Speciale ^^Mantelmagazijnefl •%|^pGroote Opruiming Haarlemmerstraat 114. s werklieden op te dragen aan een afzon derlijken fondsdokter, als hoedanig de heer van der Meer, een zeer bekwaam, medicus, zich beieid had verklaard op te treden, daarvoor een uitstekende winstgevende praktijk in Zuid-Holland prijsgevend. Aan de vrijheid der arts- keuze werd daardoor niet getornd, daar alle fabrieksarbeiders, die een ander ge neesheer wenschten, hiertoe vrijheid had den en dan de 6 ct. niet in het fabrieks- fonds behoefden te storten. Zij konden dan in elk ander fonds gaan en de door hen gekozen geneesheer werden er niet tminder op, daar ze nu het geheele be drag der declaraties van de Rijksverze keringsbank mochten behouden. Maar inmiddels voerden de 6 Henge- losche dokters, niettegenstaande in de gemeente van 23.000 zielen een uitbrei ding van het getal ger.eesheeren zeer ge- wcnscht was, een verwoeden krijg te gen No. 7, wat op de werklieden ge- duchten invloed had. Van 264 personen, •die sedert 1 October 1912 op de fabriek werden in dienst gesteld, lieten zich slechts 60 bij den heer van der Meer en 204 bij de fondsen van andere ge- neesheeren inschrijven. De heer Van der Meer wordt door zijn collega's stelsel matig geboycot. Zi, vermijden alle aan raking met hem, weigeren zijn patiën ten speciale hulp, als hij die noodig heeft, antwoorden niet op zijn verzoeken daartoe, hoewel ze niets tegen zijn per soon hebben, alleen omdat het rader werk der vakvereeniging zulks eischt en men de fabrieksdokter op die wijze on mogelijk wil maken. in de brochure worden voorts 17 ge vallen opgenoemd, waarin niet alleen .aan kinderen, maar ook familieleden, aan kostgangers van leden, die op 'de lijst stonden van den heer Van der Meer, door de overige doktoren geneeskundi ge hulp werd geweigerd en zij van de fondsl^sten der geneesheeren werden geschrapt. Het ontbreekt er nog maar aan, dat de heer Van der Meer door zijn collega's wordt „gepost". De eisch der dokters is, dat de fa- brieksdirectie den heer van der Meer uit Hengelo zal doen vertrekkenmaar zij blijft voorloopig althans een afwach tende houding aannemen, om te zien hoe ver de heeren het zullen laten komen, voor en boven alles in hunne weigering Om ongelukkige patiënten te helpen. Zij besloot intusschen krachtig te volhar den in de richting, 'tot nog toe gevolgd, en zal kosten noch moeite ontzien, om1 aan hare arbeiders geneeskundige hulp, waar noodig ook van specialiteiten, te blijven verschaffen, waarvan zij tot he den nog nooit verstoken zijn geweest. „Tijd". Raadsverkiezing Rotterdam. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden herstemming voor den gemeenteraad in district IV werden uitgebracht in de vac.-v. Rossem (aftredende in 1917) 7271 gel dige stemmen, waarvan 3517 op den heer H. J. Kruidenier, (Chr.-Hist.)1, en \3,754 op den heer Th. P. Löhnis (lib lZoodat gekozen is de heer Th. P. L h- nis; in de de vacature-Verkerk (aftre- denden 1919) werden uitgebracht 7211 geldige stemmen, waarvan 3;369 op den 'heer P. G. Buskens (R.-K.), en ^842 op den heer A. Robertson WLAzn. (lib.), zoodat gekozen is de heer A. Robert son W.Azn. Door dezen uitslag verliezen de Christelijk-Historischen en de socialisten ieder een zetel aan de liberalen. (Bij eerste stemming werden uitge bracht in de vac.-Van Rossem 753j2 stemmen en wel Koeten (S. D>. P.) 156, Kruidenier (C.