Uit de Pers. DE TWEE VRIENDEN. Gemengd Nieuws. Derde Blad behoorende - bij De Leidsche Courant van Zaterdag 4 Jan.' no. 984. - Volk"s-phantasie, Brabant is het Volk een doorn in het oog. Diit is een onbedrieglijk kenteekein, <iat het socialisme er niet tieren wil. Ging er dit in, er zou wel een ander geluid vernomen worden. Nu wordt er op Brabant afgegeven. Maar hoel In Brabant^ speciaal in de omstreken van Eindhoven, onder rde schaduw der talrijke kerken en kapellen zoo do ceert het Volk is het er tijdens de Kerstdagen „heidensch" toegegaan. Dlit „heidensch" wordt dan volgender wijs toegelicht: „Groote inbraak in een magazijn te Eindhoven in *de Nieuwstraat Achter volging en mishandeling van een vrijend paartje, dat ten slotte in een sigaren winkel vluchtte, waar de achtervolger de groote spiegelruit aan brokken sloeg. In „den schoonen Kerstnacht,,) zooais het ,,Eindh. Dagbl." dat noemt, aan houdend leven en helsch lawaai in Ce straten van Eindhoven door lui, die iir vroegmis gingen. Op den 1 en Kerstdag bood het café v. d. Landen te Eindhoven een wild tooneel te aanschouwen; oj»- roerkraaiers kwamen „op een dag des vredes" de rust verstoren. Te Boxt :1 bij Eindhoven hebben onder de vroeg- kerk dieven ingebroken bij den kerk meester Bosch. Dat met Kerstmis en Nieuwjaai ondanks Pauluisbonden en Mariavercein- gingen, 'theele kerspel in de lorum is én half dronken, is pJ .zoo gewoon in e'e binnenlanden, dat zoo iets in de bladen niet eens ineer wordt vermeld. 'n Lief land! Daar in Brabant ma;r „fijn" katholiek en... tegen 'tsocialisme!" Buiten Brabant, dat weffcn we, worc t nooit ingebroken. Nooit iemand gemolesteerd of een soc spiegelruit stukgeslagen, gjj Nooit rumoer gemaakt. '^1 Amsterdam b.v., waar het Volk ver- 2< schijnt, is letterlijk een kolonie van inge- 1' togen, brave menschen, waar geen onver- togen woord valt» niemand overlast /cl wordt aangedaan, enkel water wordt 25 gedronken. Maar in dat „fijn" katholieke, anli- socialistische Brabant is het volgens het fjj Volk een beestenboel, ooi Om 'dit aannemelijk te maken, zal het 5. blad toch andere feiten moeten aan- (,s voeren dan de betrekkelijke onbenulLig- 1.6 heden, waarvan het nu zoo'n ophef maakt, maar die in zijn naaste omgeving aan de Jj orde van den dag en den nacht zijn. D'at het heele kerspel in de lorum ei I half dronken is, zal misschien voor 'u t( geestigheid moeten doorgaan; het is fc pure phantasie en pure laster. Maar tegenover de Roomsche „binnen- landen" behoeft men het met de eerlijk er heid zoo nauw niet te nemen. De wildste 4 verbeelding kan men vrij spel laten, i Droeve statistiek. ,3 H olla n dl a schrijft-: 0 Het Is bijna te ontzettend om het e te gelooven, maar volgens de statistiek d van Schilling 'is het 'n feit, dat gedu- tc rende de 19e eeuw twee0mi11 i oen menschen zich van bet aan God behoo- rende leven hebben beroofd. Twee millioen menschen, die den last des leven9 niet langer meenden te Vi kunnen dragen, een dwaling, die slechts e zijn oorsprong vindt in het feit, dat men den weg tot de bron van alle zedelijke ï- kracht niet wil Inslaan, ij Merkwaardig'is het, dat onder dezelf- moordenaars veel minder yrouwen dan mannen voorkomen; een pleit wellicht voor den religieusen zin van de vrouw en hare .gelatenheid in het dragon van smart j Eveneens verdient het de aandacht, dat f niet alleen In de kringen der armen en onterfden (het leven te zwaar werd om FEUILLETON. 