BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang. No. 985. Bureau OU 1) IJ SINGEL 34, LEIDEN. interc. Telefoon 035. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en liet GEIL LUSTREHRD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.1 er kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwirtaal. Franco p:i post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/9 cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag T Januari 1013. De ADVERTENTIEPRIJS bedriigt vin 1 —5 regels t 0.73, elke regei meer 1.5 eert ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regei meer 30 cent. met jr-itij- bewijsnummer. Bj contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en erio o (geen handels-advertentiën) 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 een eji-tv-i-i betrekkingen 1—5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Teekenend. Ter conferentie, welke te Brussel het Ve internationaal congres ter bestrijding van den handel in vrouwen Voorbereid de, verscheen onverwacht de bekende Parijsche politieprefect Lépine en hield er buiten de agenda om een naar mr. A. de Graaf in het „Tijdschrift voor Armenzorg en Kinderbescher ming" rapporteert „zeer lange en hoogdravende redevoering ter verdedi ging van de publieke huizen van ontucht en de reglementeering". Meneer verde digde zoowaar de stelling dat „waar rekening moet worden gehouden met onze zwakheden, de overheid ergo niet beter kan doen dan die zwakheden, i. c. de prostitutie, op de beste wijze gele genheid te geven tot haar recht te ko men, ondergebracht in .goed gecontro leerde huizen van ontucht." In 't voorbijgaan zij opgemerkt, dat in 't verleden door de overheid ajleen aan de onzedelijkheid zoo teedere zorgen, werden gewijd, want alle andere men- schelijke zwakheden placht zij met stren ge middelen te keer te gaan. j Hoe 't zij, ten huidigen dagen is het j standpunt van Lépine totaal verouderd, zooals gelukkig ter conferentie duide- lijk bleek .Zoo constateert de heer de Graaf: „Het succes (van den prefect) was mager; een opvallend, bijna pijnlijk- j flauw aplplaus volgde. Hoe anders I klonk dit in 1902 te Frankfort, toen I dezelfde Ii'eer Lépine na een soort- I gelijke speech daverend werd toege juicht." Alzooeen groote, verblijdende voor- uitgang der denkbeelden in de goede j richting, wat bovendien de conferentie I nog duidelijker zou afficheeren. Toen nl. mr. de Graaf van een gunstige gek legenheid gebruik makende den heer Lépine „de verzekering gaf, dat hij zich Vergiste wanneer hij meende de verga dering te hebben overtuigd, want dat niet idealistische overpeinzingen maar de «varing ons sedert lang iets, geheel an ders had geleerd, toén volgde op diet paar woorden een energiek en aanhou dend aplplaus, dat toonde dat de verga dering daarmede eens was." 't Zal den heer Lépine wel tegenge vallen zijn. Maar is het niet teekenend, dat de politieprefect uit Parijs ook wel ge noemd het moderne Babyion nog zulke verkeerde practijken meent te moe ten propageeren ALGEMEEN OVERZICHT; Hoewel er een stagnatie in de werk zaamheden is gekomen kan men toch niet zeggen dat de vredesonderhandelingen op niets zijn uitgelopperi, dank zij een' wenk dien de groote mogendheden moe ten gegeven hebben. In de Turksche ministerraad werd Zaterdag besloten Resjid pasja last te geven het ultimatum der verbonden Bal- kan-staten te verwerpen en aan denf eisch tot behoud van Adrianopel en de eilanden vast te houden. Echter is het op de Londensche con ferentie niet tot zulk een verwerping gekomen. Ook de bondgenooten zoo meldde men zouden niet zoo streng hun ultimatum blijven handhaven. Reuter ver nam toch dat, ten gevolge van de raad gevingen, die de mogendheden sedert gisteren verstrekt hebben, de vredeson- derhandelingen niet afgebroken zouden worden. Maar men moest hieruit niet de gevolgtrekking maken, dat er eenige wij- I ziging gekomen