27 DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang. No. 1029. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. )IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week f 110 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.3° per kwartaal. Franco jer post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Februari 1913. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.5^ elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Fantasie. Zooals men weet, werden ter jongste vergadering van de R. K. Kiesvereeni- ring alhier even voorloopige als huis- loudelijke besprekingen gevperd over de tomende Kamerverkiezing. Er kwam dan jok niets van in de krant. Natuurlijk was men bij de tegenpartij lieuwsgierig, zoodat de een of andere vrijzinnige correspondent, wiens be>- roepsijver geprezen zij, hier en daar 'zijn icht heeft traahiten op te steken. Hij heeft echter blijkbaar een goed yereeniginigsman en partijgenoot houdt ach immers aan 't paroolzwijgen niemand kunnen vinden, die hem nu eens roed wilde inlichten, want ziehier wat hij aan zijn blad, Het Vaderl aini d, jerichtte „In de dezer dagen gehoudlen .ver gadering der R. K. Kiesvereeniging alhier zijn de voorloopige besprekin gen gevoerd met betrekking tot de samenwerking der drie rechtsche par tijen bij de a.s. Kamerverkiezingen. Op die vergadering blijkt er allesbehalve eenstemmigheid te hebben geih.eerscht, men is het bovendien niet eens ge worden omtrent den te stellen can- (Jidaat, hetgeen trouwens vrijwel vast stond, nu de R. K. bladen van dien loop, der besprekingen zoo goed als geen gewag hebben gemaakt. „Talrijken de vergadering was druk bezocht kantten zich ten sterk ste tegen een hernieuwde .candidal tuur van dr. De Visser, vooral diege nen, die meer tot 't democratisch deel behooren. Zij meenden toch, d^t nu de vrijzinnigen in Leiden een voor- uitstrevenden en zoo zeer geachteln candidaat als prof. Heeres hebben gen steld, een candidatuur v,an een conser vatief als dr. De Visser vrijwel onaan nemelijk was. „Anderen voelden meer voor een candidatuur van mr. P. J. M. Aalber- sè. Een candidatuur van dezen bleek echter om verschillende redenen niet oirbaar. „Tenslotte helde men, indien er toch samenwerking van rechts moet komen, meer over tot een candidatuur van den anti-rev. mr. P. E. Briët te Leiden, voor wiens candidatuur, zooals indertijd' door de „Nieuwe Rott. Courant" is medegedeeld, ond,er de anti-revolu- tionnairen hier ter stede sterk wordt geij- erd." Wij kunnen verklaren, dat dit bericht üoo al niet van a tot z, dan toch' van tot ij fantasie bevat. Slechts door één lid. werd kritiek op, Dr. De Visser uitgeoefend. Toen deze daarop met groote warmte door den voorzitter, mr. AaLberse, was verdedigd, volgden langdurige toejuichingen. Over een candidatuur-Aalbërse werd door niemand gesproken. De vergadering besloot een aïwadh- tende houding aan te nemen en de 'be sprekingen in een volgende vergadering voort te zetten. Opzettelijk wilde men n geen enkel opzicht op een te nemen iesluit praejuidtcieeren. FEUILLETON. 126) „Beken het maar, gij zelf hebt geloof gehecht aan die verdachtmakingen, aan dat wantrouwen, dat krenkend] was\ voor mijn vriends/chap. Welnu Rose, ik zal u mijn oprechtheid bewijzen. Gij' waart rijk en ik vind u arm weer. De Revulotie' Onverbiddelijk en noodlottig voor som migen, voor de besten misschien, die zij leeft gedood of tot armoedje gebracht, Jieeft anderen verheven. Het toeval, dat een groote rol in het leven der mensphen Veelt, is grillig en strooit zijn gunsten ier- en derwaarts/ uit, als zaad, d.'at door den wind wordt meegevoerd en ïpms in slechte aarde valt. Het heeft mij rijk gemaakt of althjutsi qp het punt gebracht het te worden. Een gelukkige) speculatie, in dezen tiid van troebelen, 1 voldoende om hem te verrijken, d|ie daarvan op de gedjachte .is> gekomen. Mijn omstandigheden zullen verand,eren, 'ij zijn reeds veranderd^ In zijn stem trilde een gevoelige snaar 'm zijn toon werd hartstochtelijk, toen voortging: Van eenig ernstig me en iinjgs-verschil over de tevol'gem taktiek bleek niets. KAMEROVERZICHT. TV\ EEDt KAMER. Twee amende mentm en een sub-amen dement. Het amendement-Aalberse is dan aan genomen! 