Uit Stad en Omgeving. TELtiPH 112. HEDEN GEËTALEERD EEN PRACHTS0RTEER1NG Dames- en Kinderlingerie's CORSDTTEN KOUSEN ZIE DE ETALAGES 2997 HAARLEMMERSTR. 134-136. Zoo brutaal was men, dat iemand met een lijst met namen naar het station Staatsspoor werd gezonden en de daarop voorkomende menschen werden uitge- noodigd, om gratis te komen drinken. Dat deze menschen, behoorende tot onze trouwe garde, daarvoor fee:te'. jk bedank ten, is begrijpelijk. Maar overigens was "het edele werk der heeren vrijzinnigen duidelijk te bespeuren. Nog laat iii den nacht liepen er tal van beschonken in dividuen langs de straten. Zoo brengt de vrees voor den toenemenden invloed der arbeidersbeweging -de burgerlijke tegenstanders tot steeds schandelijker middelen. De verontwaardiging over deze smerige liberale praktijken is groot. En deze heeren durven nog te sdh rijven over blerfeslijnen in donker Limburg! Het was een frissche boel, de liberale strijd in het z.g. vrijzinnige Emmen! De uitslag der verkiezingen. De „Tijd" wijdt den voer de rechterzij de ongunstigen uitslag aan het tarief- wet-spook en meent, dat ook tal van kie zers, die anders uit beginsel rechts stem men, thans hun vermeend belang boven hun beginsel hebben gesteld. De herstemmingen kunnen nog ver andering brengen in den toestand. De rechterzijde zal ongetwijfeld nog wor den versterkt, maar mocht een recht sche meerderheid worden behaald, een zoo krachtige als nu moest aftreden, keert ditmaal in de Kamer zeker niet terug. We hebben een sterken achter uitgang, een nederlaag, te erkennen. La de zetels, in 1909 op de linker zijde veroverd in Amsterdam en Rot terdam, voornamelijk door de anti-Ta- riefvvet-beweging groot gevaar zouden Ioopen, kon worden verwacht, maar op merkelijk is voorzeker, dat districten, die jaren lang als vaste burchten der rechter zijde werden beschouwd, thans wan kelden. De anti-papistische ,vrij-chistelijk-his- torische, anti-coalitie-beweging kan zich, zoo zij iets heeft uitgewerkt, verheugen in hear succes. Dat succes is een zeer merkbare ver zwakking van de rechterzijde ten bate voornamelijk van het socialisme. Want dit is wel het meest schrik wekkende resultaat van deze stemmin gen, dat de sociaaldemocratie gebleken is, in macht over de kiezers sterk te rijir-swTuitgegaan,-en Hoogstwaarschijn lijk ook in stemmental in de Tweede Ka mer na de herstemming zal toenemen. L>e rechterzijde heeft klop gehad wij weten reeds, dat zij hare sterke meer derheid zeker niet behouden zal. De so- ciaai-democraten zijn de overwinnaars, de helden van den dag. De concentratie zit daartusschen in benauwdheid met vrij wc! een échec. Zelfs thans reeds staat onze zaak verre van hopeloos. Wij kunnen ons niet voor stellen, dat bij zóóveel kans op een be langrijke vermeerdering van het getal sociaal-democratische Kamerzetels, link- sche mannen van allerlei gading Troel stra en de zijnen steunen zullen bij de herstemmingen te minder, omdat dezen nog in acht districten tegenover de con centratie staan. Met name op Utrecht II hopen wij vast, en dat de Rotterdammers drie so ciaal-democraten naar de Kamer zullen zenden, kunnen wij ons ook maar zeer moeilijk voorstellen. Straatliedje voor de herstemmingen. In de „Msbd/' wordt den vrijzinnigen het volgend liedje aangeboden TitelVrijzinnige Oranjeliefde. Oranje boven Oranje boven Stemt den socialist. Weg met de rechterzijde Stemt den socialist. Oranje boven Oranje boven Stemt den socialist. De neutrale (I) „Telegraaf. De „Telegraaf", die neutraal heet, maar geregeld bewijst, dat neutraliteit een onmogelijkheid is, gewaagt van een debacle voor de coalitie. Voor rechts was de dag van gisteren een débacle, want, gezien de cijfers, staan hun kansen hopeloos in Bever wijk, in de drie Amsterdamsche dis tricten, in Enschedé, Gorinchem, Haar lem, Leiden, Middelburg, Ridderkerk, Rotterdam IV en Utrecht II, terwijl zelfs vaste burchten als Apeldoorn, Amers foort, Kampen cn Zwolle wankelen. Hoe het ook zij: dit staat als een paal boven water, dat er voor de tariefwet geen meerderheid zal zijn. Komt er thans een vrijzinnig Kabinet met mr. Patijn als premier? Een zaken kabinet, dat de tienduizend-en-één ach terstallige zaken op elk gebied afdoet en de zaken zakelijk behandelt, zonder inmenging van al te veel politiek? Exit Theo Heemskerk en zijn joligheid... Aan fijn gevoel, zelfs aan betamelijk heid bezondigt men zich aan de „Tel." zelden, zegt het „Hsgz." KORTE KRONIEK. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat op 1 Juli a.s., wanneer de verschillende vissen,erijregle- menten twee jaar in werking zullen zijn, buiten werking zullen treden de daarin vervatte overgangsbepalingen ten aanzien van de maat op bovengenoemde visch- soorten zijn als volgt: voor baars 18 c.M., voor meun 25 c.M., voor sneep 25 c.M., voor snoek 40 c.AL, voor snoek baars 40 c.M., voor winde 25 c.M., voor zeelt 21 c.M. LEIDEN, 20 Juni. R. K. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde de R,. K. kies- ver. in d-2 zaal van de St. Jczefsgezellen onder voorzitterschap van mr. J. M. Aalberse. Na de vergadering met den Christ groet te hebben geopend, be sprak de voorzitter den uitslag der Ka merverkiezingen, er op wij.'c.id, dat deze, hoewel wij ze beter hadden gcwenscht, ons volstrekt geen reden tot moedeloos heid kunnen geven. Wij hebben niet gewonnen, maar de concentratie heeft vertoren. Vervolgens wilde spr. openlijk hulde brengen aan de Katholieke wer kers voor het kranige werk, dat zij bij de verkiezingen hebben gepraesteerd, en constateerde met vreugde de groote op komst van de Katholieken, welke wijst op een schitterende discipline in onze Katholieke part'j. Daarna kwam aan de orde be spreking van de candidaatstelling bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing. In district I treden af de heeren j. A. v. Hamel, H. W. Fischer (beide vrijzin nig) en W. Pera (antir.). Tegenover deze drie aftredende leden zullen de rechtsche partijen twee candidaten stellen, h.l. een antirev. en een Chr. Hist. In district II treden af de heeren D„ v. Gruting, K, Sytsma en "L. W. v. cL Pot (alle drie vrijzinnig). Tegenover de ze drie aftredende leden zullen de recht sche partijen eveneens tw.ee candidaten stellen, n.l. een Katholiek en een Chr. Hist Als Katholieken candidaat stelde 't bestuur voor de heeren Dr. Duffels en H. Spendel; mede was ingekomen een door elf leden onderteekende lijst, waar bij de heer H„ B. J. Wijtenburg als candidaat werd voorgesteld. Bij de daar op volgende stemming werd dr. Duffels met 52 van de 94 uitgebrachte stemmen gesteld tot candidaat der Katholieke kies- vereeniging. In district III treden ai de heeren J. Bosch en A. Mulder (beide A.-R.) en G. P. Timp en J. v. Tol (beide Karh.) In dit district zullen wederom twee A..-R. en twee Kath. worden gesteld. Het bestuur stelde voor de beide af tredende Katholieken wederom te can- dideeren. Na ampele bespreking en toe lichting van de bestuurstafel werd dit voorstel aangenomen. De voorzitter van de Jonge Garde, de heer Molkenbeur, verklaarde onder applaus der g e h e e le vergadering, dat de Jonge Garde met alle kracht zal werken voor de door de kiesveree'niging gestelde candidaten. Een bewijs, dat de geanimeerde discussies een zakelijk ka rakter hadden gedragen. Nadat de voorzitter nog een krachtige opwekking had gegeven voor de Staten- en Kamerverkiezingen, resp. op a.s. Maandag en Woensdag, werd de ver gadering te kwart voor twaalf gesloten. De Lakenhal. Gedurende een maand van heden tot 19 Juli wordt in het stedelijk mu seum De Lakenhal, op een der bovenza len, een tijdelijke tentoonstelling gehou den van een groot aantal teekeningen en prenten, welke gezichten geven op tal van plaatsen in Wassenaaren Voor schoten. Al deze gravures zijn ont leend aan het Gemeentearchief. Voor oudheidkenners is h,ier veel interessants bijeen en we kunnen