BUITENLAND. MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1277. Bureau OUDE SINGEL 54, Ï^EÏÖEIV. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. glT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1/1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post 1.50 per kwarto. Afzonderlijke nummers 2Vi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Maandag 32 December 1913. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent1 ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Vissch\érij-d\ebat. Hét tot der zeelieden. jRuim zes uur is er Zaterdag gedebat- [fder'd over de visscherij in alle beschik bare wateren en over eenige andjere aan gelegenheden. De vraagstukken, die in het visscherij- {djebat ter tafel werden gebracht, zijh zeer Interessant, doöh van zeer specdaleo [aard en enkel door deskundigen te be oordeelden. Zoo hiernieuwdén de hee ren Duymaer van Twist en Hugenholtz Ïïun aanVal van het vorig jaar tegen d,e Wtvisscherij. Beide afgevaardigden ver langden het vaststellen van een maat, beneden welke niet gevangen mag] wor den, op haring, ansjovis en spiering. [Minister Treub kon in deze, evenmin 'als in andere kwesties, geen bepaalde toezegging doen, maar zegde ernstige "[overweging toe. In den namiddag klaagde de heer [Spiekman over het lot der zeelieden', In.l. over hunne gebrekkige rechtspositie, over het ontbreken van een ongevallen verzekering voor déze werklieden. Mi nister Treub dfeelde mede eerste de so ciale verzekeringswetten van Minister iTakna ta moeten afbreken, eer hij zijn aandacht zou kunnen schenken aan een ongevallenverzekering voor dé zeelie den. 'n Schraal vooruitzicht wordt dén belanghebbenden door Minister Treub ALGEMEEN OVERZICHT. De Romeinsdhe Jribuna is zeer in genomen wet den thans voltooiden ar beid der commissie voor de grensafba- kening van zuidelijk Albanië De ^commissie heeft de vier distric ten Argyrocastro, Libokowo, Premeti en iDelwino bij Albanië ingedeeld, juist het gëbied, dat 'Italië en Oostenrijk steeds >ls Albaneesch hebben beschouwd. Dleze beslissing zal voor goed een einde ma ken aan een reeds te lang geduurd heb bend geschil. Het officieuse blad ziet de toekomst jimtussqhen hoopvoller tegemoet dan de ambtelijke kringen te Rome, die een tijd perk van opleving van het bendewezen Ün Albanië voorzien. Over de kwestie der Egeïsdhe eilan den zij(n - nog onderhandelingen tusschen 'de kabinetten te Rome, Berlijn en Wiee- tnen gaande. Het schijnt, dat het Drie voudig Verbond in beginsel tiet voorstel ,van Engeland daaromtrent zal aanvaar den, maar tooh acht Italië het tijdstip itot ontruiming van de elf eilanden, die Jhét bezet houdt, nog niet gekomen. De 'iregeering zal eerlang den mogendheden ,een nota doen overhandigen, ten bewijfce dat in Libye nog steeds Turksdhe troe pen aan het verzet deelnemen. .Turkije heeft dat trouwens nooit ont kend, maar er terecht op gewezen, "dat »'gr-«a 43) Al deze gedachten lieten hem dag goch' nacht met rust. De ijver voor zijn studiën trad op den achtergrond; alles scheen hem klein en vervelend naast de 'groote vraagstukken van den dag. Zijn iwerk leed zichtbaar daaronder. Erger nog was, dat zijn warmbloedige Vriend geen gelegenheid liet voorbij gaan, van zijn inzichten openlijk blijk te jgeven, wat hem meermalen met de po litie in aanraking bracht. Frans had zich [daaraan wel niet mede schuldig ge maakt, maar hij wilde zijn vriend toch piet verraden en had zich daardoor me- hige scherpe bemerking van zijn over heden op den hals gehaald. Dit alles drukte hem zwaar. Hoe zou hij zijn weldoener in de oogen durven zien, waar hij diens verwachtingen zoo zeer teleurstelde. Was het werkelijk niet beter, dacht hij, maar een koen besluit te nemen, met jde studie uit te scheiden, en, wat zijn jvriend hem reeds vaak voorgesteld had, jeen anderen loopbaan te kiezen? Zijn