MAGNA. Uit de Leidsche Vroedschap. BUITENLAND. 5e Jaargang No. 1240. ESiaireaia OUDE S2NJOE 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering j het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco post 1.50 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 2Vt cent, met Oeïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent 'ngezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis >e wijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cer.t; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 1 Amsterdam lil. >;vond aan avond vergaderen nu in roode district de vnien- 1 der linkerzijde om elkander te be- pen. Is om te gieren. lp 't Binnenhof zitten de heeren ifederlijk bijeen, zióh gemecnsühappe- verheugend in de nederlaag der '[terzijde, die zij straks bij de atge- ne beschouwingen nog eens extra :n trachten aan te vallen. I Laar tegen den avond pakken zijl gaujw sneltrein naar de hoofdstad om me- s fouten te gaan uitmeten ten aan- re der op te zweepen kiezers. Hiöel •oode Kamerfractie" is daarvoor in 't eer, terwijl de concentratie zich even- onbetuigd laat. u is het ook inderdaad wel de ;ite waard voor de vrienden, om nder ginds eens flink de waarheid ertellen. De socialisten zien hun zorg- lig gekweekt boLwerk bedreigd, ter- de vrijzinnigheid gaarne met hooge ;t zou willen zeggen: Wij zijn er nog, dat zie je! n daarvoor halen ze dan kameraad- ippelijk nogeens [heel den romp- ij ap van dezen zomer overhoop, het .olsChe congres niet te vergeten, waar- zéker ter vermeerdering 'der sgezindheid Schaper juist nu een Shure in 't ILdht gat. leze brave man bedoelt het waarlijk want wél "keurt hij nog eens stevig weigering der portefeuilles af, maar :ns betoog't hij, dat het optreden van Kabinet-Cort van der Linden de fout Zwolle kan neutraliseeren. /el zeker, wel zeker! JSen lieve taak r den heer Cort van aer Linden,, wiens daartoe te Amsterdam III al heel iig geëffend wordt loe de stemming, ginds is, bleek eravond, toen in een vrijzinnige sa- ïkomst Zijne Hoogheid Duijs, die im debatteeren, all 'bij den aanvang est opstaan om zijn partijlgenooten aan sporen „den boel niet in 't honderd schoppen". wat zou de vrijzinnigheid graag i, dat wij haar nu eens hielpen. Zijl ft het natuurlijk niet te vragen, wijt es een erkentenis van onmacht zou Het moet liefst zooi gaan, dat het iralisine er alle eer van behoudt, als verkleurt, maar de concentratie heeft praats genoeg, zoodat we daarvoor sen, hoe ons de handen ook jeuken de socialisten in hun hartader aan tasten. loe 't zij: 'tis en blijft een grappig ai daar in Amsterdam IIL Flauw! In een Amsterdamsche conpentratie- eting zeide de roode candidaat Oude est gisteravond, toen hijiin debat kwam „Wielke misdaden heb ik gedaan? Êeker, de man van de spoorwegsta ng van 1903 ben ik. „Maar ik was tegen die staking. FEUILLETON. Tiny zag den spreker uitdagend aan zeide Gij weet niet eens, wat vaderlands- fde is. Ieder land, waar het u naar R zin gaat, staat in uw schatting even og. Ubi bene, ibi patria 1) citeerde aaf Dornick uitdagend. Gij hebt ge le. Het verheerlijken van een plekje onds, ten koste van alle overige, wijl of onze voorouders daar toevallig levenslicht aanschouwd hebben, Rit mij onverstandig voor. Het zij mij rgund u er aan te herinneren dat ver- dng: van het vaderland ietwat hei- •Rsch is, het christendom is cosmopo- iisch;. 