Ut 1 Wtt VRIENDEN. BUI I EN LA IN BINNENLAND. ng< ti ncit ee ieni 4e Jaargang No. 1039. ivureau (lUDi: i* IIX Li li L, 54, L# I i Li IX. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. UIT bLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIjS bedraagt met GRATIS POulS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, J 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Atzonueriijke nummers 2l/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag II Maart 1013. De ADVERTENTIEPRIJS bedrukt vin 1—5 .regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden tnededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. A Fraai geschrijf. In de „Politiebode" is een oproep ge plaatst aan de „R. K,. collega's", die zich' hebben aangesloten bij de R. K. Agenben- vereeniging, een oproep om hen te be wegen toe te treden tot de neutrale. In dat redactioneel stukje van genoemd neutraal orgaan (waarbij de gegevens ge put worden uit het socialistische „Volk") worden nagegaan de motieven, die de R. K. agenten hebben kunnen bewegen zich in een R. K. vereeniging te organi- seeren. En -er wordt dan gevraagd aan die mannen: Gaat ihier soms ook dwang uit van de geestelijkheid, zoo'als bij ouders van kinderen, die de openbare school be zoeken Gaat het bij u somsterwille van de smeer likt de kat de handeleer? Is u soms van hoogerhand voordeelien of steun toegezegd, zoo gij de neutrale tracht ujt elkaar te rukken? Fraai geschrijf, niet waar? Dat die R. K. mannen, handelen uit overtui ging, uit overtuiging nl., dat zij hunne belangen het best en het veiligst kunnen behartigen, als zij zich daarbij laten leiden door hun. Katholieke beginselen, als zij zich. vereenigen o.p Katholieken grondslag, daaraan schijnen de neutrale collega's niet te willen gelooven. "Wij zouden hun op den man af deze vraag willen stellen: Strijdt gij uit over tuiging voor uwe neutrale vereeni ging? Ja? Sluit dan zulk een overtui ging niet uit bij ihen, die voor zich zelve een Katholieke vereeniging eischen! Als gij de vrijheid wilt eer biedigen, dan moet 'gij uwe Katholieke collega's de v rijih eiid 'laten zich te ver eenigen op een wijze, zooals zij dat wenschen, dan moet'gij nalaten die klein geestige Verdachtmaking van uwe Ka tholieke collega's en 'hunne vereeniging. V Verkoopen over 't hekje. Men weet, dat men zulks te Amster dam veelvuldig deed na de invoering der vervroegde winkelsluiting. De winkelier bracht een laag hekje of plank aan. voor zijn geopende winkeldeur en verkocht 's avonds ,na negenen „over 't hekje" aan klanten, die buiten stonden, alsof er geen verordening bestond. Men ging daarbij uit van 3e listig verzonnen redeneering, dat de bedoelde verordening ongeregeld zou laten den verkoop en de aflevering van waren buiten de winkelruimte. De politie was er echter als de kippen bij en verbaliseerde; de rechters veroor deelden; de winkeliers zochten het hoo- gerop, en nu heeft eindelijk de Hooge Raad uutspraak gedaan waarmede het pleit .beslecht is. Dit college bleek van oordeel, dat de woorden der verordening: „een winkel voor het publiek geopend hebben" niet beteekenenin den winkel publiek of winkelbedienden aanwezig hebbem De gemeentelijke wetgever heeft de in art. 4 uitgebreide beteekenis van dat begrip in E U 1 L L 1£ T O N. I3t>) De Provencaaj beet zich op de lippen. Dat zal een fc.choone .strijd worden voor de liefhebbers, zegde hij. W|iji zul len de slagen tellen. De dokters hebben wapens, die gewone stervelingen missen en deze schijnt een man, die voor niets, terugdienst. .Hij heeft iets van .een tijd ger, de andere gelijkt een jongen leeuw. Wie van beiden zal de overwinning "be halen? Barras was ernstig geworden.hl zoo verre men dat zijn kan te midden van een vroo'.ijk gezelschap, bij muziek en dans en met een schoone vrouw aan den arm. Hij dacht aan een anderen strijd, niet minder verwoed, die elders werd aan gebonden en. zeide voor zich: Danton is ook een leeuw en Robes- pierre een tijger. Wie van beiden zal Jen ander verslinden. Hij liep voort door den grooten salon, waar nu een oogenbük van het dansen werd uitgerust, nog steeds.met de gast vrouw aan zijn arm. 