BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 5e Jaargang No. 1305. Bureau OUuti SINUEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week. 1.30 per kwartaal. Franco p.er post f 1-50 per kwartrtl. Afzonderlijke nummer» T/„ cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Woensdag Januari 1914. De \OVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50. elke regel meer 30 cenL met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Croote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop »n verkoop (geen handels-advertentiën) I5 regels 25 cent. Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regelt 50 cent, iedere regel meer 10 cenl Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Arme heer Brummelkamp. De afgevaardigde voor Loosduinen heeft indertijd zoo warm geijverd voor de uitgifte van het analytisch verslag en nu beeft hij er waarachtig nog niet eens ten volle profijt van. Midden in zijn vlijtig betoog over het Hooger Onderwijs ging het gisteren als volgt De Voorzitter merkt pp, dat de tijd \\v\ den heer Brummelkamp bijna om is. De heer Brumimelkamp: Ik zal vlug lezen. De Voorzitter: hebt nog een halve minuut De heer Brummelkamp: Dan zaï ik morgen voortgaan. De Voorzitter: Het spijt mij, maar ik ben gebonden aan het reglement U kunt uw zinsnede afmaken, maar moet dan afbreken. De heer Brummelkimp breekt dan maar zijn rede af. En zoo zullen we 't vervolg niet hooren! Zelfs het beloofde „vlug lezen" Y: aarna 'men zijn rede aan de officieel® verslaggevers ter inzage kan geven r— hielp niet. Nu behoort de heer Brummelkamp geenszins tot de veellezers, zoodat hij allicht een en ander op te schrijven had en nu de juiste maat niet wist 'ils wel pechl De twee pop. Niet alleen dat de socialisten - maar dit onnatuurlijke relletje ging natuurlijk niet op zich het vaderschap der uit- keering aan de 7Ö-jarigen hebben willen toeëigenen, de heer Spiekman trachtte gisteren in de 'Kamer ook nog den royalen meneer te spelen van andermans leer enz. door hoogelijk af te keuren, dat de oudjes in de Armhuizen en bij dc bedeeling van hun 2 pop zooveel moeten missen. Terecht kwam de heer v. Vuuren i met wien minister Cort van der Linden zich ten deze homogeen verklaarde tegen dat vredsoortig riemensnijden op. Een vooï eiander van rationeele armen zorg moet juist toejuichen als de arm besturen rekening houden met ©en zoo vast bestanddeel van het inkomen. Im mers dc ondersteuning dient bepaald naar behoeften. Wiel moet men niet automa tisch van de ondersteuning f2 aftrekken; memmoet 'individualiseeren. Maar als men met die f 2 in het geheel geen rekening hield, dan was men onbillijk tegenover andere armen, die deze f2 niet ontvangen, 't Lijkt ons nuttig,, op deze juiste rede neering goed de aandacht te vestigen. Ontevredenheid zaaien is gemakkelijk ge noeg, vooral als men daarbij zelf met een mimbus van vrijgevigheid wordt om* slraaid. Ook :wij gunnen den armen graag een goeden ouden dag, maar de billijk heid moet worden in 'toog gehouden, niet alleen ten aanzien der armen onder ling, maar evenzeer wat betreft de ge meenscha pi En deze kan geenszins be doelen, den een nog maar eens extra 2 pop te geven en den ander irnet de schrale bedeeling af te schepen, hoewel het extratje misschien even welkom en even verdiend ware. Met de vaste rijks- uitkeering mag zeker rekening worden gehouden, vooral ook in de gestichten, waar immers in alle behoeften der ver pleegden wordt voorzien. Nog eens: royaal zijn met andermans duiten is makkelijk .genoeg, terwijl een betoog als 'tbovenstaande licht schriel en koud wordt geacht Boven onverstan dige vrijgevigheid staat echter het juiste inzicht in de belangen der samenleving en deze meenden we met dit stukje te dienen. V Het parlement en de pers. 