Minister P.ouMet verdedigde zich) flink en gemakkelijk door v£r op te wijzenj dat de twee voornaamste otnderwijzers- vereenigingen uit den. lande deze sala rissen hadden voorgesteld. Toch kon de Kamer er niet direct toe komen artikel 14 aan te nemen. Bij de voortgezette beraadslagingen werden verschillende wijzigingen inge diend, o.a. door liet lid Bmjfl* die voor stelde het aanvangssalaris op 1500. fr. te brengen. Zijn voorstel wordt venvob- pen met 76 tegen 73 stemmen en drie onthoudingen. De wijziging^Huismans (1360 francs) wordt biij opstaan en zitten verworpen. Het voorstd-Collaert, om het aanvangs salaris zoowel Van onderwijzers als on derwijzeressen op 1200 francs te bepa len ,werd met 74 tegen 74 stemmen en drie onthoudingen aangenomen. Tenslotte wordt artikel 14 ongewijzigd goedgekeurd. Men ziet uit bovengenoemde cijfers, dat het onderwijzend personeel, waaraan zoo ontzettend veel wordt toeverinouiwd en van wier leiding en. eigen oinftwilk'cel'iing zoo groote kracht op het jeugdige kind kan uitgaan, in België beter gesalarieerd wordt dan het over het algemeen :n on»s land geschiedt Het is hier de plaats niet, verder over deze kwestie uit te wij den, wij constateeren alleen eenige ,'ei.ten^ al gevoelen wij ons warme voorstrjiders voor een betere salaris regeling voor on ze Nederlandsche onderwijzers. Wij hebben de gastvrijheid, dii ons door d e redactie zoo welwillend ve iieend wordt, reeds schandelijk misbruik. Tot de volgende week daarom. L iO. Weekpraatje. Wie wat aan „politiek" doet en wie doet dat niet? heeft met span nende nieuwsgierigheid de eerste lagen dezer week uitgezien naar den litslag van. de Kamerverkiezing in Rott -rdam III, die, zooals u weet, noodig w; s ge worden tengevolge van het bedanken van den in Juni gekozen jvrijzixnigen afgevaardigde, den hoer iL(asonder t Zou er spannen, dat was te voorzien, 'i Zou er spannen, omdat de vrijzinnigen de Katholieke partij en ook de andere coal'iv tie-groep hadden geprikkeld met de candidatuur van prof. Eerdmanseen candidatuur, zoo grievend en beieedi- gend, omdat genoemde professor 't is alom bekend een eerste en v'nnige antipapist is, 'die niets ontziet, ils 't er op aankomt de Katholieken zwirt te maken, in een kwaad daglicht te steli- len. 't Zou er spannen en 't heeft er ook gespannen. U heeft het trouwen's reeds ongetwijfeld tot uw groote vol>- doening in de courant gelezer, dat de candidaat Eerdmans bijna evenveel stemmen beneden de Volstrekte meerderf- •heid ,is gebleven, als fde/candidaat Lasom- der er in Juni bij eerste stemming bor venkwam, zoodat een herstemming noo dig is. Dat is al een moreele overwin,r ning voor rechts! En jiu wachten we de herstemming af, met de beste verwach tingen. Als rechts alle krachten in: pant, als er uit heel het land eens flink geld de zenuw van alle zaken naar. Rotterdam III wordt gestuurd; wie weet, of de herstemming, ons dar niet een overwinning bezorgt! Het tegendeel is lang niet zeker, in de verste verta niet! Maar een moeielijke en zware strijd zal onó in ieder geval te wachten staan, daar de vrijzinnige met man en muis zullen opkomen om zich vast te klampen aan den zetel die zij zoo.... „vast" waan den. Rotterdam III heeft dus deze week heel het lahd in spanningfgebracht, maar ook een andere gebeurtenis, eer van geheel anderen aard, heeft beslag ge legd op zeer veler aandacht, en in het bijzonder de aandacht v,an Katholiek Nederland gevraagd. U begrijpt me reeds, Ik bedoel de