Speciale |'i15ur Maotelma^azijoen I Groote Opruiming Uit Stad en Omgeving. Gemeenteraad tan Woubrugge. Haarlemmerstraat 114. van den dioc. bond van drankbes trijders- vereenigingen is een voorloopige com missie van vijf jeden benoemd om te komen tot de oprichting van een Kath. reclasseeringsbureau. Met betrekking tot de bakkerssta king tc 's-Gravenhage wordt beweerd, dat er in al de verschillende fabrieken nog gewerkt wordt. In de Haagsche Broodfabriek waar het bedrijif gedu rende korten tijd had stil gestaan werkt men nu gedeeltelijk met eigen, gedeeltelijk met nieuw of opnieuw aan genomen personeel. Op 1 Januari a.$. zal de heer J. H. Askamp, bestuurder der drukkerij! Het Centrum, als zoodanig zijn derde lustrum vieren. Daar de omstandigheden bijl ge legenheid van zijn 12Vs-jarig fubilé van dien aard waren, dat een herdenking niet kon plaats hebben, is. door het technisch personeel besloten, hem bij deze gelegen heid een bewijs van hoogachting en waardeering een huldeblijk aan te bie den. Onder leiding van den heer J. H. sAkamp heeft de inrichting een belang rijke uitbreiding ondergaan, en wij ge- Jooven, dat het den jubilaris niet aan bewijzen van belangstelling zal ontbre ken. LEIDEN, 30 December. De Bakkersstaking te VGravenhage. In een gecombineerde vergadering van de afdeeling Leiden van den Ned. Bond van arbeiders in het Bakkersbedrijf en den Chr. Bakkersgezellenbond is in be ginsel besloten, maatregelen te nemen tegen dje Leidsche bakkerspatroons, die in de bakkerijen in Den Haag waar ge staakt wordt, hun hulp verleen en. Voor- 100pig zouden die maatregelen bestaan in een boycot en posten voor de winkels dier patroons, om dé binnentredende klanten te overreden van die bakkers} niets te betrekken. Op dje vergadering werd den Katho lieken verweten, dat zij niet wilden mee doen aan de staking. De heer Lauret van de Katholieken Bakkersgezellenbond wees dit verwijt af. 'Men heeft de katholieken niet uïtgenöo- cKgld om mede te doen. Echter zou hij ook niet medegewerkt hebben tot deze staking, daar z. i. de conferentie van de patroons op 8 Januari had moeten wor den afgewacht De heeren v. d. Aar en Schouten we ten er op, dat zij als leden der katho lieke organisatie tegen de staking zijn. Tegen hedenavond zijn alle bij den Leidschen Bestuurdersbond aangesloten Vakvaeenigingen opgeroepen tot een ver- ^giad^ring, om te dezen opzichte een de finitief besünit te necaea. Bioscoop Royal. De directie der Bioscoop Royal, Ra penburg 10, verzoekt ons mede te dee- len, dat Donderdag, Nieuwjaarsdag, geen voorstelling zal worden gegeven. [Zaterdag 3, Zondag 4 en Maandag 5 IJaiL evenwel zullen buitengewone voor stellingen worden gegeven, met als hoofdnummer de prachtfilm „Parzival", welke overal uitfrnu-dig succes heeft, zoo als b.v. met Kerstmis j.L in Enschedé, waar telkens de bezoekers wegens over- groote drukte moesten worden afgewe zen. Bovendien Zoo dag 4 Jan. nog een enkele voorstelling van Mr. Chef er, de duizendkunstenaar, met geheel gewijzigd programma. Dr. J. L. Andrée, directeur van de H. B. S. voor jongens alhier, zal we gens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd in September 1914 ontslag ne men. B. en W. van Zaand.am hebben bij Vïe voorbereidende werkzaamheden in verband met de electriciteitssvoorziening !d,er gemeente als deskundige benoemd den heer I.C. v. Dorsser S.C.zn., -dec- tro-technisich ingenieur, alhier tijdelijk