'aar ontmoette hij Danton, die hem u' uitgestoken hand 'tegemoet kwam. art, 1 niet wiien beperken, maar heef.t haar willen uitbreiden tot de beide dn dat artikel genoemde gevallen. In art, 1 heelt de uitdrukking de beteekenis, die daar aan in het gewone spraakgebruik moet worden gehecht, gelijk de Hooge Raad terecht door de Rechtbank acht aange nomen. De cassatieberoepen werden dus ver worpen, d. w. z. dat de veroordeelde winkeliers een vischihandelaar en een sigarenverkoopstier moeten „betalen of zitten" en dat het met den „verkoop over 't hekje" uit moet zijn. Er kan rust koinen te Amsterdam, nu deze oneerlijke concurrentie want zulks is het den kop is ingedrukt. We. heeit een sigarenwinkelier er thans op ver zonnen „verlof" te vragen en zijn klanten in de huiskamer op koffie te onthalen, middelerwijl ze de gevraagde sigaren zelf uit een voor hen gezet gias nemen, maar van die gecompliceerde aardigheid ge steld, dat ze niet te fnuiken is zal de aantrekkelijkheid wel gauw af zijn. De trek in sigaren Zal wel zelden zoo groot zijn, dat men ervoor gaat „plakken" iin een achterkamer. Nu Leiden ook een verordening op de vervroegde winkelsluiting staat 'te krijgen, zjjn deze dingen voor ons van belang, ln- tussdhen is wel reeds dit duidelijk, dat nog geen petitie, om de verordening on gedaan te maken, de Amsterdamsche vroedschap heeft bereikt, zoodat de onder vinding blijkbaar meevalt ALUEME» N OVBR/JU1T. We zjjn weer 'eenige stappen achteruit gegaan inzake de vredesonderhandelingen d/oor de terughoudendheid der Balkan- mogendheden. Ook Turkije 'begint nu weer terug te krabbelen. Uit Konstantinopel wordt nl. gemeld, dat de ministerraad heeft besloten öni liever den oorlog Voort te zetten dan toe te stemmen bi het betalen, van een oorlogsvergoeding en aan "Bulgarije een haven aan de "Zee van 'Marmora af te staan. Er is sprake van, verscheiden leden van den generalen staf 'en andere officieren te vervangen. De 'groote meerderheid der troepen eisclit de 'voortzetting van den oorlog, I 1 Laiere berichten ontkennen weder, dat de ministerraad zou besloten hehben den oorlog tot het uiterste voort te zetten. Wel geeft men toe,, dat de Porta nooit zal toegeven een oorlogss,Charting te be talen, dit te minder, daar zij hierin steuai ondervindt. Hakki pasja moet nlL uit Lon den hebben geseind^ Jdat de Ejigelsahe regeering het verzet Van da Porte tegen het betalen van feen oorlogsvergoeding steunt en de 'Engelsche gèzanten bij de Balkanstaten 'zal1 gelasten, krachtig voor den vrede te ageeren. Nog steeds wordt in Konstantinopel De groote tribuun vroeg hem: Weet gij het niéuws al? Wat dan? 'Men zegt dat Hubert gevangen ge nomen is. Alleen? Neen, nog hiet verscheidene an deren. "Duivels I Barras Zeide zaaht tegen hem: Neem u in acht, mijn vriend, zij zouden in staat zijn ui ook gevangen te nemen. Mijn huis staat voor u open. Danton maakte een gebaar van min achting. Dank u, zeide hij, terwijl hij zijn machtigen kop schudde, maar dat zui len zij niet durven. Hij vervolgde zijn weg. Ja, zij zijn heengegaan, gelukkig over de welwillende wijze waarop gij hen ontvangen hebt. Zij wilde verder gaan. Barras hield haar terug. Zeg eens mijn lieve Bretonsche, gij kent die twee jongelieden, niet waar? Ja, burger. Zijn zij van goede familie? de Trémazan's. Dat zo u ik meen