BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang No. 1141. Bureau O (J DC Sll\\iöL ^4, FvCIDii.W. Interc. Telefoon 935. Postbus DIT BLAD VERSCHIJN I ELKEN DAU, UITUEZONDEKL) ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt mei GRATIS POO'S Ongevallen-verzekering en het GEILLUS TREERD ZONDAGSBL\D voor L.-iden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent ;jer week, 130 per kw.irlual. Franco per post f 1.50 per kwarraal. Afzonderlijke nummers 21/ll cent, met Geïllusireerd Zondagsblad 5 cent. 1 1 vm 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ii i i l in -cii van I —5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bew iisnu nmer. Bij coniract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Adyerientiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent llit de Leidsche Vroedschao. De kwestie, welke in den}. Leidschien gemeenteraad een vijftal jaren ,aan de jjrde was, heeft eindelijk haar beslag gekregen. Ondanks de eigenaardige agitatie, welke van zekere zijde; tegenl een ver ordening op de winkelsluiting is op touw gezet, heeft de Raad gistermiddag) 'de kwestie beëindigd', door met 15 tegen 12 stemmen die verordening vast te stel len, nadat tengevolge van het aannemen van enkele amendementen, sommige be palingen er van móg aanmerkelijk waren verzacht Nog onder presidium van den vorigen burgervader, mr. De Ridder, en wel in het jaar 1907, is deze materie voor het eerst in de Raadszaal behandeld'. Het was naar aanleiding van een verzoek der vereeniging Leiden's Belang, om den sluitingstijd van winkels bij verordening te regelen. Van het eerste oogenblik af; dat deze zaak ter tafel kwam, heeft het Dagelijksch Bestuur zich met hand eh tand ijegen een dergelijke verordening verzet. Toen in de vergadering van 21 Maart 1907 het afwijzend praeadvies van; Bi. en ,W|. in behandeling genomen, werd, kwamen al dra dezelfde bezwaren naar voren, welke sinds dien uit den treure herhaald zijn, hoe menigwerf en hoe afdoend ze ook weerlegd werden. Hief 'was toen ook! al: del persoonlijke vrijj- heid wordt te veel aan banden gelegd. Dit princiipiëele bezwaar der oud-libe ralen was destijds reeds zoo kort en zoo kernachtig door den heer Aalberse gewezen van de hand met deze woor den: „De dwang, welke door een ver ordening op een kleine minderheid wordt uitgeoefend, brengt vrijheid voor de meerderheid." Sedert de dagen van 1907 zijn de meeningen in den Raad omtrent een verordening regelende de winkelsluiting wel wat gewijzigd;. Wel merkwaardig is^ dat in de Raads vergadering van 28 Maart 1907 eei\ mo tie, Avaarin de wenschelijkheiid werd uit gesproken een dergelijke verordening te ontwerpen, verworpen werd met 15 tegen 12 stemmen; terwijl inj de ver gadering van 10 Juli 1913 een Zoodanige verordening met 15 tegenl 12' stemmen werd aangenomen. Op hetgeen in het eind van het Vorig jaar in den Raad over deze zaak nog te doen is geweest,, zullen wij op dit oogenblik niet meer terugkomen. Bij *een ieder, die in deze materie meer dan gewoon belang stelde, zullen cle toen jgevoerde debatten nog wel niet uit het geheugen gevaagd zijn. In de Vergadering van gistermiddag zijn geen nieuwe gezichtspunten meer geopend. Na al hetgeen er in de afge- ïoopen jaren en vooral nog in het pas achter ons liggende half jaar eerst over de verplichte winkelsluiting in 't gene- Vaal en daarna rrneers speciaal óver 'de FEUILLETON. DE TWEEJRPDEN. 