Jtaten-Generaal. Tweede Kam r Uit de Pers. DE TWEEJVRIEM. Tweede Blad, behoorende jjJ De Leidsche Courant van Saterdag 13 Aug. no. 1171. ort verslag va de veipderinpen de' Kamer Het Kort Verslag der vergaderingen an de Tweede Kamer der Staten-Gene- aal verschijnt op den avond van eiken ag, waarop de Kamer vergadert. De abonnementsprijs bedraagt ft. len abonneert zich voor den tijd van en geheel zittingjaar. Wij stellen onze lezers echter in de elegenheid, mits zij dit t ij d i g opgeven, et kort of analytisch verslag te te- omen voor den .prijs van 55 cent elk bedrag per vooruitbetaling loet worden voldaan door het inzenden ati postwissel of postzegels aan ons dres. Op bestellingen, waarbij het versch.ul- igde bedrag niet gevoegd is, wordt be- list geen acht geslagen, en wij beschik* en er ook niet over tegelijk met bet Jjonnementsgeld voor onze courant. De aandacht van hen, Aif reeds voor ie •iorlge Zitting op het Kopt Verstag véren geabonneerd", wordt erop geves- <(d, dat het noodig is om, wannéér pij ok gedurende de nieuwe Zitting Het 'erslag weder wenscheen te ontvangen, icli OPNIEUW te abonneepen. Om de bestelling te vergemakkelijken omt in dit nummer een formulier voor, etwelk, duidelijk ingevuld, aan de Ad- ïinlstratie, Oude Singel 54, Leiden ïoet gezonden worden. De Directie. De strop van 't beloven. De S,t and a ard schrijft de volgen- Ie rake driestar Bij de stembus was men Link's» met jt belovien grif en gul. Zet uw beste beentje voor, heir van luizenden onderwijzers 1 en helpt de „Clericalen" slaan. Komen w lijjdaii in h Kabinet, dan tilt de goudstroom u op, dat ge er schier verlegen mee wordt bij millioenen zoui 't voor 't Onderwijs* er mee doorgaan. Arbeiders 1 voor u geldt 't van s' .ge- ijken. Weg met de inyaliteitswet, die u Iwingen zou zelf mee te betalen. Brengt Dns in de macht, en zonder-zelfs iets te letalen, krijgt ge van 't Rijk uw pen- iioen. Eerst niet al te v eel. Over twee aar iets meer. In het derde jaar -.wöef :en bedrag erbij. Zie 't maar hoe 't in ingeland ging. Stellig zoo ge 70, mis schien nu reeds zoo ge 65 jaar zijt, en linnen enkele jaren zijjt ge, met 6 maal 10 jaren' a dit er uw rug, van een vijf gul den pensioen zeker. En niet alleen den arbeider wachtte lie weelde. Het Rijkspensioen moet al- engs aller deel worden. Maakt maar dat vij aan 't bewind komen, en het goud- ioompje zal er staan om te plukken, En zoo ging 't met alles. Yerhoogfinig ran tractementen, betering van pensioen, 'oor alle, ambtenaren, van wat stand of loort ook. een gouden toekomst, die lagen zöu. Beloften, altoos weer nieuwe en nog ijker en ruimer beloften, waar geen stui- en aan was. Zoo maar de Concentratie met hulp Pan het Socialisme won, 't goud zou uit len grond worden gestampt, en al wat iu tobde, zou in weelde zich baden. Men won dan ook. Het staat nu 57 tegen 43, want de „wilden^' zullen wel dansen naarTiun pijpen. Maar nu 't nakomen der beloften Treub heeft genoeg gewaarschuwd: om na te komen wat er beloofd is, zal er een 30 millioen gereed geld 'sjaars beschikbaar moeten zijn, en dan zal 't nog povertjes tegenvallen. Reken maar uit, alle onderwijzers zooveel meer. Ver hooging van duizenden tractementen. Pensioen straks op 60-jarigen leeftijd. Niet lang meer of ge komt met 30 mil lioen meer, in de verste verte er niet mee klaar. Van de kapitalisten moet het dan af. Nu goed, die kunnen best wat missen. Maar vergeet niet, dat de opbrengst van elke directe belasting speculeert op de breede klas.se van die burgerij, die 't maar zóó zóó heeft. 