'na bemerkte tot haar verbazing, 1 Tiny, in weerwil van haar barsch- id, oplettend naar den spreker luis- rde. Gij hebt ongelijk, waarde vriend, dus mengde Behrenberg, die insge- b nader was getreden, zich nu in het Waar 't mij goed gaat, is mijn herland. ^rek. Het christendom-is in idealen Ik heb de spoorwegmannen er voor gewaarschuwd! Ik wist, dat de keitke- lijken en liberalen zich gereed maakten ons een nederlaag te bezorgen. Maar de menschen zelf wilden vechten en toen mocht ik mij niet onttrekken. Ik was de kapitein en ik wilde het zinkende schip niet verlaten. Ik bleef en vocht mede. Ziedaar mijn misdaad!" Hebt ge ooit flauwer praat gehoord? De man miste in 1903 .den moed om tegen de massa, die 't z. i. mis had, in te gaan, en daar durft hij zidhi nu waar achtig nog mee te verontschuldigen. Hij huilt als een gestrafte school jongen, die stottert: Ik kan 'tniet helpen, meester; die andere jongens hebben 't gedaan; ik ben eigenlijk tegen mijn zin m eegeloop en. O, wat 'n flauwe vent! Een krachtiger woord zweeft ons op de lippen, maar de socialisten houden niet van grove woorden als 't henzelf betreft, en daarom zullen we 't maar niet uiten. V Staatscommissie van onder wijs. Zooals men weet, is in de Troonrede aangekondigd de samenstelling van een Staatscommissie, die ziich tot taak zo.u stellen eenige wijzigingen te brengeu in de bestaande onderwijswetgeving. Hoever zouden die wijzigingen mogen gaan? De regeering heeft over deze vraag een zwaren sluier Jaten hangen; zij heeft niets naders betreffende, hare plannen bepaald. Zouden ook rechtscihe leden in die commissie zitting, wallen nemen? Sommigen betwijfelden het, daar zij meenden, dat die >vijiziigingen, wilden zij bij de regeering genade vinden, toch niet zouden mogen beantwoorden aan de wenschen van de rechterzijde. Nu zal er echter waarschijnlijk meer liiöht komen. Naar wij n.k uit goede bron vernemen, heeft de Katholieke Kamerclub besloten, dat hare leden bij eventueele qjtnoodi- ging om zitting te nemen in de Staats commissie voor Onderwijs, die in de Troonrede werd aangekondigd, alleen dan zich daartoe bereid zullen verklaren, indien van regeeringswege art. 192 dn de Grondwetsherziening! betrokken wordt .en de opdracht aan de commissie van dien aard zou fijn,, dat zijl gelijkstelling van het bijzonder mét het openbaar onderwijs niet uitsluit. 'De regeering zal zich dus nu "over deze kwestie hebben uit te laten, zoo zij ook leden van de Katholieke Kamerclub in de door haar saam te stellen commissie wil opnemen. Art. 192 luidt: „Het openbaar onder wijs is -een voorwerp vande aanhou dende zorg 'der regeering." En verder: „Er wordt overal in het Rijk van over heidswege voldoend openbaar lager on derwijs gegeven." Dat de Katholieken alle mogelijke wijzigingen van weinig waarde achten, tenzij dit artikel, waarin alleen het zin oosmjopiolitisch, maar heeft altijd het natuurlijke gevoel, dat ons hecht aan onzen 'geboortegrond, erkend en hfoojg gehouden. Ja, het spreekt zelfs van den hemel als van 'een vaderland, juist om teen onzer levendigste en na tuurlijkste gevoelens daarbij te vertegen woordigen. Als gij met zulk zwaar geschfut begint, moet ik mijn tirailleursvuur wel prijsgeven. Jammer, dat mijn goede tan te Clarine u niet gehoord heeft; zij zou van ontroering een tranenvloed ver goten hebben. Gij moest niet altijd met uw tante spotten, merkte Magna ernstig op. 't Is roerend, zooals zij u bemint. Aandoenlijk en onaangenaam te gelijk, zeide Dorneck. Maar ik zie, dat beide dames zich tegen mij richten; ik trok mij van de kampplaats terug. Terugtrekken is mijnerzijds helaas ook noodzakelijk, sprak Bernard. Ben je klaar om mee te gaan, zusje, of heb je andere plannen? Neen, ik ga met je mee. Ik vrees, vader al te lang alleen te hebben gela ten, gaf Magna ten antwoord, terwijl zij opstond. Maar hoe is het? zoo wend de zij zich tot Tiny en Josi. Gij komt toch Zondag bij ons dineeren. Wij had den ons al zoo lang voorgenomen, zoo spoedig gij in 't land waart, de buren bij ons te vereenigen. Toe, Bernard, zeg openbaar onderwijs als het onder wijs