Gemengd Nieuws. interim, op het Voorlooipig Verslag om trent het wetsontwerp tot wijziging en' aanvulling van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de verbinte nis uit onrechtmatige daad, invoeging van daarmede samenhangende bepalingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering en wijziging van de Ongevallenwet 1901. De minister merkt op, dat de ziens wijze, als zou de bestrijding van de on eerlijke concurrentie het hoofddoel van het wetsontwerp zijn, niet geheel juist is te achten. Het doel van het wetsontwerp is de civielrechtelijke bestrijding van de on rechtmatige daad in vollen omvang, op iéder gebied van het maatschappelijk ver keer. Wel meent de minister dat de voor gestelde bepalingen omtrent de onrecht matige daad in- het algemeen ook een machtig wapen kunnen blijken om het euvel der oneerlijke mededinging te lijf te gaan. Voorts betoogt de minister, dat niet uit slordigheid of uit onbekendheid met de uitingen van sommige moderne schrij vers, doch omdat het w. o. en zijne toelichting inzake de verplichting tot scha devergoeding, juist wisten te onderschei den, omdat zij zich niet wilden begeven op ander terrein, dan hun was aangewe zen, niet gewaagd werd van schadever goeding wegens rechtmatig handelen. De minister zet voorts evenwel uiteen ^ijne opvattingen, naar aanleiding van de beschouwingen in het Voorloopig Ver slag met betrekking tot het vraagstuk van de aansprakelijkheid wegens recht matig handelen. De minister vestigt er daarbij o.a. de aandacht op, dat een al gemeen artikel, aansprakelijkheid buiten eenige schuld vaststellende, in den geest van dat, waarmede sommige leden ble ken zic^h te kunnen vereenigen, hem on deugdelijk en gansch onaannemelijk voor komt; medewerking, in welken vorm ook, om eene dergelijke bepaling tot wets artikel te verheffen, is dezerzijds niet te verwachten. Verder oordeelt de minister dat, ook na kennisneming van de belangrijke be schouwingen, in het Voorloopig Verslag aan de kwestie der aansprakelijkheid voor overheidsdaden gewijd, eene algeheele, afdoend regeling van de aansprakelijkheid der overheid en hare organen ter zake van onrechtmatige daden in dit wetsont werp niet kan worden opgenomen. Van dat vraagstuk vormt het publiekrechte lijke een te belangrijk deel, voor die afdoende regeling is de regeling der pu bliekrechtelijke zijde te zeer noodzakelijk, dan dat zulks, als het ware terloops, in een civielrechtelijk wetsontwerp zou kun nen geschieden. De minister is echter bereid eene an dere regeling voor te stellen dan die van het ontwerp; Die regeling todh zou met zich kunnen brengen de aansprake lijkheid van de overheid ook voor schen ding van publieke rechten. Ook wanneer biv. iemand van overheidswege werd be let zijn kiesrecht uit te oefenen, zou, naar de letter van het artikel,, de rechtsvorde ring tot schadevergoeding kunnen worden toegewezen. Voor de defimtiën, uit den boezem der Kamer voort gekomen, betuigt de minis ter tiank, hoezeer hij die niet steeds kon overnemen. In het algemeen acht hij eenige subjectieve omschrijving van het begrip „onrechtmatige daad" noodig, om dat men toch op een of andere manier moet eischen, dat de daad of nalatigheid is te wijten aan de schuld van den bedrijver of den nalatige; de objectieve omschrijving zou daarentegen inderdaad het gevreesde