viering vap het twee* de lustrum, het tienjarig bestaan, van de Katholieke Sociale Actie. Op dit feest waren alle rangen en standen van Ka tholiek TMederland vertegenwoordigd, en, zooals u zeer uitvoerig in onze courant hebt kunnen lezen, zijn er Dinsdag te Utrecht woorden gesproken, wier be- teekenis ver-strekkend is en die rijke vruchten kunnen afwerpen, als men er naar handelen wil, zeer rijke vruchten zelfs.... Laten we de toekomst optimistisch in zien! Wlij zijn de georganiseerden bij uitstek, zeide pater De Groot op den feestdag te Utrecht, want Christus heeft ons georganiseerd in dezelfde leer, de zelfde Sacramenten, dezelfde discipline. Dat woord is toch zoo waar! Andere partijen moeten trachten een einheid te vinden, en wij kunnen alleen trachten onze eenheid te.... verliezen, want deze bestaat, tzonjder dat Wij (er {terts voor'do en. Doch laten we daarover geen wijdl'oOf- pende beschouwingen gaan houden. Ik wil nlog even wat zeggen over een be richtje, dat dezer dagen1 in de pers cir culeerde. Vanwege het Socialistisch Vet- bond zullen ook wederom dit jaar te Amsterdam „religieus-socialistischeZon- dagmorgen-bijeenkomsten" worden ge houden. Bij u allen mag als bekend wor den verondersteld, hoe in werkelijkheid net socialisme en de godsdienst zich tol 'elkaar verhouden. Het is dan ook niet moeielijk te raden, welke elementen in die ,rcligieus-socialistische" bijeenkom- ste. net meest op den voorgrond zullen treden. De ondervinding bewijst het trouwens, dat het woordje „religieus" hier gebruikt wordt voor een zaak die met religie, met godsdienst, al bitter weinig heeft uit te staan. Het is hier wederom een 'toepassing van de oude waarheid, dat de veinzerij een hulde is die de ondeugd brengt aan de deugd. Doordat immers de ondeugd de deugd wil nadoen erkent zij, dat deze laatste beter is. Zoo wil ook hier een groep (menschen, die den godsdienst hebben uitgesloten, toch de schijn van godsdietv stig aannemen. Mochten ze toch eens erkennen de waarheid! Deze ernsti ge en hartelijke wensch komt ,oingetwij|- feld op bij u allen. JAN.f Rechtszaken. Onbevoegde uitoefening van de geneeskunde. Voor de Rechtbank te ;sLGravenhjag|e stond in hooger beroep wegens onbe voegde uitoefening van de geneeskunde terecht een ,44-jarig man, wonende te Rotterdam. Hij was door den Kanton rechter aldaar veroordeeld tot tien da gen hechtenis, omfdat hij een persoon (politieambtenaar) die zich bij hem had Verv(oegd, klagende over hoofdpijn, na urine-onderzoek had medegedeeld, dat hij last zou krijgen van zenuwpijnen enl hem had aangeraden o.a een lauw zit bad te nemen terwijl hij hem van uit Rotterdam toezond een doosje, inhou dende een fleschje medicijnen met de mededeeling, dat daarvan driemaal daags 5 druppels moesten genomen worden, voor welke medicijnen bekl. f 1 in re kening bracht. Bekl. werd vroeger al eens door den Kantonrechter te Ro'tter- dami veroordeeld.) Tegen het vonnis van den Haags chfen Kantonrechter waren nu in hpoger be roep gekomen zoowel de ambtenaar van het O. M., die een maand hechtenis had gevorderd, als de beklaagde. Beklaagde droeg een uitvoerige in schrift gestelde verdediging voor, terwijl hij later zijn memorie van verdediging aan de rechtbank ovierlegde. Hij betoog de daarin, dat hij niet in overtredingi was, omdat hij de geneeskunde niet al's! bedrijf uitoefent, maar kosteloos zooals hij ook adverteert in de couranten. Geld brengt hij alleen in rekening zeiidje hij! voor de imiddelen, jdie