1 Haal daar nu maar al meer af, Vil wat voor villen vatbaar is, en toch komt ge er niet mee. Tot de ontevredenheid ten top stijlgt en de goede burgerij 'merkt, hoe ge er haar in deedt loopen. O, al dat beloven bij de stembus glijdt zoo van een leien dakje; maar alsi 't op 't houden van uw beloften .aankomt, eiliev;e, wie wordt dan 't kind yan de rekening? - i Het was zoo begrijpelijk, dat de Ko ningin uit de Unie-Liberalen niet Bor- gesius, maar -De Meester bij zich riep. Hare Majesteit zag van meet af wel, waar de schoen zou wringen. Duif Jen gier in éénfkooi. Onder dit opschrift schrijft de (A.R.) Ro tter [dammer: Toen jaren terug de revisionistische woelingen alom 'het socialisme beroerden en op ;de zuivere 'klassenstrijdaleer scher pe aanvallen Werden gericht, wendde die redactie van het vermaarde tijdschrift ^Le mouvement socialïste" ziich tot ver schillende vooraanstaande mannen om hun meening te hooren omtrent de po sitie dezer twee richtingen! in de socia listische beweging. Een dergenen, wiens oordeel was in geroepen, gaf als zijin meening te kennen, dat orthodox Marxisjne en re visionisme in éénzelfde partijverband ge lijk stond met het opsluiten van gier en duif ini éénzelfde kooi. De loop! der gebeurtenissen 'bevestigt de juistheid dezer opmeridngj Telkens blijkt hoe in het socialistisch kamp twee principieel scherp gescheiden richtingen elkaar de zege betwisten. Eenerzijds het streven van hen, die aan de onvervalschte klassénstrijdsleer onverzwakt vasthouden, het revolutionair karakter van het socialisme handhaven en slechts van een scherper worden der klassen-tegenstellingen heil verwachten. Daartegenover staan 'dan de revisionis tische nieuwlichters, die niet slechts de theoretische leerstellingen van Marx prijs geven, maar in wier practisch handelen ook bitter weinig van het revolutionair proletarisch sentiment doorstraalt. Zeker, zij spreken nog van' den klas senstrijd, ook het woord revolutie heb ben zijl niet geheel in den ban gedaan, de Internationale heffen zij ook mee aan, ze zeggen te gelooven aan de komst van de socialistische maatschappij. Maar het is een dood geloof, dat geen b'ezieling'Lchcakt aan hun handelen en niet aanvuurt in "den strijd. Diep in grijpende staatsbemoeiing, om aldus door sociale hervormingen de tegenstelling tusschen rijk en arm op te heffen, den eigendom van zijn voorrechten te be rooven en dien uit te hollen dat is hun leus. - I i Om de intrede van de socialistische maatschappij, die door revolutionaire schokken nader zal worden gebracht lachen zij. Deze tweespalt nui moet zich bij) alle belangrijke punten openbaren. Geen onderwerp is dan ook aan te geven, waarin deze twee stroomingen nie't verschillende oplossing aanbevelen. Denk aan de coöperatie, het collec tief arbeidscontract, de politieke werk- FEUILLETON. !64) XVI. HiET AFSCHEIDSFEEST. 'Brutus, de oude bediende van Les torcherons, die getuige was geweest van ien nu uitgedoofden glans van Rampon- ieau en De Koninklijke Tamboer later Je Nationale Tamboer had zijn geluk ken dag. Voor een oogenblik vond hij zich te ruggeplaatst in den goeden tijd der .re geering van Lodewijk XVI, toen de ko ningin en de prinsessen, die ontslnapten aan de strenge etiquette £n de gedwon gen, hoofsche vormen. In ligt geheim bier kwamen om feest te vieren en zich vrij te vermaken, te lachen en te schert sen naar het hun goed dadht en met wie z'j wilden. Wie had toen het droevig einde kun nen voorzien Op een prachtigen herfstmorgen was de gewezen hotel meester, dien de groo te heeren gemeenzaam Lucien noemden, naar buiten gekomen om wat lucht te scheppen onder de hooge boomen die „De Koninklijke Tamboer" omgaven en te droomen van de markiezinnen, die in draagstoelen kwamen, gekleed Tn zijde