BUITENLAND. eg) MAGNA. BINNENLAND. No. 1304. 5e Jaargang Bureau üUOü SINUËL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met ORATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwart» ll. Afzonderlijke nummer» 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag Januari 19! 4. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Marine. Verkoop van vergiften. Artsen-monopolie. Lijkverbranding. De begrooting van Marine is afgehan deld. Op aandrang van rechts had er een eindstemming over de begrooting plaats; men wilde klaarheid. En zij werd aangenomen .jnet alleen de socialistische stemmen tegen. Toen is voortgezet de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De Voorzitter deelde mede, dat er... Vijftig sprekers waren ingeschreven voor deze begrooting. Dat kan dus nog 'n paar weken duren» Eenige leden bespraken bij de afderling ^Volksgezondheid" het verkoopen van vergiften in andere winkels dan apothe ken. Bij den apotheker is de verkoop met verschillende waarborgen omgeven, andere zaken gaan echter praktisch yrij- uit, daar is .geen toezicht op. Voor de niet minder actmeele kwestie, of het artsen-monopolie moet gehand haafd blijven, dan wel in zekere mate de vrije uitoefening der geneeskunde moet worden toegelaten, wilde de heer Van Nispen, dat de Regeering zich liet advi see.en, niet door "naar gewone, ititeraard partijdige adviseurs, maar doo?~'rt com- vaarin ook voorstanders der vrije uitoefening zitting hebben. Over deze zelfde zaak sprak zich ook du heer v. °H|an.el uit, die van de een voudige handhaving van het artsenmono polie geen voorstander scheen. Deze laat ste afgevaardigde sprak ook nog over dc lijkverbranding, H,ij meende,,Mat lijk verbranding yolgens de wet geoorloofd is, als de asch na de verbranding wordt begraven. Die regeering heeft echter al eens verklaard, dat Volgens haar lijkver branding wettelijk onmogelijk en straf baar is. De. minister zal zich nog wel duidelijker daaromtrent uitlaten. ALGEMEEN OVERZICHT. De „Echo de Paris'7 beweert uit goede bron vernomen fe hebben, dat het vraag stuk der jAegeische eilanden ais volgt za» worden opgelost Chios en Myiilene zullen definitief aan Griekenland worden toegewezen, doch de Grieksche regeering moet zich verplichten jde eilan den niet te versterken. Op dezen eisch' zal Griekenland antwoorden, het voor stel wel te willen aanvaarden, maar al leen op voorwaarde, dat de mogend heden borg blijven, dat Turkije de eilan den niet zal aanvallen. Of de „Echo dé Paris" hier juist is ingelicht en of Turkijje en de mogend heden deze wijze van oplossing zullen goedkeuren, valt ten zeerste te betwijfelen. De uiterst gespannen, onzekere toe stand tusschen Griekenland en Turkije blijft dan ook aanhouden. Toch zouden feüïl letonT-" Over een ander bericht sprak hij ech- dezen avond niet (met zijn zuster. Den 18e Juli was de welbekende onfeilbaar heidsverstoring door het Vaticaansch Concilie uitgesproken en door den Paus bevestigd. Met het oog op den naderen den oorlog was,het concilie toen ver daagd; de meeste bisschoppen hadden zich 'terstond naar hun diocezen begeven. Dezfe groote gebeurtenis, welke zoo veel opgewondenheid had veroorzaakt, scheen in het luidruchtig krijgsalarm on opgemerkt voorbij te gaan. Voor Ber nard was het toch niets bijzonders ge weest; hij wist dat het slechts de be vestiging gold van een lang bestaand grondbeginsel. De oorzaak der opgewondenheid Zij ner zuster kende hij echter maar H te goed. Hij wist, dat zij zelf geen twijfel koesterde, maar zich slechts ter wille van den ander het hoofd ermee brak. Hoe zou het Vaticaansch besluit op Dor nick werken? Welke houding zou hij tegenover de uitspraak der kerk in nemen? Was het, nu Dornick de hand zijner zuster gevraagd had, niet Ber- aan de zijde van Turkije geen verwikke lingen te vreezen izijn, althans