74) MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1309. Eeicbdie SouAomt Bureau OUDE 81NQBL 54, LEIDEN. Inters. Telefoon 935. Poetira* 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITQEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLK Ongevallen-Teraekeriiig en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.20 per kwartaal. Franco per post /I.50 per kwartnL Afaonderltjke innen 2'/, cent, met Oelllnstreerd Zondagsblad 5 cent Maandag 2 Februari 1914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertenti6ngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 23 cent, iedere regel meer 5 cent; betrekkingen 1—5 regels 50 cent iedere regel moer 10 eeat V Hoe breeder, hoe minder diep. Hoe breeder een stroom zich een weg baart, hoje minder diep hij den bodem- uitschuurt. Met zijn breedte maakt hij dan op den toeschouwer wel indruk, maar aan innerlijke kracht verloor hiji Zoo gaat het nu ook met den socialis-i tischen stroom. Hoe breeder hij zich een weg baant ,door de partijen, hoe minder last deze er van ondervinden, want aan de boorden kabbelt het roode water dan o zoo zoetjes en het dieplood be hoeft geen lange lijn. Op treffende wijze kwam een en ander tot uiting op een afscheidsmeeting, bur gemeester Ter Laan in Den Haag door zijn partijgenooten bereid. 't Was stampvol in de Haagsche Die rentuinzaal. En die kan wat menschen bevattenNog heel wat meer dan onze Stadsgehoorzaal. De roode stroom was dus breed ge noeg, maar de diepte Waar is bij de heeren socialisten ge? bleven de fiere opstandigheid van den ouden tijd, toen zij knarssetandden als 't gezag ter sprake kwam Deze vergadering was zóó maky dat zij niet alleen blij was met het verwerven in Zaandams burgemeester immers van een deel van dat vroeger zoo ven maledijde gezag, maar ook juichtte toen haar verzocht werd zich niet te stooten aan het eeren van het hoogste gezag in den lande. Feestredenaar Troelstra eindigde toch zijn sterk „revisionistische'', dat wil zeg gen voorzichtig uitkijlkende sjpeech al dus; „Als er moeilijkheden voor Ter Laan komen, laten we dan zorgen, dat ze niet komen van ons. Als daar straks Koninklijk bezoek komt en Ter Laan verplicht zal zijn de honneurs waar te nemen, wees dan breeds Wees dan overtuigd, dat onder den keten van den burgemeester klopt het vurig hart van den sociaal-democraat. (Onbedaarlijk applaus). Dit is nu wel heel handig gezegd,, maar vroeger moest zoo'n socialistisch hart zich hardnekkig "verzetten tegen al wat des Konings was, terwijl nu met „onbedaarlijk applaus" werd goedge keurd dat het wegschuilt onder een bur gemeesterlijken keten. O wat kabbelen de boorden van den rooden stroom zoetjes. V Niet ondanks, maar omdat. Stel nu intusschen eens, dat bovenbe doelde huldebetooging een Roomschen burgemeester had gegolden, hoe geheel anders zouden dan de slotwoorden heb ben geluid van den feestredenaar, indien deze in denzelfden geest had willen eindigen als de heer Troelstra. Een spreker onzerzijds zou. San ge zegd hebben, dat de eerbied voor het gezag veilig was bij den nieuwen burge meester, omdat hem onder den ambte lijken keten een Katholiek hart klopt., En wat zouden deze woorden een harte- FEUILLETON. Tiny's blik rustte lang op het hup- sche schrift. Zij herinnerde zich plotse-' ling, dat Bernard de jonge dame vroe ger meermalen sprak en haar ten jare 1866 als een vroolijk; interessant kind afschilderde. Edith hoe aangenaam klonk die naam. Tiny zocht zich onwille keurig een beeld van de schrijfster te ontwerpen. Behrenberg verkeerde er blijkbaar nog veel in huis. De jonge da me besprak hem geheel als een oude bekende en vriend en uit de wijze, waar op zij zijn bemoeiingen op den voor grond stelde, sprak een niet te ontken nen bewondering van zijn persoon. Ondanks de gelukkige oplossing was het Tiny toch niet aangenaam, dat de zaak nu toch Behrenberg weder in her innering gebracht was. Hij kon nu over zijn juist oordeel triumfeeren en toch zij had indertijd toch zoo oprecht geloofd, het goede en groote te be trachten. Hoe zwaar viel het toch in de wereldsche verhoudingen het juiste te erkennen. »i| i ii i 1 1 j lijke instemming hebben gevonden bii de vergadering. En ziet: toch meesmuilt nog steeds de vrijzinnige pers als er ergens een R,oomJ sche burgemeester wordt benoemd, ter wijl de benoeming van Ter Laan volko men in orde wordt bevonden.. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. ALGEMEEN OVERZICHT. Van verschillende zijden komen berich ten, die bevestigen, dat Turkije met Bul- garije een geheime overeenkomst heeft gesloten, die vooral tegen Grieken land en Servië is gericht In Athene hechtte men eerst aan dit bericht geen geloof. Maar geleidelijk ko men bevestigingen, die de aanvankelijke meening wijzigen: Thans wordt gezegd, dat de overeenkomst op 12 Januari is onderteekend. In het verdrag komt een bepaling voor, waarin Bulgarije zich ver plicht, geheel Tracië aan Turkije af te staan; Bjulgarije zal dan geheel Mace donië krijgen, ook de gebieden, die thans aan Griekenland en Servië zijn toege vallen, met uitzondering van Ochrida, Di- bra, Prizrend en Pirisjtina. De „Daily Telegraph" bevat een tele gram uit Athene, waarin dit wordt be vestigd. Wanneer de strijd',, waarvoor die over eenkomst is aangegaan,, zou moéten uit breken, is niet na te gaan. Voor het oogenblik, na de zware verliezen, die de beide bondgenooten in de twee Veldtoch- ten hebben geledeny is er geen sprake van, een nieuwen oorlog te beginnen^ die nog veel moeilijker zal zijn,," dan de vorige. Ook de groote mogendheden zul len £lles doen, om een nieuwen strijd in den Bialkan ïe voorkomen. Van Biulgaarsche zijde worden alle plannen voor een nieuwen strijd ontkend. De correspondent van de „Neue freie Presse" te Petersburg schrijft aan zijn blad: dat een B|ulgaarsch_staatsman hem verzekerd heeft, dat alle geruchten over een nieuwen É|alkan.bQnd, of over een Turksch-Bjulgaarsche overeenkomst on juist zijn. Na de zware offers van den jongs ten tijd, zeide de Bulgaarsche staatsman, denkt Biulgarije uitsluitend aan de econo mische en militaire verbetering van het land. Het wil den vrede handhaven,,ren mét alle mogendheden vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. Het Bulgaar sche volk heeft veel geleden en heeft dit moeten dulden; maar het is spaarzaam, krachtig en energiek* ,H,et land heeft na tuurlijke hulpbronnen en over 'drie of vier jaar zullen wij weer krachtig en op alle eventualiteiten gewapend zijln. Voor het oogenblik echter denkt Bul garije niet aan nieuwen strijd. De „Croix" publiceert een schrijlven van den Paus aan den aartsbisschop van Parijs kardinaal Amette, in antwoord op een XXIII. Op de groote gebeurtenis van den 2en September 1870 was de vrede niet gevolgd, zooals men algemeen gedacht had. Integendeel: het tooneel van den krijg had zich steeds meer uitgebreid.1 Frankrijk was een republiek geworden en het gansche volk was er door wraak-i gevoel jegens den machtigen vijand be zield. i l 1 Niets hield evenwel den marsch der overwinnaars tegen en de Duitschers drongen met hun hoofdwacht voort als een niet te keeren stroom. In het vader land verwachtte men reeds ongeduldig het groote feit van den intocht in de trotsche hoofdstad van den vijand. Er zouden intusschen nog maanden verloo- pen, eer de enge omsluiting door het leger de stad er toe deed besluiten zich over te geven. Het hoofdkwartier van den koning was in het begin van November naar Versailles verlegd en gelijk aan de Seine woedde de krijg ook aan de Loire, in het Noorden en 't Zuiden van Frankrijk. De nu en dan aangevangen vredesonder handelingen stuitten tot dusverre nog immer af op het vaste besluit van Duitschland, om de provinciën, die