en safijn, met kostbare kant, het .haar gepoederd en een mouche oj> bet gelaat geplakt om de schitterende blankheid van haar huid des te beter te doen uit komen, van de galante hovelingen met witte pruiken, fluweelen n\et goud ge borduurde rokken uit wier mouwen de kanten lpbben hingen, welke de handen geheel 'bedekten en van de bediende?» in schitterende livreien. De Soubise's, de Rohan's, de Cros^- sés. IWjaar waren zij? Oen vooral De cRidielieu, een nako meling van den grooten kardinaal, die feesten kon organiseerein, zooals geen ander. tWielk een man 1 Hoe wist hij te bevelen. Met welk een gratie kon hij den be dienden achteloos zijn beurs vol goud stukken toewerpen ^n zeggen: Raapt op. En de vrouwen 1 Zij jlrongen om hem heen. Zij wed ijverden om zijn gunst, zij voelden zich overgelukkig met een enkel woord, met een glimlach van hem. staking, (hfet koloniale vraagstuk, den vrouwenarbeid enz. Ja, noemt zoovele maatschappelijke en politieke vraagstukken als ge wiilt en gc vermeldt even zoovele geschilpunten, die de klassebewuste éénheid van het pro letariaat verstoren. Ook hét al of niet aanvaarden van de Ministers-zetels ten onzent was in den diepste nf>rond tot dit begins el ver schil te herleiden. Door a.lerhande kunot en vlieg wei k vooral door Mr. Troelstra's oppurtunis- tische leiding, die de Marxistische geit en de revisionistische kool zoekt te spa- i ren, tracht men uitwendig de eenheid te bewaren. v Maar op den duur zal en kan dit niet gelukken. Die Marxistische schare, die in Mr. Mendels, Mevrouw Roland Holst, Wii- baut, Van der Goes en anderen haar lei ders vindt, is van gansch anderen geest bezield dan de democraten, 'die in Vlie gen en Schaper hun helden zien. Tot botsing en scheuring moet het vroeg of laat komen. De uitbanning van Gorter, Wjijinkoop en Ceton en de aanvankelijke uittreding van Mr. M'endels, enkele jaren geleden, is slechts een eerste symptoom van het ontwikkelingsproces. Daar komt meer. Duif en gier in één kooi dat gaétt niet. De Week in het Buitenland. De vorige week gaven wij nog eens j uiting aan ons pessimistisch inzicht in de Balkankwesties, toen we zeiden dat 't nu wel „voor een tijdje" 'vrede op den Balkan zou zijn. Want we zijn nu een maal gewend dat de broeders daar niet lang in vrede kunnen tezamen wonen. Doch op wel wat krasse manier is de gegrondheid van dit pessimisme al aan stonds gedemonstreerd. Koning Ferdinand zeide het, toen nau welijks de vrede van Boekarest was ge sloten, in zijn dagorder tot het leger, dat deze geen vrede op den Balkan zou brengen 1 Alsof zij niet pas zoo goed als vleugellam geslagen waren, spiegelt hij zijn Bulgaren een spoedige revanche voor. Want al spoort hij zijn volk aan om hun kinderen en kleinkinderen voor te bereiden op den dag waarop het roemrijke werk dat zij aanvingen zou kunnen worden beëindigd, duidelijk leest men tusschen de regéls door dat hiji lie ver zoo lang niet wachten wil. En moet men nu ook het leger demobiliseeren, dat zelfs tegen de Turken niets meer schijnt te vermogen, men hoopt op spoe dig betere tijden. Eerst dachten we dat de fiere woor den van den koninlg slechts als vuur werk bedoeld waren, en slechts moesten dienen om zijn geschokte prestige weer wat steviger te stellen. Doch de latere berichten over de hulde die hem in de straten van Sofia gebracht werd, be wezen, echter 't tegendeel en de geradh- ten als zou hij willen aftreden ten gunste van prins Boris zullen ook wel blijken geruchten te zijn. De woorden van 's konings dagorder zijn dus wel ernstig op te vatten en al lesbehalve een waarborg voor blijvende rust op den Balkan. Bulgarijle legt zich bij het verdrag