32 kameroverzicht. BUITENLAND. fe'uilleton. 65) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1300. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwark "i. Afzonderlijke nummers 2Vfl cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Donderdag Januari 10! 4. De \nVERTEMriFPWI|S bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentigngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlSn) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 centaangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent TWEEDE KAMER. i 'Marine. De Kamer heeft de noodïge aandacht geschonken aan de weerkracht onzer Ma rine. Niet slechts zijn besproken de be langen van het personeel, maar ook die van de vloot zelf. Wat het personeel betreft; de heeren Hugenholtz -(een sociaal - democraat!!) en Duymaer van Twist vestigden minis ters aandacht op het steeds kleiner wor den van het aantal manschappen bij de zeemilitie. Terwijl op 1 Juli 1911 het aantal manschappen 2729 bedroeg, was liet [aan tal'opi 1 Jan. 1912 2759, dip 1 Juli 1912 d!aalde het tot 2601, en op 1 Juli 1913 tot 2363 man. In den tijd dus van twee jaren daalde de sterkte met 350 schepelingen. Terwijl zich in 1909 nog 577 jongelie den aanmeldden, bedroeg dit aantal in 1913 tot 8 Nov. 150, dus een teruggang met ruim' 400 man. De Minister wil nu een proef nemen door (naast de bestaande bemanning vrijl- willigers te nemen met korten diensttijq. Maar, vroeg de heer Duymaer van Twist, is het juist, wat de Minister zegt, dat het tegenwoordige lange dienstver band, (dat het matro,osjzijln tot een beroep maakt, uit den tijd is? De Minister ,uit die Stelling wel, maar bewijst haar niet. Spreker gelooft dan ook niet, dat, wan neer den matroos een behoorlijke positie wordt verzekerd, een lang dienstver band uit den tijd is. Maar het mankeert op de vloot aan twee dingenin de eer ste 'plaats aan de omgeving, het mileu, en in de tweede plaats hapert er wat aan de positie, die aan de schepelingen wordt gewaarborgd. Deze bemerking van den anti-revolu tionairen (afgevaardigde schijnen ons Zeer ad rem. Vooral de bemerking betreffen de de omgeving, het milieu. Een hartig woordje is er ook gespro ken over de anti-militairen sociaal-de- mocratischen geest van de marine-bontj „Onze Vloot",. Alle rechtsche en ook alle linksche leden behalve natuurlijk de soc.-dem. waren het er over eens, dat er van dezen bond een verderfelijke invloed uitgaat. ALGEMEEN OVERZICHT. Turkije is oorlogszuchtig: het heeft zich weer een groot oorlogsschip aangeschaft, hetwelk juist op een Ame- rikaansche werf voor Argentinië is of wordt afgewerkt. En reeds is door de Porte aan Griekenland medegedeeld, dat zij Chios en Mytelene opeischt en an ders „maatregelen" zal nemen. De geest van den Pruisischen generaal werkt reeds door. In geval van een nieuw conflict op den Balkan zou waarschijnlijk het Drievoudig Verbond aan Turksche zijde staan en de entente, althans Frankrijk en Rusland, aan die der Grieken. ;W|ant Engeland kijkt Zou nu echter Oostenrijk1, d,at zioh buiten Duitschland, gesloten zag, niet het oogenblik gekomen achten, om zijn ne derlaag te wreken? Zou de kloof, die tusschen d,eze beide oudste deelen van Duitschland en Duitschland met Prui- sens leiding gaapte, niet nog gtrooter en pieper worden? De imensch gaat meestal van h.et alge- meene op het persoonlijke over en op 't oogenblik werd voor Bernard het be grip „Oostenrijk" verpersoonlijkt in een trotsch meisjesgezicht, welks oogen hem toornig aanblikten en welks lippen hem voortdurend herhaalden Pruisen als de tegenstander van haar vaderland te haten en te zullen blijven haten. Bernard had, in gedachten verzonken, het huis verlaten. Hij was dpor den tuin naar den keerweg gegaan en z'n blik1 zweefde nu over het landschap, dat zich in zomerpracht voor Bern uitbreidde