werkzaam. Hedenavond om uur, vergadert in het Nutsgebouw de Vereeniging tot Bevordering van c Vakopleiding voor Handwerkslieden in Nederland, afdee ling Leiden en omliggende gemeenten. De kapitein W. Laatsman van het 2e regiment veldartillerie is overge plaatst van Leiden naar 's-Qravenhage en benoemd tot adjudant bij het korps: De le Luitenant Jhr. F. S. Op ten Noort van de alhier in garnizoen zijnde ^e Afdeeling 2e Regiment Veldartillerie is overgeplaatst bij de ,1e afdeeling van 'dat Regiment te 's-Gravenhage. Volgens Beschikking van den Mi nister van Oorlog wordt de 2e Luitenant C. A. J. Kroeze van d/e 4e infanterie brigade, met ingang van 2 Januari a.s. gedetacheerd bij de Militaire verkennin gen te VGcavenhage. De Je Luitenant W. J. Rijken 3 vau de Instructie Batterij te Arnhem,' op nonactiviteit wegens ziekte, is in ac tieven djenst hersteld en ingedeeld bij het 2e Regiment Veld-Artillerie alhier in j£arnizoen, ROOMbUib AGENDA. Dinsdag (heden). Negen uur. Plaats Royal, Debatingclub „De Hanze". Vrijdag 5 uur. Gebouw Ned. R. R Volksbond (Rapenburg 10). Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden. AARLANDERVEEN. De Raad dezer gemeente vergadert op Woensdag 31 Dec. 1913, des voorm. te 10 uur. Te behandelen punten: 1. Benoeming gemeente-geneesheeren. 2. Benoeming leden der finanöeele commissie. 3. Be noeming leden der strafcommissie. 4. Benoeming leden der stembureaux. 5] Voorstel gratificatie rijksveldwachter. 6. Voorstel tot aankoop van hoefslagen. 1. Voorstel verhooging der jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger. 8. Voorstel verhooging der jaarwedde van den gemeente-architect. 9. Voorstel verhoogin^ der jaarevvdde van de veldwachters, lö. Voorstel ver- hooging der jaarwedde van de weg werkers. 11. Adres J. C. Lemkes e. a, inzake verlichting van de Van Boetze- laerstraat. 12. Voorstel onderhandsehe aanbesteding voetstraat bij het huis van J. Vonk. ALKEMADE. De loteiingen der lich ting 1914 dezer gemeente worden inge lijfd als volgt: Op 16 Jan. a£v voorm. 10 uur, in het oude Invalidenhuis, Middelweg, Lei den: J. A. Verduin, A. P. Bodaan', Th. Q. vao der Meer, H. Los, F. j. Veens- wijk, a J. de Jong, J. N. Vergeer, C. Verwei j, J. de Groninger en N. J. Volwater, ailen 4e reg. infanterie Leiden. In het tijdvak van 1—5 Maart 1914: Th. Loos (2e reg. vest-art Amsterdam), J. van Emmerik (2e rag. vest-art, Haar lem), Langhout en P. A. Beelen (beT den 3e reg. vest-art Utrecht). In het tijdvak 1—5 Oct. 1914: W.Los en W. J. Hoog eve en (3e reg. huzaren 'sHage), A .Willems en J. Borst (reg. grenadiers, ft Hage). la het tijdvak 16—20 Oct 1914: N. Kool (2e reg. vest-art Amsterdam), P. j! Spruijt en N. Hoogenboom (3e reg. vest- art Utrecht). KATWIJK AAN DEN RIJN. In een gjsjeravond in hotel „De Roskam'3 ge houden vergadering der Coop. Boeren leenbank, welke door 26 van de 40 le den werd bezocht wad besloten de procenten voor spaargfdcfcsi te verhoo- gen van 3-25 op 3.60°/o terwijl <ïe pro centen van voorschot werden gebracht van 4.50 op 5 tyo. LISSE. In het hotel „de Witte Zwaan" hield gisteravond de Harddraverijereeni- ging Lisse en Omstreken hare 16e alge- me ene vergadering, welke uitstekend was bezocht. Na opening door den 2en voor zitter, den heer Langeveld, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De se cretaris, de heer George v. d_ Veld, bracht hierna liet verslag uit der laatstgehouden harddraverij en