wordt beschouwd, waarover de aan houdende zorg der regeering zidh uit strekt, wordt gewijtzigcq is alleszins, be grijpelijk. Vervolgens is het ook zeer goed te verklaren, dat de Katholieken weinig lust gevoelen in die commissie zitting te nemen, als van te voren bepaald is, dat de bereiking van hun ideaal, de gelijk stelling van openbaar en bijzonder on derwijs, in ieder geval, hoe de bespre kingen ook mogen loop en, is uitgesloten. Z[i] willen de verklaring van de regee ring, dat die gelijkstelling ten t minste niet a priori, voordat de commissie hare beraadslagingen aanvangt, van de baan wordt geschoven. |WSj verheugen ons ten zeerste, dat de Katholieke Kamerclub door deze hou ding de regeering zal nopen klaren wijn te schenken. De kiezers, voor wie bij de verkiezingen de onderwijskwestie de question bruiante is geweest, heb ben daar ook ten volste recht op. VEen onverwachte verdediging. iWïij hebben er alreeds meermalen op gewezen, dat van links minister Tal ma's Ouderdomsrente wordt becritiseerd en afgekeurd, omdat er zooveel men-, schen, die werkelijk wel behoefte heb ben aan een pensioentje van twee gul den in de week, buiten vallen, terwijl daarentegen aan anderen, die het best zouden kunnen missen, het buitenkansje wordt toegeworpen. Artik. 369 bepaalt n.l., dat hij of zij, die bij' het in 'werking treden rier Ouderd<orr pensioenwet dat is op 3 December a.s. den leef tijd van zeventig jaar bereikt of over schreden heeft, recht jh|eeft op een wé- kelijksche rente van twee gulden, indien hij aannemelijk maakt, dat hij in het tijd vak van tien jaar, dat onmiddellijk voorafgaat aan het in werking treden van dit artikel, of aan ide vervulling van zijn zeventigste jaar, gedurende ten minste 156 weken in de termen van verzekeringsplicht zou zijn gevallen; met andere woorden, hij moet kunnen aantoonen, dat hij in de tien jaren tus- schen zijn zestigste en zevenstiigste jaar of tusschen 1903 tot 1913, in „loon dienst" is geweest gedurende een tijd, dien de wet zoo breed mogelijk heeft gesteld op een termijn van niet meer dan gezamenlijk 156 weken, of van ge middeld ongeveer vier maanden per"jaar. De in dit artikel duidelijk omschreven noodzakelijke voorwaarden om pensioen te kunnen trekken de noodzakelijk heid van 156 weken In dienst van een ander gedurende de laatste tien jaren arbeid te hebben verricht vindt, zooals wij zeiden, geen genade in het oog van menig linksch politicus.' Nu is het echter zeer opmerkelijk er een verdediging van te vinden in het Handelsblad, n.l. in een in den vorm1 van een feuilleton geplaatst artikel on der 'den titel „Twee gulden per oud- te" van J. F,. (Jan Feith?) Deze s dhr ij het eens aan den graaf en de gravin, terwijl ik hoed en mantel aandoe. En idan komt gij toch' natuurlijk ook? vroeg! Bernard aan Dornick. De meesteres van „Fekthfcus" heeft mij niet in de uitnoodiging begrepen, antwoordde Dornick min of meer stroef. Alsof gij niet wist, dat gij tot on zen vriendenkring behoort en altijd har telijk welkom zijt, sprak Magna, licht kleurend, met groote vriendelijkHeid. Dornick boog en de anderen traden nu naderbij om van broeder en zuster afscheid te nemen. Graaf Landskron wilde Magna den arm bieden om haar uitgeleide te doen, maar zijn zoon nam het slechte weder tot voorwendsel om zelf die taak op zich te nemen, en Magna steunde hem daar bij. Zoo vergaat het ons, als de slun gels groot worden, zeide de graaf la chend. Dan wordpn de jonge dames be zorgd voor onze gezondheid. Uitmuntende lui, die Behrenbergs, ging hij voort, nadat broer en zuster de kamer verlaten hadden. Bernard, braaf als hij is, zal zeker nog veel tot stand brengen, en Magna, dat is een echt be wonderenswaardig meisje. Ik had mij haar naar uw beschrij ving, schooner voorgesteld, meende Ga by. Zij heeft vriendelijke oogen en nette gestalte, maar overigens vind ik ver zegt over boven omschreven voor waarde 1 Een waarlijk tegemoet komende be paling:... doch aan de vervulling van deze voorwaarden moet de wet dan ook vasthouden, wi 1 zij aan de uit- keeringen werkelijk het ka rakter geven van een arbeids- premie, en niét van een aal moes als onderstand aan arm lastige ouden. (Wij spatieeren). Juist zoo. 