en •aarover d,e scheidende zon haar laatste alen goot. Alles scheen zoo vreedzaam rustig. ou de oorlog zijn schrik' tot in dit ne dal doen gevoelen? geregeld katten uit boomen en komt er bij als er iets te verdeelen valt. Mocht de Balkanstrijd zich verder uit breiden, d&n kiest natuurlijk Servië de Grieksche en Bulgarije de Turksche zijr de... Wat zal 1914 ons nog brengen? Venizelos, de Grieksche Staatsman, is te Parijs en heeft er aan een banket ge sproken „Op het oogenblik, dat wij gewikkeld waren in den hevigsten strijd, hebt gij ons de levendigste bewijzen van sym pathie gegeven. De Fransche missie be wees ons reeds meermalen aangehaalde diensten. Wiij konden de beproefde ken nis bewonderen, den inteJigenten arbeid en de grenzenlooze toewijding, waarvan generaal Eydoux en zijne medewerkers blijk gaven/' Venizelos herinnerde er voorts aan, dat- Kreta nimmer elders dan in Frankrijk eerlijker vrienden, meer overtuigde vêr- dedige.s en meer wel.prekende redenaars vond. Aan het slot verklaarde hij: „Griekenland wil geen overwinning, maar eischt voor zich op "den eerbied, dien het zelf voor het eigendom van an deren gevoelt. Zeer gehecht aan den vre de, zal het onverwijld en in den meest liberalen geest voortgaan het vaderlijk erfdeel tot voorspoed te brengen en de economische krachten te ontwikkelen. Griekenland izal aldus in het nabije Oos ten een ernstige factor worden voor de orde, vooruitgang en beschaving." Italië en Oostenrijk bereiden groote maatregelen voor, om zoodra het noodig blijkt, 'In Albanië te kunnen ingrijpen. Onder de mogendheden wordt een le vendige gedachtenwisseling gevoerd! De staking in Zuid-Afrika heeft, naar de Engelsche bladen bereke nen, zeer aanzienlijke materieele schade veroorzaakt, nog afgezien van de groote kosten, die de staat van beleg mede bracht T,wee groote firma's hebben reeds verklaard, dat zij alleen in de vorige week 2700 a 3500 pond verloren hebben. Vooral de bars en hotels hebben scha de geleden, doordat het verkeer gestremd was en de werklieden toch reeds nauwe lijks rond konden komen. Gezaghebbende handelslieden verzekerden dan ook, dat aan de welvaart van Johannesburg een zware slag is toegebracht Een mijnbouwkundige verklaarde, dat nog een vierde deel van de mijnwerkers in de Reef staakte. Volgens hem zou door verminderde gouddelving 180.000 pd. St. verloren zijn en 50.000 pd. St. aan loonen. In de Rand wordt het ver lies op minstens 100.000 pd. St. geschat Ik heb, schrijft de Romeinsche cor respondent van „de Maasbode", destijds een paar woorden gewijd aan de minder stichtende wijze, waarin een deel van de Romeinsche, Italiaansche en uitheem- sche aristocratie, in Rome vertoevend, de dagen vóór Kerstmis doorbracht Het voorbeeld, dat zij met haar tango-teas en dergelijke gaf, vond gereedelijk na Een tafereel, zooals hij het indertijd in Oostenrijk aansfchouwd h,ad, een ta fereel van vertrapte akkers, veldbrande huizen, vernietigde welstand, trad hem' onwillekeurig voor oog'en. Hoe dikwijls waren de Franschen niet reeds van plan geweest het terrein van h,un voornaamste krijgsverrichtingen naar het vijandelijke land te verplaatsen! 1 Waarlijk, de lieden, die juist zoo rus tig uit de velden terugkeerden, en hem een vriendelijk „goeden avond" toerie pen, vermoedden niet, wat hen boven het hjoofd hing. Hij ging verder. Schelle tonen troffen zijn oor. Een wagen, met vlas beladen, en waar bovenop een schaar meisjes zat, reed hem voorbij. De meisjes zon gen met hooge stemmen een lied, dat men in den laatsten tijd herhjaaldjdijk gehoord h.ad„Lieb Vaterland magst ruhig seinklonk schril door de avond lucht. Eenige knapen, die, met tuin gereedschap beladen, denzelfden weg af kwamen, vielen met krachtige stemmen in: „Fest steht und treu die Wacht, die Wacht am Rhein", terwijl de knecht, die 'voorbij