BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang No. 1122. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. MAANDAG JUNI. Stembusopening Stembussluiting 8 uur's morgens. 5 uur 's avonds. Houdt dezen dag der herstem ming voor de Provinciale Staten v r ij. Hoe belangrijk ook de Kamer verkiezing is op a.s. Woens dag, men verlieze de herstem ming voor de Staten op a.s. Maandag niet uit het oog. Deze is niet minder belangrijk. Een overwinning op a.s. Maandag geeft goeden moed voor Woensdag. Een groote verantwoordelijk heid. In deze dagen van verkiezingsactie rust een groote verantwoordelijkheid op hen, die door hun geld op rechtmatige wijze deze actie kunnen bevorderen. De strijd is nog lange na niet beslecht. Als er hard gewerkt wordt, kan de re- geeringsburcht behouden blijven, 't Is volstrekt niet buitengesloten, dat de kie zers, door laster en verdachtmaking een oogenblik verdwaasd, nu zullen inzien, welk een treurige toekomst ons land te gemoet zal gaan, zoo rechts niet de meerderheid behoudt. Een toekomst waarin van wetgevenden arbeid weinig of niets terecht zal komen, waarin de niet-verantwcordelijke sociaal-democra ten het- hoogste woord zullen voeren Dat moet worden verhoed. En dat kan worden verhoed, zooals wij zeiden, door harden arbeid. Maar die arbeid zal veel geld eischen. De vrijzinnige partijen smijten zoowel bij de eerste stemming als bij de herstemming met hun geld, laten van alle zijden automobielen aanrukken, ontzien geen kosten. En wij Een groote verantwoordelijkheid rust in deze dagen op hen die door hun geld onze verkie zingsactie kunnen steunen. Dat ze die verantwoordelijkheid dan ook ten vol le beseffen Vooruitdan, aan den arbeidAlle krachten in beweging gesteld om de overwinning te behalen Sneuvelen we, dan moet het zijn zoo eervol mogelijk. In ieder geval moeten we met voldoening en vreugde kunnen consta:eeren, dat wij bij onze strijd alle eerlijke wapenen hebben gebruikt, die wij maar eenigs- zins konden gebruiken, dat wij geen en kel eerlijk middel onbeproefd hebben gelaten. Vooral in Leiden staan de kansen feuilleton." DE TWEE VRIENDEN. 216) Jean d'Argoüges was, toen de revolutie uitDrak, uitgeweken met zijn vader en zij hadden zich verbonden met hen, voor wie het begrip koningschap onafscheide lijk verbonden was aan dat van vaderland. Gesteund door de vreemdelingen,waren zij als vijanden hun eigen land binnen gevallen en hadden gestreden tegen hun eigen landgenooten, in welken strijd zij trouwens overwonnen waren. Het was een dwaling, waarin zij ver keerden, maar vergeeflijk wanneer men denkt aan de gruwelen, door de nieuwe regeerders bedreven, aan de verdrukking, die zij op het volk uitoefenden, en die erger was dan die der heerschers.welke zij hadden verjaagd. De barones had juist ontbeten met Rose, die zich daarop naar haar kamer had begeven. Zij liet den gast naast haar plaats né men en gaf bevel dat men zoo spoedig mogelijk een ontbijt voor hem zou op dienen. Daartoe werd de tafel op haar kamer tfedekt en zij bediende, hem zel^ van den rechtschen candidaat zeer goed. Laten wij voor onzen eminenten mr. Briët nog meer stemmen zien te werven door de voorstanders van de candidatuur-Heeres er op te wijze, dat de concentratie toch zeker niet over winnen zal, hoogstens kan behalen een schijn-overwinning, die in werkelijkheid niets anders is dan een overwinning voor de sociaal-democraten Aan den arbeid om de rechtsche re geering te behouden. Er rust op ons een groote verant- del ijkheid. ALGEMEEN OVERZICHT. Het blijft maar steeds dreigen in den Balkan en het staat nog zeer te bezien of Bulgarije en Servië