't Is te hopen, dat deze verdediging van de reeds veel en vinnig ten onrechte bestreden bepaling in 'mi nister Talma's wet de aandacht moge vinden, die zij' verdient. Er stond slechts één punt van' meer dan gewone importantie op de agenda wat natuurlijk niet wegnam, dat ook aan kwesties van minder of heel wéi nig belang door enkele leden geraakt werd. In één opzicht was er een merk waardige kant aan deze bijleenkomst: dat er namelijk het woord gevloerd werd! door leden, wier geluid men andjers het heele jaar door niet verneemt, zelfs niet bij de behandeling der gemeentöbegroo- ting. Onder de ingekomen stukken! \yas êien aanvraag om een voorschot uit 's Rijks kas van f125.000 ten behoeve v.an den bouw van arbeiderswoningen. Dergelijke verzoeken zien wij gaarne komen, onf- dat ze een zeer sympathiek doel heb ben-: verbetering der volkshuis-vesting; eenigszins zonderlinge houclingf aan. Hij: welke in onze stad zop dringend noo- dig is. De gewichtigste aangelegenheid, wel ke gisteren aan de orde kwam, was de voorgestelde wijziging) lin de verordening op de heffing der plaatselijke direkte belasting. Onze lezers Weten, dat door het Da- gelijksch Bestuur onzer gemeente een aantal wijzigingen in die verordening! zijn ontworpen, tengevolge waarvan die belasting juister en billijker zal worden geheven. Zoo werd vooreerst voorge steld, om den aftrek' van person eel e-,\ bedrijfs- of vermogensbela'sting in het vieryoig. hier ter stede niet m'ecr toe te laten. Dit stanpunt wordtf reeds' door nagenoeg alle gemeenten in het land' in genomen 't werd tijd, dat Lcidicn volg de. Deze belastingen, R. en W, zei den het zeer juist 1 toCh, zijn te be schouwen als uitgaven, die nu eenmaal tot de gewone, op iedereen drukkend(c lasten behooren, evenals huishuur, kos ten voor de waterleiding, enz. De Raad heeft dit standpunt van B. en W. in het geheel niet aangevallen. Een tweetal amendementen! Van ide finan- cieëele commissie brachten ;er ook geeta belangrijke wijziging) in. Over andere wijzigings-Voorstellen is breeder gediscussieerd. ReedM in die sec ties was de wenschelijkheid1 geuit, dat da grenzen der klassen, vporal voor de niets jn hlaar te bewonderenIs zij [niet een beetje femelend? opperde zij, een vragenden blik richtend op graaf Dor nick. Haar broeder is wat stijf en ziet er al zoo oud uit. Wees toch wat toegevend, freule. Hij is altijd nog een jaar jonger dan ik. Gaby's blauwe oogen drukten een voor hem zeer vleiende bewondering uit. Al sprak zij niet veel, haar oogen konden toch zeer veelzeggend zijn. Tiny zat gedurende dit gesprek bij den hlaard; het spel der vlammen scheen haar geheele aandacht in beslag te ne men want zij sprak geen woord ten gunste van haar vrienden. Broeder en zuster begaven zich' in- tusschen door het altijd nog onvrien delijke weder naar hun woning. Hoie jammer, dat de Landk'ron's niet altijd hier zijn, sprak Magna. Welk een aangename nabuurschap zou dat vioor ons zijn. Ik vrees, dat zij niet lang zullen kunnen blijven. Alle voorteekenen zijn er, dat wij een ernstigen tijd tegemoet gaan. In beide landen denkt men ern stig aan de mogelijkheid van een oor log. Josi zeide mij, dat hij slechts door het voorgeven van dringende familie aangelegenheden verlof kon krijgen. Volgens een