gevaar meebrengen, dat de natuurlijke grenzen van het rechts begrip „onrechtmatige daad" verre zou den worden overschreden en men er heel het verkeer tusschen menschen en menschen onder zou gaan rekenen. Bescherming van in het wild levende nuttige dieren. Een wetsontwerp is ingediend, dat de strekking heeft alle in jiet wild levendie .nuttige dieren van overheidswege te ben schermen. Wanneer de Vogelwet 1912 in werking treedt, maakt de wet van 25 Mei 1880 slechts mogelijk de bescherming van zoogdieren, maar gelijk de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in de Toelichting tot het thans ingediende wetsontwerp schrijft door deze bepen- king zijn b.v. de kiikvorschen. uitgesloten. En nu doen de kikvorschen bijzonder veel nut door het vangen van slakken aan de slootkanten en door het verd'eN gen van schadelijlke insecten, terwijl juist in de laatste jaren de vervolging der kikU vorschen groote afmetingen heeft aangek nomen. Ook de mol heeft dringend behoefte aan wettelijke bescherming. Met het oog op de stijgende prijzen hunner huiles, worden nuttige mollen in groote massa gevangen en gedood. 1 Als uitvloeisel van de voorgesteldje wet kunnen dan algemeen maatregelen van bestuur met provisorische wetskrachf worden uitgevaardigd tot bescherming' van die in 't wild levende dieren, welke bescherming zullen behoeven. Deze oplossing biedt het voordeel, dat indien voor den land, tuin of boschbouw nuttige dieren op groote schaal worden' vervolgd, zoodat daarvan nadeel is te verwachten, de gelegenheid bestaat om' onmiddellijk de noodige stappen te doen bij algemeenen maatregel van bestuur, onder voorbehoud van nadere regeling bij de wet. Ingezonden Stukken. Ruiten ve'antwoordei'ikheid. derRedact'e. De Volkstui tjes. Geachte Redactie 1 Ondergeteekende verzoekt beleefd eeni ge plaatsruimte in uw veel gelezen blad voor het ondervolgende. Reeds verleden jaar is door mijf op gemerkt, dat er door verschillende huur ders van de Volkstuintjes een verkeerd gébruik gemaakt wordt, door niet doel matig teelen of kweeken van groenten, zóó, dat voor huishoud elijfk géb ruik van den huurder juist voldoende wordt ge kweekt en daardoor tevens de mogelijk heid wordt geschapen, om van dat stukje grond een flinke verscheidenheid te kun nen krijlgen. Op de voorlichtingsavonden en bij de wenken, welke door het bestuur op het terrein zelve zijin gegeven aan de huur ders, zal dunkt mijl toch zeker wel ge wezen zijn op* een doelmatig, gébruik als bovenbedoeld. Of nu die wenken door verschillende huurders aan hun „laars zijn gelapt", of dat hun leek-zijin hun parten heeft ge speeld, ik weet het niet, maar wel weet ik, dat verleden jaar van verschillende soorten groenten meer was gezaaid dan voor eigen ►gebruik noodig was, want er werd druk gevent met verschillende groenten; witte kooien bcv. werden met tientallen gelijk verkocht Het dreigt dit jaar eenzelfden weg op te gaan, want in de laatstedagen wordt er al heel wat gevent met spi nazie en het schijnt, dat verschillende huurders het er op toeleggen veel van een söort groenten te zaaien, óm zoo doende nog een handeltje te kunnen drijven. i Ik vertrouw, dat herhaal 'ik nog eens, dat zulks niet in de bedoeling van het bestuur heeft gelegen, maar dan mag wel °ens worden toegezien, dat dit euvel wordt tegengegaan Eerstens wordt dit een