Beddengoederen A. WAALS HEKMAN F A. DAiVlClS Uit Stad en Omgevih I tui I'll. 112. KOOPT UW BIJ llaarl.siraat 134-136, Leiders (IÖ17) men zich in het wezen der partijl van mr. Troelstra heeft bedrogen. Een vrif zinnig ministerie vormen, dat van de wisselende houding- zijner partij in de Tweede Kamer afhankelijk is, zou "het zelfde zijn als het spel van den financier, die rekening houdt met de mogelijkheid, dat op zijn premie-lot wel eens een prijs kan vallen. Het practisch gevolg van "het congres is nu, dat de heer Troelstra het van zijn volgelingen verlangde wapen, het dreigement met de portefeuille-vrijh heid, niet eens gekregen heeft en men dus met zijn oppositie geen rekening behoeft .te houden. Het blad schrijft verder over hem: „Het is merkwaardig, dat in heel deze zaak ,mr. Troelstra vooral éni bijna uit sluitend oog had voor de tactische fouten en bezwaren. Men heeft zich, van meer dan ééne, ook vrijzinnige, zijde, vroeger blijkbaar zéér vergist in zijn kwaliteiten. Menigeen zag in hem den geboren staats man eigenlijk alleen, omdat hij meestal een zoo geslepen tacticus bleek. Thans, de eerste maal, dat hij werkelijk in de gelegenheid is staatsmanseigenschappen te toonen, heeft hij jammerlijk gefaald. Een vergissing heeft hij! begaan door ril et de mogelijkheid van dezen uitslag der verkiezingen te voorzien en zijn partij reeds tijdig in de richting van minister portefeuilles te drijveneen vergissing, door zich tegen de aanvaarding van 'het aanbod van dr. Bos, te verklaren; een vergissing, door thans een zwaai te ne men, welke door de meerderheid zijner partij niet meer kon worden gevolgd en waardoor hij tijdelijk de leiding aan an deren, aan Vliegen en Schaper moest overlaten. Zóóvele en zóó ernstige ver gissingen op een zóó belangrijk oogen- blik wie die begaat is geen staatsman. Mr. Troelstra is slechts tacticus. Over zijn nederlaag zal hij zich dus gemakke lijk troosten met de overweging, dat de partij, die hij leidt, of liever aanvoert, nu oppositiepartij blijft. „Laat mij u toch verzekeren zegt de radicale leider mr. Monk in Trollope's bekenden politieken roman „Phineas Finn" dat het ge noegen van het politieke leven alléén in de oppositie schuilt. ■Qppositie of xe- geering, dat beteekent vrijheid of sla vernij, vuur of aarde, beweging of stil stand. Het gebrek aan juistheid, dat aan de oppositie is veroorloofd, is op zich zelf een bekoring, méér waard dan al den invloed en het prestige van minis- terieele macht." De „bewuste" arbeiders zijn dat blijk baar met mr. Monk eens!" u Het is alles zeer juist, dat de „Nieuwe Courant" vertelt, merkt de „Tijid" op. Mr. Troelstra was geen staatsman, om dat hij op de mogelijkheid een er groote overwinning niet gerekend heeft, die hem voor de noodzakelijlkheid kon plaatsen, zijh hoofd in den strop te steken. Toch mag de „N. Crt." niet voorbijzien, dat hij herhaaldelijk en duidelijk vooraf ver klaard heeft, het njet te zullen doen en dat hij zelfs bij "het overwegen der aan biedingen van dr. B,os zich persoonlijk aan die verklaring heeft willen houden. In zoover kon op het consequente van zij'n houding geen aanmerking worden gemaakt. De vraag, of een, partijleider, als zijn partij tot de Regeering wordt geroepen, Minister moet zijh, Is reeds vroeger in verschillenden zin beantwoord Maar nu zij zoo afgeeft qp het gebrek aan staatsmans-wijsheid bij den heer Troelstra, wat zou de „N. Crt.", als zij oprecht ware, dan, niet moeten zeggen van de concentratie-leiders, die hun, voT gelingen In "het minst niet tijdig hebben gedreven in de richting, waarin ze nu worden gesleurd. Hier is geen sprake van een vergissing, maar van roekeloos heid. De staatsmanskunst van de vrif zinnige leiders staat in ons oog dan ook niet boven het peil van mr. Troelstra en van mr. Monk in „Phineas Fiinn". Dc „bewuste" vrijzinnigen moesten dat nu maar eens openlijk erkennen. De politieke toestand. Zoowel kolonel Btorsboom als staats raad Oppenheim, spreken het gisteren door ons onder alle voorbehoud vermelde bericht, dat zij: zouden aange zocht zijn voor een, ministerportefeuille tegen. Ook mr. Fokker ,de voorzitter van den Centralen Raad van Beroep voor de ongevallenverzekering bevestigt het be richt niet. Minister Mr. M. J. C. M. Kolkman. De „Nieuwe Haarlem^che Courant"1 kan mededeelen, dat het voornemen be staat, om aan minister Kolkman den ze tel van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland aan te bieden dje door de niet- herkiezing van den heer A. C. A. Nolet te Schiedam is opengevallen. Daartoe zal een der Statenleden, zit ting hebbend voor een vast rechtsch dis trict in den omtrek van Haarlem, zijn ontslag indienen. Nederland en Portugal. Naar men verneemt is weldra over eenstemming te verwachten tusschen de regeeringen van Portugal en Nederland omtrent de Jceuze van den scheidsrechter uit de leden van het Permanente Hof van Arbitrage ter beslechting van het geschil betreffende de grensscheiding! van de Nederlandsche en Portugeesche bdzittingen op het eiland Timor. De eenheid der concentratie. Wat te voorzien was, is nu reeds aan het gebeuren de eojo luid bezongen eenheid .der concentratie is' al aan het wankelen. Aan het Hoofdbestuur van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging ,,'s-Graven- ge" is een schrijven verzonden, houdende het verzoek eene algemeene vergadering dier Vereeniging te willen uitschrijven, opdat deze zich kunne uitspreken over de houding door de concentratie aange nomen, in zak'e de hangende crisis en om, zoo mogelijk, nog eenigen invloed ten goede te kunnen oefenen. Dit verzoek is gegrond op de overtui ging: „dat na de mislukte poging om met de S. D. A. P. eene regeering te vormien, de concentratie zich niet door vrees voop mislukking had mogen laten weerhouden om te pogen de stembusbeloften in te lossen „dat ,nu die poging niet gedaan werd de concentratie bij vele vrijzinnigen in den lande schuldig staaten „dat het dringend noodjig is, cfat volle openbaarheid kome over de vraag hoe de verschillende groepen der concentratie zich hebben uitgesproken, opdat de vrij zinnigen kunnen overwegen of eventueel eene voortzetting der concentratie, in het belang eener democratische ontwik keling, waarnaar de nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage" streeflt nog gewenscht is." Dat zooals in dit schrijven wordt gezegd de concentratie bij vele vrijzin- ge in den lande schuldig staat, betwijt ilelen wij-geen oogenblik. Het program der nieuwe regeeriny. De „Zutf. Crt." verneemt uit zeer goede bron: „De heer Cort v. d. Linden is bezig een ministerie te vormen, dat als voor naamste punt van program zal hebben de invoering van liet algemeen kiesrecht en de mogeli/kheid tot het invoeren van vrouwenkiesrecht in de grondwet, terwijl de formateur 'n tegenstander is van uit breiding van regres der Eerste Kamer. Verder zal het program bevatten staatspensioen, in den geest van het amendement der vrijzinnigen, en eenige punten op het gebied van onderwijl Tot zoover de „Zutf. Crt.": we nemen graag aan, dab de bj-on, waaruit het blad zijn kennis haalt, zoo helder is als kristal. Maar nu is het wel eigenaardig te ver nemen, hoe mr. Cort v. d. Linden voor zich persoonlijk over de voornaamste van bovengenoemde programpunten denkt De (Chr.