van Boekarest neer, be houdens zijn beroep op de groote mo gendheden, omdat het niet anders kan, doch tevreden is het niet. Al aanstonds zeide de Bulgaarsche afgevaardigde Tontsjef waarschuwend: de Boekarester overeenkomst maakt wel een einde aan den huidigen strijd, doch vrede is het niet. Men mag dus verwach ten dat als de door de eerste teleurstel lingen in beroering gebrachte gemoede ren wat tot bedaren zijn gekomen, Bul garije zich met alle macht wederom ten oorlog zal bereiden. Te eer nu de mogendheden blijkbaar van een herziening van het verdrag niets willen weten. Ze zijn dan ook veel te blij dat men het zoover gekregen heeft. Frankrijk en Duitschland hebben hun bondgenooten Rusland en Oostenrijk on omwonden te kennen' gegeven dat ze Voor een inmenging in de Balkanvrede bitter weinig voelden en voor Engeland heeft minister Grey het deze week lang niet onduidelijk verklaard. En ondanks de dreigende woorden van Grey aan het adres van Turkije, schij nen de mogendheden ook al bitter wei nig zin te hebben, met den sterken arm Turkije te dwingen van het heroverde gebied in Thracië met Adrianopel af stand te doen, niettegenstaande Bulga rije, dat machteloos is in deze iets te doen, maar kalm afwacht wat er uit deze kwestie zal broeien. Terwijl het de mogendheden maar laat zorgen voor wat volgens het Londensche verdrag zijn eigendom werd, houdt het zich nolens volensi rustig en bereidt de komende revanche voor. V. Weekpraatje. Ik geloof, dat menigeen met mij ge smuld heeft van de verslagen, die van het partijcongres der socialisten versche nen zijn. 't Is toch een ware comedie geweest daar in Zwolle, vermakelijk voor een ieder, die met de S. D. A. P. niets te doen wil hebben. W:ant de heeren zelf zullen met heel het verloop van dat con gres danig in hun socialistenmaag zit ten. Heeft u ooit zulk een malligheid gezien? Toen er ministerportefeuilles werden aangeboden, zeiden de socialis ten: niet noodig. En toen er van aanbie den van ministerportefeuilles geen spra ke meer was, wilde Troelstra ze weer aanvaarden. De meerderheid van zijn partijgenooten heeft hem hier echter den pas afgesneden, en daarbij heeft Pieter Jelles menige veer moeten laten. En ter wijl ik zoo zit na te denken over die Zwolsche comedie dringt zich weer de vraag bij me op: Hoe is het nu toch mogelijk geweest, dat een partijtje van twintigduizend leden met het lokkend gefluit van Staatspensioen en algemeen kiesrecht zooveel duizenden stemgerech tigden heeft kunnen verleiden, om rood te stemmen. Nu de socialisten door die duizenden in staat waren gesteld om te zorgen dat staatspensioen en algemeen kiesrecht zouden worden ingevoerd, nu 'bedanken de heeren wel voor de eer en hun bijloopers sturen zij naar een an dere partij, die de beloften der socialis ten maar moet invullen. Wat 'n come die 1 Als ik in dezen tijid van wachten op de dingen die kom én gaani al die crir ais-berichten „uit goede brom", „van be voegde zijde", „van welingelichte zij de", in de krant lees, dan denk ik ge woonlijk zoo bij mezelven: die redac teurs zullen wel im hun nopjes zijln met dien overvloed van berichten in een tijd, dien men gewoonlijk komkommer tijd heet en waarin al menigmaal een zee slang de haren hunner lezers ten, berge heeft doen rijzen. En dan komt ook wel eens een ondeugende gedachte bij mij op, maar die deel ik u in vertrouwen mede, want ik zou niet graag willen dat een redacteur van onze krant het hoorde. Kijk, als ik zoo den eenen dag de eene krant hoor vertellen, dat die of die 'perspnen zeker minister worden en den anderen dag door een anlcfer blad hoor verhalen, dat diezelfde personen heelemaal „geen kans" hebben, dan denk ik onwillekeurig: wat weten die heeren er toch weinig van! Maar zoo als ik zeide: dit in vertrouwen, hoor, want wee mijn gebeente, als een re dacteur onzer „Leidsche Courant", die overigens zoo uitmuntend hare lezers in licht, er de lucht van kreeg. En nu ga ik me weer eens bezon digen aan mijn oud gebrek, om van den 'hak op den tak te springen. Heeft u ge lezen wat verleden Zondag in den Volks bond besproken is. Daar opperde een vurig lid het denkbeeld, om bij" gelegen heid van het negentiende jaarfeest der Leidsche afdeeling eens ferm voor den dag te komen. De Stadsgehoorzaal ge huurd, mr. van Best uitgenoodigd om te spreken, een mooi tooneelstuk, en klaar is Kees! 't Was werkelijk eeii heerlijk idee, hetwelk [eiken (Volksbonder, vooral den jongeren moet tegenlachen. Ik heb ook, tqen ik dat verslag Las, erover verbaasd gestaan, dat het bestuur dit ideetje niet met beide handen heeft aan gepakt. Tsjonge, dat zou nog eens een echt feest vol geestdrift z'jn. Maai die ellendige dubbeltjeskwestie ook! 'k Kan natuurlijk begrijpen, dat het bestuur, het welk het best met den financieelen toe stand der kas op de hoogte is, terug schrikt voor de groote uitgaven. Toch hoop ik, dat er een mouw aan ie passen zal zijn. Ter vergadering werd er een oplossing aan de hand gedaan, en dat was nog zoo gek niet. Ieder rechtge aard en voor zijn bond warm voelend Volksbonder zal toch voor zulk een reu- zepropaganda nog wel een dubbeltje over hebben! Heeft u gelezen welk een schitte rend figuur onze bollenkweekers dezer dagen op de Londlensdhe tentoonstel ling gemaakt hebben. Als ik dergelijke berichten lees, dan voel ik me weer trotsch op mijn kleine landje, dat toch zoovele mannen telt, die met taaie ener gie voortwerken op velerlei gebied en zoo den naam van Holland in binnen- •en buitenland hoog houden. Wij" kunnen wel trotsch zijn op ons landje, dat dit Ijaar het eeuwfeest zijner onafhankelijk heid viert. Op tal van plaatsen zijn de feesten al in vollen gang. Vindt u niet, kiat we in Leiden een beetje laat met \die herdenking beginnen? in een der koude wintermaanden pas! En men hoort er zoo weinig van. We zullen maar den ken: Geen tijding, goede tijding! JAN. Kerknieuws. Priesterjubilea in ons Bisdom. Pastoor J. j. Vernieuwe. Zooals wij vermeld hebben, vierde de Zeereerw. Heer J. J. Vernieuwe, rus tend pastoor van de St Petruskerk te Leiden, gisteren zijn gouden Pries terfeest te Rijswijk. Aan het rijkelijk versierde altaar der Rijswijksche parochiekerk droeg de ju bilaris gisterenmorgen zijn plechtig dank offer op, nadat eerst Gods zegen pi de hymne „Veni Creator" was afgesmeekt. De jubilaris werd geassisteerd door den Zeereerw. Heer B. P. F» Mohr, pas toor der parochie, als diaken, en 'den weleerw. Heer J. W. B|. Nagel als sub diaken, terwijl de Eerw. heer Melqhiers, theologant, als ceremoniarius fungeerde. Het zangkoor voerde op zeer verdien stelijke wijze een driestemmige Mis van den priester-componist Perosi uit Nar dat God dank was gebracht in den lof zang „Te Deum Laudamus" werd nog de Priestercantate van Pater Haagh ge zongen. Op verzoek van den jubilaris moest het feest alleszins een huiselijk karak ter dragen. Pastoor C. J. Karstens. Te Zierikzee vierde de £eerEerw. heer C. J. Karskens, pastoor der St. Willi- brordus parochie, vroeger jcapelacn der Mon-Père te Leiden, zijn zilveren priesterjubilé. Donderdagavond werd de jubilaris feestelijk afgehaald en naar de kerk' ge leid, waar bij zijn binnentreden door dé verzamelde geloovigen een geestdriftig welkomstlied werd gezongen. Hierna Mplgde een plechtig lof, waarop door een feestkoor een drie-stenimige