liefde voor de studie scheen hem nu een [dwaling. Ga,nsch in gedachten verdiept, wps hij die troepen niet in opdracht der Porte aan de zijde der Arabieren meevechten. Zij moeten beschouwd worden als een korps, waarover Turkije niets te zeggen heeft. Italië schijnt echter de redelijk heid van dat betoog niet te ^villen inzien, en stelt de ontruiming der eilanden ifit De Jribuna schetst het vraagstuk der vier voor de D'ardanellen liggende eilan den als het ernstigste, omdat 't gevaar dreigt, dat Turkije om (het bezit van Chios en Mytilene in oorlog met Griekenland wordt gewikkeld. Het blad is van oor deel, dat de haast, die de Drievoudige Entente ha,n den dag legt om de eilan denkwestie te regelen, Europa nog wel eens zou kunnen plaatsen voor een nieu wen oorlog, die dan weer met kunst en vliegwerk plaatselijk moet worden be perkt. De „Germania" geeft in verband met het overlijden van kardinaal Rampolla de volgende bijzonderheden over het H. College der kardinalen. Kardinaal Rampolla, die, gerekend naar zijne verheffing, op de derde plaats stond in de orde der kardinaal-priesters, trad steeds als hun hoofd op, daar zijn beide voorgangers, de kardinalen Netto en Gib bons, niet in Rome vertoeven. Volgens zijn leeftijd van 70 jaren stond hij tus- sdhen de kardinalen Lugon, die 71, ,en Rinaldi, die 69 jaar oud is, op de 25e plaats, nadat zijn mede-kardinaal Res- pighi, die denzelfden leeftijd had als hij zelf, in Maart van dit jaar was overleden. In den loop van 1913 stierven zes kardinalen, drie Italiaansdhe en drie bui- tenlandsche, één .uit de orde der kardir naai-Dissöhoppen, een uit ae örae uer kardinaal-diakens en vier uit de órde der kardinaal-priesters. 'Het H. College bestaat thans uit 56 leden, waarvan er 24 door Leo [XIII en 3,1 door Pius X zijn gecreëerd; één is in petto aangesteld. Van de kardinalen, die in hetzelfde consistorie (14 Maart 1887) gecreëerd werden als kardinaal Rampolla, leeft nu alleen nog kardinaal Serafino Vannutelli. Op het onlangs te Milaan gehouden Kafholiekencongres had, naar men weet, monsignore Rossi, aartsbisschop van Udi- ne, verklaard,- dat de Heilige Stoel niet meer dacht aan het herstel van het wereldlijk gezag, maar er zich mede z<pu terveden stellen, indien voor zijne onaf hankelijkheid bijzondere internationale waarborgen in het leven werden ge roepen. Het Vaticaansöhe orgaan, de j,Osser- vatore Romano", schrijft thans in een officieele nota, dat deze besprekingen te Milaan een zuiver academisch karakter hadden, en dat niemand opdracht had ontvangen, namens den Heiligen Stoel eenige verklaring af te leggen. Niemand had dit ook willen doen, want het is vol strekt niet bewezen, dat het herstel van het wereldlijk gezag van den Paus niet een gebod van politieke noodzakelijk heid is. verder gegaan, toen een opgewekt: halt, hem plotseling deed opschrikken. In verwarring keek hij rond; zijn muts vloog van het hoofd. Hoe ver wil de wandelende scho lier heden o'p 't Sylvester nog? vroeg Magna Behrenberg, die voor hem stond. Ik hoop, dat de geleerde heer over den weg aan mij denkt, want maandenlang heeft hij zich niet laten zien... Nu, hoe is het gegaan? vroeg zij goedmoedig, toen zij zijn ontsteltenis bemerkte. Al les toch goed? Zijn hoofd, dat hij even opgeheven had, zonk weder op zijn borst. Frans had wel in den grond willen zinken van schaamte. Weder tegenspoed gehad? vroeg Magna verder. Ik hoorde, dat uw ge tuigschrift in den herft niet meegevallen is; maar ik dacht, dat gij het wel inge haald zou hebben. Frans wist niets te antwoorden. Zijn groote verlegenheid verwekte haar deelneming. 