13 29) MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1263. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Vrijdag December 1053. D1 ,r>VF.pTEN npp?i|S h Imgt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels. 1.50, elke regel meer 30 cent. inet gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Adverientiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De verklezingsnaweëen. Door de vrijzinnige overzichtschrijvers werden de redevoeringen 1 der heer en Lobman, v. Wijnbergen en v. d. Voort, die der Concentratie haar verkiezings zonden voorhielden, met een breed ge baar weggevaagd: dat 'was heelemaal niks niemendal lp Op zichzelf Was 'deze hooghartigheid reeds comisch, want Waar genoemde Ka merleden den van links gevoerdeni strijd! en zijn gevolgen nagaande, eigenlijk niets anders vonden dan ophitsing eni verdachtmaking, daar kan men 't hun toch kwalijk wijten, dat Zij daarop wel moesten wijzen. Men kan in de politiek moeilijk zooveel zelfverloochening van ons vragen, dat we ons maar raak zullen laten beleedigen zonder ons te verdedi gen. Dat deze verdediging van rechts stevig (gevoerd werd, hebben de heeren van links zichzelf !te verwijten. Als een kapitteling der aan hun zijde gevoerde stembuspractijken hun zoozeer 'tegen den no'belen borst stuit, wel, dap moeten Zij beginnen met hun strijd van' dergelij;- ke pract'ijken vr(ij 'te houden. De regeering heeft trouwens wel op gepast zich daarmede te vereenzelvigen, want de besliste vragen, welke de heer v. Wiijnbergen in 'het Voo.rloopig Verslag deed opnemen als Weerklank van het linker verkiezingsgedoe, heeft zij ?oo duidelijk van zich afgeschoven, dat daar bij tevens de bodemloosheid der ophit singen jegens de coalitie bleek. W|as alzoo de hooghartigheid der overzichtschrijvers reeds dadelijk co misch gisteren werd ze dit in meer dan verdubbelde mate, want ziet: de heeren de Meester en Tydeman legden er zich om strijd op toe, om de Concentratie vrij te pleiten van 'de rechtsche beschuldigin gen en haar strijd naar een hooger plan te brengen. Waren de redevoeringen der heeren Lohman, v. Wiijnbergen en v. d. Voort werkelijk van zoo weinig beteeke- nis geweest, als de vrijzinnige pers wil de doen voorkomen, genoemde linker afgevaardigden zouden er iniet zoo na drukkelijk op in zijn gegaan, Z;ij beseften echter, dat de beschuldigingen eener,- zijds te onaangenaam, anderzijds te goed gedocumenteerd waren om. ze te 'kunnen laten „zwemmen"- Zoo iets was goed óm door de vrijzinnige Ipers het volk te la ten diets maken, doch in de Kamer heeft men liever een schoone lei, zoodat van links later geducht met de spons wordt gewerkt. Jammer voor de heeren, dat Zij in de de felheid van den krijg zoo diep in de lei gekrast hebben, 't Gaat er niet meer uit KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Scherpe aanval iert zwak verweer. Het anti-revolutionaire Kamerlid, de heer Diuymiaar van Twist, heeft nog eens aan de kaak gesteld de schandelijke vlerkiezingscompagne van links. In het FEUILLETON. 't Is hier een plekje gronds, zoo was de slosom zijner overpeinzingen, dat men moet liefhebben, als men er maar eerst wortel heeft geschoten. En daarbij dacht hij aan haar, die hij hierheen overplanten wilde. Toen Bernard van de hoogte afdaalde naar het dal, waarin zijn woning, Feld- haus, lag, zag hij in een der lanen een zwarte gestalte heen en weer wandelen, blijkbaar in de lectuur verdiept. Wat, niet in 't brevier, mijnheer pastoor, zei Bernard schertsend, toen bij naderbij trad. Is u ook al door de algemeene onrust aangetast, en in poli tieke geschriften verdiept. Ik heb met .de politiek' niets te doen, sprak de pastoor, een grijsaard, al aan de eindpaal van zijn leven. Ik laat de wereldgebeurtenissen maar aan hen, die het heft in handen hebben. Maar gewoel en onrust