cantate van Dobbelsteen werd uitgevoerd. Gistermorgen om 9 uur droeg de ju bilaris een plechtige H. Mis yan dank- zégging op, na eerst het „Veni Creator"1 te hebben aangeheven. De ZeerEerw. Pater J. P. Reynenberg O.F.M. hield onder de Hl Mis een feest predikatie. Alle geloovigen zongen na de hoogmis een jubellied. Omstreeks een uur werd de jubilaris gehuldigd door de leerlingen der Eerw. Zusters, waarna een knapenkoor der R. K. parochiale school .een feestcantate; dherons was gelegen, rue-de la Tour-des- Dames en de bediende kwam een keurig diner bestellen. Binef, de bediende van Ghalay, was een vriend van B,rutus en kende fes Porche- rons zoo goed als het huis van zjjn meester. Wanneer hij een oogenblik vrij had, dan bracht hij dat bij den gewezen ho- telmeester door. Zij konden het best met elkaar vinden, want hun denkbeelden stemden volkomen overeen. Een fijin dineri Brutus, ultgezodhte schotels, mijn vriend, en de beste wijn uit u.w kelder. l Wees gerust, Binet i—t H!et iijn' nu geen "^acobijnein meer die komen. i IWanneer? i Vanavond tusschen adht uur en half negen. Goed, Zorgt gij' maar voor de keuken, ik zal bedienen. Vier couverts, èen goed, afzonderlijke salon', waar men ongestoord kan praten. lp Begrepen. Brutus wisselde inet den bediende van den ci-devant een blik van verstandhou ding. i (Wordt vervolgd). Die geheel e wereld was nu verdwenen. Verdwenen die schitterende equipages, verdwenen de sierlijk gekleede edjellie- den, de bekoorlijke dames. De hotelmeester van deze wufte en zorgelooze menigte was de eeni:g overge blevene van de vroegere grootheid der inrichting, gesticht door een beroemden kok en gemeubileerd met alle weelde, die men uitdacht in een tijd, cüat de acfel nog oppermachtig heerschte en niemand aan de voorrechten van rang en geboorte durfde raken. De fluweelen, met goud geborduurde rokken en zijden en satijnen japonnen waren vervangen door carmagnoles, phrygfsche mutsen en wollen rokken in de plaats der mooie goudstukken van 24 fr. met de wapen^ des konings wa ren koperen 'stuiverstukken en assignaten van vuil papier gekomen. Welk een val! Hijzelf, de Lucien van de hovelingen uit Versailles, was herdoopt in Brutus, door de sansculotten en ae tricoteuses, die den naam van „Koninklijke Tam boer" in „Nationale Tamboer" hadden veranderd. Van hotelmeester was Lucien een ge wone herbergier geworden. Ook hij was een gevallen grootheid. Twee verschrikkelijke jaren Jiad hij doorgebracht met het bedienen van de ruwe Jacobijinen, die daarna de klanten van Les Poraherons geworden waren en wien men niet moest weerstaan, wanneer men zijn hoofd behouden wilde. De arme kerel had 'hen daarom be diend en voorzichtig zijln gedachten voor zich gehouden, Inwendig evenwel kookte hij van woe de, als ihfj die ruwe kerels zag binnen dringen in salons, waar vroeger slechts edellieden werden toegelaten. Toen hij vernam dat Robespierre was gevallen, had hij een zucht van verlich ting geslaakt Daarmee was een goed deel van zijn angst verdwenen, had zijn geheime wrok bevrediging gevonden, was aan dat over moedige sdhuim. het zwijgen opgelegd, maar zijn dierbaar huis had er den ouden luister nog niet mee teruggekregen. Maar eensklaps, o! verbazing, deed zich ook in dit opzicht een verandering voor. Ook ,,de Koninklijke Tamboer" zou als een phoenix uit zijn asCh herrijzen. Dien morgen, terwijl de arme drommel zijn luchtje - schepte, werd hij: het eerst aangesproken door den bediende van den markies de Clhalay, zooveel als zijn buur man, want de markies Woonde op een villa, die in de nabijheid van les Por-

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 3