MAATSCHAPPIJ DE FAAM f Beuzemaker&Co.,Vischitiarkt 12=13, f A.s. Maandag 5 Januari begint de Groote Opruiming. Afdeeling Heeren= en Kinder kleed ing. w ZIE NIEUWJAARSDAf ETALAGES. Visehmarkt 16-17. Als redenen werden opgegeven, dat men wel alle dansen verdraaien kan en zóó dansen, dat ze voor een fatsoenlijk pu bliek niet meer zijn uit te voeren. Deze redeneering nu, lost de te be handelen kwestie niet op. Zij had ook de vraag behooren te omvatten, of de bedoelde dansen misschien niet uiter aard moeten zijn: De Moderne Schuif- dans is uiteraard een ergerlijke aanstoo telij ke dans, vooral wat den stijl, den aard betreft. Hierna wordt het woord gegeven aan een deskundige, den dansleeraar Hartog J. Polak. Hij erkent, dat ook de wals en andere dansen gemeen kunnen ge danst worden, doch men moet dat ge- meene dan ook willen. Deze bewegin gen zelf geven daartoe geen aanleiding. Bij de two-step, one-step, Turkey-trot, pas de l'eur, Tango, enz. is dit echter wel het geval. Sprekend is hier het verbod van de koningin van Engeland, om de two- step, aan het hof uit te voeren. Ook het feit, dat heeren uit de voornaamste kringen van ons land de dames uit eigen kring te hoog achten, om met haar een two-step te dansen, geeft te denken. Na dit oordeel van den heer Hartog J. Polak, gaat de schrijver voort ande re verbodsbepalingen te noemen en me moreert dat ook de keizer van Duitsch- Land een bij uitstek vijandige houding ten opzichte dezer ergernissen aannam. Hij vaardigde in het belang der vólks- zedelijkheid een kabinetsorder uit, waar in den militairen van leger en vloot verzocht werd in uniform niet aan de Tango, one- of two-step-dansen deel te nemen, en die families te vermijden waarin die dansen worden uitgevoerd. Ook ten onzent 'is reeds in bladen en tijdschriften tegen deze uitheemsche be smetting gewaarschuwd. Onder de vele met het protest van bo- genmelde Peeress in de „Times" in stemmende antwoorden, noemen wij dit: „In een dergelijken dans is elke bewe ging beleedigend voor de kuischheid en Wat maar eenigszins de kuischheid kan bederven, is aanwezig." Hiermee stemt ook de getuigenis van Anna P;awlowa, een beroemdheid in de danskunst, overeen. Zij zegt: „Schoon kunnen deze dansen nooit zijn als zij volgens hun aard gedanst worden. Neen, al deze Ragtime-dansen zijn eigenlijk ontoelaatbaar. Het zijn geen dansen, door jonge dames uit te voerenI Waar om? Wegens hun strekking en bedoe ling. Men moet het open uitspreken, het zijn alle tot zinnelijkheid prikkelen de, provocatorische dansen." Ten slotte vraagt de schrijver: Hoe dus hebben wij, als Rioomschen en reeds als fatsoenlijke lieden ons ten overstaan van deze dansontaardingen te gedragen? Onzerzijds past onthouding, waarschu wing en verder waar het pas geeft, een ernstig en waardig protest. Onthouding, omdat deze dansen ontsproten zijn en dienstbaar gemaakt aan een onzedelijk beginsel, bestrijding jdöor Waarschuwing, boycot en protest. Het artikel eindigt met een dringend verzoek aan alle mannen afdeelingen „Voor Eer en Deugd" en bijzonder aan de comitlë's voor de actie-naar-buiten, om hun protest tegen deze ergernissen te laten hooren, én, zoo in hunne ge meenten die dansen dreigen ingevoerd te worden, daartegen met alle gepaste middelen te ijveren. De moord te Nieuwendam. Bij den móórd op het jongentje-Dje Klerk werd