BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAOSBLAD vt>or Leiden 9 eent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per weck, 1J0 per kwartaal. Franco per post f 1 -50 per kwarti "i. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De 'VHVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regei meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiöngevraagde betrekkingen, huur ra verhuur, koop m verkoop (geen handels-advertentiCn) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer ft srat; nangefrrdra betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 eeat ,D|e seismograaf te Marseille regis treerde om 4.(04 gisterenmorgen een seis mische schok op eeil afstand van 9000 kilometer. 1 Naar uit Wieenen aan de Times ge seind wordt verlangt Essad pasja de portefeuille van oorl<og in het Albaneesche ministerie in ruil voor zijn bereidwilligheid om den prins von Wied als vorst te erkennen en te steunen. Het stoomschip x'vtonroe is gisteren morgen na een aanvaring met het stoom schip Nantucket ter hoogte van Hog Island gezonken. De Nantucket redde 85 menschen van de passagiers ,en de bemanning der Mon-> roe. De reeders van de Monroe zeggen, dat waarschijnlijk tusschen de 40 en 50 menschen omgekomen zijn. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Propagandist. in de nu volgende veertien dagen is het getal propagandisten verdubbeld^ op z'n minst (Wjant wie wil er niet het zijlne toe bijr dragen om zooveel mogelijk geestverwan ten op de kiezerslijst te brengen vóór 15 Fcbr. a.s.? En wie wil, kan ook aan de z.g. kiezerskweek medewerken. )Hij zie maar eens rond in eigen omgeving, onder kennissen, vrienden, verwanten, fa milieleden, of er zich niet onder hen bevinden, die .geen kiezer zijn, ter wijl zij er de wettelijke bevoegd heidvoor hebben. Er zijn er heuscli niet zoo verschrikkelijk veel, die van het kies recht zijn uitgesloten. Zeker, het begin sel, dat aan de vigeerende kieswet ten grondslag ligt, is ons lang niet sym pathiek en de uitwerking van dat be ginsel nog minder, om de vele inconse quenties, maar dat er duizenden en tien duizenden door worden uitgesloten, is grootendeels kletspraat. Denkt nu niet, het is van 't jaar toch niet zoo noodig. tWjie weet, wat er gebeur ren zal? Wprdt gij niet voor de i weede Kamer opgeroepen, dan misschien voor, den Raad uwer gemeente. Woensdag hebben wij in ons blad af gedrukt, wie het kiesrecht kunnen ver krijgen. Van 'de week zullen we het weer een keer doen. En twijfelt gij nog over een of ander geval,, loopt dan even aan bij een ijverig lid van Kiesvereeniging of Jonge Garde die weet het wet, Ieder dus in deze dagen propagandist. Met 'n beetje goeden wil en een beetje ijver kan ieder wat voor de goede zaak doen. ALGEMEEN OVERZICHT. Nog steeds komt er geen verbetering in den verwarden politieken toestand in Portugal Affonso Costa heeft, om een nadere 'uiteenzetting over de tot hem gerichte beschuldiging, te voorkomen, door de ministrieelt minderheid in de Kamer een motie doen aannemen, waarbij de bijeen roeping van het nationaal congres, een vereenigde zitting dus van Senaat en Karn er, werd gevraagd. Dit congres be raadslaagde over de wenschelijkheid, de parlementszitting te schorsen gedurende tien dagen, hetgeen geschied is. De bedoeling van die schorsing is waarschijnlijk om Bernardino Machado, gezant te Rio de Janeiio, gelegenheid te geven naar Lissabon te komen. Ver moedelijk zal president Arri'aga aan Ma chado de vorming van een concentratie kabinet opdragen. Intusschen trekt het de aandacht, dat het garnizoen geleidelijk versterkt wordt en gendarmieafdeelingen in de nabijheid van de hoofdstad worden samengetrok ken. Niet vergeten dient te worden, dat be gin April de verkiezingen plaats hebben en het van het grootste belang is, wie dan de