't Is nog niet zoo heel veel jaren geleden, dat het in onze volksvertegen woordiging zoo iets als adat.was, bij redevoeringen en besprekingen geen blijk te geven, dat men notitie had genomen van uitingen in de pers. De heeren wis ten f i et zelf wel en Vonden niet, Üat het kleedde, wanneer zij! zich beriepen op e en krant of er voor uitkwamen, dat hun opinie toevallig overeen stemde met die van 'een of ander idagblad. Deze struisvogelpolitiek was wel eens comisdh, want' waar begroetingen en wetsontwerpen ah de pers besproken ple gen te worden vóór zij in de Kamer- afdeelingen onder het mes komen, kon het niet anders, of menige opimerkin'g in de stukken en in de redevoeringen klonk als oud nieuws voor menigen kran tenlezer. Deze parlementaire minachting voor de pers, nog overgebleven uit. den tijd, toen de afgevaardigden des volks zich a l'dnstar van de oude regenten een apart soort menschen. waanden, is echter langzamerhand verdwenen wat ieder rechtgeaard journalist natuurlijk ge noegen doet en het aanzien der Kamers geenszins 6ch&a<ii 't Is begon.ierj niet hei citecfen van tijdschriftartikelen, welke zoowaar - kwam daar in den ouden tijd eens om! soms uit parlpmentarre kringen af komstig waren, wat tfoor velen een be tere aanbeveling leek dan dat ze af komstig waren van specialiteiten of ge leerden. En toen 't ijs want de stem- ming jegens de pers was eertijds o zoo koud eenmaal gebroken was, volgden ook de krantenartikels, zoodat thans in Tweede en Eerste Kamer als 't zoo te pas komt naar een o! ander dagblad wordt verwezen, zonder dat hief of daar een regent den neus ophaalt voor „zoo iets". De pers mag ziek zulks ongetwijfeld tot een eer aanrekenen, niet zoozeer om dat ze blij behoeft ié wezen In et Het binnen dringen ia den parlementairen kring, waarvan immers door de kies- rechtuitbreidung de dgjircn al wagenwijd open zijln gez'.t maar wijl er uit blijkt, hoezeer zijl zich door eigen verdiensten gezag hleeft verschaft. fWje zeggen een en ander natuurlijk zonder zelfingenomenheid. Louter liatoi. welbegrepen vakbelang meenden we even op het verschijnsel te mogen wijzen. ALGEMEEN OVERZICHT. De ürieksche Minister-president is op zijn reis door Europa te Berlijn aangekomen en werd daar met een ze kere ingenomenheid begroet. Venizelos heeft in de laatste jaren in de Grieksche [politiek niet alleen, maar in geheel de Balkanpolitiek een te belangrijke rol ge speeld, om niet als een der voornaam ste factoren van den gewijzigden toe stand in Oost-Europa te worden aan gezien. Nog is de positie tusschen TurJ kije en Griekenland wel met volkomen geregeldvooral de eihndenquaestie geeft nog aanleiding tot besprekingen.' Maar sedert de Grieksche regeering zich bereid heeft verklaard om in direct* onderhandelingen met de Porté te tre^ 'den, is de mogelijkheid ontstaan, dat een regeling tot stand komt. Daarvoor moet echter allereerst samenwerking heerschen tusschen de groote mogend heden. En het schijnt dat Venizelos bij zijn bezoeken aan de Europcesche ho ven, die poogt tot stand te brengen.; Wjant de zaak staat zoo: Griekenland wil wel onderhandelen met Turkije, doch piet onder dwang. En tegenover de Porte, vooral tegenover Enver-Pasja, die door Venizelos klaarblijkelijk niet recht vertrouwd wordt, heeft de Grieksche re geering een nieuw en krachtig wapen in de hand, een nieuwen Balkanbond na melijk, bestaande ,uit .Griekenland, Ser vië en Roemenië. Het is echter beter en voor de toe komst verstandiger, zoo de beslissing tusschen Griekenland en Turkije niet wordt verkregen door de wapens, maar door de beslissing uer groote mogend heden. En daarvandaan het bezoek van Venizelos aan de verschillende hoven, ten einde te pogen overeenstemming te verkrijgen bij de staatslieden, over de Grieksche belangen. 