BINNENLAND. 2„ MAGNA. BUITENLAND. 5e Jaargang No. 1254. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V8 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag November 1031. \DVERTEN TIEPRIJS Ivdnagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ii den mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis b 'ummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. ;ine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geui handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent GEMENGD. Te Amasia lin Egypte heeft de Fran- sdhie ancfhaeolioog Cortier biji opgravingen vijf steen en cellen ontdekt, waarin vóór f112 jaar vijf (Fransdhe soldaten van honger en dorst zijin omgekomen. ZiiJ be- hioorden tot (het leger van generaal Mo- nou en waren in 1799 Sin den slag J>ij Ei Arisj krijgsgevangen genomen. De Fransöhe regeering heeft vergeten hen los te koopen en de Mameluikken stelden hen voor de kepze den Mohammedaan- schen godsdienst te aanvaarden of te sterven. |Z,ij kozen allen het laatste en werden elk in een cel ingemetseld. Zondag hebben in de mijnstreek rond Lens overal) mijhweikersvergade- ringen plaats gehad. Ma es, secretaris van het syndicaat, en deputé Baslly spraken de werklieden toe en deelden hum het resultaat van de conferentie te Dlouai Imede. Met vreugde (werd het ei n d e d e r Frans c he m ijin werkers staking begroet; met vaandels en muziek voorop, werden te Lens en Bethune optodhten door de straten gehouden. Zaterdagavond zijn blij de Premier mijn in Transvaal ongeregeldL heden voorgevallen. Vijfduizend van de ongeveer 22.000 kleurlingen - arbeiders deden een aanval op de barakken der Kaffers van Hangaan en daarna o'pi de magazijnen van levensmiddelen binnen de omheining, die geplunderd zijin. De schade wordt op 6000 pond sterling ge schat .Ten slotte kregen de ongeregeld heden zoo'n ernstig karakter, dat de twintig beschikbare agenten van politie over de hoofden der betoogers schoten. Toen dat niet haellp, schoten zij twee maal op de menigte. Drie kleurlingen t zijn gedood, 22 gewond, waarvan 8 ern stig. .Thans is alles ruistig. De News of de iWiorlld, een Lon- densch weekblad, verzekert, dat de regee ring na ampel overleg met de Iersche partij een nieuw bemiddelingsvoorstel in zake home rule heeft uitgewerkt, dat zij eerlang aan de oppositie zal voor leggen. JHet omvat twee punten, t. w. Die leden van het Iersche parlement uit Ulster krijgen het recht van veto nopens elk wetsontwerp, dat Ulster betreft 2e. Zij mogen dit recht voor een te voren bepaald aantal .jaren uitoefenen. Men hecht in Engeland eenige waarde aan het bericht, omdat Sir George Ridr dell, de eigenaar van het blad, op zeer goeden voet staat met minister Lloyd George. I „Local option". Naar d(e „Nieuwe Haart emschd Cou rant" meldt, heeft de ZEerw. heer L. Bieijsenis, algömleen adtyiseur van d;en R. K. Bond, van DrankbestrijdersVereeini4 gingen in het Bisdjom'Jiaarlém, aan de Eerw. heeren adjvisemrs van Kruisvler- bondien en Mariavereeni gin gein, na raad pleging van het hoogste Kerkelijk Ge zag, een cirCulairle gericht, Waarin hij d|ezen adviseert hun invloed aan te Wen den, opdat onze Katholieke Drankbestrij- dersvereeni gin gen a an de beweging voo r „Local Option" niet met de neutrale en socialistische vereeni gingen zullen m'eedoen. I f Vogel wet. Staatsblad (no. 412 bevat eeni K. B. vain 18 November 1913, houdende bepa lingen ter uitvoering van de artikelen lc, 18, 19, 23 en 33 der Vogelwet 1912. ;Als schadelijk voor den land-, tuin- of boschbouw of voor de visscherij wor den daarbij aangewezende schollevaar, de blauwe reiger, de sperwer, het srnel- leken, de woudduif, de kraai, de ekster1, de Vlaamsche gaai, de huismusch en de ringmusch. Besluit betreffende de lichamelijke oefening der jongelingschap. IBij kon. besluit zijn maatregelen