vroe ger Duitsch geweest waren, zich weder toe te eigenen. brief, door den aartsbisschop bij gele genheid van het Kerstfeest aan den Paus gezonden, waarin hij den HL Vader o.m. mededeelt, dat hij in den loop van 1914 de basiliek van het Hj. Hart plechtig hoopt te consacreeren. ,Aan het schrijven van den Paus, dat voor de gezindheid van den H. Vader ten opzichte van Frankrijk zeer teeke nend is, ontleenen wij het volgende: ,jW|ij hebben uw brief met groote vreugde des harten gelezen, wijl hij Ons een nieuw bewijs bracht van uw groote aanhankelijkheid jegens Ons, en Ons nieuwe en verblijdende teek-enen aankon digde van de geleidelijke herleving van den Katholieken geest in Frankrijk. Niets inderdaad is Ons dierbaarder dan het heil van de Kerk van Frankrijk, en sinds lang stellen Wïr met vaderlijke zorg en teedere toegenegenTieid alle pogingen ïn het werk om haar kwalen te genezen. Moge, zoo bidden ,Wjij, het veel bemin nend Hart van Onzen Verlosser en Za ligmaker, aan hetwelk geheel Katholiek Franrkijk in het beroemde heiligdom van Parijs is toegewijd,, weldra de ware ge neesmiddelen aan brengen. Van ganscher harte hopen Wij, dat de wenschen, Ons bij het geboortefeest van Jezus toegezonden, en getuigend van uwe groote genegenheid voor Ons, zich door deze goddelijke weldaad spoedig mogen verwezenlijken. Met dezen wensch ver- leenen JWjij aan U) Onzen dierbaren Zpcm, aan uwe geestelijkheid en aan uw Volk den apostolischen zegen,, als onderpand der hemelsche genaden en als bewijs van Onze vaderlijke welwillendheid." Een bekend 'En^elsch schrijver,, 'EL Wells, geeft in zijln voor eenigen tijd ver schenen ivverk ^Anticipations" een oordeel over de toekomst van den godsdienst in Engeland. *Bjij de verschillende Rrotestantsche kerken, zoo teekent hij oJmii aan, valt een toenemende verkwijjning waar "te ne men. De rijken en tallooze menschenuit het volk, voor zoover dezen dan nog tot een kerkgenootschap behooren, worden onweerstaanbaar aangetrokken door de kracht der organisatie en de eerbiedwaar dige (traditie van de Katholieke Kerk. Alles wijst er op, dat wij aan het begin van een groote Katholieke wedergeboorte staan. Ik betwijfel, of er buiten een paar heethoofden, die zich met allerlei anti- clericale pornografie (de heer gegeven titels laten wij maar weg) voeden, onder de rijken nog wel één echte Protestant is. "Natuurlijk neemt het atheïsme en de vijandschap tegen eiken godsdienst on der hen toe, maar velen nemen hun toe vlucht tot de Katholieke Kerk"*,.., GEMENGD. I—-- Aan de „B.erL Ztg. am Mittag" wordt uit Koltbus geméld, dat daar de zer dagen de echtgenoot van den Staats- anwalt van het landsgerecht te Kottbus, mevrouw Siegfried Ahrens, onder ven- denking van bedrog, valschheid in ge schrifte en meineed is gearresteerd. Mevrouw Ahrens was vóór en na de Een andere overweging,) waarover Duitschland alleen te beslissen had',: zette hoe langer hoe ,meer voet. Het doo,r de Bondsvorsten geopperde denkbeeld,) dat den vorst, die zoo zegenrijk het zwaard van Duitschland voerde, die, meer dan dat, vermocht had alle Duitsche belangen te vereenigen, dat dezen heerscher met volle recht den titel en dc waardigheid van hoofd des Duitschen rijks,] van keizer behoorde, dat denkbeeld vervulde gans.ch Duitschland met jubel en gaf voedsel aan het nog nooit geheel verdwenen verlan gen naar het oude keizerrijk. „Slechts op het slagveld kan de kroon veroverd worden", had Friedrich Wil helm I V eens geantwoord, toen de volks gunst hem die aanbood, en wat zijn zacht bestuur in dagen van vréde had voorbereid, voltooide met vaste hand de broeder. In het hooggestemde zegelied, dat aan de oevers van Seine en Loire weerklonk, verdwenen alle wanklanken, die tot dus verre de Duitsche stammen gescheiden hadden. De aanbieding en het aannemen van den keizerstitel was een daad, die tot eere verstrekte niet