vervolgens het jaarver slag. Hieruit bleek,, dat 1913 geen voor- deelig jaar is geweest wat de financiën betreft. De kas is eenigszias .achteruit gegaan tengevolge van het slechte weer op den dag der harddraverij. Er werden toen 558 entreekaarten minder verkocht dan in 191Z Het ledental bedraagt 218. Uit de rekening van den pennigmeester bïeek, dat inclusief het saldo 1912, groot f1712,13, was ontvangen f3375.52, waar naast een uitgaaf viel te boeken van f 1676.30, zoodat het saldo bedraagt f 1499.22. Door de heeren L. v. Grieken, MarceiUe en A. Mulder werden deze bescheiden nagezien en acooord bevon den. Den penningmeester werd dank ge bracht voor zijn accuraat beheer. Hierna moest bestuursverkiezing plaats hebber? wegens periodieke aftreding van de hee ren G. Langeveld, H. Verdegaal, G. A. Th eis sen, L. Onderwater en AL Beek», welke allen bij acclamatie werden herbe noemd. Van de Ned. Harddraverij- en Renvereenïging was een schrijven inge komen, om adhaesie te betuigen op een adres aan de Staten-Gesneraal, om den totalisator wederom toe te laten bij de courses. De heer Pijnacker zag er het nut niet van in en was er tegen. De heer G. v. d. Veld integendeel was er voor. Dc voorzitter wenschte, nu de totalisaior is afgeschaft, hem ook niet terug. Op de korte baan zijn ze zeker niet noodig, ja zelfs niet gewenschi. Hij kon zelfs con- stateeren, dat de korte-baan-draverijeu er wel bij voeren. De heer v. d. Veld meende, dat het fokken minder zou wor den en we op '1 laatst niets anders zouden krijgen dan „knollen". De "heer Pijn- acker bleef bij zijn meeuing. De heer H. Verdegaal zeide ais vakman, dat, zoo de totalisafor niet weer wordt toegelaten, het paardenras sterk achteruit zal gaan. Ten slotte ging men stemmen. De uit slag was, dat de vergadering zich mei 42 tegen 22 stemmen uitsprak vóór toe lating van den totalisator. Bij de rond vraag vroeg de heer G. Vreeburg om in ft vervolg den ingang naar de baan zoo mogelijk over het terrein van v. 'Ruiten te maken. Daar de muziek steeds duurder wordt, vroeg en kreeg het bestuur mach tiging hiertegen maairegeleo te nemen. Na een verloting van kamerplanten werd de vergadering gesloten. In de uitstekend bezochte vergade ring van onze afd. van den Ned. R. 'IC Volksbond gaf na de gebruikelijke ope ning de voorzitter het woord aan den heer Th. Raaphorst, om als lid der com missie tot verkrijging van een éigen ge bouw een resumée te geven van de werk zaamheden dezer commissie. De heer Raaphorst deelde dan mede, dat aller eerst was onderhandeld met eigenaars van bebouwde gerceelena doqh deze .ble ken alle te duur. Toen werd natuurlijk overgegaan om te trachten een onbe bouwd perceel te koopen. De aommissie ondervond niet weinig tegenwerking. Als men er mee voor den dag kwam, dat het voor den Volksbond was, kregen de eige naren als ft ware kippevel. ,Ten slotte viel het oog op de terreinen van "den heer Ji. van Graven. Men begaf zich er heen. De heer v. Graven toonde zidh ook hier weder een werkmansvriend. Voor een zeer b. II ijk en prijs kocht de comm. een terrein van 900 meters, waar zij thans met Gods hulp en den krachiigen steun van geestel. adviseur en leden een gebouw heept te plaatsen, waar ons na- zaad nog met ontzag en dankbaarheid te gen op zal zien. Op voorstel van den heer Bakker werd eenteommissie van jongelui benoemd, welke waar zij kan vrijwillige offers en giften zal inzamelen. .Tevens werd nog