het eens zullen worden zonder elkaar eerst in het haar te vliegen. Het ant woord van Bulgarije op het verlangen van Servië, om het verdrag van bond genootschap te herzien, zal, naar men uit Sofia meldt, heden aangeboden wor den, Het yeerlegt punt voor punt de bewijsgronden, door de Servische regee ring voor haar stelling aangevoerd. Het verwerpt elke wijziging van het verdrag en stelt alle Servische bewijsgronden voor als ingeblazen door de heimelijke, reeds vóór den oorlog gevoede begeerte, om op kosten van Bulgarije het Servisch grondgebied uit te breiden. Zooals men weet, wil Bulgarije niet deelnemen aan de ministersconferentie te St. Petersburg. Danef echter stuurt aan op onmiddellijke arbitrage, waarvaor~hlJ Servië zou willen trachten te winnen. In diplomatieke kringen te St. Petersburg is men over deze houding van Danef zeer ontevreden. De Russische regeering toch hecht groote waarde aan de beraadsla ging der hoofden van de regeeringen der Balkanstaten, omdat deze den weg voor bemiddeling kan effenen. Zij ziet zeer goed in, dat het Servische en het Bui- gaarsche standpunt te veel van elkaar afwijken, om, zonder dat overleg is voor afgegaan, met veel kans op succes de taak van scheidsrechter te vervullen. Rusland zegt de correspondent van de „Times" te St. Petersburg heeft tot nu toe een onpartijdig standpunt ingenomen. Het beste bewijs daarvoor is, dat zoowel Servië als Bulgarije ge- looven, dat de tegenstander wordt be gunstigd. Er is echter nog absoluut geen pijl te trekken op den afloop dezer kwestie. Volgens latere berichten is men in Bul garije weer teruggekomen op het plan der ministerssamenkomst te Saloniki. Het is echter niet te gelooven, dat men het zonder tusschenkomst der mogendheden op den Balkan eens wordt De Engelsche-eiianden kwestie is er een, die, naar men met recht mag verwachten, eveneens nog veel hoofd brekens zal kosten. Italië zou graag be houden wat het bezet heeft en ziet daar- Toen hij zich met eenige voedzame spijzen had versterkt, zeide de barones: sp Ik had ii reeds sedert langen tijd niet meer tot de levenden gerekend, mijn jongen. Zij aan zij gezeten met de oude, be minnelijke dame, die, omdat zijzelf veel geleden had, zoo goed het leed van an deren wist te begrijpen, vertelde hij zijn geschiedenis. De revolutie, het gevangen nemen van aristocraten, had zijn vader zoo angstig gemaakt, dat hij, ondanks zijn hoogen ouderdom, Frankrijk wilde verlaten, vluchten om aan de verschrikkingen der rev:lui:e te ontkomen. Vruchteloos had Jean d'Argoüges ge tracht zijn vader daarvan terug te bren gen. De grijsaard was zoo angstig, dat hij geen gerust oogenblik meer hebben zou, zoolang zijn voet den Franschen bodem drukte en daarom besloot Jean met hem te vertrekken. Zij waren eerst naar Parijs gegaan, waar zij hun goederen, het kasteel Ar- gouges, bij Plaricoët, in Bretagne en nog eenige domeinen hadden verkocht aan een eerlijk man, die ze voor hen zou bewaren,opdat zij ze terug zouden kunnen kcopen, zoodra de rust was hersteld. Daarvan waren, r a lge acten op gemaakt en de kcopor was een volkomen om niet ongaarne, dat het verzet in Tripolis nog wat aangewakkerd wordt door Turksche officieren. Zoolang toch niet de laatste Turksche officieren en soldaten uit Tripolis verdwenen zijn, acht het zich gerechtigd de eilanden bezet te houden. Wanneer nu deze overgang ge schieden kon tegelijk met de ratificatie van het Balkan-vredesverdrag en wat daarbij behoort, dan zou deze kwestie geen moeilijkheid opleveren en de eilan den aan Griekenland kunnen worden overgegeven. Tuékije zou ze echter liever eerder hebben, omdat het