DE TWEE_VRIENDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang No. 1140. Bureau OU OB SINGEL 54, LEIOEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V9 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De 1 -.n .i Jraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden inededeeiingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent £>e eerste. De heer Van Kol is de eerste socia listische senator in ons land,, Er zullen er wel meer komen, gezien de gedweeheid jegens rood der zooge naamd vrijzinnigen ook 'jin de Provin ciale Staten. Voorstanders als wij zijn van even redige vertegenwoordiging, héblben we geen enkel 'bezwaar tegen de aanwezig heid van socialisten in welk bestuurs college ook, mits zij geen zetels bezetten boven bet ihun evenredig toekomend aan tal een mits, welke voor alle partijen dient te gelden en waaraan alle partijen liefst uit eigen kracht diienen te beant woorden. Niet hierover wilden we echter nu schrijven, doch over Senator Van Kol, die aan de Vijverzijde van het Binnen hof de man der krachtwoorden en'der veelvuldige redevoeringen zal z'ijn. In den regel worden in ons Hooger- huis de debatten in bedaarden trant ge voerd. Zoo zacht kan een Senator niet sprekend of lezend aan 't woord zijn, of zijn collega's luisteren aandachtig doen ten minste alsof, terwijl de voor zitter reeds om stilte hamert, .als een paar leden fluisteren. Een en ander geeft eeni rustige stem ming, waarin tot dusverre slechts wat levendigheid kwam;, als een 'Miohiiels van Kessenich en een Reekers m,et hun luide stemmen, een Staal en eetn Van Niierop met hun bovendien drukke gebaren aan de beurt waren, om verder 'een 't Hooft niet te vergeten; Want deze Senator placht al redevoerend het gangpad te doo-r wandel en in de richting der Regee- ringstafeL, als om daar zijn argumenten te gaan deponeeren. De heer Van Kol komt hier het aan tal min of meer luidruchtige sprekers slechts met een vermeerderen, 'terwijl 'wandelen door de Kamer van hem niet te "duchten is: als een pilaar staat hij achter zijn bank, terwijl hij met bul derende stem bezigj is. Maar 'wel [waf nieuws! zullen zijn kraqht- 'woorden wezen. Uitdrukkingen als schan daal, ellende, përfide liggen hoi"' ter ken schetsing van feiten en toestanden in uen mond bestorven. Voeg hierbij, dat hij al sprekend in opgewonden stemming pleegt te geraken r— kan 't ook anders bij 't beschouwen, van zooveel perfide schandaal en ellende! en men zal begrijpen, dat de Senatoren elkaar nog wel eens verwonderd zullen aanzien als hun nieuwe collega aan 't woord is. En hoe aan 't woord! Om een haver klap. Zoo was 't minste in de Tweede Kamer bij de Indische begrooting en nu de heer Van Kol in de Eerste Kamer „op een eenzamen post" staat, zal hij ook wel bij andere gelegenheden als ge stadig aan/wijzer van verschrikkelijke din gen optreden. De gegevens hiervoor zul len hem vanwege de partijgenooten aan de overzijde stellig worden verstrekt dat Is zoo de gewoonte bij de roode (fractie, wier leden de rollen en hlet spraek!- matcrlaal practisehi onder elkaar plachten FEUILLETON. 233) Die mogelijkheid bestaat inderdaad) De koningsgezinden roeren zidh, terwijl de aanhangers der Republiek onder elkaar twisten en elkaar verscheuren. In het zuiden organiseeren zij benden bandieten en plunderaars, die de rustige burgerb! vennoorden, de reizigers uitschudden en de diligences aanhouden. De compag nieën van Jéhu zijn al uitgetrokken om die benden te bestrijden. De kjoningsge- fcinden worden door den Engelschman met goud gesteund. Dus giji wilt mij Vier lat en (Met leedwezen, maar het moet. Het is noodig dat ik! voor eenige Weken ver dwijn, maar mijn vriend Pierre Lasson blijft hier en is tot uw beschikking. En verder Over een i gen tijd zal ik terugkeef- ren