-H.) 3,106, Löhnis (lib.) 2607, Voet (S. D. A. P.) 1662; in de vac.-Verkerk 7497 stemmen, aldus ver deeld: Brautigam (S. D. A, P.) 1762, Buskens (R.-K.) 29S9, Van Ravesteijn (S.D.P.) 170 en Robertson (lib) 2576). KORTE KRONIEK. Te Tilburg heeft hedenmorgen het personeel bestaande uit 70 man, der sigarenfabriek van de firma Majoie het werk gestaakt omdat de firma niet naar verlangen der arbeiders de werklokalen voldoende wilde verwarmen. De fabriek heeft centrale verwarming.; Naar de „Geld." verneemt zullen de Frères Chrétiens, die zich, in den loop van dit jaar te Roosendaal geen vesti gen, een R. K. Hoogere Burgerschool 'jopenen. Gisteravond kwart over negen is 'de prinses van Bentheim per Staatsspoor in Den Haag aangekomen, om eenige jdagen de g;ast te zijn van H. M. de Koningen-Moeder. Deze begroette Hare zuster aan het station, waarbijl Zij ver gezeld was van de hofdame jonkvrouwe Van de Poll en den kamerheer graaf Van Limburg Stirum. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 22 Januari. Publicatie Gaarne gevolg gevende aan de ver- eerende opdracht, mij door FL M. de Koningin verstrekt, heb ik de eer, aan de ingezetenen van Leiden Hoogstder- zelver warmen dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst, die H. M. de Ko ningen en ,H;. K. H'. de Groothertogin van Luxemburg van de zijde der Leid- sche burgerij mochten ondervinden bij gelegenheid van het bezoek, door H. M. en H. K. H, gisteren aan de gemeente gebracht. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 22 Januari 1914. R. K. Vrouwenbond. Ofschoon de vergadering van de afd. Leiden van den R. K. Vrouwenbond, on geveer terzei fdertijd plaats had als het vorstelijk bezoek op de ijsbaan, was de opkomst toch zeer bevredigend. Roonv- sche vrouwen uit alle standen hadden, door edelmoedige toewijding gedreven, gehoor gegeven aan den oproep. Na het openingswoord van den advi seur der vereeniging, den Wdeerw. pa ter C. L. Zuidgeest, waarin deze uiteen zette, 'dat de invloed van de vrouw zich wijder tnoet uitstrekken dan binnen den kring van het huisgezin, was het woord aan den WLEerw. pater R. C. H. Bouters, Spr. zeide eenigszins met huivering een spreekbeurt te hebben aangenomen in de metropool van de Katholieke So ciale actie, in de plaats-zelf van het Centraal Bureau, in de stad, waar naast meerdere slachtoffers van het moderne heidendom toch ook neg zeevelen gevon den worden, die tingelen van ijver voor de zaak van God. Die huivering was echter bij spr. ver dwenen, toen hij voor zich zag die mach tige schare van Roomsche vrouwen, 'die verlangen om te werken voor God. De overtuiging, dat velen hunner wellicht uit zijn, op practische ervaring gebaseer de rede iets zouden kunnen leeren, doet hem (met vreugde hier optreden. Spr. is er van overtuigd, dat de in vloed van de vrouw op de wereld-ge beurtenissen ontzaglijk groot is. De groote maatschappij wordt gevormd door de {huisgezinnen, en het huisgezin zal zijn} zooals z^j die het vormt, de vrouw. Het harde sociale werk vraagt de tee- dere hand der vrouwen. Spr. schildfert hier de tegenstelling tusschen de sociale actie van vrouwelijke furies, vermande vrouwen, en die van Katholieke vrou wen. Deze laatsten bevaren bij haar arbeid in het o penbare leven haar vrouwelijk karakter; zij zorgen er ook op de allereerste plaats voor, dat zij zijn een verstandige en liefdevolle