schadepost je voor de omwonende groentenhandelaren, die toch als winkeliers op groote lasten zitten en per salu"4 is het voor de huur ders zelve todh ook geen voordeel Zij mogen nu van de verkochte groenten eenig voordeel trekken, feit is, dat zij een groot gedeelte van den grond ont trekken aan die teelt of kweek van an dere groenten voor eigen gebruik. Vertrouwende dat dit schrijven aan- Teiding zal zijn voor de bedoelde huur ders, om hun wijize van teelen te ver- andéren en dat het bestuur eveneens een oogje in 't zeil zal houden om dit euvel tegen te gaan, teeken ik!, U, Mijn heer de Redacteur, dank zeggende voor dé verleende plaatsruimte JHpogadhfend, UEds, dw. dr., OPMERKER. Een doode, die verrijst. JHet is gebeurd op een groot kantoor, een.' kantoor van den Staat, in Noord-Brabant gevestigd. ten ambtenaar der inrichting was des' morgens begraven en op zijn graf wer den verschillende speechen afgestoken, waarin over 's mans verdiensten hemel hoog werd opgegeven. Autoriteiten, waar van de gesneuvelde het was een zeer ondergeschikte van zijn leven haast rjiets anders had genoten dan standjes en nog eens standjes, sloofden zich aan de geopende groeve uit en wisten geeiï woorden genoeg te vinden om de verdien ste van den doode In het licht te stellen en hem te schetsen als 'n toonbeeld van ijzeren plichtsbetrachting, die, helaas, hef slachtoffer was geworden van zijh' dienstijver en gevallen was door een noodlottig toeval in de volle uitoefening zijner bediening). Een paar employé's, kantoorbedienden^ hadden de begrafenis bijgewoond en een hunner vooral was in de wolken ovef hetgeen, hij daar op het kerichof had gehoord. 1 IHijl peinsde her- en; derwaarts, en zijn meditaties iconcentreerden ziich om dit ééne punt: hoe zou het mijln vriend daar in zijn graf wel te moede geweest zijn, als (hij eens inderdaad had jkunnen hooren, wat de bureaucratie aan hem1 wijdde, en de hymnen had ikjunnen vernemen, die de conventie in de monden der hoogeii had doen ruisehen. „Jongens, jongens", zei 'hij, op hef kantoor aangeland, tot zijn makkers, „wat wordt ons soort van menschen toch' prachtig begraven, maar hoe jammer, dat' je er zelf niks meer van geniet, als jé daar tusschen de planken ligt gespijkerd om tot het stof der aarde weder te keerenj waaruit je geboren werd. Het is zonde, dat onze goeie vriend niet heeft mogen' vernemen, hoeveel goeds .van hem werd gesproken, van hem, die in zijn leven door zooveel zure appels heeft moéten heenbijften en wiens ooren toeterden dag in dag uit, van terechtwijzingen en uit- schrobbeeringen, gedonderd van dezelfde lippen, als waarvan nu de vleiende graf rede vloeide zoo zoet als honing." Zoo sprak de ambtenaar, die getuige was geweest van de begraefnis, en in zijn' brein rijpte een plan, waaraan gebrek aan orginaliteit voorzeker Iniet kanlwoirden aangewreven. Hij wilde n.l. tijdens zijn leven de gewaarwordingen ondergaan,' waarop hij na zijn dood eigenlijk aan spraak had, als ook straks' over hem zoo de lofbazuin zou worden gestoken, wan neer hij er voorgoed het hachje zou heb ben bij ingeschoten en zijn stoffelijk over schot aan de aarde zou worden toever trouwd bedolven onder bloemkransen en bezongen in mooie toespraken van supe rieuren. Het was nu juist een oogenblik, dat de heeren vrij: spel hadden op het kantoor. De 'hooge oomes