BUITENLAND. 65) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1301. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 0 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartf^i Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote Utters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Marine. Tepneelcensuur. Plaatselijk# Keuze. Vleesch gebruik. In den midd>gVörgad,eri n g is d|e Mi-» nister van Marine aan het woord ge feest. Op zeer veel wat door de spre kers in het midden was gebracht, is door den Minister nauwelijks of niet geant woord. .Niets verklaarde de Minister om trent zij definitieve plannen. Hjj liet zich echter weer sciherp uit over den Marine- bond. „De schepelingen op zichzelf zijn over het geheel 'gewillig genoegt Maar helaas leven zij onder een machtige collectieve suggestie". En die collectieve suggestie komt voort uit de ophitsende actie van den Marinebond. In de avondzitting is de .begrooting van binnenlandsche vzaken aan de orde geweest Aan de tooneelcensuur van de burge meesters zal deze minister van binnen landsche zaken zeker geen eir.d maken. Dat is een verblijdende conclusie, die wij met recht uit Ministers woorden mo gen trekken. Knap was ministers kort betoog, aan- toonende, dat local optio'n niet met de Gróndwet veréenigbaar zou zijn, ook zelfs niet, als de plaatselijke keuze den vorm aannam van een (den gemeeteraad uitschakelend) verzoek aan de Kroon, om den drankhandel in een bepaalde ge meente te verbieden. Overigens heeft biinister Cort van der Linden even als de heer Rink, die Dinsdagavond, een zeer goede speech over dit onderwierp heeft gehouden ook bezwaren van anderen aard. Men richt zich klaagt h'ij (fcegen het gebruik in plaats van tegen het misbruik^ en randt de persoon lijke vrijheid aan. Laat in den avond kwam de beer De Wyckersloot de Weerdesteyn met een sympathiek pleidooi voor de vermeer dering van het vleeschverbruik. In Duitschland en Engeland wordt per "hoofd der bevolking veel meer vleesch "gegeten dan in ons land. Intusschen is het niet zoo gemakkelijk, den gewensch-- 'ten toestand ook tot werkelijkheid te maken. Daarbij komt dan nog, dat de pfglevaardigde voor Wijk bij Duurstede van het bevroren Argentijnsch vleesch niets moet hebben en bezwaren van hy- gfiënisehen en anderen aard daartegéri aanvoert. ALGEMEEN OVERZICHT. Tot dusver had Izzet pasja gewei gerd om openlijk uit te komen voor 2ijn plannen ten opzichte vau Albanië en had hij de geruchten welke omtrent deze iplannen liepen, doen tegenspreken. Thans echter heeft hij tegenover den Constantinppelschen correspondent van FEUILLETON.^ 1Doe wat gij niet laten kunt! Bernard; zag, dat het wellicht het beste was, de algemeene opgewonden heid eenige afleiding te schenken. Bega echter geen Unfug, ging hij voort Die geldige redenen heeft om hier te blijvenbrenge die spoedig ter kennis. Ik denk echter niet, dat er velen achter zullen willen blijven, als het tegen de Franschen gaat! Bernard wendde zich af en schreed naar de pastorie. De mannen gingen opgewonden naar huis en spoedig klonk de trom door het dorp gevolgd door een groote schaar kinderen en grootere knapen. „Li eb Vaterland magst ruhig sein, klonk het onvermoeid, hoewel niet zeer jharmonisch langs velden en wegen, nu en dan onderbroken door krachtig^ uitvallen tegen de Franschen en storm achtige Hochs voor den koning, voor Bismarck en Moltke. Heer Baron, er zijn twee telegrami- men gekomen, berichtte de bediendq, de „Temps" deze terughouding laten voren. Twee redenen, zei hij ongeveer, heb ben inij doen besluiten pm af te treden