16 BUITENLAND. as) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1272. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwarto Afzonderlijke nummers 2Vfl cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag December 1013. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Gröote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 reggls 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Begrooting van Justitie. Geweste lijke belangen. De heeren Mendels en Van Hamel hebben er gisteren bijl do begroottinjg van Justitie over geklaagd, dat het werk program des ministers well wait over laden is, Z,e hebben daarin niet Iheei eui al ongelijk. Behalve het kolossale ontwerp tot regeling van de administratieve recht spraak, noemt tie minister -in zijn me morie van antwoord nog de ontwerpen van de vorige regeering, tot voorwaarde lijke strafopschorting, de berechting der zoogenaamde psychopathen, het 'ontwerp tot regeling van woonwagens en woon schepen, en ook dat tot regeling der naamloozs vennootschappen. Een spoe dige behandeling dezer ontwerpen zal door den Minister met kracht worden bevorderd. ;tis waarlijk te wenschen, maar gezien de groote omvang, dien de eventueele behandeling van een ont werp tot regeling van .de administratieve rechtspraak zal hebben, is er niet zoo heel veel kans op, dat de inventaris van de vorige regeering spoedig gemeen goed zal worden. De heef Van Hamel drong nog Weer eens aam op een wijziging in de voor schriften betreffende de preventieve hech tenis. Iedereen zal zich bij dezen w'ensdh kunnen aansluiten. De treurige geschie denis van den brievengaarder, die zeven weken lang preventief gevangen gezeten heeft qp vordering vani het openbaar ministerie bij de rechtbank te Alkmaar, ligt ieder nog versch \n hot geheugen. - Bij een ander betoog van den heer Van Hamel kunnen wij ons minder goed aansluiten, nl. zijn betoog, dat „het buiten kijf moet zijn, dat in een land als Neder land de facultatieve lijkverbranding mo gelijk moet zijn". 'tlWjas eigenlijk geen betoog, doch slechts een zuiver consta- teeren zoo van* zelf sprekend vond de afgevaardigde het. Wijl, die in de lijk verbranding g e e n 'enk et wetenschappe lijk vastgesteld, belangrijk voordeel zien,, doch slechts nadeelen, vooral nadeden voor de Christelijke overtuiging, kunnen die meening natuurlijk niet deeleri. Voor wettelijke middelen tot beteugeling van de oneerlijke concurrentie pleitte de heer Schimm van der Loeff. W|e geloo- ven, dat de kansen op de verwezenlijking van dezen wensch onder het vorig minis terie beter stonden dan nu. In de avondzittiing..— de Wjaterstaats- begrooting werden verschillende lo cale belangen besproken, 't Voornaamste vindt men in ons verslag. Die heer Van Wiichen j(afgevaardigde voor Haarlem mermeer) en in aansluiting met hem de heer de Monté Verloren (afgevaardigde voor Breuiketen) vestigden de aandacht op een voor ons gewest voorname zaak, nl. de aansluiting van Ter Aar aam de spoorlijn Gouda-Alpben-Boskoopi, terwijl de Leidsche afgevaardigde, prof. Heeres, wees op den onhoudbaren. toestand van het station te Leiden. FEUILLETON. Doet wat gij kunt. Tiny heeft al tijd gezegd, dat gij' haar zoo goed be grijpt. Voor zoover ik weet, is zij in het park gegaan. De arbeiders buiten zullen u wel kunnen zeggen welken weg zij ingeslagen is. Zeg haar maar, dat ik haar toilet geheel wit heb laten maken. Zij behoeft er maar leen' paar' bonte bloe men op te dragen. Haar nioht draagt 'n dergelijk costuum. Het arme meisje heeft twee broeders en een neef ver loren en er toch dadelijk in toegestemd, voor eenige uren den rouw af te leggen. Bernard geloofde niet, dat deze laat ste overweging bij Tiny van invloed zou zijn. Toch sloeg hij den weg