immers waren pas naaf huis van de begraefnis en zouden zich' nu net aan 't ontdoen zijn van hun'hooge doppen en gekleede jassen. Hiet kon nog wel een uurtje aanloopen eer een hunnef weer op de vlakte kwam. En onze grappenmaker stelde zijln col lega's voor, zoo'n begrafenis eens be- driegélijk na te bootsen, om 'zelf dé in drukken te ondergaan. H;iji zelf zou zich overleden wanen, en zijn collega's zou den de rollen vervullen van de officieele spreikers bij zijh groeve. Zoo gezegd zoo gedaan. In een oog wenk was de mise-en-scène gereed. Hij zelf strekte zich behagelijk uit op het vloerkleed en zijln collega's schaarden zich' rondom hem. Geïmproviseerde speechen werden afgestoken, waarin de verdiensten van hem, die daar lauwerden opgehemeld. Toen .het spel goed en wel aan den' gang was de tweede spreker was pas: aan 7t woord ging plotseling de deur van het kantoor open en trad de in specteur binnen, een bureaucraat van hef zuiverste water. Men stelle zich het kippenvel voor van de pennelikkertjes, die tijdens hun kan toortijd op dergelijke manier begrafenis speelden. In een oogenblik zaten allen op him kruk en de doode verrees als bij toover- slag. Het was een pijnlijk oogenblik. Maar 'de kerel had groote tegenwoordigheid van geest en vertelde met het onnoozelste en meest pijnlijke gézicht van de wereld, dat' vhiJ door een flauwte bevangen was ge worden en een oogenblik van zijn stokje was gevallen. De inspecteur liet het zich op de mouw' spelden en gaf den grappenmaker den raad om maar naar huis te gaan en vandaag rust te houden. Hiii deed het en strompelde onder dankbetuigingen weg. De anderen beten zich op de lippen.' Het geval is historisch en op het oogen blik schijnt de directeur de juiste toe dracht der zaak te kennen. En ook hij' lacht er mee. 4 (Tijd.) Moord te Leeuwarden. Om trent den moord te Leeuwarden lezen wii in de „Leeuw. Crt." nog het volgende: 'Woensdagmorgen werd de éénjarige S aak je, geboren gedurende den! tijd, dat pi an en vrouw van .elkander ges'cheir den leefd|en, door de moeder df>od in bed gevonden. :Het mondje wa# omringd dooi brandwonden, terwijl een gat in het hoofdkussen was gebrand en ook een deken en de kleertjes geschroeid war ren .Opmerkelijk was het echter, dat een vierjarig zusje ongedeerd naast het overleden kind lag. 1 iBeide kinderen waren Dinsdagavond yoordalt de man, die als- pompmaker werkzaam is in de fabriek van de maat schappij Viulcaan aan den Wjestersingel alhier, ,van zijn werk huiswaarts keerde door de moeder naar bed gebracht. Ont 8 uur in den avond ging het echtpaar op visite bij de ouders van den manj Üie ook in de Ketelsteeg wonen. Na daa^ eenige uren te hebben getoefd, keerden ze huiswaarts en legden zich ter ruste, zonder dat zij nog even naar hun kinder ren omzagen. Den volgenden morgen ging de man, zooals gewoonlijk, om 6 uur naar zijn (werk. De kinderen sliepen nog, doch toen de moeder ze later wilde yvekken, deed zij de ontdekking, die wij meder deelden. Die buren hoorden al gauw van den plotselingen dood van de kleine "Saakje, én het viel hun op, dat de moeder, die overigens als een slordige, onverschil lige yrouw bekend staat, zich daarover zeer ongevoelig .toonde. De echtgenoot vernam eerst het treurige nieuws, "toen hij 's middags van de 'fabriek pp weg naar huis was. Eerst bemoeide zich 'de politie