en. Die zijn van 't echte oude-Bretonsdie ras. En de andere? Een braye jongen, die ziph voor zijn Vriend in stukken zou laten hakken. Goed. geheim gehouden, dat 'Janina den Grieken in handen is. gevallen. W,at het lot van deze stad aangaat, verluidt uit ltahaansche bladen, dat deze hiet aan 'Griekenland zal blijven, doch even'als Skoetari, als tot Albanië ttfe behooren zal worden ver* klaard. Het is echter niet te gelooven, dat Griekenlandi 1 hierin 'zou willen be rusten. De kwestie (van 'Durazzo zal waarschijn lijk ook weer ter sprake worden gebracht De „Zeit" verneemt h'L van militaire zijde, dat Griekenland 'en Servië zich op maken om gemeenschappelijk 'Durazzo te bezetten, om 'Europa voor een uitge maakte zaak te plaatsen. De iegeruitbreidiug in Duitscinand. houdt nog steeds aller gemoederen met gissingen gaande. De '„Lokali Anz." weet over den inhoud der militaire ontwerpen het volgende, naar Tiet heet uit goede bron, mede te rdeelen. De geheele uit breiding zal 68.000 'man per jaar bedra gen, d. w»z. binnen 'twee jaar 4000 offi cieren, 15.000 onderofficieren en 117.000 manschappen. Daaruit krijgen iin^e eerste plaats 18 regimenten, faie slecnts twee bataljons sterk zijn, 'hun. derde bataljon, buitendien worden de compagnieën ver sterkt en die 'van de grenscorpsen op buitengewone getalsterkte gebracht. Zes nieuwe cavallerie-regimenten, in hoofd zaak voor de grenscorpsen 'bestemd, wor den aangevraagd, bijna 30.000 paarden worden voor de veldartillerie noodig ge- adht, zoodat in 'de toekomst elke batterij met zes stukken 'geschut en eenige mu nitiewagens kan uitrukken. Aangezien de nieuwe bewapening in hoofdzaak wordt ondernomen om een sterke verdediging "aan *de oosterh'jke grens te vormen, moeten de vesting werken daar met voldoend zwaar geschut worden voorzien. De vorming van zés nieuwe bataljons artillerie te voet, waarbij zelfstandige af- deelingen met machinegeweren behooren, zal' worden voorgesteld; ook zal een aan- zrenljjk aantal compagnieën voorat werken met zoeklichten worden gevormd, de be staande vijf telegraafbataljons zullen blijha verdubbeld worden. De pioniers zullen met een half dozijn compagnieën worden uitgebreid. Ook de instellingen voor mili tair onderwijs zullen worden uitgebreid en hun aantal vergroot. Om te rechter tijd de noodige officie rs.p laats en te kunnen bezetten, za'. de opleiding van vaandrigs en kadetten bespoedigd worden. Een-aan tal hoofdofficieren zal met de vorming van de reserves worden belast. Reuter, direct op inlichtingen jn deze kwestie uitgegaan, kon. hiervan niets ver nemen, doch heeft den indruk gekregen, dat ze niet nauwkeurig en ten deelë on juist zijn. GEMENGD Over de ongesteldheid van Z. tH. den Paus meldt de „Corrière d'Italia" De temperatuur van den Paus was nooit hooger dan 37 gr. ,De geneesheeren De blonde Annette leunde vertrouwe lijk op den krachtigen arm van den Pro- veugaal. Zij hadden nu alle salons doorgeloo- pen, maar Barras had geen verdere be kenden onder de gasten aangetroffen. Reeds wilde hij afscheid van de gast vrouw nemen, toen deze tegen hem zepdie: de Qij zijt van avond niet vroolijk, mijn vriend. Hij haalde zijn sdhpuders op. Niet vroolijk, zeide hij, maar ook' niet treurig, alleen maar ongerust. De omstandigheden zijn ernstig en wij we ten niet wat de dag van morgen ons brengen zal. Wees voorzichtig, stel u niet aan gevaren bloot en kies voor niemand partijwacht. Goed. Blijf, tot aan de ontknooping van het fooneelsptel, dat gemakkelijk een af schuwelijk drama worden kan, de vrien din van iedereen. Ik heb u nooit anders dan goeden raad gegeven. Denk aan „Pamela", waarin gij zoo schitterend' waart. Ja. Toen hebt gij niet naar mij willen luisteren en dat heeft u zes weken ge