'tis, dunkt ons, jiiet ondieur stiig hier nog eens uiteen te zetten, wat dit amendement beoogt. De premie der verzekering be draag! in de vij/f verschillende loonklassen resp. 20, 24, 32, 40 en 48 cent. Volgens (het ontwerp wordt ze geheven van den pa troon, maar is deze, volgens art. 194 (waarover de debatten van de laatste drie dagen geloopen hebben), gerechtigd de helft der premiën van het loon in te houden. Dat is dus voor de verschillende loonklassen: 10, 12, 16, 20 en 24 cent In plaats van deze .eijifers stelde het amendement-Aalberse 4, 6, 11, 20 en 24. In de drie laagste loonklassen dus wenschte het den werkgever -voor meerderjarige arbeiders een minder recht van aftrek te geven, feitelijk dus meer te laten betalen. De heer Aal'b'erse heeft echter kort voor de stemming een wijziging gebracht in zijn amendement. Die derde loonklasse heeft hij laten vervallen en de premie van 11 gebracht op 16 de helft dus. Diaar is politieke winst uit te slaan, dacht de heer Troelstra, en hij' stelde daarom bij sub-amendement voor, de derde loonklasse er weer (bij te trekjken, wederom te lezen 11 cent. Waarlijk, uit „politiek" oogpunt een handige zet van hem. Na de pauze hadden de stemmingen plaats. Het amendement-Diuys (volkomen vrijstelling van preipie voor de 'lagere loonen) werd verworpen met 42 tegen 29 stemmen. Tegen: de geheel e rechter zijde, behalve de heer Hoogstraten (A.R.) voor: de linkerzijde, behalve de heeren Foreest, Tydeman en Karnebeek (vrij liberalen) en Treub (vrijz.-democraat)^ Hierop volgde de stemming over liet subamendement-Troelsfra op het amen dement-Aalberse, om dit laatste den vroegeren omvang te geven. En bij deze stemming geschiedde iets, wat wijst op een onmiskenbare politieke verdorven heid. Ofschoon alle vrijzinnigen zouden stemmen tegen het amendement-Aal berse, stemden zij voor het subamende ment-Troelstra, wat juist ,de meest isdherpe zijde van mr. Aalberse's amendement naar voren bracht. Zoo zij voor het ge wijzigde amendement-Aalberse had-den gestemd en tegen het subamendement, dan ware het begrijpelijk geweest. Nu is het niet te verklaren, tenminste niet door een te lands afgevaardigden waar dige rede. Het gesuba mend eerde amendement- Aalberse werd ten slotte met 40 tegen 37 stemmen aangenomen. Voor: de rech terzijde (behalve de heeren Blum, Sdhim- melpenninCk, van Lijnden, van Dedem, de Ram, de Geer, Beckers, de Stuers;, van Wiassenaer en den voorzitter) en de socialisten. Deze vriendschap, die gij hebt ver smaad en onder dje voeten vertreden meit een minachting, die haar had moeten verwoesten, is inniger en dieper dan ooit. Ik bied u haar aan, terwijl ik ,u smeek haar te aanvaarden. Hij stak bedeesd' leten hand naar haar uit. Zij week een schrede terug. Dokter Nollan was een man van de wereld, die alles, genoot wat het leven hem bieden kon. Tiij bezocht getrouw de schouwbur gen en ging om met tooneelspelers en speelsters. Hun kunst had hij afgekeken en hij kon die, zoo noodig, met succes "toe passen. Zijn oude vader had» zelfs ziin artis tieke opleiding vrij duur betaald! Een bitter lachje plooide zijn liplpen. Met meesterlijk gespeelde droefgees tigheid hernam hij Ik zal uw afkeer niet kunnen uit- wisschen, Rose. Het ongeluk maakt on rechtvaardig en cfet Walt ujgetroffen heeft is zoo groot, dat het langen tijd een onuitwisbaren