om mijn taak te volbrengen... Ik' ken die. Gij zijt koppig. Daarvoor ben ik ook een Bre- tagner. Is die zaak afgehandeld, d&r* heeft het leven niet de minste aantrek kelijkheid meer voor mij en ik zal sol daat blijven tot.... tot het einde. te verdeel en. Misschien brengt de ver meerdering van hun, aantal ook onder socialisten bestaat wel ijverzucht hier in voor 't Lagerhuis verandering, maar de heer Van Kol kan, er in ieder geval in zijn eentje van blijven profiteeren. Nu, als hij dan met zijn onvermoeid spreekorgaan en zijn onvermoeiden ijver al die gegevens moét verwerken, dan kan de Eerste Kamer nog pleizier van hem beleven en zullen den Senatoren de ooren wel eens tuiten. ALGEMEEN OVERZICHT. Als de berichten welke nu uit Servi sche en Grieksche bron binnenkomen waarheid bevatten zitten in .Macedonië de Bulgaarsche troepen in de knel. Het Grieksche leger toch heeft hen bij Dorian geslagen in een gevecht dat, naar de corresp. van de „Times" in het Griek sche hoofdkwartier schrijft, zeer hevig is geweest. Na zes uur .vechten sloegen de Bulgaren pp de ylucht, 12 kanon nen, veel geweren en munitip en 2000 dooden op het slagveld achterlatend. Naar opgave van Biulgaarsche krijgs gevangenen was het leger, 't welk de Grieken tegenover .zich hadden, 40,000 man sterk!. De verliezen der Grieken z!ijn zöer groot, ten naaste b'ij 10,000 man,| onder ,wie zeven regimentcommandanten leiji 200 andere officieren. De gekwetsten' zullen voor 't meerendeel echter binnen enkele dagen weer jnee kunnen Vechten, daar hun wonden niet van erüstigen aard Zijn. 1 Na hun vlucht uit Dorian hebben de Bulgaren zich in twee kolonnes gesplitsjt, de kleinste trekt op Demir Hissar aan, de grootste op Stroemitsa. Zij zijn klaar blijkelijk van plan zich bij de troepen, die 3e Serviërs bij Istip slag leveren, te voegen. De Grieken volgen hen op de voet. Eergisteren hebben de Grieken, vol gens een publicatie van den Minister van Oorlog, de bergpassen die naar Stroemit sa leiden, krachtig aangevlallen. De Vijand, die versterkingen had gekregen', bood een heVigen tegenstand, maar werd teruggeslagen. De Grieken hebben en kele passen bezet. De strijd, die bij' 't vallen van den nacht was geëindigd, is gister hervat. De troepen trokken on versaagd voorwaarts en vervolgen thans den vjjand, die naar P,etritsa vlucht. Infanterieafdeelingen bestormden en kele hooge toppen, waar de vijand ge schut had opgesteld. De Grieken hebben tal van -Bulgaren krijgsgevangen gemaakt' en 5 kanonnen en een machinegeweer buit gemaakt De troepen, voorwaarts rukkend naar Stroemitsa, naderden de vijandelijke yer- steikïngen tijdens den nacht tot op 200 meter. Bij ;t 'krieken van den dag b'egon een levendige aanval, waardoor de vijand werd genoodzaakt met groote verliezen terug te trekken. Barras dacht na. De droefgeestige, maar tegelijk vast beraden toon waarop 'zijn beschermeling had gesproken, was hem1 het bewijst dat alle moeite om hem van ziijn voornemen af te brengen, vruchteloos! zou zijn. Trouwens, hij kende Zijn geschiedenib' en hij moest erkennen, dat de haat en wraakzucht van den jongen man zeer gerechtvaardigd waren. Snel, zonder leesteekens of verdeeling van zinnen, zooals het zijn gewoonte was; schreef hij het volgende briefje. „Waarde generaal i „Ik zend u een Van mijn beste vrien den die ilk! u met warmte aanbeveel, een braven jongen, die u z!ijn geschiedenis zal vertellen en over wien gij zeer vol daan izjult Zytn', Want hij is schrander, moe dig: en trouw. Maalkl er een .goed offi cier van uit uw school ën helo» hem zloo- veel gij kunt uit vriendschap voor „U|w toegenegen BARRAS." Hij adresseerde dezen' brief aan: „Generaal Bonaparte .te Nizza." Het couvert verzegelde hijjnet een groot lak en gaf het daarna aan Zijn be schermeling, terwijl