Mr. P. E. BRIËT. Grieksch en Latijn Katholieke Kiezers! AANBESTEDING. T tc 's GnvpnHirc? Openbare Vrijwillige Verkooping Schravendijk's Electrische Ornamenten, •J. IL. CREYGHTON. E. Kwaadgras Nicolaas Boes. De „Allan. Ct. schrijft: De meesten onzer lezers Zullen zich waarschijnlijk nog wel herinneren, dat de rechtbank te Alkmaar, b ijvonnis van 30 Januari 1S95, den 17-jarigen Nico laas Boes te Schagen tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde wegens dub belen moord. Later werd den veroordjeeld'e gratie verleend en de beëindiging van zijn straf recht bepaald op 30 Juni 1933. Naar wij vernemen, is de thans 35-ja- rige Boes Donderdag wegens krankzin nigheid van de Strafgevangenis te Leeu warden overgebracht naar het Rijks- krankzinnigengesticht te Medemblik. Een krankzinnige ontvlucht. In den nacht van 15 op 16 Juni is te Wolfheze uit het krankzinnigenge sticht ontvlucbjt de verpleegde F. H. Kuipers, klein en tenger postuur, donker snorretje, klein puntbaardje en alleen ge kleed in onderkleeding en dbnker boe zeroen, gemerkt 30.0. Namens den direc teur verzoekt de Brigadecommandant der Kon. marechaussee aanb/ouding en te ruggeleiding naar gemeld gesticht. Rood licht en melk. Onlangs heeft men interessante proefnemingen ge daan omtrent den invloed van rood' licht op melk. Reeds lang wist men, dat het licht een groote factor is bij het eonser- veeren van melk. Thans h.eeft men ont dekt, dat de rood^ stralen op de melk een gunstigen invloed uitoefenen, terwijl de violette stralen de melk zuur doen wor den. Zoowel zuivere versdie melk, als gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk in gewone ongekleurde flesschen, waren in het volle zonlicht in een dag volko men ongeschikt voor jhiet gebruik gewor den. Als echter de melk in een roode flesch of in een flesdh omhuld door rood papier in de volle zon1 wordt geplaatst, blijft de melk volkomen goed. Door den bliksem. Te Oos terblokker bij Hoorn zijn Vrijdagmiddag door den bliksem twee koeien gedood. Vlugge journalistiek. Het gaat tegenwoordig hoe langer hoe vlug ger in de journalistiek, zegt de Msbd. Woensdag 19 Juni werd de tentoon stelling van Tilburg officieel geopend door minister Talma. Maar 's avonds te vorefn (hadden enkele bladen reeds het volledige verslag van de plechtigheid. Een zelfs met de mededeeling er boven: „On ze eigen redacteur seint ons." |Wiij hebben nog in een ander blad gelezen „Per telegraaf van onze bijzoinr deren verslaggever",. Een premie op het baden. V» M. schrijft in de „N. Crt"Een eigen aardige premie werd onlangs uitgeloofd in een groote fabriek te Chicago. De ar beiders waren buitengewoon véél ziek en de doktoren schreven dit toe aan hun groote onzindelijkheid. De directie moest 'dus trachten de lidhaamsreinheid te bevorderen en zij nam daartoe haar toevlucht tot een origineel middel Voor ieder bad, dat een arbeider nam, werd hem 40 ct. uitbetaald, natuurlijk werd het bad met zeep en handdoek gratis verstrekt. Dit middel had een reuzen- succes en er werd zooveel1 gebaad, dat de "directie spoedig slechts voor 1 bad per week 40 ct. uitkeerde. De arbei ders mochten echter dagelijks gratis ba den. De kosten van deze maatregel be dragen jaarlijks 120.000 gulden. Echter is de gezondheidstoestand reeds in kor ten tijd buitengewoon vooruit gegaan, wat natuurlijk den arbeid ten goede komt. Rechtzaken. Niet voldoen aan wettelijk voorschrift. E. de V. en J. S. «heden ondier W.O|U- b' rug g e 's avonds Zonder licht. Toeo de. rijksveldwachter van Oudshjooni hén aanriep, af te stappen, voldeden zij