indruk bij u moet achter laten. Toch zal ik niet ongeduldig wor den. Ik zal wachten om u over mijn gevoe lens te spreken. [Hij zweeg. Hder volge dan nog eens de regeling, die thans zal' worden ingevoerd: In de eerste loonklasse (beneden f 240 jaarloon) mag de werkgever 4 cent van de 20 cent der door hem betaalde premie van het weekloon afhouden; in de tweede klasse (beneden f400) 6 cent van de 24 cent; in de derde klasse (be neden f600) 11 cent (van de 32 cent; in de vierde klasse (beneden f900) 20 cent van de 40 'cent, en in de vijfde klasse (boven f900) 24 dent van dc 48 cent. In den namiddag hadden nog enkele stemmingen plaats over zaken van minder algemeen belang. De poging van den heer Duys, om de werkgevers van per sonen, die hun loon, voor zooveel dit in gelid bestaat, uitsluitend Yan derden ont vangen (kelliners enz.), nochtans de (heele of) halve premie te doen betalen, mis lukte; volgens den minister bestaat hier toe in dit geval, waar immers de werk gever niet een deel der premie van het loon kan afhouden en dus niet gedekt is, geen aanleiding. Ooik het verzet van den heer Treub tegen art 188, dat den werk man de bevoegdheid geeft premie te doen betalen voor een hoogere klasse dan waartoe hij behoort (zonder dat dit nochtans den werkgever tot nadeel strek!) was vruchteloos. En gelukkig, want deze bepaling kan, zooals de minister terecht opmerkte, voor oude arbeiders van be lang zijn. i r j Ten slotte ontspon zich een vrij uit voerige juridische disoussile over de artt. 196 en 197, welker strekking is, er tegen te waken, dat de burgerlijke rechter von nissen geven zal in strijd met wat admini stratief beslist, is. D[ejm uister nam echter den steen des aanstoots weg en trok de gewraakte artikelen in. Deze daad is typeerend voor Ihet geheele optreden van minister Talma:, niet eigen zin door drijven, maar vóór alles de arbeiders helpen aan die zoo noodige verzekering. ALGEMEEN OVERZICHT. Het eenige nieuws, dat er van den oorlog 'komt, is, dat [Adrianopel nog steeds heftig beschoten wordt en de Bulgaren weigeren toe te staan, dat de vreemde lingen in een onzijdige wijk worden ondergebracht, doch eischen, dat zij de stad zullen veriaten. Voorts blijft men vooral te Konstantinopel slechte ©pre ken van vredesonderhandelingen De grootvizier, aldus wordt van daar aan de „Köln. Ztg." gemeld, gaat voort met de gezanten te spreken over de mogelijkheid om vrede te sluiten; hij moet geneigd zijn op den grondslag van de nota der mogendheden daarover te onderhandelen. Zelfs Jong-Turksche bladen beginnen toenadering te toonen, de „Tanim" moge dan verklaren, dat de vrede nog ver af 5s. Om het lot van :het vorige kabinet te ontgaan, heeft de regeering de bewaking der Porie versterkt met twee machine geweren en 200 gendarmen. Het meisje had om zoo te zeggen ge- zien dat het woord „liefcfe" gereed was om van zijn lippen te komen en haar groote, sombere oogen schoten vonken. De dokter kromp ineen en ging met gelatenheid voort: Uw ziel is zieker dan ik veronder stelde, ik zal haar den tijd, laten om1 tot kalmte te komen. Sta mij toe u te vra gen wat gij doen zult. Ik weet het niet. Ge hebt al eenige stappen gedaan, sedert ge l'Abbay hebt verlaten. Wie heeft u dat gezegdj? Een vrouw, die levendjg belang in u stelt. Mijn huisbazin Ja, ik heb eenige oogenblikken met haar gesproken. Zij tracht u een positie te verschaffen. Zeg maar een betrekking of werk, waarvan ik zal kunnen leven, al is het ook ellendig. Het is mij wreed te weten dat gij tot die noodzakelijkheid, zijt gebracht. Ik zal haar ondergaan. De gratie die men mij geschonken heeftv was ge- strenger dan een vonnis zou geweest zijn. Ik zou moedig zijn gestorven met hen die ik liefhad. In de ellendSgs'tei hut van Bretagne zou ik minder lijden