81) Zijn naam kende men niet, maar reeds te ,Saint-B:rieuc had men hem een bij naam gegeven, waarmee zijn aard vol doende werd1 gekenmerkt 'en die in dan geheelen omtrek was bekend. Men had hem bijgenaamd Bourberouge, als een aanduiding van het bloederige slijk, waar in hij' zioh bij voorkeur wentelde. Door niemand werd hij anders genoemd. Hij had de guillotine een blijvende plaats verschaft te Saint-Brieuc, waar zij voortdurend werkte tot groote ontzet zetting van de inwoners dezer vreedza me stad. Door allen werd hij verfoeid, op slechts enkele uitzonderingen na, maar er is slechts een klein aantal geweider naars noodig om een geheele bevolking te verdrukken. fn deze dagen yan 1 schrikbewind! sidderde geheel Parijn el voor 5 a 600 woestelingen, Parijs, uat destijds al 400.000 inwoners telde Niet in aantal, maar in de brutaliteit te dragen; ook te midden van stoffelijken overvloed woont droefheid en ellende. Het getal zelfmoorden neemt voortdu rend schrikbarend toe. Sedert 1831 is hun getal per jaar 400 pet. gestegen, hoewel de bevolking slechts met 60 pot. is toegenomen. In het Duitsche Rjjk alleen bedroeg het getal zelfmoorden in 1903 niet minder dan 12.730, terwijl dit schrikkelijk cijfer in 1881 veel lager, namelijk 9994 was. In goed twintig jaar dus 'n vermeer dering van ruim '3000 gevallen. Ook in andere landen is de misdaad van den zelfmoord toenemende. Frank rijk steekt zelfs belangrijk boven Duitsch- land uit. Slechts in Denemarken, Noorwegen en Spanje neemt het aantal gevallen af. yooral Noorwegen maakt in verge lijking met andere landen 'n gunstige uit zondering. Misschien wel omdat in Noorwegen een der voornaamste oorzaken van stoffe lijke en zedelijke ellende is beteugeld, dat daar het alcoholgebruik, tengevolge van 'n machtige drankbestrijding, be langrijk is verminderd. Teekenen des tfjds. Onder dit opschrift ontleent het Cen trum aan de „Köln, Volksz." de vol gende feiten. Het eerste wordt gemeld uit Karlsruhe. Daar vertoefde op een der laatste Zon dagen aan het station een Capucijner- pater. Hij moest een uurtje wachten en wilde daarvan gebruik maken om de St Bernarduskerk te bezien. Op straat ontmoette hij twee „heeren" in jacht- costuum, die een hond bij ziüh hadden. De „heeren" vonden zulk een monnik juist iets voor hun sportliefhebberij en hitsten den hond tegen hem op. Het dier sprong den pater op den rug. Deze ging naar de eigenaars en verklaarde r eeds in veel deelen der wereld te zijn geweest, maar nog nergens zulk een graad van beschaving te hebben aangetroffen, dat men honden tegen hem ophitste. Hij zou hen echter niet bij de politie aanklagen. De betreffende jsater is de zoon van zeer rijke oudere, die zijn gehöele ven- mogen voor goede doeleinden beeft weg- gegeven. "Maar hij" staat natuurlijk ver beneden jongelui met een jachtcostuum en een hond en vrijzinnige begrippen. Niet minder merkwaardig lsfc wat in den loop van een proces gebleken is omtrent den zoogenaamd en Mittgard- bond, die zich ten'doel stelt de verbete ring van het menschenras en daartoe een nieuw soort huwelijk, de Mittgard- ehe, heeft uitgevonden. Dit huwelijk" duurt slechts zoolang tot de geboorte van een kind kan worden verwacht en is dan geëindigd. Het komt dus neer op een schandelijke vrije „liefde". Maar wat is nu het teekenende? Een der voormannen is dr. Heinrich van der Smissen, leeraar te Haubinda in het hertogdom .Saksen-Meiningen. En dit staatje behoort tot degene, die zich' met kracht verklaren voor de handhaving der.., Jezuïetenwet. Men is er tegen mannen, die zich op de Christelijke volmaaktheid toeleggen, maar lieden, die de moraal vertrappen, die laat men vrij propaganda maken. Ook een teeken des tijds. Nog iets fraais: Voor eenigen tijd kwam te Düsseidorf een conferentie bij een, waar over volksbibliotheken ge sproken werd. De leider van het advies bureau voor zulke boekerijen in het district Düsseidorf gaf daar een inleiding en noemde een aantal boeken. Onder deze waren erv waarin 'Katholieke instel lingen op voor Roomschen kwetsende wijze worden