regeering, d. w. z. de macht in handen zal hebben. „Maakt" .de tegen woordige regeering die verkiezingen, dan is het gedaan met de oppositie dat is voldoende gebleken bij de onlangs plaats gehad hebbende aanvullingsver kiezingen. Verder schrijft men, dat, de oppositie voor geen middel zal terugschrikken om haar doel te bereiken, zelfs niet voor geweld. Brito Camacho heeft onlangs ronduit in een openbare vergadering voor de oppositie het recht van opstand opge- eischt, voor het geval de regeering niet blijft binnen de grenzen, haar door de grondwet voorgeschreven. De „Temps" geeft in een uitvoerig artikel de voorgeschiedenis weer van de affaire Putiloff die, zooals overigens te begrijpen is, in Frankrijk zooveel gerucht en sensatie gewekt heeft. I Toen de fabriek Putiloff, zoo vertelt het blad, besloten had, haar bedrijfs kapitaal te vergrooten, werden langen tijd onderhandelingen gevoerd' met de daarbii geïnteresseerde Fransche firma's, maar zonder positief resultaat. De Fransche r egeering kreeg van deze onderhandelingen echter geen kennis, noch van Russische, noch van Fransche, noch van officiëele, noch van particu liere zijde. l Toen bood een Diuitsche combinatie, waarin de firma Krupp en de Duitsche Bank het meest op den voorgrond tra den, haar diensten aan. D;eze combinatie bood onder voorwaarde van een onmid dellijke aanneming een som aan van 20 millioen roebel voor kapitaalsuitbreiding.- Over deze kapitaalsuitbreiding moest Woensdag een definitieve beslissing val len, doch omtrent het resultaat der te dien einde te St. Petersburg gevoerde conferentie tusschen de vertegenwoor digers der fabriek-Putiloff en die van de firma Krupp, heeft de „Temps" nog niets vernomen. Intusschen zijn, naar het Fransche blad verder meedeelt, levendige onder handelingen gaande tusschen de Fran sche en Russische banken en men ver wacht, dat de beide regeeringen er de leiding van op zich zullen nemen. Willen echter deze pogingen kans van slagen hebben en wil men de Duitsche groep terugdringen, dan moet Creusot, die tot nu toe zulke groote belangen bij de fabriek Putiloff had en haar zijn fabrieksgeheimen had- toevertrouwd, on middellijk aanbiedingen doenfiwant geen enkele tusschenkomst der regeering of van de publieke opinie zou zich in een particuliere zaak als deze in de plaats kunnen stellen van het particuliere ini tiatief der geïnteresseerden, besluit de „Temps". Nader wordt nog bericht dat de op- winding in de Fransche pers over de Putiloff-zaak reeds aanmerkelijk ver flauwt, wijl de meeste bladen gerust stellende berichten uit St. Petersburg hebben ontvangen. Zoo seint de Russi sche correspondent van de „Matin": Ik heb uit goede bron vernomen, dat in ge- vaf de firma Putiloff bij de uitgiftd( van nieuwe aandeelen de firma Krupp zou begunstigen, de Russische regeering zich tegen de uitgifte van deze aandee len zou verzetten of minstens er voor zorgen zal dat allen evenveel recht heb ben. De correspondent van de „Echo de Paris" gaat nog verder en beweert ver nomen te hebben, dat, indien de firma Putiloff haar aandeelen-kapitaal zou ver- boogen, de firma Krupp zoowel direct als indirect zou verhinderd worden geld in te brengen. Ook de andere bladen bevatten berich ten in dien geest en wijzen er op, dat het Fransche volk zich nog niet behoeft te verontrusten, wijl het hier slechts een geldkwestie betreft. De Fransche kapita listen kunnen en zullen het Krupp- gevaar voor Frankrijk bezwerenzij heb ben de firma Putiloff slechts het noo- dige kapitaal ter beschikking te stellen. GEMENGD. De gouverneur-generaal in Zuid- Af rik a heeft gisteren het parlement geopend met een rede, waarin hij een overzicht gaf van de jongste gebeurte nissen in Zuid-Afrika en zijn erkentelijk heid betuigde over den spoed, waarmede de Zuid-Afrikaansche. strijdkrachten zijn