naar het park in. De laatste dagen hadden hem de ver andering, door den tijd in de verhou dingen veroorzaakt, zeer doen gevoelen, en hij had zich afgevraagd, of hij er wel goed aan gedaan had, den wensch zijns harten, om naar Fischenich te gaan op te volgen. Wel hadden de oude vrienden hem al len met vréugde begroet; de last van den tijd drukte echter zwaar op hem'. ALGEMEEN OVERZICHT. In ons nummer van gisteren1 deelden Wij mede dat er i brand in het paleis te Schwerin Was uitgebroken 11 Hiet groot-hertogelijke kasteel behoort tol een der schoonste v,an Dpitschland en ligt oip een eiland tusschen het Schweriner- en Burg-mieer. Het vuur brak Zondagavond omstreeks half negen uit in de „gouden zaal" waar, volgens geruchten, een film tijdens een voor stelling voor het hof vlam zou gevat .hebben. Door den storm stond in korten tijd de geheele zuidelijke vleugel van 'het kasteel in vlamtnen. Het garnizoen snelde te hulp om. de kunstschatten te redden. Om' 1 uur 's nachts stond de kolossale toren tusschen den westelijken en; zuide lijken vleugel in brand en volgde er ont ploffingen van de jachtammunitie. De duistere nacht werd verlicht door het fantastisch schijnsel van de groene vlami- men welke uit het smeltende koperen dak siloegen. Om half drie was de brand weer uit Rostock ter plaatse, omJ drie uur Was mien het vuur meester, zoocfat het .hoofdportaal en de Johann-Albredhjt vleugel nog behouden bleven. Prachtige kunstschatten o.a. zeldzame gobelins en schilderijen waren een prooi der vlam men geworden. Die terrakotten w^den echter gered. Het slot zou'voor zes millioen mark Verzekerd zijn. 'Die dief'van het' mèêstêrwenk van Leo-" nardo da Vinei Joconda is gevonden. Perugia, de dief, is inder tijd te Par ijls veroordeeld wegens dief stal. Men bezat dus vingerafdrukken van hem, die nu zijn vergeleken met de af drukken, gevonden op de lijst van het schilderij. Deze komen overeen met de Vingerdrukken van Perugia. Vineenzo Perugia heeft na zijn arres tatie blijken van de hoogste verbazing, gegeven over de behandeling, hem aan gedaan. Hiji had gedacht Italië een on- schatbaren dienst te hebben bewezen en eer lof dan straf te hebben verdiend. Het schilderij komt Italië toe, ons land heeft het geïnspireerd, is zijn redenee ring. De belangstelling in de Joconda" is enorm'. De schoone Mona Lisa kijkt op het oogenblik weer raadselachtig glimla chend de wereld in. Haar beeltenis is nu ter bewondering uitgestald in de Uf- fizi te Florence en 't lijkt wel een pel grimsoord, zoo komen zwermen men- schen van alle kanten toegestroomd, om zich Van de wedervinding te overtuigen. Volgens de Figaro kwamen de bestu ren v,an verschillende kunstenaarsverieiei: nigingen bij Mona Lisa op audiëntie. Die treinen vooral voerden een menigte Franschen naar Flo rence om zich te overtuigen, dat een der aantrekkelijkste De graaf was in opgewonden, ver-, bitterde stemming. Als onderdaan van ttwee landen was hij valsch beoordeeld geworden, als hij niet aan de uitingen van bovenmatig opgevoerde vaderlands liefde mededeed. Met eenigen zijner na buren en standgenooten was hij deswe ge in onmin geraakt. En ujk hem was het velen gegaan, De uiterste partijen waren er 'tbest aan toe. Zij joegen blindelings hun doe] na en eischten daarbij ieder voor zich het recht. Alles ging hem verward door 't hoofd toen hij het park doorliep om de doch ter des huizes te ontmoeten. Eerder dan hij' gedacht had, trad zij hem uit een zijpad tegemoet. Zij zag bleek en had geweend. Toch ontweek zij hem niet. Ik weet, waarom gij komt, sprak zij, zoodra zij bij hem was. Mama heeft zich over mij bij u beklaagd. Gij weet echter, dat ik optreed voor wat ik als recht erken. Ik heb mama in deze zaak alles toegegeven wat zij