het eerste onderzoek, omdat het lijkje onder Nieuw'endam1 gevonden was, niet opgedragen aan de Amster- damsche politie en hare recherche-af- deeling, maar aan den veldwachter van Nieuwendam. Een medewerker van de Maasbode (blijkbaar deskundige op politie-gebied) zet nu uiteen, dat (bij allen eerbied voor den ijver en de bekwaamheid van den onderzoeker en van de twee veldwach ters die later juffrouw Nieuwenburg on dervroegen) het onderzoek toch waar schijnlijk beter resultaat zou gehad heb ben, indien het ware opgedragen aani kundig recherche-personeel. Bij; het uiterst moeilijke onderzoek in een misdaad als deze, gepleegd onder den rook van eene groote stad, zou de rechter-comimissaris onmiddellijk de be schikking moeten hebben over een ge routineerde rijks-rech'erche. Deze had on middellijk en miet kennis van zaken alles op kunnen nemen. Ook te Nieuwendam is ten laatste door de Am'sterdamsche. recherche een onderzoek ingesteld. Doch mag, na Wat er van gebleken is, n,ieit de vrees worden uitgesproken, dat het onderzoek van die geoefende menschen te laat kan zijn gekomen? Hier wordt allerminst een haastige' critiek geleverd op den rechter-commis- saris, die misschien over deze zaak toch nog Wel een noot te kraken, krijgt, doch een ernstig woord van critiek gericht te gen het stelsel, dat een ambtenaar, op wiens schouders zulk een zwaar onder zoek rust, gedwongen heeft te werken met te weinig geroiutin'eerde krachten. Bij het bezit van een zoogenaamde Brigade mobile de Recherche, die in Frankrijk goede diensten bewijst, zou den tal van ernstige misdrijven, ook op het platteland, veel beter kunnen wor den onderzocht en de plegers wellicht achterhaald. De tegenwoordige prefect van politie te Parijs, de oud-directe)ur der Sureté-Oénérale, Hennion, zou daar omtrent waardevolle getuigenissen kun nen afleggen, evenals zijn opvolger de tegenwoordige directeur Puzalet. De uit moording van een boerenfamilie door een 17-jarigen knecht en de moord op een chauffeur nabij Lille, beide door de brigade mobile onderzocht, liggen ons nog versch in het geheugen. Zooals het thans door gebrek aan goe de krachten om het onderzoek te doen maar al te dikwijls gaat, worden v,an ingewikkelde misdaden op het platte land de daders vaak nooit ontdekt, geep' spoor ervan gevonden. Die voorbeelden daarvan zijn talrijk. Een jaar of wat geleden werd te Haar lemmermeer een rentenier Vermoord met uhisgenooten. De daders van dit gruw zame bedrijtf zijn nooit ontdekt. Even eens te Spaarnwoude een formeele slachting aangericht op een boerderij. De daders hebben nooit kennis ge maakt met den Nvrekenden arm van vrouw Justitia. Toch hebben deze verschrikkelijke fei ten nog geen enkel Minister van Justitie aanleiding gegeven om eens ernstig te zoeken naar het middel om het systeem Van onderzoek naar dergelijke afschu welijke im'isdaden, waarvan (alles (afhangt, onderhanden te nemen en na te gaan of daarin geen grondige wijziging kan worden gebracht. De schrijver pleit dan verder voor een oentraal systeem van recherche, uitgaan de van het Rijk, en besluit als volgt: Het wil ons voorkomen, dat het thans de tijd is dat men, geleerd door het droevige geval te Amsterdam, van Rijks wege deze aentralisatie en het aanstellen! van goede krachten eens ter dege aan vatte. Men mag vertrouwen dat de nieuwe minister van justitie de gelegenheid zal aanvattenhierin dan eindelijk eens een verandering aan te brengen, om zij ne gedachten over dit onderwerp bij de aanstaande behandeling zijner begroo.