is in de opvattingen be treffende Adrianopel. De zitting van gister had nu het vol gende verloop. Allereerst deed Resjid J pasja namens Turkije de volgende voor stellen le. Turkije is bereid nog eenige con- cessies te v>oen ten opzichte van de Noordgrens van het wilajet Ad ianópel, staat echter de stad Adrianopel niet af; 2e. Turkije doet afstand van zijn rech ten op Kreta, op voorwaarde, dat geen ander eiland wordt gevraagd. De Ottomansclie gedelegeerden ver lieten daarop de zaal, waar de gedele- i geerden van de Balkanstaten hun voor stellen bleven bespreken. Zij kwamen tot de volgende conclusie Aangezien de voorstellen van de Otto- mansche gedelegeerden geen antwoord zijn op de vragen, door de bondgenoo ten in ld(e vorige zitting geformuleerd en onderhandelingen op den thans voor gestelden grondslag niet van dien aard zijn, dat een overeenkomst mogelijk zou zijn, zien de gedelegeerden der bond genooten zich genoodzaakt, de conferen tie te schorsen. Toen de Turken ter zitting waren te ruggekeerd, las Nowakowits, die voor- kat, het antwoord van de bondgenooten voor en verklaarde de zitting voor ge sloten. De Turken protesteerden, zeg gende, dat de voorzitter het recht niet had, de zitting te sluiten en zij vroegen, wat dat te beteekenen had: „de confe rentie schorsen". Er vojgde toen alge- meene gesprekken. Men legde den Tur ken uit, dat de bondgenooten de onder handelingen niet wilden afbreken, maar aangezien ze geen bevredigend antwoord op hun voorstellen van Vrijdag hadden ontvangen, schorsten zij hun werkzaam heid, totdat zij wel een bevredigend antwoord zouden hebben ontvangen. In den loop v.an dat aJgemeene ge sprek zei Resjid pasq'a nog, dat hii van plan was geweest over de approviandee ring van Adrianopel te sfpreken, maar dat men hem daar nu de gelegenheid toe ontnomen had. Men antwoordde hem, dat die zaak al in de vorige zitting besproken was, toen men had verklaard dat de confer rentie niets te maken had met de bepa lingen van de wapenstilstand. De Turken verlieten daarop, in niet geringe opgewondenheid, het St. Ja- mespaleis. Ofschoon men nu van meening is dat de conferentie hiermee geëindigd is, schijnt men toch geen vrees te koeste ren voor hervatting der vijandelijkheden De officieuse correspondent van de „Kölinische Zeitung" te Berlijn schreef gisteren o.m.Ook al \vorden vandaag de vredesonderhandelingen te Londen af gebroken, zullen toch de mogendheden zich inspannen, om een. hervatting van de directe onderhandelingen tusschen de Porte en de verbonden Balkan-staten tot stand te brengen. In gezaghebbende kriggen te St. Pe tersburg, is men er volgens een telegram aan hetzelfde blad vast van overtuigd, dat. van een hervatting vfan de vijande lijkheden geen sprake is. Men zon hetf 'afbreken avn de onderhandelingen: slechts als een schaakz'et van de onder handelende re.geeringen zien, om een toegeeflijke houding tegenover hun eigen land te rechtvaardigen. Intusschen heefr de Porte weer een luide noodkreet tot de mogendheden gericht. In een aanschrijving aan de gezanten, welke dezen aan de mogendheden moe ten overbrengenzet Turkije uiteen dat het, om zijn verlangen tot het sluiten van den vrede te bewijzen, in alle opofferingen heeft toegestemd, al het grondgebied ten westen van het wi lajet Adrianopel heeft opgegeven, maar verplicht is, vast te houden aan het bezit van Adrianopel. dat noodzakelijk is voor de verdediging van de hoofdstad. De Porte zou ook nooit afstand kunnen doen van de eilanden in de Egeïsche Zee,, maar om haar vredelievende bedoelingen te toonen, zai zij afzien van hare rechten op Kreta. De Porte hoopt, dat de mo gendheden het logische van hare argu menten zullen erkennen. In welingelichte kringen zegt men, dat de Porte wel zou kunnen toestemmen in den afstand van eenige eilanden in de Egeïsche Zee aan Griekenland, maar de pers legt nadruk op de onmogelijk heid om de voorwaarden