hij nog vroeg! .Gi» zijt dan vast besloten Ja. Ik ga nu naar de Tuilerieën en zal Een hardnekkige vervolging dwong de Bulgaren zich je verspreiden. Zij lieten hun geweren en munitie in den steek. Een groote Servische overwinning b'ij Istip vormt den tweeden vleugel van den nijptang waartusschen de Bulgaren zich nu bevjnden. Het bericht, dat deze overwinning meldt doet tevens zien., dat de Serviërs eerst, wat gij in den be ginne niet hebben willen toegeyien, bij Istip een nederlaag hebben geleden. Ge meld wordt n.l. dat de Serviërs de vroe ger door de Bulgaren op hen veroVerde kanonnen hernomen hebben. Aan de „Köln. Ztg." wordt nog uit Bielgrado gemeld aangaande de overwin ning bij Istip dat déze 'het einde was van een achtdaagsche strijd, die ^indigdle met de vernietiging van het Bulgaarsche le ger onder generaal Kotsjaref, dat nu naar Stroema vlucht, waar bet Grieksche leger reeds gereed staat om .den ijzeren ring te sluiten. De slag waarin de Serviërs de zege hebben behaald zal 'in de geschjed- boeken ongetwijfeld vermeld worden als als een der bloedigste van den nieu1* wen tijd. De omvang der verliezen en van den buit is nog niet békend. De aanval der Bulgaren op Zejasar, zoo meldt men uit Belgrado aan jiet zelfde blad, is door de Serviërs met groot te verliezen aan Bulgaarsche zijde afge slagen. De Serviërs hebben zich, hier be paald tot verdediging, overtuigd als zij zijn, dat te zijner tijd wraak! zal genomen worden voor de vernieling en verbran ding van tal van dorpen. Gisteren zijn de gewonden uit den slag bij Kriwolak te Belgrado aange komen. De 2"9 ziekenhuizen herbergen thans 4317 gewonde soldaten, 78 ge wonde officieren en 9§5 zieke soldaten. De oorlog zal langer duren na den koers die jhans de militaire ope raties genomen hebben, dan men jn den beginnen meende, geeft nu 2e Bulgaar sche „Mir" toe. ,Men verwacht in de eerste dagen geen beslissende resultaten. Volgens de „Mir" .gingen de koning! en de kroonprins gisteren n>ar het ge vechtsterrein in Macedonië, tegen den avond keerden zij terug. Het officieuse blad „Bolgaria" doet een beroep op hen, (jie door de wet wor den vrijgesteld van den militairen ^ienst, om mede te werken aan de verdediging van het land. Men meldt het vertrek van Natsche- witsj, die belast zou Zijn om te Konstan- tinopel de quaestie der vredesprelimi- nairen en de hervatting der Turksch-Bul gaarsche betrekkingen te regelen. Gisteren werd in het paleis KroomL raad gehouden, waaraan de ministers, de leiders der oppositie en de nieuwe ad junct-opperbevelhebber van bet leger, generaal Radk«o Dimitrijef, deelnamen. Turkije en Roemenië gaan, naar a,an te „iBierl. Loik. AnrZ." uit Konstantinopel geseind wordt, onder één u daar, namens de Nationale (Conven tie, .een zending voor generaal Bona parte opdragen, waarmee gii zooveel.ge- makkelijker zuit rejzen. Op de Tuilerieën'deed hij hem' de noo- dige papieren ter band stellen, benevens een dik pak assignaten en hij voegde erbij: Dit is voor uw yeiskosten. Ga en vergeet mij niet nu en dan te schrijven, want ge weet dat ik veel belang in u stel en ik ben de eenige niet Er is ook nog een dame, die gaarne weten zal hoe het u gaat. Stuur uw vriend bij mij. Hij wil toch geen soldaat worden? Neen. Tot weerziens dan, m'ijn vriend en houd goeden moed. De tijd heelt alle wonden. De Provengaal stak Jean de Tréma- zan de band toe, die deze kradhtig drukte. Toen scheidden zij. Terwijl Barras bem nakeek, mompelde hij Misschien is het beter zoo. Die Bretagner is een dappere, schrandere ja,ngen, maar wanneer bij eerzuchtig! werct zou bij een gevaarlijke mededinger zijn. Den volgenden morgen had Jean de Trémazan een lang gesprek met zijn zus ter Rose en Pierre Lasson in tegen woordigheid van de barones de Frévent, die naar hen