heerschen bijna overal tot voor de poorten der kerk. De encycliek van den H. Vader heeft een heele storm doen 'opsteken. Men schrijft zich de vingers lam daarover. Aan ieder woord wordt, getornt. Dat hij' het pau,- bijzonder hekelde hij het optreden van den heer Drion. Deze afgevaardigde, als Katholiek opgevoed daarna anarchist geworden, en vervolgens afgezakt tot het meest Versteende en verstokte oud- liberalismie, voor zoover bekend tot geen enkel kerkgenootschap behoo rend, is tijdens de verkiezingen het land afgereisd om stemmen 'te winnen voor de vrijzinnige candidaten ter wille van de belangen der Ned. Herv. Kerk. Ook in Leiden is deze verkiezingsagent geweest en heeft toen de candidatuur- Heeres aanbevolen, o.a, om deze reclen, dat dan de 'belangen der Ned. H,ervr Kerk beter beschermd zouden zijtn terwijl de rechtsche candidaat, mr. Briët, zelf een trouw lid, een „hervorragend" persoon iin die Kerk is, Is het niet voor treffelijk, dat ztKlk een milii en misselijk' gedoe eens openlijk '.en im ronde woor den wordt afgekeurd? De rede van den heer Van Twist is ons tenminste veel sympathieker dan die van den Chr. H-ist. Schiedamsche af gevaardigde, den heer De 'Geer, diie oui. de puntjes niet duidelijjk genoeg óp; de i's zette en \Vij kunnen ons vergissen den indruk bij linksch wenschte te vestigen, dat rechts de uiterste welwil lendheid bij de beoordeeling der wets ontwerpen aan den dag zal leggen, en desnoods de linkerzijde heeft dat wel verdiend1 1wel Wat water in de wij|n zal willen doen. (Wjij hopen erihter, dat het 'blijken zal, dat Wij ons in dezeln afgevaardigde hebben vergist. Van links waren aan het woord de heeren De Meester en Tydeman, wier verweer tegen de geuite beschuldigingen uiterst zwak was, zoowel in het positie ve als negatieve gedeelte. De heer Ty deman, de bekende anti-papist, was ech ter nog niet uitgesproken en zou van daag Zijn rede voortzetten. ALGEMEEN OVERZICHT. Met overweldigende, meerderheid is gisteren in den Rijksdag de rnotie van wantrouwen tegen het beleid van den Rijkskanselier aangenomen. Verschillende .afgevaardig den hadden vooraf nog het woord ge voerd' voor en aleer dte motie in stenv ming kwam. Deze luidde: „De Rijksdag besluit vast te stellen', dat de behandeling van de aangelegen heden, die het onderwerp wan de 'inter pellaties vormen, door den rijkskanse lier niet in overeenstemming is met de opvattingen van den. Rijksdag." iTegen stemden 54 conservatieven, 4 onthoudingen en 293 stemmen werden er voor uitgebracht. Directe gevolgen zal het aannemen dézer motie niet hebben, daar het aan blijven van den rijkskanselier afhankelijk is van het vertrouwen des keizers en niet van den Rijksdag. Politieke gevolgen zijln alleen te ver wachten na het onderhoud, dat de keizer selijk gezag hoog stelt, bevalt vooral den professoren niet. Men vertelt ove rigens in theologische kringen, dat 'de H. Vader groote plannen heeft en aan een algemeen concilie denkt. r In dezen onrustigen tijd? vroeg Bernard ongeloovig. Dat zou nog meer storm en strijd doen ontstaan. Wij zijn nu eenmaal de strijdende kerk en zijn daar ook niet bang voor. Ik dacht anders, dat het er in de politie ke wereld ,weer rustiger uitzag? Als de laatste berichten bevestigd worden, ja. De Fransche keizer schijnt zich erg voor den vrede te interesseo ren. Als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen, sprak de pastoor la chend. Ik versta niet veel van de poli tiek'; ik stel mij nog altijd dat groote oude rijk voor met Oostenrijk aan de spits, blaar alles verandert in de wereld. Zoo over het geheel is het D.uitschland in de laatste vijftig jaar niet slecht ge gaan, hoewel het erg Versnipperd is. Wij hebben rustig onzen gang'lcunhen gaan. De roemvolle tijdperkep der vol ken zijn niet altijd de gelukkigste^, Doch laat ik mijn