-H.) „Nederlander" van gis teren zet dat eens duidelijk uiteen. Vooreerst, hoe denkt mr. Cort van der Linden over algemeen kiesrecht. De heer Van der Linden is een-beslist te genstander van „allemanskiesrecht" zoo als het, bij wijze van natuurrecht door de sociaal-democraten geëischt, en door de vrijzinnigen aanvaard is: Zij, die het algemeen stemrecht ver dedigen, als een aangeboren recht van gelijke individuen, zijn altijd verlegen met de inconsequentie vvaartoe hunne fictiën hen voeren. In de praktijk is een algemeen stemrecht een onmogelijk heid. .Maar k'ralch'tens welke consequen- tiën van hun eigen beginsel sluiten zij onmondigen, misdadigers en krankzin nigen uit? Alleen een beroep op het gezond verstand redt hen uit de ver legenheid practisch een yolkomen bruikbaar redmiddel, maar werkelijk een dekmantel voor fouten van rede neering of voor de onmacht van be ginselen. Dit stemrecht blijve dus steeds at tributief: Zij, die het stemrecht eisdhen, wor den toegelaten niet omdat zij een aan geboren menschenrecht kunnen doen gelden, maar omdat geen rechtsgrond aanwezig is hen uit te sluiten. Dit mag men echter eischen, dat de maatstaf van bekwaamheid, welke men kiest zoo weinig bevoegden mo gelijk buitensluit, zonder een groot overwicht van onbevoegden toe te la ten. Welke vereischten van bekwaamheid men stelle: hetzij: censuscijfer, hetzij een- of ander bezit, hetzij een persoonlijke eigenschap zooals kennis van lezen en schrijven pf hej: genot van lager on derwijs—" steeds moet er een voorwaar de gesteldsteeds moet het 'recht! wor den verleend, nimmer is er van „natuur recht" sprake. En wat is 'sheereft Van der Linden's opinie betreffende vrouwenkies recht? Vrouwenkiesrecht vindt de>heer Van der Linden eigenlijk tegennatuurlijk. Doch en deze gedachte is wel zuiver vrijzinnig als de vrouwen 't willen, dan moet men 't ze g-even, omdat ze 't willen al is het dan ook' tegennatuur lijk. De pae'dagogische gedachte van Rous seau, zooals men ziet, overgebracht in het staatsrecht. Mochten zij inderdaad zoozeer on trouw worden aan hare instincten, dat algemeen stemrecht zouden eischen, het zoude haar niet kunnen worden onthouden. Vooralsnog bestaat voor een groote uitbreiding van wat thans (in 1886) nog zijn: pnnatuur- lijke neigingen, geen gevaar. Wellicht zou, op grond van deze uitin gen, de heer Van der Linden thans als voorstander van vrouwenkiesrecht kun nen worden beschouwd. De „tegennatuurlijke neigingen" on zer Nederlandsche vrouwen zijn wellicht, volgens dezen eerwaardigen grijsaard, in de laatst verloopen kwart-eeuw zoodanig tot ontwikkeling gekomen, en het vrou welijk instinct is wie weet? zoo danig afgestompt, dat thans tot invoering van dit kiesrecht, als eisch van moderne degeneratie, moet worden besloten. Ten slotte is de 'heer Van der Lürt- den principieel tegenstander van het be ginsel van staatspensioen. Omtrent de voorziening in de sociale nooden door ongevallen, resumeert de schrijver zijne meening als volgt: „Die ondernemers, niet de belastingschuldigen, moeten de schade dragen." Omtrent de voorziening tegen de ge volgen van invaliditeit en ziekte staa(t hij het beginsel der wetten Ta-lma yerzekeringsdwang voor. Inderdaad is de verzekeringsdwang een Zeer ""belangrijke uitbreiding der- staatsbemoeiing. Zij is echter gemo tiveerd door dezelfde gronden waarop de aansprakelijkheid der ondernemers steunt voor ongevallen en in hare ge volgen is zij: nog heilzamer en kan nog) in veel sterker mate strekken .om het leven van den arbeider tegen onver- verdiende en voor de geheele maat schappij heiltooze schokken te vrij waren. „Tegenover een recht op onderstand", izoo zegt hij verder, „zou men wellicht eene verplichting tot voorzorgkunnen doen gelden." En uit practische motieven verdedigt hij, evenals de heer Talma, dat deze verplichting voorloopig .alleen aan ar beiders zal worden opgelegd. ZooalS men ziet, zou de heer Van der Linden afgezien van zijne geheel andere theoretische grondslagen in de afgeloopen parlementaire periode een warm vriend en medestander van het dé- missionair Kabinet zijn geweest. En deze persoon zal jiu een Kabinet! samenstellen, dati n lijnrechten strijd moet zijn met de beginselen van het afgetreden Kabinet, enzijn eigen beginselen. 