ons voorstellen, dat ook verschillende bewoners van Wasse naar en Voorschoten met belangstelling van deze collectie zullen kennis nemen. Uit Wassenaar vinden we kiekjes op k^- steelcn en kerken, van het aloude ,,'t Huis Ten Deijl", enz. Merkwaardig is een aanplakbiljet van een „Loterij van Raaphorst". Rijk zijn hier vertegen woordigd gezichten op liet „Schouw te Duivenvoorde, gemeenlijk genaamd het „Haagsche Schouw" onder Voorschoten, terwijl ook van deze gemeente verschil lende merkwaardige gebouwen op pren ten vertegenwoordigd zijn. Mocht ten vorigen jare de tentoon stelling van gravures met gezichten op andere gemeenten zich in veel bezoek verheugen, we kunnen ook voor deze ex positie veel belangstelling voorspellen. De le Luitenants M. van Lok horst en J. Hillenga van de 4e Infan.- terie-brigade zijn met ingang van 18 de zer gedetacheerd bij de Normaal schiet school te 's Gravenhage tot het bij wonen van een schiet cursus. De le Luitenant-Kwartiermeester M. A. Pont van het 4e Regiment-Infante- rie is aangewezen om te worden be last met de administratie van de te Lei den vereenigde bataljons van dat Re giment. Het Historisch Genootschap heeft als no. 32 van de Derde Reeks zijner werken in liet licht gegeven het eerste deel van de „Stads-rekeningen van Lei den" (13901434). Uitgegeven door mr. Meerkamp van Embden. De kapitein J. C. P. W. A. Steen kamp van het 2e reg. veld-artillerie alhjer wordt belast met het commando over de 2e afdeeling van het 3e rog. veld-artille rie te Breda. De gewone rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten zul len dit jaar hier ter stede gehouden worden op 28 October a.s. De Gemeenteraadsverkiezingen te Voorhout. Tot heden was Voorhout een van die gelukkige gemeenten, waar de verkie zingskoorts nog geen gelegenheid had slachtoffers te maken. Stemmingen voor de Staten waren niet noodig, omdat de aftredende leden zon der tegenstand hun mandaat hernieuwd zagen. Dc stemmingsdag voor de Kamerver kiezing verliep ook zonder eenige emotie. Baron van Wassenaer van Catwijck werd in het district, waartoe Voorhout behoort, zonder noemenswiardigen strijd gekozen. Met de gemeenteraadsverkiezingen dreigt dat anders te worden. Wie gisteren het dorpje toevallig aan deed, zou wellicht vreemd hebben op gezien, als hij in de eenige straat, die we hier aantreffen, een man had zien wandelen met een groot bord, waarop in sprekende letters de aansporing ge drukt stond: „Wilt ge de juiste candi daten, komt dan hedenavond ter ver gadering." Bij navraag zou hem gebleken zijn, dat met deze verge lering bedoeld werd die van de R. K. Kiesvereeniging „Eensge zindheid", welke haar leden had samen geroepen om de candidaten te stellen voor den Gemeenteraad. Het doel dezer vergadering moest zijn het stellen van twee candidaten voor den Gemeenteraad. De beurt om hun mandaat ter beschikking der kiezers te stellen, is aan de heeren P. van Rijn en P. van Reisen, die reeds een reeks van jaren de burgerij in de raadszaal ver tegenwoordigden. Nu bleek al( geruim en tijd, dat de candidaturen van deze beide aftredende leden niet onbestreden zou den blijven. Op strooibiljetten was den kiezers reeds dc aansporing thuis ge zonden, om te stemmen voor de heeren W. van der Laan en C. Roozen. Voor hout wacht dus misschien ook een ver kiezingsstrijd. De vergadering was, tengevolge van al die „actie", zeer druk bezocht. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer J. v. Stijn D-zn., eraan, dat de rechtsche candidaat in het district Katwijk met reusachtige meerderkeld ge- koezn is. Spr. hoopte, dat de herstem mingen in den lande alsnog een gunstig resultaat mogen hebben. Spr. wees er verder op, dat dev actie, wellce tot nu toe voor de Gemeente-' raadsverkiezingen gevoerd is, niet is uit gegaan van de Kiesveréen g.ng. Het ware wenschelijlc geweest, dat de strooibil jetten, we;Re ter aanbeve :rig van'diverse candidaten waren verspreid, ondertee kend waren. Nu wordt er soms een of ander van het opstellen dezer strooibil jetten ten onrechte verdacht. Na de goedkeuring der notulen kwam aan de orde de candidaatstelling. De heer C. Werkhoven stelde voor, om wille van de eendracht, dit punt alsnog van de agenda af te voeren, en de kiezers de zaak te laten uitvechten. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur zich aan de agenda zou houden. Na eindelooze stemmingen en her stemmingen gevolgen van het merk waardige reglement der Voorboutsche Kiesvereeniging werd het aftredend lid, de heer P. van Rijn, met 70 van de 111 stemmen weer candidaat gesteld, ter wijl voor de vacature-van Reisen met 55 van de 111 stemmen gecandideerd werd dc heer W. v. d. Laan. De voorzitter wenschte de vereeniging geluk met haar candidaten en sprak de hoop uit, dat dezen me,t groctc meerder heid zullen worden gekozen. Nadat nog eenigen t'jJ gediscussieerd was, o.a. over de evenredige vertegen woordiging, werd de vergadering, die uren geduurd had, gesloten. HILLEGOM. De heer K. Veltnuis al hier heeft op de tentoonstelling van The National Gladiolus Society te Londen voor een inzending van vrcegbloeiende gladiolussen een eers.en prijs behaald. HOOFDDORP. De gewone rijksna- jaarskeuringen van tot dekking bestem de hengsten zal hier plaats hebben op 2 October a.s. HOOGMADE. Naai men verneemt zal ook van hier deelgenomen worden aan den 33 Juli a.s. te Woubrugge te houden tiistorischen optocht; de heer Bank heeft dc leiding" voor ons dorp daarvan op zich genomen. De costumen voor ieder deelnemer worden volgens maat geleverd, 'n vier tal weken zal noodig zijn om een en ander in gereedheid te brengen. NOÓRDWIj 'NERHGUT. Bij beschik king van den Minister van Oorlog is aan den Milicien J. Heemskerk van hel 4c reg. inf. toegestaan zijne herhalingsoe'e ningen eerst op 31 Jan, '14 te volbren gen en is deze aangewezen oin beschik baar te worden gesteld ten behoeve van de opleiding der adspiran.-reserve of ficieren te Breda. Gisteravond vergaderde in café „Het Wapen van Noordwijkerbout" de R. K. Kiesvereeniging. Na de opening door den Voorzitter geeft de heer G. Bulten in overweging, dat uit de kas van de kiesvereeniging een bedrag van 5 a 10 gld. worde beschikbaar gesteld ten behoeve van de verl .ezing in het district beverwijk. ,Met appj.ays wo/den deze woorden begroet en er werd dan ook besloten 5 gulden af te staan. Aan de orde is candidaatstelling voor den Gemeenteraad ter voorziening in de vacature .ontstaan door het overlijden van den heer H. Oostdam Ezn. Bij het bestuur worden briefjes ingeleverd voor de heeren E. Oostdam Jzn, W. Ruigrok en N. H. de Klerk. Na herstemming wordt als candidaat aangewezen de heer E. Oostdam Ezn., die deze benoeming aanvaardde. Hierop volgt dc candidaatstelling ter voorziening in de periodieke aftreding van de heeren G. Bouwmeester en wijlen den lieer H. Oostdam Ezn, waarbij tot candidaten worden aangewezen de hee ren G. Bouwmeeste" cn E. Oostdam Ezn. Bij de rondvraag vraig de heer Bakker of 't niet mo^ek zou z'jn, dat er een meer uitgebreid verslag van de raadszit tingen in de courant komt. De voorzitter meent, dat dit een quaestie is, die den persoon van den correspondent aangaat, en ook de heer Bulten meent dat dit een kwestie is, waarin de kiesvereeniging zich niet kan mengen. De heeren Warmenlroven en van Noort vragen, hoe liet komt, dat er geen spre ker vóór de verkiezingen is opgetreden. De voorzitter beantwoordt beiden naar genoegen. De heer Bulten vraagt, hioena het be stuur gevorderd is met de verrichtingen voor een slembureau in de Zilk. Spr. haalt verschillende argumenten daarvoor aan en stelt voor een voorstel in dien geest aan den Raad te doen. Ook bepleitte spr. het geven van so ciale cursussen. De heer Oostdam be dankt de leden voor het vertrouwen in hem gesteld, waarna de voorzitter de le den nogmaals opwekt tot steun voor Beverwijk en de vergadering