geno men tot bevordering van de lichamelijke oefening der jongelingschap. Daartoe Wordt, teneinde de deelne ming aan! lichaamsoefeningen door jon gelieden, die idem militiepljichtigen leef tijd haderen, imieer algemeen bekend te maken, van rijkswege voor onderwijzers bij het 'lager onderwijs de gelegenheid opengesteld éni bevorderd om zich te be kwamen 'tot leider van dergelijke oefe ningen. Tot dat doel zullen worden opgeleid a. onderwijzers, die bij de militie te landi in werkelijkeni 'dienst zijin ingelijfd, tot leider Van lichaamsoefeningenen b. of ficieren eni onderofficieren van het actie ve leger hier te lande tot leider van plaatselijke cursussen, ten| doel hebben de aan onderwijzers een opleiding te ge ven tot leider van lichaamsoefeningen1. Ons dunkt, dat de in het koninkl. be sluit genomen maatregelen niet veel' zul len baten, als de eischen even ihoog bilij!- ven 'gesteld. In een adres door ouders en voogden vapi jongelieden, fciïe bij het iexa- men voor militaire voorgeoefendheid te Haarlem rijln teleurgesteld, wordt te recht gezegd, „Uit het ongunstige resultaat bl'ijkfj djat óf de voorbereiding njiet goed is, óf de eischen te hoog wordemi gesteld'. Aangezien de voorbereiding gegeven wordt door onderwijzers, die de militai re overheid aan aspiranten aanwijist, mag men dus verwachten!, dat deze ook de ge schiktheid hebben, de jongelieden hier voor bpi te leiden. Terwijl hu on|der de leerlingen hier ter Stede verschillenden! zijn, die tot vol le 'tevredenheid fvau de onderwijzers aan de oefeningen hebben deelgenomen, is het een teekehend feit, dat allen op één na werden! afgewezen. Volgens door oms ingewonnen ijrlich- tingeni bij Ipersonen, met de lichamelijke opvoeding befast, zijns de eischen voor het examen te hoog gesteld. Het valt te betwlijfelen, of er ééni milicien gevonden zou worden, die, n|adat hij! Zijn militaire opleiding geheel imi de kazerne heeft Ont vangen! en voltooid, aan de eischen, op dit 'examen gesteld, zou 'kuhnen voldoen. De Achilles-pees. Een inferniationaal comité van velerlei grootheden op lallerlei gebied er zijn ook meerdere katholieken bij! maakt zich op om eens wat te gaanl doen voor de fpolitiekie igevangenén in Rusland. Nu, dat is uitstekend, want sedert de afkondigihlg Ider grondwettelijke vrijheid in October 1905, Zijn! meer dan veertig duizend 'persoinlen in Rusland wegens po litieke misdrijven gevonnist geworden. Daarvan iwerdienj fx [meer dan "drieduizend ter dood gebracht, meer dan tienduizend veroordeeld 'tot katorga (dwangarbeid!). Het grootste deel yan deze veroordeelini- gen "werd uitgesproken! door krijgsraden» De önlan'gs, naar aanleiding van het re- geerings-jubileurn der Romanoff's, ver leende amniestie heeft zich slechts in en kele gevallen tot de politieke gevange nen! uitgestrekt; hun ontzettend lijden duurt haast onveranderd voort. Sinds de zoogenaamde grondwettelij ke vrijheid is het in Rusland met het knoetsysteem eer erger geworden dan beter, terwijl de regeering het woord Douma zooi heet immers de zooge naamde volksvertegenwoordiging voor zichzelf vertaalt door: je-doe-maar I De werkelijk beschaafde wereld mag inderdaad {wel wat (dfoeni pml de Russische verschrikkelijkheden 'te do eni ophouden, vooral Wijl langs officie el en weg zoo wat 'niets gebeurt. Integendeelnog pas is een Russische minister in Westelijk Europa botvangen alsof hij behoorde tot een regeerin'g, die waarlijk goed voor al haar onderdanien zorgt. Wie durven wecfy- den (dat dien! meneer niet eens een bood schap is meegegeven om thuis de boel eens Wat beter in) orde te brengen. Hij zou trouwens gezegd hebben), evenals onlangs uit Rusland werd geseind naar Amerika toen m'eni daar officieel wilde protesteeren tegen het Beila-procesMet onze binnenlandsche aangelegenheden gelieve u zich niet te bemoeien. Maar Wat zal dan