echtge- noote en moeder. Geen Katholieke vrouw, aldus spreker* wage het, op maatschappelijk terrein ©enig goed te willen stichten, als het bij haar thuis geen orde en regel is. 1 Spr. komt na deze inleiding aan zijn eigenlijke rede en wil le het wezen van den R. K. Vrouwenbond aantoonen; 2e de noodzakelijkheid er van bepleiten3e zeggen, wie als lid moeten toetreden; 4e aantoonen met welke middelen de Vrouwenbond zijn doel moet bereiken. Wat is het wezen van den R. K. Vrou wenbond? Alvorens deze vraag te be antwoorden zet spr. breedvoerig en dui delijk uiteen wat de sociale kwestie is, hoe zij is ontstaan en hoe zij moet wor den opgelost Daarna defineert spr. den R. K. Vrouwenbond, als „een R. K. or ganisatie van vrouwelijke personen of vrouwelijke vereenigingen, ten doel heb bend, met uitsluiting van zuiver-politjie- ke actie, de deelneming der vrouw aan het katholieke leven op de krachtigste wijze te bevorderen". De definitie ver klaart spr. in al haar onderdeden. Hier bij wijst hij er tevens met klem op, dat de bond de zelfstandigheid van de be staande vrouwen-vereenigingen volstrekt niet aanrandt. De bond moet actie voe ren voor alles wat goed en nuttig is; moet het initiatief voor goede besluiten of nuttige instellingen nemen; moet de eenheid bewaren onder de vereenigingen en die vereenigingen sterken; moet de Rcomsche vrouwen bij haar arbeid qp charitatief- en sociaal gebied voorlichten, helpen en steunen. Waarom is de R. K. Vrouwenbond' noodzakelijk? Spr. toonde aan, dat d,e .Roomsche Vrouwenbond beter dan de Roomsche vrouwen afzonderlijk kan be strijden de verkeerde begrippen en de verkeerde toestanden, waaronder de vrouwen gebukt gaan! Onder de ver keerde begrippen noemt spr. de idee van de absolute gelijkheid tusschen man en vrouw, 'de moderne opvatting van heft huf- welijk, waarmede helaas ook Katholieke dametjes in haar onnoozelheid durven dweepen, het toegeven aan schaamte- lcoze modegrillen. Ln onder de misstan den behandelt spr. o. m. uitvoerig de gevaren verbonden aan het werken op een fabriek. Wie kunnen tot de organisatie toetre den? Spr. vindt dat er allereerst voor in aanmerking komen, dames, die reeds in andere vereenigingen werkzaam zijn. Ook zou hij b. v. onderwijzeressen gaar ne 'zien toetreden. Van de vrouwen uit den kleinen burgerstand zou hij ook gaar ne 'zien, dat zij lid werden, mits zij eerslt voor eigen huishouden voldoende zor gen. Spr. betreurt het zoo, «dat er R. K. dames worden gevonden, die niet veel meer kennen dan wat piano-spelen en er trotsch op zijn de namen van een paar romanschrijvers of -schrijfsters te kunnen opnoemen. Behalve persoonlijke leden, kunnen ook toetreden bisschoppe- lijk-goedgekeurde katholieke vrouwen- vereenigingen. Spr. hoopt, dat deze zich niet zullen laten afhouden om toe te treden, door verborgen hoogmoed of kleingeestige zelf-genoegzaamheid. Nog maals Wijst spr. er op, dat iedere ver eeniging haar zelfstandigheid behoudt. Ten slotte komt spreker aan het laat ste onderdeel zijner lezing: Hoe mo£t de vrouwenbond practisch werken Spr. kan slechts aanstippenhij beveelt ver schillende .punten aan voor een uitvoe riger bespreking. Het eerste doel van den Vrouwenbond moet zijn het geloof te versterken, de Katholiciteit te verinni gen. De Vrouwenbond kan organiseeren gesloten retraites, apologetische cursus sen en kan verspreiden apologjetischie