de paarden liep, de melodie her haalde. Dat lied moedigde Bernard in d'eze oogenblikken zonderling aan. Hoe kwam het, dat het zich sinds eenigen tijd zoo volging en de vermaarde dans uit de pampa's van Argentinië wist zich toe gang te verschaffen niet alleen tot be denkelijke tingel-tangels en cinema's, maar ook tot betere klasse-inrichtingen en zelfs tot de woningen van den mid denstand drong die excentrieke spring- partij langzamerhand door. De tango werd tot vervelens toe het onderwerp der conversaties; men begon al tango-briefkaarten uit te geven, tango kalenders aan zijn klanten aan te bieden, en vermoedelijk ook reeds aan tango- sigaretten of tangonmacaroni te denken. Dansmeesters concurreerden tegen elkaar op, en een dezer dagen waren alle re clameborden in het midden der stad met prenten beplakt, die vermeldden, dat pro fessor die en die in drie lessen de diepste geheimen van des cowboys dans aan ieder zou ontsluieren. Aan die rage is nu plotseling een einde gekomen door een schrijven van den kar- dinaal-vicarius ,van Rome. In eenen waar- digen, bezadigden brief heeft deze emi nente prelaat zich tot de «pastoors van Rome gewend en her. opgeroepen moe dig „hun stem te verheffen ter verde diging van de Christelijke zeden en hun geloovigen verre te houden van de ge varen, die den weg schijnen te banen naar de immoraliteit van een nieuw hei dendom." Er had zich in de aanzienlijke Ro meinsche kringen reeds een begin van verzet geopenbaard tegen het dansen van de fameuse tango, en tot eer van "de leden dier wereld moet gezegd, dat zij, zoodra het schrijven van den kardinaal-vicarius bekend werd, zich onmiddellijk opge maakt hebben, dezen modernen „unfug" in haar midden uit te roeien. Des avonds werd de brief gepubliceerd en den och tend daarna kwamen reeds verscheidene der voornaamste dames bij elkaar, om gezamenlijk af te spreken, elk feest te boycotten, waar de tango gedanst zou worden. Natuurlijk willen somrhigen laten voor komen, dat deze dames geheel onafhan kelijk van den wenk, door den kardinaal gegeven, gehandeld hebben, en dat het bedoelde schrijven totaal geen invloed op haar besluiten heeft uitgeoefend, maar wij meenen het tegendeel te kunnen ge- looven. Denzelfden dag nog verklaarde de „Aristocratie dancing club", die haar feesten in de prachtige salons van het Grand-hotel geeft, dat de tango voortaan voor haar niet meer zou bestaan en ik meen, dat ook het Excelsior-hotel, dal zulke goede zaken met zijn tango-teas maakte, dit uitwas der danskunst niet meer toe zal laten. Onder de mindere goden zal de kwaal nu nog een paar weken doorzieken, maar vóór het Carnaval nadert, hoopt men het kwaad geheel meester te zijn. GEMENGD. Volgens berichten uit Haïti zouden de regeeringstroepen in de nabijheid van de hoofdstad een beslissende ne- derlaag hebben geleden. De minister van oorlog moest op een oorlogsschip, onder het volk verbreid had. Was het de uitdrukking der algemeene overtui ging? In het djorp bemerkte h5j, dat de on rustbarendje berichten ookhierheen hun weg gevonden hadden. Een oud man, dia voor zijn huisje zat, kwam1 op hem af. Heer Landraad, is het waar, willen de Franschen er op los trekken? De marskramer is zoo juist van Bruckhoven gekomen en hij zegt, d(at daar een bulle tin aangeplakt is. De oorlog is verklaard Bernard bevestigde de mogelijkheid, hoewel hij niet ged,acht had, dat het zoo snel gebeuren zou. Ach, heer Landraad, is het waar, dat er oorlog komt? jammerde een vrouw de punt van haar vporsahpot al voor de oogen. De koopman heeft het verteld, heer Landraad. Moet onze Antoon ook mede? Dat zal er wel van komen, meende Bernardmaar wij zullen eerst afwach ten. Heer Landraad, hij heeft nu juist een wagenmakerij opgezetals hij daar uit moet, is de heele klandizie naar de maan. En dan zijn vrouw! Heer Land