No. 1137. JuU 19! 3. BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. BINNENLAND. 4e Jaargang Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2VS cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag i De ADVERTEN HERRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertcntiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrek!.i.igen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Anders. Dat 't heel wat anders isoppositie te voeren dan wel mede-verantwoordelijk heid Jp dragen de heer Troelstra heeft het Zaterdag gevoeld toen hij ter autiëntie ging ten Hove. Zijn gedrag wees het uit Toen zijn Apeldoornsche aanhangers hem toejuichten, maakte hij een afwjjzend gebaar, als wilde hij zeggen: nu is 't niet het oogen'blik voor dergelijke ma nifestatie. Toen de persmannen hem inlichting vroegen, weigerde hij zulks, beseffend dat hij thans een andere baan betrad dan tot dusverre. Toen de journalisten aanhielden, wijl zij minstens gelijk met „Het Volk" wil den wezen, zeide hij: Ook in dit blad zal niets over de audiëntie gepubliceerd worden. Waarlijk, dat is een andere Troelstra dan we gewoon zijn te zien. De veran dering van hoofddeksel 5e flambard had immers plaats gemaakt voor de hooge zijden was als het symbool een er ook inwendige wijziging. Zeker: 't is niet meer dan natuurlijk, dat men naar 't Hof gaat in voegzame kleeding, dat men dan geen-manifestaties zoekt, dat inen 't stilzwijgen bewaart over hetgeen binnenskamers werd ge sproken, maar in mr. Troelstra valt zulks op. Hij maakte ons aan andere gedra gingen gewoon en wij zijn benieuwd wat mettertijd „Het Congres" over al deze dingen zeggen zal en of de „S. D. A. P." ook zal gevoelen, dat er nu iets anders is geworden. De heer Troelstra moge zich als be schaafd man behoorlijk weten te gedrq: gen, zijn volgelingen zijn wat onbesuis der, zoodat Laten v/c echter niet voorbarig zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. Hoewel de berichten van den Balkan bij voortduring blijven mo gen we nu toch wel de oorlog officieel begonnen beschouwen. Wederzijds zijn tenminste de legaties uit de hoofdsteden vertrok ken, na de belangen hunner landgenoo- ten onder bescherming van een of an dere groote mogendheid te hebben ge steld. Van een oorlogsverklaring wordt ech ter nog niets positiefs vernomen. Wel verneemt de „Reichspost" uit Sofia dat Bulgarije officieel den oorlog heeft ver klaard, doch dit kiopt niet met het vol gende bericht uit Parijs. Het Bulgaar- sche gezantschap zou nl. aan het Havas- agenischap het volgende officieele tele gram uit Sofia d.d. 5 Juli hebben mede gedeeld: Het binnendringen der Servi sche troepen zou aanleiding kunnen zijn. tot een oorlogsverklaring, waartoe Bul garije echter niet over wil gaan om nog maals het bewijs te leveren, dat het blijft FEUILLETON.- 230) Ge hebt gelijk. En vervolgens? Vervolgens zal ik dienst nemen als soldaatik zal aan Barras vragen mij te helpen bij het vinden van een regiment, een officier, aan wien ik mij kan hechten en zoo zal ik trachten mi} een positie te Verschaffen of mij te doen dooden. Is dat niet de eenige hoop, d!ie mij overblijft f En gij zult niets betreuren Jean antwoordde niet. Peinzend staarde hij voor zich. Zijn gedachten vlogen naar Lamballe, naar het huis van den ouden Nollan en zochten daar een beeltenis Maar deze gedachten, dit visioen, wa ren machteloos zijn wraakplannen te ver nietigen. Hoe kon hij voor de toekomst nog gelooven aan de mogelijkheid van een verbintenis ttfsechen hem en Thérèse, 'die hij toch zoo teeder, zoo hartstochte lijk had bemind, die hij nog altijd beminde. Het ongelukkige meisje was verstan diger geweest dan hij. Ook