't Ziet er toch wel vreemd uit bij: de liberale partij in oris Vaderland. -Of is het optreden van den heer Cort van der Linden misschied een nieuw bewijs voor het „nieuwe en, krachtige" leven dier partij? Wie weet of ide „N. R. Crt;." het zoo niet zal voorstellen. Haagsche merkwaardigheden. Onder dit opschrift schrijft een, in zender in de ,Res.-bode" het volgende: In deze tijden van reizen en trekken, wanneer juist het vreemdelingenbezoek op zijn drukst is worden guides, agenten en interprêtes bestormd met vragen naar en over de Haagsche merkwaardigheden. Doch ik weet er een, waaraan geen enkele gids of witkiel denkt. Een merk waardigheid, voor alle reizigers yan de Holl. Spoor Mij. merkbaar, een wonder van gelijkheid en van liberale of neu trale broedersqhap. Een vrijheidsbeeld uit de twintigste eeuw zoo naïef, zoo gemoe delijk, dat het wel de moeite van be schouwing waard is. Ziehier in het kort geschetst waarop ik doel. Aan het station Hollandsche Spoor in Üen Haag staan twee nelgekleede mannen niets bijzonders, zult u zeggen die twee mannen hebben beiden een aantal couranten bij zich evenzoo nog geen nieuws onder de zon doch de een, een colporteur mét de „Nieuwe Rotter dammer", staat daar beschermd' door de directeur-generaal van de groote Spoor wegmaatschappij, gesteund door den inspecteur, den heer Everts. Onder die beschermende vleugelen van dien, stations chef en witkielen, incluis politie. De ander, een co-lporteur met het Ka tholieke groot-dagblad „De Maasbode", ontbeert die moederlijke zorgen. Zijn collega mag vrij loopen in de vestibule, bij de loketten, op de stoep onider het beschuttende afdak, maar zoodra zet de „Maasbode"-man een voet op de stoep, óf durft hij zich in de vestibule wagen, ja zelfs al roept een geestelijke hem, hij wordt bij de kraag.gegrepen en zeer onzacht voor de stoep gebracht. Nota bene, de reizigers van deze maatschappij mogen, als ziji willen, geen „Maasbode" koopen, als zij uit hun rijtuig stappen, doch de „Nieuwe Rott."-colporteur staat al aan het portier omi u zijn blad onder den neus te houden. Zouden al die ge bruikers van de treinen der Holl. Spoor zoo ongaarne de „N. Rott. Crt." lezen, dat de directie, inspectie en wat al meer deze maatregelen' van bescherming moe ten inemen? Of zijn de heeren soms aan deelhouders in de „N. Rott. Crt." Hoe het zij, het is verre van onpartijdig, dat de een als een kuiken onder de moeder lijke vleugels wordt geroepen en de ander als een bastaard kind wordt afgesnauwd. Katholieken, gij allen, wanneer gij niet wilt, dat uw partijblad als bastaard wordt beschouwd, dat men uw blad op derge lijke manieren tracht te weren, protes teert dan als één man. Dit kunt gij doen j door alleen een Katholiek blad tekoopen j aan het station Holl. Spoor en ingeval dat de colporteur niet bij uw rijtuig of bij u in de vestibule mag komen, een drachtig te klagen bij den Raad van Beheer der Holl. Spoorwegmaatschappij. Katholieken, die thuis de „N. R. Crt." of ander liberaal blad leest, protesteert al9 één man tegen bovengenoemde be handeling, ontzegt uw steun aan die bla den door voortaan alleen de rechtsche pers te steunen. Bedenkt, dat er reeds, achttien Katho lieke. dagbladen zijn, gij kunt ze groot maken door, behalve die bladen te lezen, hen te steunen met ^iwe ajxmnements.