Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Fruit. In ée voeding der menscWen speelt het fruit een voorname rol. Groote .hoeveel heden werden er genuttigd door arm en rijk, door dorpsbewoner en stedeling. En als de voorraad van het eigen land ichaars begint te worden, dan zorgt de h,and:el wel voor aanvfoer uit vreemde gewesten. Gerust kan men derhalve be weren, dat h.et heele jaar door .fruit op de tafels komt, hetzij dan in verschaih toestand of geconserveerd. Fruit vormt dan ook een aangenaam, smakelijk, licht verteerbaar voedsel, wanneer het versch en rauw wordt gege ten, en in de keuken weet men er tal van heerlijke gerechten van te bereiden. In welken toestand het .ook wordt ge presenteerd, altijd wordt het met even veel graagte genoten -door gfoot en klein, door oua en jong. In den zomer, als het fruit rijpt, kan men voor geringen prijs zich, ervan voor zien, dan valt het onder het bereik van haast iedere beurs, en het kwantum, dat men in dien tijd te veel heeft, wordt da delijk opgekocht, om in fabrieken te worden verkerkt tot jams, limonades, vruchtenlwijn en anderszins, of wel de vruchten worden gedroogd en zoo Voor later gebruik bewaard. Er zijn streken, waar veel fruit wordt gekweekt, de .zoogenaamde centra \$n productie. Hoe meer fruit van een bepaalde soort in een streek aan de markt komt, hoe hooger in den r^gel de jtrijzen zijn. Waar slechts wéinig vruchten worden aange voerd, daar is de tuinder yerpljcht alie te verhandelen met de kleine opkoopers, zij kennen dan gewoonlijk niet eens de volle waarde van het product, dat ze ten verkoop aanbieden, zij leveren vaak in massa zonder eenige .sorteering, er? kunnen zoodoende slechte heel lage prij zen bedingen. Waar evenwel groote'massa's worden aangevoerd, daar komen de groothan delaars, die er gelegenheid vinden 'flin ke kwantums in te slaan, en deze wor den verzonden naar ver afgelegen oor den, waar men er een goeden prijs voor wil besteden. Het goede fruit wordti dan vanzelf beter betaald dan hot min derwaardige en j.00 begint men van zelf te ordenen en te sorteeren, en wordt verder aan de teelt meer zorgbgewijd, omdat men inziet, dat de tijd, d&araa|n besteed, rijkelijk wordt betaald. Wanneer we hier van fruit ^preken,, bedoelen we daarmede niet enkel appels en peren, wij hebben daarmede evengoed op het oq£ bessen, .frambozen, .aam beien. kersen, perziken, pruimen, abriko zen en druiven., in één woord., allesu wat onder den naam van fruit kan bor den begrepen. Al die vruchten zijn te gebruiken, dat weet jeder bij ondervin ding, maar ook all.e fruit h.eeft markt-" waarde, en daarom kan de teelt van vruchten dikwijls een rjjke bron van in komsten worden voor den tuinder en den kleinen boer. Op de -groote bedrijnen ziet men er dikwijls minder heil in, om zich op fruitteelt toe te leggen, en toch moeten we hier opmerken, dat pok daar vaak heel wat voordeel kan worden be haald door den aanplant van vruchten. Menig half vergeten hoekje kan benut worden, om er eeji boom te zetten, en, wanneer men daarbij een goede keuze doet, dan kan zelfs een enkele boom na eenige jaren reeds een goede .winst opleveren, ,men moet daarbij rekening h.ouden met de variëteit der vruchten en met het doel, waarvoor men >de boomen plant. De meest geschikte plaatsen om vruch ten te kweeken zijn zeker £e vindien im den naasten omtrek der woningen, wijl men daar het minst gevaar loopt, dat het fruit zal worden gestolen. O.i. kan ieder vruchten kweeken in den moestuin, of deze groot is of klein. Op onze dorpen vindt men bij elk huis haast een stukje grond, waarop groenten worden ge kweekt voor eigen gebruik. In