v Waakt. 72) MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1307. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartflL Afzonderlijke nummers 2Vfl cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Janüari 10 S 4. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiöngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent iDe heer Patijn, gisteren ter Tweede Kamer pleitend voor een Rijks-H. Bi S. op Goeree-Overflakkee en daarbij de ge schiedenis dezer zaak in herinnering brengend, verklaarde op een gegeven moment het nog niet aanwezig zijn dier inrichting aldus„En toen kwam Min nister Heemskerk aan 't bewindCom mentaar overbodig". „C'est le ton qui fait la musique" 't ligt er maar aan hoe 't gezegd wordtj En nu kunnen we ons zoo voorstellen!, dat de afgevaardigde voor Zierikzee, die toch nog al scherp uit zijn hoek kan ko men, het overbodig zal gevonden heb ben het air van zich-beter-achten, dat de linkerzijde tegenover rechts gaarne toont, bij dat oordeel over Minister Heemskerk af te leggen, zoodat men kon verstaan: „Wat valt ook van zoo'n man te verwachten, hè?" Den voorzitter, den heer Goeman B|or- gesius, van wien trouwens zelf al een min-gelukkige uiting jegens een lid der rechterzijde te boeken viel, ontging zulks maar bij rechts zijn de ooren gespitstj Toon en muziek mishaagden er, zoodat de heer Nolens op den president af stevende om dezen te beduiden dat het niet aanging zich aldus over een *af- wezig zijnd oud-bewindsman te uiten.. Zoodra de heer Patijn gereed was, ont spon zich toen deze discussie: Die VOORZITTER merkt op, dat de heer Patijn te ver is gegaan in zijn be oordeeling van een afgetreden ministerie. De heer PATIJNMag ik dan het woord voor een persoonlijk feit? De VOORZITTER: Het is nooit een persoonlijk feit als een voorzitter een opmerking maakt. I De heer PATIJN: Ik ben mij niet be wust een beleediging te hebben geuit, De VOORZITTER: U hebt gezegd: Toen kwam minister Heemskerk. .Com mentaar overbodig. Dat is beleedigend. De heer PATIJN: Ik heb daarmede niets beleedigends bedoeld. Ik bedoelde alleen, dat het standpunt van minister Heemskerk ten opzichte van hoogere burgerscholen bekend was. De VOORZITTER: Ik verneem dit met genoegen. Doch anderen hebben in uw uitdrukking wel degelijk iets beleen digends gehoord. i De heer PATIJN herhaalt dat bij hem geen zweem van bedoeling aanwezig is geweest om iets beleedigends te zeggjejn tegenover minister Heemskerk. De VOORZITTER verklaart dat het hem verheugt dat hij den heer Patijn in de gelegenheid heeft gesteld zijn be doeling te verduidelijken. ,r i Zoo waren aldus de ongelukkige woorden in een onschuldig verband ge zet, dank zij het optreden van mgr. Nolens. De vrijzinnige pers laakt na tuurlijk diens optreden, tracht het zelfs in een belachelijk licht te plaatsen. ;t Is dan ook een stout bestaan, nietwaar, een linksch voorzitter te noodzaken een FEUILLETON."^ D:e berichten zullen hem een beetje hebben aangegrepen, meende d!e pa stoor, terwijl Magna zich al vol zorg ,over haar vader boog. Geef uw papa een glas wijn, freuleh mevrouw de gravinwil ik zeggen, een glas van den besten Dan zullen wij eens klinken op het welzijn van Duitschland en een hoch uitbrengen op ons dapper leger en zijn aanvoerders't Is een onge hoorde zege. Een dienaar bracht spoedig wijn en glazen. De oude Vrijheer wees echter het glas af. Ik heb sinds de ongeluksdagen, waarin wij, studenten van Jena, voor de laatste maal op Duitschland's heil dron ken, geen hoch meer uitgebracht.') Duitschland is een vaag denkbeeld ge worden. Drinkt op uw Pruisen, als gij wilt. W|ij zongen toenDeutschland, Deutschland, über alles. Dat zingen wij nu ook weer, mijn waarde baron ging de pastoor onver moeid voort. !W,ij hebben ook gerequireerd in 181$ en 1815, morde de oude. In den nood zoeken zij elkander. Als ;t vrede linkschen afgevaardigde op een fout te wijzen Moge intusschen de rechterzijde steeds blijven waken, opdat men zich links Ieere inbinden. Men zou er anders van kwaad tot erger komen, want men is er ons alles behalve genegen en geeft aan deze gevoelens gaarne uiting. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Praatziekte. Geen geld. De Kamer of beter gezegd de linker zijde heeft gisteren weer den geheeliefri dag opgeofferd aan haar praatziekte^ Van rechts heeft alleen de heer Kooien een kwartier en de heer Nolens eenige minuten gesproken. De debatten, waarin over alles en nog wat werd gesproken, weergeven, is niet zoo gemakkelijk. Gemakkelijker is het den grondtoon aan te duiden, die alle beheerschte. 'Het is de klacht van den minister over de leege schatkist. Zoo verging het bijvoorbeeld den heer Tydeman, die te Utrecht een leerstoel wenschte voor ziekten der planten. GroJ ningen en Leiden willen dat ook wel, zoo ongeveer de Minister. Maar waartoe die aandrang? Wiant er is toch geen geld. Evenzoo ging het bij de nog veel ge- Wichtiger aangelegenheid der leeraars salarissen bij het Middelbaar Onderwijs., Het was absoluut overbodig, dat de heer Ketelaar, Alberda en Roodhuyzen den toestand schilderden als onhoudbaar. Absoluut overbodig, want de Minister Ivas het met hen wel eens. Dochde schatkist laat verbetering in dezen verkeerden toestand niet toe.' Dat verklaarde de heer Cort van der Linden met de hem eigen oprechtheids Hier dient wel de vraag te worden gesteld: Wat baten de linksche belof ten, bij de stembus den kiezers gedaan ALGEMEEN OVERZICHT. De controle-commissie heeft gisteren de nieuwe centrale regeering in Albanfë die in de plaats van het voorloopig be wind van Kemal Bey gekomen is, ge ïnstalleerd. De ministeries van landbouw en openbare werken zijn afgeschaft. Ge handhaafd bleven de ministeries vap justitie, financiën, onderwijs en post en telegrafie. Hoofd der nieuwe voorloopige regeering wordt Ferzi Bey, die bijgestaan wordt door twee secretarissen vooirTurk- sche en Europeesche talen en een archi varis. Ook aan de ministers is een secre taris toegevoegd. Twaalf ambtenaren zullen dus het bewind voeren, de overige beambten zijn ontslagen- De ministeries voor justitie, financiën, onderwijs en postwezen worden dus even als vroeger beheerd door dr. Poga, dr- Czako, Gurakuqui en Lef Nosi met den titel van directeur» is, is het toch weer het oude liedje. Dan gaan ze weer zien, hoe zij eikaars macht kunnen beknibbelen» Wiat gaat het mij aan. Wiat! Wat? riep de pastoor. Zult gij aan dergelijke dingen denken bij berichten, die iemand het hart feller doen kloppen ,hoe oud hij ook zij? Dan moest ge maar eerst beleefd hebben, wat ik ondervonden heb, ant woordde de baron met zekeren trots. Laat mij over zulke dingen denken zooals ik wil. i 1 Niet zoo geheel en al geeerd# vriend. 't Is onnatuurlijk, als het kind opstaat tegen de moeder, zelfs wanneer de moeder het eens onrecht mocht heb ben aangedaan. Zoo gaat het ook met het vaderland. Aan het vaderland be- hooren van Gods- en rechtswege onze liefde en daarmede onze wenschen voor zijn geluk en zijn eer. Wij mogen trots op Duitschland wezen ,dat het sterk en onwrikbaar pal staat tegenover den vij and en dezen en zijn eigen land ver.