als Minister van Oorlog. Vooreerst was ik het niet eens met de Regeering over de jongste maatregelen ter „verjonging" van het leger. Wel keurde ik het plan goed, maar de uitvoering had ik in veel langzamer tempo gewenscht. En in de tweede plaats wilden de Regeering en het Comité, door mijn uittreden uit het Ministerie het aanbod dat mij van Alba- neesche zijde werd gedaan, steunen. Op de vraag of hij eventueel, het be wind van Albanië op zich zou nemen, antwoordde Izzet: „Ik heb absoluut mets gedaan om "het aanbod uit te lokken. Ik heb geen en kele relatie met Ismail Kemal. Ik heb in betrekking gestaan toet Essad maar niet ten opzichte van deze zaak. Maar een groot aantal Albaneezen beeft mij het aanbod gedaan en ik zou het aanne men op de volgende voorwaarden: lo. wanneer alle Albaneesche partijen mij als hun Vorst wilden aanvaardenen 2a. wanneer alle 'Mogendheden zich vóór mijn candidatuur zouden uitspreken. Ik zou dan het aanbod aannemen, ten einde het land te bevredigen; want ik ben geen avonturier, en ik wensch niet, dat er bloed wordt vergoten. Ik heb geen enkel Albanees op eenige "wijZe (aangemoedigd. Ik ben in geen enkel opzicht betrokken bij de betreurens waardige gebeurtenissen te Valona en Durazzo. Want ik heb Albanië lief als m'ijln land, waar mijn familie sedert vijf eeuwen te Nassilitsj een leengoed bezit, haar geschonken door Sultan Moham med d-en Veroveraar. Ik ben overtuigd, dat Albanië een on- afhankelijken staat kan vormen, wan ner een verstandig staatshoofd door de groote meerderheid van het land wordt aanvaard." Omtrent den prins Von Wied oordeel de Izzet aldus: „De prins v. Wied stelt zich mis schien aan groot gevaar bloot wanneer hij te Albanië landt, gezien de opwin ding onder het 'Mohammedaansche ele ment." De „Köln. Volksztg." verneemt uit Rome, dat met het opmaken der inven taris van kardinaal Rampolla een aanvang gemaakt is. Een gedeelte der 'erfgenamen houdt vol, dat er na 1889 geen nieuw testament gemaakt is. Algemeen is men echter van gevoelen, dat, gezien de pijnlijke nauwkeurigheid van den overleden kardinaal, het briefje aan den sleutel wel op een nieuw testa ment moet wijzen. Een nieuw feit heeft nu we'd erom de groote 'nauwkeurigheid bewezen, waar mede de kardinaal in alles, wat hem van eenig gewicht toescheen, te werk ging. Zoo vond men in het kastje, waarin de voorwerpen van waarde bewaard wer den, ongeveer 3500 lire aan goudstuk ken en een eigenhandig geschreven. toen de Landraad op; het slot terujgP keerde. Bernard opiende de telegrammen, 't Eene bevatte de mededeelingen oorlogsJ verklaring, het andere bevatte een op roep voor een vergadering van den Rijksdag van den Noordduitsehen bon dj welke vergadering tegen een der eerst volgende aagen, 19 Juli, belegd was* Bernard moest alzoo nog denzelfden nacht afreizen. Hij ging naar boven bij zijn vader; Magna zat nog bij hem. Hebt gij vader al iets medegedeeld, vroeg Bernard. Magna schudde ontkennend het hoofd. Ik kom voor eenige dagen afscheid van u nemen, sprak Bernard. Ik heb zoo juist een oproeping voor den Rijks dag te Berlijn ontvangen. Al weer? vroeg de oude. Kunt ge nooit met dat wetten maken uitscheiden. Frankrijk heeft ons den oorlog ver klaard, antwoordde Bernard ernstig. Het heeft op onverantwoordelijke wijze een voorwendsel* gezocht. Duitschland zal, zoo God het wil, zijn kracht bewaren. Duitschland? herhaalde de oude en keek met moeden blik naar zijn zoon op. Ik dacht, dat gij geen Duitschland meer kendet Duitschland onder Pruisen's leiding, briefje van 13 November 1913, bepa lend, dat men dit geld na ?ijn dood als misstipendiumi voor onbemiddelde priesters zou gebruiken. Dit briefje wordt voor het verdere bnderzoek van groote Waarde geacht Alle sloten konden zonder de minste moeite geopend wordenhet zwarte kistje, waarin het testament rich zou bevinden, is evenwel; nog niet gevon den. D-e staking in Zuid-Afrika is Voorbij. Te Johannesburg is de krijgswet in zooverre verzacht, dat het uur waarop elk, die niet in het bezit is van een bijzondere vergunningj binnenshuis moet blijven, van 8 uur to? 10 uur 's avonds verzet is. De beperking van het han delsverkeer per as is Opgeheven. Indien de toestand blijft verbeteren, zullen de koffiehuizen "Maandag weer open mo gen zijn. De maatregelen zijn geldig voor den geheelen Rand behalve voor Benoni en Boksburg. Y Een vergadering Van patroons en werklieden in de bouyó'akken heeft van daag de staking onvoorwaardelijk voor geëindigd verklaard. Zeventien mannen,;- die de lijfwacht vormden, welke zich verleden week te gen de gevangenneming van leiders der staking heeft verzet, gullen tot den 27- sten dezer in voorloop'ige hechtenis blij ven. Vrijstelling tegen borgtocht is ge weigerd. gemengd. In den Parijschen Gemeenteraad' wordt sedert eenige dagen de quaestië van de approviandeering van Pa rijs in geval van mobilisatie met groote opmerkzaamheid bestudeerd. De rap porteur der approviand'eeringscoïTimis- sie uit den Gemeenteraad heeft in Zijïn rapport medegedeeld, dat in geval van mobilisatie Parijs voor hoogstens vier' dagen van levensmiddelen voorzien is, daar alle spoorwegtreinen door het troe pentransport in beslag genomen zullen zijn. Een 7000 kolendragers en voer lieden in verschillende deelen van Lon den, hebben, gelijk wij reeds meldden, het werk gestaakd. Zij vragen een loonsverhooging van 1 penny per ton, doch de werkgevers verklaren dat verdiensten zoo gering zijn, dat zij dezen eisch onmogelijk kunnen inwilligen. Wel willen zij onderhanden openen, doch, men vreest, dat de stakers aan hun eisch en zullen vasthouden, zoodat er voorloopig nog geen overeenkomst te wachten is. Het directe gevolg van de staking zal zijneen groote stijging in den steenko- lenprijs, welke in de eerstvolgende da gen zeker van 1 sh. 6 cL tot 2 shilling per ton zal stijgen. De opstandelingen te Haiti hebben zich van Cap HaiUen meester ge maakt en er een comité ter handhaving der orde ingesteld. antwoordde Bernard met vaste stemi Be driegen niet alle voorteekenen, dan gaat er een hooge geestdrift door het gan- sche Duitsche land, een gevoel der een heid, zooals wij dat in lang niet gekend hebben. Men heeft vertrouwen in Prui sen's opperste leiding en de zekerheid, dat een arm het zwaard voor allen voert, zal aan alle oneenigheid een eind maken en de beste dam tegen den vij andelijken ovenmoed zijn. De oude hoorde rijn zoon als droo- mend aan. Pruisen zal slechts voor zich rech ten, sprak hij nog tegenHeeft de Na poleontische adelaar zijn klauwen weer uitgestrekt? Zijn hoofd zonk nadenkend op de borst. Vergeef mij, vadertje, dat ik het u niet verder uiteen zetten kan. Ik heb nog veel te doen en in orde te brengen, daar ik nog dezen nacht afreizen moet.... Magna, hebt gij ook eenige oogenblikken voor mij. Toen Magna na eenigen tijd weder binnen trad, zat de oude nog altijd op dezelfde wijze na te denken. Oorlog met Frankrijk! mompelde hij. Ik heb het altijd wel gedacht. Zij zullen ons weder vaneen rijten als toen.... Wat is /dat buiten vroeg hij plotseling [WaaN De deken van het diplomatieke corps heeft van den president der republiek Haïti de verzekering ontvangen, dat alle mogelijke