vangenschap en doodsangst gekost. Het is zoo. „Pamela" was een tooneelstuk, dat slechts eenmaal in het Théatre Francais constateerden, dat de Ihdest merkbaar ver minderd was; de catarrh gaat beter en de koorts is bijna verdwenen. Biij' het verlaten van dé ziekekamer gaven zij hun tevredenheid te kennen en voegden ,er alls hun overtuiging bij, dat de ziekte vpn den Paus geen aanleiding meer tot on gerustheid' 'kan geven. Indien Zijne .Hei ligheid absolute rust neemt, zal hij bin nen enkele dagen zijn arbeid weer kunnen hervatten. De Engelsche bladen melden, dat president Po in carkomende jaar een officieel bezoek te Londen zal brengen. Het bericht, dat dé Duits che keizer dit jaar de Engejsch-Duitsche tentoonstelling zou bezoeken, wordt gelogenstraft. Te Triest hebben dieven in een fa briek van goud- en zilverwerken ingebro ken en een vradht van, 80 kg. aan ket tingen, armbanden enz. ges to! en. Het gestolene vertegenwoordigde een waarde van 150.000 gulden. Gistermorgen is er in de kunstzijde fabriek te Tubize, tusschen Brussel en Bergen, een ontploffing In een (der mengbak'ken voorgekomen, die een brand in de fabriek tengevolge had. Er zijn 4 Üooden en 5 gewonden. De Amerikaansche gezant te Was hington heeft bericht ontvangen, dat Gua- jiniquilapa (Guatemala) Zaterdag li. do o r een aardbeving verwoest is. Er zijn veel menschenlevens te betreuren. Door een cycloon, die den (3en en 4en Maart woedde, is het geheele eiland R u n i o n verwoest. Groote schade werd aangericht door den storm en de geweldige overstroomingen. Zondagavond, tijdens oen cinema voorstelling in een café te Mont- réau-Leneuf, ontplof tie de lichtgas houd er. De toesahouwers, ongeveer 150, werden door paniek aangegrepeneen gedeel te slaagde er in zich te redden langs de trap, een twintita! sprong uit de ramen. De brand was spoedig geblusdhit. Dodh 46 personen waren min of meer ernstig gekwetst, 10 verkeerden in WopeLoozen toestand. 4 'Het meerendeel der gekwetsten lijdt aan brandwonden of is vertrapt. De an deren werden gekwetst, toen zij uit het raam sprongen. De Twee le Kamerverkiezingen. We 1 z .n in de ,„N R. Crt." „Te List is dezer dagen opgericht een Christ.-Hist. kiesverceniging, en in ande re plaatsen in liet district Eist iff de op- ïi Ring van een dergelijke kiesvereeni- .ging in voorbereiding. Tegenover 'het aftredende R. K. lid baron Van'Wijnber gen zal een Chr.-Hist. candidaat wor den gesteld.' Evenseens lezen we in datzelfde blad In het district Haarlemmermeer zal door een zeer sterke katholieke par tij, die met den afgevaardigde van het was opgevoerd en dat zoozeer de woe de van de regeering had opgewekt, dat de schrijver en de tooneelspelers en speelsters nog denzelfden avond aange houden en van den schouwburg naar de gevangenis waren gebracht. Annette Lange had er de titelrol in ge speeld |en met veel talent, maar ook haar belooning was de gevangenis geweest. Zes weken lang hebben de arme kun stenaars en kunstenaressen in de vrees voor de guillotine geleefd, maar de onte vredenheid te Parijs over het moedwillig gesloten blijven van het Théatre Fran cais, omdat er geen artisten meer waren om op1 te treden, werd zoo groot, dat de Nationale Conventie er wel toe besluiten moest hen los te laten, zoodat zij er met den angst afkwamen en tegelijk ontging de schrijver het lot, dat hem anders zeker zou gewacht hebben voor zijn vermetel heid, het misnoegen der machtigen van het oogenbük zich op den hals te hebben gehaald. Barras nam een hartelijk afscheid van de gastvrouw en stapte weer in zijn rij tuig, dat voor de deur wachtte. Terwijl het door de eenzame straten van den faubourg Saint-Honoré reed, zeide hij voor zich: Ja, de strijd is ontbrand. Wie van de twee zal