zulk een tuin heeft men noodig enkele paden voor de geregelde circulatie en langs die paden zijn vruchtboomen zéker op hun plaats, zij benadeelen den groei der groenten slechts weinig .spreiden hun kronen uit over het veld en kunnen een aardige opbrengst leveren. We willen hier niet treden in de technische bijzon derheden, welke men bij den aanplant in het oog dient te houden, ons doel is heden alleen, om aan te toonen, dat de fruitteelt meer algemeen ijiogelijk is. In zulk een moestuin blijft dan lichft eeiv plekje over, waar een haag met bessen en frambozen geplant kran worden, zelfs onder de boomen langs de paden. Zulk een haag neemt dran weinig plaats in, maar levert in den zomer een goedeii voorraad vruchten voor eigen gebruik, hetzij versch gegeten, gestereliseerd of verwerkt tot gelei en sap. Zoo kan er in een h|eel klein tuintje nagl met den* grond gewoekerd worden. Is de moestuin afgesloten door een muur of schutting, dan vindt men de) heerlijkste gelegenheid om daartegen fijn fruit te telen. Perziken en abrikozen! vinden daar een uitmuntende plaats, en wanneer die goed behandeld en ver zorgd worden, dan kan de opbrengst van zulke schuttingen soms oploopen tot een gulden per M2. Zelfs kan men daar bij eenigszins gunstige ligging druiven te len. Dc fijnste tafelappels en peren J<un- ne. jan die muren gekweekt worden, en al die leiboomen nemen in den tuin geen plaats in, maar verhbogen aanmerkelijk de opbrengst van een kleni hoekje grond. In de kleine stadstuintjes wordt dan'ook van muren en schuttingen veel partij getrokken, maar onze dorpsbewoners achten vaak die afscheiding te kostbaar. En toch zouden we gelooven, dat bij goed gebruik van deze omheiningen, de rente rijkelijk betaald zou worden door het fruit, dat er aan kan groeien. Maar als onze dorpelingen dan niet graag hou ten of steenen afsluitingen willen maken om hun tuinen, dan kunnen zij de muren van hunne woningen en stallen op de zelfde wijze benutten. De huizen staan dikwijls zoo naakt en .bloot. Als daar tegen enkele vruchtboomen zijn geleid, dan geeft het frissche groen een aange name afwisseling, de bloeiende boomen maken die vlakken in het voorjaar tot een kleurrijke bouquet, en als in het na jaar de vruchten rijpen, dan Leveren die een aardig voordeel op. Door de be- kleeding der muren van huizen en stal len vereenigt men alzoo 't aangename mét 't nuttige. Waarom zou men het dah nalaten Tot heden hebben we nog slechts den aanplant van fruitboomen besproken in de kleinere tuinen. De grootere leenen zich daartoe nog beter. Daar vindt men nog meer ruimte langs kanten en paden en de muren kunnen er even goed wor den benut. Misschien vindt men er ge legenheid een hoekje af te zonderen voor den aanleg van een boomgaard, waarin hoogstammen afwisselen met kleine vor men en struiken, terwijl hiertusschen1, voorloopig ten minste, nog aardbeien en bessen geteeld kunnen worden. De in richting van zulk een kleinen boomgaard komt dan veel overeen met die van een grooten, en hierop hopen we later nog weieens meer in bijzonderheden te wij zen. t Bij de grootere bedrijven, bij de boer derijen, ziet men dil<wijlss dat de hof stede een aantal meters van den grooten weg af ligt, terwijl een laantje naar de woning leidt. Die laantjes ziet men in den regel beplant met iepen, lindcfo', coniferen en andere boomen. Nu hebb'en wij ons vaak afgevraagd of4 daar niet even goed vruchtboomen konden staan. Misschien wordt het nagelaten, omdat men vreest voor diefstal en beschadiging. Maar als men daar fruitboomen plant, v^aarvan de vruchten minder geschikt zijn om uit de hand te worden gegeten, maar