- gelden en als geldbelegging door aan- deelen te kooperu Lustrum jUariabond. De Mariabond van het bisdom Haar lem vierde gisteren te Haarlem op luis terrijke wijze zijn eerste lustrum. Nadat 's morgens tot intentie van het werk der drankbestrijding een H. Mis was opgedragen door de Wieleerw. heer ka pelaan L. J. Schalke, begaf mén zich naar de vereenigingszaal op de Groote Markt. Na opening van de vergadering- door de presidente mej. v. d. Dongen, hief het zangkoor, onder leiding van mèj. Pie- lage, een welkomstlied aan. Dan sprak mej. Russell, bestuurslid van de Haarlem'sche afdeeling van de Maria-vereeniging, woorden van welkom aan de afgevaardigden -en gasten. De heer Joh. JSelissen, uit Amster dam, zong, met begeleiding van jnej. E. van Eeden, uit Haarlem, een drietal zangnummertjes. Ten slotte zong de geheele vergade ring het Sobriëta's-lied, waarmede de ver gadering feestelijk geopend was. Namens alle afgevaardigden dankte de presidente de Haarlemsciie afdeeling voor de waarlijk feestelijke ontvangst. Hierna verkreeg mej. Wu van der Dun- gen, presidente der Maria-vereenigingj, net woord tot het houden der openings rede. In hare meermalen door applaus on- derrboken rede constateerde de spreek ster o. m. dat de afgevaardigd^ verter igenwoordigen 4000 strijdsters, verdeeld in 53 afdeelingen. Medegedeeld werd ook nog dat ter vergadering vertegenwoordigd waren 36 afdeelingen door dl afgevaardigden..Van 5 afdeelingen was bericht van verhinde ring gezonden. Het jaarverslag vermeldde dat de Ma- riabond zich in gestadigen .bloei ver heugt. Het aantal afdeelingen steeg van 46 op 51 het aantal geheel-ontnoud- sters van 1325 op 1429, het aantal af- schafsters van 2754 tot 3012. Het aan tal Agnesvereenigingen steeg met 2 afd. en met 90 leden het ledenaantal1 der Anna-vereeniging steeg met 289 gezin nen en 1262 kinderen. Het jaarverslag sprak nog de beste wenschen .uit voor den bloei der ver eeniging. Mej. Mooijman ooigstte voor baar keu rig gestyleerd verslag warme toejuichin gen van de vergadering en een dank woord van de voorzitster. eHt financieel verslag, uitgebracht door mej. C. ten Birink, toonde aan in komsten een bedrag van f779.46; aan uitgaven een bedrag van f 465.361/2 i ba- 'tig saldo aldus f 314.09i/2, I De bestuursverkiezing had tot resul taat dat mej. A. M. A. Kokishoorn werd herkozen als bestuurslid,in de plaats van mej. E. Heury, lid van toezicht, die zich niet herkiesbaar stelde, werd bij: enkele candidaatstelling gekozen mej. R. H. Knoppers, secretaresse der Maria- vereenig'ing te Alkmaar. Na behandeling van eenige voorstellen verkreeg de heer Th. Bianchi, lid van het Sobriëtas-bestuur het woord, om een causerie te houden over Inspectie. Spr. schetste het verschil van beteeke- nis van jhet woord „inspectie"1 in het leger, bij 't politiewezen, bijl de poste rijen enz., een woord dat daar angst aan jaagt om de gevolgen, die er aan vleif bonden kunnen zijn, en de beteeke-nis van het woord „inspectie", indien die bestaat in het vriendschappelijk nagaan pf con- troleeren van het werk van men'sch'en, die arbeiden voor de eere van God', voor het heil van den naaste, en wanneer ook hun werk der inspectie verricht wordt uit liefde voor de zaak. Dan voegen zich menschen bij elkaar, die zich beijveren het liefdewerk zooveel mogelijk te ver volmaken, waardoor vanzelf vervalt het berispen of straffen in andere gevallen aan „inspectie" verbonden. Spr. meende dit te moeten zeggen over het woord „inspectie", omdat hetbonds- bestuur van het K. V. in Jiet Bisdom Haarlem op de vergadering te Gouda, in October 1912, bezwaar had tegen het woord en daarom besloot technische ad viseurs en geen .inspecteur pan te stel len. Spr. meende dat het werk van den inspecteur in den goeden zin genomen, vooraf gaat aan het technisch adviseur- scnap. Men geeft advies, nadat men weet waar het over gaat. Spr. maande aan niet zoo k'leinzeerig te zijn, om het woord „inspectie" tê gebruiken, waar dit ook al gebruikt wordt in de bisdommen Utrecht, den Bosch en Roermond. Spr. wees nu in het kort op het nut der inspectie. Dit springt bij ie'der bezoek vani den inspecteur in het oog. Het .instituut der in ipectie vormt een brug waarover hoofd- b< stuur en afdeelingen meer tot elkaar komen, nauwer contact met elkaar