wenschte, boe- wel het zeer tegen mijn gevoel is. M«ar aan alles komt een einde. Zij hield een oogenblik op, alsof zij een antwoord verwachtte. Daar Behren- berg echter zwijgend naast haar loo- pen bleef, ging zij opgewondener voort. Eerst werd gezegd, dat het een doeken uit hun, Louvre-museum niet verloren is. Wjanneer het doek Florence verlaat, zal het, alvorens het acn Frankrijk te ruggegeven wordt, eerst nog een paar dagen in de Villa Medici te Rome wor den tentoongesteld. Hier zal een en treegeld worden geheven en de som, daardoor opgebracht, zal ten goede ko men aan de werken van weldadigheid1 van 'Koningin Helena. In België hebben de liberalen in tal van steden gepoogd liberale betoogin- gen te organiseeren tegen De nieuwe schoolwet. Deze manifestaties hebben haar uit werking gemist De betooging van Zondag 'in het liberale Brussel, die de kroon op het werk moest zetten, heeif bet fiasco vol komen gemaakt. Het doffe gerommel (Jer trommels in de kille verlaten strafei van de hoofd stad, heeft geen geestdrift vermogen te "wekken. In Luik, Gent en Bergen hadden de betoogingen weinig om het lijf, maar zij 'maakten toch niet zoo'n poover figuur als de manifestaties te Brussel waaraan zelfs burgemeesters en schepenen, deel namen. Volgens Belgische bladen 'liepen in den stoet hoogstens 3500 menschep miee. Een poover resultaat als vrucht yan een maandenlange ophitsing! De rebellen in I j Mexico zijn na verschillende terwoede aanval len opae havénstacF fampico met ach terlating van. honderden do,oden ,voor goed teruggeworpen. De rebellen moes ten optrekken, achtervolgd door de ca valerie van generaal Arzamendi, die hen tot op 15 kilometer van de stad volgde en in den rug bestookte, waarbij de vluchtenden nog aanzienlijke verliezen' leden. GEMENGD. In een houtwerf te Dievonport is door de '3 u f f r a g e 11 e s 'brand gesticht. De schade wordt op 12.000 pond ster ling geschat. Een Londensch blad deelt mede, dat een bord der suffragettes werd opgemerkt, dragende deze woor den: Wraak aan de regeering voor de arrestatie van Mrs. Pankhurst. Bij een spoorwegongeluk bij' Braunsdonf zijin 6 menschen omgekomen. Men vreest echter onder de puinhoopen nog meer lijken te zullen vinden. Het grootste Engelsche slagschip, de Tyger, is gisteren van de werf van John Brown en Co. aan de Clyde te Wa ter gelaten. Het schip heeft een wateiv verplaatsing van 31,000 ton, de turbine machines hebben een vermogen van, ruim 100,000 ipjk. De bewapening bestaat uit 8 kanonnen van 35 c.M. en 12 van 15 c.M, In de Eemlsmonding is ee n s c h i p gevonden met de kiel naar boven. Het lot der 20 man sterke bemanning is onbekend. heel stille, eenvoudige trouwpartij zop wezen. Dornick had dat goedgevonden maar Gaby niet... Zij moest ér hee] dien omslag hebben; zij mogen het doen als zij er 't hart tóe hebben, maar m&j zullen zij er buiten laten. Ik blijf op mijn kamer. Men kan denken, dat ik ongesteld ben. Ik heb mij voorgenomen den rouw niet af te leggen, voor er betere tijden gekomen zijn. Denkt gij werkelijk freule, dat gij u moogt voornemen het vierde gebod te overtrden? vroeg Bernard half schertsend. Ik had anders nauwelijks kunnen geloo-ven, dat gij u aan derge- bijzaken gelegen liet liggen. Dat isuwei geheel onwaardig. Bijzaken? zoo viel Tiny uit. Noemt gij de gerechtvaardigde kenteekenén van een diepen smart bijzaak. Moet ik m1^ opsieren en aan een feest deelnemen, terwijl het hoogste, wat de mensch op aarde heeft, het vaderland, weent en treurt. Wat moet het volk denken, als rhet dat bij ons ziet. Het volk zal zich in deze aange legenljeid aan 't meest voor de hand liggende houden, 't Zal zich ten hoogste verwonderen, dat de eene zuster bij zulk een dag niet de andere ter zijde