Z,ee. Dientengevolge hebben de zes mo gendheden na het vraagstuk nauwkeurig te hebben bestudeerd en na vele gedach- 'tenwisseling beslist, dat Griekenland aan Turkije de eilanden Imbros en Tenedos zal afstaan en in het definitief bezit zal blijven der eilanden, die Jiet „op| het oogenblik in de Aegeïsche Zee bezit. Custillorizo zal eyerleens aan Turkije worden gelaten. De zes mogendheden hebben besloten dat door Griekenland voldoende waar borgen aan Turkije zullen worden gege ven. De eilanden zullen niet versterkt worden ,noch gebruikt worden met een strategisch oogmerk of als vlootbasis. Turkije zal krachtige maatregelen ne men teneinde den smokkelhandeltusJ schen de eilanden en 'het Ottomaansche grondgebied te voorkomen. De zes groote mogendheden zijn over een gekomen, haar invloed op de Griek- sche regeering aan te wenden voor de loyale uitvoering en handhaving van deze voorwaarden. De zes mogendheden hebben boven dien van Griekenland voldoende waar borgen geëischt voor de bescherming van de Muzelmansche minderheden op de. eilanden, die het zijn toegewezen^ Griekenland krijgt van de zes mogend heden der conferentie de verzekering, dat qjeze besluiten loyaal geëerbiedigd zullen worden door de Ottomaanche re- geering'Li De sedert maanden hangende onder handelingen tusschen de vertegenwoor digers 1 der Fransche en der Duitsche regeeringen over de spoorwegen in Klein-Azië, zijn geëindigd. De overeenkomst geldt het geheele gebied der Fransch-Duitsche spoorweg- belangen in Turkije, voornamelijk de be trekkingen tusschen de Anatolische, de Bagdadspoorweg, de Syrische spoor wegmaatschappij in Noord-Oost-Ana- tolië. De pnderhandelingen, zegt de „Frankf. Ztg.," zijn reeds in het laatst der vorii ge eeuw aangeknoopt. Zij hebben tot heel wat besprekingen aanleiding gege ven, maar zijn nu dan toch tot een goed einde gevoerd, zoo zelfs, dat ieder der onderhandelaars aannemen mag, het hoogst bereikbare te hebben bereikt, zoo dat een overeenstemming tot stand geko men is, die vrij wat beter is dan de, voortzetting van den strijd. Voor Duitschland ging het voorname lijk om de financieele en economische vaststelling van zijn bezit, en de uit voering der nog verkregen concessies». Nadat met Engeland onderhandelingen waren aangeknoopt, die eveneens tot een resultaat leidden, en die ook voor het afsluiten staan, werden in Londen Turksch -Engelsche onderhandelingen aangeknoopt, waarbij Hakki-pasja yoor Turkije optrad, en die veneens zijn ge ëindigd» Thans moet Frankrijk nog met Turkije onderhandelen, om tot overeen stemming te komen over het met Duitsch land gesloten verdrag. Die onderhande lingen zullen geen moeilijkheden <)ple- *veren, daar Turkije er zelf het grootste belang bij heeft, dat de overeenkomsten met de drie mogendheden zoo spoedig mogelijk tot stand zullen komen. Door deze overeenstemming tusschen Duitschland, Engeland en Frankrijk, zegt de Frankf. „Ztg/L is thans de pe riode voorbij, waarin die beide landen alle mogelijke onderhandelingen van Duitschland met Turkije bemoeilijkten. Want zij hebben er thans zelf belang bij, dat Turkije de "Dluitsche eischen aan neemt, en zullen dat ook wel duidelijk doen uitkomen. Wiijltde toestand in Vera-Cruz als zeer ©ritiek beschouwd wordt, zal de Amerikaansche regeering nog drie oor logsschepen daarheen zenden. De Zapa- listen hebben de buitenwijken der voor steden reeds bezet, ien men verwacht, dat zij spoedig tegen de stad zullen op rukken. Engeland, Japan, en Duitschland zijn eveneens van plan oorlogsschepen te zen den, imaar naar Üe hoofdstad zelf. Dat alles wijst er op, dat men hetergste