en idaair ha ook de justitie Zich met het verdach te geval. Hier toch kon blijkbaar niet van een ongeluk sprake zijn. Het waren geen brandwonden door vuur veroorr zaakt. doch door een bijtend vocht, dat men het kind had laten drinken len waar mee ruw omgesprongen was, getuige de brandwonden in kussen, deken en kleer- jes. Of het vitriool, zwavelzuur of -eeri andere dergelijke bijtende vloeistof of een ander vergif geweest is, moet nog uitgemaakt worden. Die sectie op het Jijkje van he.t kind van De V. te Leeuwarden, heeft juitjgé* maakt, dat .het kindje, ten gevolge yaii 'het toedienen van een bijtende, giftige vloeistof is overleden. De brandgaten rih kleertjes en beddegoed wezen er reeds op, dat een dergelijke vloeistof moet ijfl gebruikt. De ouders volharden bij hun ontkente* nis. Branden. Te Vlissingen is gistere middag te drie uur brand uitgebroken in de bakkerij van den heer Vlieger in Glan cisstraat. In jeer korten tijd was het ge-« heele perceel met den inboedel, waar van niets geréd werd ,een prooi der vlammen. De eigenaar was alleen thuis en was te bed. Hij werd door een boven-, raam gered. De oorzaak is onbekend Huis en inboedel zijn verzekerd; de laatste slechts laag. Te Tilburg is Zondagnamiddag een huis, bewoond door de familie .Tromme len, afgebrand. De oorzaak is onbekend. Het huis was verzekerd, de inboedel' niet. Op eersten Pinksterdag, des voor middags te ongeveer tien uur, ontstond brand in de machinekamer van de IWasch- en Badinrichting aan de Riviervjschmarkt te 's Gravenhage. Een bewoner van een der huisjes in de Poort, waarin die Wasch,- en Bjadin- jïch'ting is gevestigd, ontdekte de vlam men gelukkig zeer bijtijds. Hij waar schuwde de échtgenoote van den opr zichter, die in het gebouw der in richting aanwezig zelve nog niets1 Van het igevaar bemerkt hadv waarin 1 iZooal® later bleek, vooral haar vierjarig Izoon- 'tje zich bevond. Immers1 dit kind was ïn ieen onbewaakt oogenblik, zonder dat' iemand het wist, naar de machinekamer gegaan waar overigens uit hoofde van den Zondag, niemand aanwezig Wals en had de deur van die "kamer achter zich toegesloten, zóó dat zij van buiten af ni-et kon worden geopend. De moeder van het kind snelde op de mededeeling van haar buurman onmidc deTlijk naar de machinekamer en, dfe deur gesloten vindende, heeft zij door het stuk slaan van Üe glasruiten van een der rar men haar kind gered, dat (gelukkig nog geen letsel van het vuur had bekomen. De moeder verwondde zich in tusschen vrij ernstig door de glasruiten aan een harer polsen, zoodat zij door den ge neesheer van Hen gemeentelijken eerste hulp dienst worden verbonden. Men vermoedt, dat het kind in de mar chinekamer met lucifers eenige der 'daar aanwezige houtkrullen heeft in brand ger stoken. Eenig houtwerk in de machine kamer is verbrand, doch ten gevolge van de gelukkige omstandigheid dat eerr buurman Zoo spoedig den brand ontdekte en door het spoedig optreden van de brandweer heeft de brand geen ernstige gevolgen gehad. Ongeveer te 11 uur had de. brandweer haar blusschingswerk enz. verricht. Aanbestedingen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft Dinsdagmiddag aanbesteed bestek 1325: het gedeeltelijk afbreken en weder opbouwen van het hoofdgebouw met eenige bijkomende werken op het station Bodegra ven. Raming 23.440. Laagste aanbieding J. van Kempen te Nijmegen met f23.361. Te Amsterdam is Dinsdag aanbesteedHet maken van stations en andere gebouwen voor den spoorweg Uithoor n—A 1 p h e n. Ingekomen waren 11 biljetten. Laag: firma J. J. Duin, te Gouda, voor f 112.! Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 9—12"uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden 1 Reiziger, 1 incasseerder, 1 bakker, 1 kellner 1 metselaar, 1 timmerman. 1 loodgieter, 1 hulp scheepsbouwer, 1 bediende (ijzermagazijn), 1 machine bankwerker, 1 gasfitter, 10 losse werk lieden, 6 loopknechten, 2 werksters. Gevraagd: 1 boekdrukker, 1 houtdraaier, 1 gereedschapmaker, 1 gasfitter, 1 koperslagers knecht, 1 smidsknecht, 1 loodgieter, 1 bakkers- bediende. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: H. Bosch jm. 22 j. en J. Prins jd. 24 j. A. van Duuren jm. 26 j. en L. W. Luijendijk jd. 22 j. H. Jagel jm. 23 j. en E. Biesiot jd. 20 i. G. W. J. Helversteijn im. 26 j. en H. J. de Water id. 27 j. F. P. Delsasso jm. 26 j. en M. J. de Winter jd. 24 j. J. van der Kamp jm. 25 j. en A. W. Plesman jd. 26 j. J. P. van Noord jm. 30 j. en E. C. M. van der Ven jd. 25 j. L. Veerman im. 22 j. en M. Korenhof jd. 23 j. t Schouten jm. 25 j. en H. Wijga jd. 31 j. M. Kleinhans jm. 27 j. en A. M. C. de ringer jd. 24 j. G. C. Raar jm. 26 j. en H. M. Janssen jd. 24 j. G. Kuilman jm. 28 j. en J. Tomassen jd. 25 j. J. M. van Latesteijn jm. 26 j. en G. van den Hoek jd. 24 j. J. M. H. Horikx jm. 28 j. en H. F. van Dijk jd. 29 j. J. G. van Klaveren jm. 19 j. en E. Kriek jd. 20 j. - C. W. van Heel jm. 26 j. en H. E. C. Trel jd. 22 |j. A. Spaanderman jm. 28 j. en H. F. E. Marquenie jd. 22 j. J. F. J. Fortunati wedn. 48 j. en M. W. Langenhoven gesch. vr, 46 j. K. van Riet jm. 38 j. en E. C. Camp- fens jd. 26 j. J. Laterveer jm. 27 j. en I. H. Laan jd. 25 j. P. Westerbaan jm. 27 j. en C. C. Cock jd. 26 j. P. de Winter jm. 25 j. en A. Nederhelman jd. 24 j. L. J, Nagglas jm. 25 j. en M. T. Batenburg jd. 24 j. J. C. C. Struick jm. 35 j. en M. Schriemer jd. 31 j. P. H. Oliv.er jm. 27 j. en D. L. Thomas jd. 19 j. G. H. Cunaeus jm. 42 j. en M. Et Bruns jd. 42 j. L. Hulsteijn jm. 28 j. en G. Polthof jd. 25 j. M. Baart im. 24 j. en S. C. Braggaar jd. 23 j. M. A. Ittman jm. 30 j. en en A. B. C. Lubberts jd. 22 j. A. D. de Leeuw jm. 30 j. en J. H. W. C. Venhuis jd. 34 j. G e- boren: Frederik |ohannes z. van F. Geerlingh en A. M. den Hollander. Geertruida Joanna d. van W. C. de Graaff en N. S. Vermande. Hendrika d. van J. Nievaart en J. Beij. Jacoba d. van A. van der Steen en J. Doorneveld. Maarten Jacobus z. van M. van Poelgeest en A. G. Swaanenburg. Christiaan z. van A. Brouwer en A. van Tongeren. Jacoba d. van W. Sjn.dijn en A. M. Bergman. Johannes Hendrik z. van W. I. Wassink en C. M. C. de Vos. Alida Catharina d. van P. C. Klein en M. J. van der Linden. Catharina d. van J. J. Mulder en J. l'Ecluse. Abraham z. van G. A. Ruis en A. K. Schellingërhout.