zij beminde jhem. Hij wist het. Had zij er hem .niet vasthouden aan he. be visch-2ulgaarsch verdrag en niet gekant is tegen een vre delievende oplossing der geschillen, die den strijd tusscben beide legers ten ge volge had. Van de gevechten der laatste dagen is niet uit te maken we'.ke partij aan de winnende hand is geweest. Het meest waarschijnlijk is dat het succes afwisse lend is geweest. Uit den chaos der be richten geven wij de volgende die, be houdens tegenspraak, nog het beste in zicht in den strijd geven. Volgens Bulgaarsche berichten is Za terdagmiddag ae Servische Timok-divisie bij Kriwolak omsingeld cn na een yer- bitterden tegenstand verslagen. Een groot aantal gevangenen en krijgstropeeën zj'n in han.den der Bulga ren gevallen. De Servische hoofdmacht, die op de hoogten van Swcti Nikolas ten Zuiden van Kriwolak ligt. moest de nederlaag van de Timok-divisie aanzien zonder iets te kunnen uitlichten. Erg betrouwbaar lijkt ons dat bericht niet omdat het nogal verwonderlijk met de Dlaatsingr djr Servische hoofdmacht scharrelt. Deze ügt niet ten Zuiden doch heel wat ten noorden van Kriwolak n.I. tusschen Istip en Katsjana. Een dergelij ke vergissing ontneemt wel iets van de waarde ook van het volgende bericht. De verliezen cjer Serviërs bij de ne derlaag van de Timok divisie zijn reus achtig. 35 officieren en 4000 soldaten zijn ge.a:g:n gen amen Dc F u'garen ver overden 27 stukken snelvuurgescbut, 6 machinegeweren en den geheel en trein van twee regimenten. Dc „Neue Presse" maakt voorts gewag van een groote overwinning der Bulgaren bij Keuprulu. Deze moet in hoofdzaak bevochten zijn door een divisie die oorspronkelijk bij Doiran tegenover de Grieken stond en met geforceerde marschen naar Keuprulu is opgerukt. De zuidelijke vleugel van het Servische centrum zou door deze overwinning ver nietigd en de omtrekkende beweging om de Servische hoofdmacht voltrokken zijn. Dit kan niet anders dan door dezelfde Bulgaarsche macht geschiedt zijn ais waarvan het voorgaande bericht melding maakt. Toch zullen deze berichten wel eenige grond van waarheid hebben» hetgeen valt af te leiden uit de volgende officieele Servische nota. Het Servische leger behaalde een groot voordeel op den rechter Bulgaar- schen vleugel, die gevormd wordt door de vierde divisie van Prcslam en de ze vende divisie van Bi!o, ieder bestaande uit zeven regimenten en versterkt door ■een korps vrijwilligers, onder bevel van generaal Genef. De rechtervleugel der Bulgaren werd uiteengejaagd en terug geworpen naar den anderen oever der Bregalnitza, op de doppen Les'p^yo, Ve- nitza en Gradoge. Het Bulgaarsche leger trok zich in wanorde terug en liet een groote hoe de duidelijkste bewijzen van gegeven? Hij had het begrepen aan de trillingen van haar stem, aan het kloppen van haar hart, dat zij tegen zijn borst gedrukt had toen zij hem voor het laatst omhelsde, aan de tranen en snikken, die zij, ondanks haar moed, niet had kunnen bedwingen. En toch had zij tegen hem gezegd: Wij moeten elkaar verlaten. Wij mogen elkander niet toebehooren. Later zal ik u wel zeggen waarom, thans heb ik er den moed niet toe. De reden kende hij nu. Wat behoefde zij hem die nog te bekennen? Waarom zou hij haar tot die vernedering ge dwongen hebben? Thans was er, bij de oorzaken van haat, die dokter Nollan hem reeds gegeven had, nog een geko men, die zij niet kende en die haar met nog meer ontzetting zou vervuld hebben, zoo zij ze had vernomen. Deze was de bekroning op het werk der laagheid, de afschuwelijke daad, waarvoor geen vergiffenis mogelijk was, de bdeediging, die een broeder de wapens in de hand drukt en die slechts door den dood kan worden