dan nog kans meent te hebben er eenige van te be houden. Volgens de „Corriere della Sera" nu zijn sedert enkele dagen onderhandelin gen gaande tusschen het Italiaansche legerbestuur te Derna en Azis bei, om zoo spoedig mogelijk alle Turksche offi cieren en soldaten uit Tripolis en Barka naar Turkije te doen terugkeeren. Men zou de Egyptische regeering verzoeken hun vrijen doortocht te verleenen. Het blad verneemt, dat de besprekin gen tot een goed resultaat hebben geleid en de Turksche afdeelingen uit de om streken van Derna en Tobroek reeds op weg zijn naar Solum. De offlcieuse „Tribuna" maakt enkele kantteekeningen bij dit bericht, en zegt, dat het zeer de vraag is, of Azis bei en de Arabische stammen, die verklaren zich te willen onderwerpen, ook meenen wat zij zeggen. Het is zeer goed mogelijk, dat het hun alleen te doen is om tijd te winnen. Dit laatste zou trouwens Italië ook niet onaangenaam ziin, daar het evenals Turl-ije dent-t. te houden wat je hebt, dan iets nieuws te krijgen. Griekenland dat na het beëindigen van den oorlog een zooveel grooter kustgebied zal krij gen als voordien, is nu wel verplicht zijn macht ter zee krachtig uit te breiden en te versterken. Reeds enkele maanden geleden heeft de Grieksche regeering een beroep gedaan op Engeland, om eenige marine-autoriteiten aan te wijzen, die zich met de reorganisatie van de Griek sche vloot zouden belasten. Thans heeft de Engelsche regeering aan dat verzoek gevolg geven. De Britsche admiraliteit heeft een-commissie aangewezen, belast met de hervorming en de versterking der Grieksche marine. Aan het hoofd van deze commissie staat de Engelsche admiraal Carr, die jarenlang comman dant was te Devonsport en inspecteur van de rijksmarinewerven. Het Spaansche kabinet dat we nu reeds een paar malen zagen aftreden en daags daarop weer in gelijke kleur verschijnen, bevindt zich zoowaar weer in een moeilijke positie. Door het aftreden van senór Montero Rios is de Spaansche liberale partij verdeeld, en heeft graaf Romanones den steun van de zoogenaamde „rechtsche liberale groep" verloren. Ten einde raad en vreezend voor een geweldige oppositie, die hem vertrouwbaar man. De oude markies d'Argoüges was wel dra van h'eimwee en van de vermoeie nissen der reis gestorven in het Beier- sche dorp, waar zij een toevlucht had den gezocht Jean d'Argoüges had zich daarop aan gesloten bij andere uitgewekenen. Wat wilden zij? Terugkeeren naar Parijs, den koning bevrijden en hem weer op den troon plaatsen. Het was eeii stout plan, dat slechts kon opkomen in de hersens van jonge menschen, die geen Juist begrip van den toestand hebben. Toch hadden zij een oogenblik van hoop gekend. Hun leger viel Frankrijk binnen en rukte zoover voort, dat zij al in liet gezicht kwamen van Chalons, zonder dat zij nog tegenstand hadden ontmoet. Nu wilcïen zij voortrukken, maar hun „leger" was niet meer dan een horde, zonder aanvoerders, waar elk bevelen en niemand gehoorzamen -.vilde. Er waren dapperen bij, maar ook ge lukzoekers. Meer eerzuchtigen dan getrouwen. Mén sprak er van een verbond te sluiten met de vreemdelingen, maar Jean d'Argoüges verzette zich daar met alle kracht tegen4 opnieuw tot aftreden zou dwingen, heeft hij thans aan de koning een decreet voorgelegd tot sluiting der Cortes. Ko ning Alfons heeft het decreet onmiddellijk geteekend. Deze verdaging van de Cortes voor onbepaalden tijd zal waarschijnlijk van verschillende zijde protesten uit lokken. Zij protesteeren tegen dit besluit, wijl zij het onrechtvaardig vinden, en het recht opeischen om bijv. mee te spreken inzake de maatregelen, welke voor