dienen kunnen voor de bereidinjg van appelwijnen, ja, al werden er alleen kweestruiken geplant, waarvan de vrucht marktwaarde heeft voor de berei ding van gelei, dan zou o. i. de jaarlïjk- sche opbrengst grooter zijn, dan men nu mag verwachten van het hout der gewone laanboomen. Evenzoo zien we er heil in onze we gen en straten ten plattelande te be planten .met vruchtboomen' evenals dit in vele streken van Duitschland ge beurt. Aanvankelijk zal d'e Nederland- sche straatjeugd' w'ellicht die boomen niet met rust laten en de vruchten willen wegnemen, maar als er ,een goede keuze wordt gedaan en men er uitsluitend' werkt op het winnen van vruchten, die alleen waarde hebben voor den handel, dan kunnen de kanten dier wegen wel licht jaarlijks een aardig voordeel op leveren, terwijl de kruinen evjen goed' schaduw geven als die van eiken, beuken en iepen. Die jaarlijks wederkeerende opbrengst verschaft stellig zeker op'/den duur het grootste voordeel. Ons vaderland met zijn gun'stig kli maat en vruchthoudenden bodem is als aangewezen voor de teelt van fruit. De ligging te midden van welvarende rij ken verzekert ons van een voortdurend ruim afzetgebied. We behoeven er,daar- om niet voor te vreezen het fruit niet kwijt te raken, ook al wordt de teelt aan zienlijk uitgebreid. staten-qeneraalT" TWEEDE KAMER. Pensioen aan weduwen en weezen geëmployeerden land- en zeemacht. Een wetsontwerp is ingediend tot het toekennen van pensioen aan de weduwen en weezen van jnincfere geëmployeerden, werklieden en bedienden en van 'gepen sioneerde mindere geëmployeerden/ werklieden en bedienden bij inrichtin gen van 's rijks zee- en lancfmacht. De regeering heeft gemeend, dat het betrokken personeel in het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambte naren behoort te worden opgenomen, waarom dit fonds voor de verzwaring van zijn pensioenlast döor den S>ta,at moet worden gesubsidieerd. Het wetsontwerp steunt op de grond slagen, aangegeven in het rapport van de commissie, in 1905 benoemd voor het ontwerpen van een rijkspensioen fonds voor bedoelde weduwen en wee zen. 1 De pensioensmaxima zijn niet lager gesteld dan die in de Wedfuwenwet voor de ambtenaren 1890 en evenmin zijn voor de berekening van de pensioenen lagere .percentage-cijfers aangenomen dan de in die wet vastgestelde. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Roelofarendsveon. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij voor het navblgende een kleine plaatsruimte in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Zocals bekend is, en ook reeds mede gedeeld In de ,Xeidscbe Courant", zijn plannen in vergevfbrderden 9taat van voorbereiding om op 23 en 24 Septem ber a.s. te Roelof arendsveen een schit terend feest te vieren ter herdenkinlgWfan het 25 jarig bestaan van het bekende RoelofarendsveenscheMuziekkorps „Lief de voor Harmonie", een 'ffesB.vhl zal worden gegeven, waaraan door 25 a 30 muziekkorpsen zal worden deelgenomen. Een prachtig terrein dat door groen, bloemen en vlaggen zal worden ver sierd en electrisch verlicht zal worden is reeds gehuurd. De leiding van deze feestelijkheden is in zeer goede han den, en om .die redenen zou het mjj niet verwonderen, wanneer het een feest w;erd, zooals in Roelofarendsveen nog nimmer is gevierd. Maar M. de R. reeds velen hebben zich afgevraagd: Waarom nu aan dit festi val in 1913 niet vastgekoppeld een on af hankel'ijkheidsfeest., Waarom Iaat men ook de kinderen niet feestvieren? In andere onderdeelen de/ Gemeente worden nu en dan kinder feesten gehouden, of vergeten de groote mannen in Roelofarendsveen dat zij ook eens \ong waren en