maatregelen zullen worden genomen om de openbare veiligheid te waarborgen. De nieuwe Kamers zullen op 25 Ja nuari in buitengewone zitting bijeen komen. De kapitein van het stoomschip „Makambo", dat te Melbourne is aange komen, heeft nadere bijzonderheden meegebracht omtrent devulcanische uitbarsting op het eiland Ambryn (Nieuwe Hebriden). De toestand en de ligging van het eiland is tengevolge van de eruptie geheel veranderd. De gebou wen der missie en het hospitaal staan 13 voet onder water, terwijl op andere plaatsen, waar vroeger zee was, nu een heuvelachtig terrein te zien 'is. Tijdens de uitbarsting was het geheele eiland één massa van sissende lava; het water was kokend heet en schildpadden en visschen dreven gekookt aan de opper vlakte der zee. Bij de uitbarsting zijn 400 personen omgekomen. Volgens een telegram .uit Vera(Cruz hebben de Mexicaansche rebellen aan de internationale Ocean Railway Com pany medegedeeld, dat zij alle bruggen dezer (maatschappij met dyn ami et in de lucht zullen laten springen, wanneer niet de levering van petroleum voor de regeeringstróepen gestaakt wordt. Volgens een telegram uit Mexico aan het ministerie van oorlog zijn de opstan delingen bij den aanval op Cuernavaca teruggesfagen door de regeeringstróe pen, {en verloren de laps tandelingen idaar- bij 2000 man. Groepen stakers trekken vdoor Lissabon verzoeken de winkeliers hun zaken te sluiten en het personeel der tram om te staken. Zij strooien zaagsel op de rails. De republikeinsche gardIe jaagt hen uiteen. De staking in de kopermijnen van Rio Tinto zal vermoedelijk binnenkort geëindigd zijn. De maatschappij heeft zich bereid verklaard de punten van ge schil aan een scheidsgerecht te onder werpen en de ontslagen werklieden weer $n dienst "te nemen. De vertegenwoordigers der mijnwer kers hebben daar genoegen mee geno^ fnen. Het vertrek van de Groothertogin. H. M. de Koningin bracht gisteren Haar Vorstelijke gast, de Groothertogin van Luxemburg, naar het HolL Spoor station, "bij het vertrek van het Baleis en op weg naar het spoor begroet door een talrijke menigte. De rit naar den trein geschiedde in open gala-rijtuig, bespannen met vier door postillons bereden paarden. Rechts van het Koninklijk rijtuig reed te paard de adjudant en stalmeester rit- om trommelen die lui en wat vragen ze? Dé onvermoeide oud-militair was met zijn roffelenden trom en zijn zingend ge volg juist in den tuin gekomen en had er voor den Landraad een H,och uit gebracht. Het gezang klonk duidelijk door de stilte van den zomernacht: „Das Vaterland kannst ruhig sein". De oude ,B,aron luisterde aandachtig. Dat is een goed lied, sprak hij. Dat hadden wij in onzen fijd ook kunnen zingeq. Maar ik geloof niet meer aan de Duitsche kracht, de Diuitsche eenheid. Ik geloof er niet .meer aan, herhaalde hij moede en moedeloos achterover leu nend. XXL Sinds den vrijheidsoorlog had men er niet zulk een geestdrift gezien als in die dagen van 1870, welke bij de Duitsche jeugd nog een historische herinnering zijn. De meesten der mannen, welke in die grootsche beweging op den voor grond traden, zijn niet meer. Die echter dien tijd medegeleefd heeft, zal nooit vergeten, hoe in 't vooruitzicht van den oorlog alle imeeningsverschil verstomde, alle partijhaat verdween en het gevoel der trouwste samenwerking tot uitdruk king kwam. Alle, alle stammen van de bergen tot de zee voelden zich Duit- schers en niet anders dan Duitschers. meester Van Reigersberg Versluys, links de ordonnance-officier le luit. jhr* jWjit- tert van Hooglandt Op het Stationsplein waren de