TalaatBey, de minister van buitenlandsche zakep, zou aan den Constantinopelsehen corres pondent van de ^Temps" verklaard heb ben, dat de Rorte met de vriendschappe- lijkste gevoelens bezield is en de hoop niet opgeeft met Griekenland tot een goede, vredelievende oplossing te komen. Alle berichten over bewapening, over den aankoop van verdere oorlogschepen wa ren onjuist, zoo zelde de minister. De mogendheden schijnen echter niet zoo gerust over de bedoelingen en plannen van Turkije. Volgens de „Temps" zou er op het oogenbuk tusschen de mogend heden van den Driebond en die van de Triple entente onderhandeld worden oro elk een kruiser naar de Egeïsche wateren te zenden, teneinde den status quo aldaar te handhaven en iedere poging om ver andering te brengen met geweld te ver hinderen. De „Temps" voegt er aan toe, da(, zoo de mogendheden zulk een be sluit nemen, dit slechts in het voordeel van Griekenland zou zijn. De Amerikaansche pers zingt het oude liedje over Huerta's aanstaanden val President IWiilson heeft al maatregelen genomen om hem op te vangen. „Hij! heeft, zegt de „N.-Y. Herald", besloten troepen naar de hoofdstad van Mexico te zenden en ze er te lat-en totdat de ver kiezingen van een nieuwen president zijn afgeloopen. Drie dagen 'geleden heeft schout-biji-nacht Fletcher orders ontvan gen om, zoodra Huerta's val bekend wordt, dit plan ten uitvoer fe leggen» Gisteren heeft president (Wiilson met de senaatscommissie van buitenh zaken lang durig beraadslaagd." Uit de laatste alinea moet men opimaken dat het te volgen beleid inzake Mexico nog niet zoo /vaststaat als uit de eerste zou blijken. Volgens een andere lezing zou generaal Huerta voornemens zijn het veld te rui men en zou hij door bemiddeling van Lind de instemming der Vereen. Staten hebben doen vragen met het denkbeeld om senor de la Larra tot zijn opvolger te benoemen. Huerta zou dan op een oorlogsschip naar Zaragoza vluchten. De minister van buitenlandsche zaken, senor Moheno, wilde dit laatste bericht noch tegenspreken noch bevestigen. Ondertusschen blijft de burgeroorlog voortwoeden. Terwijl de federalen een overwinning bij Aviles in Duranzo heb ben te boeken, waar 680 rebellen sneu velden en 300 werden gevangen genomen,, hebben de opstandelingen bij San Louise de Poiosi een nieuwe victorie behaald. Daarbij schijnen de rebellen op verschrik kelijke wijze tc hebben huisgehouden. Een honderdtal vrouwen en kinderen en 150 federale soldaten, die in «en farm gevlucht waren, doch zich reeds hadden overgegeven, werden onder de verschrik kelijkste martelingen afgemaakt. Geen vrouw of kind werd gespaard. De wKöln. Z,tg." verneemt uit Rome, nard's iplicht, die vraag ter sprake te brengen Hij had reeds sinds eenigen tijd een voorgevoel gehad van deze gebeurtenis; hij"1 had bemerkt, hoe Magna's denken en voelen zich naar Dprnick toewendde. In gewone omstandigheden zou hij het aan zoek imet vreugde begroet hebben, want Dornick vermocht zijn zuster een positie aan te bieden, zoo schoon, als hij1 maar voor haar wenschen kon. Toch kon hij er nu geen vreugde voor gevoelen. De richting, door Dornick met betrekking tot de gewichtigste dingen ingeslagen, leek hem1 valsch. Kon hij onder deze om standigheden aan het geluk zijner zuster igelooven Een der volgende dagen bracht hem den beloofden brief van Dornick., Hij schrijft op hartelijk kinderlijke wijze, gelukkig gemaakt door Magna's ja-woord toch lag er iets zelf-zuchtigs in de wij ze, waarop hij dit vooruitgezien en er zijn iplannen op gegrond had. Hij ver klaarde zijn verrassend snel besluit daar door dat hij zichzelf en zijn zoon in Magna's hoede weten wilde, in 't bij zonder ook voor 7t geval, dat hem' een ongeluk boven 't hoofd hing. Hij wilde, zeide hij, het knaapje voor, aan 't va derland vijandige invloeden, beschutten. Magna's