-* slaat. Wat later nog gebeuren kan is in Gods hand; dat kunnen wij, arme men4 schenkinderen, nooit vooruit zien. Wij hebben echter geen reden mistroostig te zijn. Wij klinken nu, mevrouw de gravinwij klinken nu op de vic-; torie, op onzen koning, op de groote mannen die hem ter zijde staan, op het De controle-commissie heeft zich de benoeming van alle hooge ambtenaren, directeuren, mutessarifs, hoofden der san- djaks, kaimakams en rechters voorbe houden. De ontslagen ambtenaren zullen elders in functie wdrdén gesteld. De ministers van het voorloopig bewind ontvingen per maand 2500 piaster (f 250), Ferzi Rey krijgt echter 6000 piaster en de directeuren 350C piaster per maand. Het is voor de nieuwe centrale regee ring van veel belang den steun van Essad Pacha te verwerven. Naar verluidt, zou hij de 'Katholieke Mirdieten en Malisoren hebben overgehaald om den prins Von Wied als koning te erkennen. Ook unionistische bladen toonen wei nig ingenomenheid met de verbanning van de arbeidersleiders in Zuid-Afrika. Naar de „Times" uit Durban verneemt, had men het daar algemeen beter ge vonden, als de regeering het gerecht in de zaak had gekend. De „Daily Mail" verneemt uit Jo hannesburg, dat het publiek neiging heeft aan de wijsheid van de drastische maat regelen der regeering te twijfelen. De „Daily Telegraph" verneemt uit Kaapstad, dat een invloedrijke unionist, die tot nog toe de regeering heeft ge steund, van oordeel is, dat zij met de verbanning een zware verantwoordelijk heid op zich heeft geladen en een ge vaarlijk voorbeeld heeft gesteld'. De woorden van rechter Wlessels heb ben algemeen indruk gemaakt Niettemiti dringen fle unionistische bladen er op aan, het oordeel opf te schorten. Volgens „Central News" komt Lord Gladstone in Engeland om opheldering te geven- Op het te Glasgow gehouden congres der labour-,partij heeft de partijleider Ramsay Mac Donald op heftige wijze geprotesteerd tegen de actie der Zuid- Afrikaansche regeering tegenover de sta kersleiders. Het gouvernement van gene raal Rotha laat dan ook blijkbaar niet met zich [Spotten. De deportatie van de tien voornaamste kopstukken onder de werkliedenleiders is daarvan opnieuw het bewijs. De regeering heeft van de bevoegd heden, haar door de krijgswet, die nog in Transvaal en Natal van kracht is, ge schonken, gebruik gemaakt niet alleen om de deportatie uit te voeren, maar ook thans nog, nu deze een feit is, blijft ze de strengste censuur handhaven, om de verbreiding van alle geruchten,, die agitatie kunnen wekken, te voorkomen. De arbeidersleiders zullen naar Engeland overgebracht worden en alle middelen zullen genomen worden 'om hun terug keer te beletten. Intusschen neemt Tde staking zelf voort durend in omvang af» Alleen in Bienoni is de toestand nog tamelijk ernstig, maar elders keeren de normale verhoudingen weer terug. Ook in Johannesburg wordt de arbeid meer en meer hervat en het zakenleven weer in de oude banen geleid. dappere Dfuitsche legeren ook op de vrijwilligen, die gewis dapper hebben meegeholpen, sprak hij lachend, terwijl hij zijn glas flink tegen de andere deed klinken. Biij de dames moet men altijd persoonlijk worden, baron. .Als nu na het groote nieuws die bekende vrijwiU liger maar niet al te spoedig terugkomt en het beste van ons wegneemt, voegde hij er, met een blik op [Magna, aan toe* Het groote nieuws, zooals de pastoor het noemde, was naar alle richtingen verspreid en had overal waar het door drong, de machtigste geestdrift en be wondering gewekt. Hebt gij het gehoord, Tiny? riep Ferdi Landskron, thans een slanke ze ventienjarige knaap, terwijl hij te Ti- schenick de kamer zijner zuster binnen stormde. Gij zult je natuurlijk zeer ver heugen. Alweer een zegepraal van de Pruisen. Zij hebben Napoleon met zijn gansche leger gevangen genomen. 