het comité kunnen dóen |al is het nog zoo Wijd vertakt? De Nederlandsche afdeelih'g verkondigt als h.aar 'plan: het geweten der imienschheid tegen de mishandelingen en de vernieti ging Van! duizenden menschel ijike levens wakker te roepen em door zedelijke en stoffelijke ondersteuning te toornen, dat het menschelijk medegevoel ook de om- gelukkigen inj de Russische gevangenis sen 'en! in de Siberische woestenijen om vat. Prachtig, f Maar ;t gaat niet om „het geweten der mlenschheid'7. Dit is ten! deze al wak ker Igenoeg. Hét Russische geweten' moet gewekt Uit rijn dommel. Hoe dit te be reiken. 'Zou iniet om te beginhen 't best we zen ieeni boycot dér Russische effecten, gevolgd door een weigering om nog lee- ninigen toe 'te staan. Dia ar zit de Achi'lles-pees van ieder rijk. Men 'faste die aan|. Het geweten van den Russischen kolos wordt dan wel wakker. Miaar zal het comité voor dergelijk on- FEUILLETON. Charlotte Corday, zoo kwam Dor- nick het geheugen van zijn bruid te hulp. Ik vrees.... Vrees en zeg wat gij wilt, ant woordde Tiny, Ik heb papa belooft, van daag niet over politiek te spreken, ten einde mama niet aan Josi's mogelijke afzin te herinneren. Tiny kom eens hier en beken, dat gij de kunstenares zijt, die dat aquarel gemaakt heeft, riep Magna, die haar vriendin niet uit het oog verloor. Terwijl de schaar jonge dames aller lei loftuitingen over de schoone teeke- ning deden hooren, trachtte Magna Ti ny's uiterlijk een weinig te veranderen. Kunt ge er niet een beetje opge wekter uitzien, fluisterde zij haar toe. Ge zult toch niet wenschen, dat men hier de oorzaak) van je ontstemming raadt? Alsof er in deze dagèn geen re den genoeg voor ernst is, sprak Tiny ongeduldig. Wieet gij, hoe spoedig Josi weg moet? Wie brengt u naar tafel? vroeg Magna, die een zekere beweging onder het gezelschap opmerkte, bezorgd. dementen de moodige internationale een heid Vindenl? Men beproieve het. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Kochten. Er is geklaagd over alles en nog wat, dikwijls zeer gerechtvaardigde klachten, maar 'de minister verstaat de kunst om de klagers ftn'et een kluitje rni het riet te sturen. Zoo ging het ook mét de krach tige 'protesten van eenige kamerled'en,, speciaal Van denl heer Mendels, die Vrij dag (gisteren werd het door zijn partij genoot ISchiaper voortgezet), zoo'pstreng requisitoir heeft gehouden tegen de on derofficieren Deysenlroth en Iding, de geweldenaars Van ;Soemba, en tegen ka pitein Vam Krieken, wiens minder huma ne raadgeving volgens het beweren der betrokkenen aan hun hardvochtig optre den niet vreemd was. De 'conclusie yan1 Minister's antwoord was, dat er weinig aan te doen was. Een wettelijke Weg om de beide delinquenten of kapitein Van Krieken te ontslaan of te degradeeren is er volgens den minis ter niet. Eeni vermaning om noodelooze wreedheid Itegen te gaan is door den le ger commiandanit oip initiatief van den gouverneur verleden jaar M«ei uitgevaar digd. Wat zal de minister miu nog meer doen De [geschiédjeni's JVjan) [dé motie-Men dels is ïn het kort in ons verslag weergege ven. Zij had zeker al dienst genoeg voor de reclame der partij gedaan, zoodat de heer Schaper (de heer Mendels was nog niet aanwezig) na overleg met zijn partij- genooten, besloot ze maar in te trekken. ALGEMEEN OVERZICHT. ,D(e (New-York [Heraldi verneemt uit Me xico (stad), dat daar de opvatting ge koesterd wordt, dat de kans op interven tie door de Vereenigde Staten begint te minderen. De Amerikanen e.a. buitenlanders in de Mexicaansche hoofd stad zijn thans van oordeel, dat de moei lijkheden zullen voofbiij trekken, zonder diat het tot interventie door de Unie zal' komen. I I i I Een telegram van Zaterdag aan de He raid behelst nog het vólgende over den staat van zaken te Juxpam, De op standelingen-leider Aquilar had die stad