jhjijl den ïrueïi-l schen toezendt en welke .hij „consuimpr tiemididelen" noemde en volgens hem bestaan uit „gemagnetiseerd,1 wajter". Het O. M. eischte bevestiging van helt vonnis des Kantonrechters^ i Uitspraak over acht dagen. Drama in 't jachtveld. Tien jaar gevangenisstraf is door het het Openbaar Ministerie bij de Bossche rechtbank geëischt tegen Hendrik Dek kers uit Oisterwijk, een 33-ja.rig opper man, vader van acht kinderen, die onder Moergestel, in den nacht van 6 op 7 Sept. 1.1. den onbezoldigd rijksveldwach ter C. Timmermans doodschoot. In den bewusten nacht waren de bekl- en nog enkele anderen aan het stroopen met den lichtbak op een weiland, toen zij door de veldwachters werden be sprongen. Drie veldwachters waren bij elkaar. Het was ongeveer half vier in den morgen en donker. De veldwach ters slopen achter de stroopers aan. Van Bruggen greep den lichtbakdrager, v. Bergen dc beide kijkers, die de stroo pers vergezelden, terwijl Timmermans den geweerdrager zou pakken. Toen Timmermans den strooper op ongeveer zes pas genaderd was, riep hij „Halt, rijkspolitie!" Onmiddellijk daar op had volgens getuigenverklaringde strooper zich omgedraaid en loste een schot, dat Timmermans dood deed neer storten. De beklaagde ontkende thans voor de rechtbank het schot opzettelijk te heb ben gelost. Hij zeide het geweer te hebben weggegooid, waarbij het schot moet zijn afgegaan. Toen Timmermans was neergevallen, vluchtte de strooper en verborg zich in een sloot, waar hij echter met behulp van een politiehond werd ontdekt. De andere stroopers, die intusschen door de veldwachters waren losgelaten en ge vlucht, kwamen inmiddels weer allen na derbij en hielpen Timmermans mee ver voeren. In deze zaak werden drie getuigen- deskundigen gehoord, waarvan de heer Stoelenberg als zijn beslist oordeel uit sprak, dat de dader opzettelijk het ge weer moet hebben afgeschoten. Als verdediger in deze zaak trad op mr. E. van Zinnicq Bergmann, die zich in een uitvoerig pleidooi, waarin hij vooral wees op de zware taak, die de rechters in deze duistere zaak zouden hebben te vervullen, refereerde aan het oordeel der rechtbank. Op de publieke tribune stond de fa milie van den beklaagde, en toen deze, na de zitting, werd weggïeleid, begon 'n •dochtertje luidop te schreien en te roe pen. De president, die hulde had gebracht aan den overleden Timmermans, stelde dezen strooper ten voorbeeld van an deren, die zich mogelijk onder het pu bliek mochten bevinden. Pseudo-officieren. Wegens oplichting heeft zich voor de de Haagsche rechtbank te verantwoor den gehad L. W. H., 19 jaar, wonen de te Zutphen, enkele handelaren in militaire uitrustingstukken voor unifor men en gapenen had opgelicht door zich uit te geven eerst voor vaandrig, later voor reserve 2e luitenant, waarVan hij de uniform droeg. Hij gaf heden op, door verschillende omstandigheden „aan het dwalen te zijn geweest." Als zijn beroep noemde hij „eigenlijk bouwkundig teckenaar", hij had er ten minste voor geleerd, maar was het nooit geweest. „Dus u bent eigenlijk zonder beroep", merkte de president op, wat bekl. be aamde. Op 2 Sept. had hij, gekleed als vaam drig, intrek genomen in hotel De Her tekamp, te 's Gravenhage. Hij was toen naar een handelaar in militaire uitrus tingstukken gegaan, had daar verklaard tot 2den luitenant te zijn benoemd, zeg gende een zoon te zijn van kapitein Rambonnet, wonende aan het Velper- plein te Arnhem. Hij ging den volgenden dagï