vreest en de scheepscommandanten heb ben bevel gekregen om. gewapende ma-" trozen aan land te zetten, zoo dra 'leven en eigendom der vreemdelingen in ge vaar komen. Deze regeeringen hebben klaarblijke lijk ,de toestemming van Huerta gevraagd om dezen maatregel te mogen treffen. De Vereenigde Staten kunnen evenwel Huerta 'niet om verlof vragen om troepen te mogen landen, daar zij hem niet als president erkend hebben indien Wilson dit bevel toch gaf, zou het als eén ver kapte oorlogsverklaring kunnen be schouwd worden. GEMENGD. Uit'Kaap Haïti wordt gemeld, dat het leger van president Zamor, bij zijn eerste poging om de rebellen, die generaal Theodore ondersteunen, te ver nietigen, een vreeselijke nederlaag gele den heeft. (Bij Gonaives werden de regee- ringstroepen met zware verliezen terug geslagen. Men verwacht, dat Zamor na deze nederlagen de geheele vloot bij Kaap Haïti zal concentreeren, om van uit zee een aanval te ondernemen. Daar Zamor verklaard heeft, dat hij Theodore met de regeeringstroepen bij Kaap Haïti zal aanvallen, heeft deze een deel zijner troepen tegen Zamor in het veld gezonden, om een slag in de nabij heid van Kaap ,Haïti te vermijden, Te New-York en elders in het Oos-^ ten der Vereenigde Staten hebben de laatste dagen geweldige sneeuw stormen gewoed. ,'Het leed ,der behoef - tigen en werkloozen in New-York is hierdoor nog gestegen. Echter zal nu sneeuwopruiming als welkome werkverschaffing komen. De sneeuw ligt in New-iYork 25 c.M. dik. In antwoord op een desbetreffende tot de regeering gerichte vraag, deelde Mc Kenna mede, dat de uit Zuid-Afrika gezette arbeiders-leiders zullen be handeld worden vals ongewenschte vreem delingen. MC Kenna verklaarde, dat hij geen gezag in deze aangelegenheid had, daar alle gedeporteerden Engelsche on derdanen of genaturaliseerde Engelsche onderdanen waren, In tegenspraak met de door den Berlijnscnen correspondent van een te Parijs verschijnend blad medegedeelde bijzonderheden over den naar beweerd wordt slechten gezondheidstoe stand, die thans in het Duitsche leger zou heerschen, en waarin wordt gesproken van 12.000 in de hospitalen ziek liggende soldaten, verneemt het Wolffbureau van bevoegde zijde het VoD gende: De opname van zieken in de hospitalen -in Pruisen, met inbegrip van 'Saksen en Wurtemberg bedroeg in Ja nuari 1914 53.7 op de duizend, tegen 55.9 in Jan. 1913, welke cijfers met'de door de Fransche berichten over het op treden van besmettelijke ziekten in het Duitsche leger op geen enkele wijze ■overeenstemmen. De gezondheidstoe stand in de afgeloopen weken en ook thans is beter dan ooit te voren het ge val is geweest. Prinses Willem van Baden is gis terochtend tegen vijf uur overleden. Protestvergadering. In verband met de opvoering van het scrabeuze tooneelstuik „Monna Vanna" van Maurice Maeterlinck, in den Schouw burg, werd gistermiddag in de sociëteit „Burgerlust" een protest-vergadering ge houden 'door de Nijmeegsche Katholie ken. Het initiatief tot deze protest-ven- gadering werd genomen door de Nij meegsche vereenigingen van „Voor Eer en Deugd" en het plaatselijk comité der K. S. A. De opkomst was groot. O. a. trad als spreker op pater van Hasselt Ten slotte werd een motie aangenomen, die aan de verschillende autoriteiten in stad en gev/est, aan de afgevaardigden der Twee de Kamer en den Minister van Justitie zal worden gezonden. In deze motie staat o. m.. het volgende „Wjj achten het een diep treurig feit. dat onze Stadsschouwburg, waarvoor alle burgers, Katholieken en niet-Katholieken hun penningen moeten oififeren, mis bruikt wordt, om ons in onze Christe