staat... Neen, gun mij nog eenige woorden, sprak hij, toen zij aanstalte maakte, om Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is aan den 'directeur van het postkantoor te 's-Hertogenbosch H. A. H. Canter Cremers eervol ontslag verleend; is benoemd tot directeur van het post kantoor te Dordrecht J. G. van Naufa Lemike, thans directeur Van het post en telegraafkantoor te Koog Zaandijk; is benoemd tot hoofdcommies der pos terijen E. van der Wal, thans ,adjunict- inspecteur der posterijen en telegrafie te Groningen; is eervol ontslag verleend aan D. R. Wiydkerheld Bisdom als burgemeester der gemeente Stad-Almelo en aan P, Doorn ajs burgemeester der gemeente Ambt-Alm.el© en benoemd tot burge meester vim de meuwc gemeente At=' meïo D. R. IWiyokerheld Bisdom; is aan R. Snel, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R. H. B. S te B ergen-op-Zoom'. De anti-revolu jnairen en de onderwijs-oommissie. De antirevolutionnaire Kamerclub heeft gistermiddag vergaderd en ver klaard van mieening te zijni, dat het ant woord van den minister van binnenland- sche zaken, Zaterdag in de Tweede Ka mer gegeven, de bezwaren heeft wegge komen tegen het zitting, nemen in dje staatscommissie, Welke inzake het onder wijsvraagstuk zal worden benoemd. In overeenstemming met het advies van de anti-revolutionaire Kamerclub, vefklaart ook dr. Kuyper in de „Standaard" dat „deelneming aanj het commissoriaal debat" voor de anti-revo lutionairen mogelijk is geworden. Dat deze mogelijkheid eerst thans be staat, Wijt de „Standaard" aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken, die volgens het blad zijn verklaring reeds in de Memorie van Antwoord had kuni- nen geven. „Hoeveel gehaspel Ware ons dan niet gespaard gebleven", zegt het blad. „Dank is onze partij dan ook onge twijfeld aan onzen club-president ver schuldigd, dat hij zóó tactvol optrad1. De twee andere partijen gaven reeds toe, eer over het hoofdpunt uitslag viel. i U Nu eerst in de dupliek van den mi nister dit kardinale ipunt (nl. de moge lijke gelijkstelling voor het onderwijs ook van gemeentewege), beslist werd, zou onze president nog na den minis ter hebben moeten spreken, om zijini con clusie te nemen. Maar al Icon dit niet meer, We hou den on3 toch overtuigd, 'dat ook zijn con clusie zou geluid hebben: N|U zijn We er. Eindelijk dan toch viel de valbrug, en is 'het als gasten binnengaan in het Kas teel ons mogelijk gemaakt. Arbitrage. Reuter seint uit Washington: Staatssecretaris Bryan en ridder van zich met opgeheven trotsch hoofd van hem af te wenden. Als ik van bijzaken spreek, bedoel ik, de toiletzaak, die naast den onrust, en het verdriet, dat gij uw ouders berokkent, van geringe waar* de is. Vrouwen schijnen aan die uiter* lijkheden groot gewicht toe te kennen. Na hetgeen uwe ouders in den laatsten tijd geleden hebben, komt het mij het meest gepast voor, hen alle verdere be slommering te sparen. Uwe ouders heb ben reeds den smart doorstaan, dat een hunner kinderen hen ontrukt werd, mor gen zal een ander van hen scheiden.... Bernards kalme woorden 'oefenden op Tiny een verzachtenden invloed uit. Met gebogen hoofd liep zij naast hem voort. O, gtij kent aan deze zaken te veel gewicht toe, sprak zij nu. Ik houd het voor niet van gewicht ontbloot, iemand, wien men liefde ver schuldigd is,een gewichtigen dag niet te verbitteren. Uv. vasthoudendheid dunkt u verheven, freule, maar gij zult er toch niets mede bereiken, dan den uwen nog meerdere teleurstelling te be reiden. Tiny was blijven staan. De uitdruk king der hevigste gemoedsaandoening teekende zich op haar gelaat af, haar oogen flikkerden. Hoffelijk zijt gij in ieder geval Rappard, de N e d er 1 a jitfeche gezant, zijn het eens geworden over de