voorgesteld een vaste steun- penning vast te stellen, dan hebben we zekerheid van een rente voor een bedrag van f 4000. Nadat nog enkele nuttige wenken in verband met deze kwestie ge geven waren en hoofdbestuur en comm. de sanctie der vergadering had gekregen tot het doen van alle noodiige uitgaven, werd deze geanimeerde vergadering ge sloten. NIEUWVEEN. De kinderen der R. K. school hebben voor een week of drie va can tie tot genoegen van de moe ders De reden hiervan is, dat eï dit jaar zooveel kinderen meer op school zullen komen, waardoor men genood zaakt is een leerkracht meer aan te stel len en tevens een geheel nieuwe school te bouwen. Dat vindt zijn voornaamste reden hier in, dat degene, wiens eigendom grenst aan de school, zooveel geld voor zijn grond wilde hebben, dat het kerkbestuur het over de som niet eens kon worden; anders had er alleen een lokaal bijge bouwd behoeven te worden. Nu is men verplicht een geheel nieuwe school te bouwen, hetwelk voor onze parochie een groote kosten zal wezen. Heden heeft men een begin gemaakt met het afbreken van de school, welke 6 jaar geleden pas -een groote verbouwing heeft ondergaan volgens de schoolwet Van de afbraak zal er een noodschooj gebouwd worden op bet kampje van den heer J. A. Kiebert Het afbreken der school en het opbouwen der noodsdbool is opgedragen aan den timmerman K. M. j. Speet. Het is te hopen, dat het weer een weinig meewerkt, zoodat men na den aangegeven tijd weer school zal kunnen doen in de vocfloopige hulp schoot Daar na zal het bouwen van een nieutve school met drie lokalen waarschijnlijk publiek worden aanbesteed. Door den Commissaris der Konin gin is ontheffing verleend van de ver bodsbepaling betreffende het vangen van mollen voor alle gronden, gelegen onder deze gemeente. NCORDWiJKERHOUT, in café De Zwaan vergaderden gisteravond de le den van den R. K. Volksbond, afd. Noordwijkerhouti Tegenwoordig waren 57 leden. De voorzitter heet allen harte lijk welkom en opent met den Christe- lijken groet de bijeenkomst Na voorle zing eu goedkeuring der notulen worden verschillende mededeeêlngen gedaan, o.a. van de goedkeuring der statuten en -het reglement door het Centraal Bestuur. Hierna brengt de heer L. M. v. Noort rapport uit van het onderzoek der re kening van den penningmeester. De com missie heeft tot goedkeuring besloten en stelt voor den penningmeester te dechar- geeren, waartoe wordt besloten. De voorzitter brengt de commissie dank voor hare bemoeiingen. Besloten wordt aan dc onderafd. St Isidores eene geldelijue tegemoetkoming te geven van 2 cent per lid per week en dit te doen ingaan 1 Nov. l.L Het regle ment wotcft in verband hiermede zooda nig gewijzigd, dat deze restitu i -J \ocrtaau aan alle vakafdec'Jingen zal worden toe gekend. Ook wordt in het reglement eene bepaling opgenomen -omtrent het beleg gen der gelden van den Bond en het stichten van nieuwe afdeeLngen. Tot leden der commissie, aan wie de voorbereiding der werkza am heden voor een eigen gebouw zullen worden opge dreven, worden benoemd de hmen J. W. van Parera, H. Langeveld en A. H. van Noort. De voorzitter hoopt, dat zij met beleid en voorzichtigheid zullen ar beiden en dat wij §poedjg iets van "hun pogen zullen vernemen. Ook zal er een spreker worden uit- genoodigd, om het doel een er propa ganda club uiteen te zetten, waarna bij genoegzame deelneming daartoe zal wer den overgegaan. De vragentus leverde