- ting te uiten. De publieke opinie is nu wakker en de minister die er zich met energie voorspant om deze zaak te re gelen, kan zeker zijn van steuni in de volksvertegenwoordiging uit elke rich ting, bij zijne pogingen om' het onder zoek naar misdrijven van allen aard te plaatsen op, eene vertrouwde, soliede basis, door dat onderzoek op te dragen aan een geroutineerde Rijksrecherche. Burgerlijke Stand, LErDEN. Geboren: Sieger,» z. van G. Barkema en J. Geerlings. Eduard, z, van E. Giesen en C. M. Grannetia. Petrus Jacobus, z. van D. Zirkzee en A. Verhoogt. Willem Frederik, z. van J. S. Tierolf en P. de Boer. Wilhelmina, d. van P. van Duurcn en H. Eradus. Willem, z. van C. Beij en G. Olgaar.— Helena Jacoba, d. van J. Verhoog en J. C. Brugman. Cornelia, d. van J. J. van Wijken J, van der Putten. Herman Joseph Antoon Marie, z. van J. H. H. Beekman en A. J. M. Taverne.— Hendrik, z. van A. Zaalberg en W. Hesseling.— Joppo Cornelia, d. van S. P. Israel en E. J. Potappel. Elizabeth Catharina Maria. d. van B. W. Raumann en A. Beuk. Michicl, z. van J. Giezen en E. Overdijk. Antje, d. van J. Melet en A. van der Putten. Geesje. d. van A. van de Wetering en J. Kramer. Johannes, z. van J. Kapaan en M. C. Ecluse. Johanna, d. van A. P. Spek en C. G. Hanselaar. Cor nells Dirk, z. van C. Hlug en C. Bink. Ca tharina, d. van J. P. van der Linden en C. Eduird-—Jeanne, d. van T. Korving en J. Job.— Elisabeth, d. van J. van Veen en E. Robijn. Alida Helena, d. van H. N. Arnold en A. A. van den Tol. Petronella, d. van J. N. Franke en E. Rijsdam. Willem, z. en Jannetje, d. van J. Benschop en J. Hartman. Baltus, z. van M. P. Rijnhout en E, J. Vliet Vlieland. Over leden: J. C. Piket geb. de Fey, v., 63 j. Levenloos Kind van J. Pardon en D. Broers. M. van Amsterdam, d„ 10 m, O. Wassenaar, d„ 20 m. F, W. Eijndhovcn, m., 65 j, -= C. Starre, d., 11 m, S. H. de Ridder geb. Broek- veld, v., 81 J. W. Benschop, z., lu m. J. Benschop, d., 2 u. H. A. Copier, z., 6 m. M. Kuivcnhoven geb. Damen, v., 34 j. H. Bolstier, z., 4 m. J. Veeie, w., 75 j. WASSENAAR. Geboren: Harry, z. van H. Thompson en A. Williams. Hendrik, z. van J. v d. Does en M. v. d. Zwaae. Jacoba Maria, d. van D. M. v. d. Meer en M. C. de Greet. Dhannes, z. van H. M. Wezenaar en A. van w c'">em. Cornelia Magdalena, d. v. J. C. Hoc:- cn A. A. v. d. Helm. Jaco bus Cai nius, z. van P. L. Huibeis en A. M. J Laurens Philippus Gerar- dus, z. v. ardekooper en A. C. Peschier. Hermina CumJia, d. van C. van Egmond en E. Bazuin. Margaretha Cornelia, d. van W. Donders en A. M. Brederode. Overleden: A. C. de Veer, m. 44 i. Opgave van personen, die zich in Leiden gevestigd hebben. A. Nijlar.d en gezin, Stadhouderslaan 14, kellner. H. W. Nijhof. Galgewater 1, teeke naar. T. Draaisma, Poelgeeststraat 10A, N. Vermeer en gez. Hoogl. Kerkgracht 36, hout zager. F. H. A. Bertels, Noordeinde 30. G- de Haan en gez. Lange Mare 60, W. Stoel, Brandewijnsgracht 5j gep. O.-I. militair. M. van Doorn en gez.. Haven 6-8. H. J. Bleij, Plantage 14, kinderjuffrouw. Wed. F. W. Everts, Nieuwe Rijn 47-48. W. F. Moene en gez.. Staal wijkstraat 18, steenhouwer. H. G. Roder en gez., Schutterstraat 17, kellner. A. J. D. Sips, Korte Mare 2, winkelbediende. A. M. van Druten, Korte Mare 2, winkel bediende. Opgave van personen, die uit Leiden vertrokken zijn. Adr. Reijne, Abersloot. Jan Schop, Rotter dam, Snellinkstr. 