tijd niet verpraten, zoo viel hij' zichzelven in de rede. Ik heb nog een ziekenbezoek af te leggen. Dezen middag was ik bij uw vader; heden te Donauesciingen hebben zal mët den rijkskanselier, den stadhouder -van het Rijkslarid, graa, von Wiedel, en den militairen commandant van Straatsburg, von Deiimlingt Er loop en geruc hten, dat graaf von "V/edel niet langer tadhouder van Elzas- Lothaiingeri wil blijven en, dan zou de bevelvoerende generaal von Deimlimg kans loopen op pensioen, te worden ge steld. Zoowel de chide als de miüitaire autoriteiten krijgen dan oinigelijk .en dan kan de Rijkskanselier kalmpjes blijven. In vroegere jaren, was het aain de orde van den dag, dat er in Frankrijk een Minisl ercrisis was. Toen werd er lang zoo' veel ophef niet van gemaakt als nu,. Pierre Veber schrijft in de Panische editie van de „New-York Herald": W|at drommel, ie dereen heeft 't er weer over, dat de toe stand 'ernstig, zeer ernstig iis, en de op lossing van de crisis met groote moei lijkheden zal gepaard gaand Deze jam merkreet 'heb ik bij eke ministercrisis gehoord en todh zijn wij er steeds gie komen." „Inderdaad", zoo gaat hij spot tend verder, „de toestand is niet zoo hopeloos. De Republiek bestaat nog en wij hebben toch een: groote inassa hono rabel en, üiie niets liever wenschen dan minister te worden!" Zal men het eene ministerie na het andere doen duikelen? Des te beter, dan hebben er zooveel te meer kans oj>"een portefeuille. Vier maanden scheiden ons nog van de algemeene verkiezingen, zoo dat we, wanneer men 14 dagen, voor "een 'ministerie rëkéitc, "'nóg ':jutsi! S kabi netten kunnen doen vallen, cki. 123 mi- ministers:. 100 afgevaardigden en 28 se natoren!" Feit is> dat President Po in care met een groot aantal politici overleg gepleegd heeft en ten slotte Ribot verzocht heeft de opdracht voor de vorming van een ministerie te aanvaarden. Ribot wenschte eerst overleg met politieke vrienden fe houden en zou heden zijn antwoord me- dedeelen, In Ierland duurt de staking te Dublin nog steeds voort, en is het staken over geslagen naar iW|ales, waar een Spoorwegstaking op de lijnen der Great [Wjestern and South Wales Spoorlijnen is begonnen. Het rei zigersverkeer is beperkt, het goederen vervoer feitelijk geschorst, hoewel het reizigersvervoer op de voornaamste 'lij nen nog intact is. 3500 mijhwerkers jm de kolenmijnen zijn in staking gegaan, uit sympathie met de spoorweglieden. Eveneens zullen de machinisten zich bij de stakers aansluiten, zoodat dan ver moedelijk geen treinen meer kunnen loo pen. Er heerscht volmaakte orde. Geen volmaakte orde heersdht ef nog in Mexico doch teekenen wijzen er op, dit niet al te lang meer zat uitblijven. Het gelid gaat aan Huerta Ontbreken. En zonder geldgeen troepen. hij bevindt zich niet in zijn gewone stepi- ming. Wel wil hij van de wereldgebeur tenissen Iniets hooren, maar hij heeft daar nog igrooter afkeer van, dan hem goed is. Toen uw zuster kwam Iging het beter. Zij is als een epgel voor hem. 't Is anders geen lichte taak voor zoo jong bloed. En ik k!an haar daarin helaas wei nig steunen. Dat weet ik, dat weet ik. Gij hebt ook wel wat anders te doen. Ieder het zijne, sprak lachend de oude heer. Maar nu moet ik ook aan het mijne denken. Goeden avond, goeden avond. Bernard ging nu op huis aan. Zijn vader was al naar bed gegaan, werd hem door een bediende gezegd; hij kon dus vrij zijn zuster gaan opzoe ken. i Zij zat voor het geopende venster eli blikte droomend voor zich heen, e^en ge- openden brief in de handep houdend. Zij bemerkte haar broeder eerst toen deze voor haar stond. Waar zijn uw gedachten. Bij den vurigen vereerder? Vroeg hij schertsend, de hand vattend, waarin zij den brief hield. Is 'het werkelijk al zoover, girig hij ietwat verbaasd voort, toen hij de op den grond gevallen enveloppe