raad, zij sterft eraan, als zij 't hoort. God beware haar! Zij is een moe dige vrouw, troostte Bernard. Zij komt met de wagenmakerij desnoods alleen ter bewaking van de stad in de haven liggende, vluchten. Nader wordt nog gemeld, dat de op standelingen in onderhandeling zijn ge treden met de regeering om verder bloed vergieten te voorkomen. De Amerikaansche kruiser „Nashville" heeft bevel ontvangen zich gereed te hou den om naar Kaap Haïti te vertrekken. In den Mexicaanschen staat Sinaloa heerscht ieen vreeselijke hongersnood tengevolge van het mislukken van den oogst; dagelijks komen honderden men- schen van ellende en honger om. -T Het Parijsche Journal" meldt, dat een dansonderwijzer te Parijs een aan klacht tegen kardinaal Amette heeft in gediend, wijl hij zich ernstig benadeeld acht door diens proces tegen de tango. De man eischt een schadevergoeding van 100.000 francs. Bij Kagosjima zijn 300 vluchtelingen in een door de aardbevingen in Zui delijk Japan ontstane spleet gestort. Men heeft ongeveer 100 personen kunnen red den. De autoriteiten te Lissabon hebben besloten de lokalen der vereeniging van spoorwegarbeiders aldaar te slui ten. De politie omsingelde het vereeni- gingsgebouw en arresteerde een 200-tal personen. Vierhonderd anderen wisten te ontvluchten. Door het hoofd der politie werd het gerucht van een algemeene staking te- gesproken en de verwachting uitgespro ken, dat het treinverkeer spoedig weer normaal zou zijn. Tusschen de 7 en 10 duizend Lon- densche kolendragers en vrachtrijders hebben het werk gestaakt. Hierbij zijn meer dan 200 kolendepots betrokken. De stakers vragen verhooging van salaris. Naar uit Panama gemeld wordt, staat 30 voet water in het kanaalgedeelte bij Culebna, waar onlangs een grond- afschuiving heeft plaats gehad, en zal thans een groot oceaan-stoomschip door het geheele kanaal kunnen varen. Men is voornemens, waarschijnlijk in April, een stoomschip door het kanaal te doen varen. Koninklijk bezoek aan den schouwburg Reeds lang voordat de Koningin en de Groothertogin van Luxemburg met talrijk gevolg gisteravond verschenen in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag ter bijwoning van het feestconcert, aangeboden door het gemeentebestuur van de residentie, waren de groote zaal, het balcon en de bovengalerijen gevuld met de ongeveer 2000 genoodigden, van wie zeer velen ambtskleeding droegen. Op een der gale rijen zat een groot aantal weezen uit verschillende gestichten, die werden be geleid door verpleegsters. De vorstelijke bezoeksters werden bij aankomst in de concertzaal ontvangen door den burgemeester met de wethou ders en den secretaris. wel klaar. Bovendien heeft zij een goed thuiskomen. Er zijn er wel, voor wie het erger is i. Maar waar is de marskramer, die het berich.t giebracht heeft? Voor de herberg vond h;i| de lieden h de grootste opgewondenheid. De koop- nan stond in een kring mannen en op>- gfeschoten jongens, aan wie h'ij het nieuws uit de stad mededeelde. Men maakte voor den Landraad een voudig plaats. Dat Franzosen-Canaille! riep juist de smid, den hamer, dien hij in cfcrhaast niet uit de hand had gelegd, djoor d.e lucht zwaaiend. Willen zij zien, of zij den Rijn kunnen krijgen. Heer Baron zou 't waar wezen, vroeg de waard, zoodra hij Beh,renbërg zag. U, als Landraad, moet het toch het eerst bekend zijn. Waar? Of het waar is! riep de marskramer, zijn ineengedrongen gestal te omhdogh-cf/end. Als ik toch zelf in Briichhioven geweest ben, om een kalf te verkoopen. Als ik daar het bulletin zelf in de hand heb gehad, d,at cVs oon logsverklaring aangekomen is in Berlijn, Met groote letters stond het daar, met! letters zoo groot, hij hief den arm in de hoogte. Nu, kinderen, sprak de Landraad', Aan beiden werd een bloemstuk aan geboden door dochtertjes van leden van den gemeenteraad. 