alleen aan "den drager van het oppergezag, maar ook aan de vorsten, die hem dit boden. Het sloot voor dezen veel vergeten en ver geven van wat vroeger geschiedde in sluiting van haar huwelijk onder den naam van mejuffrouw Frankel als pro curatiehoudster der firma Leo Schiff- mann werkzaam'. jZiij moet één der hoofd personen geweest zijn bij de talrijke be driegerijen, waaraan Schiffmann, die zich thans in Moabit in hechtenis bevindt^ zich heeft schuldig gemaakt Na de vlucht van Schiffqiann verdween ook de procuratiehoudster, die, zooals thans blijkt, dezelfde is als de echtge- noote van Ahrens. Deze werd in Moabit in voorloopige hechtenis gesteld, terwijl tegelijkertijd voor hetzelfde feit bij. ver scheidene Bierlijnsche rechtsbeambten en artsen en bij twee Bjerlijnsche banken huiszoekingen werden gedaan. De toestand op Haïti is be trekkelijk kalm. Naast de regeering is een comité voor het algemeen wélzijn ge constitueerd en tracht de orde te hand haven. Niettemin trekken de revolutio nairen tegen de hoofdstad op. Omtrent de bedoelingen van de leiders van den opstand is nog niets met zéker heid bekend. Een Engelsch oorlogsschip wordt in de haven verwacht. De Fransche kruiser ^,Condé", een Duitsche kruiser en verschillende Ameri- kaansche schepen liggen reeds in deih avenr Omtrent den toestand in Albanië wordt uit Durazzo bericht, dat Essad verklaarde, binnen drie dagen zijn ont slag te zullen indienen. iTelegrammen uit den staat Blahiai melden, dat de overstroomiingen ongehoorde afmetingen aannemen* De stad Villa Novalago is van den "aardbo dem verdwenen en verscheidene andere plaatsen zijn totaal verwoest,; terwijl an dere ernstig bedreigd worden. Talrijke lijken worden door den stroom medegevoerd en de materieels verliezen 2yjn onmetelijk groot. ii Kardinaal Gennari is Zater dag te Rome overleden. iHjj was sinds twee dagen lichtelijk ongesteld, maar Za terdagmorgen werd zijn toestand plotse ling zoo ernstig, dat de geneesheer een biechtvader en de familie waarschuwde. Te half twee overleed de kardinaal Zijn lijk zal in het paleis Blorghese, waar de kardinaal woonde, op een praalbed wor den gelegd. Kardinaal Casimiro Gennari werd 27 December 1S39 te Maratea geboren. In 1863 werd hij priester getfijd en in 1888 tot bisschop van Cossuersano benoemd. Paus Leo XIII riep hem in 1897 naar Rome en benoemde hem tot tit.-aarts- bisschop van Lepanto en assessor van het H. Offisie. In 1901 werd mgr. Gennari tot kardi naal gecreëerd. Kardinaal Gennari is schrijven van ver schillende werken, o.a. van den apologe- tischen catechismus, welke in verschillen de talen is vertaald, en oprichter van het tijdschrift „II Monitore Ecclesio"* Z.E. Kardinaal van Rossum. Zijne Eminentie |W|. M- Kardinaal Van zich en zij stonden er 'n deel van hun recht mede af, Hun volken echter dank ten hen met dubbele liefde voor die daad, yyelke in echt vaderlandslievende gezindheid slechts de grootheid van het geheel op 'toog had. En de bescheiden gezindheid van den heerscher met den grijzen baard wilde ook niets meer "dan het opperhoofd van den Bond zijn, om Duitschland de eenheid te geven, die het noodig had, en „daarmede de kracht „Eins naph auszen, schwer gewaltig, Eins nach innen, viel gestaltig!" Zoo had het Duitsche volk zich altijd gedroomd te zijn, en de vervulling van dezen droom te Versailles begroette het met een geestdrift, die nog zelden in Duitschland zoo algemeen gezien werd. Dat die daad volbracht werd in Frank rijk zelf, in het trotsche koninkrijk, gaf er nog een bijzondere wijding aan. De blijde jubel, die door gansch Duitschland schalde en in iedere hut weerklonk, vond ook zijn echo in de stille rekenkamer van „Feldhaus". Magna was sinds den dag van Sedan er mede voortgegaan haar vader van de gebeurtenissen op de hoogte te hou den en zijn belangstelling was zichtbaar toegenomen. D'e naar