234) XI. GERUSTSTELLING. Toen hij het antwoord van Rose de Trémazan ontving op den brief, dien hij met zooveel zorg had opgesteld en waar aan hij al zijn rijkdom aan vleiende, be- driegelijke woorden had uitgeput was Hubert Nollan een oogenblik verbaasd geweest en daarna van vreugde opge sprongen. Hoe nu dit hooghartige, koele meisje, had zich eindelijk zoozeer laten vertee deren Begon het beeld te leven? Kon dit hart van marmer dan nog kloppen, zooals elk ander? Het zou zeker een wonder zijn, maar is de liefde niet een toovenares, die het onwaarschijnlijkste mogelijk maakt? Het was tien uur in den morgen. De dokte(r zat in zijn Weelderig gemeu bileerde studeerkamer aan de schrijf tafel en hij had al voor de tiende maal maal den brief van Rose de Trémazan gelezen, die den vorigen dag bij hem besteld was. ontwerp-verordening geschreven en ge sproken is, was het onderwerp inderdaad dood gepraat. De heer v. d. Lip heeft nog wel de bezwaren der Amsterdam- sche winkeliers ter sprake gebracht, maar die zijn buiten den Raad al meer idan eens ontzenuwd. Met eenig leedvermaak heeft die heer Pera gezinspeeld qp de actie eener vereeniging, welke louter het negatieve doel had: tegen, de winkel sluiting. Die actie liep, zooals onzen le zers bekend is, oj* een totale misluk king uit. De anti-winkelsluiting-man Wel ling kreeg bi.v. bij de jongste gemeente stemming van de 2054 geldige stemmen het armzalige Cijfertje) van, 44!' Dat dit feit op niet meerdere raadsleden, indruk heeft gemaakt, bevreemdt ons wel eenlgs- zins. Wethouder v. d. Lip heeft succes ge had met zijn amendementen, welke alle strekten om aan de verordening inder daad een zachteren vorm te geven. Het eerste amendement leek ons zelfó van dien aard, dat 'de aanneming er van niet te onderschatten moeilijkheden met zich mee zal brengen. Maar we willen niet gaan napleiten.. De' amendementen zijn aangenomen en ook de verordening passeerde den hamer zijj moet nu binnen tweemaal 24 uren in, afschrift aan Qed. Sitaten worden meegedeeld, die binnen veertien dagen bericht van ont vangst zullen terugzenden. Biezwaren zul len er van die zijde niet meer gemaakt worden, zoodat we er op kunnen reke nen, dat 1 Januari van het volgend "jaar de verordening in werking komt. De prac- 4ische ondervinding zal dan- Wel uitma ken, of de voorstemmers in. 'den Raad een goed werki deden.r Wij' van onzen kant meenen te mogen voorspellen, dat de uitkomst hen in het gelijk zal stellen. Nog even willen wi| aanstippen, dat de stemming over het geheele ontwerp denzelfden uitslag had alsi die, welke in December over het praeadvies van, VB. en Wi. plaats had. Diezelfde leden, welke toen tegen het praeadvies van B. en W|. stemden, brachten gisteren hun stem uit voor de verordening. Alleen de heer Hee- res, die tegen het praeadvies was ge weest, was gisteren niet ter vergadering. Zoodat wij maar even constateeren wil len ,hoe weinig steekhoudend toch eigen lijk de argumenten der tegenstanders' zijin geweest, dat zij: niet "één; enkelen voor stander van nieening heblbeni kunnen doen veranderen. E)n hiermee nemen wij afscheid van de sluitingsverordenjjig, orrn nog korte lings eenige belangrijke, punteni aan/ te roeren, waarover gisteren beslissingen zijn gevallen,. Het voornaamste is wel de oprichting eener school voor zwakzinnige kinderen, waarmede men ons. in/ JDien' Haag en Utrecht reeds ver vooruit is,. Als men even overweegt, dat reeds in 1905 door de hoofden van een aantal scholen over den bestaan,den toestand geklaagd werd, zal men het met ons eens zijn, dat het thans wezenlijk hoog tijid; wordt, dat in deze iets gedaan gaat worden,. Die Raad Een straal van hoop bracht hem1 deze brief, van hoop, zoo zoet en tevens zoo onverklaarbaar, daar hij aan de echtheid maar niet kon gelooven. Dokter Hubert Nollan was een man zonder geweten, zelfzuchtig, wreed en huichelachtig, jmaar dom |of onnoozel waS hij geenszins. Integendeel, zijn verstand was bewon derenswaardig ontwikkeld en vooral in het maken van berekeningen en het sme den van intriges was hij een meester. Men kon zeggen dat hij in dit op zicht niet te overtreffen Was. Diep had hij over den brief van Rose nagedacht, maar hij kon zijn wantrou wen niet van zich afzetten. Toch was het een werkelijikjheid, waar aan niet te twijfelen viel. De 'brief