niet aan dit bevel, maar reden door. De V. werd door den veldwachter terstond en S. later in Oudshoorn aangehouden. Wegens het niet voldoen aan een krachtens wettelijk voorschrift gegeven bevel werd tegen ieder hunner 14 dagen gev. geëischt. Drankwetovertreding. C. de J., koffiehuis'hipuder te Kat wijk a. Zee, h,ad vergunning voor ge bruik ter plaatse en zou brandewijn voor gebruik niet ter plaatse hebben verkocht op 28 Februari. Deswege was hij door den Leidschen kontonrechter veroordeeld! van welk vonnis hij appèl aanteekendej De verdediger, mr. Fokker, advocaat te Leiden, meende dat hier is een noin bis idem, wijl bekl. eerst was ver volgd wegens hetzelfde feit. dat ten laste gelegd was op 1 Maart. Hij is toen vrij gesproken, waarop een nieuwe dagvaar ding werd uitgebracht. Ook voldoet cfe qualificatie in de dagvaarding niet aan wettelijke vereischten, op> beide gronden concludeerde pl. tot n iet-ontvankelijk ver klaring van het O. M. Het O. M., Waargenomen door sub'st. off. v. justitie Mr. van Kleffens, was het daarmede niet eens en trad in een weer legging van pl.'s betoog, waarna de Rech,tban'k zich in raadkamer begaf. De Rechtbank bleek h;et daarna on eens met den advocaat en eens met het O. M. Bekl. ontkende het ten laste gelegde Den man, die zeide den brandewijn bij hem te hebben gekocht, had hij voor Zes cent een glas bitter veikbchf. Deze man als getuige gehpord, ver klaarde, dat hij den brandfewijtn had ge kocht op verzoek van de politie, die den bekl. verdacht van Drankwet overtre-i ding. Bekl. beweerde, dat de man had uitge laten, dat hij hiet had gedaan om tot po litieagent te worden benoemd, waarop getuige zeide, dat hem dit in uitzichft was gesteld, nk het constateeren van de over treding .ei veldwachter ihjad dezen getuige 24 cent gegeven om den brandewijn te koo- koopen, hetgeen den verdediger aanlei ding gaf om den veldwachter te vra gen, of deze niet wist, dat het uitlok ken vam eer. strafbaar feit zelve een straf baar feit oplevert De veldwachter zei van neen. 'n Andere veldwachter verklaarde, dat toen de eerste getuige uit hét café kwam, ook De J. naar buiten kwam. Deze ont kende toen terstond, dat hij dJen man brandewijn h'ad verkócht. Bekl. uitte als zijn vermoeden, dat ge tuige den brandewijn in het flesdhjje had1 geschonken uit een kraantje, terwijl bij» bekl., in zijn winkel en niet in zijn ca fé was. i Subst. off. v. justitie Mr. van Klef fens kwam er tegen op, dat hier sprake 'zou zijn van uitlokken van een strafbaar feit. Hier is slechts op geoorloofde wij ze geconstateerd, dat bekl. de Drankwet overtreedt. Van het Ministerie van jus titie is een circulaire uitgegaan, waarin verboden wordt het uitlokken van een overtreding door aan te dringen op het plegen er van, maar dat is heel iets anders. j I Eischbevestiging van het veroordee- l'end vonnis van den Leidschen kanton rechter. Mr. Fokker betwistte de geloofwaar digheid van den getuige. Iemand!, die zich', in de hoop tot politie-agant te Wor den benoemd, tot zoo iets leent, is uit den aard der zaak niet erg geloofwaar dig. Wie hebben hier voorts maar de ver klaring van een getuige, terwijl niet vast- staat hoe hij" aan den brandewijn is ge-' komen. Verschillende middelen werd'en nog door pl. ontwikkeld, om b'ekl. te ontslaan «van rechtsvervolging of vrij te spreken, dan wel den off. v. justitie niet ontvan kelijk te verklaren. 