dln bezit genomen, maar was l'ater Wegge trokken in de richting Tampdco. "Eiöhter schijnt Aqufllair de inrichtingen te Tux- pam van de firma Pearson bezet te heb ben. [Hij seinde nu) aan Pearson Sioins, dat hij de hand had gelegd op eigendom men der firma, d. o. de Patreirobron, wel ke een der rijkste petrolleumbroinnen ter weTeld is. Daarom sommeerde Aquilar de firma, een van haar hoofdambtenaren naar Juxpam te zenden, ten einde deze Uw broeder en dat doet mij plei- zier. Men kan praten of zwijgen, hij weet zich er naar te schikken en vat alles verstandig en juist op. De deuren van de eetzaal werden ge opend en ide prachtig met bloemen en rijk verlichte tafel noodigde vroolijk tot aanzitten. Men ging er gaarne heen en scheen in ongedwongen opgewektheid den ernst der tijden te vergeten. Ondanks (alle voorzorgsmaatregelen, kwam aan 't einde vah [het (maal, toen Ide wijn de tongen losser had gemaakt, toch de politiek ter sprake. Eerst geschiedde het fluisterend, met bijeengestoken hoofi den, daarna echter luider en opgewon dener. De Regeeringsraad van Briickhoren die zich voor 't eerst in dit gezelschap bevond en naast Magna Behrenberg zat, verbrak argeloos het ijs, dat kunstmatig op de politieke zee gelegd was. Hij scheen verheugd in zijn buurvrouw een bondgenoote te vinden, dat hij op zoo scherpe wijze de handelingen der beide grootmachten afkeurde en de houding van Pruisen met strekking tot het Deen- sche vraagstuk zoo beslist mogelijk ver oordeelde. Maar wat er ook van komen mocht, zijn koning zou bij de beslis singen van den Bondsdag volharden. Pruisen zal geheel Duitschland te gen zich hebben, zoo besloot hij, en in mét hemi, Aquilar, te onderhandelen. fHiel ligt voor de hand, dat Aquilar voorne mens is, de genoemde firma Zwaar Ie laten betalen. Ook staan de opstandelin gen er Ofp, dat alle buitenlanders uit de buiuft van Tuxpam zullen vertrekken, ten einde internationale verwikkelingen te voorkomen. ,De Amerikaans öhe consul) te Jampfco heeft per draadloos telegram aan "den ge zagvoerder van van de Ameiikaansdhe schepen ter reede meegedeeld, dat hij een bode aan Aquilar heeft gestuurd, om dezen een brief van den gezagvoer- voerder van 'het slagschip Nebraska te doen toekomen, waarin Aquilar wordt gesommeerd, [geen eigendommen van bui tenlanders te vernielen. De Amerikaan- sohe qonsul heeft aan de betrokken pe- troleum-maatschappijen den raad gege ven zich geen: geld te laten afdreigen door de opstandelingen. De Mexicaansche regeering heeft uit Vera Cruz twee kanonneerbooten naar Tampico gezonden. Thans liggen voor Vera Cruz geen Mexicaansche marine- vaartuigen meer. Blijkens telegrammen, Zondag uit .El Paso te ;W|ashingtoin ontvangen, was dien dag te Tierra Blanca, 13 mijlen ten zuiden v.an Juerez, een verbitterd gevecht aan den gang tussohen Mexicaansqhe regeie- ringstroepen en opstandelingen^ Aan weerszijden waren meer dan 10.000 man in den slag betrokken en de regeenimgs- troepen schenen in het voordeel. Gene raal Villa zou Juarez met het gelheele garnizoen hebben verlaten om den wijr kendeu opstaiïdeSiingofc ie hulp'te komen; Tijdens zijin opmarsch Was hij er in ge slaagd de twee treinen met 1500 main regeeringstroepen op de MexiiiCain Central Spoor bij Randheria met dynamiet te vernielen. iHet 'bezit van Juarez ais voor beide par tijen van groot belang, daar de stad de spoorwegverbindingen naar h et zuiden béheerscjht In Rusland is het ook niet erg rustig. Die Octobristen- partij beeft op haar eongres te St. Peters- burg een motie aangenomen, waarin de partij krasse oppositie tegen de politiek der regeering aankondigt, omdat zij het vertrouwen heeft verloren, dat de regee ring de 'beloften, neergelegd in het October-manifest, zall nakomen. In Rus land zegt de motie Voorts bestaat een scherpe tweespalt tussdhen de regee ring en het volk, die