bepalingen) van een arbitrageverdrag op de grond slagen, die de tegenwoordige regeering kort na haar optreden heeft bekend ge maakt. Dit is het zevende verdrag, dat op dien grondslag gesloten is, doch het eer ste met een Europeeschen staat. Handelshoogeschool. In de M'. v. A. op de begroofing, voor Binnenlanldsche Zaken deelt de Mi nister mede, dat de oprichting van de eerste handelshoogeschool in Nederland ook door de Regeering met groote sym pathie is begroet. Waar deze instelling te danken is aan het krachtig initiatief van de zijde van den "Rotte rdamsch en! handel, die op even doortastende als om- bekrompen wijze de zaak heeft aangevat en doorgezet, schijnt een Rijkssubsidie van f 20.000 alleszins gerechtvaardigd. Een Wettelijke regeling van het han- dels-hoogeronderwijü komt den Minister voorshands niet urgent voor. De Rijksmiddelen. De afgelooipen maand November mag medetellen, wanneer over de voor het land financieel gunstige maanden wordt gesproken, Want de vermeerdering, ver geleken bij haar naamgenoot van 1912, is zeer aanzienlijk. De geheele ontvangst bedroeg f 21,879,970.91, terwijl in November 1912 was ontvangen' f20,384,540.696. Het accrès bedraagt dus f 1,495,430.216 of 7 3/10 pCt. Over de eerste elf maanden werd ont vangen f 182,191,048.59, en daar deeer- ste el ffnaanden van 1912 een totaal van f 172,602,908.615 opbrachten, bedraagt de vermeerdering over dat tijdperk f9,588,139.976. Salarisregeling Post en Telegrafie. Aan den Minister van Waterstaat is het volgend adres gezonden: De besturen van alle vereenigilngem vam het (hoogere personeel der Posterijen en Telegrafie, vergaderd op 114 Diec. 1913 te Utrecht, i overtuigd van do dringende noodzako- lijlkheid eener algemeene herziening van, de positie der lioogere ambtenaren, wen den zriich tot U Exc. met het eerbiedig verzoek, ajsnog te willen bevorderen, dat deze herziening worde opgenomen in de bij de memorie van antwoord der Water staats begrooti-mg voor 1914 toegezegde suppletoire begrooting voor de overige categorieën, aangezien naar aller over tuiging eene regeling voor het geheelle personeel verre is te verkkzen boven herhaalde partieele herzieningen. 'Hiet adres is onderteekend door de besturen der Broederschap van Com- miezen der Posterijen, van de ging van Directeuren bij den Post- ten Telegraafdienst, van de Vereenigimg van Directeuren en Commiezen der Posted Jeu en Telegrafie, van de R. K„ V,ereen3gi,ng van Directeuren en Commiezen 'der Pos terijen en Telegrafie en van de Broeder schap van Directeuren en Tielegraaficom- mlezen-oorsprong met postexanuen. niet, sprak zij met bevende stem en hield toen plotseling op. Haar blik werd zachter, groote zware tranen hingen aan- haar oogleden. Als men zooveel gewicht daaraan hecht, ging zij op veranderden toon ver der, dan kunt gij mamja zeggen, dat ik haar zin zal doen. Zeg haar dat zij ge zegevierd heeft en dat ik, als een klein kind, dat eerst neen gezegd heeft, thans ja zeg. Zij sprak' deze woorden stootend uit de punt v,an het zonnescherm, dat zij in de hand had, boorde diep in 'tzand. Dat het nauwelijks drie maanden geleden is, sinds Josi overleden is, daar aan hebt ge bij uw overwegingen na tuurlijk niet gedacht, ging zij voort, nog steeds voor hem staande. Ik heb van Josi niet gesproken, antwoordde hij rustig, daar ik slechts de eene uwer gedachten bestrijden wil de. Ik kan mij begrijpen, dat in dezen tijd een eenig gevoel, zich van u meester anaakt, dat voor al het andere blind is.... Ik wist trouwens vooruit, dat ik uw ongenade beloopén zou. Men mag ech ter niet zelfzuchtig zijn als men iemand, die men hoog stelt, tracht te bewaren voor het ergste wat er is: selbtstvor- würfen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1