gemobiliseerd en samengetrokken op de punten, waar onlusten dreigden. Smuts, minister van landsverdediging, deelde mede, dat hij Maandag wetsont werpen zal indienen tot intrekking van de krijgswet en tot het verleenen van indemniteit aan de regeering voor alle daden in verband met de onderdrukking der binnenlandsche ongeregeldheden.i De regeering zal tevens 'voorstellen de verbannen werkliedenleiders den toe gang tot Zuid-Afrika te verbieden, als zij mochten pogen terug te keeren. De leden der arbeiderspartij hebben tevergeefs getracht over de verbanning het debat te openen. In verband met generaal Smuts' mededeeling, weigerde de voorzitter daarover iemand het woord te verleenen. De staking der kapiteins bij de kustvaart in de Middellandsche Zee is te Marseille zonder incidenten begonnen. Daar de staking zich nog niet onder de kapiteins van alle kustvaartmaat-J schappijen had uitgebreid, staken heden morgen slechts enkele kleine schepen, die den dienst in verschillende kleine havens langs de kust bij Marseille on derhouden, niet van wal. Plaatselijk** keuze. Een onzer lezers, aldus de „N. H,. Ct", vraagt ons„Mgr. de B(isschop heeft aan de Kruisverbonden en Mariavereenigin- gen in het Diocees verboden,, op het z.g. petitionnement voor ^Plaatselijke keuze" te teekenen of eraan mede te doen. Volgt hieruit, dat nu ook de Katholieken als persoon aan dit gebod gehouden zijn, of mogen de Katholieken buiten verband van hun vereen'iging tóch op de lijsten, die worden aangeboden, teekenen?" |W|ij hebben hieromtrent advies inge wonnen, teneinde zekerheid voor ons ant woord te hebben. En dat advies luidt, zooals verwacht kon worden: het is de bedoeling van Mgr. den Bisschop, (jat iedere Katho liek, wanneer hem hair een lijst ter teekening voor „Plaatselijke keuze" aan geboden wordt, zal weigeren te tee- kenen. R.-K. Vakorganisatie. De 4e jaarvergadering van het B|ureap voor de ,Rj. ,K. Vakorganisatie jen dei hoofd besturen der Ned. R. IC Vakbonden zal worden gehouden op Maandag 23 en Dinsdag 24 Februari te 's Gravenhage in het gebouw van 'den Ned. R. Kath. Volksbond» R.K. Politiebond. Donderdag is te Rotterdam opgericht de R. K. Gemeentepolitiebeamibtenbond in Nederland, waaraan verbonden is het uitgeven van een eigen orgaan. Als be stuursleden zijn gekozen de heeren: E. van Duin te Rotterdam, le voorzitter; M. D. Koster te Tilburg, le secretaris; H. v. d. Heide te Amsterdam, 2e voor zitter; V» van Ophem te Nijmegen, le penningmeester; j» Hendriks te Amster dam, 2e secretaris; F. Souilljee te Nij megen, 2e penningmeester, en L. iH.uijs te Leiden, bondscommissaris. Vervolgens werd besloten de Bisschop pelijke en Koninklijke goedkeuringen op de statuten aan te vragen. De afd. Amsterdam van dien JJlond heeft reeds een ondersteuningsfonds, een brandassurantie,, uitkeering bij overlijden, gratificatie bij amlbtjulbüeum, kosteloozen rechtsbijstand en adviezen voor zijfo ledenj enz., zoodat deze afdeeling gerust ge noemd kan worden een voor hare leden in alles voorzienende instelling» KORTE KRONIEK. r—Nog nimmer is het aantal studenten aan de universiteit te Groningen zióó groot geweest als thans, meldt de „Ni. Prov. Gr. Crt" Volgens den studenten almanak bedraagt het aantal 617, waar van in de godgeleerdheid 34,i rechtsge leerdheid 115, geneeskunde 237, wis- ien natuurkunde 63, letteren en wijsbe geerte 168. rVolgens het „N. v. d. D." moet als een der ernstige candidaten voor de vacante plaats van directeur van het R.K. dagblad de „Tij'd" beschouwd worden de heer Ruys de Bleerenbrouck, ,zoon van den Commissaris der Koningin in Limburg. Blijkens een ons toegezonden ver slag van de Rotterdamsche Scheepshy- potheekbank te Rotterdam bedraagt het voordeelig saldo van de winst- en ver liesrekening over 1913 23.068.516 Gld. LEIDEN, 31 Januari. Over monumenten. Dat