35b. Mei. A. J. Porteugen, Vreeland. Mej. H. J. M. Westveer, Helder, Ged. Kattendiep la. Mej. C, v. Heusden, Amsterdam, Leliegracht 60. Mej. A. Nobel, Purmercnd, Venedien. W. de Lorraine Holling, Apeldoorn, Huize Nooit Gedacht. J. H. L. Carstens, Vlissingen, Glacisstr. 149. Mej. M. W. v. d. Blom. Den Haag, Boyksir. 47, Mej. M. Boelens, Assen, Wilh. ziekenhuis. W. W. Muys v. d. Moer, Kesteren. C. W. Groenen wegen, Rotterdam, v. d. Vletstr. 658. Mej. G. Immink, Rijssen. Mej. H E. Grannetia, Am sterdam, Berenstr. 24. G. J. Brands. Amster dam, v. Limburg Stirumstr. 29. A. D. Hemel- rood, Breda. Wed. P. A. Tichelaar v. Wage- ningen, den Haag, Celebesstr. 91. Mej. A. Slemp.-ooit, Amsterdam, Hotel Pays Bas. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden: 1 Kantoorbediende, 24 Timmerlieden, 18 Op perlieden, 8 stucadoors, 15 Metselaars, 20 S hil- ders, 1 Goudsmid, 2 Grofbaukwerkers, 1 Machine bankwerker, 1 broodbakker, 1 Koetsier, 15 loop knechten, 25 losse werklieden, 1 werkster, 1 waschvrouw. Gevraa gd: 1 zadelmaker, 1 halfwas-mefaaldraaier, 1 half- was-machinebankw., houtbewerker, 1 eleclri- cien, sigarenmakers. Marktbeiichten. WASSENAAR, 30 Dec. 1913. peterselie 1 ct. selderv 1 a 2 ct. per bos. Peen 10 a 14 ct. per ben. Spruitkool 2b a 30 ct. p. ben. Andijvie 80 a f 1.00, bloemkool f2.a 3.groene savoye- kool f 1.— a 1.50, gele savoyekool f 1.50 a 3.— roode kool f4.— a f5.—, witte kool f3.— a 4.—, boerenkool f0.80 a 1.— per 100. Eieren per 100 f6.25 a 7.25. PURMEREND, 30 Dec. Kaas. Aangevoerd 52 stapels, f 35 a 37— de 50 kg. Boter. Aan gevoerd 644 kg., f 1,65 a 1,70 per kg. Vee. Aangevoerd 302 runderen, vet vee f0.72 a 0,85 per kg. 11 paarden; 44 vette kalveren f 1,a f 1-20 per kg.; 205 nuchtere id. f 16 a 32 p. stuk 419 vette varkens f 0,50a0,54 per kg.; 30 magere id. f20 a 30 per stuk; 174 biggen, f8 a 14 p. stuk; 1361 schapen en lammeren, eieren f 6, a 6,75 per 10J stuks, 65 H HL. appelen f2,— a 3,—, 00 Yi HL, peren f 0,a 0,—, 62 gan zen f 5,— a 5,50, 00 zwanen f a 00,—. Handel stug. SNEEK, 30 Dec. Boter. Aangevoerd 2/8 vt. Prijs le keur f54. Bij de Vereeniging le keur f 54. Fabrieksaanvoeren 2/3 en 12/0 f 59—. Notee ring van de Commissie der Vereeniging voor Boter- en Kaashandelaren in Friesland: le soort f58. Vee. Aangevoerd 45 koeien,8 kalveren, 291 schapen, 672 lammeren, 496 varkens en biggen. Prijzen van vet vee per kg. varkens 23—24 ct., biggen voor Londen 25-25V* ct. Handel in kalveren en varkens gewild, lammeren met be- hoorlijken handel, rest prijsh. 1 TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht In den morgen van 31 December 1913, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.0 Shields. Laagste barometerstand 752.3 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 1 Januari: Matige noordelijke tot noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, 's-nachts lichte vorst vooral in het zuiden, over dag om het vriespunt. BALANS UITVERKOOP Alle restanten voor spotprijzen, waaronder eenige zeer fijne Smoking Costumes en Coupon Stoffen. 6275 Telefi. Interc 530, I j6283

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 7