luisterde met een "belang stelling, alsof zij haar eigen kinderen waren geweest. hoedje spelen, Gister, zoo luidt het be richt, bracht de Roemeens<she gezant een bezoek aan de Porte en had daar een langdurig onderhoud met den grootvi zier en met den minister van bet buiten- landsche zaken. Naar de .correspondent uit de meest zekere bron verneemt, heeft Roemenië met Turkije een overeenkomst gesloten, om te verhinderen, dat Bul garije op den Balkan den heerscbersstafl zal voeren. Voor dit doel Zullen Tur kije en Roemenië ieder 200.000 man naar 'de Bulgaarsche grens zenden en daar Bulgarije den vrede dicteeren. Wan neer dit geen succes beeft, zullen de grenzen worden overschreden. Roemenië deelde de Porte mee., dat Roemenië bereid is om bet Jufkije in ieder opzicht joo gemakkelijk mogelijk te maken, wanneer Turkije met een Turksch schip de post van Constanz wij afhalen. Het is echter de yraag, of Tur kije dit aanbod zal accepteeren, aange- gezien alle schepen voor militair trans port gebruikt worden. Reuter .verneemt voorts uit welinge lichte Roemeensdie bron, dat de Roe?- meensche troepen de streek, die Roe menië begeert tusschen .Turtukai (aan de Donau) en Baltchiskj aan de Zwarte Zee zullen bezetten, zin dat een ander gedeelte zich gereed boudt om tusschen'- beide te komen ten gunste van Servjlë, als dat later ernstig bedreigd wordt,, dan wel van Bulgarije, wanneer dit land gevaar loopt. Roemenië is besloten geen verstoring van het evenwicht op den Balkan toe te laten, dat voor bet land zelf geVaaT- lijk kon zijn. GEMENGD. Het bestuur van de verbonden vakyereenigingen in Zuid-<Afri- ka beeft een motie aangenomen, waar in betoogingen in ^alle steden van het land met inbegrip v.an Johannesbuig op 11 dezer worden aangekondigd, om d[e onverwijlde terugroepening te eischen v,an Lord Gladstone, den gouverheur- generaal, aangezien deze machtigin|gf heeft verleend om rijkstroepen té gebrui ken. Met dien .aangaande heevt hij bet recht van het vrije woord en van het hou den van openbare vergaderin jen onder drukt, wat ten gevolge heeft gehad dat op 4 en 5 dezer wecrlooze mannen,/ vrouwen en kinderen zijn neergeschoten. De secretaris van .de vereeniging van spoorweg- en havenarbeiders heeft in een interview met Reuters vertegen- genwoordiger gezegd, dat de grieven d/er spoorwegarbeiders binnenkort aan de re geering zullen worden meegedeeld en als aan hun rechtmatige eischen niet wordt voldaan dan zoo is met het uitvoerend bestuur van de Trade Uni- nos overeengekomen zal een alge- meene steking voor heet Zuid-iAfrika worden geproclameerd. f De legercómmissie uit het Fran- schc Parlement heeft zich uitge-- spro'klen tegen de inlijving opi 20-jarA- gen leeftijd. Daarop nam de graaf een hartelijk af scheid van de beide vrouwen, besteeg zijn paard, dat op'de binnenplaats stond te wachten en verliet Parijs door de barrière dTtalie. Zijn vriend vergezelde hem tot daar. De twee jongelieden, die elkaar als broeders lief. hadden, scheidden meteen stevigen handdruk, en bij het afscheid nemen zei Pierre nog: Vrees niets, alles zal voortreffelijk gaan. Ik belast mij er mee de zaken te besturen en zal ze prompt laten afloo- pen, terwijl ik u geregeld o;p de hoogte zal houden. Tot weerziens. Tot weerziens, Pierre. Ik reken op u als op mijzelve. Jean de Trémazan gaf zijn paard de sporen en reed in stevigen draf den weg op, waar hij weldra verdween uit de Oögen van Pierre Lasson, die hem' nog tot zoolang bleef nakijken. Hij verliet Parijs met weemoed in het hart en tranen in de oogen. Waarheen? Het onbekende tegemoet. Zijn reis voerde hem1 naar een der schoonste streken van Europa, naar de Middellandsche Zee met haar blauwe golven en het bekoorlijke Nizza, behaag lijk uitgestrekt op het zonnige strand, maar zelfs die