lag1 voor hem,, tastbaar, en het stond er zwart op wit. Nogmaals herlas' Hubert er enkele zin nen van: Uw brief heeft mijl doen ontroeren, en ik ben verontwaardigd over mijn eigen zachtheid,. De beleediging die ik ondergaan heb is nog te kort geleden, mijn verdriet te schrijnend, mijn rouw te zwaar. Xjij spreekt van den tijd. Laat aan hem de zorg mijn gevoelens tot kalmte te bren gen en balsem te gieten in de nog bloe dende wonden. heeft dat ook ingezien, en apbtte zelfs geen stemming over het voorstel van B. en Wj. noodig. Wlij kunnen natuurlijk het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente geen verwijt maken,, aat de afhandeling dezer materie zoovele jaren heeft moe ten wachten; wij kennen er niet de juiste oorzaken van. Maar men mag thans todb wel verwachten, dar meti bekwamen spoed aan de voltooiing) der plannen zal worden voortgebouwd. Een merkwaardige benoeming lieeft verder plaats gehad,, die namelijk van dr„ $mits tot leeraar in, de oude talen aan hét gymnasium,. ,Wie noemen die benoeming merkwaardig, niet zoozeer o,m den persoon van den benoemde, alswel vanwege een bijzondere omstandigheid, onder welke de verkiezing plaats vond. Het slcheelde namelijk maar een haar, of niet dr. Smits, maar de tweede op de voordracht, de heer Brascamp, ware be noemd geworden. We hebben, .hooren fluisteren, dat deze omstandigheid te wij ten moet zijn nieü zoozeer aan 'de be twiste bekwaamheid van den sollioitant als wel aan ietsi anders. Voor de hee- ren, die op nummer twee .stemden, ho pen we, dat we verkeerd verstaan heb ben. Het voorstel van B. en W|. om aan de scholen 3e en 4e klasse vervolgklas&en te verbinden oyen w.elk voorstel de liberale raadsleden in da vorige verga dering hun ontstemmi igj te kennen ga ven komt dent vogendenJ keer aan de orde. De wethom' :r van onderwijs zal de kwestie nog ns nader onder zoeken, zoodat dan x üicht beide par tijen worden tevreden; gesteld. ALGEMEEN OVERZICHT. in de Fransche bladen komen vele berichten voor, die er op wijzen, dat Bulgarije berouw heeft over zijn aanstichten van denj broeder oorlog. Jammer is het, dat het eerst door scha en schande wijs geworden^ is. De „Figaro" vernam dan uit St. Petersburg, dat koningl Ferdinand aan de Russische regeering mededeeldie, dat hij niet aïleen generaal Savof had af gezet als legercommandant en hem vcr-< antwoiordelijk stelde voor de gevechten aan de Servische grens, maar dat hij om' een broederoorlog te voorkomen, aan de Bulgaarsche legers heeft gelast om over de geheele lijn terug te trekken. Naar aanleiding hiervan heeft Rus land krachtige vertoogen gericht tot de regeeringen te Boecharest, Sofia, Athe ne en Belgrado, om den Balkanbond met opneming van Roemenië, te herstellen. De Roemeensche regeering dringt er echter te Sofia op aan, dat Bulgarije aan Roemenië belangrijke concessies zal doen om een toenadering mogelijk te maken. De Matin to,eldt, dat minister Pichon den Franschen gezant te Sofia last gaf Bulgarije .ernstig aan te raden oim zich toet zijn tegenstanders te verstaan, ten Mijn godsdienst gebiedt mij te verge ven, maar voor miji zal veel kracht noodig zijn, om dat gebod Je volgen,. Zal God mij die kracht schenken? Kon het duidelijker? l |Welk een verandering sedert hun laat ste gesprek, dat in zijn woning plaats had! Toen zoo onhandelbaar, nu zoo zadhj. Hij stond op en wreef zich de handen. Op zulk een succes had hij niet meer durven hopen. Tüsschen de beide vensters van zijn studeerkamer hing, in een sierlijk ge beeldhouwde lij&t, een prachtige, Veme- tiaansche spiegel,. Hij plaatste zichi daarvoor en be schouwde zich met welgevallen. Inderdaad, hij zag! er goed) uit, dat kon niemand ontkennen. "Hij bewonderde zijn regelmatige ge laatstrekken, zijn, blozende kleur onder de geparfumeerde poeder, de glans van zijn haar en zijn smaakvolle Weeding. Het was werkelijk zeer