lectuur. Hij kan de leden bijorengfen pieerdere ontwikkeling, meer menschen- kennis en tact om met menschen om te _gaan, eenige paedagogische kennis. Door imiddel van den Vrouwenbond kan dfe armenzorg en de ziekenverpleging wor den gepeifectioneerd. Hij kan oprichten meisjes-patronaten, die de Bisschop in iedere parochie wenscht, vrouwelijke vak organisaties in het leven roepen. .Did 'zoo nuttige vereeniging tot bescherming Van meisjes kan idoor den Bond worden gesteund. De Bond kan ten strijde trek ken tegen de weelde, tegen moderne kleeding en dansen, enz. enz. 1 Met een krachtige, enthousiaste pero ratie sluit spreker zijn luide toegejuichte rede. Na een dankwoord van Pater ZuidP geest heeft de bestuursverkiezing plaats. Van de 49 uitgebrachte ste.nmen ver krijgen de volstrekte meerderheid de dia mes Mevr. Weijers, Mej. Coebergh, Mej. J. Noordman, resp. met 43 3ö en 27 (stemmen. Verder behaalde Mej. R. Dries- sen 18, Mej. Gubbi 16, Mevr. Gründe- mann 16 en Mejj. G. Schmier 12 stemmen. Mej. Gubbi bqdankt voor een bestuurs functie. Zoo Mej. Driessen, die niet te genwoordig is, hare benoeming aan neemt, zullen behalve de drie bovenge noemde gekozen (James in het bestuur zitting nemen de dames Driessen en Gründemann. Men meldt aar. de „N. Crt." Prof. K. Lake, die voor het profes soraat aan de Episcopal Theological school te Cambridge (Mass) heeft be dankt, heeft thans een aanbieding ge kregen van de Harvard-University te Cambridge (Mass) om daar een pro fessoraat te vervullen. Prof. Lake heeft nog geen beslissing genomen, maar de waarschijnlijkheid bestaat dat hij dit ver lokkende aanbod zal aanvaarden, waar door de Leidsche Universiteit een gevoe lig verlies zou lijden. ROOMSCHEX AGENDA. Donderdag 81/2 uur. Debatingclub Jonge Garde en St. Jozephsgezellen. Don derdag. Derde uitvoering Von del. Vrijdag, 81/2 uur, Gebouw Ned. R. K. Volksbond Vergadering St. Gerar- dus Majella. Zeejongens. Men schrijft uit Katwijk aan het „Vad.": In 't begin van deze week veroor deelde de kantonrechter te Leiden een twintigtal schippers van haringloggers te Katwijk, die leerplichtige jongens hadden meegenomen ter haringvisscherij en ze daar arbeid hadden laten verrich ten. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat niet alleen te Katwijk, maar ook te Scheveningen en Vlaardingen erg over schoolverzuim valt te klagen. Vele jongens, soms al uit eën 4e leerjaar, wil len mee naar zee, en praten al v,an een „steetje" aan boord bij den een of ande ren schipper. Worden de jongens wat ouder, elf of twaalf jaar, dan verdwijnen zij even na Pinksteren en met St.-Nico- laas komen zij weer opduiken; de teelt is voorbij. Dat 'zulke knapen storend werken op den gang van het onderwijs, is een niet te ontkennen feit. Die jon gens ontvangen 1 pCt. van de "besom ming en met liefde wordt door de moe der dan ook de boete voldaan, die haar wordt opgelegd omdat haar jongens niet voldoen aan de Leerplichtwet. Er is dan ook al meermalen gewezen op het feit, dat deze wet hoogere straf fen moet opleggen. Toch bestaat er een gaping tusschen de Leerplichtwet en de Arbeidswet. Wanneer jongens op 12-jarigen leeftijd de klassen hebben doorloopen en dus aan d.e Leerplichtwet hebben voldaan, verbiedt de Arbeidswet hun te werken bij een patroon, hier bedoeld, dus op een visschersvaartuig. Zij zijn dus een jaar gedoemd tot niets doen en zijn niet alleen