heerlijke omgeving zou de wond niet kunnen heelen, die Jean Z. E;m. Kardinaal van Rossum in Nederland. Nadat gistermorgen Z.Em, in de kerk der paters Redemptoristen het H* Mis offer had opgedragen, pegon te 10 uur de particuliere audiëntie, waarvoor een der spreekkamers van het klooster was ingericht. Z.Em. droeg het grootkruis der Stephanusorde, door den keizer van Oos tenrijk aan den Kardinaal geschonken, bïj gelegenheid van het Eucharistisch congres te Ween en. De secretaris, dr. A. Drehimanns, droeg, het officierskruis der Franz Josephorde. Talrijke Amsterdamsche families maak ten va nde audiëntiegelegenheid gebruik. Met den trein van 11 uur kwamen de ministers Regout en Kolkman, welke geruimen tijd bij Z.Em. in audiëntie ble ven. De audiëntie eindigde te 1 uur. Als 'n eigenaardige bijzonderheid kun nen wij nog melden, aat eem meisje van pLm. 11 jaar van een Amsterdamsche familie aan den Kardinaal een briefje ge schreven had, dat zij Z.Em. toch zoo gaarne zien wou. De Kardinaal was hier door zoo getroffen, dat hij het kind gis teren bij zich heeft laten ontbieden. Te half 3 kwamen de meisjes, der Pee- tersschool uit de Vondelstraat in de kerk aan de Keizersgracht. De kinderen werden ,uit de kerk naar de vestibule der pastorie geleid en daar in een kring opgesteld. Tegen drie ,uur kwam de Kardinaal binnen. Alle aanwe- ^"gen knielden neer en ontvuingen den ze gen van Z.Em. 7 v_/ s.ci cL directrice cc de onderwijzeressen aan den Kardinaal voor, waarna dezen tot den ringkus werden toegelaten. Een der meisjes bood Z.Em. daarop een bouquet roode rozen met roode linten aan met de woorden: „Eminentie, wil deze bloemen aanvaarden als een nede rige hulde van de leerlingen der P.eeters- school", en een ander bood Z.Em. een fraai gebonden exemplaar van een feest lied aan, hetwelk de kinderen voor Z,.Em. aanhieven. Toen het lied geëindigd was, zeide de Kardinaal„Ik dank ,u 'hartelijk; kinderen, voor de schoone en spontane hulde mij gebracht. Ik dank de directrice en onder wijzeressen der school, spreek over haar mijnen zegen uit en over haar belang rijken werkkring. Ik zegen ook de kinde ren. Dat zij mogen beantwoorden aan de verwachtingen der onderwijzeressen". Daarna vertrok de Kardinaal zege nende. Daarna bracht _Z.Em. per auto een bezoek aan zijn familie in de De WStten- straat, slechts vergezeld van den secre taris. Vervolgens werd naar de Plantage ge reden en een bezoek gébracht aan het St. Jacobsgestichit te 4 ,uur. Z,.Em.. verscheen in klein kardlnaal- costuum met rooden mantel en was ver gezeld door Mgr. 'Mecuwissen, clen pro vinciaal der Redemptoristen, den Hoog de Trémazan in het hart droeg. Vijf dagen later bracht Gouray aan zijn buurvrouw Thérèse Nollan een brief, die aan haar geadresseerd was. De brief kwam uit Lyon en bevatte slechts enkele regels: „Lieve Thérèse I Ik heb begrepen, waarom ge mij niet hebt willen zien tijdens uw verblijf te Parijs. Ik was er diep bedroefd over, maar misschien hebt ge'gelijk. Ons bei der leven is door het noodlot verwoest Wanhopig vertrek ik en ga dienst nemen als soldaat Zal ik nog terugkeeren God alleen weet dat. Hoe gaarne zou ik zijn omgekomen in de golven, die ons scheep je 'tegen de zwarte rotsen te pletteren wierpen, dan zou ik nu niet meer lijden, dan zou ik niet tot mij zelf behoeven te zeggen, dat voor mij geen geluk meer mogelijk is. U wensch ik toe, dat gij nog weer gelukkig zult worden en de kracht zult vinden te vergeten. Ik kan dat niet Uw ongelukkige vriend, Jean." Zij stak Gouray de hand toe, zonder dat zij zich een klacht liet ontglippen, maar toen zij weder alleen was, knielde zij neer op haar bidstoel, verborg haar gelaat in de handen en snikte. Daarna mompelde zij Beiden veroordeeld. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1