verklaarbaar, dat 'bok Rose daar oog voor had ge kregen en zij er zoodoende toe gekomen was hem de eerste concessie te doen Nu zouden behendigheid en overleg noodig zijn, om haar tot verder toegeven te bewegen, maar daaromtrent maakte Hubert zich niet bezorgd, die gaven bezat hij in voldoende mate. einde aan de vijandelijkheden een einde te maken. De Matin meent te weten, dat de ge zanten der overige mogendheden in den zelfden zin zullen optreden. ■Vermoedelijk zullen de mogendheden de meesje moeite te Athene hebben, daar het leger zeer opgewonden is door zijn succes,. Men mag echter hopen, dat de lessen, geput uit de gebeurtenissen der laatste dagen, ter harte genomen zullen worden, ook in Griekenland. iAlleen een onmiddellijke staking der vijandelijkheden kan de neiging van Tur kije, om ook aan den strijd deel te nemen, en de eischen, die Roemenië gaat stellen, verijdelen. Intusschen hebben de Grieken en Ser viërs de Bulgaren wederom een eind verder teruggeworpen en blijven zij hen achtervolgen. Naar uit Belgrado bericht wordt, zijn de Bulgaarsche; troepen in Macedonië totaal verpletterd. .Havas verneemt nu uit St. Petersburg, dat Bulgarije, om verder bloedvergieten te voorkomen, Rusland heeft verzocht een wapenstilstand tot stand te brengen. Roemenië is inmiddels gereed gekomen met zijn mobilisatie. Heden zou de op- marsch beginnen met als doel Sofia. Naar echter uit Wieenen bericht wordt, zijn de Roemeensche troepen reed9 gister middag om vier uur de Bulgaarsche grens overgetrokken. Het bericht is nog niet officieel bevestigd. GEMENGD. De unionistische lord' Lansdowne heeft meegedeeld, dat hij op 22 Juli bij de tweede lezing der Home Rule- bill in het Hoogernuis een voorstel zal indienen, strekkende om het Huis te doen besluiten niet verder voort te gaan met de behandeling der wet, totdat de kiezers gelegenheid zullen hebben ge had ziah over Home Rule uit te spreken. In Lucca hebben dieven inge broken in de San Frediano-kerk en kostbare kerkschatten uit de 15de eeuw dateerend, gestolen. Te Manchester, waar de koning en de koningin van Engeland een biezoek brengen, heeft de politie een heel arse- naal van de kiesrechtvrouwen ontdekt. Bommen, pistolen, maskers, ka tapulten, scharen om telegraafdraden door te knippen enz. zijd in beslag genomen. In de laatste dagen heeft iii het Noorden van Italië een vreese- 1 ijlee storm gewoed, die de rivieren buiten haar oevers deed treden. Ber gamo, Verona, Ud/ine, Arona en Lceco zijn overstroomd; ook het eiland Elba heeft veel geleden. Hagelbuien hebben den oogst op vele plaatsen vernield. Te JBcrgamo is een jongetje verdronken, terwijl verscheidene personen door de neervallende dakpannen gewond werden. Te Bustrio zijn de daken van 55 huizen, alsmede van !het station,, weggeslagen. De verbinding tusschen 4e J oscaan- schie eilanden en Italië was geheel ver- bfroken; sinds jaren was de zee zoo woest niet meo'r geweest Hij zette zich weer aan zijn schrijftafel en dacht verder na,. De spanning die over geheel Parijs geheerscht had in de dagen van 'Ther- midor scheen te bedaren. De Nationale Conventie was weer de opperste macht geworden en had alle overige bestuurslichamen aan zich onder worpen, maar'niettemin had de regeering nog met groote moeilijkheden te kampen. Jfaar geld, de assignaten, waren in weinige dagen gedaald tot hen eden 20 pCt. van de nominale waarde. Men zeide zelfs, dat ze geheel waar deloos zouden worden, wat zou gelijk staan met een staatsbankroet, waarover niemand zich behoefde te verbazen, wan neer men bedacht, dat er voor meer dan 40 milliard van waren' uitgegeven, ongerekend 'het valsdhe papier, dat uit het buitenland ingevoerd en zelfs iin het geheim binnenslands gemaakt werd ien dat met nog grooter zekerheid den koers drukte en het openbaar icrediet onder mijnde. C Dokter Nollan glimlachte spottend ;bij die overwegingen. i