't Is anders geen geschikte tijd om te studeeren. De onrust van het jaar zal je afgeleid hebben. Was het zoo? Kom, ga met me mee, ging zij vrien delijk voort. Kom .den avond bij mij doorbrengen, dan kunnen wij genoege- lijk praten. Het verheugt mij een gast te hebben a.nders zou ik de laatste uren De Belgische Kamer heeft eindelijk 'de laatste artikelen van de schoolwet die men besloten had voor het reces nog af te werken, aangenomen. Nadat wé- derom heel wat langdurige beschouwin gen en redevoeringen door de heeren socialisten en 'liberalen ten gehoore wa ren gebracht, werd tenslotte artikel 13 volgens den tekst der regéering aange nomen. Verschillende voorgestelde wij zigingen werden met de stemmen van rechts tegen links Verworpen. De overige artikelen zullen, gelijk men weet, na de Kerstvacantie jn Januari be handeld worden, en naar het te hopen js,- oo'R spoedig definitief worden afgehandeld. Aan het slot der zitting nam de Kamer verschillende voorioopige credieten aan. Het Brusselsdhe „N, v. d. Dag" geeft Ihet volgende staaltje van socialistisch wanbestuur Het socialistisch gemeentebestuur van Herstal exploiteert voor eigen rekening de gasfabriek. N'u gaf citoyen Bourget, schepen in den raad, lezing van het ver slag over de werkzaamheden van het jaar 1912, alsook van de rekeningen. Het Ka tholiek raadslid Closset bewees met de onweerlegbare stukken er bij, dat, dank aan de onwetendheid- der socialisten in bestuurszaken, er aan de gemeente een verlies berokkend was van 41.470 francs. En dat in een enkel jaar! De bewijsvoering van Closset was zoo duidelijk, dat de gemeenteraad, waarin nochtans maar 2 Katholieken zetelen, weigerde de rekeningen goed te keuren. Men ziet, wat het zijn"zou, als de socia listen het land moester besturenZ,e kuin- n#M*- nnc me+-=«**van een enkelen stadsdienst uit de voeten. Verschillende Diuitsche bladen wijden nog nabeschouwingen aan het vonnis, door den Straatburgschen krijgsraad te gen den 20-jarigen luitenant Von Forstner uitgesproken. De meeste bladen zjjn van oordeel, dat het vonnis zeer streng moet worden genoemd. De alldeutsche „Tagl Runds." meent: dat het vonnis menschelijkerwijs gespro ken zeer hard is, al is het ook het zacht ste, dat volgens de rechtsbepalingen ge veld kon worden, wanneer de rechtbank onmogelijk tot vrijspraak kon eon- cludeeren» De „Morgenpost" schrijft: „De straf is billijk, maar ook gestreng, en uit ver schillend oogpunt zelfs hard te noemen. Voor de kwajongensachtige dwaze woorden is dit jongmensch werkelijk zwaar gestraft, maar juist zijn jeugd, dje als verzachtende omstandigheid is aan gemerkt, wordt aanklaagster der werke lijke schuldigen. Op lieden als dit jonge luitenantje moet het voortdurend wijzen op het gebruik van de wapenen, de uitwerking hebben die hier niet achterwege is gebleven." De D.uitsche „Tageszeitung" schrijft: „Het vonnis zal zelfs door de anti-mili taire pers als zeer streng, ja als (een harde boete erkend worden. Die anti-militaire van het jaar alleen moeten zijn. Mijn vader wordt ongaarne aan de jaarwis seling herinnerd en mijn broeder zal eerst laat terugkeeren. Magna sprak rustig zonder hem weer met vragen lastig te vallen. Zij wilde hem tijd laten weder op dreef te komen. Ziezoo, wij zijn er, zeide zij, voor de slottrap van Feldhaus de sneeuwvlok ken van hoed en mantel schuddend. Laat je door den bediende naar den huiskamer brengen. Ik moet eerst even naar vader gaan. Frans volgde den bediende, die hem naar de aangenaam verwarmde kamer yoerde. De knecht bracht licht en dekte een kleine tafel voor twee personen, Frans beleefd vragend plaats te willen nemen en de freule verontschuldigend die nog eenige oogenblikken door den baron opgehouden werd. De jonge man gevoelde zich door de- 'ze ontvangst geeerd. Tot dusverre was hij door zijn weldoenster zoo geheel als een knaap behandeld; thans achtte zij hem blijkbaar hooger. Magna verscheen spoedig en was een aangenaam gastvrouw voor den -jongen man. Het was er recht aangenaam in het vertrek'; de waterketel zong en pruttel den, wijn en rum stonden op tafel en M,agiia