1 Mocht de Redhffcbiank bekl. niet ver- oordeelen, dan hoopt pl. dat b;et college den veldwachter van.Katwijk a. Zee zal beduiden, hoe h;et denkt over agent-pro vocateurs door den bekl. tot de hpogst mogelijke geldboete te veroordeel en. Faillissementen. Uitgesproken: A. Teunissen te Oss, cur.mr. B. R. Wesseling. J. B. G. Meijer, schoenmaker te 's Hertogenbosch, cur.mr. W. E. C. .de Groet. Geëindigd: H. J. Haarman, bakker, te Glanerbrug. W. J. Panis, timmerman, te Tilburg. F. Vuyk, Groningen. Opgeheven: M. Swaab, meubelmaker, Amsterdam. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Juni 1913, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.9 Horta. Laagste barometerstand 756.9 Shields. Verwachting tot den avond van 25 Juni: Meest matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaarbemolkt met kans op regen of on weer, later tijdelijk opklarend, zelfde tempera tuur. De Coöp. Boerenleenbank te Oude wetering geeft tij deze te kennen, dat het den Heere van leven en dood behaagd heeft hunnen zeer geachten kassier den WelEd. Heer W. C. P. JANSZ tot zich te nemen in den ouder dom van 63 jaren en 11 maanden. De buitengewone activiteit, welke ZEd. ten opzichte van de Boerenleenbank aan den dag heeft gelegd, is niet té over treffen, en zal bij ons in onver getelijke gedachtenis blijven. Het Bestuur en de Raad van toezicht van bovenge noemde Boerenleenbank. Oudewetering, 21 Juni 1913. Ia bovengenoemde talen voor eerstbeginnenden lessen aangeboden, op billijke conditiën. Brieven onder No. 3220 aan het bur. van „De Leidsche Courant". LISSE. VAN EEN Banketbakkerij. Notaris J. A. OVERMEER te Nieuw-Vennep, zal op Dinsdag 8 Juli 1913 bij opbod en op Dinsdag 15 Juli 1913 bij afslag telkens des namiddags 2 uur, in het Café van den heer J. J. van Zoelen, aan den Rijksstraatweg onder Lisse, in het openbaar verkoopen EEN WINKELHUIS waarin ge durende «ele jaren een welbeklante Banketbakkerswinkel, met salon en bakkerij, bergplaats, erf en gang, gelegen aan den Heeren- weg te Lisse, plaatselijk gemerkt 30h ten kadaster bekend gemeente Lisse sectie D no. 1967, groot 2.65 tien. Het perceel is verhuurd aan den heer Th. B. Weber voor f 7.50 per week tot 1 November 1913. Betaling en Aanvaarding 1 No vember 1913. Te bezichtigen Dinsdags en Donderdags van 10 tot 2 uur. Breeder bij billetten omschreven. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden notaris. 3218 Inmiddels uit de hand te koop. Morgen WOENSDAG heeft de herstemming plaats voor de Tweede Kamer. Gij weet het, slechts weinig heeft het gescheeld, of wij zouden reeds bij eerste stemming de overwinning hebben behaald. Zouden wij 't nu bij de herstemming moeten verliezen Katholieke Kiezers, dat mag niet I De herstemming voor de Provinciale Staten heeft ons geleerd, dat wij bij hard werken de meerderheid kunnen behalen, maar ook, dat het slechts een meerderheid van enkele stemmen is. Daarom rust er zulk een ernstige verantwoordelijkheid op ieder van ons. Zoo ooit, dan is thans hier bewezen, dat de uitslag van één stem kan afhangen. Die ééne stem kan de Uwe zijn Bedenk dit wel 1 Welk een zelfverwijt, wanneer door uw thuisblijven onze Rechtsche Kamerzetel verloren ging, en als daardoor ons Christelijk Ministerie tot aftreden werd gedwongen. Wie durft deze zware verantwoordelijkheid dragen Katholieke Kiezers 1 Daarom morgen WOENSDAG allen naar de StembusMoet gij op reis, ga eerst stemmen. Zijt gij ziek, laat u met een rijtuig naar het Stembureau brengen, want gij moet stemmen. Niemand mag thuis blijven. Ieder moet zijn stem uitbrengen op de Candidaat der drie Christelijke Partijen Namens het Bestuur van de R. K. Kiesvereeniging, Mr. P. J. M. AALBERSE, Voorzitter. J. J. P. DE GRAAF, Secretaris. Ga indien eenigszins mogelijk vóór éótl uur stemmen. Indien gij geen oproepingskaart ontvangen hebt, of indien deze is zoek geraakt, kunt gij aan uw stembureau een nieuwen kaart krijgen. Eng.