Marokko genomen worden. Een aangename toestand daar! GEMENGD. Nadat een amendement, om den militairen diensttijd terug te brengen op een jaar, was verworpen, nam de B e 1- gisch e Senaat het voorstel van de regeering aan, waarbij de diensttijd op 15 maanden bepaald wordt. De geheele legerwet werd daarop aangenomen met 68 tegen 17 .stemmen, benevens 9 ont houdingen. De Spaansche sociaal-democraten dreigen met een algemeene staking, als de oorlogin Marokko wordt voort gezet. Zij zullen Zondag in vereeniging met de republikeinen een protestvergade ring tegen „het Marokkaansche avon tuur" houden. Volgens berichten uit Madrid is de toestand in Marokko, dank zij het krach tig optreden der troepen, veel verbeterd. De opstand moet ook te vroeg zijn uit gebarsten. Raisoeli had tot einde Juli willen wachten, om dan met alle berg stammen op te rukken, doch enkele stam men hebben zoolang niet willen wachten. De Spaansche kruiser „Koningin Regentes" heeft eenige hoeven aan ue marokKaanscne._Jaisi_g_£_b o m h a r- d e e r d tusschen Tamfzjer eri Ceuta. De beschieting had geen uitwerking. Een militaire trein is bi/ Yenikeui tegen een anderen trein ge- loopen. Vijf Bulgaarsche officieren en 40 soldaten werden gedood en eeii groot aantal anderen werden gekwetst. Bij den wedren om den gouden beker te Ascott snelde een man toe op het paard Tracery, dat de leiding had, zwaaide een vlag in de kleuren der suf fragettes en deed het paard vallen. De jockey bleef ongedeerd. De dader heeft een schedelbreuk ge kregen en is geopereerd. De politie ver klaart, dat hij niet wel bij het hoofd is en niets te maken heeft met de suffra gettes-beweging. De herstemmingen. Het bestuur van den ALgem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland geeft het volgende advies: Het bestuur van den ALgem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen-in Nederland, gezien de ergerlijke wijze, waarop de concentratiepartijen de coalitie, in het bijzonder de Katholieken, hebben be streden, heeft besloten om voor distric ten, waar op 25 Juni a.s. in herstemming komen candidaten der concentratiepar- Lfet was al treurig genoeg, dat Fran- schen tegen Franschen streden, maar als Franschen aan de zijde van vreemdelin gen tegen Franschen te strijden, dat noemde hij misdadig. Nu was er tot dusverre bijna niet ge vochten; slechts nu cn dan hadden de uitgewekenen een kleinen troep nationale garden voor zich uit gedreven, maar thans rukte een geordend leger tegen hen op. Op zekeren dag werd eensklaps het bevel tot den terugtocht gegeven, nog vóór men slaags was geweest. V/ie gaf dat bevel? Niemand wist het. Het was te Croix, in Champagne. Jean verklaarde: Gij kunt u er geen voorstelling van maken wat ik toen gezien heb. Mijzelf schijnt het nu nog een nachtmerrie toe. Verstrooid in benden, met tegenover ons een goed gedisciplineerd en aaneenge sloten leger, terwijl wij geen officieren hadden, geen gidsen en geheel onbekend waren met het terrein, trokken wij terug in plaats van te vechten, en dat terug trekken werd weldra een verwarde, jam merlijke vlucht. Soms streden vrienden tegen elkaar zonder het te weten. Ik was alleen. Waar? Dat wist ikzelf bij benadering niet. Op korten afstand afstand hoorde ik geweerschoten. Mijn paard viel onder mij n^ r, uitgeput. Ik had ontelbare mijlen er mee afgelegd. tijen met sociaaldemocraten, desgevraagd aan de aangesloten kiesvereenigingen te adviseeren hun kiezers aan te raden zich van stemming te onthouden. Het Centraal Comité van Anti-revolu tionaire Kiesvereenigingen heeft in zijne vergadering, op 18 Juni jl. te 's Graven- hage gehouden, besloten, de bij het co mité aangesloten kiesvereenigingen be leefdelijk uit te noodigen, op 25 Juni e.k., bij de alsdan plaats hebbende herstem mingen voor leden van deTweede Kamer der Staten-Generaal, met alle kracht te ijveren voor de verkiezing van elk anti revolutionair, roomsch-katholiek of chr.