'Het Residentie-orkest, onder leiding van mr. Henri Viotta, en de solisten, jkvr. J. Repelaer van Driel, zangeres" te 's Gra- venhage, en prof. Emil Sauer, pianist te Dresden, voerden een mooi programma uit. Met alle nummers betuigden de beide Vorstinnen haar bijval door handgeklap, waarbij het publiek zich aansloot Boven dien ontvangen zij jkvr. Repelaer van Driel bij haar optreden met applaus. In de pauze, gedurende welke H. M. en H, K. HL in de loge bleven, maakten de raadsleden hun opwachting en wer den dezen aan de Groothertogin voorge steld. Geruimen tijd onderhielden d* Ko ningin en de Groothertogin zich met ver schillende heeren en vooral met het oud ste lid in benoeming, den heer Hoogen- raad. Herhaaldelijk verklaarde de Ko ningin en de Groothertogin haar tevre denheid met het schitterende concert. Na de pauize had de pianist Sauer een groote krans in ontvangst te nemen. Om kwart voor elf was het concert, tot het laatst bijgewoond door de hooge bezoeksters, geëindigd. De strijd der fondsdokters. Door de directie der Kon. Weefgoe- derenfabriek, voorheen C. T. Stork Co., te Hengeloo, is een geschrift ge publiceerd als „Open brief" aan belang stellenden in den strijd van heeren ge neeskundigen 'tegen haar Ziekenfonds en den aan hare inrichting verbonden ge neesheer. In deze brochure wordt een ver haal geleverd van een conflict, dat men vóór een 10-jaren stellig onmogelijk zou hebben geacht, maar dat vermoedelijk slechts een vóórspel is van hetgeen zich op tal van plaatsen zal herhalen. Heel de brochure, die, hoewel acte van beschuldiging en verweer, toch in !zeer voornamen en koelen toon is ge houden, kunnen wij niet op den voet vol gen. al zou het pleidooi van den fabri kant voor zijn 1500 werklieden zulks wel Verdienen. Wij kunnen er dus slechts de hoofdpunten uit aanstippen, die in- tusschen een helder licht werpen op den gang van het geheele conflict tus schen geneesheeren en fondsen. Te Hengeloo geldt het een fabrieka- fonds dat vroeger door alle dokters, ter keuze van de leden, bediend werd. Elk lid-fabrieksarbeider'moest daarvoor 6 et per week storten, welk bedrag aan den dokter werd uitgekeerd. Toen bij de in voering der Ongevallenwet de dokters hun declaraties ook nog eens van de Rijksverzekeringsbank betaald har' -p. gekregen, werd hiertegen na eenigen tij door de werklieden bezwaar gemaaKf, hetwelk onmiddellijk door de dokters werd gevoeld, zoodat daarom bepaald werd, dat het halve bedrag der declara ties in de kas van het fonds zou wor den gestort, wat ook geschiedde bij an dere fondsen. Vrij plotseling braken ech ter 'de geneesheeren hun relatie met het fabrieksfonds af, zoodat de directie 'moest besluiten, de verzorging barer allen overziende, als het zoo is, dan God met ons. W,at de goede God ons zendt moeten wij dragen. Een oorlog is een ernstige zaak, die veel ellende brengt, maar wij hebben er dan toch, niets mede begonnen, denken dat wij ons vaderland wel zullen weten te verdedigen. Allen, dïe mee optrekken, zullen hun plicht d|oen en weten dat zij voor hun vader land strijden. Een lafaard, die niet medfe wil d,oen. Voor die achterblijven, voor de vrouwen, kinderen en ouden van da gen, zuillen wij zorgen 'daarover kunnen dfc vertrekkende gerust zijn. .God behoe de ons vaderland. De koning en ons dapper leger, zij leven Hoch, und dreimal hochl daverde het door de lucht. En gaat nu naar huis, mannen ging Bernard voort. Begint hier nu geen drinkgelagen, daarvoor is de tijd te ernstig.! Heer Landraad, zeide een der man nen, wiens neus een wel wat verdachten gloed had en die zich gaarne als een oud(-militair voorstelde, zullen wij met den schutterstrommel door het dorp gtaan?.... Dan komen ze allen op de fioogte en raken d.e jongens in de rechte stemming.! i Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1