—Jan Willem z. van J. Henringa en A. C. C. Hengeveld. Johanna d. van j. H. Zandbergen en S. van Leeuwen. Jan Abraham z. van J. den Duijn en H. C. van Doi.seiaar. Antje d. van D. Cornet en S. Regeer. Johanna d. van H. J. van Staden en E. J. W. Harting. Maria Magdalena d. van G. Willemse en M. Abra- hamse. Jansje d. van M. Sjardijn en G. J. Sierat. Geertrui d- van A. Tegelaar en G. Tasseur. Overleden: M. Prins d. 2d. J. E. Slingerland d. 9 mnd. J. van der Steen d. 5 min. W. Jansen z. 2 mnd. H. E. Kleinhans geb. Kriek vr. 38 j. A. Nieuwen- burg geb. Horree vr. 55 j. L. van der Schulp d. 19 m. J. van Dijk geb. de Wolf v. 66 j. G. Wijntjes m. 24 j. BOSKOOP. Geboren: |acob Teunis Abra ham, z. van W. van Dam en J. J. van der Veer Robertus Johannes, z. van N. Rijken en J. W. C. Strang. Ondertrouwd: Cornelis Vrolijk en Maria Hoogendoorn. Adriaan Both en Hendrika Petronclla van Gijzel. G e t ro u wd F. van der Meer, 19 j. en C. J. F. Gemeren' 19 j. N. Mesman, wed. J. van Nes, 90 j. J. Both, 5 j. P. A. Turkenburg, 5 mnd. KATWIJK. Geboden: Leendert z. van P. Verburg en D. Hoek. Maria Elisabeth d. van J. M. A. Waterreus en J. Chr. van Amerotn. - Cornelis z. van W. van der Luijt en L. Guijt. Nelly Reina d. van K. P. Tjebbes en Jac. van Zuilen. Gijs z. van G. Smits en G. Noppen. Overleden: L. Knetsch oud 3 m. d. van J. J. en van L. Schaap. Ondertrouwd: a van der Plas jm. en W. Verdoes id. H a' Hamers jm. en A. C. Caspers jd. C. dé Vreugd jm. en A. van Dijk jd. W. van der Boon im. en M. E. van Duijn jd. LEIDERDORP. Gehuwd: N. Groot 26 j. te Enkhuizen en E. A. Koning 25 j. alhier. Ondertrouwd: A. van Leeuwen 23 j. te Voorschoten en A. H. Keijzer 24 j. alhier. - C. Veefkind 29 j. en M. Wessel 26 j., beiden alhier. Geboren: Margaretha Adriana Maria.d. van W. Schrama en J. Halvemaan. Arie z. van P. Heemskerk en T. Zandbergen. Geertrui d. van J. van Winkel en J. Spies, Overleden: D. van Leeuwen 82 j., man van M. van Leeuwen. OUDSHOORN. Geboren: d. van Verduyn- van der Lee. D. van de Jong-Piekersma. - O v e r 1 e d e n J. H. van Ham, 7 d. RIJNSBURG. Geboren: Cornelis z. van W. Hermans en A. Kagenaar. Brechtje Dieuwertje d. van G. d^n Haan en E. Ravensbergen. Jannetje d. van W. Hogewoning en G. v. d, Kwaak. Jacomina d. van J. Glasbergen en M. C. Lamsbergen. Overleden: P. van Klaveren 70 j. echtgen. van M. J. Prins. TER AAR. Geboren: Z. van Pijper-Voor- douw. Z. van Besemer-van Vliet. Z. van van Lammeren-Verhaar. Overleden: Pietertje den Outer, 76 j., wed. van H. van Wingcrden.- Gerardus Jacobus Vork, 16 j. Aagje van Harten, 47 j., wed. van H. Zweezerijn. WOERDEN. Geboren: Z. van Faddeon- Blankenstein. D. van de Groot-Verweij. - Ondertrouwd: H. Strik en M. van Santen. J. Uittenbogaard en E. Knage. ZEVENHOVEN. Ondertrouwd: C. Bader jm. en C. Stekelburg jd. J. dc Geus jm. en M. van der Zwan jd. A. de Geus jm. en w. Immerzeel jd. O v e r 1 e d e n J. Oskam 77 j, en 6 m., geh. met M. v. Maanen. Opgave van personen, die zich in Leiden gevestigd hebben. W. K, J. de Boer en gezin, DrieOct.straat4^ oberkellner. A. van der Linde. Doezastraal 6, assistente huishouding. Dr. M. A. Kreling, Haarlemmerstraat 44a. M. Th. Klompé, Hoorn •Rijndijk 44b, onderwijzeres. C. R. Kok. Oudi Vest 129, leerares gymnastiek. M. C. Vier telhausen, Acad. Ziekenhuis, verpleegster. - J, L. Wiessner. Acad. Ziekenhuis. 'E. H. A Verheij, Jan van Goijenkade 29, schrijfstei Rijks-verzekeringsbank. A. Mulder, Acad Ziekenhuis. K. van den Broek en gezin. Prinsenstraat 36. pakhuisknecht. Wed. mi A. Nijsingh en gezin, Schelpenkade 36. P Steensma, Boisotkade 2, Rijkstelefoniste. J Thomassen, Vliet 44. M. Kwik, Bakkerstee| 6. A. J. de Groot, Acad. Ziekenhuis, ver pleegster. G. C. Meiman, Haven 18, dienst bode. M. H. Dirkzwager, Acad. Ziekenhui! verpleegster. H. Dirkzwager, Acad. Zieken huis, verpleegster. L. G. Bakker, Oegstgees! laan 19, dienstbode. P. Bliek, Acad. Zieken huis, leerling-verpleegster. H. Scholte en ge; Levend. 