krij gen. Daarom is het van groot belanfg.i acnt spr., voor hoofdbestuur, zoowel als voor de afdeelingen, dat zoo'n brug ge vormd wordt. In de ^middagvergadering hield dr. Ingezonden Mededeeiinj 30 cents per regel. Wijnhandelaren llofleveranc Kantoor: Burgste tot 's avonds 8 uur geope Ariëns onder groot enthousiasme feestrede. KORTi. KRONIEK. In de gisteren gehouden zi van den Raad van Veisen is hesl tot de stichting eener gemeentelijke terleiding zonder bijlevering aan het en daarvoor een leening ,aan te groot f 505.000, tegen een rente van ten honderd, af te lossen in 50 j; LEIDEN, 14 Augustu De overdracht van het rectoraat de Leidsche Universiteit door den te woordigen rector-magnificus prof. d D. Eerdmans aan'zijn opvolger prof p. Jelgersma zal plaats vinden op M dag 15 September des namiddja'g! twee uur in de groote zaal van de st .gehoorzaal. Tot onderwijzer te Schiddai benoemd de heer J. van Leeuw—* hier. s Rijks Ethnographisdh' Muse heeft van mevrouw de wed. dr. J. I Schmetz-Büchtmann, te Oegstge de volgende voorwerpen ten gesch gekregen: Een Japansche kalender van. Meij (1899) met eene Duitsche beschri er van in manuscript door Hashii Dentarö. Eene Japansche annonce betreffi tooverij ter genezing van alle mog< zie'kten, met eene Duitsche vertalm van door Hashimoto Dentarö. Twee Japansche amuletten uit Shinto-tempel van Awajima Diaijin. Geïnventariseerd als serie 1846. Aan de schenkster is de dank dei geering betuigd. Bij Kon. besluit van 12 deze me't ingang van 1 Sept. benoemd technisch ambtenaar 2de klasse 'bij Raad van Toezicht oj> de Spoorweg! sten, de heer J. G. Panneko-ek a'lhiei Jubileum Praeses Taskin, Bii gelegenheid van het zilveren P terjubileum van den Hocjgeerw. Hooj Heer Praeses H. J. M. Taskin za receptie zijn van één tot drie uur Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 zijn ter kennis gekomen van den Cei len 'Gezondheidsraad de volgende gi len van besmettelijke ziekten: Leid 1 geval van diphteritisBiodegr; 1 geval van diphteritis.; Katwijik val van roodvonkOegstgeest val va ndiphteritis; Wjoerden 1 g van diphteritis. BODEGRAVEN. Ged. Staten het het besluit van den gemeenteraad on openbare lagere school in de Meye te heffen, niet goedgekeurd. BOSKOOP. Met Stct. no. 189 zijin jonden de wijzigingen iin de statuten de afdeelinig Bioskoop der Zuid-Holl sche Vereeniging „Het Groene Kr alhier. <jOUDiA. Het maken van een deeriqgsput en bijkomende werkzaan den van het kustfort te Vlissirigeu opgedragen aan Gebr. Dessing all voor f 186.000. Dé raming was:'f 192. Met Stct. not. *189 zijn verzon afdrukken van de statuten der Vere ging van beneden den rang van offi geepnsioneerde militairen van het 1< *Ser te lande'onder de zinspreuk: voor de Toekomst" alhier. De heer H. Boon van hier slai gisteren te 's-Gravenhage voor liet men Fransch 1. o. 'HOOFDDORP. Tot concierge aan kantongerechtsgebouw alhier is bcnoi de heer Ooms te Arnhem, die reed functie is getreden. KATWIJK AAN ZEE. Op den blieken afslag waren Dinsdag de zen der haring: volle haring f 17.7 18.75, maatjesharing f 13.6014, st haring f 15.90, makreel f911.10, a per kantje. LISSE. Aan de parochianen werd zer dagen een, foto thuis, bezorgd den Z.Eerw. Heer Pastoor. Een aardige attentie, welke dankl werd aanvaard. NIEUfWVEEN. Na,ar de „Rij:nb." i neemt is door de feest-cornimiss!iëi viering der onafhankelijkbeidsfeesten bedrag van ruim f 600.ingezamj Er was ditmaal voor geven wel ani Ook verneemt dat blad, dat de R dezer gemeente genoemde commissrel f 50.subsidieeren zal. Nieuwveen kan dus wat het cieele betreft, feest houden. SASSENHEIM. Met Stct. no. 189 verzonden afdrukken van de statuten Vereeniging van TCantoor- en Handel! dienden, werkzaam in het Bloembollet drijf, alhier. WARMOND. De heer A. van

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 2