dikwijls tot overlast van anderen, maar verdienen ook niets, terwijl blijkt, hoezeer men de jongens kan gebruiken. Oudere jongens leenen zich niet meer voor dat werk aan boord, wat men de ze zeejongens opdraagt nl. reep vast houden, vuur verzorgen enz. De pas opgerichte Chr. Visschersver- eeniging te Katwijk heeft nu een re quest gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij verzoekt er in te voorzien, dat dergelijke jongens niet werkeloos blij ven rondloopen. Te meer daar er de laat ste jaren toch al een tekort aan werk krachten is. ALKEMADE. Een vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd te gen Woensdag den 28 Januari £.s., des voormiddags 9 uur. De agenda vermeldtEeëediging her kozen Raadslid S. Strijk. Ingekomen stukken en mededeelingen. Benoeming Commissie reclames Hoofdelijiken Om slag voor 1914. Benoeming Comtnissie vau openbare werken voor 1914. Af- en overschrijving begrooting 1913. Ko* hier schoolgelden 4e kwartaal 1913,. Voorloopige vaststelling pensioengrond slagen Gemeente-ambtenaren. Adres Wo- ning'bouwvereeniging „Alkemade" om Rijksvoorschot. Regeling subsidieering overzetveer Kaag. Reclames Hpofd. Om slag. BODEGRAVEN. Gistermorgen is de gemeente-secretaris, rievens ontvanger, de heer D. Eckelenboom, 66 jaar oud, over leden. HAZERSWPUDE. Dinsdagavond had de eerste uitvoering plaats van „Ont wikkeling en Vreugd". Het drama „Guz man's Zonen" viel mee. Hadden de oudere leden van de tooneelclub reeds meermalen mooie proeven geleverd van hun tooneelspelkunst, ook de jongere hebben ons niet besChaamjd. Dat de verheven karakter-eigensobapl- pen en de meermalen sterk op den voor grond tredende liefde voor het Geloof door het meerendeel der toehoorders goed werden begrepen, bewijst de voort durende oplettendheid en stilte tijc'jBns het spel. Na een paar leuke voordrachten kre gen wij het blijspel „Van den regen in den drop". Dit zeer geestig tooneel- stulcje bezit een rijke lading van kwink slagen en een opeenvolging van snedige zegswijzen. Dit blijspel munt uit door een vernuft dat letterlijk onuitputtelijk schijnt in het d,oen' sproeien van gees tige vonken. Er waren er onder de spelers die een bijzondere virtuositeit bezitten in de nabootsing der hierin passende typen. Alle aanwezigen hebben zich d,an ook tranen gelach§n. „'Ontwikkeling en Vreugd," heeft met d.ezen eersten avond fn dezen winter een groot succes behaald. B:j de 'hardrijderij op schaat sen ten behoeve van minvermogen den werd de eerste prijs gewonnen door Joh. Slager, den 2e door J. Raap horst, den 3e door W. Moraal. Er was ruim 150 gulden bij elkander gebracht, waarvoor gekocht werd 330 pond spek. Aan den wedstrijd namen 48 personen deel. LE1DSCHENDAM. De R. K, Kies- vereeniging „Kiesrecht is Kiespiidiy", alhier, nield gisterenavond in het café van C. Arkestein, alhier, hare algemeene ledenvergadering, die tamelijk goed be zocht was. De voorzitter opende de ver gadering met den Christelijtkën groet Jieette alle aanweziegn welkom en resu meerde in het kort den strijd in hlet af-; gleloopen jaar. Daarna las de secretaris de notulen der laatste vergadering voor, die zonder wijziging werden goedge- kerud. Vervolgens werd door den penning meester rekening en verantwoording ge- 'daan. De heer Blonk, bestuurslid bracht nu een keurig verslag uit der vergade ring van den Z. H. Bond ,van Kiesver- eenigingen, waarin