der bondge nooten te aanvaarden. De Turken zullen niet aarzelen den oorlog te hervatten. De Turksche vloot is Zaterdag weer eens uitgevaren met strikt bevel om een beslissende slag te leveren. Uit Turksche bron worden ech ter nog geen heldendaden gemeld. Men bepaalt zich tot het bericht, dat de vloot wier teruggekomen is zonder blijkbare averij. Uit Grieksche b-on komt de vol gende officiëele mededciling: „De Turk sche vloot die Zaterdagmorgen de Dar- daneilen is uitgeloopcnbestond uit de kruisers Medzjidieh en Hamidieh en zes torpedojagers. Te 10.20 scheidde zich de Medzjidieh van de andere sche pen, die onder bescherming van het fort Sed ul Bahr bleven, af en zette koers ten Westen van Tenedos. De kruisers losten vervolgens eenige kanonschoten op een Grieksche torpedoboot en kee;de naar de Dardanellen terug. Om 11.25 scheidden zich de kruisers, Medzjidieh en Hamidieh van de andere schepen af en stoomden wederom te Westen van Tenedos. Gedurende een half uur wissel den zij eenige kanonschoten met d$ Grieksciie torpedobooten en kee den weer in de engte terug zoodra de Griek sche vloot aan den horizon verscheen." O, die beslissende slag! Koeraeuië begint de laatste dagen duidelijk te doen zien dat het ook zijn aarddeel in den buit wil hebben. Daarvoor was minister lake Jonescu naar Londen gereisd om met Danef te confereeren. Dit onder houd is, naar de „Times" meldt niet onvruchtbaar geweest De Bulgaren zijn, op raad van Rusland, bereid, om een kleine grenswijziging toe te staan, zoo dat de nieuwe grens tusschen Bulgarije en Roemenië in een rechte lijn van Siiis- tra naar de Zwarte Zee zou loopen.i Over de houding van Roemenië in het algemeen heert Jonescu in een inter view nog het volgende verklaard Wij zijn tot dusver onzijdig gebleven en we hebben offers gebracht om den vrede te bewaren. Ik kan echter geens zins zeggen welke houding Roemenië morgen aan den dag 7u - nnemen, en wel omdat ik het zelf niet weet. De ge-* ruchten over mobilisatie van Roemenië zijn onzinnig. Nooit zullen wij de mon ^ilisatie als bluf of dreigement gebrui ken. Onze mobilisatie gaat buitengewoon, fnel en als zij wordt uitgesjchreven, zal haast onmiddellijk de oorlog volgen. Waar is het, dat .ons leger talrijke g^ wone maatregelen van .voorzichtigheid heeft getroffen, floch dat is slechts, wat wijs beleid gebiedt en heel wat anders dan mobilisatie. Jonescu wilde niet zeggen, hoe ver de eisch en van Roemenië gaan. De Roemeensche reserve-officieren hebben intusschen aanschrijving gekre gen zich gereed te houden om onder de wapenen te komen. OLMEN üD Als opvolger van Kiderlen Wachter is tot staatssecretaris van Bui- tenlandsche Zaken in Duitschlanid be noemd de gezant te JRome, Von Jagow. De plechtige kroning van den nieuwen keizer van Japan zal in November van dit jaar plaats hebben. Daarna zal hij aan boord van een Jar panschen kruiser een reis maken naar Europa, waar hij verschillende hoven zal bezoeken. Tengevolge van onregelmatigheden bij de uitbetaling van soldij; hebben te Tsjiifoe Chineesche soldaten ern stige losbandigheden bedreven. Zij schoten er op straat op los. Twee-en- dertig menschen zijn gedood. Generaal Jin is ernstig gewond. Een volledige Grieksche divi sie is Zaterdagnacht in a 11 e r ijI in gescheept op tien gerequisitionneerde stoomscheepn j men weet niet waarheen. Aldus luidt een telegram uit Saloniki. De mohammedanen en de Grieksche en Roomsch-Katholieken van Durazzo, de Albaneezen van Tirana en omstreken enmohammiedanen en christenen van Kro- ja, hebben telegrammen aan Grey, Poin- caré en Sasonof en aan de conferentie van gezanten te Londen gezonden, waarin zij verklaren geen auionomie voor Albanië te begeeren, waarvoor het land nog niet rijp is, maar liever onder Servische heerschappij te zullen blijven. Uit Belgrado wordt aan de Lokal Anzeiger geseind: Het veel verspreide bericht, dat de bondgenooten geen oor