monumenten, waaronder vooral zijn te verstaan monumentale gebouwen, niet alleen om hun eigen nut of schoon heid waardeering verdienen, doch ook van groote waarde zijn voor 't schilder achtig aspect hunner omgeving, ja vaak voor 't pittoresk aanzien eener gansche stad dit een en ander heeft dr. Jan Kalf gisteravond uiteengezet voor de le den van „Oud-Leiden". (Hij deed zijn vlot betoog Vergezeld gaan van een wel gekozen reeks duidelijke lichtbeelden, waarbij vooral merkwaardig bleken de voorbeelden van eenvoudige straten £n wijken, waar reeds door lijnen-harmonie „a thnig of beauty" was verkregen. He laas, „a joy for ones" zijn dergelijke stadsbeelden niet, want de heer Kalf liet ons ook zien, hoe vaak in den loop der tijden die eigenaardige schoonheden soms willens en wetens vernield zijn. J)at de moderne stedenbouw het bij vergelijking uit aesthetisch oogpunt moest afleggen tegenover den aanleg on zer oudere woonplaatsen, laat zich licht bevroeden, 't Is of we tegenwoordig de kunst van stadsaanleg niet meer verstaan, als we zien, hoe zelfs het Vredespaleis door spr. betiteld als „een parodie" op een oudere stijlsoort het niet heeft kunnen brengen tot den rang van over- heerschend middenpunt eener stadswijk, waarop het om zijn beteekenis toch eigenlijk wel recht had en waartoe zijn afmetingen ook wel aanleiding gaven» (Het oude kan ons ook in dit opzicht nog veel leeren en zoo was deze avond van vergelijkende architectuurstudie voor de aanwezigen een hoogst nuttige., R.K. Land- Tuinbouw- en Bloemist arbeidersbond „St. Deus Dedit". Gisterenavond had in de zaal van de St. Jozersgezellenveretniging een verga dering plaats van bovengenoemden bond. Kap. v. d. Laar spreekt een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en in bijzonderheid tot den heer Loe rakker, uit Castricum, die expres uit het Noorden gekomen is om het reglement van den nieuw opgerichten bond te be handelen. De heer Loerakker hoopt dat alle aan wezigen openlijk en vrij hun meening zullen zeggen bij het behandelen van bedoeld reglement. Op een vraag van den heer Post ant woordt de heer Loerakker dat het regle ment van den bond een leiddraad is voor het reglement van de afdeelingen. Het afdeelingsreglement kan in onder geschikte punten van het reglement van den bond afwijken. Hierna gaat de vergadering over tot behandeling van het reglement. Als patroonheilige werd gekozen St. Laurentus. De wensch van den Bisschop van Haarlem, volgens welke de leden van een organisatie op plaatsen, waar een Volksbond of een Jozefsgezellenvereeni- ging bestaat, lid moeten zijn van een der twee genoemde vereenigingen, lokte eenige gedachtenwisseling uit. Kap. v. d. Laar geeft een duidelijke uiteenzetting van deze kwestie. De heer Loerakker zal voor de plaat sen uit de omgeving bij den bisschop dispensatie vragen. Die Leidsche leden zijn echter verplicht lid te zijn van een 'der twee genoemde vereenigingen. Wian- neer er geen bisschoppelijke dispensatie mocht volgen, moeten de leden zich bij den wensch van den bisschop neerleggen.) De contributie bedraagt 7 cent per Week. Die gelden zullen bij een solide bank worden belegd. De leden zullen vier weken achter stallig moeten zijn, om geroyeerd te kun nen worden. 1 Kap. v. d. Laar legt nog den nadruk op het voordeel van de aansluiting bij 't ziekenfonds. Ook het bestaan van een werkloozenfonds acht spr. noodzakelijk. Naar aanleiding van de contributie- kwestie dringt de heer Loerakker er nog op aan de contributie geregeld te be talen. 