alle richtingen zich openbarende eenheid, het steeds onnoo- Rossum heeft het protectoraat aanvaard van het Genootschap „Ons Brabant", het welk bij gelegenheid van Zijner Emi nence's bezoek te Tilburg werd opge richt Bakkerslooneti. Volgens de voorstellen van de bakkers- patroons te 's-Gravenhage (waarover nog onderhandeld wordt), zal voor het groot bedrijf het minimum-loon worden ver hoogd met f 1.25, terwijl de arbeidsduur wordt gesteld op 63 uren per week. In de bedrijven met vijf en minder gezellen wordt het minimum-loon verhoogd met f 1, terwijl de arbeidsduur met 4 uren per week wordt verkort Althans voorzoo- Krer het in (de verschillende ondernemingen betaalde weekloon minder was dan het nu vastgestelde. Bij de nieuwe regeling is het aantal vacantiedagen gebracht op vier. Bij ziekte of ongeval zal de werkgever uitkeeren gedurende Idertien (Wekten 2/s van bet Hoon. Indien evenwel de arbeider van een vak- vereeniging of ziekenfonds een uitkeering ontvangt van meer dan i/3 van het loon, wordt de uitkeering door den werkgever te doen, zoodanig verminderd, dat de uitkeeringen te zamen niet moer dan het loon bedragen. Gevolgen van de staking te IJmuiden. Men schrijft aan het „„Vad.": De vischprijizen te IJmuiden zijn zeer laag. Toen tijdens de staking de IJmui- densche handelaren niet konden leveren aan hun voornamelijk buiteiilandsche af nemers, hebben dezen zich gcwiend tot andere leveranciers in Duitschland^ voor namelijk in Elsfleth. Nu de staking voor bij is, zouden de vischhandelaren gaarne weder leveren,, doch de verlogen afnemiers hebben geen reden tot klagen over de Duitsche leveranciers en blijven daarbij. Onze Hollandsche handelaren, vooral in het buitenland hun afzetgebied vermin derd ziende, koopen geen >Hsch eri ten slotte zijn de visschers de dupe, omdat hun besommingen aanmerkelijk lager zijn dan ze anders zouden wezen. De visch heeft bijna geen waarde, verzekerde men ons. Sigarenindustrie. In eenige spoedvergaderingen, belegd door de hoofdbesturen van de vier werk liedenorganisaties in de tabaksindustrie, werd het op 17 Jan. van het Verbond van Verecnigingen van Sigarenfabrikan ten in Nederland ontvangen ontwerp- loonregeling voor sigarensarteerders, het welk volgens de overeenkomst van 19 Mei op 1 Juli van dat jaar in werking zal treden, behandeld. Het eenstemmig oor deel van de hoofdbesturen der yverk- liedenorganisaties is, dat de voorgestelde regeling verre beneden de bescheidenste verwachtingen blijft. Zij hebben dan ook een regeling ontworpen, waarin tevens loonbepalingen voor het overige vaste personeel zijn getroffen wat in het Zuiden des lands reeds geregeld is welk ontwerp aan het Verbond is toe gezonden. dig blijven van alle vreemde hulp, ver vulde den oude met steeds meerdere! vreugde en bewondering. Het klinkt als een sprookje, mom pelde hij vaak zacht, het sprookje van de Duitsche grootheid en kracht, waar van ik in mijn jeugd gedroomd heb en dat ik nu verwezenlijkt zie. En toen de dag kwam, waaróp Ber nard met klankvolle stem de keizerlijke proclamatie voorlas, vloeide plotseling een tranenstroom uit de oogen van den grijsaard en de kracht van de geestdrift der jeugd bezielde hem weder. Een Duitsche keizer! herhaalde hij steeds. En de Duitsche vorsten hebben hem zelf gekozen, hebben hem zonder lafgunst het voorrecht geschonken. Dat is schooner, dan wij het toen gedacht hebben. Een Duitsche keizer, die den welfschen overmoed heeft gebroken, die het overoude, van oorsprong Duitsche •land, weder veroverd heeftOod ze- gene hem! Ood zegene heml Moge Duitschland steeds in eenheid en dapper heid en christelijke gezindheid bloeien, als het in dezen tijd doet. De oude sprak in korte, afgebroken zinnen, met tusschenpoozen, als ontbrak hein de kracht en als moest, als wilde hij zich toch uiten. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1