groote en edele vaderlandslief de had hij steeds bewonderd. Zij had dat de berichten, dootj. eenige bladen over de gezondheid yan den Paus verspreid* absoluut valsch zijn; 'de Paus is zoo gezond, als men op zijn 'leeftijd verwachten kan. Zaterdagmorgen ver leende Z. Hi. nog verschillende particu liere audiënties, o.m. pook aan den vorst en de vorstin von Bülow, met wie hij zich gedurende geruiihen tijd onderhield. Hun indruk was, dat de Paus J,frisch und wohl" was. In den stand der staking in Londen is geen merkbare verandering gekomen. De kolensjouwers schijnen besloten den strijd voort te zetten en hebben hef aan bod van de Londensche kamer van koop handel, om het geschil door scheidsrechte^ lijke uitspraak te beslechten, van de hand gewezen. Een aantal stakers hebben den arbeid evenwel hervat en ook vrije arbei ders zijn in dienst gesteld. Sir George Askwith, de hoofdcommis* saris voor nijverheidsaangelegenheden y heeft zijn bemiddeling ter bijlegging van het geschil aangeboden. De vakvereeni- ging van kolensjouwers zal heden zijn aanbod overwegen. Zij heeft gisteren be sloten de voorziening van steenkool voor ziekenhuizen toe te staan. Naar een lid der vereeniging van steenkoolhandelaren gisteren 'heeft verklaard* is de vereeniging, die alle mogelijke concessies aan het per soneel heeft gedaan, jvast besloten niet verder toe te geven». GEMENGD. De koude drijft in de bosschen van Frankrijk de w i 1 d e z w ijl n e n uit hun schuilplaatsen. Men vraagt zich af waar die dieren zich bij minder nijpend weer toch wel ophouden, in den omtrek van Nancy hebben dragonders er dezer dagen acht met de lans geveld. De wolven- jagermeesters, een ambt, dat in Frank rijk nog steeds bestaat, halen hun schil derachtige uniformen uit de kast, gespen zich het mes om en wapenen ook hun mannen. |Het vlo„ vlo-geroep van de jagers die het wild zien, heeft in de Vogezen reeds weerklonken en uit de diepte der bosschen klinkt het geschal van den jachthoorn. Een aanzienlijk Mohammedaansch Albanees heeft den correspondent van de Romeinsche „Tribuna" verzekerd, dat het geheele Albaneesche volk den prins von ,Wiied met geestdrift als vorst zal begroeten. Alleen de pasja's en de bei's zullen zijn komst imet leedwezen zien, om dat zij van een geordenden toestand schade in hun beurs vreezen. Een Havas- telegram uit Wjalona maakt gewag van het voornemen van Ismail Kemal bei, den afgetreden president der voorloopige regeering, om naar Berlijn te gaan en er den prins von Wjied op te zoeken. Uit goede bron verneemt men i'it Straatsburg, dat staatssecretaris Zorn von Bulach en de onderstaatssecretarissen Mandel (van binnent zaken) en dr. Petri (van justitie) na den verjaardag vaft den keizer zullen aftreden. Zooals begrijpe- hern beloofd, niets nog aan zijn hoede toe te vertrouwen voor hij tegen de Vijanden des vaderlands ten strijde trok. Er volgde een phrase, die echter op Bernard's kalm1 oordeel slechts ontnuch terend werkte» Hij moest er om, lachen, hoe Dornick plotseling alles, zelfs zijn liefde, imet patriottisme verwarde. De volgende bladzijden legden echter een zoo schoone getuigenis af van het ver trouwen, dat hij in Zijn vrouw stelde, toonden zoo innige zorg voor haar wel zijn, dat Bernard even ontroerd werd. Dornick schreef, dat hij haar, voor 't geval hij sneuvelen mocht, tot èenige voogden van zijn zoontje benoemd had. Hij had ook in ieder ander opzicht op de grootmoedigste wijze voor haar on afhankelijkheid en zekerheid zorg ge dragen. Ondanks den haast, waarmede alles geschiedde was toch niet de klein ste omstandigheid vergeten, waardoor later haar rechten verkort zouden kun nen worden. Omtrent zich zelf deelde hij mede, dat hij er in geslaagd was, bij een infanterie- regiment ingedeeld te worden, dat bij het legercorps van een der zuidduitsche vorsten behoorde. Zooals