voorgesteld. Nu, die vond hij dan ook niet ge schikt... voor Katholieke lezerskringen. Voor protestantsche wel: daar hindert het niet, dat de Kerk belasterd wordt!! In Beieren is nu ook.de lijkverbran ding toegelaten. Een stap od den terugweg naar het heldensch verleden. van het optreden is het zwaartepunt ge legen. Dat- wisten de Chouanen beter dan iemand? Wat wilde dat kleine troepje? Een hart onder den riem steken van hen, die slechts op een voorbeeld wacht ten om dit na te volgen. Op hun beurt schrik aanjagen aan hen, die anderen geweld aandeden, hen beta len met gelijke munt, oog om oog, tand om tand. Jean Dottereau stelde zich Voor het zelfde te worden, als wat men eertijds een dolende ridder noemde, een wreker van de verdrukte onschuld. Zoolang de wereld bestaat, heeft de geschiedenis zich onder gewijzigde vor men herhaald. De wet der verdachten liet alle aan slagen toe, rechtvaardigde elke maclits- overschijding, elke misdaad van hen, die met het openbaar gezag waren bekleed. Zonder medelijden, zonder iets te ont zien, stelden zij anderen terecht en ver rijkten zich met hun nalatenschap. Jean Cottercau en zijn Chouanen wil den hen op hun beurt oordeelen en te rechtstellen, hen en hun handlangers. Dat was het doel yan den opstand der Chouanen. Om 7 uur in den morgen stond Jean Afjakker-systeem. Men schrijft aan de Standaard uat den Haag: Gedurende de laatste weken hoeft man van vrijzinnige zijde zoowel in als buiten de'Kamer gesproken van een „afjakker- systeem", door de meerderheid, met steun van de Regeering, toegepast, om zooveel mogelijk af te doen. Hoe weinig die klacht van links aan leiding heeft gegeven om zich van die zijde eenigszins te beperken, is reeds gebleken bij de behandeling der Inv. en Oud.verz. in October. De 400 pagina's, toen vol gepraat, waren als volgt ver deeld 321 links, 53 rechts en 26 Re geering. Thans, nu de Kamer met een korte vacantie naar huis is, blijft een groot deel der Begrooting onafgedaan, de be langrijke hoofdstukken BinnenJariidsche Zaken, Marine en Oorlog en tevens de West-Ind. Begrooting. Een groot deel yan Januari, zoo niet deze geheele maand zal met de behandeling gemoeid zijn» Het ongehoorde feit^ dat een zoo groot deel der Staatsbegrooting niet werd af gehandeld, tracht men thans van links herhaaldelijk te verontschuldigen door de bewering, dat het „vastleggen van Octo ber voor de Inv. en Oud.-verz." daar toe aanleiding gaf. Reeds vroeger is, met het oog op deze verontschuldiging, er op gewezen, dat in het laatste jaar onder het Kabinet Fierscn-Borgesius talrijke wetsontwerpen werden behandeld in het najaar van 1900, en toch de Begrootingsarbeid op tijd afliep. In dat jaar begon de Kamer op 20 Nov. met de openbare behandeling der Be grooting eiï eindigde .22 Dec., terwijl 540 pagina's voor het besprokene werden gebruikt. Voor de Bagrooting yan 1905 waren deze cijfers als volgt: 1 22 Nov.24 Dec. 872 pag. 1907 20 22 j, 977 1903 5 22 1150 1909 5 23 1291 1910 '0 29 1205 1911 '9 23 1202 1912 I7 22 1017 Uit deze cijfers blijkt, dat de Kamer, evenals het vorig jaar door de behande ling der Militiewet, ook dit jaar iets later met de begrooting is begonnen dan in vorige jaren met het voorafgaande jaar verschilt het slechts 3 dagen maar er blijkt teven3 uit, dat de discussies buitengewoon zijn gerekt. Immers, hoe wel de tijd der behandeling, vergeleken met het voorafgaande jaar, slechts 3 da gen korter was, zijn er '977 pagina's of veer gelijken duur en lengte der beraad- maar 40 minder dan het vorige jaar gebruikt en blijven er thans, bij onge- slagingen, nog 3 Hoofdstukken en de West-lnd. Begrooting overstaan. Het is dus niet de „vastlegging" van October, maar de buitengewone „praat ziekte" der oppositie, die ook deze