trot toirs over de geheele breedte ingenomen door rijen van toeschouwers, die 't niet aan juichkreten lieten ontbreken. In het stationspaviljoen bevonden zich ter afscheidsbegroeting de burgemeester, de generaal-majoor Klerk de Reus, gou verneur der residentiej versierd met het grootkruis, de hem geschonken orde van de Eikenkroon, de plaatselijke comman dant kolonel Vigelius. De jonge Vorstin sprak alle autoritei ten toe en complimenteerde nogmaals den burgemeester met den schoonen kunst avond van het gemeentebestuur. Hier was 't, dat jhr. De Ranitz de tuil van witte seringen namens H. M. de Koningin-Moeder ten afscheid overhan digde. De [.Groothertogelijke salonwagen stond reeds voor de wachtkamer gereed tot vertrek. Alvorens in den trein plaats te nemen, schreed de Groothertogin, die een blauw satijnen reistoilet met hermelijnen boa en wit bonten ronden hoed droeg, ver gezeld van H. M- de Koningin, die in een donker blauw fluweelen wintercos- tuum was, met gevolg langs de eere- wacht der jagers, welker muziek het Lu- xemburgsche .Wjilhelmus liet weerklinken. Na de inspectie nam de Koningin af scheid van haar jeugdige gast, door deze tweemaal het gelaat te kussen. Op de tafel in haar reissalon vond de (Groothertogin pen bouquet van rose bloe men en een korfje gevuld met tulpen. H. K. H. opende het venster, ten einde met H. M. n°g enkele hartelijke woorden te wisselen. En precies halfvier vertrok te trein, terwijl H. K. H. haar Koninklijke nicht met de hand nawuifde, langzaam Tiet sta tion uit langs de eerewacht en onder de tonen van het volkslied van haar land, De commandant der eerewacht was heden de kapitein Van Bel, van het re giment jagers. Aan het hoofd der eere compagnie stond weder kolonel Habbe- ma, commandant der brigade, met luit- kol. Von Schmid, commandant van het jager-regiment, ieder vergezeld van hunne adjudanten. Koninklijk bezoek. Naar de „,N. R. Crt" verneemt, heeft de heer De Grevenkop Castenskjold, de Deensche gezant bij ons hof, aan H. M. de Koningin meegedeeld, dat HH. MM, de Koning en de Koningin van Dene marken haar een bezoek wenschen te brengen, en heeft H. M. zich gaarne bereid verklaard hen te ontvangen. Het bezoek zal in de tweede helft van Mei worden afgelegd, vermoedelijk omtrent den 19den. De Koning en de Koningin van Dene marken gaan over zee en door een paar oorlogsschepen begeleid eerst naar Engeland, en dan naar België. Van Brussel komen zij in Den Haag. Men miskende den ernst van het stre ven en de macht des vijands over 't algemeen niet, ja, men overschatte deze zelfs. Maar niemand had toch een schrede terug willen gaaniedereen juich te de beslistheid en de wilskracht, waar mede de 'Pruisische Regeering voor ging, met vroolijken bijval toe. Zelden werd wel een monarch den tol van 't vertrou wen en den trouw zoo warm, zoo on verdeeld gebracht, als den grijzen koning Wilhelm van Pruisen in die dagen. De ernst en de vrome overgeving aan den H. Wil Góds, 'dien hij zelf toonde, maakte den besten indruk in 't gansche laad en de eerste daad: de in zoo grootsche samenwerking verrichtte mobilisatie van het leger, bewees duidelijk,, welk een zegen het was, dat de hoofdleiding in één hand rustte. De Duitsche- vorsten gaven een schoon voorbeeld van onder geschiktheid door zich eensgezind en zon der zelfzucht naar de opperleiding te voegen. De werkkracht, die in dezen tijd werd aan den dag gelegd, was werkelijk be wonderenswaardig: dag en nacht werd er gewerkt, alles kwam als welvoorbe- reid en doelmatig verordend tot stand. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1