gezien had. Nauwelijks is Josi Landskron een Volgens de „New-York Herald" zou den alle mogendheden eenige dagen ge leden besloten hebben, do,or bemiddeling van Koningin iW|iii'h,eLmina en den Mexi- caanstChen gezant lm "Den Haag, jSenor Carlos Pereyra, voormalig zaakgelastigde te W|ashington, bij president Huerta de noodige' stappen te doen. Dit voorstel behelsde, dat Huerta wet tige verkiezingen zou uitschrijven, de re geering wijlzigem en na afloop: der verkie zingen heengaan. De mogendheden zouden de regeering dan te hulp komen om de ryst te her stellen. Eerst was H|uerta wel bereid op dit voorstel in te gaan, dat zijtn heengaan zonder vernedering mogelijk maakte. Hij was voornemens Urrutia tot cabinetsfor- mateur te benoemen. Toen het voorstel edhter iim 'het kabi net ter sprake werd gebracht, vond het een verbitterden tegenstander in den per soon van min. Dozano, die een hevige anti-Amerikaansche redevoering hield. Hij beweerde, dat het aanvaarden van het voorstel van Koningin IWphelmiina niiets anders dan een verkapte capitulatie te genover de Vereenigde Staten zou zijn, generaal Huerta onwaardig. Deze rede miste haar uitwerking niet; Huerta be sloot te blijiven. Het congres heeft eergisteren met groote meerderheid de financieele voor stellen van Huerta ingewilligd; alle 44 Katholieke leden stemden tegen. In den senaat werd tegelijkertijd een boodschap ontvangen van de beide kamers van Co- lumbia, waarin geprotesteerd werd tegen den cuetstai van Panama door de Ver eenigde Staten, en een beroep wordt ge daan op Mexico om te komen tot -de vereenigingi van Latijns cih-Amerika tegen den reus van het Noorden. S,enor Urrutia, de voorzitter, 'eisdh/te een geheime zitting, om door de bespro king van deze netelige kwestie geen mis verstand te veroorzaken. GEMENGD. De koning van Spanje is gisteren over Dover te Ronden aangekomen. De Italiaansche Kamer besprak het adres van antwoord op de troon rede. Barzilai Oefende uitvoerige erti- tiek op de politiek .inzake de relatie van Italië tot Oostenrijk. Die relatie komt hem (voor te Zijn een ge bouw, dat voortdurend herstel behoeft Het overheersdhend gevoel in deze relatie is wantrouwen, en niet genegenheid De voorzitter van den ministerraad ontkent, dat een overeenkomst met het Vaticaan zou gesloten zijln. Naar aan het Berliner Tageblatt uit Posengeseind wordt, heeft de justi tie te ,Bochem <sen vervolging 'in gesteld tegen de Polen, die het congres te Wlinterswijik georganiseerd hebben. De Servische regeering! zal onver wijld een zaakgelastigde naar Wla- lona zenden, die tot consul-generaal zal worden aangesteld, £oodra de 'Aliban&e- •sche staat is gestidht Volgens een part. telegram aan de paar dagen weg, of gij ontvangt al een brief. Dat had ik niet gedacht. Ik hield alles voor scherts. Ik kan niet helpen, dat Josi het anders opneemt, antwoordde Magna min of meer ongeduldig. Het is overigens slechts een brief over zaken, dien gij le zen kunt als ge wilt. Voor het edel gémoed en het góede hart van den schrijver levert hij het bes oewijs. Josi kondigt mij aan, |dat (hij voor .Frans CHell- brinck alles zoo geschikt heeft, dat ook in het ergste geval dé. toekomst van den jongeling verzekerd is. Hij schijnt dus toch van het begin van iden oorlolg lojvertpigd te zijn. Zijn fa milie was nog zoo van het tegendeel doordrongen, dat zij aan het denkbeeld bleef vasthouden binnen drie maanden bruiloft te vieren. Magna haalde de schouders op. Het was de wensch van Gaby en daarnaar moet men zich wel schikken. Ik heb ook bezoek gehad, vrouw "Helli- brinck is mij komen zeggen, dat voor haar August eveneens gezorgd is. Dor- nick heeft hem inderdaad op de acade mie in Mhinchen gedaan en beloofd voor hem te willen zorgen. Ge kunt "je dus den triomf van vrouw Hellbrrnck voor stellen: haar zoon als