'Zeg nu nog eens, dat alles maar toeval eri geluk is. Als wij het in '59 tegen Na poleon maar half zoo goed waren ge slaagd als thans de Pruisen, dan was de heele geschiedenis anders geloopen en de vrede van Solferno vergeef ik hem nog het minst Dat was onze onder gang. Ik ben blij, dat de Pruisen het hem nu eens betaald zetten, ging de In de „Difesa" heeft de 91-jarige Italiaansche senator Pastro dezer dagen verteld, waarom hij in 1866 de vrijmetselarij verlaten heeft, na er ongeveer één jaar lid van te zijn geweest. Ofschoon zijn uittreden destijds veel opspraak ver wekte, beschouwde de loge hem nog steeds als een „slapend" lid, en aan deze meening wilde Pastro nu een einde maken. Pastro trad in de loge, wijl hij daar een streven naar zuiver patriotisme meen de te vinden. Op zekeren dag nu werd over de opneming van een nieuwen „broeder", een of.fcier, gesproken. Pastro wilde hem het lidmaatschap weigeren, wijl de candidaat verschillende daden, onvereenigbaar met de militaire eer, be dreven had. Zoo had hij een meisje uit het volk bedrogen door haar een christe lijk huwelijk voor te spiegelen, „wat na derhand puur bedrog bleek te zijn. Met zulke eerlooze mannen wilde Pastro niet' te doen hebben. Maar niettegenstaande de bewijzen, welke de senator voor deze feiten aanhaalde, werd de officier toch eenstemmig in de loge opgenomen. Toen begreep Pastro, dat hij bij de vrijmetselarij geen ware vaderlandsliefde zou vinden en hij trok zich openlijk terug. GEMENGD. t—. De Jriaïtiaansche opstande lingen hebben, naar 't heet, een voor loopig bewind ingesteld onder Davilmar Theodore, die zich het „opperhoofd der omwenteling" noemt. jHij rukt met 2000 aanhangers op de hoofdstad aan; zijn soldaten zijn slecht uitgerust. Deze omwenteling is voor de Vereen, Staten hoogst .schadelijk, daar zij betee- kent,„dat de in Februari betaalbare inte rest op staatsobligaties niet zal worden betaald. Bovendien komt president |Wiil- son, als de revolutie slaagt, voor de moeilijke vraag te staan, of hij een regee ring, die met geweld zich van het gezag heelt meester gemaakt, wel zal erkennen. De „Tagl. Rundschau" meldt, dat Dinsdag voor het eerst een rechtstreek- sche radio-telegrafische verbin ding tusschen Duitschland en Amerika tot stand is gekomen. Op bevel van den keizer was op dien dag aan de naam- looze vennootschap voor machines vap hooge frequentie een boodschap des keizers aan president W|ilson ter over seining naar Amerika opgegeven. Het station van die vennootschap te Eilvese bij Hannover heeft die boodschap door geseind naar het Amerikaansche station Tuckerton en daarop van dit station be richt ontvangen, dat zij zonder fout over gekomen was. De afstand tusschen de twee stations bedraagt 6500 K.M. De Amerikaansche bladen publi- ceeren beschouwingen, waarin zij ver klaren, dat de toestand in Mexico uiterst ernstig en een optreden der V«r. Staten dringend noodzakelijk is. »Heftig vallen zij uit tegen Japan, dat JH,uerta met geld en wapens zou steunen. Vol gens de bladen zou de Japansche regee- jonge politicus ijverig voort, terwijl hij tegen zijn zusters meubelen aanbonste, zoodat deze op al hun voegen kraakten. Tiny, die aan haar schrijftafel gezeten was, stond op. |W,ij zijn aan de zegepralen der Prui sen gewoon, sprak zij' ietwat koeL Zij hebben ons aan 't ongelooflijkste gewoon gemaakt; maar dit klinkt toch zoo onge hoord, dat ik het voor overdrijving houd. Houdt het waarvoor ge wilt, riep Ferdi uit, terwijl hij in een stoel plaats nam en zijn lange beenen met de 'ge wichtigste ernst uitstak. Tot dusverre hebben zij toch niet overdreven; inte- gendeeL Als het bericht juist is, hoop ik dat er nu een einde is gekomen aan den bloedigen krijg. Nu spreekt gij van een bloedigen krijg, merkte Ferdi ongeduldig op, en 't is nog zoo lang niet geleden, dat gij wel alles in 't werk hadt willen steilep om zoo'n bloedigen krijg in 't leven te roepen. Gij dacht aan niets anders dan wraak jegens Pruisen en zoo nu waar schijnlijk het liefst gezien hebben, dat de Franschen het wonnen. Neen, dat wensch ik niet, antwoord de Tiny ernstig. Zoodra de oorlog ont brandde, gevoelde