gaarne feestvierden Inderdaad, M. de R., aan Oranjeliefdfe ontbreekt het den Veenders volstrekt niet. i ijl De Veen is, om zoo te noemen, eert bonk Oranje. Vooral in den tegenwoor- digen t'ijd, nu rood veïd wint, en h,et liberalisme beïnvloedt, is het m.i. zaak, dat rech.ts zich tegen die verbroedering van Oranjegezinden en sociaal-democra ten verzet. l Laat Roomsch-Roelofarendsveen zich ook vaderlandslievend en oranjegezind toonen, door de herdenking van den wor stelstrijd en het terugbekomen onzer on afhankelijkheid in 1913 feesteljjk te vie ren. L i i Ik wil direct toegeven, dat het voor de feestcommissie van h;et festival een reuzenarbeid is, om alles en nog wat, goed in elkander te zetten. Maar dan toch, blijft .er .voor andere kopstukken in de Veen nog eene plicht, om aan de eerste jas, waaraan thans nog een mauw ontbreekt, deze er dan direct en pasklaar in te zetten. Ik geloof stellig, dat het feestcomité bereid zal worden bevonden, om hun versierd feestterrein voor Nëerlands on- af'hankelijkheidsfeest op 25 September a.s. af te staan voor Kinderspelen enz. enz. Wiat zouden wij in September, op dat prachtige feestterrein niet mooi tege^ lijk een Oranje- en een Kinderfeest kun nen houden, met als slot een gondelvaart lanes en door de Veen, begeleid door ons kranig muziekkorps. Ik hoor in mijn verbeelding de leden van ons muziekkorps en hunne kranigen Dirigent al roepen „Hola"' daar doen wij zonder twijfel aan mee! Met een beetje goeden wil en een gel delijke opoffering kan men heel wat itot stand brengen. Het Gemeentebestuur zal zeker niet weigeren de zaak geldelijk ,te steunen. Nu zullen er wel enkelen in de Veen zeggenKijk, wat een oolijkert, die tracht door middel van een ingezonden stuk1 nog wat voor onze kinderen te krijgen. Maa rwerkelijk, voor Oranjemannen en kindervrienden, zooals ondergeteekende en de meeste Veendersx is het niet aan genaam. dat dit iaar èn Oranje èn het kind totaal worden vergeten. Daarom vooruit, mannen, de hand aan den ploeg geslagen, stilstaan is achter uitgang. En de Veen mag niet achter) blijven,. MAX DUNKAN. Met de Noorderzon,. Zaterdag is de secretaris van) de gemeente Oud- Vossemeer zonder kennisgeving van zijln vertrek uit deze gemeente vertroikiken. Die raad heeft hem nu in een geheime zitting ontslagen. Waarschijnlijk vertoeft hij. te Antwerpen. De justitie is in de zaak ge moeid, Kerkdieven. Die Haagsche re cherche heeft gisteren, aangehouden J, A. uit den Haag en 0. V, en S. G., beiden uit Rotterdam, verdacht betrokken te zijn in den bekenden diefstal ten nadeele van de R. K. kerk te Schipluiden. Omtrent de arrestatie kan nog mede gedeeld worden, dat d,e recherche deze personen, alsmede den 'Hagenaar B., die anderhalve week geleden gearresteerd werd, reeds geruiiimen tijd onder verden king had van heling der effecten, die in het begin van dit jaar gestolen waren uit dé brandkast, die in de pastorie van de R. K. kerk te Schipluiden werd open gebroken. Die efefeten vertegenwoordig den een waarde van f 14.000 en het was der politie bekend, dat zij in handen zijn geewest van een bende, waartoe de bovengenoemde gearresteerden "behoor den, en dat de stukken van waarde, al thans een gedeelte daarvan, door hien verhandeld zouden, zijn geworden, gedeel telijk te Parijs,. Op een gedeelte dan ook slechts heeft de redherdhe de hand kun nen leggen. A. is Maandagmorgen in Den Haag op straat (in de Krayenhoifstraat) aangehou den de leide Rotterdammers werden te Rotterdam gearresteerd, met behulp van de Rotterdamsche recherche. Zij zijn evenais de vroeger gearresteerde Bi., ter beschikking van de justitie gesteld, bij1 