kunstscholier in Müncben. N. R. Crt. schijnt £r een schikking tot stand gekomen te zijtn tusschen de regeering en den Armeenschen patriarch over de verkiezingen voor het parlement. De regeering kent de Armeniërs 20 ze tels toe. De Arme ens che afgevaardigden worden gekozen uit een lij'st van namen, opgemaakt door den patriarch pn goedr gekeurd door de regeeriing. "De bekende leidster der suffragetr tes, mrs. Pankhurst, its bij haar terugkeer uiit New-York, waarheen zij zich na haar voorloopige invrijheidstelling, toen zij, weigerde voedsel te nemen, had bege ven te Plymouth gearresteerd Art. 369 der Invaliditeitswet en de postbeambten. Men schrijft uit postkringen iaan de Nederlander, dat er eenige ontevredenr heid heerscht onder het personeel der postkantoren in de 'groote steden, aan hetwelk zonder dat het wordt uitgebreid of op eenige wijze wordt schadeloos ge steld, de nieuwe Werkzaamheden in ver band met de ren te-ui tkeering vo lgens art 369 der Invaliditeitswet is opgedra gen. De directeur-generaal der P. en T. heeft in een 'circulaire aan 'dat personeel een beroep gedaan op1 zijn medewerking maar, ofschoon het daaraan niet ontbre ken zal, is toch niet verzwegen dat men dit al 'een zeer gcedkoope manier vindt om de Rijkswetten uit te voeren. Ver scheidene ambtenaren zullen er eenige uren na hun toch reeds drukken dienst aan kunnen' opofferen. M<S» vergete niet dat bijv. een stad als Den Haag een 3000-tal rentetrekkers zal hebben, ver deeld over hoofd- ien verschillende bij kantoren. De eerste aanmelding dezer gegadigden moet plaats hebben Dins dag a.s. en de volgende 'dagen, aan het hoofdkantoor. Daarvoor zijn bijzondere maatregelen getroffen. De oudjes zul len daar kunnen oipgeven waar zij voor taan hun pensioen willen halen, en het ligt in 'den iaard der zaak, dat bijkantoren in volksbuurten de grootste klandizie zullen krijigen. Nu stelle men zich voor dat <jp enkele dagen der week zich een paar honderd gegadigden 'aan de schaar- sche loketten der bijlkantoren aanmelden, die voor de Ontvangst moeten teekenen. Maar er zullen fer bij'zijn die aiet, of niet m'eer kunnen schrijven, voor wie getui gen noodig zullen zijln om het kruisje te ratifiëerenWat zal het wachtende publiek wel zeggen dat ten postkantore komt oïm er postzaken te doen Men vreest dan Ook, dat de opdracht aan de postkantoren in de piractijk nog menige moeilijkheid zal opleveren. Een paar benoemingen. „Ons Blad" van Alkmaar schrijft: Tie Voorschoten is onlangs de al daar gevestigde notaris overleden. Men hoopte dat 'deze Regeering, die zoo graag het ,,'praedicaat" van onparti'jl- dig wil voeren, eene onbillijkheid, door eene vroegere liberale Regeering tegen over de Katholieken begaan, zou wegne- De groote stad is anders gevaar lijk voor den jongen. Dornick zal eerst willen zien, of er werkelijk wat in den jongen steekt. De jongen zou wel eens zedelijk kunnen ten ondergaan. Daarover zal Dornick zich weinig bekommeren. Hij doet he,t omdat de knaap hem bevalt, en ook wel een wei nig uit zucht tot tegenwerking wijl ik in den ouderen broeder belang stel. 't Is overigens heel grootmoedig van hem en vrouw Hellbrinck is in den derden hemel. Daarin willen wij haar niet sto ren. Een andere vraag boe'zemt mij meer belang in. Wat zal mijn zustertje zeg gen, als eens zeker iemand in den brui loft een aanleiding nam, om u als heer- scheresse voor zijn schoon Landskron te vragen. Men moet niet zoover vooruit spre ken, gaf Maglna half lachend, half ge- ergerd teln antwoord. Er is bovendien meer reden, een andere dergelijke vraag te stellen, ging zij schertsend voort. Vooreerst zijt gij mij als heerscheres van Feldhaus nog niet kwijt. Maar komaan, voor van avond is het genoeg. Ik ben doodmoe en verlang te' gaan sla- slapen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1