uitgewischt. Pierre Lasson vroeg: Wat hebt gij besloten? Jean de Trémazan schrikte op uit het gepeins, waarin hij gedurende eenige mi nuten was verzonken geweest. ,Wat al herinneringen, wat ai denk- veelbeid wapenen en munitie ad:ter. De Bulgaren bel den slechts een vc bijgaand en onbelangrijk succes in het Zv.:d°n tegen de Grieksebe troepen, die zich te Kr;,o'y- bevonden. Na een gevecht van vijf dagen'werden de Servi sche troepen, die tot nu toe hadden standgehouden en er. in geslaagd waren een veel sterker Bulgaarsch leger tegen te houden, gedwongen zich terug te trekken uit hun eerste linie en 6-K.M. te wijken. Hierdoor Tonden de Bulgaren Krivolak bezetlenj De gevechten van de afgeloopen week, zoo wordt verder uit Belgrado gemeld, waren de meest verbitterden van den gehee'cn Balkan-oorlog. Aan Servische zijde werden 15,000 man buiten gevecht gesteld en aan Bulgaarsche zijde 20 a 25 duizend man. Dat de Bulgaarsche ver liezen zooveel aanzienlijker zijn moet toegeschreven worden aan de gebrek kige organisatie van den sanitairen dienst, terwijl ook de spoorwegverbin ding onvoldoende was en erjgebrék a#n middelen van vervoé- De Bul gaarsche gewonden bleven over het al gemeen op het slagveld Horren, terwijl de gesneuvelden niet hegraven werden, het geen onder de Bulgaren c^kk" :eën deed uitbreken. De staking aan den Rand heeft zooals reeds kort gemeld tot ern stige ongeregeldheden aanleiding gege ven. Het is nog niet te zeggen, boefveeI dooden en gewonde.* er bi' die opstoot jes zijn gevallen, ven weet van vier burgers diè gedood V,;n en een vijftig tal burgers en politic-inenten die gewond zijn. v<j0_V Dê~Wést-Rand is bebvekelijk ii'aim de Oost-Rand is het broeinest der onlusten. Volgens een nog onbevestigd gerucht trokken Zaterdag duizend gewapende stakers op Johannesburg aan. Er werden in de stad versperringen opgericht om de groote winkels te verdedigen. Het verbond van vakvereenigingen dreigde de waterleiding te vernielen, om dat troepen en politie op de stakers heb ben geschoten. Het roept alle gemeen telijke beambten en alle andere beambten in het district tot staking op. De bakkers weigeren brood te bakken voor al wie nog in de mijnen werken. Men verwachtte gister herhaling van de wanordelijkheden. Tot nog toe is het echter hiertoe niet gekomen. Intusschen zijn onderhandelin gen, waaraan generaal Botha, generaal Smuts, sir George Farrar en de leiders der staking hebben deelgenomen, gehou den en tot een goed einde gekomen. De leiders der staking hebben genoegen ge nomen met voorwaarden die nog niet be kend zijn. De staking is voor geëindigd verklaard De mijnwerkers zullen onverwijld den ar beid hervatten. GEMENGD. De Neue Freie Presse verneemt, dat Bulgarije met Turk ij e een beelden waren er in dien korten tijd niet door zijn hoofd gegaan. Hij antwoordde: Zooeven vroegt gij of ik niets zou betreuren. Zeker zal ik dat, maar ik zal mijn smart verstikken. Ik zal ver strooiing vinden, ik zal vergeten, en al zou ik dat niet kunnen, wat dan nog? Boven alles staat de plicht, die op mij rust en dien zal ik volbrengen. Alleen is het somtijds moeilijk te straffen. Men moet een gelegenheid afwachten. Ik heb daar ijverig naar gezocht en ik denk aan niets anders, sedert Barras onze veilig heid heeft gewaarborgd door een van die diensten, waarvoor men niet te er kentelijk kan zijn. En die gelegenheid? Heeft het toeval ons versahaft. Hoe? Dat zal ik u zeggen. Vervolgens deelde hij hem mee, dat de dokter aan Rose een brief geschreven had, waarin hij haar een bekentenis'deed, hoe die brief in zijn handen was gevallen en welk antwoord hij zijn zuster er op had doen schrijven* Pierre glimlachte. Jean keek