familiegebruik moet de va der, als hij niet hier woont, zijn oud laagste inkomens vernauwd zouden worden, om daardoor tegemoet te ko men aan het euvel, Ö,at door aanslag naar het middencijfer van elke klasse de laag ste inkomens v,an die klasse moeten bij passen, wat van de hoogere te weinig geheven wordt. De heer Zwiers, die blijkbaar de voornaamste woordvlo ier over deze kwestie in de afdeeling is ge weest, heeft in de openbare vergadering v|an gisteren zijn betoog herhaald, waar bij). hij o. i. zeer 'helder het goieid recht van zij-n systeem heeft uiteengezet. En kele collega's zijn hem hijgeVallen, doch de voorzitter heeft met klejmf gewézen op de groote ontstemming, welke uit verdere doorvoering van vernauwing der grenzen zou voortvloeien, en dit argu ment heeft bij' ae vroede vaderen nogal ingeslagen. De verdere besprekingen kunneh we wel passeeren, om'dat het verslag daaruit voldoende heeft aangestipt voor dege nen, die er, belang in stellen. Alleen wiD Ien we even erop de aandacht vestig gen, dat de profeten in onzen Raad, zich weer hebben doen gelden. Een Vorige raa/cfs'zitting hoorden we een raadslid vol pathos uitroepen: dat heb ik zoo- Veel jaren geleden al voorspeld. Giste ren kwam datzelfde raadslid/, 'gesteund/ door een partijgenoot, verklaren, dat hij vijf jaren geleden eigenlijk eenzelfde voorstel had gedaan als Be en We thans indienden. 'Waar dergelijke miediedeelin- gen anders voor dienen rian yoor zelf verheerlijking is ons niet redht duidelijk. De heer Pera nam tenslotte wel een zeide, dat de wijziging hem volstrekt niet bevredigde, dat hij veel liever alle voorstellen zag ingetrokken en dat hij^ gebeurde dit niet, tegen zou stemmen. De Voorzitter verklaarde zich niet tol terugname van de wijzigingsvoorstellen) bereid, omdat dan die weg tot elke ver betering werd afgesneden en de heer Pera verzette zich ér niet tegen, dat) 'de Verordening zonder hoofdelijke stem!- ming werd aangenomen. Met vreugde zal door de betreffendie beambten in gemeentedienst wel Ver nomen zijn, dat ook voor hen salarisver-I betering ia,an Ide orde Izal gesteld worejen. W|a(ar de Raad herhaaldelijk zooi gul Was tegenover hoogere ambtenaren, mlagl wel er op gerekend worden, dat hij ook met het oog op deze minder bezoldigd^ functionarissen, die In de gemeente even onmisbaar zijn, een royaal standpunt zal innemen. I ALGEMEEN OVERZICHT. De besluiten, door Joeansjikai uitge vaardigd en waarvan wij gisteren mel ding maakten, iblijken liet karakter van eert staatsgreep te hebben. De Pekingsdhc correspondent van de „Daily Telegraph" geeft van die besluiten, tegen do Koeomingtang-partij sten zoon „Landskfoh" als woonplaats ovcerdragen, niet een deel der Inkom sten. Dan zou Josi zich' hier vest' 'en en onze buurman worden. Mogelijl ou hij dan wel spoedig huwen, zeide Mag na opgewekt. Hoe schoon is zijn zuster Gaby, niet waar? Zij heeft een gezicht om mee te dwepen. Mij bevalt freule Tiny beter. Er is leven en uitdrukking in haar gelaat. houd ook veel van Tiny. Toen zij voor twee jaar bij ons logeerde, was zij een alleraardigst bakvischje vol nieuwsgierigheid en belangstelling voor alles. Nu schijnt zij zeer veranderd. Hebt ge wel gezien, dat zij bij Josi's dronk op ons land niet mede klonk? Zij overdrijft een weinig, zeide Bernard verschoonend. Kort daarna stond het rijtuig voor hun woning. Wij zijn er, sprak Magna's broe der. Ik zal niet uitstappen, daar h'et al laat is en ik ternauwernood op tijd in Brückhoven zal kunnen zijn, om de in mijne zorgen aanbevolen dame af te hlalen. Zeg dat aan vader en wensch h'em namens mij goeden nacht. Gij moet ook niet wachten op mijn terugkomst, het zal laat worden eer ik thuis kom. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1