niet- afdoening van den begrootings-arbeid heeft tengevolge gehad. Ingezonden Stukken. Batten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur. Ala Ik even mag gebruik maken van uwe gastvrijheid, zou ik gaarne onder staande regelen geplaatst willen zien In uw geëerd blad. Volgens het verslag van de laatste vergadering van den Raad der gemeente Hazerswoude, in uw en andere bladen opgenomen, is ondergeteekende, J. Dek ker. aannemer te Hazerswoude, beschul digd van dingen, die zijn naam als aan nemer en eerlijk mensch ten zeerste zouden kunnen schaden. Hem is n.l, door den heer C. S. van Dobben de Bruijn, burgemeester van Hazerswoude, aange wreven, de rekening over verschillende werken minstené f200 te hoog te no- teeren. Genoemde burgemeester ontneemt ondergeteekende echter de mogelijkheid zijn geschonden naam te herstellen door de te hooge rekening geheel, tot den laatsten cent toe, te vofdoen. Cottereau op den drempel der kolen brandershut en yerkende de omgeving, die hij van deze plaata [geheel kon over zien. In den morgennevel zag hij onduidelij ke gestalten, die zich omzichtig voorbe- woigen in de richting van d'e hut. Nu en dan hoorde men het gekras van een uil. Weldra kwamen er troepjes yanj 5 10 mannen bij de hut Dit waren zijn soldaten. Zij waren allen gekleed zooals de man nen die zich in de hut beyonden, gewa pend met vuursteen-geweren, want zij kenden geen betere, met pieken, hooi vorken en messen en op hun rug droe gen zij een knapzak zooaU de herders gebruiken, met levensmiddelen. Er waren ook eenige bev/oners vian omliggende kasteelen bij, die hun pach ters en hun boschwachters hadden mee gebracht Twee voortvluchtige priesters hadden zich eveneens bij deze gelegenheids-sol daten gevoegd. Allen, die de hut naderden, groetten Jean Cottereail vriendschappelijk met een Goeden dag, aanvoerder. Hij glimlachte. Aanvoerder Ware deze betaling niet geschied, zeker zou de gemeente Hazerswoude in rech ten verplicht zijn geworden, mijne on eerlijkheid voor de rechtbank te bewijzen, welke bewijzen naar mijn hartelijke over tuiging nooit of nimmer zullen kunnen worden geleverd. Het zou mij namelijk niet moeilijk vallen met het bestek en de rekeningen mijner leveranciers te be wijzen, dat alle werken, die op de ge noemde rekening zijn genoteerd, behoo- ren tot de, bijwerken en dat daarop door mij een zuiver verlies is geleden van f51,29, omdat de eenheidsprijzen, in 't 'bestek genoemd, stipt zijn in aanmerking genomen. Nu zult U, mijnheer de Redacteur, wellicht meenen, dat ik dus nog met zekere gratie behandeld ben. Ook onze burgemeester schijnt zooiets te meenen en durft, volgens de verslagen, nog van royaliteit spreken. Ik geef genoemden burgemeester en U, ge acht en Redacteur, echter de stellige verzekering, dat ik door mr. C. S. van Dobben de Bruijn geens zins met zulke misplaatste royaliteit wil behandeld worden. Mijn goede naam als aannemer is mij oneindig veel meer waard dan zulke burgemeestersgunst. Ik wil ontvangen, wat mij naar recht en billijkheid toekomt, dit eischt mijn plidht als aannemer, en op douceurtjes ben ik niet gesteld. Aangezien sommige raadsleden in de raadsvergadering gezegd hebben, dat ze de zaak hebben onderzocht, wil ik niet alleen ieder mijner cliënteele, Yoor wie ik wel eens de eer had werken ten uit voer te brengen, maar ook ieder inge zetene van Hazerswoude, ja, ieder abonné op uw veelgelezen blad, inzage van be stek en rekeningen verieenen. Ik twijfel dan niet, of zij allen zullen overtuigd worden, dat ondergeteekende al9 aannemer en de heeren A. Heester man en Hm. Müller als mede-uitvoer- dera yan 't werk, geen afzettersrëkanin- gen, maar wel degelijk nota's conform het bestek hebben ojjgemaafet. Te Hazers woude weet toch ieder, dat