wie het onderzoek reeds sedert de arrestatie van B. im vollen gang is. Een bekentenis schijnt tot dusver nog niet te zijn verkregen:. De gearresteerden) noemient zich koop1- lieden. Overre&en. Een 5-jarig jongentje is „gisteren in <fe Czaar Peterstraat te Amsterdam onder een zwaarbeladen vrachtwagen geraakt. Het kind) was vrljr wel onmiddellijk dood. Dievenbende. Eergisteravond zijn dieven, vermoedelijk! met behulp van een valsdhen sleutel, in een manufacturen winkel in de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam binnengedrongen en hebibeni daar uit het woonvertrek verschillende goe deren en ook het tafelzilver weggenomen. Men yermoedt te doen te hebben met leden van de bende, van wie Zondag een drietal aangehouden werd. Brandstichting. Gisternacht is in de woning van de gebrs. Terlouw 'te H endrik-I do-Am bacht een begin van brand ontstaan. Bijtijds bemerkte een, der broeders' den beginnenden brand en wek'te de anderen. Spoedig was de brand gebluecht; de vloer was in brand geraakt en na blus-sching bleek, dat de géheele vloer en eveneens de zolder begoten was met petroleum. Een geldkistje was opengebroken,waar uit eenig geld' is ontvreemd. De gebroe ders hadden vergeten's avonjds de deur te sluiten. De justitie is gewaarschuwd. Ernstig ongeluk. Ment meldt uit Lent aan de „Geld.": Zaterdagnamiddag omstreeks half zes reed op den rijksweg Eist—Lent een stoomfiets tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat de bestuurder, de heer Harte van Tecklenburg uit den Haag, in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Na bij Jerveeren te Oostier- hout, gem. Valburg, ,te zijn binnengedra gen, bleek, dat de toestand van den heer H. gevaarlijk was. Zondag is hij per auto naar een familielid "te 'Nijmegen vervoerd. Verdronken. Terwijl eenige jongens Zondagmiddag te Kruispolder (Hontenisse) aan 't zwemmen waren, ver dween een hunner, een elfjarig knaapje, plotseling in de diepte. Een poosje later werd het lijkje opgehaald. In zijn nachtrust gestoord. Zondagavond had ziahi te Milsbeek (gem. Ottersum) een gepens. Oostganjger, onder den invloed van geestrijk vocht verkee- rend, op de tramraite te slapen gelegd. De machinist van den omstreeks 11 uur daar van Nijmegen aankomende tram merkte hem op^ docht kon niet verhin deren, dat hij nog door de baanruimers der locomotief werd geraakt. Hierdooir werd den man een hevig T>loedende vleeschwonde in zijn zitvlak toegebracht Men nam hem met de tram miede tot de woning van dr. Striemens te Gennep, die de wonde .dichtnaaide en opname van den patiënt in. het ziekenhuis gelastte. (Tel.) Een fabelachtige toezeg ging. Op een feestmaaltijd), door d'e Anglo-Saxon club gegeven ter -eere van den Amerikaansch.en gezant, dr. Wi H. Page, heeft deze, volgens hetj.Npd, Tjjdsch. voor Geneesk.", medegedeeld, dat er een plan bestond om hondeijd millioen dollars te bestemmen voor ge neeskundig wetenschappelijk onderzoek en bestrijding van ziekten. Het plan zou de geheele wereld omvatten. Meer kon de gezant er op h.et oogenbliik niet van zeggen. „The Hospital" veronderstelt, dat Rockefeller wel medeplichtig zal zijn aan het plan. De lijst der verdachten is uit den aard der zaak niet groot. Korte vreugd. Men schrijft uit Schiedam aan het V. Verleden Zaterdag werd aan de Hoog straat te Schiedam een nieuwe boter- winkel geopend prijkende .met den titel „De zuinige huisvrouw"^ die speciaal scheen opgericht te zijn, om1 de marga rine-slikkende menschheid gelukkig te maken. Er werden buitengewone geschenken uitgeloofd, een ware worstenregen hing in de lucht, terwijl de 5Be, lOOej 200e enz. kooper een extra-cadeau