- historisch candidaat, die volgens het be kende accoord gesteld of aanvaard is; maar daarentegen in districten, waarin twee candidaten van de tegenpartijen in herstemming kwamen, zich van alle deelneming aan de stemming te ont houden. Het hoofdbestuur van Je Christelijke Sociale Partij deelt mede, dat het met allen nadruk aanraadt, bij de herstem mingen in geen geval op den candidaat der coalitie zijn stem uit te brengen. Linksche verkiezingsmanieren. Men senrijft uit het Juirict Steen- wijk aan de „Standaard" We hebben hier een zeer heeten strijd gehad. De heer Duymaer van Twist trad den laatsten avond nog in Zwartsluis op, terwijl de heer Hofstede te Hasselt en de heer Dam te Dwarsgracht nog een spreekL t Vv.rvuld.e_i. Sommige ver gaderingen waren bepaald rumoerig. Maar van rechts werd kalm en beslist doorgewerkt tot op het laatste oogenblik. Vdu liiiko h^fi in^n-ook alle krachten ingespannen. Met geld werd gegooid. Reeds weken van te voren bijv. werden de arbeiders, dL aan Je trambaan wer ken, door een voorzitter van een liberale kiesvereeniging eiken dag getracteerd op bier, soms meermalen per dag. Geen wonder, dat men opgevyonden werd. 'tWas voor links een tegenvaller. Men had er op gerekend, dat het herstemming zou worden. De uitslag over het geheele land gaf links weer wat moed, zoodat de ovaties in verschillende plaatsen van links aan onze voormannen, zelfs iia middernacht, niet uitbleven. Een bier-verkiezing. Men schrijft uit voevorden aan Tiet „Volk" De wijze, waarop de heer Goeman Borgesius, vluchtende voor de sociaal democratie uit Rotterdam, hier op de Drentsche heide moest worden gered, getuigt nu juist niet van politieke morali teit. Het is eenvoudig een schandaal zooals er van liberale zijde met bier en andere dranken en ook met.geld is ge werkt. Voor onze oogen werden in het liberale verkiezingsbureau manden met bier van een wagen geladen en binncn gebracht, en alle arbeiders, die nog oo dom waren zich door de heeren te laten bepraten, werden uitgenoodigd binnen te komen om te worden getracteerd. In zijn val sleepte het dier mij inee, ik geraakte er onder en brak een been. Gelijktijdig voelde Ik, 4a* een kogel mij in de borst drong. Daar lag ik nu, zonder zelfs de vijanden te hebben gezien, die mij troffen. Het was avond. Wat er verder gebeurde, weet ik niet. Bij het aanbreken van den dag keerde ik tot het bewustzijn terug. Ik was verstijfd van koüde, een nevel verduisterde mijn oogen en ik was zoo zwak, dat ik niet om hulp kon roepen. Mijn kleederen waren doortrokken van geronnen bloed. Waar was ik? Ik wist het niet. Overal om mij heen zag ik' boomen en ik lag in de struiken. Zwarte, loodzware regenwolken, zooals wij ze ook bij ons in Bretagne kennen, dreven door het luchtruim. Mijn eerste gewaar wording was groote verbazing dat ik nog leefde. Langzamerhand herinnerde ik mij alles wat er gebeurd was, maar ik kon mij niet verroeren: mijn dood paard lag half op mij. Zoo bleef ik den geheelen dag liggen. Weer viel de avond, toen een man voorbijging. Ik wilde hem roepen, maar geen geluid kwam over mijn lippen. Als door een toeval werd hij mij gewaar en kwam naderbij. Ik hoorde hem tot zich zelf zeggen Alweer een. "Die arme drommel heeft zijn portie. Hij is dood. (Wjordt vervolgd.),

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1