als 2de luitenant gekleed naar een wapenhan delaar en dischte daar hetzelfde verhaal op. Bekl. kon niet zeggen, wat zijn ge dachten en motieven waren. Hij wilde eenig zoon zijnde, in de zaak van zijn vader, een touwslagerij opvolgen, maar zijn ouders wilden dit niet, omdat zij grootere verwachtingen van hem had den. Dat verdroot hem en zoo denkt hij, dat hij er toe kwam om te doen, wat hij gedaan heeft. Hij erkent, dat zijn vader vroeger wel eens meer schulden voor hem betaalde. Bij een handelaar in militaire equipe- mentstukken aan den Dennenweg had bekl. in Januari en Februari d contant voor bedragen van resp. pl.m. f19 en pl.m. f 16 militaire uitrustingstukken ge kocht. Te Amsterdam en te Breda had hij uniformen laten maken. Later was bekl. bij dezen handelaar teruggekomen en had verschillende za ken gekocht, o.a. een sabel en een uni formpet. De pet moest gezonden worden aan zijn adres te Arnhem, doch het kwam van daar onbestelbaar terug. Het overige ging naar bekl/s hotel. Een wapenhandelaar aan het Spui le verde beid. een model-officiersrevolver en een automatisch pistool. De revolver verkocht hij in Delft, waar ze door den opgelichte weid teruggekocht. Op bekl. werd, bij zijn arrestatie, nog geld gevon den en hij vond goed, dat dit geld ge bruikt werd om den wapenhandelaar schadeloos te stellen. Het laatste jaar heeft hij niets uitge voerd dan geteerd op den zak van zijn vader. Hij heeft het nooit verder ge bracht dan tot de derde klasse van de H. B. S. Er is een rapport van deskun digen, waarin bekl. minder toerekenbaar wordt verklaard. Als hij nu uit de ge vangenis komt, zal hij in de zaak van zijn vader komen, de hooge plannen zijn opgegeven. Subst. officier van justitie, mr. Hane- jgraaff, zei in)' zijn requisitoir, dat ide daad van beklaagde erg oppervlakkig een is van een gek. Hij bereidde een ëbort maskerade voor zich zelf alleen voor. De geschiedenis lijkt veel op de pro motie van den generaal uit: La grand' duchesse de Gérolstein. Die generaal deed zelf weer afstand van zijn rang over de paar soldaten van het groother togdom, maar beklaagde deed niet vrij willig afstand van zijn zelf aangenomen rang, doch moest uit de maatschappij worden verwijderd.. Hij is aangegrepen door een soort hoogmoedswaanzin, wilde in uniform loopen van nienschen, die boven zijn stand stonden. Standsverheffing in eigen en ander er oogen moet het motief zijn, geweest, niet de door hem voorgewende baloorigheid. Bekl. weet zich nu niet crecies zijn motieven te herinneren, wil niet ronduit bekennen, maar voor den rechtercommissaris heeft hij een omstan dige bekentenis afgelegd. Spr. eischte bekl.'s veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. W. Frederik's, stelde in het licht, hoe bekl., het eenig kind zijner ouders, opgeblazen is door de verkeerde loftuitingen in het ouder lijk huis. Van de geboorte af is hij tot iets groots voorbestemd, de ouders za gen in hem het genie. Zij hebben zijn karakter vervormd, met goede bedoe lingen wellicht, een grooten misslag be gaan. PI. meende, dat de ouders schuld heb ben aan het gedrag van hun zoon, en 'dat daarom de grootste clementie dient te worden betracht. Bekl., die aan de rechtbank een uit voerige schriftelijke memorie deed over leggen, was onder dit pleidooi in tranen uingebarsten. Op een vraag van den president ant woordde hij', als hij nu uit de gevangenis komt, in de zaak van rijn vader zal op genomen worden. Hij beloofde dan nim mer meer handelingen te plegen, als •die, welke hem nu voor den rechter brachten, daar er dan geeri reden meer voor zal zijn. Uitspraak over acht dagen. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Naar de Retraite Nog enkele weken scheiden ons van het houden van de gesloten retraite te Noordwi-ikerhouit. Den 21 Febr. gaan wij weer op marsch, om kracht te ver zamelen voor den strijfd tegen het mo derne ongeloof ook in oins vaderland op schrikbarende wijze toenemend. Gnze jeugd, het toekomstig geslacht, is al vroeg (ite vroeg) biehebt met de uitwaseming van de verderfelijke invloeden in onze samenleving. ^Viij, mannen, leden der H; Familie, rekenen het ons tot plicht, ons tegen dien stroom van ongeloof te wapenen. Zouden wij ons dan beter en sterker kunnen wapenen dan door deel te nemen aan een gesloten retraite? Wiij gelooven, dat er geen heilzamer middel kan ge vonden worden dan di.t. De gesloten retraite maakt van den J.an-Salie-achtigen Katholiek een flink strijder, een man, die zijn doel bereiken kan en wiil. Men leert op de retraite zoo goed zijlnl tekortko mingen. O, duizenden tekortkomingen van ons leven worden ons geopenbaard. De liefde voor Christus' Kerk wordt na de retraite frisscher en jonger dan ooit. Komt dan allen mee. Toe, gaat mee, gij mannen der H;. Familie. Trekt met ons op om krachten te verzamelen voor het nieuwe jaar, wat 'voor ons ligt. Wij, zijn er zeker van, als gij maar eens met öns mede zijit geweest, dat gij geen enkel jaar meer thuis kunt blijven. Als gij zult hebben gehoord die diep indrukwekkende predikaties, zult hebben gehoord dien zoeten engelenzang, zult hebben ontvan gen dien schat van genaden, dien na de retraite kunt mededragen, zult; gij uw broeders vertellen van de heerlijk heid van een gesloten retraite. Komt, vrienden, komt, leden der Hl. Familie, gaat' mee. Kom^ soldaten van Christus, trekt op ter wapenschouwing. Het getal deelnemers is al reeds, grooter dan verleden jaar, maar het kan en moet nog grooter zijln op' 1 Feblr. a.s. Legt nu uw bezwaren eens af, bezwaren als: „Ik kan niet mee". Zjiet eens naar de tegenpartij, met welk een ijver zij werkt om de wereld slecht te maken). Biijl uw vijand gelden geen bezwaren. Btj. u dus ook niet. Daarom nogmaals: gaat meel Nimmer vergeet gij de dagen, in afzonde* ring doorgebracht, tot heil van de maat schappij!, van uw ziel, van uw gezin, van uw eeuwig leven! Leiden, 6 Jan. J914. 'A. v. I. Ro elof ar ends veen» Mijnbeer de Redacteur, Wees zoo' goed en 'verleen mij een 'kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Biijl voorbaat mijn dank. In uw blad van 5 Januari, no. 1286, heb ik een schrijven gelezen van iemand, die goed qp de hoogte scheen te zijn van de toestanden in de Veen, en wel bijzonder>vat betreft de verhuring van 'het land, want, dat het land duur is, is zeker waar, maar.,.,, dat het te duur is, is de schuld niet van den verhuurder, maar wel van den huurder. Doch hoe gaat het meestal bij! de verhuring? Daar wordt het gezegde bewaarheid: „Het doet den „eenen bedelaar leed, dat de ander een brok heeft", want biiedt de één een gulden voor de R. R., dan zegt een ander: dan kan ik wel f 1.10 a 1.20 geven; en als men dan thuis komt, dan is het te 'duur. Dan komt er nog zoo veel en zooveel per roede bijl Ên dan het arbeidsloon nog, dat bedraagt ook zooveel. Maar wat dit laatste .betreft, ben ilk het niet geheel eens met den schrijver van 5 Januari. ,Wjel is het waar, dat de ^dagen zoo Jang zijp, als hij