-Amer. Magazijn, BREfESTRAAT 55, het BESTE en VOORDEELIGSTE ADRES voor dra solide en lichte Reiskoffers, Hutkoffers, Handkoffers, Reismandjes enTasschen Rugzakken, Hangmatten, Ligstoelen, Wandelstoel tjes. Tennisrackets. Strand-, Tennis- en Bad- schoentjes. 3223 j Toiletartikelen. I AALMARKT 25 LEIDEN voordeeligst adres voor (2906) Baden en Badkachels. A. V A IV DE KAMP, Hoogewoerd 29 Byouterieën, Toil tartikelen, Pijpen, Lederwaren, Lepels, Vorken, Mes sen/Glas, Kristal, Porcelein, Aardewerk, Vazen, Tegels, Wandborden. Huishoudelijke Artikelen in prima verzilverd wit metaal. 16 Op MAANDAG 30 JUNI 1913, des voormiddags te elf uren, zijn BURGEMEESTERS en WETHOUDERS van Sassenheim, voor nemens op het Raadhuis aldaar, avan te besteden: Het verbouwen van het RAADHUIS met bijbe- hoorende werken (in één perceel.) Bestek en 2 teekeningen zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secre tarie en bij ondergeteekenden h f 2.— per stel, franco per post f 2.10. Aanwijzing Maandag 23 Juni 1913, des namiddags te drie uren- Inlichtingen verstrekken de architecten T. DE BRUIN, Konin ginneweg 137 te Amsterdam, A. L. VERHOOG, Hoofdstraat 551 te Sassenheim. 3091 Leest De Leidsche Courant. Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij levenslange GULDEN bij totaal ge zichtsverlies van één oog. dezer bedragen is gewaarborgd 95 GULDEN verlies van één hand' of voet. GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. Ongevallen-Verz. Maats Reparatiën aan GOUDEN-, ZILVEREN en LUXE artikelen. Degelijk en goedkoop. J. H. MAARTE\SE, Botermarkt 11. 3107 Bondscafé „de Nachtegaal" met Speeltuin te Lisse. Notaris J. A. OVERMEER te Nieuw-Vènnep zal op Dinsdag 8 Juli 1913 bij opbod en op Dinsdag 15 Juli 1913 bij afslag telkens des namiddags 2 uren in het te veilen Café van den heer J. J. VAN ZOELEN aan den Rijksstraatweg te Lisse in het openbaar verkoopen Het welbekende en gunstig gelegen Bondscafé en Uitspan ning gen. „De Nachtegaal" met groote Warande, Speeltuin, twee Stallen met Auto-Garage en Erf, gelegen aan den Rijksstraat weg tusschen Lisse en Hillegom, plaatselijk gemerkt L 30 ten ka daster bekend gemeente Lisse sectie C No. 1745 groot 18.18 Aren. Belastingen van I Juli 1913. Betaling en aanvaarding 1 Sep tember 1913. Te bezichtigen Dinsdags ep Donderdags van 10—4 uren. Alles breeder bij biljetten om schreven. Nadere inlichtingen te bekomen ten Kantore van genoemden No taris. Inmiddels uit de hand te koop, 3209 Asperges, Meikersen, Perziken. Diefsteeg 6a 3221 Teleph. luiere. 942. Gevraagde betrekkingen. van 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, a contant. Gevraagd met 1 Augustus, wegens huwelijk dei tegenwoordige een R. K. BOERENDIENSTBODE, goed kunnende melken bij J. VAN BEIJEREN, te Rijnzaterwoude. 3171 Gevraagd tegen 1 Augustus een R.K. DIENSTBODE, die een burgerpot kan koken en ge negen is huiswerk te verrichien. Loon f 150, waschgeld f 25. Adres: Haar lemmerstraat nr. 243-245. 3114 Kleine Advertentiën. Van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. a contant. Piet Heinplein, hoek Anna-Pauwlonaslraa1. Te koop een beste BOOMHOND. Te bevragen bij P. VERHAAR, 3164 Roelofarendsveen. SPOED. Ter. overname aangeboden een zaak in chocolade- en suikerwerken op een der beste standen van Leiden. Br. nr. 3222 bureau „De Leidsche Courant".

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 6