bereidde gen krachtigen war pers kan uit de uitspraak van denStraats- burgschen krijgsraad Ieeren hoe gestreng onze militaire wetten zijn en hoe hard onze krijgsraden bij overtredingen straffen." Ook de „Köln. Volksztg." js van oor deel, dat de straf hard is voor den luite nant, die jn zijn jeugdige onbezonnen heid gehandeld heeft. Het „Berl. Tagebl." keurt de uitspraak goed, wijl zij een werkelijke voldoening schenkt Niet alleen wordt hiermede de lichaamsverwonding uitgeboet, maar ook de meening, als zouden de militairen in Duitsdhland vrijelijk van hun wapens kunnen gebruik maken, weggenomen. Volgens een bericht uit Mexico aan de jtTimes" houden jn Ciudad— Mexico en in andere plaatsen in de noor delijke staten de runs op de banken, steeds aan. Het publiek verlangt in baar geld betaald te worden. Jodh zijn de berichten vam een fkian- cieele crisis, die Mexico zou doormaken,- gelijk N.-Amerikaansche bladen meldden, zeer overdreven,. De bedoeling js blijk baar het crediet van het land te onder mijnen. De groote banken staan nog steeds in relatie met de regeering; haar geld middelen zijn nog in orde. GEMENGD. r-Ook te Parijs is de winterkoude plotseling ingevallen en in nog erger mate dan bij ons. Verscheidene personen wer den zoozeer door de koude overvallen, dat zij in deemiswekkenden toestand naar de ziekenhuizen moesten worden ge bracht -..Door een brp.n d, is een groot onbewoond" lanumns te Bath in asch gelegd. De schade wordt op 2500 pond sterling geschat. Gevon den papieren wijzen uit, dat de suffra gettes weer de hand in het spel 'hebben. r-- In den afgeloopen nacht liet een nog onbekend dader een zeepfabriek, aan den straatweg naar "Mittelhausbeigen in de voorstad Kronenburg bij Straatsburg gelegen, door middel van dynamiet in de lucht vliegen, j^et gebouw Werd totaal vernield. Menschen werden bij den aanslag niet gewond. Tengevolge van de ontploffing van een gashouder vloog de postwagon van den trein, diè om [4 uur 30 min. 's morgens uit Parijs vertrekt, in brand. Talrijke brieven werden tot asch verteerd. Vrijdagavond 9. uur is een personen trein bij Löttringhausen ontspoord. De locomotief is van den spoordijk ge vallen. Een volgende personentrein js op den ontspoorden trein ingereden. Een hulptrein met geneesheeren en een zie kenwagen is onderweg. Blijkens nadere opgaven zijtn acht passagiers gekwetst; de machinist en de stoker hebben levens gevaarlijke brandwonden opgeloopen. De wali van Erzeroem seint, dat een aardbeving het dorp Sjewrik- soefla heeft verwoest. Jjaikéle inwoners zijn gedood, anderen gewond. Je Tsitak is eveneens groote schade aangericht. Na dere bijzonderheden ontbreken. men drank, terwijl allerlei smakelijke gerechten den honger des jongelings stilden. Ongemerkt wist Magna hem daarbij zijn gemoedsbezwaren te ontlokken; wat hij zeide, was wel doordacht voor zijn jaren en hij vond een opmerkzaam ver trooster. Gij wilt nu een vaderland dienen, dat zich aan zooveel onrecht schuldig gemaakt heeft, antwoordde Magna hem. De wereld heeft reeds slechtere en min der rechtvaardige tijden gekend dan de ze. Het beste en zekerste daarbij is ze ker, op de plek, waar men gesteld is, zijn plicht te doen4 het braafste, zich nuttig te maken en het verdere rustig af te wachten. Wij zijn niet geroepen over alles een oordeel te vellen. Alle aardsche verhouding zijn aan Gods be stier onderworpen... Of zijt gij mijn mee ning niet toegedaan, vroeg zij, ziende, dat hij plotseling heftig het hoofd op hief, als wilde hij iets antwoorden. Spreek slechts, noodigde zij hem vrien delijk uit. Recht moet toch recht blijven, zei de hij, en als mijn land... ik bedoel die over dit geval te beslissen hebben, on recht doen, wil ik liever het land ver laten dan het te verdragen. Deze beschouwing strekt u tot eer, ik .vrees iiiLussclien, dat gij dap ee,u Federatie