hem verbaasd aan. Hij meende, dat hij zijn vriend iets nieuws vertelde, waarover deze ontsteld zou zijn, maar in plaats daarvan bleef Pierre vol maakt kalms o v e r e e ïio s t heeft getroffen, waar bij het door af te zien van een oorlogs schatting c'e onzijdigheid van Turkije heeft gekocht. Uit Boekarest aan de Neue Freie PresseBulgarije heeft uit vrijen wil verklaard aan Roemenië hetjjebi'ed, begrensd door de lijn ToertoekanBalt- sjik af te staan. Uit Weenen wordt aan de Temps gemeld, dat de Belgische prinsessen Louise cn Stefanie, op raad van den be roemden rechtsgeleerde Victor Rosen- fe d het prcc.s o..: -ensch ap van wijlen koning Leopold II van België voor het hof van cassatie zullen brengen. Over de actie der Italianen in Tripolis wordt uit Rome gemeld Ge neraal Mazzeli heeft Misda bezet. De op- marsch van Garian naar Misda had, zon der tot eenig incident aanleiding te geven plaats. De sinds lang dreigende staking te L e i t li (Schotland) is begonnen; 7000 arbeiders hebben het werk neerge legd. In de verschillende havens langs de Fortn-baai staken reeds 25.000 werk lieden. De winkeliers ondervinden reeds groote schade van de staking. Het los sen van kolen is gestaakt. Rond 10.000 mijnwerkers van de Pothian-mijnen zijn gedwongen werkeloos. Z. Ern. Kardinaal van Rossum in Nederland. Het bezoek, hetwe..: Z.Em. Zaterdag aan Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bis- -schop van H? ar-1 enr ebrachfheefL dimr- de van 4 uur 15 min. tot circa 6 uur 30 min. n.m. Bij zijn vertrek uit het Bisschoppelijk Paleis werd Z.Em. uitgeleide gedaan door Mgr. Callier, den vicaris-generaal, Mgr. M. P. J. Möllmann, de secretaris sen van den Bisschop van Haarlem en eenige andere Eerw.. Heeren Geestelij ken. Toegejuicht door een talrijke me nigte, keerde Z.Em. met zijn gevolg, we der per auto naar Amsterdam terug. Om half tien gisteren droeg Z. Em. in de Redemptoristenkerk aan de Kei zersgracht te Amsterdam, een pontificale Hoogmis op. Gisteravond om half 7 uur had de grootsche huldiging der zes mannenaf- deelingen van de Aartsbroederschap der H. Familie te Amsterdam in de St. Willi- brorduskerk aan den Amsteldijk plaats. Het ruime kerkgebouw was rijkelijk en smaakvol versierdin het priesterkoor de banieren der erschillende afdeelingen van de aartsbroederschap, tegen alle pi laren corbeilles met bloemen en groen, bij den hoofdingang palmen en laurieren en onder den koepel een reusachtige cor- beille, een ware tuin welke werd om geven door breede purperroode, schuin- afhangende guirlandesk, en waarvoor was aangebracht de beeltenis van paus Pius X. Op den vragenden blik, waarmee Jean hem aanzag, antwoordde hij: Gij hebt mij niets nieuws meege deeld. Ik wist er alles van. Op zijn beurt vertelde hij aan zijn vriend het tooneel, dat hij had bijge woond .in de woning der ster van het TTéatre Feydeau, hoe Sicard daar ge komen was, de lage handelwijze van dokter Nollan verteld had, de bijzonder heden van die misdaad, de haat, die hij daardoor had opgevat en die des te he viger werd, naarmate er meer tijd verliep tusschen misdaad en straf. Zijn oogen fonkelden. Hij, anders altijd zoo kalm, wond zich op; hij maakte heftige gebaren en beefde van 'hoofd tot voeten. Toen hij bad uitgesproken, voegde hij er bij' Thans ben ik het van ons beiden, die hem het meeste haat. Hij zal slechts door mijn hand sterven. Laat mij begaan. Hebt gij reeds een plan gemaakt? Ik ben er aan bezig en heb alvast een bondgenoot gevonden. Wie? Sicard. Zijn vriend? Een zonderlinge vriend, die hem even sterk haat als wij. Waarom? Dat weetik niet, maar li j haat hein Geruimen tijd vóór half 7 was de kerk1 geheel gevuld met