winnen, Ropespierre of Dan ton, de puritein of delgen iet er, de vos of de woif? Misschien geen van beiden. district, den heer Van .Wjidhen, albsoiuut niet tevreden is, de heer S. H,. M. Bal vers, raadslid van Hillegom, candidaat worden gesteld. Men ziet het, dat alle geruchten be treffende verdeeldheid in de Christe lijke partijen een gunstig onthaal vinden in de liberale pers. Niette verwonderen. In een mogelijke verdeeldheid onzerzijds ligt de kracht der linker partijen en onze zwakheid. Dat wij dit goed be grijpen I Algemeene Bond van R. K. Kies- vereenigingen. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen de jaarvergadering van den Alge meen en Bond van R. K. Kiesvereenigin- gen, die volgens de sitatuten in Mei wordt gehouden, dit jaar te vervroegen en tegen 24 April uit te schrijven. „Ctr."f De uitsluiting in de Sigarenindustrie iDie gisternamiddag t e Utrecht gehou den vergadering van het bestuur van het Verbond van Vereenigingen van si garenfabrikanten in Nederland, in wel ke o.a. de voorstellen van de looncom- sie opnieuw besproken, zijn, heeft Waar beraadslaging niet ten einde gebracht. 'Oe vergadering jal' worden voordge zet twee dagen nadat op den laats ten brief van het Verbond aan de sjgarenma- kersorganisaties antwoord zal ontvan gen zijn. In Het Volk vinden wij het be richt, dat de besturen van de vier .ar beidersorganisaties gistermiddag te Rot terdam zouden vergaderen om dit ant- Nvoord vast te stellen Limburgsche Hanze. Gistermiddag had te Roermond die stichtingsvergadering plaats van den Diiocesanen Hanzebond in het bisdom Roermond. Z. U. H. Mgr. Drehmanns, die, zooals bekend is, het initiatief tot het stichten van dezen bond nam, heeft Van zijn bijzondere belangstelling blijk willen geven door persoonlijk deze stich tingsbijeenkomst met zijn tegen woo rdig(- heid te vereeren. De, kortelings door Z. D. H. benoem de, geestelijke adviseur, xde zeereerw. hooggeleerde heer professor P. Geurts was mede aanwezig. Aanwezig waren afgevaardigden van dp nieuwe en reeds vroeger bestaande afdeelingen Maas tricht, Sittard, Roermond, Kerkrade, Ven- lo, Meersen, Heerlen, .pulpen, Ven ray Reuver, Gennep, Echt, Vaals, Blerik en enkele genoodigden. De vergadering werd geleid door den lieer A. Kellenaers, redacteur van den R. K. Middenstandier te Leiden. Rijv\iclen en Tariefvvet. We lezen in „De Sport" onder een ander opschrift het volgende: „In 1912 voerde ons land voor 1 mil-, lioen 557.000 gulden aan rijwielen in, tegen 1 millioen 317,000 'gulden in het voorgaande jaar. Hiervan 'leverde Duitschland voor 976.000 gulden, Engeland 497.000 gulden, En met een dubbelzinnigen glimlach vloegde hij er bij Als ik het bij gev.al eens was? Waarom niet? Eensklaps fronste hij de wenkbrauwen In zijn verbeelding zag hij het vaal- bleeke gelaat yan den armen Corsikaan- schen kapitein, dien bij den yoet in den stijgbeugel had gezef bij Wet beleg van Toulon, door hem tot brigade-generaal te doen benoemen. Een raadselachtig wezen, die Corsi- kaan, rnet zijn Romeinsch besneden ge laat, die koel en ongevoelig bleef bij alle glorie, welke hij reeds had inge- oogst. Nu was hij te Parijs, waar h.ij zich ergerde en van verveling verbeet op! een bureel van het ministerie van oorlog', waar men hem had geprest, maar hij wachtte slechts een nieuwe gelegenheid af om zich weer in het strijdgewoel te mengen, waardoor hij zijn weg zou moeten vinden. Barras mompelde: Die Bonaparte maakt mij ongerust. Hij heeft een onverzadelijke eerzucht en vpidt zijn deel nooit groot genoeg. Maar met een gebaar van onbezorgd heid besloot hij Och wat, het voornaamste is voor 't oogenbük in liet leven te blijven. Dan jzurien \yij wel verder zien. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1