R. K. Middenstands- vereenigingen. Het bericht van de „Tijd", dat en medio Januari te Utrecht eeïi verga dering zal plaats hebben, om tot over eenstemming te gejraken in zake de fedef- ratie van alle R. K. Middenstandsbon)- den, wordt door den heer A. Kéll'Q- naers, hoofdredacteur van de R. K. Mid1- denstander, in de „Maasbode" als „zeer voorbarig" tegengesproken, en vanwege het hoofdbestuur der Haarlemsche Han ze wordt aan de „Msbd." medegedeeld^ dat bij genoemd bestuur daarvan niets bekend is. 50-jarig jubileum der Staatsspoor. Naar de Tel. verneemt, is dezer da gen aan het personeel der Staatspoor* dat 25 jaren en langer in dienst defi maatschappij is, de gratificatie van 30 dagen bezoldiging uitgekeerd. Deze gratificatie met getuigschrift werd aan 3000 a 4000 personen uitge reikt tot een totaal bedrag van onge veer f300.000. Naar ruwe schatting zal deze bij hef 50-jarig bestaan der maatschappij door de directie genomen maatregel, voor het overige in dienst zijnde personeel, dat thans nog geen 25 dienstjaren telt, vap de maatschappij in de toekomst nog een!, som vorderen van ongeveer f2.000.000. Behalve de bovengenoemde bedragen1, betaalde de maatschappij ter gelegen heid van haar 50-jarig jubileum aan het geheele personeel uit, varieerende va» 1 tot 14 dagen bezoldiging, welke feestk gave haar ongeveer f 500.000 kostte. Voorwaar, ..respectabele ciifers, i Tegen de straatzangers cn de café-chantant-liedjes. Het Hoofdbestuur der Dioc. Veree- niging van djen Volkszang in Limburg) heeft een adjres gericht tot de heeren- Burgemeesters d(er Limburgsche gemeen-» ten, waarin hunne medewerking ge-» vraagd wordt in de actie tegen het zede-» looze en verdjer het naar den inhoud out benullige straatlied. Het laatste gedeelte van het adres, reprodluceeren wij hier, om er onze in-» stemming medje te betuigen ,Om aan dezen wantoestand paal en perk te stellen en met vrucht werkzaam] te kunnen zijn aan dje veredeling van dep volkszang, richten ondergeteekenden,; leden van het hoofdbestuur der Dioce-i sane Vereeniging van den Volkszang in Limburg, tot U, Edelachtbare Heeren, het beleefd maar dringend) verzoek, in het belang van de zedelijkheid en de be schaving van ons gewest, aan alle straat-» zangers gedurende dén loop des jaars, maar vooral bij kennissen en andere openbare feestelijkheden, het venten en zingen van liederen langs den weg te verbieden. Ook verwachten zij, dat een streng politietoezicht zal üiijgeoefencJI wordjen op hetgeen in de herbergen en zoogenaamde „café's-chantants" wordt voorgedragen. De eer van ons gewest is er mee gemoeid. Op strijd tegen het zwerver zult moeten worden, sprak Mag na lachend. Overal doen zich wel eens brandende kwesties voor. Gij zijt niet verantwoordelijk voor de handelwijze der regeerders, handelingen, die boven dien moeilijk door den eersten den bes te te beoordeelen zijn. Kunt gij later; als man eenmaal invloed op den gang, der zaken krijgen, wel aan, plaatst u dap steeds .aan de zijde, waar het recht is, maar vergeet niet, hoe veelzijdiger de vraag, hoe moeilijker het antwoord. Was dan nu de weg zoo moeielijk te vinden, dat Duitschers tegen Duit- schers vechten moesten, vroeg hij met de hem eigen hardnekkigheid. Ik heb in dit geval, gaf Magna nadenkend ten anwoord, bedacht, dat altijd, als het zwaard getrokken wordt, het recht van den sterkste van kracht wordt. Wij, die er niet aan kunnen ver beteren, moeten ons in 's hemelsnaam daarbij maar neerleggen. Zij ging op idit thema nog voort, maar de oorlog, dien zij besprak, deed haar denken aan een graf in de verte, waar in een jeügdig, lief leven gezonken was, aan de smart, die de ouders van Josi die Tiny op dezen Oudejaarsavond ge voelen moesten. Tiny had haar steeds 'n heilgroet in 't nieuwe jaar gezonden of zij nu schrijven zou? (W,ordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1