schreef, voor degenen, die hlleen voor de •zomermaanden gehuurd zijlndo Ch niet voor hen en die zijn er velen die met Februari bij hun 'baas komen en die dan tot Juni voor 7 a 8 gulden per week gehuurd zijln, maar in dat geval moet men een groote knecht wezen, en jongens, die al geloot hebben voor de militie, zijn geen groote knechts. En daar znij _er ook bjj, die 5 a 6 gülden verdienen, wel te verstaan tot Juni. Maar nu vraag ik .den -vorigen schrijver: als die menschen jn de maanden April en Mei eens gingen rekenen "hoeveel peuten per uur er verdiend werden, dan zou het ver van' 'de 17 cent afblijVen. Neen;, schrijver, op dat punt ben ik het niet met u eens, want menschen, die f2.50 per dag verdienen, zult gij1 weinig vinden» Wiel die voor 2 a 3 weken1 komen om bollen te rooien. Maar nu vraag ik: waar om moet nu een knecht, die alle werken bij zijn baas doen moet, het zware zoo goed als het lichte, bij koude zoo goed als bij hitte, waarom moet' die nju zooveel minder verdienen als een, die voor "2 a 3 weken komt, soms niet eens zijfn werk volgens accoord afwerkt? Neen, sdhrij!- ver, Ifijl zijt óf iemand die 'goed betaalt, óf iemand die volstrekt mét geen'betaling van een weekloon te maken hebt, en ik veronderstel het laatste, want meestal zijn de schrijvers over zulke zaken men schen, die niet weten of niet weten willen, wat een werkman, en bijzonder een, die werkt voor een §root gezin, in dezen duren tijd moet verdienen, in een week noodig heeft. EEN TROUW) LEZER VAN UW BlLAa Gemengd Nieuws. De spoorwegramp bij Bieilen. Een Persbureau verneemt het vol gende in verband met het spoor wegon- gelijk te Bteilen: Bij den Raad van ToezLaht op den spoorwegdienst deelde men ons mede, dat het rapport van den Raad piet in zijn geheel is vastgesteld, want 'dat 'dit moet wachten totdat men "kennis /heeft gekregen van het rapport der spoorweg maatschappij, hetwelk wordt vastgesteld, nadat de spoorwegmaatschappij een voh ledige enquete heeft ingesteld in bijzijn van twee leden van den Raad van Toe zicht Het rapport zat echter niet .gereed kunnen zijn, voordat men mej. De Boer (die bij het spoorwegongeluk zwaar ge wond werd) heeft gehoord, benevens een andere dame, di.e het ongeluk 'heeft me degemaakt en 'die nog" te zeer ponder den indruk is van het gebeurde om reeds hare verklaringen, af te leggen. W|ij vernemen verder, dat een der reir ziigers van den wagon fweede Jdiasse, waarmee het ongeluk gebeurde, verklaard heeft bij het verhoor door den Raad van Toezicht, dat de wagon onberispelijk reed. Gok zijn nóg verhoord twee reir zigers van den wagon derde klasse, die achter den bewusten wagon tweede klas se reed. Een dezer beide reizigers ver klaarde, dat deze wagon 3e-klasse 'heeft geslingerd. Deze indruk kon echter bet gevolg zijn van het feit, dat 'deze pas sagier een kind tusschen zy'ne knieën had staan, hetgeen noodwendig,een du- bi'euse houding moest meebrengen.De andere passagier verklaarde niets bijzon ders aan 'den wagon, bemerkt te heb ben. Men meldt uit Groningen aan de „Msbd." Naar wij vernemen, is de toestand van mej. De Bioer bevredigend en ge stadig vooruitgaande. De 'heer Limburg heeft den jyiinister van Waterstaat gevraagd, of hij'een on derzoek heeft doen instellen naar de oorzaken Van het spoorwegongeluk bij B|ei,len in den avond van 24 Dec. j.C, •en lzoo. ja, of dc Minister bereid is. zoo spoedig mogelijk de resultaten van dat onderzoek in vollen omvang aan de Ka mer te doen kennen, met