dan in deze stad, die ik niet verlaten, Waarschijnlijk zal men wel spoedig hooren, dat de Porie zich bereid ver klaart, zich te schikken naar den raad der mogendheden. In diplomatieke krin gen verwacht men dan ook stellig, dat •de Ballkanoo'riog zijn einde nadert. Wat betreft de kwestie der eilanden in de Egeische zee (Rhodos, Leros en Stampalia), waarover onderhandelingen tusschen Turkije en Ita lië loopende zouden zijin, heeft de „Echo de Paris" in gezaghebbende kringen te Londen vernbjnen, dat Itfalië zitiil daardoor aan een schending der onzijdigheid zou schuldig maken en dit allerminst in den zin heeft. Het houdt enkel de eilanden bezet, omdat niet alle Turksche troepen uit Tripolis zijn teruggetrokken en de Turksche regéering talmt daarmede, wijl zij niet ongaarne ziet, dat Italië de eilanden tot na afloop van den oorlog veilig voor haar bewaart. Inzake het geschil tusschen Roemenië en Bulgarije zuilen de mogendheden, nu beide landen de bemiddeling aanvaard hebben, waar schijnlijk aan Diuitschland en Rusland vol macht geven ,dit te beslechten. Men twijfelt er in diplomatieke kringen te Berlijn niet aan, zoo schrijft de „Frarikf. Ztg.", dat het den bemiddelenden mo gendheden zal gelukkien, de politieke overwegingen, die voor den afstand van Sa'istria aan Roemenië pleiten, den door slag te laten geven, en daar Bulgarije LziCh zelfs tot het aanvaarden van een scheidsrechterlijke uitspraak bereid heeft vertelaard], zal het zidh wel bij 'die be slissing neerleggen. De opstand in Mexico schijnt erop gericiht het 'geheele gesiladht Madero uit te roeien. Althans komt nu weer het bericht, dat ook de broeder van den gewezen president bij Laredo door troepen van Huerta is overvalien en gedood. H,et is echter onbekend, of hij in het gevecht gevallen dan wel zonder vorm van proces is doodgescho ten. Er bestaat intusschen heel weinig hoop, dat het tot een spoedigen vrede komt tussohen de vijandige partijen in den lande. De actie der opstandelingen in het noorden van (Mexico neemt toe; en in het zuiden zijn de Zapatisten weer aan het verbranden en plunderen der groóte landhoeven geslagen. Ook hebben zij een aanslag gepleegd op een trein. Naar echter de „Times" .uit Washing ton verneemt, bestaat er weinig kans, dat de Vereenigde Staten zich in de zaken van Mexico zullen mengen. Vooral is deze kans verminderd door een rapponfc, in Washington ontvangen van dén Ame- rikaanschen gezant in Mexico (stad). In dit rapport verklaart de gezant, dat ihij niet gelooft, dat Huerta betrokken is geweest bij den moord, gepleegd op Madero en Suarez. Daarentegen acht die gezant generaal Hluerta er toe bekwaam met stetke hand in Mexico de rust ite herstellen. Niettemin denkt de Ameri- kaansche regeering er vooreerst nog niet aan, het nieuwe bewind onder generaal Hiuerta te erkennen, of te verslappen in faag. Daar zou ik tenminste de lucht van faijn vaderland inademen. Hier zal ik mijn noodlot ondergaan tot op den dag dat God, die mij"1 't leven gaf, 't mijl ook weer ontnemen zal. Vaarwel, mijnheer Nollan, wellicht zien wij elkaar nimmer meer. Waar toe? Hij naderde haar met een zoo snelle beweging, dat zij den tijdj niet had hem te ontwijken. Zijn geduld scheen ten eindje. Hij had zich met geweld van een ba rer handen meester gemaakt, die hij drukte alsof hij ze wilde breken. Toen trok hij haar tot ziah, en met zijn gelaat bijna tegen het hare, zegde hij tot haar op een toon, waarin men ook toorn en bedreigingen kon opmerken Rose, gij hebt mij altijd verfoeid. In uw handen zou ik zacht geweest zijn als was, dat een liefhebbende vrouw naar haar eigen goeddunken kon kned,en. Gij hadt van mij kunnen maken, wat gij wil- det. Sinds den tijd, dat ik u heb zien op groeien, heb ik tot mijzelve gezegd, dat het mijn zaligheid