Bernard voor uit gezegd had, was hij te Berlijn bij een achterblijvend bataillon geplaatst hij had echter zijn diplomatieke relaties en .jijn vriendschappelijke verhouding tot een der lijky is dit een gevolg van de Z a b e r n- geschiedenis. Een ministerieele crisis in Elzas-Lotharingen schijnt dus na op handen» De staking aan de sporen te Durban is opgeheven. Alle partijen te Lissabon leggen grootlei bedrijvigheid aan den dag; de politieke leiders houden bijeenkomsten. President Arriaga heeft den president van den ministerraad, van den senaat en van de verschillende parlementaire groepen in gehoor ontvangen. De bladen ver wachten de vorming van een nieuw kabinet Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is aan C. van Waes, eervol ontslag verleend als burgemees ter van Westdorp; is aan den directeur van het postkan toor te Eindhoven, J. A. K. van Has selt, eervol omeslag verleend is voor het tijdvak van 1 Maart 1914 tot en met den dag, waarop heft lid* maatschap van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van den hoogleeraar aan de Technische Hoógeschool te Delft op non-activiteit, J. van der Swaay, ein digt, het geven van onderwijs in de electrotechniek aan genoemde hooge- schoo! opgedragen aan dr. H. S. Halio, werktuigkundig ingenieur, buitengewoon hoogleeraar aan, de Technische Hooge- school te Karlsruhe. RK. Werklieden-vereenigingen. De Bond van R. K. Werklieden-Ver/- eenigingen in het aartsbisdom Utrecht hield Zondag in de groote zaal van het St. Josephgebouw, te Utrecht, een al- gemeene bondsbestuursvergadering on der presidium van den heer M. van Wiijk, te Zwolle,. Er waren 37 afdeelingen vertegen woordigd. Onder zeer vele andere punten stond op de agenda een voorstel-Hilversum om in den bond en, zoo mogelijk, daarbuiten meerdere centralisatie in het zieken fondswezen aan te brengen. Het dagel. bestuur, deze zaak urgent achtend, leg de een schema voor centralisatie aan de vergadering voor. Artikel 1 van dit ontwerp luidt: Er wordt gesticht een vennootschap, ten doel hebbende de leden der aangesloten afdeelingen te verzekeren tegen de gel delijke gevolgen van ziekte en ongeval len. Tot de vennootschap kunnen toe treden: a. bestaande ziekenfondsen in de aangesloten afdeelingen; b. op te richten ziekenfondsen in de afdeelingen; c. bestaande parochiale ziekenfondsen in die plaatsen, waar een bij den bond aan gesloten vereeniging bestaat en d. ver spreide leden van den bond en leden van correspondentschappen. In art 2 wordt o.m. gezegd: dat de reglementen van be staande en op te richten ziekenfondsen uniform worden ingericht, waarbij de zuidduitsche regenten weten te hervat ten. Reeds een der eerstvolgende dagen zou hij overgeplaatst worden bij het re giment, dat zich al op marsch bevond. Hij zou zorgen, tijdig des morgens in Bruchhoven te zullen zijn en vandaar zich regelrecht naar Feldhaus en naar de kerk begeven. Na 't voltrekken van 't huwelijk zou hij dan met zijn jonge vrouw Feldhaus verlaten; hij hoopte een of twee dagen tijd te hebben, om op 't slot Dornick zijn zaken in orde te brengen. Hij verzocht Bernard, intus- schen alle maatregelen voor een wettig verloop der plechtigheid té willen nemen. De teerling was alzoo geworpen en er bleef Bernard niets anders over, dan met den pastoor te onderhandelen. De blik van den geestelijke richtte zich ern stig en vragend op Bernard en deze las wel op des pastoors gelaat, dat hij niet zonder zorg zijn zuster dezen stap zag doen. Nadenkend liep de oude heer eenige oogenblikken de kamer op en neer. 