logsschadeloosstelling van Tur kije verlangen, is onjuist. Zij eischen als vergoeding voor de groote oorlogskosten en handelsschade 11/2 milliard schadeloos stelling. Uit Belgrado wordt aan de „Voss. Zeitung" geseind: Uit goede bron ver neem ik, dat de Servische regeering bin nenkort hare troepen uit Durazzo zal terugtrekken. Zij verwacht daar voor een groote tegemoetkoming van de mogendheden in de Albaneesche kwestie. Het mcerendeel der Bielgische kolen mijnen heeft de p Dij zen der kolen met 2 a 3 francs, naar de kwaliteit, ver hoogd. Gisterenmorgen was, volgens de „Köln. Ztg." in de mijnen van het k o- lendi strict Saarbrücken het nor male aantal werklieden op zijln post. Hier en daar was het alleen minder aan op andere werkdagen wegens Drie koningen. In de Vederschacht daalden 's morgens 239 man af, welk aantal als normaal beschouwd moet worden, in ■de vetkolenmijn Luisenthal werd, naar de „Köln. Ztg." meldt, volstrekt niet ge werkt, zoodat men den dag van morgen af moet wachten om den invloed der staking vast te kunnen stellen. Uit het verloop van de mijnwerkers- vergaderingen, die gisteren gehoud-en werden, mag wel de conclusie worden getrokken, dat het rustig zal blijven. De leiders rieden overal aari heden weer aan het werk te gaan. Voor rriedrichsort heeft het D-een- sche stoomschip Koning Christian den kruiser Strassburg aangeva ren, met het gevolg, dat twee afdea- lingen in het voorschip van den kruiser vol water Liepen. Van de bemanning van de Strassburg zijn een man ernstig en twee licht ge wond. Beide schepen zijn thans in de haven van Kiel. Op het Fransche pantserschip Mas- sena had Zaterdag een ontploffing in de machinekamer plaats. Het personeel in d.e machinekamer verbrand de afschuwelijk. De commandant liet aan leggen voor het hospitaal Saint Man- drier, waar de slachtoffers werden onder gebracht. De niaterieele schade is groot. Het ministerie van marine meldt: De Massena was met twee andere kruisers van het derde eskader uitgeloopen met bestemming voor Bizerte. Nauwelijks had het eskader de haven van Toulon ver laten, toen een stoompijp van de hoofd- machine barstte. D>e oorzaak van het ongeluk is onbekend. De minister heeft den commandant van het eskader een telegram gezonden om rijn sympathie met de gewonden en zijn deelneming met de families van de slachtoffers te be tuigen. Ook heeft hij een voordracht ge vraagd van. lieden, die een belooning verdienen. De minister van marine is door het ongeval verrast, omdat de stoompijpen van de Massena nog twee jaar geleden zijn vernieuwd. K. S. A. Het Centraal Bureau van de K. S. A. werd op Oudejaarsavond verrast door een gift van f750.ter gedeeltelijke aanvulling van het tekort op de reke ning 1912. Bovendien kwam een gift in, groot f 50.om sympathie te betuigen, inet o,e bestrijding van het bioscoopgevaar. Dergelijke klinkende synipatie-betfcü- gingen geven den moed het nieuwe jaar met groote opgewektheid in te treden.. Moge het heerlijke voorbeeld dezer milde gevers anderen tot navolging strekken. Typo^rafen-staking. De afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Typografenbond en den Ned. R. K. Grafischen Bond, de Typ. vereeni ging Voorzorg en Genoegen en de Typ. Vereeniging de Nederlandsche Druk pers hebben Zaterdagavond een alge- meene staking geproclameerd. De eischen komen in het kort hierop neer ;een minimum loon van 27 ets. per uur bij een ^erkweek van 57 uur, een en aiïder vast te stellen' bij1 conr tract en wel voor 6/10 van het perso neel voorts vermindering van het aan tal werkuren per week van 57 op £4-, met behoud van hetzelfde loon na an derhalf jaar. De patroons zijn niet bereid omver der te gaan dan het sluiten van een contract van 4 jaar, waarbij vastgesteld wordt, dat in de eerste twee jaren aan 2/10 gedeelte van het personeel een uurloon van 6, en aan 4/10 gedeelte van het personeel een uurloon van 25 ets. wordt