zou zijn de eer te ver dienen, uw bestaan aan het mijne te mo gen verbinden. „Parijs verschrikte mij met de gevoe lens van eerzucht en het verlangen naar fortuin, dat het opwekt, met de behoefte de krijgstoerustingen aan de Mexicaan- ®Che grens. Integendeel gaat het bericht, dat zij en de regeeringen van Argentinië, Bra zilië en Chili waarborgen eischen cn hun legaties uit Mexico zullen terugroepen als de dood van Madero niet voldoende opgehelderd wordt. GEMENGD. Het huwelijik van prins Ernst August met prinses Viktoria Louisa zal od 24 Mei a.s. worden voltrokken. Op dezen dag wordt ook de zilveren bruiloft van prins HeinqCh aan het hof te Berlijn gevierd. Naar verluidt, hebben de liberaLe Belgische Kamerleden en Senatoren het voornemen de socialistische afgevaar digden te verzoeken hun invloed aan te wenden om de algemeene staking te voorkomen. Zij zouden van hun kant de regeering zien te bewegen tegemoet te komen aan de wensChen betreffende het kiesrecht. Het heette gisteren in de „Times", dat het ontslag van den conducteur Richardson vermoedelijk niet tot een staking aan de Mi dia n d-s poo r zou leiden. W;e! is het personeel veront waardigd over het öntslag, maar het acht over het geheel den tijd voor een sta king niet geschikt. Men hoopt op een minnelijke schikking. Te Reggio op Sicilië is een lichte a a r <d b e vi n gs s ch o k waargenomen. Volgens een telegram uit Giijom hebben daar, bij het ontploffen van een mijn, waarmede men in de Voor haven rotsen wilde verwijderen, stukken r.Qts tal van menschen getroffen. Die in genieurs hadden de mijn met 3500 ldlo zwart kruit geladen, om een bergje op te ruimen. Dfe gassen ontmoetten een kleilaag, en sloegen daar doorheen, waar bij een ontzaglijke massa steenen en. stukken rots losgerukt werd. Volgens ambtelijke mededeelingen zou het aantal dooden 24 zijn; het aantal gewonden is aanzienlijk. Men vermoedt, dat tal van personen onder aarde- en steenstortingen begraven liggen. Aan de „Impartial" wordt geseind, dat het aantal gewonden grooter is dan 200. Het aantal bedolven personen zou een honderdtal bedragen. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan G. J. C. A. Pop eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van directeur-generaal der pos terijen en telegrafie; is benoemd tot directeur van het post kantoor te St. Michielsgestel C A. van Hoboken, thans commies-titulair der posterijen en telegrafie. Bakkersnachtarbeid. We hebben gisteren een uitvoerig re sumé gegeven van het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer omtrent het voor stel van den heer Aalberse c.s. houden de beperking v,an Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen eji van aan geld die het schept, met d/e lusten van weelde en allerlei hartstochten, die het in de zielen stort en die er opschie ten als het zaad in vruchtbare aardte. Wanneer ik naar Lamballe terugkeerde^ dan was het in de hoop u te veroveren, u minder hooghartig te zullen vinden, u te overtuigen van mijn liefde, die gij niet wildet begrijpen en u te vermurwen met bekentenissen, die evenwel uw koele bejegening in mijn keel terugdrong. „Gij kunt niet weten welk een woed de en teleurstelling gij in mij opwekte, welke wraakplannen er kookten in mijn hoofd, als ik weer alleen was in mijn woning aan de rue Saint-Honoré, meege sleept in den maalstroom eener wereldj die ik haatte en die mij zou moeten verpletteren en mij weer overgevend aan de Revolutie, die zoovele familiën ver woest. Gij hadt mijn goede engel kunnen zijn, mij kunnen beheerschen en mij naar uw wil schikken; miij kunnen terughou den in Bretagne, ons land, waar wij zoo rustig en gelukkig hadden kunnen zijn en zooveel goed om ons' heen haddjen kun nen doen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1