geloovigen, die met ongeduld de komst van den kardinaal verbeidden. Op aller gelaat teekende zichl voldoening, toen, voorafgegaan door koorknapen met crucifix en kaarsen en gevolgd door een escorte jongelieden, gekleed als de Zwitsers van het Vaticaan 'n bijzonder getrouwe copie, zoodat het schilderachtige van de door Michel Angelo ontworpen costumes fraai uit kwam een schare priesters, langs het altaar de kerk binnenschreed, om den kardinaal aan den hoofdingang te ont vangen. Onder het spelen van plechtige feest klanken op het groote orgel, door den heer Jos. Verheyen, deed nu Z.Em. met zijn gevolg zijn intrede, begeleid door. derj stoef, die hem ontvangen had, om dan plaats te nemen op den troon van dof goudgele kleur, welke aan de Evan geliezijde (de linkerzijde) van het altaar was opgericht. Toen weerklonk van het groote koor het Tu es Petrus van Hal- ley, begeleid door strijkorkest en har monium en voortreffelijk gezongen. Na dezen zang beklom pater Van Dam, di recteur der afdeeling van de „H. Fa milie" in de kerk' der paters Redempto risten, den predikstoel en sprak den kar dinaal een hartelijk woord van welkom toe, hem dankend, dat hij den leden der aartsbroederschap de groote eer gunde, hem het eerst te mogen huldigen, hem, den eersten Nederlander, die na vier eeuwen tot het kardinaalschap werd ver heven en hem betuigend, dat de leden der aartsbroederschap nooit zullen na laten zich die onderscheiding volkomen waardig te toonen. Een "paar" muzï ek'nummers' vol gden nu, een welkomstlied van Th. va:i den Bijl. Hierna hield kard. v. Rossum een toe spraak en beëindigde deze plechtigheid na ee.n door allen medegezongen Tantum Ergo, met deplechtige zegen. Na afloop van het feest in de Sint Willibrorduskerk, aldus de „Maand. Crt." had een schitterende ovatie aan den kardinaal plaats in de open lucht. De leden der aartsbroederschap trokken in optocht voorbij de pastorie dier kerk, door hun banieren en prefecten en ?n drietal muziekkorpsen van den R. K. Volksbond en de St. Jozefsgezellen-ver- eeniging, voorafgegaan. Op het balcon der pastorie, waarboven een baldekijn was aangebracht, had Z.Em. plaats ge nomen, omgeven door een groot aan tal hooge geestelijken terwijl achter, hem de „Zw-itsersche" garde stond opge steld. Toen de omgang van den stoet, welke ruim 20 min. duurde, was afge loopen speelden de muziekkorpsen, on der directie van den heer H. J. van Houten, den „Priestermarsch", uit Men- delssonh's „Athalia", en zong een koor het „Aan U, o Koning der eeuwen", uit de „Pius Cantate", van Schaepman-Ver- hulst en het „Wilhelmus". Maar weldra was het niet alleen het koor, dat men hoorde, wel duizenden toe met een grimmigen, venijnigen haat. Spreekt gij hem wel eens? Nu en dan. Waar? In het Théatre Feydeau, waar hij geregeld komt. Hij zal ons van veel dienst zijn, dat zult gij zien. En hij herhaalde: Laat mij begaan, gij zult tevreden over mij zijn. Het bloed van zijn vader, van den langzaam rijk geworden boer, van den plattelandsspeculant, het geduldige, vol hardende en koppige wezen, den „graaii- schaoheraar", zooals Barras schertsend had gezegd, sprak in hem. Bij zijn toorn en haat vergat hij de zaken niet. Jean de Trémazan, met zijn karakter van edelman van den bloedej geboren om soldaat of jager te zijn, kon zijn eigen belangen voorbij zien, ze verwaar- loozen. Hij niet. Alvorens den misda diger te treffen, wilde hij het door hem gedane onrecht herstellen, hem dwingen de domeinen terug te geven, die in zijn handen waren gevallen. De Romeinsche spreuk „Utile duld", dat is hét nuttige met het aangename vereenigen, maakte hij tot de zijne. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1