1 Na de aanneming van het door Sir Edward Grey voorgestelde program door de mogendheden van het Drievoudig Verbond, kon Venizelos er zeker van zijn, voor zijn denkbeelden instemming te vinden bij de Djuitsche regeering. De geruchten over de crisis in Portugal nemen steeds va'steren vorm aan. Ter aanvulling van de berichten in ons blad van gisteren deelen wij nog het volgende mede. Die personen die deelnamen aan de manifestatie ten gunste van den minis ter-president, werden even nadat ze bij eengekomen waren, door een vijandige groep verstrooid* Er werden eenige scho ten gewisseld; verscheidene arrestaties werden uitgevoerd. Verschillende andere incidenten van minder ernstigen aard deden zich bij de tegenpartij voor, maar de rust werd spoedig hersteld. ,De republikeinsche garde zond pa trouilles uit naar het centrum der stad. Men bevestigt, dat het kabinet feite lijk sinds 24 dezer demissionair is, ten gevolge van een besluit, den 24sten door den ministerraad genomen, om overeen komstig den wensch van Arriaga de vorming van een concentratie-ministerie te bewerken, ten einde ae rust te ver krijgen, noodig om van de kamers de aanneming te verkrijgen van de herzie ning der wetten en een uitgebreide po litieke amnestie. Voorts had Costa be merkt, dat het vertrouwen van den pre sident in het kabinet verminderd was* De president deed de noodig© stap pen om tot de „vorming van een nieuw ministerie te komen. De ministers be houden hun portefeuilles voor de af doening der loopende zaken. Nader wordt gemeld, dat het Congres een motie heeft goedgekeurd, waarin wordt verklaard, dat er geen geschil tusschen de wetgevende en de uitvoeren de macht bestaat. ,D;e iRomeinsche correspondent van de „Temps" geeft als den oorsprong van de geruchten in sommige bladen over den ongunstiger, - gezondheidstoestand van den Paus verspreid, aan, dat de geneesheeren den Paus aangeraden zouden hebben het eerstvolgende consistorie, waar een aan tal nieuwe kardinalen zal worden ge creëerd, tot het begin der lente uit te stellen. Dit advies werd echter gegeven zonder dat er overigens iets in den toe stand van den Paus was, wat tot onJ gerustheid aanleiding zou kunnen geven. Alleen heeft de Paus, zegt de corres pondent, minder weerstandsvermogen, tengevolge van de crisis van het vorige jaar en de strengheid van den winter maakt daarom des te meer alle voorzor gen noodzakelijk. Wij laten deze berichten verder ge heel voor rekening van de „Temps" na tuurlijk. GEMENOD. De revolutie op Ha iti heeft zich, blijkens een bericht ujt New York aan Hc Kölnische Zeitung, over het ge- heele noordelijk deel der republiek uit gebreid, Te Port a Paix is de gcheele bevolking in opstand. - Te Konstartinopel zijn aan aanM officieren, verdacht van samenzwe ring tegen de regeering, gevangen ge nomen. Een vergadering van kolendra- gers te Londen, die gistermorgen werd gehouden nam een motie aan waar bij de arbeiders zich verplichten het werk heden te hervatten bij de firma's, die loonsverhooging van een penny per ton aannemen. De arbeiders, die het werk hervatten, zullen een shilling moe ten bijdragen voor de stakende voerlie den, en twee shilling voor de laders. iDe verjaardag van den kei zer werd gisteren op de gebruikelijke wijze gevierd. Verschillende bondsvors- ten kwamen den keizer persoonlijk com plimenteeren, terwijl anderen hun ver tegenwoordigers hadden .gezonden.