ik de werken in gemeene rekening met Heesterman en Muller heb uitgevoerd. Mijn schrijven beoogt dus niet alleen mijn naam, maar ook dien mijmer mede patroons te herstellen. Vóór ik alsnu eindig, nog de volgende mededeelingen le. Tot indiening van mijn request om restitutie van de ingehouden boete meende ik zedelijk verplicht te zijn tegen over mijn mede-uitvoerders, die mij' daar toe hebben aangezet 2e. Genoemd verzoekschrift was niet bedoeld als een bede om te worden be gunstigd. W,ij meenden, en meenen nog, dat het onbillijk is, genoemde boete te handhaven. 3e. Ik beloof een bedrag van f 200 aan de armen uil te keeren, Indien iemand, burgemeester van Dobben de Bruijn en alle raadsleden niet uitgesloten, mij 't wettig bewjjs kan leveren, dat ik mij in deze aan oneerlijkheid heb schul dig gemaakt. 'Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. dn. J. DEKKER. Hazerswoude, 2 Jan. 1913. E r n s t i ig |0 n ig e 1 u k. iGisterenmid dag half vijf had te Oosterbeek een ern stig ongeluk plaats. Na afloop van een korfbalwedstrijd, zouden de Arnhemsche korfballers per electrische tram huis waarts igaan. Hoewel de tram reeds in beweging wa9, wilde de 18-jarige A. L. woonachtig te Arnhem, niettegenstaande de waarschuwing van den conducteur, toch op de tram springen, evenwel met het noodlottig gevolg dat de bijwagen hem midden over het lichaam reed en hij bijna onmiddellijk was overleden. Het lijk werd onder politietoezicht naar het baarhuisje aldaar vervoerd. De inmiddels verschenen geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. Het ongeval gebeurde aan den Utr. straatweg, nab|ij de Aunastraat. Dat wilde hij slechts tijdelijk zijn, voor enkele dagen, tot er andere aanvoerders zijn gekomen. Hij had elders zijn plichten te vervullen. Allen gaven het wachtwoord. Voor God en den koning. Er was op de gezichten dezer vrijwil ligers een wilskracht te lezen die tegen alle beproevingen was gestaald en te vens geestdrift voor de zaak die hen hier bijeen bracht Om half acht waren allen, die Jean Cotteraeu had opgeroepen, aanwezig, toen Gagnard, een van zijn getrouwen bij hem kwam met nog twee strijders, die met fluisterende stem aan hem voor stelde Mijn jonge meester, Jean de Tré- mazan, die voor dood doorgaat en zijn boezemvriend Pierre Lasson. 'Jean Cottereau boog voor den jongen graaf en zegde Gii hebt alle reden om den man, die straks hier langs zal komen, te haten. Zeker, zegde de jonge graaf, hem en hen die hij vertegenwoordigt. Daarom zijn wij hier gekomen om u te helpen, mijn metgezel en ik. Ongelukkigerwijze kunnen wij slechts tijdelijk bij u blijven. Hij voegde er bij, terwijl hij met zijn vriend een blik van verstandhouding wis selde Spoorwegongeval. Gister avond is* te Roermond de goederentrein 1515 op den goederentrein 1365 geloo- pen. De botsing was vrij hevige De ar beider-remmer J. Janssens en de hulp- remmer Kool, beiden van Maastricht, werden onmiddellijk gedood. Verschil lende sporen werden versperd. De mate- rieele schade is zeer groot. Met kracht wordt gewerkt aan het vrijmaken der sporen. Van andere zijde meldt men, dat het ongeval gisteravond omstreeks 8 uur plaats had, vermoedelijk door verkeer den wisselstand. De goederentrein 1515 kwam uit Vlodrop; trein 1365 stond ge reed voor het vertrek naar Venlo. Twee waggons en een zich in den trein be vindend personenrijtuig werden versplin terd. In de goederenwagens bevonden zich de twee remmers, die letterlijk dood gedrukt zijn. Het verkeer ondervond geen vertra ging, doordat het ongeluk voorviel op een zijspoor. Nader meldt mefc: De goederentrein uit Vlodrop werd getrokken door twee locomotieven en reed met flinke vaart op den stilstaanden trein uit Venlo in. De machines bleven op dc rails