nieis op. Van de rondvraag v. erd door verschillende leden gekruik gemaakt. Nadat alle vragers wa ren beantwoord, neemt de voorzitter het woord om a "en te bedanken voor liunne medewerking. Tevens deelt hij1 mede, dat hij van nu 5 ophoudt voorzitter te zijn, aangezhai hij reeds verrekillead-e functies te vervullen heeft .S$u. brengt dank voor de beloonde medewerking van de oprich ting der afd. af en vraagt excuus aan de leden, wanneer hij' zich soms eenigs- zins scherp niodbi hebben uitgelaten, waar bet gold de verdediging der Katho lieke beginselen. Spreker meende dit ver plicht te zijn aan den spreuk van den Bond, waar het gold op te komen voor God en Kerk, Vorstin en Land. Hierna sloot hij met den Christel ijken groet de vergadering. m» iuo>, Volwater alhier is vergunning gevraagd lot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel wijk B, no. 426a. .VOORSCHOTEN. Alhier is plotseling overleden een der oudste inwoners van Voorschoten, de heer J. Harteveld, bijna 93 jaar oud. Dnt is het tweede plotse ling sterfgeval in een week tijds. WARMOND. De Warmond-siche af deeling van het „Groene Kruis" verga derde gisteravond in hotel „De Zon". De voorzitter, Dr. H. J. A. Walen kamp, heette de leden, die in flinke getale waren opgekomen welkom. Secretaris, de heer de Vries las notu len en jaarverslag voor, waarna de pen ningmeester d,e heer L. Papöt. rekeningj en verantwoording deed. De inkomsiten bedroegen f 201,60, de uitgaven f 1S6,S3„ dus f 14,77 batig saldo. De voorzitter beraamde de uitgaven voor het volgend jaar op ongeveer f 175. De heer Van Stijn stelde voor om zoolang d,e vereeniging nog niet in staat was draaibare ligtenten aan te schaf fen, zich te voorzien van ligstoelen met kappen. De voorzitter gjng met dit voorstel accoord,. Het bestuurslid P. G. Paarden- kooper werd met bijna alle stemmen herkozen. T Op een vraag van den heer L. Bree- djjk, deelde de voorzitter mede, dat twintig personen dit jaar gebruik maak ten van de voorradig zijnde artikelen der afdeeling. Het aantal aanvragen zou zeker nog toenemen, nu van lieverlede op de ver eeniging meer d-e aandacht wordt ge vestigd. De heer Van Stijn vraagt welke voorwerpen reeds verkrijgbaar zijn, waar op de inventaris, werd voorgelezen. Deze bleek reed,s vrij omvangrijk te zijn. Bij alle voorgekomen gevallen, kon men hulp bieden. De eere-voorzitter, burgemeester A. J. Schol vin ck, die, trots het ruwe we der, uit Lei dien gekomen was om deze vergadiering bij te wonen, sprak een warm woord van opwekking tot de le den, om de afdeeling te steunen en pro paganda te maken bij familie en ken nissen daar het „Groene Kruis" een zeer goede, onmisbare instelling is voor onze gemeente in zijn geheel. Het ledental der afd. Warmond bedraagt 160. Dat dit getal telken jare aangroeie, dan kan de vereeniging blifve bestaan en haar werk geregeld verder uitbreiden. Over contributie en vrijwillige bijdra gen werd van gedachten gewisseld, en ten laatste besloot men tegelijk met een inteekenlijst ook een dichte bus bij dé gemeentenaren te doen rondgaan. Dit laatste was een voorstel van den heer Koppers. De voorzitter las ten slotte nog voor een circulaire, door den eere-voorzitter ontvangen, waarin een overzicht werd gegeven van d.en uitgestrekten, heilza- raen arbeid van het „G. K.", dat in korte jaren reeds over het geheele land ver takt is. De voorzitter sloot de vergadering. De heer J. C. v. d. Voet