- In de slotkapel had een godsdienstplechtigheid plaats. Daarna had de groote ontvangst ten hove plaats. Het weder was regenachtig en win- flerig. Overal in het rijk werd 's keizers ge boortedag plechtig gevierd. Ook door de Duitsche koloniën in het buitenland waren feesten georganiseerd, waaraan de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland deelnamen. Tengevolge der definitieve rege ling tusschen den staat en de BI e 1 g i- sche prinsessen, zal men eindelijk ook een bestemming kunnen geven aan de talrijke "kunstvoorwerpen, behoorend tot de nalatenschap van wijlen Leopold II. Daaronder is er een prachtige schil derij van Rubens, voorstellend de „Mi rakel» van den H. Benedictu»'7 en die Voor 25 jaar te iRijssel gekocht werd voor 200.000 fr. Er zijn nog vele andere schilderijen, doch van mindere waarde. Verder zijn er schoone Egyptische oud heden, geschenken van den Khedief. De ze zullen heel waarschijnlijk naar het museum van het jubelpark gaan, terwijl de schilderij van Rubens in het museum van Brussel zal geplaatst worden. Onderwijzers-salarissen. Het comité voor gemeenschappelijke actie ter verbetering van de onderwij zers-salarissen heeft, aldus de „N. R. Ct", in den loop der laatste weken ge confereerd met de voorzitters en andere leden van verschillende Kamerfracties. Het heeft bij die besprekingen den in druk gekregen, dat men aan alle zijden van rechts en links genegen is mede te werken aan het nemen van een zooge- naamden noodmaatregel, in afwachting van de meer definitieve herziening van de salaris-regeling, die hoogstwaar schijnlijk deel zal Hitmaken van de te ver wachten reorganisatie van het lager on derwijs. Het comité heeft bij deze con ferenties betoogd, dat van de door het comité ontworpen grondslagen voor een herziening van de salarissen, als nood maatregel in de eerste plaats in aanmer king zou moeten komen een verhooging van de wettelijke minima. Invaliditeitswet. Aaii Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is door den Bond van Staatspensioneering een adres gezonden, 'dat zeer vele klach ten worden vernomen van ouden van da gen, die op hunne rente aanvragen van vóór 9 December 1913, bedoeld bij art. 369 der Invaliditeitswet, van het bestuur der Rijksverzekeringsbank geenerlei ant woord hebben ontvangen; dat de toestand, 'waarin deze menschen de beslissing der Rijksverzekeringsbank afwachten, zooveel te slechter wordt, sinds blijkt, dat aan andere aanvragen onder volkomen gelijke omstandigheden bereids is voldaan, en deze aanvragers wekelijks de rente in ontvangst nemen; dringt er bij Uwe 'Excellentie op aan, wel te willen bevorderen, dat de beslis sing op eerstgenoemde aanvragen worde bevorderd. Militaire mutaties. Bij Kon. besluit zijn Ibenoemd: bij het wapen der infanterie tot generaal-maojor de kolonels J. G. Jfcft A. Quack en P. P. C. Collette, beiden van het wapen, leden van "het iHoog Militair Gerechtshof, laatst genoemde met ingang van 1 Februari; bij [den staf tot generaal-majoor de ko lonel P. D. Buijze^ van dien staf, 'in specteur van het wapen; bij het wapen der artillerie tot generaal-majoor, com mandant der lie divisie, de kolonel |Wj. F. 'Pop, sous-chef van den gcneralen staf, belast met het ibevel over genoemde divisie, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn functie van sous-chef van dien staf; bij den staf, tot generaal-majoor de kolonel |HT Kemper, van dien staf, gouverneur' der Kon. Mil. Academie; bij het 3e reg, veld-art. tot kolonel, com mandant van het korps, de luitenant-ko lonel E. J. de Bock, van het wapen, thans op pon-activiteit, ter zake van tijdelijke ongesteldheid; en is belast met de waar neming van de functie van sous-chef van den generalen staf, de luit-.kolonel R. Dufour, van dien staf, toegevoegd aan den chef van den generalen staf. R.K. Leergangen. We onleenen het volgende aan het verslag over het studiejaar September 1912September 1913: Daar het Katholiek onderwijs op al zijn trappen geheel en al en onmiddellijk staat onder de leiding van de Kerk, is allereerst, voordat ook maar iets naar buiten werd medegedeeld, de goedkeu-1 ring gevraagd van Haarlem's Bisschop, Mgr. A. J. Callier, in wiens bisdom het eerste werk gedaan is. Aan Z. Dl H. werd voorgelegd het ge-j heele uitgewerkte plan, alsmede de na men der docenten, die de eerste leer gangen zouden beginnen. .Bij schrijven van den 4en