ik al het onnatuurlijke van zulk een wensch. ;Wjij zijn ook Duit- schers en wie maar een "druppel Duitscb ring hier uit wraak handelen, wijl de regeering in [Washington geen acht heeft geslagen op de Japansche protesten tegen de wetgeving in Californië. De heele pers eischt, dat men Japan duidelijk zal maken, van dergelijke handelingen niet gediend te zijn. Rij Praag heeft een botsing plaats gehad tusschen een personentrein en een goederentrein» Er werden 22 per sonen gewond, waaronder vijf doodelijk. Tien wagons werden versplinterd'. Het c.onflict tusschen patroons en werklieden in de bouwbedrijven is Londen is weer verscherpt Het aantal stakers neemt toe. De auto voor Z. Em. Kardinaal van Rossum. De auto voor Kardinaal van Rossum, vervaardigd bij de Gebr. Kimmen te Haarlem is gereed. Zooals men zich zal herinneren, is deze auto een geschenk, den Kardinaal bij gelegenheid van zijn bezoek aan het va derland aangeboden door een comité dat zich tot dit doel te Amsterdam gevormd had. Ruim drie maanden, aldus de „N. H. Crt", is op de werkplaatsen van de firma Kimman aan deze automobiel gewerkt, die een prachtstuk geworden is. De chassis het onderstel en de ma chine is geleverd en vervaardigd door de maatschappij „Simplex" te Amster dam, waarop door de firma Kimman het koetswerk gebouwd is. Deze carosserie is een prachtvolle „Landaulette Limousine Torpedo", met zes zitplaatsen, waarvan twee verplaats bare strapontins met armleuningen, de overige plaatsen demi-fauteuil. Plaats - genomen kan worden in de richting van voortbeweging, dus twee aan twee ach ter elkander zittend, i}Vh'l3$ a vis" en „en carré" (twee zitplaatsen met den rug naar de portieren). De bekleeding is uitgevoerd in muis grijs laken en geeft een zeer stemmig ef fect. Tegen het plafond bevindt zich een hoedennet en terzijde een cantine met aschbakje, armhangers, een spreekbuis met signaalfluit welke de inzittenden in staat stelt den chauffeur hunne aanwij zingen te geven en portefeuille-tasschen op de portieren. De eiectrische binnenverlichting be staat uit drie bloemvormige plafond lampjes welke zelfstandig en in combi natie geschakeld kunnen worden. Het binnenvoorraam (zonder houten omlijsting) zakt automatisch naar bene den, de zijramen kunnen eveneens ge opend worden en zijn gevat in mahonie- omlijsting. De portieren zijn voorzien van veiligheidssloten met sleutels, ook de portierramen kunnen zakken. Zeer doelmatig is, dat, om met open kap te kunnen rijden, alleen de lederen achterkap naar achter wordt neder ge slagen zoodat de geheele bovenkap met bloed in de aderen heeft, kan dat niet wenschen. 't Is mij lief, dat de Duit- schers gezegevierd hebben. God heeft het voor ons bestwil zooi 'beschikt. iNu spreekt gij weer als de koning van Pruisen zelf, schertste haar broeder. Die heeft ook zoo iets getelegrafeerd. Jammer anders, dat Dornick je niet ge hoord heeft. Die is een vreeselijke Pruis geworden, 't Is anders fameus van hem; dat hij als gewoon soldaat ten oorlog is getogen. (Wiat ik je echter nog vragen wou, Tiny: wat is er van 't Hannover- sche legioen 'geworden, dat voor een paar jaren over de Fransche grenzen trok. Zijn die lieden nu nog in Frankrijk en vechten zij tegen de Duitschers? Ik weet niets van hen, antwoordde Tiny gedrukt, terwijl zij een brief ter zijde schoof, die zij juist bezig was ge weest te lezen. De koning van Hannover heeft die troepen reeds den laatsten 'Fè- bruari ontbonden. De krijgers waren naar Zwitserland overgegaan. "Velen zullen ook wel naar Amerika getrokken zijn. De zaak had een treurig verloop; hoewel zij uit een schoon gevoel van trouw je gens den koning ontsproot. Ik hoop, dat de koning die lieden zal ter hulp komen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1