ontving, Van theeservies tot trapnaaimachine toe. Al dat begeerlijks was in den rijk met bloemen versierden winkel uitgesteld en de openings-plechtigheid, voor welke ge legenheid de chique-exploitant en zijn personeel de bouquetten op de borst droegen, trok veel bekijks. Maar o wee. Maandag reeds schenen de leveranciers er de lucht van te heb ben, dat al die chic verdacht was en »aJ weten we 't fijne der geschiedenis niet in alle onderdeelen een feit is, dat Maan dag de geheele winkel reeds geplunderd! was door de leveranciers, die er geen trek in schenen te hebben, dat hun arti kelen voor hun rekening bij de margarine werden weggegeven. Zelfs een kleermaker, die het feestge waad had geleverd, ter waarde van f 46, trok met z'n knecht op om geld of 'kostuum terug, om tenslotte met behulp van een politie-agent en na veel lawaai z'n pakkie terug te krijgen, dat de drager zoo maar op straat uittrok en hem stuk voor stuk voor de voeten wierp. „D'e zuinige huisvrouw" heeft tot ve lerlei moppen aanleiding gegeven en was zeker geen voorbeeld dat begeesteren kan. Branden. Gisternacht is een schuur van H. W„ te Zutphen afgebrand. Twee geiten en eenige konijnen kwamen in de vlammen om, Gistermorgen is te Lemelerveld (Ov.), waarschijnlijk door hooibroei, een groote hooiberg van T. K. uitgebrand. De geheele inhoud pLm. 65000 K.Q, werd een prooi der vlammen. Door toe. geschoten hulp der buren bleven de be lendende perceelen behouden. De hooi. berg was niet verzekerd. Het hooi ge deeltelijk. („Zw. Ct.,,;) Kermisgangers. .Bij gelegen heid der kermis te Haarlem is, Alaapdag. avond duchtig gevlochten. Zekere J. A, wachtte o.a. aan de Nassaulaan A. B. op, met wien hij in een pafé had twist ge had, en wierp hem vervolgens door de spiegelruit van een winkelhuis. Het ge volg was dat de slagader en dejaeezen van den linkerpols van Bj. werden door gesneden. Zwaar gewond werd hij naar het groote gasthuis gebrachf. Het oudste zeewaardige schip. In den herfst van dit jaar zal eefl schip, dat voor meer .dan honderd! jaju1 gebouwd is, nogmaals de reis van New- York naar Montreal ondernemen. In '1799 liep dit schip de „Success,, va4 stapel. Het werd door de Engelsche regeering gebruikt voor het transport van gedeporteerden naar Australië. In 1806 vertrok de „Success" met het eer ste transport van Portsmouth naar Mei- bourne, Het is echter niet het outdbte schip van den tegenwoordigen tijd. Hel- son's „Victory", te Portmouth voor an ker liggende, is 6 iaar ouder, terwijl de fyrilc „Constance", die te Kopenha gen als schoolschip dienst doet ,no£ ouder is. Echter is de „Success") heit oudste sïchip, dat nog zeewaardig is, Een Amerikaan heeft de kast eenigen tijd geleden willen koopen, om er een drij vend museum van te maken. De „Suo cess" bevat nog een origineele colleo- tie strafwerktuigen, ,die voor honderd jaar bij de marine gebruikt werden. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Abraham, z. van A Keijzer en A. Kröschill. Dirk viartinus Cor nelis. z. van M. Koster en M. de Wit. Jacobi d. van G. W. de Beer en J. Beurze. Henricu Johannes, z. van C. Wijsman en P. Driessen.- Ida, d. van J. van Riet en A. H. Schliller. - Elisabeth, d. van A. H. Fuchs en Oosterveei Andries Johannes Nicolaas Antonius, z. v,j van Buuren en A. Ouwerkerk. jacobus, z.v W. J. van Riet en S. M. van der Steen. Over- leden: A. in 't Hol, ongeh. v. 78 j. W. Wijk, .ongeh. v. 85 j. A. Keijzer, z. 2 u. - Levenl. kind van J. de Haas en C. Kruit. C M. van Oosten geb. van der Reijden v. 61 j. Opgave van personen, die zich in Leiden gevestigd hebben. E. K. Veenstra, 4e Binnenvestgracht 8, jour nalist. M. Tonkes, Haarlemmerweg 38a. - W. de Wolff en gezin, Breestraat 151A, inge nieur. E. G. M. Sterk. Terweepark 6, kinder juffrouw. T. P. van der Schaaf, Maresingel 63, boomkweeker. J. H. Klom, Hoogl. Kerksteeg 1, loodgieter. F. A. S. J. Wertenbroek en gezin. Nieuwe Rijn 34A, kantoorbediende. H. I Waterman, Stadhouderslaan 30, scheikundig ingenieur. G. C. Nauta, Hoogewoerd 165a O.