betaald; en de daarop volgende twee jaren aan 2/10 van het personeel 27 ets. en aan 4/10 26 ets. uurloon, bij een 57-urige werkweek. Staking wegens eenig ontslag willen de patroons als ongeoorloofd beschouwd zien. doch hiertegen verzetten de gecom bineerde organisaties zich. Voor de inleg gers en klappersdmkkers wordt geëischt regeling van het loon volgens leeftijd. De patroons willen echter voor dezen niets anders dan bepaling van het mini mumloon op 7 ets. Tot nu toe hebben een elftal druk kerijen aan de eischen van de arbeiders toegegeven. Gistermorgen bedroeg het aanta! sta kers vijf honderd en vijftig. Op alle drukkerijen, voor welke tot staking be sloten was, is deze ook nagenoeg volko men doorgevoerd. De arbeiders besluiten in verschil lende personeelen tot staking. Vanmor gen is weer een aantal personeelen in staking gegaan, bedragende 200 man. Tengevolge van de staking is gisteren „De Standaard" niet verschenen. Inmiddels worden de onderhandelin gen met verschillende werkgevers voort gezet. Het zal van den stand der bewe ging afhangen, of Woensdagochtend het aantal in staking zijnde personeelen weer met andere zal worden vermeer derd. De eerste Christel ike openbare leeszaal. Te Hilversum is de eerste Christe lijke openbare leeszaal en bibliotheek geopend. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat deze inrichting noodig is om de Christelijke beginselen te propageeren, en dén invloed er van op "het volk te laten doorwerken, en op de tweede plaats om de menschen te we.en uit de neutrale leeszalen, waar de bezoekers dikwijls worden medege voerd op zijpaden, die tot ongeloof lei den. In deze laatste zinsnede ligt een zeer groote waarheid helaas, niet in alle Christelijke kringen voldoende door schouwd. Verordening op de Bioscopen. In de Raadszitting van Sittard is, naar de „L. K." méldt, behandeld een ontwerpverordening op de bioscopen, tweeledig ingekleed, en wel ten eerste op hetgeen jin de tfilms {voorgesteld wordt en ten tweede op de inrichting der loka len. Voorgesteld werd alle bioscopische voorstellingen te verbieden, waarin voorkomtmoord, moordaanslag, zelf moord, inbraak van gebouwen of brand kasten, hetzij met behulp van valsche sieutels en andere inbraakwerktuigen, of die, welke in strijd zijn met de openbare orde of zedelijkheid. Met toevoeging van enkele aanvullin gen is de ontwerp-verordening aange nomen. I „Flink^zoo!" zeggen wij, en dat zal ieder wélSenkend mensch beamen. Maar het „Volk" en consorten zal wel weer schimpen op het „donkere Zuiden" en op de „priester-heerschappij." Intusschen is nog door geen enkele gemeente in het „verlichte" Noorden zulk een maatregel genomen, die toch op vele plaatsen noodzakelijk blijkt. Obstruction'«me. Het Volk van Zaterdagavond bevat een door het bestuur van de S. D. A. P. en van het Ned. Verbond van Vakveree- uigingen geteekenden voorloopigen op roep, tot een waarschijnlijk in Maart te 's Gravenhagc te houden betooging op welke de stand van het pensioenvraag- stuk zal besproken worden en de arbei dersklasse in de gelegenheid zal worden gesteld te getuigen voor staatspensioen zonder premiebetaling, voor algemeen kiesrecht cn tegen de Tariefwet. Vergeten is er bij te vermelden, dat aan de „bewuste" -arbeiders ook de gele genheid zal worden geschonken hun lei ders toe te juichen om hun prachtig ob- structionisme, waardcor zij de sociale wetgeving zoo krachtig tegenwerken. KORTE KRONIEK. Het bestuur van de Vereeniging van Nederl. Wijnhandelaars heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht naar aanleiding van het wetsontwerp, hou dende „nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn", cp 3 Dec. jl. bij de Kamer ingediend. Een afschrift van dit adres is ver zonden aan den Minister van Financiën, aan wien in een begeleidenden brief is verzocht, het wetsontwerp niet te hand-

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1