't Is te laat om tegenwerpingen te maken, mijn waarde heer, sprak hij. Wij moeten alles maar in Gods hand stellen, die ook dit toegelaten heeft. Ik heb sinds eenigen tijd getracht mij met de gedachte aan dit huwelijk te ver zoenen; maar zoo heel goed is mij dat .niet mogen gelukken. Met eene zaak ziet contributiebetaling en uitkeering van 'zie kengeld worden geregeld naar loonklas- sen. Met algemeene stemmen verklaarde de vergadering zich in principe vóór centra lisatie van ziekenfondsen. R. K. fabrieks-, haven- en transport arbeidersbond „St. Willibrordus". In de Gildezaal van het St. Joseph gebouw aan de Obrechtstraat te Utrecht, werd Zondag de eerste vergadering ge houden van den Bondsraad van boven- gènoemden Bond, onder voorzitterschap van den voorloopige voorzitter de heer G. Koch. In behandeling kwam o. a. een voor stel van het Bondsbestuur met de daar op betrekking hebbende afdeelingsvoor- stellen tot uitgifte van een Bondsorgaan. De kosten voor een orgaan worden ge schat op f200 aan drukloon, te betalen uit de Bondskas, waarbij nog komt een bedrag van f100 als vergoeding voor het werk van den redacteur. Na eenige discussies werd het bestuursvoorstel met algemeene stemmen aangenomen. Het orgaan zal eenmaal per maand verschij nen met ingang van 1 Februari a.s. De naam zal zijn „De Roomsche Klok." Met het oog op de vele werkzaamhe den verbonden aan de uitbreiding van den Bond en de hiervoor te maken pro paganda, werd na eenige discussie met algemeene stemmen besloten een bezol digd ambtenaar aan te stellen en werd hiertoe onder luid applaus benoemd de heer W. Mooyman, te Rotterdam, Bonds- secretaris, die deze benoeming onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen aannam, bij zijn te verrichten werkzaamheden aller steun inroepend. De voorloopige bezoldiging werd be paald op f 200 per jaar met vergoeding van reis- en verblijfkosten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren G. Koch, Amsterdam, L. P. F. Hulselmans, te Wormerveer, J. Pinke, te Den Haag, J. G. de Jong, te Delft, H. Burger, te Doorn, H. B. van Zwet, te Utrecht en M. J. van Es, te Rotter* dam, die allen hun benoeming aannamen. Uit dit zevental werd tot voorzitter gekozen de heer G. Koch, te Amster dam, met 30 van de 35 uitgebrachte gel dige stemmen. Bondsfeesten te Haarlem Op luisterrijke wijze heeft de afdee- ling Haarlem van den Ned. R. K. Volks bond haar zilveren jubeljaar ingezet. Het programma vermeldde voor dit jaar een heele reeks van groote feesten. Met Paschen een drietal tentoonstellin gen i in September, den oprichtingsda tum'van de afdeeling, een eeredag; in October feestavonden met nationale» too- neelwedstrijd; in December kinderfees ten en 6luiting. In de afgeloopen week zijn de-zilveren jubelfeesten begonnen met geestelijke oefeningen. In een zevental prachtige conferenties heeft de zeereerw. pater Redemptorist het er bij hem treurig uit. Freule Magna is wel verstandig en goed; zij weet mis schien beter dan wij, hoe het met hem staat en een kloeke, geloovige vrouw vermag veel. (Wjij hebben niet het recht hem vragen te stellen; hij moet dat met zijn geweten uitmaken. Ik had mij an ders den bruiloft van onze lieve freule anders voorgesteld. Zij schijnt zeer te vreden en gelukkig te zijn; er blijft ons niets over, mijn waarde Landraad, dan ons naar de nieuwe verhoudingen te schikken en recht hartelijk voor haar ge luk te bidden. De beste zaak daarbij is, dat wij uw. zuster vooreerst nog hier houden. Als de oorlog begint, kan 't lang duren en wij zullen het aan ge beden voor onze gelieven niet laten ont breken. Ik ben maar blij, dat wij u hier vast houden. God weet, dat ik liever ginds, was, sprak Bernard wel gemeend. Ik heb toch geen waar geluk. Nu, nu, vermaande de pastoor. Wil de jonge heer nu ook al ontevreden wor den en dat heden, nu hij waarschijnlijk in de gansche streek om den nieuwen zwager benijd wordt Ik hoop maar, dat de Heer het mij laat beleven, ook uw huwelijk te mogen voltrekken. Daar zou ik mij nu eens hartelijk om kunnen ver heugen. (Wiordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1