Wz, heeft zijn bestuurslidjmaatschap van de veree niging „Gemeentebelang" ingetrokken. ZOETERWOUDE. Door den hevigen storm, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, is, naar bet „Vad." meldt, een in aanbouw zijnde broeikas, omgewaaid. De kas, die eeu lengte had van ruim 30 was nog niet gereed en behoorde aan den heer B. GEWESTELIJK GEMENGD. Zaterdag vond men in de woning van een ruim 70-jarige, alleenwonende vrouw te Woerden, die sinds jaren lang door het Burgerlijk Armbestuur en de diaconie der Ned. Herv. kerk on derhouden werd en Vrijdag was gestor ven, behalve vele nieuwe kleedingstuk- ken, een som gelds van bijna f400. De vrouw verkeerde in een hoogst vervuil den toestand. Voorzitter de beer T. P. Klein, bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de aio- tulen voorleest, die zonder bemerking worden goedgekeurd. ingeiiomen zy'n eenige missives van Ged. Staten, goedkeuring berichtende van eenige raadsbesluiten, gemeentebegroo- ting 1914, Kon. besluit uitwoning bur gemeester, enz. Schrijven van den heer v. d. Voorn, houdende mededeeli.ng, dat hij wegens gevorderden leeftijd en de toenemendé cischen, die het ambt stelt, ontslag neemt als wethouder tegen 1 Jan. 1914, dan kende voor hei vertrouwen, hem ver leend. Schrijven van de heeren v. "Heinessen, -Ter.iorct, Schijf, Brouwer en 'Hoogen- boorn, als ambtenaren den Raad dank zeggende voor de gunstige reeling van hun pensioen, eerstgenoemde tevens voor de verhooging van z'ijn traktement. Schrijven van den heer Hoogenveen, ontslag aanvragende als brugwachter aan tie A ch t erw e tering. Schrijven van den heeT R. de Jong, verzoekende de Woutwatering te mogen pachten voor f193 per jaar. De Voorzitter stelt aan de orde het verzoek der ingezetenen van den Veendcrpolder omtrent een rijweg naar Roelofarendsveen. De heer Lie verse zegt, dat hem medegedeeld is, dat de heer Bontje thans f25 eischt per jaar van dengene, die met paard en rijtuig zijn erf passeert, gesjotqa wordt djtpiyit aan te houden, aangezien B. en W„ in onderhandeling) zijm met het polderbestuur. Aan den heer .Hoogenveen wordt eer vol ontslag verleend als brugwachter, en besloten aan de enkelen, die de Achter wetering- per vaartuig passeeren, ondet zekere voorwaarden een sleutel van de brug ter hand te stellen, en Voofloopigi geen brugwachter aan te stellen. B. en W. stellen voor, de .Wjoutwate- rnig te verpachten voor den "tijd van drie jaren aan R. de Jong voor flOOp. De heer Li e v er se zou het wensche- lijk achten, dat het vischwater publiek] verhuurd werd. De Voor zitte r noem de eenige bezwaren, aan het verpachten verbonden. De heer v. Dam merkte opli dat tegenwoordig des nachts 20 a 25 motorvaartuigen de Wout watering hiep passeeren en daardoor de palingvisscherij zeer belemmerd wordt en dit de reden js dat niet meer pacht verkregen kan .wor den. Voorstel van B. enW. aangenomen. De wijziging der begroeting 1913 wordt goedgekeurd. Tot plaatselijke geneesheer voor 191.4' wordt benoemd de heer L. E. Loth- arts alhier. Benoeming wethouder wegens het be danken van den beer v. d. Voorn. Met zes stemmen wordt gekozen dc heer C. P. v. d. Geest, terwijl één stem 0$ den heer Molenaar wordt uitgebracht De Voorzitter vraagt, of^de heer, v. d. Geest die benoeming aanneemt De heer v. d. Geest antwoordt, dat hij had gehoopt, dat de heer v. d. Voorn dat ambt zou blijven vervullen, doch nu' deze bij zijn besluit blijft