lijke zedelijkheidsbegrippen te grieven. (Wlij dringen er bij het hoofd der ge>- meerite ernstig op aan, bij dergelijke voorkomende gelegenheden eindelijk ook eens rekening te houden met de rech ten der Christelijke en weldenkende in gezetenen en der overgroote jneerdep- heid." Museum voor de Studie van Ge vangeniswezen en Dwangopvoeding. Gistermiddag is te Amsterdam, in het bijzijn van een aantal genoodigden, he£' Museum voor de Studie van het Gevan geniswezen en Dwangopvoeding, dat op een der bovenlocaliteiten van jie Universi teit is gevestigd, geopend. Onder de aanwezigen bevond zich de Minister van Justitie Mr, Ort. De Voorzitter van de Commissie van Beheer, prof. mr. J. A. van Hamel, sprak het openingswoord. Aan diens rede ont- leenen wij het volgende ,'Het Museumm is ingericht in de Uni versiteit en het heeft dan ook o.m' te be ginnen uiteraard beteekenis als middel van ontwikkeling vöor de aankomende juristen, die ook op deze manier, ter aan vulling van hetgeen boeken, colleges en wat dies meer zij, hun over strafrechts pleging en strafwet leeren, hun beeld daaromtrent door eigen aanschouwing verder kunnen verduidelijken. Het is geenszins bedoeld als beperkt voor de studenten van deze Universiteit van Amsterdam •-£n het zal ook gaarne bezoek ontvangen van die vain de Vrijie* Universiteit en van Academieburgers van andere plaatsen, belangstelling en mede werking van die kanten zullen, wij hooge- lijk waarde er en. Evenwel hop'en wij ook in verdere richting nog voor ontwikkeling en voor lichting te kunnen dienen, wanneer b.v,. studieclubs, andere onderwijsinrichtingen en particuliere belangstellenden of stuf- deerenden er kennis van willen' nemieg,; zal de verzameling nog beter aan haa'r doel beantwoorden. lH;et komt mij tevens voor, dat men ook reeds jurist, zelfs vergrijsd jurist, vakman kan zijn magistraat, ambtenaar, politie-autoriteit, lid van eene gevangenis- of gestichts-administratie, om wellicht toch nog een en ander nieuws of leer rijks in de Verzameling te kunnen aan treffen. In het algemeen is van de inrichting van het gevangeniswezen zoowel als van het tucht- en opvoedingswezen te weinig bekend, en bestaan scheeve voorstellin gen. „Zakjesplakken" en „Erwtenlezen" en „donkere cellen" spelen aan den eenen kant nog een hoofdrol in de volksverbeelding, aan den anderen kant praat menigeen mee over de „boeven die het veel te goed hebben". Daarna voerde Mr. Ort., Minister van Justitie het woord, die van zijn groote waardeering getuigde voor de commissie, welke de verzameling bijeengebracht had en de beste wenschen uitsprak voor den invloed, die van het Museum zou kunnen uitgaan. Ten slotte maakte de aanwezige» ©en rondgang door de zalen. Constitutioneele zin. ,H.et gebeurde in Zweden werpt weer eens een gunstig licht op wat in ;t af geloopen jaar ons vaderland te zien gaf. Vergelijk maar: Ginds een Koning, die betoogingen ge doogt en aanmoedigt, welke aan zijn meening relief moeten gevenhier een Vorstin, die zich niet alleen van zoo iets zorgvuldig onthoudt, maar zich eenvou dig neerlegde bij de .uitspraken des volks. Ginds een Koning, die door jijn ma- nifesteerend optreden blijk" gaf van wanj trouwen in de heerschende partijen hier een Vorstin, die integendeel zelfs advies inwon van een partij, welke tegen Haar gekant is. Ginds een Koning, die door zijn be windslieden moet worden gewaarschuwd hier een Vorstin, aan wier handelswijze ieder opzicht uit in 't voordeel van ons Ginds een Koning, die de partijstoffen aanblaast; hier een Vorstin, die een bo ven alle partijen zich verheffend stand punt inneemt. Inderdaad: deze vergelijking valt in ieder opzich uit in 't voordeel van ons Vaderland en zijn Koningin, wat wel licht in de naaste toekomst nog duide lijker zal worden. iReeds nu heeft de Zweedsche Koning moeilijkheden bij ;t vormen van een nieuw Jcabinet en als er dit eenmaal is, zal het wel zoodanig we zen, dat het m ootsing komt met het parlement en dus de .uitspraak des land,* zal moeten worden ingeroepen. En wat dan Stélt die uitspraak den Koning in 't gelijk, dan zal deze welis waar zijn hoog spel hebben gewoqnen, maar ten koste eener verwijdering tus schen de Kroon en de verliezende partij verwijdering, welke te voorkomen ware geweest bif meer constitutieneel Optreden van Z. M. Maar valt de uitspraak anders uit, dan wankelt 's Konings troon en geraakt het land eerst voorgoed in de verwarring, waaruit allerlei onheil kan voortkomen. En aan wien dan de schuld? Inderdaad: in ons land gaan de za ken goed. In handen van Koningin Wiil- helmina, die van zoo breed constititio* neel inzicht blijk gaf en daardoor het algemeen vertrouwen won, "in Haar handen zijn de teugels wan het bewind veilig. ALGEMEEN OVERZICHT. De nota door markies Pallavicini na mens de groote mogendheden in z^ke de Aegeische eilanden Zaterdagmiddag aan den grootvizier overhandigd, luidt als volgt: „Wiij ondergeteekenden, gezanten van Oostenrijk-Hongarije, Italië en Groot Brittannië, zaakgelastigden van Fran krijk, Duitschland en Rusland hebben de eer, in opdracht hunner regeeringen aan F E U1L LETO N. Moeder, dat is nu de zaak niet, riep Frans met heesche stem uit, zich dwin gend binnen de perken te blijven. Ge kunt in en met ,uw zaken doen wat u wilt, maar dat ontwerp bekoort mij; het was nog niet eens klaar. Ik zeg u, dat ik niet wist of ik wel handelen mocht, zoo als August het vroeg. En daarom heb ik het maar gedaan, sprak de vrouw. Ik wist toch, dat ge eerst je tijd verloopen zoudt om inlich tingen te nemendenkt ge, dat ik daar je broer maar op kon laten wachten? Denkt ge, dat ik mijnheer de graaf zoo slecht zou betoonen? Moeder, het was toch onmogelijk, hem aan te bevelen, zonder te weten wat men aan hem heeft. Ik weet nu, dat ik het niet doen mocht. - Papperlapapp, dat gaat mij niets aan. Hij heeft voor ons gedaan, wat hij kon en nu doe ik ook voor hein, wat hij Wil. Voor jij met je dwaas bedenken klaar was, was 't voor de heele zaak te iaat. Ja, ik, ik heb 't gedaan.ik heb dat, wat je geschreven hebt, aan August gezonden, om aan het gebeuzel een einde te maken! schreeuwde zij imtfier hefti ger. Ik heb hemgeschreven het in de krant te laten zetten. Moeder, daar hadt gif geen recht toe. Het 'was mijn eigendom. Ik had het weggestoken, de lade is verbroken. Ge kunt je daarover beklagen. Ge kunt je moeder Voor het gerecht brengen. Je bent zoo'n vrome zoon, zoo'n goede broeder! Je bent nu kwaad op1 den •graaf, omdat hij je broer helpt... Maak nu, dat je ,ujit de keuken komt 'Ik heb geen lust je grofheden aan te hooren. Als het je hier niet bevalt, hoef Je niet meer over den drempel te komen, gilde zij, steeds heftiger op hem, toetredend^ 'Moeder, gij hebt m:ijn g;oeden naam vernietigd. Voor hoe onbetrouwbaar sta ik nu niet voor de lui. jWjil je gaan, jou onbeschofte zoon, die zoo tegen zijjn moeder aangaat schreeuwde zij opnieuw, hem bij den schouder vattend om henu de keuken uit te dringen,...