1 Het reglement wordt daarop met alge- meene stemmen goedgekeurd. Hierop volgt de bestuursverkiezing.' Gekozen werden de heeren J. Wl v. d. Post, H. v. cL Plas (secr.), P. de Groot, iWiarmerdam en J. W. de Groot De gekozen heeren nemen hun be noeming aan. Het reglement zal ter goedkeuring naar Mgr. Callier worden opgezonden. Tevens zal er een begeleidend schrijven worden verzonden om dispensatie te ver krijgen, zooals wij boven reeds hebben uiteengezet. Kap. v. d. Laar spreekt daarop een woord van dank tot den heer Loerakker aan wien de oprichting van meergenoem- den bond voor 't groot deel te danken is. Na den wensch te hebben uitgespro- ken, dat de bond onder de bescherming van den H. Laurentius moge bloeien, sluit spreker de vergadering. 'Het bestuur der afd. Leiden van den Rg K.Vrouwenbond is thans samengesteld als volgt: voorzitster: mevr. M. Wiijers- Smeets; onefcrvoorzitstermej. Rosalie Driessen; le secretaresse: mej. Dora Coebergh; 2e secretaresse mej. Coba Noordmanpenningmeesteressemevr. J. Gründeman-Hofman. 1 Het bestuur van het Gemeentelijk werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag over de maand Februari vast gesteld op TOO voor alle vakken. Het bestuur van de afd. Leiden der Ned. Christen-Studentenvereeniging bestaat thans uit de heeren: J.H.Huy- gens, praeses, R, Riphagen, ab-actis, L J„ v. d. Mandele, quaestor, G. IWj. Oberman, D. Snoeck H,enkemans en me). E. J. de Vink, assessoren. Biij Kon. besluit is de heer W» van Heijnigen, adspirant-reserve-officier van gezondheid bij het 4e Regiment Infan terie, benoemd en aangesteld bij het Re- servepersoneel der Landmacht tot (Re serve-Officier van Gezondheid der 2e. klasse bij het personeel van den Ge neeskundigen Diienst. ROOMSCHE AGENDA. Zondag half één. Jaarvergadering Pro p..club St. Bjonifacius. Maandagavond 81/2 uur verplich te jaarvergadering voor de Typografen in de zaal van den St. Jozephs-gezellen vereeniging. Invaliditeitswet. De Minister van Landbouw,Nijverheid en Handel heeft in de aanwijzing van per sonen, die ouden van dagen bij: het aan vragen eener rente, als bedoeld' in de artt 369 en 370 der Invaliditeitswet, be hulpzaam zullen zijn, de navolgende wij ziging gebracht: binnen het gebied der rentecommissie te Leiden, buitenge meenten, in de gemeente Lis se, op ver zoek, in te trekken de aanwijzing van Th. van Hemert, ambtenaar ter secretarie van die gemeente. ALKEMADE. Het aantal ingeschre venen voor de lichting van de Militie 1915 bedraagt 50, waarvan 28 redenen van vrijstelling of gebreken hebben op gegeven. BLEISWIJK. De gemeenteraad ver gaderde onder voorzitterschap van den Burgemeester, den heer A. Sieling. Af wezig was de heer P. Bos. Het nieuw- gekozen raadslid, de heer P. Sanders, wordt beëedigd en neemt zitting. D^ notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Uitbesteed aan B. Oosters het maken van den straat aan den Kruisweg en Paardenspoor aaa de Voorlaan voor f 2197.1 Goedgekeurd het supplet cohier door Ged. Staten, eveneens het raadsbesluit voor de gemeenteambtenaren de helft van het niet verplichte inzake het pen sioen te betalen (door den Burgemees ter was een adres verzonden aan Gedj Staten dit besluit niet goed JJe keuren). Verzoek van de Zangvereeniging de schoollokalen dit jaar weer te mogen gebruiken, goedgekeurd. Verzoek vanP. Langendam, gemeenteveldwachter, uit keering, uit koopsom van den verzeke ring, Twee voorstellen werden hierop ge daan, over beide staakten de stemmen.1 Uitkoopsom verzekering P. Langendam goedgekeurd. Goedgekeurd een leening groot f 4800 a ttVa te sluiten. Beslo ten Wordt een veegmachine voor 1 maand op proef te nemen voor f 55eveneens het maximum van den Hoofdei. Omslag van f 4500 op f 5500 te brengen. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim wordt herkozen de heer H. Bontenbal. B(ij de rondvraag wees de heer C. Ligrouw op het feit, dat de keuken van de onderwijzerswoning dezen zomer geverfd was en nu reeds bladderde, er is toch een gemeenteop zichter De voorzitter meende dat diens salaris niet zoo was, dat men hem

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1