de rede van mr. Aal- berse uitstekend werd weergegeven. De voorzitter bracni genoemden heer pen warm woord van nulde voor de wijze, waarop hij zijne taak als afgevaar digde voor de vergadering ha-d ver vuld. Alsnu was aan de orde het jaar verslag van den secretaris, De secretaris} meende zich van verschillende mededee lingen te mogen onthouden* aangezien het een en ander al was medegedeeeld in het verslag van den afgevaardigde.! Ook <de secretaris mocht voor zijn keu rig jaarverslag den dank van den voor zitter en de vergadering inoogsten. De heeren A. van Oosten en „Joih. Blonk werden met overgroote meerderheid van stemmen weder herkozen als bestuursle den. Slechts enkele stemmen werden uitgebracht op den heer van der Westen. Op voorstel van den heer van den Westen werden de heeren Mulder, Ro- mijn en Groenewegen bij acclamatie als afgevaardigden herxozen. Tot slot had de loling plaats van prij zen. Door verschillende leden werden aardige prijzen getrokken. Evenals al tijd heerschte vooral tijdens de loting) d:er prijzen eene zeer geanimeerde stem ming in de vergadering. Nadat door een heer iWillemse nog ven Van d(e rondvraag was gebruik gemaakt, sloot d|è voor zitter de vergadering met den Christe-1 lijken groet. Op Vrijdjag 23, Januari a.s. zal van wege de R. K. iUiddenstands-VereenD ging alhier eene openbare vergadering gehouden worden, waarin als spreker zal optreden den W.E.G. heer Mr. J. G- Schiirman, advocaat en procureur te Rotterdam, over het onderwerp: „Ar beidscontract en Koopovereenkomst". De bedoeling dezer vergadering is voorlich ting te geven, betreffende Middensands aaangelegenheden. Naar men zegt zul len in den loop van dezen winter nctj meerdere sprekers het woord komen voe ren over onderwerpen, waarbij de Mids denstander direct of indirect betrokken is. Ongetwijfeld zal door ieder Mid* cjenstander van Leidschend,am, dtze voor hen hoogst belangrijke en leerzame ver gadering worden bijgewoond^ LISSE. Gisternamiddag werd op de Kerksloot alhier een wedstrijd op schaat sen gehouden voor den werkenden stand- De prijzen bestonden uit bons voor levensmiddelen. De Muziekvereeniging luisterde dezen wedstrijd op. Er waren 73 deelnemers. Te half twee nam de Ingezonden Mededeelingen cl 30 cent per regel. wedstrijd een aanvang en was te 5 uur geëindigd. De uitslag was als volgt: T. de Lange f 15, A. Opdam fl0« A. H. Schrama f7.50, K. Baarse en F. Veld hoven elk f 5, K. Vos, G„ v. d. Drift, J. v. *d. Drift, Jer. v. d. Berg en B. Plagmeijer e;lk f2.50; verder 9 van fl, 18 van 50 ct. en 37 van 25 ct. De com missie bestond uiit de heeren A, Mulder, A, Wj. v. d. Meer, S. F. Barn hoorn, (HL Verdegaal, Th. 'V. d. Vlugt en C. van Parijs. ,'Honderden belangstellenden woonden dezen wedstrijd bij. In de „Kleine Vereeniging" hield de St. Barbaravereeniging, onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, hare jaar vergadering. Met het gebed opende de voorzitter, de heer J. Schoorl, de ver- gadering en memoreerde in 'tkort den brand van 't Bondsgebomv, waarbij ocï: alle hebben en houden van de vereeni ging zijn verbrand. De notulen waren in orde. Uit het financieel verslag van den penningmeester bleek, dat aan in komsten, inclusief een f300 assurantie- geld, viel te boeken f491,37, waarnaast een uitgaaf stond van f 195.12, zoodat de balans sloot met een voordeeiig saldo van f 296,25. Door de heeren N. v. Eist en A. Wiassenaar werden de be scheiden gecontroleerd en in orde be vonden. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Schoorl, M- v- d. Eist, F. Pi. Kerkvliet en Jac. v. d. Hulst, werden bij* acclamatie herbenoemd. Na contributie betaling en rondvraag werd de vergade ring gesloten. Voor de oud-retraitanten zullen met a.s. Vrijdag te beginnen recollectiedagen worden gehouden. NOORDWIJK. Dinsdagavond trac voor de R. K. Jongelingsvereeniging „Geloof en Wetenschap" op Mr. Carter met zijn kunstverrichtingen en goochel toeren. Deze heer is goochelaar, snel- teekenaar, snelschilder, coupletzanger, kunstscluitter, gedachtenlezer, rijwiel- flerobaat 'en misschien nog m eer, en geeft van al deze vaardigheden en kundighe den bewonderenswaardige staaltjes. We gens de beperkte ruimte in het zaaltje van b.g. vereeniging kon de heer Carter de z.g. „doodensprpng" per rijwiel niet uitvoeren. Voor hen, die van ijzingwek kende toeren houden, was dit wel jam mer, maar toch hebben de jongelui zich een 'paar uurtjes uitstekend geamuseerd;, dank zi; de veelzijdige talenten van den heer Carter, die wel in staat is zijn toe hoorder seenigen Jijd aangenaam bezig te houden. Gisterenavond was de zaal van de Erven Gordijn wederom stampvol. De tooneelvereeniging „Onderling Ge noegen", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, gaf een uitvoering, die uit stekend geslaagd mag heeten. Voor de pauze werd opgevoerd „Een uit Velen", drama in 5 bedrijven. Het is een greep uit het dagelijksche leven, dat in dit stuk aanschouwelijk wordt voorgesteld. Een jong student, door lichtzinnige vrien- der. ip j.voerd, valt in de handen van een woekeraar, waardoor zijn heele fa- rr in de diepste elP.nde wordt ge stort. De verschillende bedrijven van dit omvangrijk drama werden goed en vlot gespeeld. Het spel was sinds de laatste uitvoering van de nog jeugdige vereeni ging merkbaar verbeterd en de spelers, onder wie wij enkele nieuwelingen be speurden, hadden blijkbaar hun best ge daan om zich zoo goed mogelijk te ver plaatsen in de rol, dien zij te vervullen had'den. Met groote aandacht werd het spel gevólgd. Zelfs waren er ©ogenblik ken, zoo treffend en ontroerend, dat me nige vrouwelijke toehoordster tersluiks een traan moest wegpinken. Wel een bewijs, 'dat er goed werd gespeeld'. Ook de uitnemende grimeering, die wederom bij den heer Van der Heijden in goede handen bleek te Zijn, droeg er veel toe bij om het succes van het stuk te verhoo- gen. Na afloop van het dram,a werd er door de dames van het vaandelcomité, gekleed, als matroosjes, een aardig lied gezon gen, dat ons wel geschikt toescheen om de harten en de beurzen van de aanwe zigen te openen voor de vaandleleollecte, die terstond hierop door de matroosjes in de zaal werd gehouden. Na deze plechtigheid werd er nog een nastuk gegeven in den vorm van een groote komische scène: „Voorberei dend militair onderricht in den Buffel- ipolder". 1 i I Afgaande op dezen titel en op de na men der personen gelooven wij wel, dat het koddig is geweest en dat er hartelijk is gelachen, maar wij hebben het niet afgewacht, want het was reeds half 12. „Onderling Genoegen" heeft aan velen eeii genotvollen avond verschaft. De heer Bemelman Jr. zorgde door zijn opgewekt pianospel voor een aange name afwisseling in de pauzes. Wat ons

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2