-l. Ambtenaar. M. E. van Doo n, Groen- hovenstraat 24. A. Bos, Langebrug 101, rïf<> klerk dir. bel. E. G. L. Rémoes, Maarsman- steeg 4, modiste. J. van Vollenhoven en gezin, Groenhovenstraat 21, ontvanger der dir. bel. Opgave van personen, die uit Leiden vertrokken zijn. Ph. Metman, Ensch dé, Nijverheidsfr. 5. - W. R. Smits, Zeist, Durpstr. 12. W. J. Ho ving, Zeist, Prins Hendrikl. 36. - I. H. Stoutjes- dijk, Noordwijk, Pension Gruna. A. A. A M. Vlamings, Tilburg, b. Le Jeune, kapper. - H. C. J. Paap, Zaandam, Botenmakerstr. 61. - J. Buijs, Oegstgeest, Rijnsb.weg c '38. C. A van Glabbeek, Dieren, Parallelweg 743a. Me'. H. A. M. Riele, Eiengetd o), 'riezerbeekweg 17. J. J. v. d. Steen, Noordwijk, b. W. C. Riel, kapper. Mei. A. H. C. v. d. Eertwegh, Amsterdam, Doeastastr. 35. J. Smit, Amster dam, Lodewijk Fripstr. 24. Th. P. Waaijer, Zoeterwoude, Heerenweg. Mei. M. van Scheudel, Breda, Wilhelminastraat 45. - Mej. D. van der Heuvel-Goorens, Amsterdam Jacob van Lennepstraat 180. C. G. Keijzer Rijnsburg, Oude Vliet 248. R. J. W. Mat Gillavry, Nijmegen, Lang'e Hezelstraat 39. - D. H. G. van der Wilk, den Haag, Westeindi 226. Wed. Bavelaar-Wetselaar, Leiderdorp Sleenplaats Hoos. J. Brouwer, Delft, Zuid einde 39. F. H. M. Kramers, Amsterdam Hrins Hendrikkade. Dr. Ph. Chr. Molhuijsep den Haag, Franklinstraat 17. L. Smit, Zard- voort, Kruisstraat 6. J. Franken, Dordrech, Lage Bakstraat 18. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadsiimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden 3 kantoorbedienden, 1 kellner, 1 opzichter 6 timmermlieden, 2 metselaars, 1 stoker, 1 bankwerker, 1 boekdrukker, 1 broodbakker, 1 banketbakker, 6 loopknechten, 15 losse werk lieden, 3 werksters. Gevraagd: 1 noodhulpbakker, 1 saiet- en katoen verver 4 stucadoors, 4 sigarenmakers, 1 linieerder, 1 persdrukker. Stoomvaartberichten, Het ss. D' eb res, van Amsterdam n. Javaj vertrok 5 Aug. van Suez. W i 11 e h a d, v. Monj treal naar Hamburg, passeerde 5 Aug. Scilly Barcelona, vertrok 5 Aug. van Rottetiaa naar Montreal. Maartensdijk, vertrok 5 Aug- van Rotterdam naar New-Orleans. Zeel an dia, van Amsterdam naar Buenos Ayres, vertrokj Aug. van Saruos. Prins Willem V, vaij Paramaribo naar Amsterdam, pass. 3 Aug. St Michaels. Campanello, van Rotterdam naa New-York, arriv. 4 Aug. te Halifax. Kenik worthr, vertrok 5 Aug. van Amsterdam na« Buenos-Ayres. Besoeki, van Rotterdam naaj Java, arriv. 5 Aug. te Padang. Samarinda van Java naar Rotterdam, vertrok 5 Aug. vat Port Said. Billiton, van Rotterdam n. Java] pass. 5 Aug. Ouessant. Oranje, van Amsten dam n. Batavia, arriveerde 4 Aug. te PortSaiÜ K ra kat au, van Batavia naar Amsterdam, ve'" trok 4 Aug. van Port Said. Noorderdijk van Newport News naar Rotterdam, pass. 5 Aug- Scilly. 1 ELLGKAEHCII ELRBERICH 1 naar waarnemingen verricht in den morgen vat 6 Augustus 1913, medegedeeld door hei K°' Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bim Hoogste barometerstand 769.0 Horta. Laagste' barometerstand 750.4 Haparanda. Verwachting tot den avond van 7 Augustus zwakke lot matige noordelijke tot westelijk' wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of g® regen, overdag iets warmer.

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 6