en de keuze op hem zoo eenstemmig is dankt hij den Raad voor het vertrouwen in hem gesteld' en hoopt hij zijn beste krachten aan de belangen der gemeente te geven. De Voorzitter erkende, dat de heer] v. d. Geest een zware taak op zich nam,- doch verheugde zich over diens gOiomen besluit en wenschte hem vah harte geluk. Alle leden betuigden mede hun in stemming. Daarop richtte de Voorzitter zich tot den heer v. d. Voorn en dankte hem voor de vele diensten, de gemeente als wethouder bewezen, en de opofferingen, die hij zich had getroost. De heer v. Dam sloot zich hierbij aan en wees op de goede verstandhou ding, die steeds in hunne vergaderingen had geheerscht en bij verschil van in zichten steeds waardeering en hoogach ting van den heer v. cL Voorn had onder vonden. Aan den heer Frankhuizen, hoofd der openbare school te Hoogmade, wordt toegestaan 2 pet. bij te dragen voor zijn pensioen. Hierop gaat de Raad in comité-gene raal ter afdoening van reclames hoofdeL omslag. Na de heropening verlangt bij de rondvraag niemand het woord en sluit de Voorri.ter dc vergadering. Onderwijs. R.-K. On derwijzersvereeniging Sectie B. Gisteren is te Amsicrdam de alge- meene vergadering van bovengenoemde vereeniging gebonden onder voorzitter schap van den heer J. Th. Kloosterman). De voorzitter sprak in zijn openings woord de wensch uit, dat ft verzoening^ gezinde Kabinet-Cort v. d. Linden ook verzoening brenige tusschen de onderwij zer en zijn salaris, en1 drukte zijn vreug de u.itt over de houding der rechtscihe par tijen tegenover de onderwijs-commissie. Bij de aan de orde zijnde bestuurs verkiezing wegens vertrek van den heer Luyf naar het Aartsbisdom, werd me degedeeld, dat de heer Th. W. Diemei te Gouda in diens plaats gekozen was. De heer j. Smal werd herkozen als lid van het ondersteuningsfonds. Bij de rondvraag bracht de «heer Vonk (Haarlemmermeer), hulde aan het be stuur van sectie B. voor de propaganda1 van den R. K. Volksbond en de aange kondigde lezing over R. K. geschiedenis en onderwijs. Spreker beval aan voor de volgende vergadering een strijdlied uit „De Leeu werik" in te studeeren. Spreker sprak voorts den wensch uit, dat er een eigen vaandal zou komen voor de diocesane vereeniging, dat dan geplaatst zou worden in de retraite-ka pel te Noordwijkerhout. De voorzitter repliceerde, dat het be stuur de wensch en van den heer Vonk op dé eerstvolgende bestuursvergadering zal bespreken. Aan de orde is voorts punt 9 der agenda: Voorstel van het bestuur: De algemeen e vergadering van Sectie B draagt het bestuur op, een onderzoek fti' te stellen, naar het aantal leeken -onder- wijzers, verbonden aan de Broederscho len, in het Bisdom Haarlem. De voorzitter stelde voorop, dat in dit voorstel niet de minste antipathie tegen de Broederscholen ligt. Maar er zijn bepaelde Broederscholenj, waarop toestanden zijn, waarmee de lee ken onderwijzers niet kunnen dwepen Zoo b.v. zijn er scholen, waarvan1 het hoofd een religieus is, maar 10 of 12 leekenondcrwijzers verbonden zijn. !n het Bisdom Breda schijnt men van een zelfde gevoelen blijkens een pas aan genomen motie cp een vergadering van' Roomsche onderwijzers, waar gepro testeerd werd tegen het feit, dat op de religieuse-schclen de beste betrekkingen aan niet-leeken worden gegeven. Het bestuur van Sectie B verlangt al» leen ecu overzicht te krijgen van den

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 2