alle zoodanige mededeelingen, als daarbij van belang kunnen zijn, zoowel ter verklaring van de spoorwegramp als ter beoordeeling van de reddingsmaatregelen, die dade lijk na het ongeval zijn génomen? De Minister van Waterstaat, de heer Lely, heeft hierop geantwoord, dat door hem is bevorderd, dat van regeeringswe- ge ,naar de oorzaken van het noodlottig spoorwegongeluk met trein 146 bij. Biei len op 24 December 1913, een onderzoek werd ingesteld, nevens de maatregelen voorgeschreven in art. 115, „derde lid, van het Algemeen Regelment Voor 'den Dienst op de Spoorwegen, luidende: „Biestuurders van den spoorwegdienst geven terstond van het gebeurde schrif telijk, van ernstige ongevallen per .te lefoon, kennis aan clen Minister van Wa terstaat en aan "den raad van toezicht!, Zij (doen 'daarna een uitvoerig verslag van het gebeurde aan den Minister ën aan den raad, waarbij aan, den raad worden overgelegd gewaarmerkte af schriften van de verslagen der spooirweg- beambten, die hunnerzijds met bet our clerzoek belast zijn." Thans kan worden vastgesteld, dat overtreding of niet-naleving v^n de be trekkelijke voorschriften niet heeft plaats gehad, zoodat'het ongeluk daaraan niet is te wijten, en dart: evenmin sprake is van schuld of nalatigheid van bet 'dienst doend spoorwegpersoneel. Echter is tot dusver evenmin een andere waarneem bare ooirzaalk voor het ongeluk kunnen worden vaislgesteld. Verschillende 'onder stellingen hebben telkens opnieuw onder zoek in de eene of andere richting veiv eischt Hoewel mede dientengevolge hert onderzoek omvangrijk moest zijn, mag thans toch een door *de spoorwegmaat schappij aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten Ih te dienen ver slag binnenkort worden venvacht, waar na de jaad zijnerzijds zoo'spoedig mo gelijk zal rapporteeren. De Minister stelt zich voor de uitkomst van het onderzoek met alle beschikbare gegevens omtrent de verklaring van 'de ramp en de genomen reddi.ngmaatregelen, onder toezegging zoo noodig), van zijn eigen beschouwingen ten kennis van de Kamer te brengen. De kindermoord te Amster dam. In het Algemeen Politieblad vraagt thans de officier van justitie te Amsterdam bekend te worden gemaakt met de woon- of verblijfplaats van "Rei- nirus Lucassen, geboren, te H.ummelo den 13den Juni '1871, bijgenaamd Bioeren* Jantje, zich ook noemende Jan Willem- sen'. Hij. moet, blijkens de mededeeling in het Politieblad, door den' rechter-com- missaris worden gehoord. Hulpr ij tuigen voor sp-00 rweg- ongelukkeïi. Het vreeselijke spoorwegongeluk bij Beilen ligt nog een ieder versch in het geheugen. Mannen, die nog zooveel voor de toekomst be loofden, lieten daarbij het leven, en de omstandigheden, waaronder de rediding moest plaats hebben van de Groning- sche onderwijzeres, mej. de Boer, rijn van algemeene bekendheid. Een tekort aan werktuigen van voldoende capaci teit, waarmede de wagen, waaronder rij bekjemld zat, kori worden opgevijzeld; qeri tekort aan voldoende verlichtings materialen, kwam daarbij duidelijk uit en de H. IJ. S. M., die reeds geruimeti tijd bezig was maatregelen te treffen om bij rampen als te Beilen onmiddellijk ger.eed te zijn en die daarvoor aan de Centrale Werkplaats rijtuigen op eene bijzondere wijze deed inrichten, heeft nr de ramp daarachter nog meer spo< gez.et, eri zoo rijn thans reeds acht v die rijtuigen in dienst gesteld aan stations Amersfoort, Alkmaar, Nijm<

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4