de ontevredenheid telkens opnieuw voedsel geeft De groep der Octobristen dln het parlement wordt tot taak gesteldonbuigzaam verzet tegen de schadelijke, gevaarlijke regeerings- politiek, door middel van interpellaties, afstemming van door de regeering inge diende wetsontwerpen en weigering van kredieten. Naar de „Köl'n. Zeitung" uit 'Siti Peters- burg vernmeet, heeft dit besluit in Rus land een overweldigenden indruk ge maakt. zijn eigen land, b.v. in de westelijke pro vinciën.... Ondanks eenige afwijkingen, die hier en daar mogen voorkomen op de trouw en gehechtheid van zijn onderda nen kunnen rekenen, voltooide Magna zoo beslist en ernstig, dat de Raad ver wonderd vroeg: Ons, Hannoveranen en Hessen, gaat' het juist als een huwbare schoone, bemerkte een jong grondbezitter, een voormalig officier, die aan Magna's an dere zijde zat. Beide grootmachten trachten onze genegenheid te winnen. Onze koning zal zich niet het hoofd op hol laten brengen, antwoordde de regeeringsraad Schulze weder zeer beslist. Als 't dan maar niet gaat als met zoo menige werkelijke schoone, die bij slot van rekening door allen in den steek gelaten wordt, riep een derde. De vredesverstoorder zal alles op zijn rekening hebben, merkte men vart andere zijde op. De vloek van den broe- derkrijg zal hem treffen. Windt u toch niet zoo op, alles verdwijnt toch in ide inkt der diploma ten, zuchtte een officier op jaren. Ons blijft niet eens een flinke promotie over. Ik zeg onder alle omstandigheden Bismarck hoch, riep een jongeling, wien nauwelijks eenig vlas om den kin groei de en die, in een vroolijke wijnstem ming, de draagkracht van zijn eigen woorden niet kende. Zonder de leger- vermeerderin[g had ik de epauletten nog niet, aldus verklaarde hij zijn geestdrift, wij, Pruisen, zullen wel toonen.... Hochl Hoch! antwoordde eenige gasten, terwijl andere op in 't oogval lende wijze hun glazen nederzetten en ontevreden mompelden. Uns ere Landesherren Hoch, und drei mal hochl riep graaf Landskron snel, zijn glas opheffend, terwijl hij :zijn gemalin een wenk gaf om de tafel op te heffen. - Laat de dans terstond beginnen, fluisterde hij in 't voorbijgaan Bernard in. De muziek moet maar zoo spoedig mogelijk luid spelen. De oude heeren neem 'ik mee naar de speeltafeltjes. Mag ik verzoeken, freule, sprak Bernard tot zijn tafelgenoote, die hij aan den arm had, mag ik u verzoeken hier een oogenblik'je te willen wachten, opdat ik aan de wenschen van uw vader zal kunnen voldoen. Tiny knikte stilzwijgend en trad in een der" vensternissen, waarvan de zware gordijnen haar van het gezelschap zoo goed als afscheiden. Zij haakte naar de eenzaamheid. Het woelde en bruischte haar in 't hoofd, en zij wist maar al te goed, dat het niet de uiterlijke gebeurtenissen waren, 'die haar zoo in beroering brachten. O, waarom had zij haar oogen niet van het bruidspaar kunnen afwenden. Waarom hield die man, die toch voor haar verloren was, haar zoo geboeid? Zij kwelde zich met de gedachte, zelf hem te hebben. Waarom was zij zoo dwaas, zich om de wereldgebeurtenissen zoo op te winden. Zij leunde met het hoofd tegen het vensterglas om zich het brandende voor hoofd te bekoelen, maar week terstond terug, daar zij buiten weder het geluk kige paar zag heen en weder wandelen. Neen, zoo kon het niet blijven 1 Zij wilde dat geval in haar hart smoren, zij wilde baar trots daartegen in verzet doen komen, voor wat anders leven I Haar blik viel op eenige couranten, door een voorzichtige hand verborgen, omdat zij zoo licht aanleiding konden geven tot politieke gesprekken. Tiny keek ze dan inde berichten wezen opnieuw op oorlog. Pruisen had iedere inmenging van den Bond in de Holsteinsche quaestie afgewezen en de mobilisatie van vijf legerkorpsen bevo len. Dus toch oorlog! (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1