116. bloemist - C. Schippers H.G. Weesl J. de Neef, Oude Singel 160a, dienstb. van der Hoeven, L. Rijndijk poort a 4. P. V Riebeek, Kruisstraat 3. A. W. de Hees en gei Papengracht 26. J. C. Muelink, Acad. Zieked huis, verpleegster. Opgave van personen die uit Leidei vertrokken zijn. S. J. Nolles, Amsterdam, Stroomarkt 4. l Laman, Rotterdam, Fijenoorddijk 29b. B.J.I Goddijn, den Haag, West-Einde 353 bovenhui: G. Clements, Schoten, Colencastraat 4 zwaï Mevr. L. Hazenberg-Barberrij, Amersfooi Arnhemschestraat 5. J. van Waart, den Haa Boekhorststraat 56. Fr. M. Veugelers, Ape doorn, Hötel Brinklaan. L. van der Lubb Zoeterwoude, Haagweg, bij v. d. Beek. A.' d. Dool, den-Haag, Maasstraal 205. H. Overmans, den Haag. Willem Oudhoornstr. i F. G. Kramp, Amsterdam, v. Breestraat 15 Mej. M. E. Bruns. Groningen G. I i Nienhuis, te Spijk (Gr.), bij H. Sikkema, bakkc Mej. G. v. d. Berg, Leiderdorp P. J. Leei wen, Amsterdam, v: Boetzelaarstr. 68 F. We Hamann-Zirikzee, Amsterdam, v. Limburg-Sl rurnstr. 44. Mej. S. I. v. d. Vaart, Utrecto Oudwijkerdwarsstraat 78. J. S. J. Rencken den Haag, v. Ostadestr. 405. Mej. E. G. i Weijs, Nijmegen, de Ruijterstr. 23a. H.'v: Rosse, Haarlem, Kruisweg" 35. L. Wittenas Haarlem, Kruisweg 35. Mej. M. j. v. Hoor Zoeterwoude, Haagweg 59G. A. G. Mingele den Haag, v. d. Vennestraat 195. Marktberichten. AMSTERDAM, 13 Mei. Buitenlandscl tranen op de conditiën van de Amste amsche korenbeurs. Mais. Amerikaansche disp. f 130, Juli/De f 144; La Plata f 146, stoomend f 142, 140,1! April/Mei f 135; Mei/Juni tot Sept./Oct. f 13 Juli/Oct. f 135; Java mais mixed loco f 13 stoomend f 135; witte loco f 135; witte sto mend f 134. Mei/Mei f 134. AMSTERDAM, 13 Mei. Binnenlandse! Granen. Tarwe nieuwe f 6 A f 8.50, winte gerst f 5.80, haver f 7 a f 8, bruine boonen I a f 10, karwijzaad f 13.50. OUDEWATER, 13 Mei. Kaas'. Aanvoer partijen 3465 stuks, weg. pl.m. 17.375 kiloj Prijzen waren voor 1 e srt. van f 29— f 31. 2e soort van f 26 tot f 28.—. gestempelde f 28. Edammer f—Handel matig. SNEEK, 13 Mei. Boter. Ie keur f 46-50 Aanvoer 5/4 en 1/8 vat. Bij de vereei ging le keur f 46.50 a Fabrieksbol aanvoer 4/3 en 4 3/6 vaten. Prijs f 47.50 a Noteering der vereeniging van 'boter- en kaa handelaren in Friesland: Boter le soort f46, Vee. 275 koeien, 30 kalveren, 617 schapf 1918 lammeren, 122 varkens en biggen. Pr zen van vet vee per kg. varkens 26 a 26J4 voor export 27—27H c. MeJk- en kalfkoeit schapen, lammeren en biggen gewildhand in varkens behoorlijkrest prijshoudend. PURMEREND, 13 Mei. Kaas. Aangevoe 118 stapels, f 28 a f 32j^ de 50 Kg. Bote Aangevoerd 1574 Kg. f 1.30 a f 1.35 per K Eieren f 3.20 a f5.40 per 100 stuks. Vee. 1183 Runderen, vet vee f0.74 a f0.88 I kg.41 paarden 107 vette kalveren f 0.90 a f 1. per kg., 527 nuchtere dito f 14 a f28 per sti 367 vette varkens f 0.52 a f 0.56 per kg. magere dito f 25 a f 45 per stuk289 bigg f 10 a 118 per stuk; 2896 schapen en lammer! Handel matig. KAMPEN, 13 Mei. Boter. Aangevoe 7340 KG., als 311/8 v., prijs f 23^-25. en6i v. pr. f voorts800stukken 55-62^ C.

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 4