Juni 1912 werd op dit alles de hooge goedkejujring van Z. D. Hl. ontvangen, zoodat yu met kracht en ver trouwen aan de verdere ontwikkeling kon worden gearbeid. Wederom met bisschoppelijke "goed- keuring werd de leiding der R. K. LeerJ gangen toevertrouwd aan 'n Curatorium, waarin elk der Nederlandsche bisdom men is vertegenwoordigdMr. p. J. M. Aalberse, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Leiden. Wl H. Bogaardt, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Breda. Dr. Ch. A. M. van Dam, Hoogleeraar aan het Groot Seminarie te Hoeven. Mgr. A. F. Die pen, Direkteur der R. K. Kweekschool te Den Bosch. Dr. P. J. M. van Gils, Col lege Rolduc, te Kerkrade. Mgr. Dr. J. Andr. H. G. Jansen, Pastoor te Jutfaas. Mgr. L. E. Jansen, Deken van Amster dam. W. J. H. Prinzen, oud-lid van de Eersten Kamer der Statern-Generaal, te Helmond. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Berenbrouck, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ,te Maastricht. Jhr. Mr, Th. Smits van Oyen, Lid der Gede- puterde Staten van N.-Brabant, te Eind hoven. Mr. A. M. J. Baron van Wijn bergen, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Arnhem.; Het Sekretariaat werd voorloopig ge vestigd in het gebouw der St. Jozefsge zellen aan de Stadhouderskade te Am sterdam. Op Zaterdag 14 September 1912 wer den de R. K. Leergangen geopend te Amsterdam met een H. Mis, opgedra gen in de kapel der St. Jozefsgezellen, terwijl in den namiddag door de docen ten openbare lessen werden gehouden. Op 21 September werden op dezelfde wijze de Leergangen ook in Den Bosch 'geopend. Op beide openingsdagen bleek [allerduidelijkst de groote belangstelling, die de 'nieuwe Stichting had opgewekt^ Een korte herinnering aan de bedoeling der iR. K. Leergangen moge hier nog vol gen. Art. 2 der Statuten omschrijft die al dus „Het doel der Stichting is, aan stu- deerende eene grondige studievorming te geven volgens den geest der Roomsch- Katholieke Kerk, meer bizonder als voor bereiding tot de middelbare akte-exa mens en de wetenschappelijke graden in de verschillende vakken". Ook is het de bedoeling, gelegenheid te geven ,tot het bijwonen der lessen, aan hen, die zonder een of anderen graad of akte te begeeren, om welke reden dan ook, zich toch in dit of dat onderdeel' verder wenschen te bekwamen of te ont wikkelen, op dezelfde wijze als ook aan de hoogescnolen de zoogenaamde toe hoorders een of andere lessenreeks bij wonen. Zoo kunnen ook aan de R. K. Leergangen toehoorders de lessen volgen 'in 'n dergelijk onderdeel ,naar ieders vrije verkiezing. In het loopende tweede studiejaar 1913/1914 bestaan nu devolgende leer-J gangen Amsterdam: Nederlandsche Taal en LetterenEngelsche taal en Letteren. Den Bosch: Nederlandsche, Fran- sche, Duitsche en Engelsche taal en LeD teren; Geschiedenis; Teekenen; Boek houden. Den Haag: Nederlandsche Taal en Letteren.! Rotterdam: Fransch taal en Let teren. 1 j Sittard: Nederlandsche en Duit sche Taal en Letteren; Staatsweten schappen Boekhouden. KORTE KRONIEK. Naar we vernemen is te Amsterdam eene collectieve overeenkomst afgesloten tusschen de werkgevers- en werklieden organisaties in het litho-, foto- en che- migrafisch bedrijf. Gisteravond is deze overeenkomst geteekend. De heer K. ter Laan heeft in ver band met zijne benoeming tot burge meester der gemeente Zaandam aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage bericht, dat hij heeft opgehouden lid van dien raad te zijn. LEIDEN, 28 Januari. Arti et Religioni. Wie nu eens een genotvollen avond wil bijwonen tijdens den Vastenavondtijd onthoude goed dien van Donderdag 12 Februari. Dan geeft de R.K. gemengde Zangvereeniging „Arti et Religioni" des avonds om half acht in de groote Stads gehoorzaal het beroamde oratorium wdie

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1