staan, doch de daaradhter gekoppelde bagagewagen werd geheel tot splinters in elkaar gedrukt. Er be vonden zich 5 remmers in; 3 hunner wisten nog bijtijds eruit te springen en het leven te redden. De twee bovenge- noemden echter werden het slachtoffer. Met groote moeite konden ze onderuit de planken en splinters gehaald worden. Dse verminkte lichamen werden naar de wachtkamer gebracht. De inmiddels ont boden geneesheer, dr. Steyns, moest bij een den dood constateerenbij" den ander was nog eeuig teeken van leven te be speuren, doch spoedig was ook hier de geest geweken. De lijken worden over gebracht naar de kliniek der EE. PP. Camilianen. Behalve bovenbedoeld bagagerijtuig, werd ook nog een ingeschakeld, ledig personenrijtuig ernstig gehavend. Van bijna alle wagons van den binnenkomen den trein waren verder de buffers ver wrongen. Ontfutseld. Een gisteravond met den Noordduitschen mailireln te Vlis- singen aangeko.me' reiziger uit Hamburg miste zijn portefeuille, inhoudende on geveer 2000 mark aan bankpapier, be nevens papieren, welke voor hem waar de hebben. Vermoedelijk heeft men hem de portefeuille in den slaap ontfutseld. I n b ra a k. In den avond van 1 Januari is te Soest ingebroken in de woning van Melis van Brienen, gelegen aan den Wlijlksloterweg aldaar. Van Brienen is een hoogbejaard, alleenwo nend koopman in prentbriefkaarten enz. De man .had dien avond tusschen 5 uur en half 9 verschillende Nieuwjaarsbezoe ken afgelegd, thuiskomende vond hij de deur zijner woning open, zijn inboedel overhoop gehaald, terwijl een oude le deren portemonnaie, bevattende ®s mans geheele bedrijfskapitaal, tot een bedrag van negen gulden en tachtig cent, was verdwenen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld naar.de tot op he den onbekende daders. Nieuwjaarsviering. Te Haar lem kwam op den avond van den Nieuw jaaredag de losse werkman E. v. uit Zandvoort aan het politiebureau aangifte doen, dat hij vóór het bierhuis van ft., in de Jansstraat hoek Schoolsteeg, was aangevallen met een mes door zekeren B. de J., waardoor hij een snede over het hoofd gekregen had. Bij onderzoek door den politiedokter bleek hij ook nog een steek in den rug te hebben, doch, wijl hij beschonken was, had hij daar van niets bemerkt. Na verbonden te zijn werd hij naar huis gezonden. Een kwartier later werd uit de Dam straat een eveneens dronken man aan het bureau gebracht, een broeder van genoemden B. de J., die ook bij de vechtpartij tegenwoordig was geweest Deze man had een steek in de borst kast en wist daarvan niets af. De po litiedokter vond het noodig, hem naar het Gasthuis te laten brengen. Het terrein van onze werkzaamheid ligt te Parij6. Pierre Lasspn wist niets van de plan nen. die zijn Vriend had gemaakt Jdii liet allés aan hem over en bepaalde zich er toe, hem blindelings te vblgen. Op eenvoudlgen toon antwoordde hij: Zooals gij wilt Ik ga „overal waar gij gaat. Jean Cottereau verzamelde in de hut de aanvoerders v&n zijn kleine leger om zich heen en lgaf hun Zijn bevelen. Buiten wakkerde een der priester# den moed van zijn parochianen nog meer aan4 door hun den heiligen oorlog te predi ken. De andere celebreerde de mis op een der rotsblokken, zooals en zich overal uit den Breton6chen grond verheffen als een natuurlijk altaar en gaf absolutie aan de aanwezigen gelijk een scheept aalmoezenier geeft aan de passagiers en de bemanning van een schip dat op het punt staat te vergaan, om hen later in staat te stellen, alle gevaren te trot- seeren. Het was een indrukwekkend schouw spel, zooals die mannen daar neden- knielden in deze woeste schilderachtige omgeving bij het ontwaken van den grauwen najaarsdag. (Wordt vervolgd.)'

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 7