Voor hem op de .schrijftafel, naast den brief van Rose de .Trémazan, lagen de kwitanties van de domeinen die hij be taald had met het nationale papier, dat de staat niet had hunnen weigeren, om dat het zijn eigen papier was.. Z. Em. Kardinaal van Rossum* in Nederland. Omtrent de audiëntie van Z.Em. Kar dinaal van Rossum kan nog worden ge meld, dat zij ongeveer een half uur duur de en dat ongeveer ,vjjf minuten ija den aanvpng ook Z. K. H. Prins Hendrik^ die naar het concours 'hippique op Houit- rust was geweest, aanwezig was. H. M. verleende den Kardinaal het grootkruis der orde van den Nederlandse hen Leeuw. Aan zijn omgeving verklaarde de Kar dinaal na afloop der audiëntie zijn groo te voldoening over de.minzaamheid van J"L M. Reeds het feit, dat onze Vorstin expresselijk van haar zomerverblijf naar de residentie overkwam, moet als vrien delijke daad tegenover den hoogen Kerk vorst worden gewaardeerd. Z.Em. zou met den trein van 5 uur 47 naar Amsterdam vertrekken. Klokslag half zes kwamen de auto'sj, waarin Z.Em. Kardinaal van Rossum en de nuntius Mgr. Tacci gezeten waren met gevolg, voor het station .aan. J3ggeleid door den stationschef ging het hooge gezelschap naar het tweede perron, waar de dameswachtsalon voor Z.Em. was ge reserveerd. Hier waren ter begroeting aanwezig de dames mevr. Bps-van Ros* sum en mej. van Ross'um, nichten ;van Z.Em. Bij aankomst van den trein begaf zich cle Kardinaal onderhet gejuich en .eer biedig groeten van de aanwezigen naar den gereserveerd en -coupé. Hier ramen nog afscheid eenige verdere familieleden o.a. de heer en mevrouw van 'Rossum- Nierop, neef en nicht van den Kardinaal. Weldra zette de trein zich, in beweging, luide hpera's stegen op en zegenend reed Z.Em. het station uit. Z.Em. Kardinaal van Rossum heeft gisteravond op het Bagijnhof een plech tig Lof gecelebreerd. Op het Spui stonden een groot aantal menschen de komst van den Kardinaal af te wachten. i Te 7 uur 40 arriveerde Z.Em. in een auto. Mgr. Be H. Klönne ontving den Kardinaal aan den hoofdingang. Z.Em. was vergezeld van Mgr. Meeuwissen, den secretaris dr. Drehmanns, den gentilh'om- mc, den Hoogeerw. pater Beukers, pater Haagh en nog enkele paters Redempto risten. Voorafgegaan door de heeren van het Gilde van liet H. Sacrament van Mirak'eb een stoet misdienaars in roode toga's en Eerw. heeren geestelijken in koorhemd), schreed Z.Em. met gevolg over het hof„ waar van uit alle huisjes de vlag gesto ken was. Op den weg van den hoofdingang tot aan de kerk was een bescheiden aantal menschen toegelaten, welke eerbiedig neerknielden, terwijl Z.Em. den zegen gaf. I Het kerkje zelf was: in den tooi van het hoogfeest, van Mirakel en geheel met De operatie 'had vruchten afgeworpen. Al het goud dat hij in voorraad liadi gehouden, was niet eens verbruikt. Hij bezat er nog! voldoende van om zijn loopende zaken te regelen *èn zich volkomen vrijheid van beweging te ver zekeren. Zijn berekeningen waren juist geweest. Welk een vermogen 1 Vier kasteelen^ een veertigtal pacht hoeven, prachtige bosschen, vorstelijke jachtvelden, dat alles noemde hij zijn on aantastbaar eigendom. De groote Revolutie mocht voor velen noodlottig zijn geweest, hèm had zij tot een gunsteling der fortuin gemaakt. Hij lachte luidkeels. Wianneer Parijs voor den koning van Navarra wel een mis waard! was, dan waren al die domeinen wel eeniitge laag heden waard voor den; zoon van een rent meester, van een eenvoudigen plattelands zaakwaarnemer. Hij had zijn scheepje in veilige haven weten te sturen. Wanneer de jonkvrouw van La Guyon- nière er nu maar In plaats wilde nemen, dan zou zijn overwinning volkomen en zijn rustig bezit verzekerd zijn. En waarom zou ze dat niet willen? De eerste stap daartoe had zij reeds gedaan en de andere zouden vanzelf wel volgen. (Wordt verv.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1