sluit. Behalve de toegezegde f5 uit de kas der kiesvereeniging werd nog f 9.77 ge collecteerd. ROELOFAREND?VEEN,. Donderdag waren aan de veiling van Tuindersbelang de eerste augurken ter veiling. WADDi: XVEEN. Met Stct. no. 142 zijn verzanden afdrukken van de statuten der Vereeniging „De Werkman" alhier. WOERDEN. De gemeenteraad heeft gisteren, na een daartoe ingesteld onder zoek, met op één na algemeene stemmen besloten geen verplichte vervroegde win kelsluiting in te voeren. Kerknieuws. De gezondheid van Pius X. Voortaan kan iedereen ei; zich d£ visu van overtuigen, dat de gezondheid van den H. Vader hersteld is, zoo schrijft de Romeinsche correspondent van het „H. v. A." En inderdaad, niet alleen zijn de bijzondere ontvangsten herno men, maar men heeft ook een uiterst wel gekozen middel gevonden om aan pel grims en andere katholieken van Rome of den vreemde de voldoening te schen ken den H. Vader te zien en zijn zegen te ontvangen. Dit middel bestaat in het vergaderen van de personen, die het ge hoor moeten bijwonen, op de groote en mooie binnenplaats van S. Damaso, wel ke het middenpunt van het Vaticaan kan genoemd worden. Deze binnenplaats is omgeven door een drievoudige lij glazen loggia's waar onder de beroemde loggia's, versierd door Rapnaël. Deze prachtige plaats kan verscheidene duizenden personen bevat ten. Wanneer de pelgrims er vergaderd ziji verlaat de H. Vader zijn vertrekken en begeeft zich door middel van eene lift naar de loggia's der eerste verdie ping, die niet zeer hoog verheven zijn bove.i 1 e. v'ak van wat men de plaats van S. Damaso kan noemen, want die binnen plaats is werkelijk zoo groot als een openbare plaats. De vensters der log gia zij open en Pius X verschijnt voor de oogen der menigte, zeer duidelijk zichtbaar en omringd door de prelaten van lijn hof en de andere dignitarissen. Dan spelen de gendarmen, vergaderd op de binnenplaats, de pauselijke hymne en de geestdriftige toejuichingen der menig te maken dit tooneel uiterst roerend. Wanneer de geestdrift eenigszins ge stild is, geeft de Paus plechtig, onder algemeene ingetogenheid den Pauselij ken Zegen. Dan barsten de toejuichin gen weer los en Pius X gaat heen terwijl hij de pelgrims groet met een vrien delijk gebaar. De pelgrims bewaren van deze ver- schijiing een uitstekende herinnering. Van den anderen kant veroorzaakt het program van derge'ij'ce ontvangsten geen de minste vermoeienis aan den Paus: en het is hem buitendien zeer aange naam aldus in vriendelijke aanraking te komen- met de pelgrims en de geloovi- gen. Het protocol, zoocven be.:c';reven, is dus een zeer goede oplossing van de moeilijkheid, die uit den weg diende ge ruimd: de pelgrims voldoen zonder den H. Vader ie vermoeien. Men heeft op gemerkt dat dc H. Vader den zegen gaf met krachtige e sterke stem en dat zijn uitzicht hoegenaamd piet zicke'.ij: was. De indruk werd mij bevestigd door iemand, die bijzonder in staat was er over te oordeelen, daar hij Pius X niet meer gezien had sedert drie jaren en dus beter dan iemand kon oordeelen over de uiterlijke verandering, die bij hem was voorgekomen. Ik bedoel Mgr. prins Ferdinand de Croij. deken van St. Waudru te Bergen, welke dezer dagen te .Rorne is geweest eii in bij onder ge hoor werd ontvangen door den H. Vader. Hij heeft mij gezegd dat hjj bijna geen verandering in het uitzicht van Z. H. had waargenomen. Natuurlijk heeft hij hem wat verouderd gevonden maar niet meer dan men verwachten mocht na een tijdperk van drie jaren. Pius X scheen hem ook wat vermagerd, maar dat is geinakkelij te verklaren, door de ziekte die de H. Vader heeft doorgemaakt, en dit gevolg zal misschien spoedig verdwij nen. Voor het overige vond Mgr. de Groij den H. Vader zoo opgewekt en spraak zaam als ooit en er is geen beter teeken van gezondheid. Leger en Vloot, Van verschillende Regimenten-Infante- rie worden onder-officieren gedetacheerd bij de treinafdeelingen der