„i. Met vasten greep werd in 't zelfde oogenblik haar arm gevat Ga maar heen, Fransy sprak de vader met moeilijk ingehouden toorn. Gij hebt geen schuld; er is schandelijk met je gespeeld. En igij, gij zult hem natuurlijk weer gelijk geven, schreeuwde de vrouw haar man toe, terwijl zij trachtte zich van zijn greep te bevrijden- Ga naar buiten, Frans, herhaalde hij!, zonder ojp ;zijn vrouw te letten, doch op zulk een toon, als Frans nog nimmer van hem had gehoord'* Die jonge man verliet de kamier h en bleef toen aarzelend staan, want een jammerlijk geschreeuw van Zijn moeder en het barsch geluid van zijn vader ver vulden hem met schrik1 Een oogenblik aarzelde hij en wilde toen weer naar zijn ouders gaan, maar zijn vader had de deur gesloten. Met een bedrukt gemoed ging hij naar zijn kamer. Hij was zich nog maar niet ten. volle bewust van zijn toestand en kon slechts als wezenloos staren op het ongelukkige artikel en op de voor hem zoo vernieti gende wooiden, door den pastoor daar bij geschreven. 't Was intusschen al lang stil gewor den. Meester Hellbrinck stond in zijn werkplaats en liet zijn schaaf met zoo veel drift heen en "weer gaan, dat de krullen opvlogen. Op zijn voorhoofd vertoonden zich ech ter diepe rimpels. Hij had het al .vroeger moeten ver anderen, mompelde hij. Nu en dan luisterde hij of hij niemand de trap hoorde opkomen. Na eenigen tijd scheen het hem te erg te worden^ hij klopte zijn schaaf uit en ging naar de kamer van zijn zoon. Hoofd omhqog, jongen! sprak hij. De soep wordt nooit zoo heet gegeten als zij gekookt wordt, sprak hij, hem op den schouder kloppend. Waarachtig, ik wou, dat ik# de zaak herstellen kon. Morgen vroeg zal ik zelf naar Dornick gaan en den pastoor zeggen hoe het is gekomen. Je moeder heeft mij alles ge zegd. Val haar niet te hard. Zij meende er August goed mede te doen. Ga van avond naar den pastoor hier. Hij is je oude vriend; hij zal je wel ten beste ra den en je een paar uurtjes bij hem hou den. Frans reikte zijn vader de hand; diens hartelijke woorden, diens goede wil om hem te helpen, monterden hem op. Hij was zich intusschen wel bewust, dat de indruk van het artikel vooreerst niet uit- gewischt zou zijn. XXVII. „Waarachtig, Dornick, wij: je bescher meling en ik, winden ons nog meer op over je verkiezing dan jij. Het verwon dert mij eigenlijk, dat ik mij zoo voor Duitschland interesseer. Het droppeltje Duitsch bloed dat van grootvaderswege door mijn adren stroomt, spreekt toch nog mede, hoewel ik mij liefst Ameri- kaansch burger noem en kosmopolitisch ben. Denk maar eens na: in Zwitser land heb ik gestudeerd, in Amerika ben ik gepromoveerd, in Engeland en Frank rijk heb ik het hospitaalwezen leeren kennen en .spoedig ging ik weer naar Amerika terug. Nu weet gij, hoe machtig déze tijd is, dat hij zelfs een zoo zwer vend wezen Duitsch-patriotisch stemt, dat komt ook wijl dat groote statenver- bond allen voor oogen zweept. Dat is de bodem, waarop de groote gedachten van den tegenwoordigen tijd gedijen en daarom dweep ik er mee, dat gij in het parlement komt. Je beschermeling denkt en droomt dag en nacht van niets anders. Van uw rent meester ontvangt hij steeds de noodige berichten omtrent den. stand der zaken. Zijn broeder, die een flink schrijver moet zijn, heeft hij aangespoord een artikel voor je samen te stellen. Ik heb er nog wat aan gecorrigeerd.... Het is zoo echt Duitsch angstvallig met de woorden te zijn in plaats van sterk voor den dag te komen. Naar dat artikel te oordeelen zijt gij anders een volmaakte heilige. Mrs. Ahrens lachte en haar witte tan den kwamen schitterend uit tusschen haar volle roode lippen. Ik heb het artikel gelezen, ant woordde Dornick, naar de blauwe rin gen sigarenrook starend, die hij uit en wier loop het eenige scheen wat hem belang inboezemde. (Wordt vervolgd.!

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1