Regimenten Veld-Artillerie ten einde opleiding te ontvangen in het onderhoud van het artil lerie-materiaal. Rechtzaken. De Haarlemsche Rechtbank. De rechtbank te Haarlem veroordeelde: P. B. A., arbeider te Lisse, wegens wederspannigheid, tot 10 dagen gevan genisstraf; i P. J. K., arbeider te Oude Wete ring, wegens mishandeling, tot f S boete of 8 dagen hechtenis; C. S., arbeider te Haarlemmer meer, wegens diefstal, tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis; G. v. H., arbeider te Haarlemmer meer, wegens mishandeling, tot 6 dagen gevangenisstraf; A. W., arbeider te 11 ill ego m, we gens wederspannigheid, tot 14 d. gevan genisstraf A. de J., bakker te Aalsmeer, we gens mishandeling, tot f 15 boete of 10 cL hechtenis; M. en C. F., beiden te Haarlem mermeer, die terechtstonden ïer zake van diefstal, werden vrijgesproken. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het Cand'daatsexa- inen geneeskunde de heer A. A. A. Polee, (Arnhem.) 2e natuurkundig examen de heeren H. Ph. A. Smit «Delft) en E. R. A. Luijke Roskot (den H ag.) Eindexamen Ned. Ind. administr. dienst de heeren E. W. Maurenbrecher en V. E. Korn (beiden den Haag.) De geneeskundige Staatscommissie bevorder de heden tot arts Mej. J. Bruggeman (Rijswijk Z.H.) en den heer J. Broekmeijer (Haarlem) en tot semi-arts Mej. C. W. de Nooij (Leiden.) Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten Mej. D. R. E. Belinfante (den Haag) en de heeren S. J. van Ro"e (Z-vV?) en P. Cru cifix (Rotterd ni.) STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Verg. van Dender deg 19 Juni. (Vervolg). Bij de suppletoire begrooting voor Curasao o.a. ten behoeve van uitgifte van land aan kleine landbouwers en voor verbetering van het onderwijs, zegt de heer Van Deventer, het te betreuren, dat zoovele pachters toch hun land zullen moeten prijsgeven door deze regeling. Ook vreest hij, dat doo rde onderwijs plannen te veel ingrijpen in de autonomie der kolonie. Voorts heeft de Minister niet nagegaan of het subsidie aan de! Katholieke missiescholen gegeven, inder daad in zijn geheel voor het onderwijs wordt besteed. De heer V e r m e u 1 e n'vraagt zich af, of hier wel ernst is. Het heele subsidie wordt verhoogd van f 6.30 tot f 9.25 per leerling. Wat denkt men nu voor dit bev drag te kunnen eischen Elders in de kolonie wordt f 25.a f 26.per leer ling gegeven en hier te lande f 20.ter wijl dan toch ook geen sprake is van overheiden. De leerlingen van de open bare school kosten tusschen f 40.— en f 100.Ook is gebleken, dat het bij zonder onderwijs in Curasao volstrekt niet op zoo laag standpunt staat, als men het doet voorkomen. In Curasao is het bijzonder onderwijs trouwens het onder wijs. Het openbare is uitzondering. De Minister van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, zegt, dat het subsidie geheel en al in overeenstemming is met de verordening welke zeer strenge eischen stelt aan de bijzondere scho len, willen zij subsidie hebben. De Mi nister noemt de voornaamste van die eischen. Er kan geen sprake zijn van eenige winst door bijzonder onderwijs gemaakt. Bij het wetsontwerp tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek, ter zake van vereenvoudiging van huwelijks-formali- teiten klaagt dc heer Van den Biesen dat men geen vereenvoudiging maakt voor de huweiijks-candidaten zelve. Het vereischen tot toestemming van groot ouders bijv. acht spr. gehieel en al over bodig en lastig, omdat er zooveel menJ jschen zijn die heelemaal hun kleinkinde ren niet kennen. De Minister van Justitie A. I., de heer Heemskerk, ach.t het door. den heer v. d. Biesen aangevoerde niet tegen dit ontwerp in te gaan. Het is overigens met belangstelling vernomen. Gok dit wetsontwerp wordt aangeno men evenals tal van andere z. h. s Bi? het wetsontwerp, in zake P e n- sioenrcgeling van Gemeente* sa mbte naren hun weduwen en wefr

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 2